„Meer aandacht voor jongeren huisvesting in Katwijk hard nodig utoverkeer in Haaswi jk erbannen naar randwegen Zorgen over bouwen in plan Buitenhof «Noord wijkse Branding-school "viert twintigjarig jubileum Meisje n, h, gedupeerd door fietsendief Sak» NIEUWE STICHTING BEGINT ACTIE Wassenaar wijst motie PvdA over besteding 'spaarpot' van de hand Eendenkooiker Ton Reuser leerde uitstervend beroep van zijn vader Katwijkse scholieren naar Lowestoft agimEGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGINA 7 3golsi >EGSTGEEST De deelplannen I- Poetr I en III, die samen het totaalplan t« mvatten dat in Haaswi jk ten wes- 6 sn van de Verlengde Irislaan ebouwd gaat worden, waren gister- rond onderwerp van bespreking st-Eu idens een Kecombineerde commis- ^evergadering in Oegstgeest. Over dichP indeline en aansluiting van de de (u lelplannen II en III werd gespro- Den door architect Hoopman uit UW( elft. De juridische aspecten werden -Jtie te lal egelicht door ir. mevr. Van Elk, edebouwkundige. Uit het een en Dder bleek dat veel aandacht wordt tsteed aan het voetgangers-, fiet- :ichfc£rs- en brom fiets verkeer. Het auto- keer wordt verwezen naar de mdwegen. oor wat betreft de te bouwen wonin- gen in de plannen II en III is er sprake van flexibiliteit, in die zin dat alle ty pen woningen in de toekomst kunnen worden uitgebouwd, zowel aan voor- als achterzijde. De CDA'er Van Veen voorzag dat dit consequenties kan ge ven bij degene die overgaat tot het ko pen van een woning. Men moet op de hoogte gesteld worden van wat er alle maal op dit gebied staat te gebeuren. De heer Visser algemeen coördinator van Bouwfonds Ned. Gemeenten: „Op onze voorlichtingsavonden wordt dit soort zaken medegedeeld". Geen ontsluiting naar Trekvaart? „Een aansluiting van HaaswiJk op de Haarlemmertrekvaartweg is bij voorbaat door de raad nog niet uitge sloten", zo stelde de heer Kakebeeke (CDA). Burgemeester Scheenstra deelde hierop mee dat de provincie geen geld wil uittrekken voor een ontsluiting Haaswijk-Trekvaart. Daar heeft men geen boodschap aan. De gemeente zal het zelf moeten be talen, inclusief de brug die men zich daar denkt Het verkeer vanuit Haaswijk kan zich dus in de toekomst ontladen op de Haarlemmerstraatweg. Verkeersdeskundige ir. Westduin vroeg zich af of de gemeente het provinciale standpunt wel moet delen. Men gaat straks toch niet de Haarlemmertrek vaart verbreden als men er niet kan komen. Dit heeft consequenties voor de Kennedylaan. Deze laan is al zwaar belast. Ook de heer Kakebeeke vindt dat men aktief bij de provincie op dit soort zaken moet aandringen. Burge meester Scheenstra: „De Trekvaart wordt niet verbreed, maar gereconstru eerd". De verbinding staat wel op de tekening maar het gevoel van „op losse schroeven" wordt nu reeds betreurd. Ook de vraag of in de verre toekomst de verbreding van het Oegstgeester Kanaal nog nodig zal blijken in ver band met waterhuishouding in Rijn land blijkt weer open te staan. Er zijn geen kontrakten getekend voor de verkoop van premie A- en B-wonin gen maar in feite is men gestart. „Er zijn in deelplan I op dit ogenblik 45 van 58 woningen gereserveerd. De gemeen te heeft 122 gegadigden opgeroepen in de volgens de woonruimteverordening „eerste categorie". In totaal zijn er voor de eerste premiekoopwoningen, 58 in getal, zo'n 500 geïnteresseerden", deel de de wethouder mevr. Blom mee. LEIDERDORP „Wie wil straks in Buitenhof voor leeg stand bouwen?". Deze vraag stelde wethouder A. H. Meer burg (CDA) gisteravond aan de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening en O penbare Werken. De heer Meerburg kwam tot zijn vraagstelling op grond van de negatieve ontwikkelingen op de bouwmarkt. Met name het inzakken van de vrije mark- tsector baarde hem zorgen. Hij zette dan ook de nodige vraagtekens bij de opzet van j het plan. „Buitenhof-Oost (het eerste deel van het uitbrei dingsplan. red.) is ontwikkeld Iin een tijd dat het nog mooier moest worden dan het Voor hof. De situatie is echter nu i totaal gewijzigd. Het percen tage vrije sectorwoningen van 23% vind ik relatief hoog", al dus een bezorgde wethouder Meerburg. De raadsleden Th. Stuiven- berg (VVD) en J. Tieken (CDA) meenden dat het een foute beslissing is geweest de wijk te laten ontwerpen door hetzelfde architectenteam dat ook Voorhof tot ontwikkeling heeft gebracht. ..Ik vind het onaanvaardbaar drie ontwer pers op de sociale woningbouw los te laten. Het wordt alle maal veel te duur. Een huur- prijs van 475,- zie ik niet meer als haalbaar. Ik zie het niet hoopvol voor de toe komst", was de conclusie van de heer Stuivenberg, die niet door wethouder Meerburg werd bestreden. De neer nexen vreesde dat uitgifte van grond aan particu lieren niet meer tot de moge lijkheden zou behoren. „Van het architectenteam kunnen iwe niet meer af", zo reageerde wethouder Meerburg. Het beste voorstel kwam nog van wethouder Meerburg zelf. Zijn suggestie om een soort en quête onder de bevolking te houden om de behoefte naar de meest gewenste indeling in categorieën woningen te pei len, vond een goede weer klank bij de commissie. De heer Meerburg was er van overtuigd dat de eerder door de gemeenteraad vastgestelde verdeling op de helling moest Hij voorzag een verlaging van de vrije sector van 23% naar 18% tengunste van de sociale woningbouw van 50% naar 55%. De commissie reageerde ver der positief op het voornemen van de AWL om op het ter rein aan de Gaarmeesterstraat dat oorspronkelijk was be stemd voor de bouw van de r.k.-Menswordingparochie, een woongebouw voor één- en tweepersoonshuishoudens te bouwen. De commissie meen de dat er voor alleenstaanden mei nleij OORDWIJK Een ie suikrantenbezorgstertje (15) won uit Noordwijkerhout r vid heeft vakantie-verdriet, ïitsca Haar fonkelnieuwe race- tterd fies is gestolen. En daar voor had ze zo lang ge spaard. Door weer en >vind was zij er elke dag met de zware tas op uit- getrokken om zo de vijf- •inonderd gulden bij el- kaar te krijgen, die het Ehah karretJe kostte. Vol trots iner peddelde zij een dezer dagen op de nieuwe aan winst naar de badplaats dii en stalde daar de fiets belii'Voor een ijszaak aan de a «Hoofdstraat. Even later, h he toen zij buiten kwam, :n, W was de fiets weg. On danks het solide kabels- n isélot. waarmee zij de twee- ïdsi wieier had afgesloten. Aangifte bij dé recherche bij schu die had ge zien, dat een paar mannen een fiets op de schouder wegdroegen en op het Jan Kroonsplein in een daar geparkeerde auto stopten. De getuige vond het maar een verdacht zaakje en no teerde daarom het kente ken van de inmiddels we grijdende wagen. Na veel speurwerk - de auto bleek reeds verschillende malen doorverkocht - gelukte het de rechercheurs om achter de identiteit van de tegen woordige eigenaar te ko men. Deze man (20), bouwvakker van professie en woonachtig te Leiden, leek aanvankelijk spoor loos, maar na een verzoek tot opsporing en aanhou ding, kwam aan het licht, dat de fietsendief reeds in een politiecel te Leider dorp gevangen zat wegens een geweldsmisdrijf en diefstal van een auto. De Leidenaar bekende de ra- tvu cefiets in Noordwijk te hebben