olin Winter: Olie-embargo enige vreedzame )plossing voor situatie Zuidelijk-Afrika oorbeek duikt weer iep in het verleden Overmoed en onervarenheid leiden vaak tot brokken ook in je vakantie! DDELEEUWSE BURCHTFEESTEN Reisorganisatoren hopen op natte zomer FLORA EN FAUNA: TENTOONSTELLING IN BLIJDORP JONGE AUTOMOBILIST: BEWIJS JE RIJBEWIJS OOK TIJDENS DE VAKANTIE Bisschoppen Guatemala: Geen mogelijkheid meer voor dialoog kerk wereld Diepgaand overleg over katechese tussen HKI en bisschoppen jmburgse Noorbeek komende tijd weer liddeleeuwse Burcht- Het is voor de keer dat deze wor- ganiseerd. Het the- saromheen het hele an muziek, zang, dans, i, ambacht en midde- a handel zich afspeeld t Volksgericht anno Nordebecke". De eer- (estiviteiten beginnen Bid dat volksgericht in and van Valkenburg, e ook Nordebecke be- k werd in 1288 na een slag ingelijfd bij het dom Brabant. Walram Valkenburg, die aan de het graafschap Gelre I hertog Jan I van Bra- I had gestreden, werd I de geleden nederlaag I adeerd tot leenman leze hertog. Hij en zijn J ers pikten dat echter I n er volgde een volle 1 van onlusten en scher ingen. Het Valkenburg- zet trok ook de aan- van de prinsbisschop- an Luik, die bevreesd waren voor de steeds groter wordende macht van de her tog van Brabant. Toen in 1352 met de dood van Jan van Val kenburg dit geslacht uitstierf, ontbrandde de strijd om die streek pas goed. Hij zou gaan duren tot 1381, toen de her tog van Brabant definitief ei genaar werd van het graaf schap Valkenburg. Maar vlak daarvoor mengde zich ook de prinsbisschop van Luik zich in de strijd om de macht. Om in een goed blaadje te komen van de bevolking bracht hij dan ook in 1380 een bezoek aan het graafschap en aan Nordebecke. Hij kon daarbij handig inspelen op de gevoe lens van de bevolking die bij herhaling het slachtoffer was geworden van muitende troe pen. oorlogen en rondtrekken de benden. Daarom werd in verband met het hoge bezoek een volksgericht op touw ge zet waarbij in het openbaar zou worden gechtgesproken. Een ieder kon zo merken dat de prinsbisschop hield van tucht en orde en dat de rust door hem zou terugkeren. En rond dit thema spelen de burchtfeesten zich dezer da gen af. Morgenavond om ne gen uur wordt het evenement geopend met de opvoering van het komische toneelstuk „De herbergierster" van de Italiaanse schrijver Goldoni. Zaterdag en volgende week zaterdag kan men vanaf acht uur 's avonds terecht In Noor beek voor een groot dansfes- tijn, eet- en drinkgelagen in schuren en stallen, op de bin nenplaats van de burcht en in enkele reusachtige tenten. Zondag aanstaande en vol gende week zondag wordt het volksgericht van 1380 her haald en dat gaat vergezeld van een jaarmarkt met oude ambachten, handelslieden, muzikanten, poppenspelers, vendeliers, zangers en volks dansers. Kortom: misschien aanleiding genoeg om eens af te zakken naar het verre zuiden, waarbij men er wel rekening mee moet houden dat voor de ver schillende onderdelen van het feest entreegelden moeten worden betaald. Noorbeek is te bereiken door na Maa stricht de grote weg te verla ten in de richting St. Geertruid en Vaals. De komende dagen heet het Limburg se Noorbeek weer Norde becke. Een dikke week lang zijn er Middeleeuw se Burcht feesten waarbij de Limburgers worden her innerd aan het feit dat zij eens wer den ingelijfd door Hertog Jan van Bra bant. „Hoe slechter het weer deze zomer in Nederland, hoe be ter". Dat is de mening van bijna alle Nederlandse reisa genten. Ze dichten ons re gen, sngeuw en hagel toe. Maar de stortbuien moeten ophouden bij onze lands grenzen. Achter de horizon moet, als het aan de reisa genten ligt, de zon dag en nacht schijnen. „Een vreemde gedachten- kronkel". zal men denken. Maar wel begrijpelijk. Want de reisorganisaties kijken aan te gen een afschuwelijk slinken de lijst van toeristen, die naar het buitenland willen. Het lijkt er duidelijk op dat staatsse cretaris Hazekamp slaagt in zijn pogingen om de Neder lander vakantie in eigen land te laten vieren „Maar", zeg gen de reisagenten, „wat Ha zekamp ook allemaal kan, hij is niet in staat om hier een zonnige zomer te garanderen. Als het nu maar flink stortre gent. gaat iedereen volgend jaar wel weer naar het warme zuiden". Tot eind september wordt in Maar ook aan die planten en de Rotterdamse