Organisaties schrijven „leesbare" versie risico analyse Leeuwenhoek Protest tegen reclame aan woonhuis Laat lintje gemeente krijgt toch lieer subsidie foor herstel panden levendaal Volksdansfestival in Groenoordhallen Afscheid De heer H.C.Timm, directeur van de streckmuziek- school Leiden en omstreken, zal zijn functie met in gang van 1 augustus neerleggen. De beer Timm is be noemd tot adjunct-directeur van het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Het bestuur van de muziek school biedt de scheidende directeur een afscheidsre ceptie aan die op zaterdag 21 juni van 16.00 tot 17.15 uur wordt gehouden in gebouw Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest Herinrichting De Wetstraat De gemeente organiseert dinsdagavond 24 juni om acht uur een informatieavond voor de bewoners van de Rijnzicht- straat, de De Wetstraat, de Reitzstraat, de Petroriusstraat en de De la Reystraat. De informatie wordt gegeven in clubhuis 'Het Mierennest' aan de Morsweg 59 en gaat over de gemeentelijke voorstellen voor de inrichting en bet ge bruik van het terrein aan het einde van de De Wetstraat en 'de Reitzstraat. Het is de bedoeling, dat omwonenden hun mening kenbaar maken en zelf eventueel voorstellen aandragen. Horrorfestival In het Kijkhuis nan ie Vromrenkerkkoorstraat 17 wordt maandag 23 juni het horrorfestival voortgezet met een film waarin verschijnen Vincent Price, Chris topher Lee en Peter Cusbing in een variant op Fran kenstein. Dinsdag 24 juni wordt een film van Roman Polanski vertoond en donderdag 26 juni is er opnieuw een griezelfilm. Elke avond zijn er twee voorstellin gen.om acht uur en om kwart over tien. Gewestelijk Orkest Het Gewestelijk Orkest geeft op 24 juni in de Leidse Stads gehoorzaal een concert in de serie zomeravondconcerten. Alle concerten beginnen om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 10 gulden. Voor houders CJP en pas 65+ kost het 7,50 gulden. Het orkest zal onder leiding van dirigent Jan Stulen fragmenten uit de opera's van Verdi, Puccini, Mus- cagni, Cilea en Rossini. Solisten zijn zangeres Jennie Vee- ninga (sopraan) en zangers Janos Korda (tenor) en Jan Derksen (bariton). PvdA -leden vergadering De PvdA-afdeling Leiden houdt vrijdag 20 juni haar maandelijkse ledenvergadering. Deze zal voorname lijk gewijd worden aan een discussie over de arbeids tijdverkorting. De bijeenkomst vindt plaats in 't Par lement aan de Nieuwe Rijn 52, en begint om 20.00 uur. LEIDEN De Coöperatieve Vereniging van Eige naren 'De Zijlroos' (bewoners van de Zijlwijk) heb ben protest aangetekend tegen de plaatsing van een fotobak aan de garage van het pand Zonnebloem 72, alwaar makelaardy Van Beukering is gevestigd. „Het is een woonwijk en in het oog springende re clame van bedrijven moet gemeden worden", aldus de bewoners gisteren tijdens de behandeling van de zaak door de commissie voor de beroep-en bezwaar schriften. Het college heeft in augustus 1979 toestemming verleend voor de plaatsing van de fotobak, waarin de makelaar foto's van de door hem ter verkoop aangeboden huizen kan plaatsen. De bewoners verklaarden niets tegen het bedrijf van de ondernemer te heb ben, maar zeiden bang te zijn voor precendentwerking. Men vreest, dat het maken van reclame niet aan andere bedrijven ge weigerd kan worden, indien de fotobak mag blijven hangen. Re clame aan woningen achten de omwonenden van de Zonne bloem taboe. „Het is niet waar, dat een vergunning voor het ma ken van reclame aan anderen niet meer geweigerd kan worden, want ik mocht van de gemeente geen lichtreclame voeren, ter wijl dat honderd meter verder wel gebeurt," aldus de makelaar. Het criterium, dat het stadsschoon door de reclameborden wordt aangetast, acht de Coöperatieve Vereniging van Eigenaren van geen belang. LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1980 PAGINA 3 De heer L.P. Janson, bestuurslid van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie lag tijdens het uitstorten van de traditionele lintjesregen ziek in bed en was daarom niet In staat zijn onderscheiding, de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, In ontvangst te nemen. Loco- burgemeester mr. C.J.D. Waal speldde de bij de onderscheiding behorende versierselen gisteren alsnog op bi] de man, die zich vele Jaren uiterst actief heeft Ingezet voor het wel en wee van de melkhandelaren. Loco- burgemeester Waal verklaarde van vele kanten op de werkzaamheden van Janson geattendeerd te zijn, de belangstelling tijdens