^erstoorde herdenking De Gaulle aergroot onrust in Franse regering H deTijd Complot tegen president Iran Karmalpleegde zelfmoordpoging nsimm ^Ténland [ESIDENTS VERKIEZINGEN '81 WERPEN SCHADUW VOORUIT iee ,8 *ven in Iran opgeruimd oessein neemt niet pel aan gesprek kjraël en Egypte Bondsrepubliek wil stroom asielzoekenden beperken Vliegend paard Donat- Cattin in Italiaans parlement II LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1980 PAGINA 11 (Van onze correspondent Jan Drummen) Min of meer samenvallend met de golf kingen die Frankrijk sedert enige tijd teis- >ben de kamerleden van de gaullistische pat sen parlementsstaking besloten. Begin deze 'erlieten zij de Nationale Vergadering uit tegen het feit dat de staatssecretaris die e gerepatrieerden gaat, Dominati, niet vol- zijn afkeuring kenbaar maakte toen de her ig aan generaal De Gaulle bezoedeld werd. fceurde enige dagen geleden in Toulon, waar ftnument voor de zogenaamde „Martelaar van Algerije" werd onthuld. Voor degenen die in a tijde van de Algerijnse onafhankelijkheid, nder waren van het handhaven van het bewind in Noord-Afrika, de zogenaamde isten", was de onthulling van het monument 'ng om een verkapte anti-gaullistische beto ging te houden. Er werden beledigingen geroepen aan het adres van wijlen De Gaulle en degenen die destijds een moordaanslag op hem pleegdden wer den gehuldigd. Hoewel een van de leiders van de „integristen" zich bij staatssecretaris Dominati verontschuldigde, was de reactie van deze laatste volgens de gaullisten nog veel te slap. In de Nationale Vergadering eisten zij van Do minati een nadere uitleg. Ook deze werd echter onder maats bevonden, waarop alle kamerleden van de neo- -gaullistische beweging luid protesterend de Vergade ring verlieten. Zij eisen nu, alvorens hun staking te beëindigen, een verklaring van premier Barre. Deze heeft inmiddels toegezegd vanavond een dergelijke Ver klaring af te zullen leggen. Tweede incident Er was overigens nog een tweede incident, waarbij de nagedachtenis aan generaal De Gaulle in het geding was. De gaullisten weigerden gisteren namelijk deel te nemen aan de traditionele ceremonie van de Mont Va- lérien bij Parijs. Op 18 juni wordt daar jaarlijks het feit herdacht, dat generaal De Gaulle op 18de juni 1940 vanuit Londen een oproep aan de Fransen deed de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Op de berg, waar talrijke Franse verzetstrijders zijn gefusilleerd, wordt traditiegetrouw een stille herdenking gehouden. In dit geval betrof de woede van de gaulisten president Giscard d'Estaing, die het plan had opgevat om de eni ge man die in 1940 aan de zijde van De Gaulle stond toen deze in Londen zijn proclamatie deed, Geoffrey de Courcel, het grootkruis van het Legioen van Eer te ver lenen. De president zou tevens een korte toespraak houden, welk voornemen bij de gaullisten in het ver keerde keelgat schoot gezien de traditionele stilte tij dens de plechtigheid. Besloten werd Mont Valérien te mijden, waarna Giscard besloot De Courcel niet op de Mont Valérien maar op de binnenplaats van het presi dentiële paleis, het Elysée, te decoreren. Een en ander kan niet los worden gezien van de Franse presidenstverkiezingen van het komend jaar, waarvoor de gaullisten een eigen kandidaat voordragen: Jacques Chirac, de huidige burgemeester van Parijs. De gaulis ten en de partij van Giscard vormen overigens de meerderheid in het Franse parlement, waarop de rege ring van premier Barre steunt en numeriek gezien is de gaulistische zuil de voornaamste van de twee. Dit kan echter niet verhinderen dat de spanning en onrust tus sen de gaullisten en de partij van Giscard, mede door de gebeurtenissen van de afgelopen dagen, nagenoeg met de dag toeneemt. vij h« uinhopen waren eens de graven van hooggeplaatste figuren uit de tijd dat de sjah van Iran rser was. Deze graven zijn opgeruimd op bevel van Ajatollah Sadegh Khalkhali de „rechter dood" in Iran. 