diergaarde dieren die in de loop der jaren Blijdorp een expositie gehou- uit de Maasstad zijn verdwe- den die is gewijd aan de plan- nen. (Diergaarde Blijdorp, Van ten en dieren die er op het Aerssenlaan 49, Rotterdam, ogenblik in Rotterdam zijn. tel.: 010-654333). Hoewel deze rubriek in prin cipe bedoeld is voor hen die de vakantie in eigen land doorbrengen, willen we hier toch enige aandacht beste den aan een onderzoek van de verkeerspolitie, ANWB en Veilig Verkeer Nederland naar verkeersongelukken in het buitenland waarbij Ne derlanders betrokken zijn. De resultaten zijn gisteren bekendgemaakt. Een onder zoek waaruit naar voren is gekomen dat jongelui die nog maar kort hun rijbewijs hebben, in het buitenlandse vakantieverkeer vaker brok ken maken dan automobilis ten die al wat langer dat roze papiertje op zak hebben. Oorzaken: Onervarenheid ge voegd bij overmoed die de kop gaat opsteken wanneer men zo'n jaartje autorijdt. „Bewijs je rijbewijs ook in de vakantie" luidt dan ook het advies van Veilig Verkeer Ne derland. Want we willen toch allemaal dat iedereen na een Uit het onderzoek, waarvoor de archieven van de Alarm centrale werden gelicht, blijkt dat twee van de drie ernstige ongelukken met jongelui ge beuren op de autowegen van de twee grote doorgangslan- den Frankrijk en Duitsland. De onderzoekers denken dat bij de onervarenheid gevoegd moet worden dat de nieuw bakken automobilist naast een groot aantal nieuwe in drukken ook nog een fors aantal onbekende verkeersre gels moet verwerken. Voor de helft van het aantal mensen dat bij een ongeluk betrokken was en nog geen jaar achter het stuur zat. bleken die ande re regels de oorzaak van het ongeval. En wat in Nederland al is opgevallen geldt ook voor buitenlandse ongelukken: ze gebeuren heel vaak in boch ten. Rij in bochten dus niet te hard en ga er in 's hemels naam niet inhalen. Lange ritten: neem er de tijd voor! Van de ongelukken op de heenreis bleek dat ze in de meeste gevallen gebeurden met automobilisten die meer negen uur onderweg waren (hoe haal je het in je hoofd, zou je haast zeggen). Neem de tijd voor je rit naar het vakan- tiedoel, zo drukt VVN de va kantiegangers op hun hart. Neem voldoende rust onder weg en rij geen trajecten die langer duren dan zes tot acht uur. En dan nog iets: Bereidt je niet alleen voor op de stranden van Joegoslavië, Spanje of waar je ook heen gaat. Vergeet die grote trajec ten niet die door België, Frankrijk, Duitsland en Oos tenrijk. De ANWB heeft vol doende materiaal om daaro ver informatie te kunnen ver strekken. Een paar voorbeel den: Op de Dui-se Autobahn ontbreken vaak invoegstroken bij opritten; In Frankrijk is de streep bij afritten doorgetrokken; Langzaam verkeer van rechts heeft in de meeste lan den voorrang: In Engeland en Griekenland heeft het verkeer op rotondes voorrang; De bewegwijzering in veel landen heeft niet de duidelijk heid en eenvormigheid waar aan we in Nederland gewend zijn; En zo zijn er in vele landen wel andere verkeersregels dan in Nederland. Duitsers rijden harder Iets wat ook vaak de oorzaak is van drama's op met name de Duitse Autobahn zijn de snelheden die daar gereden worden. Nederlanders zijn ge wend aan de snelheidsbeper king en daardoor is hun rijge drag met name in Duitsland nogal „onaangepast". Bij onze oosterburen gelden geen snelheidsbeperkingen en een op de twintig automobilisten rijdt daar dan ook harder dan 150 kilometer per uur. In onze ogen wellicht krankzinnig, maar zo is het nu eenmaal. En als je dan met een vaartje van 110 gaat inhalen moet je er heel goed rekening meehou- den, dat een snelle Mercedes of BMW die honderd meter achter je ligt binnen een paar seconden naast je zit of bo venop je als je een verkeerde berekening maakt. Tenslotte nog wat adviezen van WN, ANWB en de rijks politie voor de terugreis: Uit het onderzoek is gebleken dat heel veel ongelukken gebeu ren als men weer op weg naar huis gaat en voor het meren deel in het eerste gedeelte van de rit. Oorzaken: een af scheidsfeestje na een ge slaagde vakantie, drank en weinig slaap en vaak is voor de terugreis ook te weinig tijd uitgetrokken. Het advies luidt dan ook: geef die afscheidsfuif een avondje eerder, zorg voor voldoende rust alvorens de te rugreis aan te vangen en pro beer de afstand Zuid-Span- jeNederland niet in