Cabinet beraadt ich op uikering CNIL-militairen 1983 leerplicht ^oor kinderen an vijf jaar Incidenten bij rijtoer Beatrix „Ontdoe zaak-Menten van zondebok-aspecten" TWEEDE KAMER VRIJ POSITIEF OVER RAPPORT WETENSCHAPPELIJKE RAAD PTT-spreiding oorzaak van hogere tarieven WEEDE KAMER WENST 7500,- INEENS emonstratie telde ).000 leerkrachten unitie )gegraven Tilburg PLEIDOOI MR. E. DE LIAGRE BöHL: Steeds meer verzet tegen onderzoek Buikhuizen Zomer begint morgen om 07.47uur GENLAND LE1DSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1980 PAGINA 13 efor (Van onze arlementaire redactie) J HAAG Het ka- et beraadt zich van- g over de mogelijk- en om ongeveer 250 joen gulden beschik te stellen voor de gering van achter- üge soldij en salaris- aan ex-Knil-militai- en ambtenaren die Japanse krijgsgevan- I c.sjschap hebben geze- De Tweede Kamer tg gisteren in een niem gesteunde mo- van de CDA-er /Ijers om een belas- Ij vrije uitkering in- 1,1 van 7500,- aan alle in Nederland wo nende voormalig door de Japanners geïnterneerde kostwinners of hun we duwen. De betaling moet vóf- 1 januari aan staande een feit zijn. Onder belangstelling van vele ex-krijgsgevangenen stelde de Kamer in navolging van de Kamercommissie Ambtena renzaken en Pensioenen una niem vast, dat de Nederlandse Staat sinds de soevereiniteitso verdracht aan Indonesië in feite geen plicht meer heeft tot nabetaling van de niet-geno- ten inkomsten gedurende de krijgsgevangenschap. Toch was iedere fractie van mening dat de Nederlandse Staat nog wel een morele plicht heeft de ex-krijgsgevangenen alsnog een financiële tegemoetko ming te verschaffen. Met nadruk werd gesteld dat het om „een gebaar" zou moe ten gaan, want in werkelijk heid zouden de ex-krijgsge vangenen recht hebben op 16.000 per kostwinner, dus 8500 meer dan het voorge stelde bedrag. Dit zou echter politiek niet haalbaar zijn. Ook minister Wiegel (Binnen landse Zaken) gaf toe, dat het rechtsgevoel van de betrokke nen nu eindelijk bevredigd moet worden. Hij kon de Ka mer echter nog niet toezeggen, dat de motie zou worden uitge voerd. Hij beloofde, na beraad in het kabinet, uiterlijk vol gende week een reactie op de Kameruitspraak te zullen ge ven. HAAG De leerplicht moet volgens de regering in gelden voor kinderen van vijf jaar. Kinderen van vier moeten dan een „leerrecht" krijgen, aldus minister en staatssecretaris Hermes van Onderwijs in hun me- ie van antwoord op vragen over hun wetsontwerp Basi- "js vanuit de Tweede Kamer. istus 1983 moet de basisschool wettelijk een feit zijn. in het wetsontwerp hierover is het samenvoegen van de ir- en lager onderwijs tot basisonderwijs, waarbij kinderen ijf jaar een leerplicht krijgen, terwijl kinderen van vier iet verplicht naar school hoeven, maar wel het recht daar- ibben. De duur van het basisonderwijs moet in beginsel tar worden, maar niemand kan verhinderen dat een indi- le leerling er zeven of negen jaar over doet. De bewindslie- inderstrepen dit nadrukkelijk in hun antwoord, aan er verder van uit dat de toekomstige onderwijskracht i opgeleid voor het basisonderwijs tevens bevoegdheid heeft iet geven van engels. Dit zou volgens onderzoekingen al len aan kinderen van acht tot tien jaar. HAAG Naar schat- tiénduizend leerkrach- leden van de Abop, heb- gisteren in Den Haag genomen aan de protest- onstratie tegen de terug- nde werkgelegenheid in onderwijs. Abop-voorzit- Van den Bosch noemde fwezigheid van minister s bij de aankomst van de krachten bij het minis te- een belediging voor de onstranten. „Dit geeft dat we van deze fninis- niets meer te verwachten >en". opkomst was zo groot dat alle demonstranten in de tent op het Malieveld den. zodat een deel in de lerige regen moest wach- In de tent spraken be- rsleden van de Abop en -voorzitter Kok, die stel- ,Goed onderwijs is nodig de sociale ongelijkheid weg emen en ervoor te zorgen werknemers kritisch te- over hun werksituatie nen staan. Het is onaan- dbaar