België hoopt stilletjes op finaleplaats amsterdam sail'80 Zegeketen Willems gebroken Plaatsingen voor Wimbledon SPELERS WILLEN MEER GELD ZIEN Russen winnen van Brazilië „Rhijne- gom Kortsjnoj enPoloegajevsk! naar Buenos Aires Emile Nijhof kampioei\i van EUROPA 80 Het ministerie van defensie heeft gistermiddag de Oranje kazerne In Schaarsbergen bij Arnhem overgedragen aan de organisatoren van de Olympische Spelen voor gehandicap ten, die aanstaande zaterdag op het nationale sportcen trum Papendal worden geopend. De kazerne zal dienst doen als Olympisch dorp voor de bijna tweeduizend deel nemers en hun circa vijfhonderd begeleiders. De over dracht gebeurde symbolisch door kazerne-commandant kolonel C.E. Toorop aan jonkvrouwe Sabine de Jonge van Ellemeet, de „burgemeester" van het Olympisch dorp (foto boven). De deelnemers aan de Olympische Spelen voor ge handicapten worden in speciale bussen naar de verschillen de sportaccommodaties vervoerd (foto onder). LONDEN Björn Borg en Martina Navratilova worden door de organisatoren van Wimbledon getipt als winnaars in het heren- en damesenkelspel. De titelhouders zijn de nummers één op de plaatsingslijst. De plaatsingslijsten voor Wimbledon zien er als volgt uit: Heren enkelspel: 1. Björn Borg (Zwe); 2. John McEnroe (Vst); 3. Jimmy Connors (Vst); 4. Vitas Gerulaitis (Vst); 5. Roscoe Tanner (Vst); 6. Gene Mayer (Vst); 7. Peter Fleming (Vst); 8. Victor Pecci (Par); 9. Pat Dupre (Vst); 10. Ivan Lendl (Tsj); 11. Harold Solomon (Vst); 12. Yannick Noah (Fra); 13. Wojtek Fibak (Pol); 14. Victor Amaya (Vst); 15 Stan Smith (Vst); 16. José-Luis Clerc (Arg). Dames enkelspel: 1. Martina Navratilova (Vst); 2 Tracy Austin (Vst); 3. Chris Evert-Lloyd (Vst); 4. Evonne Cawley-Goolagong (Aus); 5. Billie-Jean King (Vst); 6. Wendy Turn- bull (Aus); 7. Virginia Wade (Gbr); 8. Dianne Fromholtz (Aus); 9. Hana Mand- likova (Tsj); 10. Kathy Jordan (Vst); 11. Greer Stevens (Zaf). 12. Virginia Ruzi- ci (Roe);13. Sue Barker (Gbr); 14. Andrea Jaeger (Vst); 15. Regina Marsikova (Tsj); 16. Sylvia Hanika (Wdl). Herendubbelspel: 1. Peter Fleming John McEnroe. (Vst); 2. Marty Riessen Sherwood Ste wart, (Vst); 3. Brian Gottfried Raul Ramirez, (Vst/Mex); 4. Bob Lutz Stan Smith (Vst). Damesdubbelspel 1. Billie Jean King Martina Navratilova, (Vst); 2. Rosemary Casals Wendy Turnbull (Vst/Aus); 3. Pam Shriver Betty Stöve, (Vst/Ned); 4. Katy Jordan Anne Smith (Vst). Gemengd Dubbelspel: 1. Frew McMillan Betty Stöve, (Zaf/Ned); 2. Dick Stockton Billie Jean King, (Vst); 3. John Newcombe Evonne Cawley-Goolagong, (Aus); 4. Ross Case Wendy Turnbull (Aus). SPORT IVREA Het pintje smaakte goed. De wetenschap dat het Europees kampioenschap in Italië nu al een geslaagd evenement is, maakte van de Belgische selectie een stel kwa jongens die grappend en grollend het succes vierden. Tot half twee 's nachts werd in een café naast het ho tel de vermoeidheid met een slok weggespoeld. Toen achtte bondscoach Guy Thijs de tijd rijp om zijn manschappen weer naar de kamers te sturen. Immers, gisteren was er de reis naar Pommezzia waar in hotel Selene de voorbe reidingen op het beslissende duel tegen gast land Italië in gang gezet werden. Uiteraard hoopt