één ruk te rijden. En helemaal tenslotte nog wat tips van de rijkspolitie: In een aantal landen staan langs de grote weg borden met de golflengte waarop ra dioverkeersinformatie wordt verstrekt. „Ga die frequentie niet zelf opzoeken als je 120 kilometer per uur rijdt; laat je passagiers dat doen", aldus de heer De Wijs van de Rijks politie. Wie door Duitsland moet. dient vooral in Beieren en met name in de omgeving van München bijzonder voorzich tig te zijn. Jaarlijks valt hier een schrikbarend hoog aantal verkeersslachtoffers. Voor wie met een bagage wagentje achter de wagen op pad gaat geldt: zorg voor een reservewiel. „Meestal zijn die dingen overbeladen en even eens meestal blijkt men geen reservewiel te hebben. Heeft men dat wel. dan ligt het vaak helemaal onderin, onder de bagage", aldus diezelfde me neer De Wijs. LONNEKE VAN KOOT let is een politieke realiteit, dat economische ilangen voorrang hebben boven vrijheid van ensen", aldus bisschop Colin Winter, verban- n anglicaans bisschop van Namibië tijdens n persconferentie op de consultatie van de ereldraad van Kerken die deze week in wrdwijkerhout wordt gehouden. )r zijn", aldus de bisschop, „geen vrije verkiezin- n in Namibië, omdat Zuid-Afrika en de wester- landen de bodemschatten van dit land niet wil- n missen. Het is Zuid-Afrika, dat de westerse 'itiek bepaalt en het vrije Zimbabwe is de groot- bedreiging voor Zuid-Afrika". Alleen SWAPO m Namibië vrijmaken, zo meende de bisschop, die thans in Londen woont. Kerken in Namibië staan aan de kant van de ver volgden, zo zei hij. Christenen in het westen moe ten volgens hem begrijpen, dat het regiem in Zuid-Afrika even fascistisch is als het Hitler-re- giem. En als ze dat niet begrijpen moeten ze hun mond houden als zwarte Afrikanen zullen strijden en sterven om vrij te worden van dat regiem. De bisschop zag een olie-embargo als de enige vreedzame oplossing voor de situatie in zuidelijk Afrika. Met deze opmerking reageerde hij op de stemming in het Nederlandse parlement waar „Zuid-Afrika is uniek", zo had eerder deze dag de Zuidafrikaanse afgevaardigde Charles Villa Vin- cencio gezegd, want in dit land wordt racisme wettelijk gelegaliseerd. Ook elders in de wereld zijn slachtoffers van ra cisme. Het panel van de „racistisch onderdrukten" bestond gisteren onder meer uit vertegenwoordi gers van Indianen in Noord-Canada, de aborigi nals in Australië en de Tamils uit India, Sri Lanka en de Filippinos. In al deze gevallen bleek de oor spronkelijke bevolking van deze landen in min derheidspositie gedrongen te zijn door blanke ko lonisten. De oorspronkelijke bevolking is gedeci- neerd of gedoemd tot armoede en rechteloosheid. In de meeste gevallen, en zeer evident in Canada en Australië, worden de inheemse stammen hun land afgenomen ten behoeve van de bodemschat ten, die de multi-nationale ondernemingen menen nodig te hebben. Steve Kakfwi, lid van een Indianenstam in noor delijk Canada vroeg zich af of er voor zijn volk nog wel overlevingskansen bestond. Ondanks het aanbod van het anti-racisme fonds van de We reldraad hebben de Canadese kerken weinig be reidheid getoond om zich het lot van de inheemse bevolking aan te trekken. „Daarom hebben we in ternationale hulp nodig", aldus Steve Kakfwi, „anders redden we het niet". In Nederland ligt de situatie anders. Tijdens een Nederlandse presentatie onder voorzitterschap van mevrouw Marga Klompé, gaven vertegen woordigers van de Surinaamse en Molukse ge meenschap èn van de buitenlandse werknemers uitleg over hun situatie. De nadruk in deze pre sentatie viel op de situatie van de buitenlandse werknemers, waar ook andere landen mee te ma ken hebben. Vooral het wettelijke aspect kreeg grote aandacht. Het racisme, de veroordeling en discriminatie van mensen tengevolge van rassenverschillen, zoals dat door de Surinaamse en de Molukse vertegen woordigers naar voren gebracht werd, ging in de discussie wat verloren. J. van Veen, lid van de Raad van Kerken, erkende tijdens deze bijeen komst dat deze raad een fout gemaakt heeft toen men heeft toegegeven dat het uiterste bereikt was voor de illegale kerkturken. „Wij zijn fout ge weest", aldus Van Veen, „maar we kunnen van onze fout leren". Guatemala is er geen en- mogelijkheid meer [or een dialoog. De mense- Ikheid In het land ver eert In een