Minsten^^^JodenJrijJjotsingen in Zuid-Afrika tussen politie enbetogers Van der Klaauw zegt „nee" tegen motie ersoneelsstop reekvervoer Mandaat Unifil verlengd KAMERMEERDERHEID VOOR OLIE-EMBARGO ZUID-AFRIKA Oranje naar huis DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND onze parlementaire re dactie) HAAG Minister unan (verkeer en rstaat) heeft voor streekvervoer een ineelsstop afgekon- De stop, die in feite 11 juni is ingegaan, t in dat het perso- jbestand bij de ver- maatschappijen irerder mag groeien. ns de bewindsman is olqdop noodzakelijk omdat forten bij het streekver- vooral bij de busdien- "p gewonde botsing bulance ENAAR Een 27-ja- custer van de Wasse- 1 ambulancedienst s gistermorgen om- 2 half elf gewond bij aanrijding op de Rijks- tweg/Rosenstraat tus sen ambulance en een lauto. De vrouw is met verwondingen opge- 'n in het Bronovo Zie- uis in Den Haag. Wassenaarse ambulance, ■ird door een 40-jarige in- r van Wassenaar (een be- ■brandweerman), ver- Ie met optische en geluid en een gewonde brom- Met hoge snelheid was ïbulance op weg naar het emisch Ziekenhuis in en. De rode lichten op het punt werden genegeerd, fcstelauto, bestuurd door 22-jarige Leidschendam- feed ook het kruispunt op door de botsing ontstond. e auto's raakten onher- ïzö iar beschadgd. De patient i auto liep geen verder let- „Schone" lift Michael Elder (25) dacht dat een beetje heldere" re clame hem wel zou helpen bij zijn lifttocht door Texas. De mededeling „Ik kom net uit bad" hielp inderdaad. Een paar mi nuten nadat deze foto was genomen, kon Michael in stappen. WÊU^^ÊÊÊÊÊÊÊÊ—ÊÊÊÊ—Êmmm—ÊÊÊÊÊ—ÊÊÊÊmÊÊÊÊÊKÊÊfmm^^mÊÊÊ^iÊ^ÊÊm Maniak doet slaapmiddel in de koffie AMSTERDAM De Amsterdamse politie zoekt een maniak, die maandag in coffee-shops bij het Rokin een slaap middel in kopjes koffie gedaan heeft. Daardoor moesten vijf mensen na het koffiedrinken in een ziekenhuis worden opge nomen. Een is er inmid dels al weer uit. De Am sterdamse politie werkt samen met die van Düs- seldorf, waar zich kort geleden een soortgelijk geval heeft voorgedaan. Zakkenrollers actief LEIDEN In het centrum van Leiden is gisteren weer een aantal portefeuilles gerold en tassen ge stolen. In het totaal is een bedrag van bijna 1500 gulden ontvreemd. In de Donkersteeg werd van 52-ja- rige uit Alphen afkomstige dame een portemonnee met 1100 gulden gestolen. Van een andere winke lende dame werd dezelfde middag een portemonnee met 100 gulden en wat persoonlijke bezittingen ontvreemd. De beurs werd later leeg terug gevonden in de Janvos- sensteeg. In een confectiewinkel in de Haarlemmerstraat werd rond 16.00 uur een tas met 10 gulden en wat girobetaalkaarten gestolen. Op dat zelfde tijdstip werd een man, terwijl hij in de bus stapte, ont daan van zijn portefeuille met 65 gulden. Kamer akkoord met,,uitschuifoperatie DEN HAAG De Tweede Kamer heefst gisteren het wetsontwerp aangenomen dat het wettelijk minimumloon en enkele sociale verzekeringsuitkeringen regelt. Het be treft de. zogenaamde „uitschuifoperatie", waardoor 0,9 procent van de 2,9 procents-verhoging van het minimum loon per 1 juli wordt verschoven naar 1 januari 1981. Dit „uitschuiven" was nodig omdat de regelingslonen per 1 juli met 26.- per maand omhoog gaan en de laagste sociale uitkeringen met 55.- als niet zou worden worden ingegre pen. Bij regen geen aparte maximum snelheid RIJSWIJK Invoeren van speciale maximum-snelheden voor plotselinge hevige regen is niet zinvol. Effectieve con trole is onmogelijk en daarom zullen de automobilisten zich er niet aan houden. Aldus de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid (swov) over „aquapla ning", het verschijnsel dat een autoband door combinatie van hevige regen en hoge snelheid het contact met de weg verliest en de wagen onbestuurbaar wordt. DAM^Êen Gedetineerde valt negentienja, te pjetter bij nge jonge- r J teravond ontsnappingspoging zijn poging uit de Bijlmerbajes te ontsnappen om het le ven gekomen. De jongeman zat op de zevende etage in voorarrest wegens diefstal. Hij sloeg met een tafelpoot het raam in, had omdat bij het inslaan een alarm gaat eerst de deur ge barricadeerd en liet zich toen aan elkaar ge knoopte dekens en lakens uit het raam zak ken. Een knoop schoot los en de jongeman viel te pletter. Meer succes hadden zondag drie gedetineer den in het huis van bewaring in Rotterdam. Via een keukenraam, waarvan zij eerste de tralies hadden doorgezaagd, namen zij de benen. Er was onvoldoende toezichthou dend personeel, zegt het ministerie van jus titie. De drie zijn nog spoorloos. Woensdag. 