België stilletjes op een finaleplaats. Stil letjes, omdat het minderwaardigheidscomplex na de succesvolle wedstrijden tegen Engeland (1-1) en Spanje (2-1) nog niet geheel verdwe nen is. Al merkte de goed geluimde Thijs stoer op:. „Italië hoeft voor ons geen probleem te zijn. Dat duel winnen we ook. We gaan naar de fi nale in Rome". Ferme taal, die door de spe lersgroep met een glimlach ontvangen werd. België is allang blij dat er een plaats in de fl»r»r»ti#>cnrr» kleine finale in Napels bereikt kan worden. Geen finaleplaats zou de voetbalsfeer binnen de groep nauwelijks aantasten. rond in het trainingskamp. Guy Thiis had na melijk laten doorschemeren hem buiten de ploeg te laten. Uiteindelijk besloot de Belgi sche bondscoach alsnog Cools binnen de lij-* nen te halen. Onder druk van de spelers groep, die hun aanvoerder niet wilden laten vallen. Cools: „We waren aanvankelijk zowat de eni ge ploeg die met drie spitsen speelde. Dat hoeft voor mij niet. Als de grote landen dat ook niet doen, moeten we dat eveneens nala ten. Tegen Spanje hebben we met vier mid denvelders gespeeld. Dat ging beter, omdat er meer gedaan kon worden. Ik bestrijd dat de wedstrijd tegen Engeland van mijn kant slecht was. Ik voerde gewoon mijn taak uit, nu tegen Spanje kon ik heel wat meer doen". Op voetbalgebied weinig problemen. Op fi nancieel gebied echter des te meer. De Bel gen kwamen er in Italië namelijk erg snel achter wat de overige landen te verdelen hadden. Heel wat meer dan de Belgen in het vooruitzicht gesteld was. Dat was namelijk 2100 gulden per punt Te weinig, oordeelden de voetballers. Geprikkeld Niettemin liep aanvoerder Julien Cools voor de wedstrijd tegen Spanje wat geprikkeld De Belgische voetbalbond stemde uiteindelijk toe en verhoogde dat bedrag tot 2800 gulden per punt. Maar nog was een groot deel van de selectie niet tevreden. Een garantiesom van 21.000 gulden voor het gehele toernooi klinkt immers wat aardiger in de oren. Dat voorstel heeft de niet zo scheutige Belgische voetbal bond momenteel in beraad. Voor Wilfried RIO DE JANEIRO In het gigantische Maracana-stadion te Rio de Janeiro, dat met 61.000 toeschouwers slechts voor een derde was gevuld, heeft het voetbalteam van de Sovjet Unie met 2-1 gewonnen van Brazilië. Nadat de Zuidameri kanen de leiding hadden genomen door Nun es, scoorden Sjerenkov en Andrejev voor de Russische gasten. Uitslagen Noordamerikaanse voetbalcompetitie: Tampa Bay-New York 4-3 (shoot out), Toronto-Minnesota 2-1, Atlanta-Detroit 3-1, Chicago-Newe Eng land 5-2, Vancouver-Memphis 1-0, Seattle-Portland 1-0, Los Angeles-Califor nia 5-1, San Jose-Philadelphia 2-1, Fort Lauderdale-Washington 2-1, Houston- Dallas 3-2, Tulsa-Edmonton 3-1. Uitslagen dertiende ronde Denemarken: Fremad Amager-Naestved 0-3, Vejle- Frem 5-0, Lyngby-AAB Aalborg 4-1, Hvidovre-Esbjerg 0-0, KB Kopenhagen- AGF Aarhus 3-0, Köge-Kastrup 1-0, OB Odense-B 1903 Kopenhagen 0-2, Ikast-B 1893 Kopenahgen 3-0. Stand aan kop: 1. Köge 21; 2. KB 20; 3. B 1893 Vejle en B 1903 17. Goede start waterpoloploeg PATRAS Nederland is het zeven-landentoernooi water polo in het Griekse Patras goed gestart. De ploeg van coach Ivo Trumbic versloeg Bulgarije gisteren met 9—4. De periodestanden waren 41, 21, 20, 12. Absolute uit blinker bij Nederland was Stan van Belkum, die drie keer scoor de. Buunk bracht twee treffers op zijn naam; Landeweerd, Veer, Korevaar en Nieuwman schoten ieder één keer raak. Overige uitslagen: SpanjeWest-Duitsland 75; Hongarije Griekenland 3—5. 