ontvreemd, maar niet te weten waar het ve hikel was gebleven. Ook de auto bleek te Noord- wijk gestolen. Inmiddels is het Noordwij- kerhoutse krantenmeisje zwaar gedupeerd. „Haar vakantie is naar de knop pen", aldus de Noordwijk- se recherche. Er is nie mand, die haar schade be- taalt, tenzij er iemand met de pet rondgaat. Ab de" Jonge, George Dofferhof en Willem Boelhouwer, drie van de zes collectiefleden van de Stichting Jongeren Huisvesting Katwijk. KATWIJK De pas opge richte Stichting Jongeren Huisvesting Katwijk (SJHK) is een aktie gestart om de aan dacht te vestigen op de wo ningnood onder de jongeren in Katwijk. Allereerst gaat onderzocht worden hoeveel jongeren er precies behoefte hebben aan eigen woongele genheid. In tegenstelling tot het gemeentebestuur van Kat wijk, zegt de Stichting zeker te weten dat de woonbehoefte onder de jongeren groot is. Om deze suggestie zwart op wit boven tafel te halen, heeft de Stichting Jongerenhuisves ting een registratieformulier dat in de periode van 15 juni tot 15 juli, en van 1 september tot 1 oktober verspreid wordt onder de jongeren in de ge meente Katwijk. In eerste termijn wil de Stich ting de woonbehoefte van jon geren in Katwijk duidelijk maken. Hiervoor heeft ze een formulier ontworpen, dat in zicht moet geven in het aantal woningzoekenden, plus de woonomstandigheden nu. „Want", zo zegt Ab de Jonge, lid van het Stichtingscollectief, „veel jongeren zijn financieel de dupe van de Katwijkse jeugdwoningnood, omdat ze te gen woekerprijzen in zomer huisjes of op zolderkamertjes gehuisvest zijn." Verder wil de Stichting met haar gegevens proberen de beleidsnota van de gemeente Katwijk bij te sturen. In deze nota wordt ge zegd dat het met de jongeren- huisvestingsproblemen wel meevalt. Deze opmerking in de nota komt, volgens Ab de Jonge, door de verkeerde gang van zaken op het gemeente huis. „Ten eerste wijst de praktijk uit dat je voor je vij fentwintigste niet geholpen wordt, ook al staat de leeftijds grens op 23, en gaat men in de gemeente nog te veel uit van getrouwden; er wordt in de aanvraagformulieren van de gemeente ook niet over sa menwonen gesproken. Samen wonen", aldus De Jonge, „heet in Katwijk onvolledig gezin." Naast het verzamelen van ge gevens en het doorspelen daarvan aan de gemeente, hoopt de Stichting ook vat te krijgen op de toewijzing van woonruimte aan jongeren. Zij hoopt daarbij vooral op een aantal huizen in het Katwijkse centrum, in eigendom van de gemeente, waar jongeren ka mers kunnen huren. Bepaalde door het Katwijkse college aangehaalde ideeën zien de Stichtingsleden als verre van ideaal. Onder meer het plan om de bovenste woonlagen van de torenflats in Katwijk voor jongeren be schikbaar te stellen, vinden de collectiefleden te veel op get tovorming lijken en dus onge wenst. „Maar", zo zegt Ab de Jonge, „voorlopig ziin we met alles blij, vooral als het betaal baar gehouden kan worden." De Stichting hoopt dat er uit- Sebreid gereageerd wordt op e stencils waarmee zij de ge gevens verzamelt. Deze sten cils zijn in alle sociëteiten en in de Openbare Bibliotheek af te halen, of te verkrijgen bij het Open Jongerencentrum 't Mallegat. Verder kan men voor verdere informatie bij een van de collectiefleden. Zeeweg 146 achter, terecht WASSENAAR Een motie van de PvdA om tot een meer fundamentele discussie te komen over de besteding van de saldireser- ve van Wassenaar (het spaarpotje van circa 19,- miljoen), heeft gisteravond in de Was- senaarse gemeenteraad schipbreuk geleden en is vóór eventuele stemming ingetrokken. De fractievoorzitter