'e lofJRAN Het dagblad ipen de Iraanse president Wijf^Sadr Islamic Revolu- ligt ^teeft gisteren de tekst moPliceerd van een band- schtP16 van een complot r je Orthodoxe islamieten te- lanuje president. Op de band i tak een gesprek tussen a Ayat, na ayatollah we rshti de machtigste lei- aneFan de orthodoxe isla- op!n en een man die we pedelijk studentenlei- t. M- jk g 3 spi t we Aayat noemt president tapjêadr tijdens een gesprek botAmerikaanse pion". Hij de kt voorts over plannen op seen culturele revolutie laaret bewind van Bani-Sadr slot* zou moeten werpen. 9-wö Ayat gaf voorts bijzon- den over plannen voor ganiseren van stakingen belemmeren van de inering van het rege- ipparaat, aldus Islamic ution. President Bani-Sadr heeft gis teren geweigerd het ontslag te aanvaarden van een door hem een maand geleden benoemde commandant van de Revolu tionaire Garde, Abu Sharif. Hij ging persoonlijk naar de kazerne om geschillen uit te praten. Gisteren heeft op nieuw een man op een belang rijke post zijn functie opgege ven, namelijk het hoofd van de Iraanse staatstelevisie en - radio, Taqi Farahi. Ih beide gevallen lijkt het ontslag ge motiveerd te zijn door de machtsstrijd tussen aanhan gers van de president en die van de door de geestelijkheid gedomineerde islamitische re publikeinse partij. Beslissingen kunnen daardoor niet goed ge nomen worden. Aaanhangers van de voormali ge in Parijs verblijvende pre mier Bakhtiar zouden volgens een bericht van de Ameri kaanse omroepm^atschappij ABC samen met twee Iraanse oud-generaals overeenstem ming hebben bereikt over de vestiging van militaire bases in het buurland Irak. Oud-officieren en militairen die Iran verlieten vanwege het bewind van Khomeiny zouden in heel Europa zijn aangewor ven en bezig zijn met het op leiden van verzetsstrijders in Irak. 9 clHINGTON De twee gespreksronden is president vas van de VS er niet in geslaagd om koning Hoessein n, Jordanië te overtuigen van de noodzaak, om deel te ne- andaan de onderhandelingen tussen Egypte en Israël in arir lidden-Oosten. Hoessein heeft wel laten doorscheme- wlïat hij bereid is de veiligheid van Israël te garanderen in iderdeel voor een alles omvattende regeling. Hfeactie van Carter over de besprekingen was: „Wij hebben Jgeprobeerd elkaar van gedachten te laten veranderen", sein heeft dus de kant gekozen van het grootste deel van de ma ische wereld en de PLO door de besprekingen te verwer- evenals het vredesverdrag dat vorig jaar door Egypte en Is- jj verd getekend. begrijpen het Amerikaanse standpunt nu beter", aldus sein. Hij verklaarde verder dat slechts „zelfbeschikking" je e zal brengen in het Midden-Oosten, waarmee hij duidelijk )or le op een Palestijnse staat. asington is men van mening, dat het bezoek van Hoessein erc iet Witte Huis „de atmosfeer heeft opgeklaard". evit.ontsnapt aan aanslag ÏARA De Turkse oppositieleider en oud-premier Bu- Ecevit is gisteren in de Oostturkse stad Nevsehir aan moordaanslag ontsnapt. leidde een rouwstoet voor een door terroristen vermoorde ijvriend toen rechtse groepen vanuit zijstraten het vuur iden. Iemand in de stoet werd gewond door kogels, vier an- 'n door stenen. Na het incident werd een uitgaansverbod in- eld dat echter door de rechtsgeoriënteerde inwoners niet l opgevolgd. jOwil met EG praten 'l-MPOa IE De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft iaard dat zij onder bepaalde omstandigheden bereid is afvaardiging van de EG te ontmoeten. Zoals bekend be ten de lidstaten van de gemeenschap op de topconferen- 1(J van verleden week in Venetië een bijzondere afvaardi- S naar het Midden-Oosten te sturen, voorwaarde die de PLO aan een dergelijke ontmoeting stelt ^at de EG-lidstaten de PLO moeten beschouwen als „een in- ale partij in het conflict". Wanneer de Europese landen con- opnemen met Palestijnen die zijn vebonden aan delegaties bijvoorbeeld Syrië of Jordanië, dan zal de PLO niet met het E.rek akkoord gaan en geen afvaardiging sturen, aldus een -vertegenwoordiger in Rome. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren tot een aan tal maatregelen besloten die moeten dienen om de steeds grotere stroom van mensen die in de Bondsrepubliek poli tiek asiel zoeken, in te dammen. Gebleken is namelijk dat slechts minder dan tien procent werkelijk om politieke re denen hun land hebben verlaten en dat het grootste deel wordt aangetrokken door de economische voordelen die een verblijf in Duitsland met zich meebrengt. Buitenlanders die asiel vragen zullen voortaan de eerste twaalf maanden geen arbeidsvergunning meer krijgen. Dit wordt in hun voorlopige verblijfsvergunning vermeld om eventuele werkgevers er attent op te maken dat zij illegaal handelen wan neer zij deze mensen toch in dienst nemen. Ook krijgen de asiel zoekers het eerste jaar geen kinderbijslag meer zoals tot nu toe gebruikelijk was. Eerder deze week hadden de fracties van de regeringspartijen SPD en FDP in de Bondsdag een wetsontwerp ingediend, dat waarschaijnlijk nog vóór het zomerreces wordt aangenomen en voorziet in een verkorting en vereenvoudiging van de gerechte lijke procedure ten aanzien van asielzoekenden. Verder zijn maatregelen tegen onechte immigratie te verwachten, zoals de plicht een visum te hebben. Politiemannen en leden van de dierenbescherming in Cali- fornië kijken toe, hoe een helicopter een paard uit een meer dan 100 meter diep ravijn tilt. Het dier was met berijder en al in het ravijn getuimeld. De berijder kwam er helemaal zonder verwondingen vanaf. Het paard had slechts wat klei ne breuken en schaafplekken en kon, na te zijn verdoofd, uit het ravijn worden getakeld. ISLAMABAD De Afghaanse presi dent Babrak Karmal is vorige week vrijdag door zijn Russische lijfwach ten weerhouden van een poging zich zelf van het leven te beroven. Een vuurgevecht was het gevolg van hun pogingen hem te ontwapenen. Daarbij kwam een Afghaan om het leven. Sinds het incident is Karmal vrijwel de gevangene van de Russen. Hij zou alleen het gebouw mogen verlaten met toestemming van de Russische bezet ter. Een en ander is meegedeeld in een uitzending van radio Pakistan. Het be richt kon in Kaboel niet worden beves tigd. De poging tot zelfmoord van de man die door de Russen werd geïnstalleerd, is sa mengevallen met geruchten in Kaboel dat een staatsgreep op handen was tijdens welke Karmal zou worden vervangen ROME De affaire Donat- Cattin komt in behandeling in het Italiaanse parlement Tot en met gisteren hadden zich 394 volksvertegenwoordigers voor een bespreking van de kwestie in beide Kamers van het parlement uitgesproken. Minister-president Francesco Cossiga was er door de „be keerde" terrorist Roberto San- dalo van beschuldigd dat hij de adjunct-secretaris van de Christen-democratische partij (de grootste partij in het Ita liaanse parlement, waar ook Cossiga toe behoort), Carlo Do- nat-Cattin, had getipt dat diens zoon gezocht werd we gens terrorisme. Voor een plenaire behandeling waren de communisten, de (ui terst linkse) proletarisch-ide- mocraten, de radicalen, biina alle neo-fascisten, de liberalen en acht socialisten. Libië: maatregel Egypte eenzijdige oorlogsverklaring BEIROET De Libische re- j gering heeft gisteren het af kondigen van de staat van be leg door Egypte in het grens gebied met Libië en het zen den van troepen een „eenzijdi ge oorlogsverklaring" ge noemd. Gisteren is de door Egypte uit geroepen staat van beleg van kracht geworden wegens toe nemende spanningen aan de grens met Libië. door een populairder figuur die aanvaard baar zou zijn voor de islamitische verzets strijders in Afghanistan. Het Afghanistancomité van islamitische landen komt volgende week dinsdag bijeen in Genève ondanks het uitblijven tot nu toe van een reactie uit Moskou en van het regime in Kaboel. Hèt lijkt erop dat de Russen voordat zij aan enig beraad