de uitreiking was dan ook groot jSTHOUDENDHEID WORDT BELOOND dJ LEIDEN De universiteit en de gemeente Leiden zullen met voortvarendheid alle noodzakelijke maatregelen moeten treffen, die een veilig woon-, werk- en leefmilieu in de toekomstige woonwijk De Leeuwenhoek mogelijk maken. Dit meent een zes tal organisaties in Leiden, die op grond van de ge varen die op dit moment aan woningbouw in de Leeuwenhoek kleven een „leesbare" versie van het in december vorig jaar verschenen AVTV-rapport heeft doen opstellen. De oorspronkelijke versie van de in nogal moeilijke taal gestelde gevaren-analyse van de AVIV is door de Chemiewinkel en de Werk groep Veiligheid Gorlaeus van de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) aandachtig onder de loep genomen, tot eenvoudiger taalgebruik teruggebracht en waar nodig van commentaar voorzien. Een en ander heeft van de kant van de organisaties (de ABVA-groep RUL/AZL, Komitee Iedereen Wil Wonen, Leidse Studentenbond, Stichting Vogelwijk, Werkgroep Milieubeheer en Werkgroep Veiligheid Gorlaeus) tot een aantal gemeenschappelijke eisen geleid met betrekking tot de veiligheidsmaatregelen, die in De Leeuwenhoek nog getroffen dienen te worden. Zoals bekend wil de gemeente Leiden op het 40 hectare grote stuk grond achter het Acade misch Ziekenhuis (AZL) circa 2.500 woningen bouwen. Dit plan kan echter pas worden gerealiseerd als de RUL en het AZL in en rondom hun aldaar gestationneerde laboratoria de nodige veiligheidsvoorzienin gen treffen, die de gezond heidsrisico's voor haar perso neel en de toekomstige Leeu wenhoek-bevolking tot een minimum zullen beperken. Voor de gemeente is een taak weggelegd ten aanzien van het LPG-gasstation aan de Ples- manlaan. Dit station zou uit oogpunt van veiligheid van de omliggende wijken in ieder geval zo snel mogelijk uit de omgeving dienen te verdwij nen. Het in opdracht van de ge meente Leiden, RUL en AZL door het Enschedese Advies bureau voor Industriële Vei ligheid (AVIV) samengestelde rapport naar de gevaren en ri sico's in de Leeuwenhoek lijkt geen der betrokken partijen uiteindelijk tevreden te heb ben gesteld. De gevaren-analy se zou naar de mening van ve len te weinig materiaal bevat ten en teveel wetenschappelij ke pretenties hebben om er concrete maatregelen uit te kunnen distilleren. Het actie onderzoek dat men had ver wacht is na anderhalf jaar dis cussie nog steeds niet op tafel verschenen. Hetgeen evenwel de AVIV niet kan worden verweten, omdat het bureau zich binnen de beperkte tijd die men had strikt en naar vermogen aan zijn opdracht heeft gehouden. Maatregelen Het belang dat door de ver schillende instanties in Leiden aan woningbouw in de Leeu wenhoek wordt gehecht, heeft nu in ieder geval wel geleid tot een rapport waar beter mee te werken valt. De Chemie winkel en de Werkgroep Vei ligheid Gorlaeus zijn er in ge slaagd een leesbaar produkt op de markt te brengen, waarbij de talrijke commentaren be slist als nuttig mogen worden gezien. Het was voor de zes eerder genoemde organisaties dan ook niet moeilijk op grond van deze herziene versie te komen tot een hoeveelheid vereiste veiligheidsmaatrege len, waarvan de belangrijkste zijn: het verplaatsen van de opslagdepots van chemische en radioactieve afvalstoffen, het verwijderen van het LPG- tankstation, het opstellen van een rampenplan, het opstellen en controleren van veilig heidsvoorschriften ten aanzien van radioactief en chemisch onderzoek en het treffen van talrijke voorzieningen die de uitstoot en lozing van gevaar lijke stoffen zonder risico's zouden moeten laten plaats vinden. Te weinig aandacht Door de AVIV is naar de me ning van de Leidse onderzoe kers in het gevarenonderzoek toch nog te weinig aandacht besteed aan de registratie van de totale hoeveelheid in de la boratoria (Huygens, Gorlaeus, Sylvius e.a.) gebruikte stoffen, waaronder enkele zeer gevaar lijke kankerverwekkende, mutagene (de erfelijkheid ben vloedend) en ziekteverwek kende organismen. In het AVIV-rapport wordt ten on rechte de indruk gewekt, dat het om zeer kleine hoeveelhe den gaat. In de per hoofdstuk geleverde commentaren spre ken de samenstellers in dit verband van een soms wat „rommelige" werkwijze van de A VI V-rapporteurs. „Wij wijzen erop, dat een nauwge zette registratie van en contro le op het gebruik van stoffen met kankerverwekkende en mutagene eigenschappen noodzakelijk zijn om een glo bale indruk te krijgen wat er van uiteindelijk in het milieu terecht