99 ÖDE1 atwij men, waarin zo'n 14 speurde r van „Rijnegom" dit jaar loet V het eerst aktief waren, i het clubkampioenschap li ben 58 van de totaal 70 1» deelgenomen. De partijen k den dit jaar voor het eerst twee biljarts tegelijk won ,clu° afgewerkt, na een uitbreid '!breke van café Rijnegom in het a lopen jaar. Aan de finales de onderlinge wedstrij donderdag zullen naast i Dolle ook nog A. Vlasveld P..Bruines deelnemen. LEIDSE COURANT 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier-en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, éxposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer. Met achtergrondinformatie en reisverslagen. Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren. En met een interessant praktisch voordeel. Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: *50% korting op'n enkele reis. *40% korting op'n retour. DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGIf 'OF SPIEZ De 24-jarige Belg Oscar Dierickx heeft gistere de zesde etappe van de ronde van Zwitserland de zegek van zijn landgenoot Daniel Willems, vijf achtereenvolg) ritoverwinningen, gebroken. Dierickx, in het klassement op de achtste plaats van ondere met een dertiende plaats in de proloog als beste prestatie op conto, mocht in de 223 kilometer lange etappe van Bazel iffATi Spiez zijn slag slaan. Dat deed hij samen met de Zwitser Thi Bolle, die in Schönbühl bij Bern demarreerde en met wie rickx na 155 kilometer een voorsprong van meer dan tw van c minuten op het rustig voortpeddelende peloton had. gebeu Deze gemakzuchtigheid was niet naar de zin van Martin Hi lijke. Tijdens de beklimming in Schwarzenberg verliet de Nederl ïich se neo-prof de grote groep. Zijn poging om aansluiting b ten iran jebeu ijk rich op i vluchters te vinden, slaagde niet. Bij een klimmetje op vij wake kilometer van de eindstreep ontdeed Dierickx zich van Boll een v won met een voorsprong van 2 minuten en 37 seconden. H ting J bal ii eindigde als derde op 8.32. De schade voor het peloton bed J 17 minuten 33 seconden. doeln I In de top van het klassement veranderde niets. Daniel Wil) ioeg. 7.al vanHaao in Hp rit van Snip? naar Rpllin?nna u/ppr in hol jjjomi sproE tien r zal vandaag in de rit van Spiez naar Bellinzona weer in heti I den leiderstricot rijden. Joop Zoetemelk, tweede op 47 secon slaat zijn kansen op een zege van de Ronde van Zwitserland I voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, hoog aan. „Met jogi», een paar lastige bergen voor de boeg, lijkt het me onwaarsc! P(i lijk dat Willems zich zal kunnen handhaven", aldus de Ne lander. „Al heeft de Belg natuurlijk wel het voordeel dat N.eae' straks geen Ronde van Frankriik rijdt en dus nu in Zwitser! n elke etappe voluit kan koersen (het elke etappe voluit kan koersen Uitslag zesae etappe: 1. Dierickx (Bel) 5.43,46 (gem. 39.008 meter/u.V. 2. Bolle (Zwi), z.L; 3. (Ned), op 