jpanje doet aan ~,Het Belgische voetbal telt weer helemaal mee" 3NDSCOACH GUY THIJS NA BEREIKEN FINALE: Uitslag toto «GELAND SLUIT TOERNOOI AF MET ZEGE ISK3T. -J&M EUROPA 80 Klaus Allofs nog bovenaan topscorerslijsti DEN HAAG Dank zij de hattrick in de wedstrijd tegen Nederland heeft de Westduitser Klaus Allofs nog steeds de leiding in het topscorers- klassement tijdens het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap in Italië. Allofs scoorde tot nu toe drie keer en is de enige speler die tot die produktie kwam. Kees Kist, inmiddels uitgevoet- bald in Italië, deelt de tweede plaats met de Tsjechoslowaak Zdenek Nehoda. Bei den scoorden tweemaal. In het rijtje van twaalf spelers, dat één keer doel trof, be vinden zich Johnny Rep en Willy van de Kerkhof. DEN HAAG - Het Nederlands elftal is de hardste van de acht ploegen, die deelnamen aan de eindronde van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap in Italië. Met de voor ronden meegerekend hebben zeven spelers van Oranje het geel gekregen. Tijdens de kwalificatieronde werden overtredingen van Kist, Hovenkamp en Poortvliet op een dergelijke manier, bestraft. In Italië werden voor overtre dingen van Rep, Haa, Stevens en Willy van de Kerkhof gele kaarten getrokken. In totaal ontvingen 21 spelers de gele kaart, acht er van werden uitgedeeld in de voorronden. De volgende spelers ontvingen de gele kaart; Dietz, Allofs, Schuster (allen West-Duitsland); Graziani. Benetti, Tardelh (allen Italië); Mille- camps. Renquin (beiden België); Kist. Willy van de Kerkhof. Poortvliet, Hovenkamp. Stevens, Haan. Rep (allen Nederland); Ondrus (Tsjecho- Slowaktje): Mavros. Nikoloudis. Gounahs (allen Griekenland); Alesanco, Migueli (beiden Spanje). LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1980 PAGINA «k, - Inn Hoddle heeft het niet gemakkelijk tussen drie Spaanse verdedigers. P links naar rechts: Gordillo, Alesanco en Olmo. NAPELS Spanje heeft aan negatie ve promotie voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap van 1982 in eigen land gedaan door in de strijd om de Europese titel zonder winst te blijven. De laatste wedstrijd voor groep twee ging gisteren in Napels voor slechts tienduizend toeschou wers met 2-1 verloren tegen Engeland. Daardoor werd Spanje in de groep laatste met slechts één punt, behaald in een hoopvol gelijkspel in de ope ningswedstrijd tegen Italië. Engeland boekte de eerste overwinning van het toernooi na een gelijkspel met België en een nederlaag tegen Italië. Engeland had de overwinning voor een belangrijk deel te danken aan doelman Ray Clemence, die deze keer de voor keur kreeg boven Peter Shilton. Niet al leen stopte hij negen minuten na de rust bij de stand 1-1 een door invaller .Dani ingeschoten strafschop, ook bij andere gelegenheden was Clemence paraat. Beide coaches, Ron Greenwood en La- dislav Kubala, hadden voor deze gele genheid andere spelers een kans gege ven. Zo speelden bij Engeland nu behal ve Clemence ook Anderson, Hoddle en Brookirig mee. Niettemin maakten beide ploegen in de eerste helft een vermoeide indruk. Uitblinker Trevor Brooking zorgde in de negentiende minuut voor het enige hoogtepunt door de bal na aan geven van Woodcock achter Arconada te schieten (1-0). Meer dan een serie hoek schoppen konden de Engelsen voor de pauze niet afdwingen. De Spanjaarden waren enkele malen gevaarlijk met te genstoten, maar met name Juanito en Santillana faalden in de afwerking. Na de hervatting zette de scheidende coach Kubala alles op één kaart. Hij bracht twee verse, offensief ingestelde spelers in de ploeg: Dani voor Juanito en Carrasco voor Cardenosa. Dat had vrijwel onmiddellijk de gelijk maker tot gevolg. Na een overtreding van doelman Clemence tegen de soleren de Zamora kende de Oostenrijkse scheidsrechter Erich Linemayr Spanje een strafschop