dat 5000 onderwijs- jsen op de schopstoel zit- 'ptocht trokken de demon- iten naar het Binnenhof, aan kamervoorzitter man een schoolbord met de „Onderwijs eist werk. f ls Kleinere klassen. Het woord is nu aan het parlement" werd aangeboden. Bij het ministerie werden de leerkrachten ont vangen door kabinetschef Be renschot van minister Pais. Om te benadrukken dat de on derwijswereld met lege han den staat, werd volstaan met een handdruk vpor de kabi netschef. Tijdens graafwerk- mheden in de Tilburgse nenstad afgelopen woens- niddag, rijn werknemers de PTT op een grote hoe- ilheid munitie gestuit toteal werd 52 kilogram nitie opgegraven. Een deel -iffvan, voornamelijk ge en revolverpatronen, in elk geval in de Twee- Wereldoorlog aangemaakt. Tilburgse politie stelt een «rzoek in naar de her- Kamerlid wil informatie over Nigeriaans gas (Van onze Sarlementaire redactie) HAAG Het uitblij ven van nadere informatie aan de Kamer over de leve ring van Nigeriaans vloei baar aardgas (LNG aan ons land, waarvoor de Gasu nie onlangs met acht andere gasondernemingen in Euro pa een contract heeft afge sloten, is het kamerlid Lam- bers-Hacquebard (D'66) in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij wil van minister Van Aar- denne (Economische Zaken) weten of uit het uitblijven van de informatie over het con tract, dat voor 29 augustus moet worden uitgewerkt door de betrokke partijen, blijkt of de minister zich aan die datum zal houden of dat al het over leg nog geen resultaat heeft opgeleverd.- Pelle Mug kandidaat wethouder Amsterdam AMSTERDAM De leider van de PvdA-fractie in de Amsterdamse gemeente raad, Pelle Mug, is bereid de afgetreden PvdA-wethouder Sinnige (financiën) op te volgen. Dat is het resultaat van het vannacht gehouden fractiebe- raad. De 46-jarige Mug die vanaf begin '78 fractievoorzit ter van de PvdA in de raad is, heeft zich steeds met financiën bezig gehouden. Na de beoor deling volgende week van het PvdA-gewest, neemt de fractie een definitieve beslissing. Op weg naar het stadhuis in Arnhem liep de konin gin voorzichtig over de vaandels die over het pla veisel van de Markt voor haar waren neergelegd. ZWOLLE Tijdens de rijtoer van koningin Beatrix en prins Claus gisteren in Zwolle hebben enkele leden van de actiegroep „Onkruit" rookbommen en zakjes verf naar de hofauto met het koninklijk paar gegooid. De auto werd flink met verf besmeurd, waarna konin gin en prins de tocht met een andere auto vervolgden. Acht mensen werden gearresteerd. Bij haar rondreis langs de provincies waren gisteren Over ijssel en Gelderland aan de bèurt. Onder het toeziend oog van honderden mensen, die zich bij het station van het ju bilerende Zwolle hadden verzameld, inspecteerde de ko ningin de erewacht met vaandelwacht van het garderegi ment fuseliers prinses Irene. Na een bezoek aan het stadhuis maakte het gezelschap een korte rijtoer door de binnenstad, die door Onkruit werd verstoord. In de middag bezocht het koninklijk paar Arn hem. Enthousiasme voor het bezoek van het koninklijk paar was er zéker in de oostelijke provincies. Dit jongetje wist door het cordon te breken om zelf een handje aan prins Claus te geven. ROTTERDAM Niet op de laatste plaats door zijn eigen onbeschaamde optreden, is Pieter Menten in de publieke opinie gaan functioneren als een zondebok. Een zwart schaap waarop de samenleving de frustra ties die zij aan de Tweede Wereldoorlog heeft overgehouden, vrijelijk kon en kan af reageren. Voor een zindelijke oordeelsvor ming is het noodzakelijk zich los te maken van de besmetting die de zaak Menten heeft opgelopen en te doen alsof het gewoon om een zekere heer X. gaat. De zaak Menten is een zaak als een ander, die tegemoetgetre- den dient te worden met intellectuele nieuwsgierigheid en ontvankelijkheid voor gezonde twijfel. Aldus de strekking van een betoog dat Mentens verdediger mr. E. de Liagre Böhl gisteren hield voor de bijzondere strafkamer