8.32; 4. Schipper (Ned), op 17.33; 5. Schepmans (Bel), z.t; 6. Wi (Bel), z.t.; 7. Thurau (Wdl), i.t; 8. Boyer (Vst), z.t; 9. Teirlinck (Bel), z| Berard (Fra) z.t.; overige Nederlanders: 13. Zijerveld, z.t; 14. Van Peer, z. Van Tilborg, z.t.; 20. Zoetemelk, z.t.; 35. Wijnands; 36. Pronk; 38. De Roo Van Dongen; 64. Lammertink op 21.04. Algemeen klassement: 1. Willems (Bel) 26.47,11; 2. Zoetemelk (Ned), op 47 seconden; 3. Thurau op 1.36; 4. Beccia (Ita), op 1.38; 5. De Rooy (Ned), op 1.45; 6. Van Impe (E 1.52; 7. Schmutz (Zwi), op 1.55; 8. Fuchs (Zwi), op 2.12; 9. Gisiger (Zwi). o 10. Zweifel (Zwi), op 2.37: overige Nederlanders: 16. Pronk, op 3.39; 24. 1 mann, op 7.42; 25. Schipper, op 11.06; 27 Wiinands, op 12.48; 29. Van Pe« 16.22; 32. Nieuwdorp, op 22.10; 51. Zijerveld, op 39.52; 55. Lammert 43.19; 60. Havik, op 47.58; 62. Van Tilborg, op 55.19; 63. Van Dongen, Hinault Bernard Hinault heeft gisteren de proloog van de Ro van de Aude op zijn naam geschreven. De Fransman le de 2400 meter tegen de klok het snelst af in 2 minuten ei seconden. Ruim drie seconden langzamer was Jean* Vandenbroucke. De Belg legde daarmee beslag op de tv. de plaats voor de Fransman Duclos-Lassalle en Roger Vlaeminck. Uitslag proloog: 1. Hinault (Fra) 2400 meter in 2.51.0; 2. Vandenbroucke (Bel) 2.54.8; 3. Du Lassalle (Fra) 2.57.1; 4. De Vlaeminck (Bel) 2.59.0; 5. Bertin (Fra) 2.59.2; geay (Fra) 3.00.8; 7. Perret (Fra) 3.01.1; 8. Van den Haute (Bel) 3.01.2; 9. miane (Fra) 3.02.3; 10. Bonnet (Fra) 3.02.8; Nederlanders: 31. Kuiper 3.06.? Langerijs 3.07.3; 46. Van Gerwen 3.08.4. werd haalc ponei ste a binnt Een lioen terav nutei de ec 0-2 Noor Voor ting al sn tweet wijk ei Doel] uitbl ook. Dijk in ei strijc 2 wii perfe DEN HAAG De halve finale van het kandidatenscL toernooi tussen Viktor Kortsjnoj (Zwitserland) en Le' loegajevski (Sovjet Unie) is gisteren door de wereldscl bond toegewezen aan Argentinië. De match zal op laatst op 20 juli in Buenos Aires beginnen. Beide scha.. gaven de voorkeur aan Argentinië, waar het prijzen] 70.000 Zwitserse francs bedraagt, boven het Brazilian. Sao Paulo. 1 lt/l Voor de organisatie van de andere halve finale tussen de WlZf_£ duitser Robert Htlbner en de Hongaar Lajos Portisch heeft slechts één kandidaat gemeld: Reykjavik op IJsland. De IJsla se voorzitter van de wereldschaakbond Olafsson heeft beide s Iers gevraagd akkoord te gaan; ook al biedt IJsland niet m dan het minimum-prijzengeld van 25.000 Zwiterse Francs. in Reykjavik moet de match uiterlijk 20 juli beginnen. De w naars ontmoeten elkaar in de eindstrijd, waarna de tweeka om de wereldtitel volgt tegen titelhouder Anatoli Karpov. Jastsjenko uitgeschakeld MOSKOU Wladimir Jastsjenko zal niet deelnemen de Olympische Spelen. De voormalige wereldrecordhou ndsdien kon hij niet meer trainen. Tien dagen i den werd Jastsjenko opnieuw geopereerd en leek er kans te komen, dat hij weer kon gaan trainen en misscb nog op tijd fit zou zijn voor de Olympische Spelen. 