diepe crisis. «t duidelijkste bewijs le- "t het geweld, dat onvoor- Clbare ormen heeft aan- «oomen. „Men moordt, ver- Igt en martelt en zelfs lij- cp worden op krankzinni- wijze verminkt Maar er W nog andere vormen van Kveld: via de massamedia ijt gelasterd, verklikt de politie, gelogen en ge- anipuleerd". De dertien bisschoppen van Guatemala hebben dit deze week gesteld in een herderlij ke brief. Zij schrijven, dat er voor enkele sectoren in de Gualtemalaanse samenleving reden is voor een heftige ver volging van het volk Gods en zijn herders. Deze groepen hebben alle wegen voor een echte en opbouwende dialoog afgesneden, aldus de bisschop pen. Zij geven tal van voorbeelden van de vervolging van de kerk, zoals moord, marteling en bedreiging van christenen, onder wie priesters en kate- cheten. Zij wijzen erop, dat priesters worden bewaakt dat hun preken worden geno teerd en al hun activiteiten worden gecontroleerd. Aan het slot van hun brief bieden de bisschoppen hun medewerking aan aan alle mensen, die open staan voor een waarachtige en construc tieve dialoog en die „oprecht zoeken naar rechtvaardige oplossingen voor de ernstige situatie, die ons kwelt". Dit aanbod tot medewerking wordt in Guatemala uitgelegd als een opening van de kerk naar het volksfront dat zich naar voorbeeld van Nicaragua aan het vormen is. Ter voorbereiding op het ge neraal kapittel, dat volgend jaar juni in Rosmalen wordt gehouden zijn meer dan duizend zusters van de congregatie van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barm hartigheid (Zusters van Liefde) in Utrecht bijeenge weest om te spreken over hun plaats en taak. Dit op het thema „Bezinnende be weging". In de loop van dit jaar wordt in de tien landen waar de Zusters van Liefde werkzaam en woonachtig zijn een derge lijk congres gehouden ter voorbereiding van het gene raal kapittel, dat de algemene vergadering is van deze inter nationale congregatie. Voor de Nederlandse zusters, die de grootste congregatie van vrouwelijke religieuzen in ons land vormen, begonnen de activiteiten een jaar gele den. In studie- en gespreks- Duizend zusters spraken over plaats en taak groepen, waaraan door het overgrote deel van de ruim tweeduizend zusters is deelge nomen, werd een aantal the ma's uitgewerkt tot negen stellingen, die tijdens de con gresdag in Utrecht ter discus sie stonden. Zij handelden on der meer over solidariteit met de derde wereld, het werk ten dienste van de minstbedeel den en achtergeblevenen in onze samenleving, over de be tekenis van verdieping en be zinning en de dienstbaarheid dicht bij huis. Acht zusters, leden van het kapittel zullen in september 1980 naar Rome gaan, waar zij samen met vertegenwoordig sters uit de negen andere lan den de agenda voor het gene raal kapittel zullen opstellen. De bisschoppen gaan In het najaar met het Hoger Katechetisch Instituut (HKI) praten over de fundamentele vragen rondom de katechese. Dit is afgesproken tijdens een gesprek deze week tussen bisschoppen, be stuur en medewerkers van het HKI. Onderwerp was het „Werkboek Katechese", dat in 1977 verscheen als aanzet voor de kate chese in het voortgezet onderwijs. Een jaar ge leden stuurde de Romeinse congregatie voor de geestelijkheid een brief met ernstige bezwa ren tegen dit werkboek. De bisschoppen willen deze brief nu zelf beantwoorden en hebben het HKI gevraagd om elementen voor dit ant woord. Het fundamentele gesprek over katechese leek te meer noodzakelijk, omdat over deze zaak ook in de bisschoppenconferentie uiteenlopend wordt gedacht. Zoals bekend heeft mgr. Gijsen rkb >chure ne« Eerder hadden de bisschoppen gesproken met van Roermond zijn kritiek op het werkboek en ook op het HKI in een brochure neergelegd. oken mei de Nationale Raad voor de Katechese (NRK) over de voorbereiding van een verklaring van de bisschoppen over de katechese. Deze ver klaring wordt voorbereid door een commissie, waarvan mgr. Möller van Groningen voorzit ter is. Naast een beschrijving van de situatie van de katechese in ons land zal deze verkla ring, die gepland is voor begin volgend jaar, perspectieven en richtlijnen geven voor de ka techese. Mogelijk gaat deze verklaring verge zeld van een concreet programma van kate- chetische activiteiten van de NRK.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9