over Afghanistan willen deelnemen, eisen dat het regime van Babrak Karmal offi cieel wordt erkend. Frans-Spaanse grens nog steeds gebklokkeerd LA JUNGUERA Spaanse vrachtwagenchauffeurs heb ben gisteren gedreigd de hele grens tussen Spanje en Frank rijk te blokkeren uit protest tegen aanvallen van Franse boeren op Spaanse vrachtwa gens en goederentreinen. De Franse boeren, op hun beurt ontevreden over de im port van goedkope Spaanse land- en tuinbouwprodukten, staan aan de Franse kant van de grens en versperren bij niet ver van de grens gelegen ste den als Perthus en Port Bou andere vakantie-routes naar Spanje. De Spaanse oproerpolitie heeft gisteravond rubber kogels af gevuurd op de chauffeurs toen ongeveer tweehonderd deelne mers aan de blokkade begon nen de weg met stenen af te zetten. Kort daarvoor was de politie er in geslaagd een rij baan vrij te maken en had zij een aantal buitenlandse voer tuigen die Spanje wilden ver laten, tot aan de grens bege leid. Al siert Yves Montand de voorpagina van de Haagse Post en wordt zijn levensver haal binnenin breed uit de doeken gedaan, het belangrijk ste artikel in de HP deze week is een artikel over CDA-ka- merlid Scholten en de olieboy cot van Zuid-Afrika. Jan Scholten: „De regering heeft over de boycot van Iran ge zegd dat het geen effect heeft, maar een symbolisch gebaar is. Welnu,, wat symbolisch is je gens Iran is ook symbolisch je gens de onderdrukte bevol king van Zuid-Afrika. Het is verrassend om te zien hoe een aantal mensen vorig jaar van een boycot niets wilden weten maar toen het ging om Iran of dé Sovjet Unie bereid waren hun standpunt bij te stellen". Ex-senator Fulbright vindt dat de Amerikaanse houding te gen Rusland de onderdruk king daar alleen maar erger maakt. „Historisch gezien heb ben de Sovjet Unie en Ameri ka nooit reden tot onderling wantrouwen gehad. In twee oorlogen hebben we aan de zelfde kant gevochten. De hui dige rivaliteit lijkt bijna op de tegenstelling tussen Moslems en Christenen ten tijde van de kruistochten, denk ik weieens. We beschouwen de Sovjets graag als primitieve barba ren". Zijn die problemen op losbaar? Fulbright: „Ik geloof niet dat je de problemen via een grote stap met een groot gebaar kan oplossen. Dat kan alleen via een langdurig wei nig spectaculair proces. Politici hebben daarvoor niet zo'n be langstelling omdat er veel tijd mee heen gaat zonder veel op zienbarende resultaten op kor te termijn. Ik geloof toch dat er niets anders opzit, dan stapsgewijze benadering". De anti-kernenergiegroep BAN wordt onder de loupe geno men en hun acties gevolgd. Als het schip met kernafval, de Andrea Smits, is vertrok ken zegt een van de BAN-aan- hangers: „Dit slaat nergens op. Ze hebben ons weer met een kluitje in het riet gestuurd". Paus Johannes Paulus II siert de voorpagina van Nieuwsnet. Hij heeft geldzorgen. Boek houdkundig staat het Vaticaan voor een bankroet. Deze maand en gesterkt door de stem van zijn kardinalen moet paus Johannes Paulus II de eerste stappen zetten voor het onderhanden nemen voor de krakerige financiële bureau cratie van het Vaticaan. Doet hii dat niet, dan zal de crisis er alleen nog maar erger op wor den, zegt Nieuwsnet. Green- peace, die het schip Andrea Smits vastlegde in de haven van IJmuiden voelt zich in de boot genomen door minister Ginjaar. Er zal nog veel moe ten worden overlegd, is de conclusie. Het achtste wereld wonder, een gigantisch stenen leger dat onlangs in China is opgegraven vult vele pagina's. Het dateert van 2200 jaar gele den en moest dienen om Chi na's eerste keizer in het do denrijk te beschermen. Verder een groot verhaal over Ker- mit, de gifgroene kikker en aandacht aan de Olympische Spelen voor gehandicapten. Manneke Pis siert deze week de omslag van Elsevier. Dat ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van dat land. Daar wordt een hele bijlage aan ge wijd. Minister Scholten en mi nister Ginjaar