1 sportcomité van de Sowjet-Unie in Moskou deelde gisteifv echter mee, dat hier geen sprake van zal kunnen zijn. De Nederlandse atletes Tineke Hidding en Els Stolk zijn tweede en vierde geëindigd bij de internationale vijfkamp, in de Franse plaats Talence is gehouden. Nederland eindigde i tweede achter Frankrijk en vóór Zwitserland en Finland. Op de onderdelen won Hidding het verspringen met 6.17 me en Stolk de 800 meter in 2.15.3. SPORTWERELD EASTBOURNE Betty Stöve won in de eerste ronde van het tennistoernooi in Eastbourne met 6-7, 6-1, 6-2 van de Ameri-' kaanse Ann Kiyomura. BRISTOL Door een overwinning van 3-2 op Engeland heeft Roemenië zich geplaatst voor de finale van de tennisstrijd om de Davis Cup. ZURICH Nigeria heeft de uitnodiging aanvaard om deel te nemen aan het Olympisch voetbaltoernooi. BREDA Het Chinese herenvolleybalteam won met 3-1 (15-4, 14-16. 15-9. 15-1) van Brevok. Aanvoerder Julien Cools dreigde aanvankelijk door bondscoach Guy Thijs voor de wedstrijd tegen Spanje uit de Belgische ploeg te worden gehouden. Van links naar rechts J. Brouwer, P. Hulst, J. Grossalt, J. Dolle, F. van Rooyen en E. Nijhof. ZOETERWOUDE De nieu we clubkampioen van biljart vereniging „Rijnegom" heet Emile Nijhof. Alleen in de laatst partij van de finaleron de moest hij de uiteindelijke nummer twee, Frans van Rooyen, voor laten gaan. De slotpartij gisteravond leek een regelrechte sensatie te gaan worden. In korte tijd be werkstelligde Frans van Rooyen een ruime voorsprong van 32 tegen 4 punten, waar mee hij via een beter gemid delde over 5 partijen regel recht op de titel leek af te ste venen. Na zes beurten stokte de vlotte productie echter en bijna kon Emile Nijhof ook deze partij op zijn naam schrij ven. Zo ver kwam het echter niet zodat beide spelers 8 pun ten uit 4 wedstrijden verza melden en Emile clubwinnaar werd omdat hij ruim boven zijn eigen gemiddelde bleef en Frans van Rooyen zelfs dat niet haalde. Met zes punten eindigde Jan Brouwer "op de derde plaats. John Crossat werd vierde met 4 punten en Piet v.d. Hulst vijfde met eveneens 4 punten. Jan Dolle eindigde als laatste door geen enkele partij te winnen. Deze speler richt echter vooral zijn aandacht op het onderlin ge toernooi waarvan donder dag de finales verspeeld zullen 'worden. Aan dit toernooi ne men alleen de biljarters deel die niet in de KNBB uitko- van Moer hoeft die heisa echter niet. De ge routineerde spelmaker: „Ach, wat zou het. Als het mooi weer is, verdien ik op het terras van mijn café in Hasselt op één dag meer dan ik hier kan krijgen. Ik maak me daar niet druk om. Ik ben hier om te voetballen. Dit is mijn laatste grote toernooi. Dat wil ik zo goed mogelijk afmaken". Terug naar de wedstrijd tegen Italië echter. Het duel waarin België, dat lange tijd op de grote toernooien ontbrak en daarom zelfs ge vraagd heeft niet meer bij Nederland inge deeld te worden wat kwalificatiegroepen be treft, een historiasche betekenis kan krijgen. De spelersgroep gelooft er echter niet zo in. Jan Ceulemans, de in Italië uitstekend spe lende linkerspits van Club Brugge, voor wie Barcelona belangstelling heeft: „Een finale plaats zou mooi zijn, maar we rekenen er niet al te zeer op. Italië speelt thuis en die Portu gees Garrido is scheidsrechter. Dat kan ook een groot nadeel zijn. Maar we zien wel waar het gif stroomt". ROMAIN VAN DAMME

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16