van tie Rotter damse rechtbank, bij wijze van inleiding op het pleidooi dat hij volgende week donderdag zal houden. De verdachte zelf was hierbij om ge zondheidsredenen niet aanwezig. Aanstaande woensdag, zo is de bedoeling, overlegt de slavist prof. W. Veder aan de rechtbank het resultaat van de naspeuringen die hij in Moskou instelt naar het vóórkomen van Mentens naam in Russische archieven. De advocaat hoopt dat het resultaat van dit onderzoek hem aan belangrij ke argumenten zal helpen. Uiterlijk volgende week vrijdag wil rechtbankpresident mr. P. Schipper dat zowel het pleidooi van de verdedi ger als van Menten zelf worden afgerond. De gisteren gehouden zitting was vooral be doeld om mr. De Liagre Böhl gelegenheid te geven voor een uitwerking van zijn stelling dat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijks is, dat wil zeggen dat de rechtbank de ten laste legging niet in behandeling mag nemen. Al bij de aanvang van het proces beriep de advocaat zich op de toezegging van minister mr. L.A. Donker in 1952 dat Menten niet meer vervolgd zou worden. Die toezegging maakt het onmoge lijk de 81-jarige Blaricummer nu tóch te be rechten, aldus de advocaat, die wat dit betreft precies zo redeneert als de Haags rechtbank. Deze heeft Menten zoals bekend op grond van de ministeriële toezegging vrijgesproken. De Hoge Raad vernietigde dit vonnis omdat naar zijn oordeel het „uitdrukkelijke en onvoor waardelijke" karakter van de toezegging nie4 was gebleken. Mr. de Liagre Böhl stelt zich op het standpunt dat een toezegging waaraan geen voorwaarden zijn verbonden, per definitie on voorwaardelijk is. Volgens hem kan de Rotter damse rechtbank alsnog tot niet ontvankelijk heid van de officier van justitie beslissen, in dien het bestaan van de toezegging meer feite lijk wordt vastgesteld. De advocaat poogde gisteren andermaal hier voor materiaal aan te dragen en baseerde zich daarbij voornamelijk op de de getuigenis van mevrouw Kortenhorst, de weduwe van Men tens toenmalige advocaat, die tevens voorzitter van de Tweede Kamer was. Zij heeft onder ede verklaard dat haar man destijds met haar heeft gesproken over de toezegging. Mr. de Liagre Böhl verdedigde dat het voornaamste motief in 1952 om van verdere vervolging van Menten af te zien, moet zijn gelegen in de veranderde op stelling jegens de vervolging van politieke de linquenten. „Een beleidsbeslissing dus, ontleend aan gronden van openbaar belang". Hij keerde zich hiermee tegen de opvatting van de officier van justitie mr. L. Meijers. Volgens mr. Meijers is „gebrek aan bewijs" de sepot-grond geweest Omdat er nu nieuwe gegevens boven water zijn gekomen is heropening van de strafprocedure wel degelijk gerechtvaardigd, meent de officier. Mr. de Liagre Böhl deed gisteren een vergeefse poging om prof. W. Veder bij zijn Moskouse on derzoek alsnog te laten assisteren door de Am sterdamse hoogleraar in het strafrecht prof. C. Rüter. Hoewel hij zich er in eerste instantie bij had neergelegd dat prof. Veder het onderzoek in zijn eentje verricht, stelde hij nu dat „twee meer weten dan één". Bovendien, aldus de ver dediger, kan het feit dat prof. Veder ook in de toekomst voor zijn wetenschappelijke arbeid af hankelijk is van een goede relatie met de Sov jet-Unie hem wellicht beperken in zijn bewe gingsvrijheid. President mr. P. Schipper stelde dat Rüter op eigen initiatief onderzoek kan verrichten maar dat de rechtbank dit niet met zijn gezag wil dekken. Hij zei dat enerzijds prof. Veder com petent genoeg moet worden geacht de naspeu ringen op eigen kracht te verrichten, terwijl anderzijds prof. Rüter geen Russisch spreekt en geen archief-deskundige is. Vijfjaar geëist tegen baas van „heroïnecafé" ROTTERDAM De offi- cier van justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft gisteren vijf jaar cel met af trek geëist tegen de 38-jarige „Haagse Amin", eigenaar van een berucht heroïnecafé aan de Rotterdamse West- kruiskade. „Haagse Amin", die in Den Haag al eerder wegens heroï nehandel was veroordeeld en zijn bijnaam had gekregen door zijn gewelddadig optre den, verhuurde zijn pand voor 150 gulden per persoon per dag aan dealers die de heroïne en cocaïne binnen, dan wel buiten op straat verkochten.Er waren dagen dat hij 1500 gul den „ving", voor de ruimte waarvoor hij zelf 3000 gulden huur per week betaalde. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIU UTRECHT De reclasse- ringswerkers hebben zich fel gekeerd tegen de plannen van de Leidse hoogleraar professor Buikhuizen om bij minderjarigen in inrichtin gen een onderzoek te doen naar mogelijke biologische oorzaken van crimineel ge drag. Zij hebben minister de Ruiter van Justitie laten weten dat zij de leden van hun vereniging dringend hebben verzocht hieraan geen medewerking te verlenen. Zij geloven nadruk- kelijk niet in de door professor Buikhuizen gegarandeerde vrijheid om al of niet aan het onderzoek mee te werken. „Kinderen van 10 tot 18 jaar zullen met wat zachte druk toestemmen, om een goede in druk te maken, al was het al leen al om vermindering van straf te kunnen krijgen", aldus de reclasseringswerkers. Gorredijk Om precies dertien minuten voor zeven morgenochtend, begint astronomisch ge zien de zomer. Het is dan meteen de langste dag van het jaar. De zon staat in het noorden langer boven de horizon dan in het zuiden. In Nieu- weschans ruim zeventien uur, in het uiterste zuiden (Vaals) 16V4 uur. Hoe verder naar het noorden, hoe groter de daglengte. Aan de Noordpool begint de midzomernacht. Aldus weerman Hans de Jong uit Gorredijk. De maand juni gedraagt zich duidelijk anders dan de zeer zonnige en bijna extreem droge meimaand. Een zeer diepe depressie bij Schot land (975 millibar) beheerst het weer in ons land. met op de Noordzee windvlagen nnet windkracht 8. Zondag wordt het waarschijnlijk wat rustiger. Maar het wordt vooreerst niet warmer meer dan vijftien tot achttien graden. Door de oplandige wind is zwemmen aan de Noordzeestranden niet raadzaam vanwege de sterke aflandige onderstroom. DEN HAAG De grote politieke partijen in de Tweede Kamer heb ben vrij positief gereageerd op het gisteren verschenen rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het re geringsbeleid over de plaats en toe komst van de Nederlandse industrie. Van CD A-zijde werd het rapport als positief en verfrissend ervaren. De strekking ervan voldoet aan de CDA- "traditie van de mengvorm van gericht overheidsbeleid en de creativiteit van de bedrijven. D'66 plaatst vraagtekens bij de „haalbaarheid" van de doelstel ling de werkgelegenheid in de bedrij ven tot 1985 met 1 procent te laten stij gen. Volgens D'66 is dit te hoog gegre pen. Woordvoerder Engwierda roemde het rapport echter omdat het een per spectief biedt in de vorm van een be leidsvisie en in een uitgewerkt „instru mentarium" voor een te voeren sector- structuurbeleid. De PvdA noemde het rapport uiterst waardevol. De analyse daarin van de structuur en de knelpunten van de Ne derlandse industrie wordt door de PvdA-fractie gedeeld. In een commen taar constateert de grootste oppositie partij dat het rapport het defaitisme, waardoor het beleid van Van Aardenne (Economische Zaken) wordt geken merkt, afwijst De VVD heeft kritiek op de instelling van een regeringscommissie. In het bij zonder op het feit dat deze commissie de algemene investeringsplannen „ope rationeel moet toetsen". De VVD wijst erop dat er maar één instantie is die toetst, namelijk de vrije markt. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) laat een ander geluid horen. Het VNO is het niet eens met de WRR dat aanpassing en vernieuwing van de industriële structuur moet plaatsvinden via een overwegend ge richt beleid. De ondernemers uiten hun kritiek op zowel wetenschappelijke als pragmatische gronden, zeggen zij. Het VNO vindt het in dit kader illustratief dat het WRR-lid prof. Kolnaar zich op grond van zijn wetenschappelijke in zichten van deze aanbevelingen heeft gedistantiëerd. Poging ontruimd pand opnieuw te kraken mislukt AMSTERDAM De Am- sterdamse politie heeft gis termiddag met enkele tien tallen manschappen van de mobiele eenheid kunnen voorkomen dat een woens dag ontruimd pand aan de Herengracht opnieuw zou worden gekraakt. De politie deed dit door omstreeks half vier, met toestemming van de eigenaar, het gebouw zelf te bezetten. In de loop van de middag to gen de ongeveer 100 krakers naar het paleis van justitie en daarna weer terug naar het pand. Daarbij deden zich geen ongeregeldheden voor. Wel stonden er in de stad in totaal 500 manschappen van de mo biele Eenheid gereed. Om streeks half zeven was de rust bij het pand weergekeerd. Gadegeslagen door een groot aantal nieuwsgierigen barricadeerden de krakers de toegang van het pand met autobanden en puin om de ME te beletten naar bui ten te komen. Aan de gevel bevestigden zij een span doek met het opschrift: „Amsterdam politiestad" SMIT-KROES MEENT: DEN HAAG De kosten, die de verhuizing van de Centrale Directie van de PTT met zich mee brengen, zullen gevolgen hebben voor de tarieven. Deze zullen daardoor omhoog gaan. Dat is duidelijk geworden uit be sprekingen tussen staatsse cretaris Neelie Smit-Kroes en het Collége van Gedele geerden uit de PTT-Raad, die enige tijd geleden gehou den zijn. Opmerkingen hierover uit de kring van gedelegeerden heeft de staatssecretaris toen beves tigd. Mevrouw Smit-Kroes zei tijdens deze bijeenkomst let terlijk: „Ik benijd de minister of staatssecretaris niet, die dan een tariefverhoging in het par lement zal moeten verdedi gen". De staatssecrtetaris wees er ook op, dat na 1 juli een nieu we enquête over de bereidheid binnen de Centrale Directie voor een verhuizing naar het Noorden moet worden gehou den. WISSELVALLIG DE BILT - Het blijft wisselval lig. In een westelijke stroming wordt nog steeds koele lucht van de oceaan naar ons land gevoerd, in deze lucht vormen zich gemakkelijk buien. Van morgen passeerde een buien- gebied ons land, daarna klaar de het weer op. Een dergelijk veranderlijk weerbeeld wordt ook voor morgen verwacht Enkele buien afgewisseld door perioden met zon. De middag- temperaturen worden niet veel hoger dan 17 graden. De wind blijft uit het westen waaien en aan de stevige kant. De koele oceaanlucht dringt vandaag ook naar het weste lijk deel van de middellandse zee binnen en de temperatu ren die daar gisteren nog waarden bereikten rond de 27 graden komen op een aanzien lijk lager niveau te liggen. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 10.00 uur. Wisselvallig en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Finland: Zonnig en warm, 23 tot 28 graden. Scandinavië: In het noordoos ten vrii zonnig, 24 tot 27 gra den. Elders plaatselijk regen, 19 en 24 graden, in Zuidwest- Noorwegen echter 15 tot 18 graden. Britse eilanden, Benelux, De nemarken, Noord-Duitsland en Noord-Frankrijk: Veel be wolking en regen of buien, af gewisseld door enkele opkla ringen. Vooral bij zee veei wind, 14 tot 18 graden. Zuid-Frankrijk, Zuid-Duits- land en Alphengebied: Weers- verslechtering met regen of buien en daling van tempera tuur, 14 tot 20 graden. Spanje, Portugal: In het noor den wisselvallig en nu en dan regen, elders zonnig, 19 graden in het noorden tot 33 graden plaatselijk in het zuiden. Italië: Zonnig en warm, 25 tot 31 graden, later in Noord-Ita- lië onweersbuien met daling van temperatuur. Balkan: Vanuit het westen ge leidelijk meer zon, maar later in het noorden kans op on weer, 25 en 30 graden. Griekenland: In bergstreken mogelijk onweer, overigens zonnig, 27 tot 33 graden. Canarische Eilanden: Wolken velden en plaatselijk wat re gen. Veel wind, 20 graden'25 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Deelen Luchth. R di Vllssingen Athene Barcelona Berlijn LuxomDurg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13