16 juni 1980, 70 jaargang no. 21684 EK Voetbal De wedstrijd Spanje - Enge land om 17.40 uur op Ned. I en om 20.27 uur de wedstrijd Ita lië - België. Op Ned. II om 18.59 uur „Het paard van Troje" en om 20.32 uur „Genghis Khan". Weinig verandering Vrij veel bewolking en moge- lik wat regen of motregen. Mi nima rond elf, maxima rond negentien graden. Tot matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemende zuidwestenwind. Zon op: 05.15, onder 22.03 uur. Schev. hoogwater 07.25 en 20.10uur, laagwater 3.31 en 15.40 uur. ^eidóe (Soma/nf kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Bui|1eweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lot 19.00 uur) menten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers; 60 cent. ie; Jhai j jft ie kernproef NGTON jk heeft maan- id in Polynesië itol Mururoa een lef genomen. Dit Dfficiele bron in ton (Nieuw-Zee- rnomen. De mi- anisatie „Green- had maandag al lington medege- at Frankrijk een je proef zou ne- folgens „Green dat zijn inlichtin- :eg, dank zij de <heid van Franse irissen, ging het beproeven van nlading voor een et meer dan een strijd tegen Tsjecho-Slowakije geblesseerd het veld verlaten. Het illustreerde op passende wijze de trieste aftocht van het Nederlands elftal. DURE BEO GESTOLEN LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een beo en twee kanaries uit de vo lière in het Plantsoen in Lei den gestolen. De onbekenden zijn de volière binnengedrongen door het gaas kapot te knippen t De po litie sluit niet uit dat het de daders te doen was om de beo en dat de kanaries gewoon zijn weggevlogen. De waarde van de beo bedraagt ongeveer 1000 gulden. De politie heeft de die renwinkels in Leiden van de diefstal op de hoogte gesteld. GEEN BUS? DAN MAAR LIFTEN VALBURG In de Betuwse gemeenten Valburg en Eist gaat volgende maand een lift- proef van start. In de twee dorpskernen komen vaste stopplaatsen vanwaar lifeters kunnen worden meegenomen. Autorijdende valburgers of Elstenaren kunnen door middel van een sticker op de voorruit aangevenm dat zij lifters willen meenemen. De liftproef, een initia tief van de redactie van de Dorpskrant in Valburg wordt heouden wegens het ontbreken van openbaar vervoer tussen de twee dorpen die vijf kilometer van elkaar af liggen. Beide gemeentebesturen hebben met de proef ingestemd. Valburg heeft de halteborden bij de stopplaatsen betaald; de stickkers moesten de automobilisten zelf bekostigen. Er rijden al enkele tientallen „lift-auto's" mee rond. In een officiële verklaring vanuit Pretoria werd door een politie woordvoerder slechts toegegeven dat een onbekend aantal doden en gewonden waren gevallen. De Zuidafrikaanse politie had gis teren journalisten verboden naar gebieden te gaan waar onrust heerst. Het verbod volgde op de on lusten van maandag, de vierde ver jaardag van de bloedige onlusten in de zwarte voorstad Soweto bij Jo hannesburg. Maandag vielen er geen doden, maar werden er in de zwarte woongebieden rond Johan nesburg en Bloemfontein wel in to taal 35 mensen gewond. Op een persconferentie in Soweto verklaarde een politiewoordvoer der dat journalisten die zich zonder toestemming of begeleiding van de politie in de probleemgebieden zou den ophouden, gearresteerd zouden worden. Persvertegenwoordigers keerden zich fel tegen de voorstel ling van zaken als zouden zij beto gers tot onlusten hebben aangezet Voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag werd vanmorgen een protestdemonstratie gehouden te gen het optreden van de Zuidafri kaanse politie. van de onlusten in een van de zwarte woongebieden van Kaapstad. Bij scher- tussen de Zuidafri- tie en betogers in van Kaap zijn gisteren een groot aan- doden en gewonden gevallen, een krant in Kaapstad om minstens vijftien do- gaan. Een andere krant, Die maakte melding van doden en minstens vijftig De politie opende in de woongebieden Elsies River, Bonteheuwel, Ravensmead en Retreat van Kaapstad het vuur op de menigte nadat demon stranten waren overgegaan tot