toe. Daaruit werd het door invaller Dani in de achtenveertig ste minuut 1-1. Vijf minuten later mocht Dani opnieuw van elf meter inschieten toen Watson Saura ten val had gebracht. Dani legde de bal in dezelfde hoek, maar Linemayr besliste dat de strafschop moest worden overgenomen omdat Dani bij zijn aan loop te lang had geaarzeld en zijn medes pelers te vroeg naar voren waren gelo pen. Deze herkansing liet Clemence zich niet ontgaan. Met een schitterende duik stop te hij de ditmaal in de andere hoek ge schoten bal van Dani. De wedstrijd begon steeds meer een open karakter te krijgen en beide ploegen kregen een groot aantal scoringskansen. De enige, die daarbij succes had, was de voor FC Köln spelende Tony Woodcock. Hij stond Op de juiste plaats toen Arcon- da de bal wegstompte na een fraai af standschot van McDermott (2-1). De Spanjaarden hadden bijzonder weinig geluk. In de eenenzeventigste minuut moest Clemence zich gewonnen geven bij een schot van Saura. Linemayr keurde de treffer echter af jomdat Zamora in buitenspelpositie stond. En negen minuten voor tijd kopte Gor dillo tegen de lat. Ook de Engelsen had den diverse mogelijkheden een derde treffer te laten aantekenen, maar Kee- gan en Mariner stuitten daarbij op doel man Arconada, die vooral sterk bleek in het tijdig uitlopen. Scorcverloop: 19. Brooking 1-0, 48. Dani (straf schop) 1-1, 60. Woodcock 2-1. Scheidsrechter: Li nemayr (Oos) Toeschouwers: tienduizend. Engeland: Clemence, Thompson. Watson, Mills. Wilkms, Hoddle (Mariner). McDermott, Brooking, Keegan, Woodcock. Spanje: Arconda, Alesanco, Gordillo, Olmo, Cundi, Uria, Cardenosa (Carrasco), Saura, Zamora, Juanito (Dani), Santillana. DEN HAAG Een juist ingevulde kolom voor toto 23 (11 tot en met 18 juni) ziet er als volgt uit: 2-2-3-3-1-1-1-2-1-3-3-2-3. _3ze Italiaanse aanval zal geen doelpunt opleveren. Het schot van Graziani eindigt in de handen van an Jean-Marie Pfaff. De Belgische verdediger Luc Millecamps kan gerust zijn. Jan Ceulemans, uitblinker bij de Belgen, wordt beentje gelicht door een Italiaanse tegenstander. voor een defensieve tactiek gekozen. Bondscoach Guy Thijs had zelfs zijn top scorer Er win Vandenbergh uit de ploeg gelaten. Slechts Jan Ceulemans en Fran cois Van der Eist kregen het predikaat aanvallers opgeplakt, al werd ér zelfs ook van hen verdedigend werk geëist. Het gevolg was dat er nauwelijks sprake was van een voetbalwedstrijd. Het duel in het Olympisch Stadion te Rome had meer weg van een veredeld rugbypartijt- je, waartussen scheidsrechter Garrido te lankmoedig manoeuvreerde. Weliswaar deelde de Portugees vier gele kaarten uit (Oriali, Van der Eist, Causio en Vande- reijeken), maar voldoende was dat niet. Italië, dat er tegen Engeland ook al een ordinaire schoppartij van had gemaakt, merkte dat uiteraard onmiddellijk en be sloot daarom alras de intimidatietas open te trekken. Gelijke munt België had er echter op gerekend en de zelfde tas meegenomen. Immers, de rode duivels betaalden meer dan eens met ge lijke munt terug. Goed voetbal, nee, daar hoefde niemand op te rekenen. Ook niet van de favoriete Italiaanse kant. Het breiwerk was te voorzichtig, vertoonde zoveel mankementen dat er telkens een Belgisch lichaamsdeel tussen gestoken kon worden. Vooral Renquin onder scheidde zich. Technisch fraaie oplossin gen bedenkend was hij vrijwel de enige die zich op voetbalgebied staande hield. En niet te vergeten Jean-Marie Pfaff die zijn ploeg er op de beslissende momenten doorheen sleepte. Evenals Zoff, de vete raan van Italië overigens, die aan de an dere kant ondanks de defensieve hou ding van de Belgen toch het nodige werk op te knappen kreeg. België in de finale. De voetbalwereld staat op zijn kop. Niet Nederland, niet Italië, maar België waar niemand op ge rekend had. De kracht van België, of de zwakte van de