duiken deze week ook in Elsevier op. Scholten handelt in buiten landse zaakjes, zegt het blad en minister Ginjaar is boos en dreigt zelf maatregelen te zul len nemen tegen het illegaal chemisch afval storten. Op zijn minst zal een verzoek tot ver dere studie van de commissie er volgens Ginjaar toe leiden dat er tijdelijke oplossingen komen voor het niet verwerk bare chemische afval. Bijvoor beeld in de vorm van onthef fingen voor het storten ervan. „Want je kunt in die tussentijd niet half Nederland platleg gen". De Russische volkeren moord in Afghanistan wordt ook breed uitgemeten. „Met geld en wapens schoppen we de Russen er binnen een paar maanden uit", zeggen de Af- ghanen en voegen er snel aan toe: „en met de wil van Al lah". De Sovjet Unie lijkt in Afghanistan een eigen Viet nam te hebben gevonden, zegt Elsevier. Volgens Vrij Nederland staat het grootste deel van de blan ken nu buitenspel in Zuid-Af rika. Maar aanpassen zal niet gebeuren. Premier Botha: „We moeten ons aanpassen of ster ven. We zijn allemaal Zuid Af rikanen en moeten elkaar op die manier behandelen". Een zeer groot artikel wórdt gewijd deze week aan mgr. Gijsen en de grote zuivering van het bis dom Roermond. De priester Gos van de Wouw, ex-direc teur van het Catechetisch Centrum van het bisdom Roermond noemt dit een van de twee wezenskenmerken van Gijsens kernvisie: „De kerk mag klein blijven, als ze maar volstrekt achter hem staat", en het tweede ken merk: „De lijdensmystiek. Er is voor hem geen groter vreug de dan te mogen lijden, een soort masochisme met de spiri tuele duiding". En intussen loopt het kerkbezoek drama tisch terug. De helicopters bo ven de stad, dat mag nooit meer gebeuren", zegt de afge treden wethouder van Am sterdam Sinnige. Is over geweld beraad nodig? „Er is geen breed beraad nodig, er is een breed beleid nodig. De veldslag die op het Waterloop- lein begon was een uit de hand gelopen incident. Een ernstig gebeuren, maar toch een inci dent dat niet mag worden ver ward met structurele fouten in de maatschappij. Kraakacties zijn wel een symptoom van maatschappelijk ongenoegen en daarover is een geen breed beraad nodig. Daarop kan al leen met een goed belèid wor den gereageerd". Verder bij VN een uitstekende bijlage over school en onderwijs. En zomaar terzijde: „Kan Buik- huisen niet eens onderzoeken, waarom hij zoveel agressie op roept?" en Wiegel mag voor lopig geen nieuwe provincies ontwerpen, omdat Beatrix ze allemaal nog moet bezoeken". „Over tien jaar zijn er genoeg huizen", zegt Brokx, staatsse cretaris van Volkshuisvesting op de voorplaat van De Tijd. Al zijn het dan maar wonin gen zonder behang. „Nou, dan loop ik wat rond in zo'n wijk, praat eens met een mevrouw die staat te kijken, vraag of ik eens bij haar binnen mag en dan hebben ze het prachtig mooi met schrootjes enz. en dan vraag ik me af, moeten we nou nog wel behang in die wo ningen doen. Kun je uit een oogpunt van kostenbeheersing van de mensen zelf meer in breng vragen". In het ope ningsartikel vraagt D'66-er Engwierda zich af: Waar zijn nou die puinruimers van de VVD gebleven? Van Agt heeft eens gezegd, dat er op de de partementen niets meer te ha len valt. Engwierda: „Mer kwaardige uitspraak. Als ik nog denk aan de kreten van ,de VDD in de verkiezingscam pagne van 1977: dat er niet tien maar zestien tot twintig miljard bezuinigd moest wor den, waar blijven die puinrui mers van toen. Die riepen dat er overal bij de overheid geld verspild werd?". Verder een verhaal over de homofiele pas tores die zich hebben georga niseerd. Een van hen zegt: „Ik beschouw me als een volwaar dig en loyaal lid van de kerk. Door eruit te gaan zou ik ze ker de bisschoppen gelijk ge ven. En dat kan ik niet, want een bisschop als Simonis bij voorbeeld heeft geen gelijk. Dus als een bisschop toch ge lijk wil hebben, moet hij me er maar uitzetten".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11