van het CDA, mr. H.J. Otte, die eerder verklaarde een nadere profi lering van de CDA-wensen in het gemeente beleid na te streven, vroeg namelijk fractie- beraad aan en verklaarde vervolgens dat het CDA unaniem achter het collegebeleid staat. Het college moest dan wel bereid zijn met een wat uitvoériger lijst van mogelijke bestedingen van de saldireserve komen, zo dat in een vergadering van de commissie fi nanciën na de zomermaanden over de finan ciële haalbaarheid zou kunnen worden ge praat Wat ging aan de discussie allemaal vooraf? PvdA-fractievoorzitter J.C.M. Greep had het college om een interpellatie gevraagd. Doelwit was de globaal aangegeven verdeling van de saldireserve. Wethouder C.P.M. Barning had in grote lijnen de besteding van ruim 13,- mil joen aangegeven. De socialisten vonden de lij nen te grof getrokken en wilden meer weten over het beleid ten aanzien van de verdeling. Het CDA stond in eerste instantie achter de ideeën van de heer Greep. Ook zij wilden meer informatie voor tot grote investeringen werd overgegaan, zoals de 6,8 miljoen voor het Sportfondsenbad. Wethouder Barning wilde gisteravond aanvan kelijk niet meer toezeggen dan een nadere ver fijning van de posten, die al op het lijstje ston den, dat hij op de commissievergadering had uitgereikt. De CDA-wethouders in het college kwamen hun fractiegenoot te hulp, door te la ten doorschemeren vóór een uitvoerige benade ring te zijn. Wethouder A.J.M. van der Klauw vond het zinvol het lijstje van de heer Barning ter discussie te stellen. Daarbij zou een behan deling als officieel stuk in de commissies plaats kunnen vinden. Omdat de VVD haar wethouder steunde en de kleine partijen al te kennen hadden gegeven de motie van de heer Greep te zullen steunen, gaf burgemeester Staab mr. Otte de gelegenheid in tern fractieberaad te houden, hetwelk hij grif accepteerde. Na het beraad kwam vervolgens het compromis uit de bus. „Wanneer het college mij kan toezeggen, dat het (bestedingslijstje red) als officieel stuk in de commissie financien komt en daarna door de commissie beslist kan worden over behandeling in de raad, zie ik geen noodzaak de motie van de heer Greep te steunen", betoogde de heer Otte. ISl 'OORDWIJK De Christelijke chool voor L.H.N.O. „De Branding" te, foordwijk aan Zee bestaat twintig aar. Dit lustrum wordt morgen ge- ♦i„ r?crd me* een fancy-fair en een aantal In» ËMÜke aktiviteiten in en rond de 'hooi aan de Hoogwakersboschstraat. He Noordwijkers en ook belangstel- thden uit de omgeving zijn welkom. Jen kan terecht 's middags van 15 tot 7.30 uur en 's avonds van 19 tot 21.30 smr. Leerlingen en leerkrachten hebben een tijd aan de voorbereidingen ge- len zal in de school kunnen meedoen aan 'et rad van avontuur, paraplu-hangen, lallonseheren, de grabbelton, het kikker- £pel, raden naar de naam van een schitte rende pop, en nog veel meer. Uiteraard is ook gelegenheid voor een hapje en een ankje, terwijl er buiten de school aller- ei spelletjes worden gedaan, zoals een ^iwagenrace, zaklopen, prestaties op de 'enwichtsbalk, en dergelijke. De op brengst van de fancy-fair is bestemd voor een filmprojector niet geluidsband. Deze staat namelijk boven aan het verlanglijstje bij de viering van dit kroonjaar van de school. Op donderdag, 19 juni is er in besloten kring nog een discoavond, van 23 juni tot en met 25 juni gaan de derde klassers naar Texel en maken de eerste en tweede klas sen een schoolreis. „De Branding" startte op 1 september 1959 als huishoudschool, in die tijd een voor Noordwijk geheel nieuw onderwijs- type. Omdat