overige landen. Wellicht het laatste. Alleen West-Duitsland bleef overeind. Zij het niet met briljant voet bal. Een teken aan de wand. De wed strijd gisteravond toonde dat opnieuw aan. Voetbal is geen voetbal meer. Het is een gevecht waarin steeds meer toege staan is, zeker als er enorme belangen op het spel staan. België-Italië was het zoveelste bewijs. Wat een zinderende wedstrijd had kun nen worden, smoorde in een geschop dat een Europese titelstrijd niet waardig is. Desondanks zorgde België, dat in de slot fase enkele malen aardig wankelde maar niet omviel, voor een geweldige verras sing. Ëen sensatie van de eerste orde. En dat beseften ook Custers en Pfaff. Van daar die omhelzing, die echter niet weg gelegd was voor het voetbalpubliek. Afgekeken Guy Thijs sprong na afloop van het duel direct in de verdediging. Over een nega tieve tactiek wilde de Belgische bonds coach niets, maar dan ook niets weten. Hij meldde monter: „Wat negatief? Als dat zo is, hebben we dat afgekeken van de Italianen. Dat is trouwens de enige manier om die ploeg te bestrijden. Als je het anders aanpakt ga je er onherroepe lijk onder door. En vergeet niet, hier was een finaleplaats te verdienen". België-West-Duitsland de finale. De ni vellering in het Europees voetbal in opti ma forma. Guy Thijs verdedigde zich op nieuw met: „Natuurlijk is West-Duits land een waardige finalist. Die ploeg heeft zich in de andere poule de sterkste getoond. Wij hebben met gedegen par tijen de finale bereikt. Tegen Engeland en Spanje is er goed gespeeld. Vanavond ook trouwens. Daar blijf ik bij. Deze tac tiek was nodig om Italië te bedwingen. Tegen West-Duitsland zal er weer een andere tactiek nodig zijn. Daar gaan we de komende dagen eens rustig aan wer ken. Zondag spelen we in ieder geval in Rome. Dat doet me deugd. Het Belgische voetbal telt weer helemaal mee". Enzo Bearzot, de kleine en o zo emotio nele Italiaanse bondscoach, was tijdens de uitleg van Guy Thijs stilletjes wegge slopen. Eerder had hij teleurgesteld ge mompeld: „Zo'n wedstrijd had het pu bliek niet verdiend. België was te verde digend. Al hebben we de eerste helft slecht gespeeld. Na de rust ging het beter en kwamen er ook kansen, maar we hadden geen geluk. Volgens mij verdien de Italië die finaleplaats. Vooral door onze goede wedstrijd tegen Engeland. Of dat duel teveel kracht gekost heeft? Ik weet het niet, al is het wel slopend om na een dergelijke partij tegen een mense lijke muur te fiioeten optornen". ROMAIN VAN DAMME Scheidsrechter. Garrido (Por). Toeschouwers: 42.318. Italië Zoff; Gentile, Scirea, Collo- vati, Oriali (Altobelli); Benetti, Tardelli, Antogno- ni (Barest); Causio, Graziani. Bettega. België Pfaff; Gerets. Meeuws, Millecamps, Renquin; Cools, Vandereijcken. Van Moer (Verheiien), Mommens (Vandenbergh); Van der Eist, Ceulemans. 5 Lange tijd hadden ze geen met elkaar gewisseld, elkaar ens een hand gegeven. Maar na tegen Italië vlogen Theo Cus- i Jean-Marie Pfaff elkaar spon- )m de hals. Twee doelverdedi- lie het laatste jaar slechts via de geconverseerd hadden, vergaten ■""ïing alles en vierden het onver- e succes gezamenlijk. België e finale van de zesde Europese rijd bereikt. En dat nog wel via l van favoriet Italië dat negen- ■••inuten lang had moeten opbok gen een roodzwarte muur, maar idelijk zelf tegen de knock out ld en krijsend zagen 42.318 beta- toeschouwers dat af braak voetbal i dit toernooi het meest lonend is. r had Tsjecho-Slowakije voor de van het Nederlands team een on- Dare veste opgetrokken. België, dat ■•«2 voor het laatst op een groot toer- jook de Europese kampioenschap toen in eigen land) aanwezig was ïst, had er lering uit getrokken, id dat één punt voldoende was om ilianen naar de niets voorstellende ronde in Napels te sturen werd er

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15