brandstichting in winkels en voertuigen en tot opwerping van barricades. In de zwarte woon wijk Bonteheuwel zouden hon derden mensen de straten heb ben gebarricadeerd met branden de autovaten en olievaten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) heeft de „grootst mogelijke bezwa ren" tegen een motie, waarin gevraagd wordt nu eenzijdig een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika in te stellen. Een dergelij ke maatregel staat vol gens hem „haaks"op het beleid van de regering. Het was de CDA'er Schol ten, die de motie gisteren indiende namens de meer derheid van zijn fractie. Aangezien de oppositie de motie steunt, was het gis teren al vrijwel zeker dat de Tweede Kamer zich vanmiddag bij de stem ming zou uitspreken voor een embargo. In regeringskringen verwacht men dat Van der Klaauw deze uitspraak vrijdag in dé wekelijk se ministerraad aan de orde zal stellen. Dit vooral omdat de kans bestaat, dat een meerderheid in de Kamer zal eisen dat de motie .wordt uitgevoerd. Daarvoor zou nodig zijn dat tenminste negen CDA'ers voet bij stuk-houden, ook al zou dat kunnen beteke nen dat het voortbestaan van het kabinet in gevaar wordt ge bracht Woordvoerder Scholten wilde zich daarover nog niet uit laten, maar ingewijden nemen aan dat hij zelf in elk geval tot het uiterste zal willen gaan. Een rol daarbij speelt dat hij op een onverkiesbare plaats is gezet op de kandidatenlijst van de ARP en dus weinig meer te verliezen heeft Of Scholten voldoende medes tanders krijgt in eigen kring, zal ook sterk afhangen van het oor deel van fractieleider Lubbers. Deze was gisteren bij het debat vrijwel voortdurend aanwezig en mengde zich daar ook nog in. Hij wilde weten of de minister bereid was in te zien „het maca- bare feit, dat in feite de Westerse wereld nii al jaren een embargo blokkeert, terwijl de gekleurde wereld dat wil". (Zie verder pagina 13) irpassagiers, groter tekort (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlands voetbalelftal keert van daag al weer terug op Schiphol. Ditmaal zal er geen feeste lijke ontvangst zijn, want het Europees kampioenschap in Italië is voor de ploeg van bondscoach Jan Zwartkruis Op een fiasco uitgelopen. Oranje viel immers geheel buiten de prijzen. Een periode voor bezinning is thans aangebroken. Na de moeizame overwinning van 1-0 op Griekenland en het verlies (3-2) tegen West-Duitsland kwam Nederland gis teravond in Milaan niet verder dan 1-1 tegen een zeer nega tief ingesteld Tsjecho-Slowakije. Uit poule A plaatste West- Duitsland (slechts 0-0 tegen Griekenland) zich voor de finale die zondag in Rome wordt gehouden. Tsjecho-Slowakije speelt zaterdag in Napels om de derde plaats. Welke tegen standers beide ploegen daar aan zullen treffen, wordt vana vond beslist tijdens de duels Spanje-Engeland en Italië-Bel- gië. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren het mandaat van de se dert 1978 in Zuid-Libanon gestatio neerde VN-vredesmacht Unifil met zes maanden verlengd tot 19 decem ber. Tot de strijdmacht van Unifil be hoort ook een Nederlands contingent. De desbetreffende resolutie werd met 12 van de 15 stemmen aanmgeno- men. Israël is genegen om gebruik te maken van de goede diensten van de VN, als de volkerenorganisatie een dialoog organiseert over verbetering van de betrekkingen tussen Israël en zijn noordelijke buurstaat sten, de laatste tijd sterk zijn opgelopen omdat, als gevolg van het grotere aantal passa giers, er meer bussen werden ingezet en extra personeel werd aangetrokken. Inmid dels hebben de PvdA, de vervoersbonden FNV en het samenwerkingsverband van de vervoerbedrijven (ESO) laten weten niet gelukkig met de maatregel te zijn. Tuijnman heeft in een brief aan alle streekvervoermaat- schappijen laten weten dat hij door de oplopende exploi tatietekorten ,in financiële problemen komt. De minis ter laat wel de ruimte open dat in bijzondere gevallen toch, met toestemming van het ministerie, meer perso neel aangetrokken mag wor den. De personeelsstop mag echter niet ontdoken worden door meer overwerk of uit besteding van werk. Om het grotere vervoersaanbod toch te kunnen verwerken raadt Tuijnman de bedrijven aan grotere bussen in te zetten in plaats van het rijden met meer bussen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1