het schoolgebouw aan de Hoogwakersboschstraat nog niet klaar was, kreeg men een voorlopig onderdak in hotel „De Zeeleeuw". Een zaal werd in gericht tot naailokaal, in een tweede zaal werd theorie gegeven. Een fraai kabinet deed dienst als boekenkast. Het naailokaal werd verwarmd door een grote potkachel, die soms roodgloeiend stond, maar het soms door onverklaarbare oorzaken liet afweten, uitgerekend als het vroor. We gens het ontbreken van praktijklokaal gingen de leerlingen één morgen per week in verschillende Noordwijkse gezin nen koken, wassen, strijken en huishou delijk werk verrichten. Het werd medio januari 1960 toen de bovenverdieping van de nieuwe school kon worden betrokken, terwiil in het begin van februari de prak tijklokalen beneden in gebruik konden worden genomen. Op 12 mei 1960 vond de officiële opening van „De Branding" plaats. In deze twintig jaar is „De Bran ding" een belangrijke plaats in de Noord wijkse gemeenschap gaan innemen. Zij biedt plaats aan leerlingen van alle ge zindten, niet alleen uit Noordwijk, maar ook uit de omliggende gemeenten. Voorts vervulde de school een functie door de daar gegeven avondcurcussen, die veelal door volwassenen en ook wel door jon gens en mannen worden bezocht. Met „De Branding" jubileert directrice mevrouw M. Booy mee. Vanaf het begin had zij daar de leiding en zag zij haar staf uitgroeien tot 23 dames en heren. BROODNODIGE STILTE IS EEN SCHAARS ARTIKEL GEWORDEN WARMOND In de gemeente Warmond is nog een van de weinige eendenkooien van Nederland met een echte eendenkooi ker, een uitstervend beroep maar in War mond nog aktief uitgeoefend door Ton Reuser. In Nederland zijn in totaal nog 117 eendenkooien die als zodanig gebruikt worden. In Noord Holland en Brabant zijn er in verhouding wat meer dan elders. Ook in Zuid Holland zijn er betrekkelijk veel, maar rond de Kagerplassen is War mond de enige plaats die er nog een heeft. Op de grens met Sassenheim ligt de een denkooi met een totale oppervlakte van 3 bunder. Ton Reuser is daar de eendenkooiker als op volger van ziin vader die hem van jongs af aan het „vak heeft geleerd. Zo'n eendenkooi is eigenlijk te vergelijken met een beschermd jachtgebied al wordt er voor geen prijs een schot gelost. Stilte is uiterst belangrijk in en rond de kooi. Overal staan dan ook borden met opschriften als: verboden toegang en: stiltegebied. Die bordjes worden nogal eens genegeerd tot ergernis van de kooiker. De stilte is daarom zo belangrijk omdat de kooi ker over een groot aantal tamme eenden be schikt die niet zijn opgesloten maar dagelijks in de kooi neerstrijken met een groot aantal wilde eenden die de kooiker wil vangen. Bij verstoring van de rust loopt de kooiker kans dat zijn tamme eenden definitief verdwijnen. Door dagelijks twee keer voer te strooien ko men de tamme eenden steeds terug naar de vijver midden in de eendenkooi tesamen met wilde soortgenoten. In de „vangtijd" tussen 24 juli en half februa ri. worden die wilde eenden op een vernufti ge manier gevangen. Na het neerstrijken van de koppels eenden jaagt het kooikerhondje de eenden in de vijver. Daarna springt het hondje op een afstand zodanig langs de oever dat de nieuwsgierigheid van de wilde eenden wordt opgewekt De hond lokt de eenden dus. Verbonden met de vijver zijn een zestal smalle slootjes in de eendenkooi waarover netten zijn gespannen. Als de eenden gelokt door het hondje in die smalle slootjes terecht zijn gekomen, jaagt de kooiker de eenden verder onder de netten en kan ze op die ma nier vangen. „Je moet er echt geen grote