kan komen. Het zou dan zeer wel kunnen blijken, dat die hoeveelheden onge wenst groot zijn. Een dergelij ke registratie kan ook stimule rend werken voor het perso neel op de laboratoria om een zo groot mogelijke voorzichtig heid in acht te nemen, voor zichzelf én het milieu." Aldus de organisaties, die het rapport vanmiddag op het stadhuis hebben aangeboden aan wet houder C. Waal van ruimtelij ke ordening en openbare wer ken. DEN/DEN HAAG Vasthou- dheid van de gemeente Leiden ft ervoor gezorgd dat de, huren r de panden Lc;vendaal 193/193a en 195a niet hoger hoeven te worden ongeveer 250 gulden per maand, der die vasthoudendheid in haar sidieaanvraag bij de provincie Dr het herstel van de panden, zou- b deze huren zeker twee keer zc fff zijn geworden. fSubsidie die de provincie wilde geven was ffelijk een stuk minder dan de gemeente had Placht. Een briefwisseling tussen beide in- pies leverde met steeds andere berekingen I telkens hogere subsidiebedragen op, maar deze bedragen tipten nog niet aan dat wat de gemeente voor ogen had en de gemeente starte een AROB-procedure bij de provincie. In de gistermorgen gehouden zitting van de commis sie AROB van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland werd echter duidelijk dat de ge meente het gevraagde subsidiebedrag alsnog te gemoet kan zien. De leden van de commissie gaven toe dat de berekeningen anders waren gedaan dan dat men tot nu toe gewend was te doen. Als men het op de gebruikelijke wijze had berekend, zou het subsidiebedrag inder daad hoger zijn uitgevallen. De commissie zeg de toe nu dan toch de gebruikelijke rekensom te maken voor de gemeente Leiden en dit op korte termijn behandelen zodat eventuele huurders van de panden aan het Levendaal van één en ander niet de dupe hoeven te wor den. Nederlandse schapen lallen deze maand van muur dikke wintervacht u *5st, hetgeen voor de ng van de ipi,s |erboerderij in de i) Poenwijk aanleiding was ®fpSbveer dertig schapen plaatse hun jas te m uittrekken. In de ■"■fgenuren waren |eveer zeshonderd olieren (24 derde ^sen) getuige van het sren van twintig |*{!j9pen, terwijl van twee 5 nf rie uur 's middags 'Tfjiien wolleveranciers emiiden gekortwiekt. Ook '°pJ<$ns de dagvoorstelling bleek belangstelling groot. i. 7 soal kinderen grepen de woensdagmiddag oo:, om naar de ®"v^erboerderij te gaan. ■•oowas te zien, wat er f viper zoal met de wol leurt, alvorens deze of 4e het als een kant en re trui over het hoofd ■dct. Demonstraties op H spinnewiel maakten Br deel van uit. Brigens waren niet ^en de schapen het Idelpunt van de as angstelling. Zich in de ,n koesterende biggen, lerfpkleine eenden, maar alsk de overige bewoners >ren de boerderij trokken h aanzienlijke aantal uklangstellenden. LEIDEN De Nederlandse Volksdansvereniging, de VVV en de Gemeente Leiden organiseren op 15, 16 en 17 augustus voor de twaalfde keer het Internationaal Volksdansfestival Leiden. Evenals vorige jaren vindt het festival plaats in de Groenoordhallen. De toe gangsprijzen variëren van 10 gulden voor een voorstel ling tot 45 gulden voor een passé partout De voorver koop start op 7 juli en kaar ten zijn verkrijgbaar bij het VVV-Leiden of bij de VVV- kantoren elders in Neder land. Aan het festival wordt behalve vier Nederlandse groepen deelgenomen door een zeven tal internationale dansgroepen: Grupo de Dancas e Can tares Mar-Alto uit Portugal, Apple Chili Cloggers ui de VS, Lous Las Aygues uit Frankrijk, Ivan Goran Kovacic uit Joe goslavië, Tequendama uit Spanje, Kertèszeti Egyetem Medosz uit Hongarije en Elena Zaoui uit Griekenland. De deelnemers hopen op vrijdag in Leiden te arriveren waar 's middags een optocht in kleder- Twee deelnemers uit een Joegoslavische dansgroep tij dens een optreden vorig jaar. dracht door de stad wordt ge houden. Dezelfde avond stel len de groepen zich voor in een eerste voorstelling in de Groenoordhallen. De gehele zaterdag vinden verschillende aktiviteiten plaats die 's avonds gevolgd worden door een grote voorstelling. Beide avondvoorstellingen worden besloten met een internatio naal volksdansbal. Op de laat ste dag wordt naast het dag programma's middags de grote eind voorstelling gehouden. Gedurende de dagprogram ma's worden verschillende malen kostuumsshows gehou den. Bovendien vindt er een grote folkloristische markt plaats en worden er in een speciaal ingericht volks-café mime-voorstellingen gehouden en films vertoond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3