honden voor hebben, kleine lichte hondjes die de nieuws gierigheid van eenden opwekken. Beslist ook geen zwarte hond want daarvan zouden de eenden juist schrikken,vertelt de kooiker. Het africhten van zo'n hondje kost ongeveer een iaar en je moet er eigenlijk minstens twee hebben. Het vangen gaat prima met een hond maar er moet een reserve zijn want als zo'n Kooiker .Ton Reuser hond iets mankeert of plotseling doodgaat, kan het werk niet gedaan worden. Ton Reu ser heeft geen echte kooikerhonden, maar over enkele weken krijgt hij een jong hondje dat wel van het echte kooikerras is. „In de praktijk maakt het echter niet veel uit wat voor ras hond je hebt als hij maar goed ge traind is. De eendenkooi lijkt een beetje tegenstrijdig omdat er in de vangtijd talrijke eenden wor den gevangen en er nu in de broedtijd 300 broedkorven bewoond worden door eenden met eieren. Ton Reuser vindt echter dat het heel goed is dat er eenden worden gevangen, omdat er anders veel te veel zouden komen waardoor bijvoorbeeld het botulisme veel sterker zou kunnen uitbreiden. „Bovendien werk ik er ook zelf hard aan. Het hele jaar door ben ik hier dagelijks bezig. Het terrein bijhouden, schoeiingen vernieuwen, hout kappen en nestkorven maken. Ik voer enor me hoeveelheden, twee keer per dag. Veel ja gers op ander wild doen er eigenlijk niets voor en schieten op wild dat lang niet zo tal rijk is. KATWIJK Gistermorgen zijn veertig leerlingen van de zesde klas van de Boorsma- school en de Hoornesschoo! uit Katwijk naar Lowestoft vertrokken. Met deze Engelse kustplaats onderhoudt de ge meente Katwijk al jarenlang vriendschappelijke betrekkin- I $oor de vijfde "maal wordt dit Ijaar alweer de reis naar Lo westoft ondernomen. Al enige maanden lang bereiden ae kinderen zich op voor het be- zoek aan Engeland. Behalve I het bestuderen van Engelse geschiedenis hebben zij plak- I boeken gemaakt over Enge- land-nu. In Engeland wordt een bezoek gebracht aan hun klasgenoot jes van de Harris Middle School in Lowestoft en het maritiem museum. Verder be zoeken zij de kathedraal van Norwich, en een daar in de I omgeving gelegen kasteel. Uit- I eraard wordt er ookeesDprt. De leerlingen van de beide scholen uit Katwijk komen I donderdag 26 juni weer naar Holland „stomen", waar ie i rond half acht 's avonds op de 1 Boorsmaschool worden ver wacht. BURGERLIJKE STAND SASSENHEIM - Geboren: Osman, z.v. Durmus, H. en Gedlz, A.; Eliza beth M. d.v. Nieuwenhuljsen. T. A. J. Cornells A. z.v. Krijger, O. J. G. en Buikema. T.; Vigueri. z.v. Aouladsef- lam, M. en Youssoufl. O. Gehuwd: van der Veek. J. W. F. en van der Zwaan. W. G. J.; van den Beid, P. W. en Spruijt. M. C. J.; Weijers. J. L M. en Mlsana, N. E. H. Overleden: van der Weijden. Mourits. A.; Kruljff, A. G.; Brocks. W. C.; van Leeuwen. J. G.; Postma. E4 Bouma, J. Smith, IJ. C.; van der Melj. N. W. VALKENBURG - Geboren: Arende Johanna, dr. v. G. van Duljven voorde en J. C. van Egmond; Brenda. dr. v. M. van Duljvenvoorde en M. C. Faas; Adriana Janna, dr. v. G. Ooms an M. J. Valk; Walter Alexander, zn. v. E. Gravekamp en S. Noort; Anoeska Ja cobs Theadora, dr. v. M. Imthorn en J. M. van der Linden; Johannes Grla- tlnus. zn. v. H. Star en A. de Vries. Overleden: van der Nagel. Johannes Leendert geb. 1906. Ondertrouwd: H. G. de Roos en P. A. Bulk; I. H. Uem en C. Buwalda; A. J. B. Krol en C. Rhljnsburger; M. A. van Ruler en M. A. W. van Bezouw. Gehuwd: R. de Winter en N. Mande; M. G. de Roos en P. A. Bulk; L A. Rhilnsburoer en P. van Wijngaarden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7