bptimist tot klager Jan Zwartkruis van 'Ik wil en zal bewijzen de ^opvolger van Neeskens te zijn' Jupp Der wall wil elk risico uitbannen «3» 3Q RT LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGINA 15 te EUROPA 80 Stenenregen naar Engelse supporters Echtgenote penningm eester beroofd Tsjechen liggen goed in de markt vat Ir; JAN POORTVLIET PLEIT VOOR VERJONGING NEDERLANDS ELFTAL fevnT"" rs v IILAAN De uit- «--Reling voor de jpese voetbalti- émpnfcl 'n een toernooi m0€ raarbij ten hoogste re a; de striJd om n ont'et brons is weSS^ e on heeft bonds" heb, oach Jan Zwart- drir nils sterk aange- repen. Hij blijft ireliswaar de aima- ele man, maar rengt steeds meer icetten naar voren er de oorzaak an zouden zijn en ie slaan allemaal anderen. Het Jiet er steeds meer ili aar uit dat Jan wartkruis zich e* y ertild heeft toen .en in y van populaire oach van het mili- n he jeurd tair elftal overstap te naar het vader landse topteam. Bijna vertwijfeld riep hij gisteren, na de verhuizing van het louche en gore Napels naar het mondaine Milaan uit: „De beleidsvi sie moet 180 graden worden omgegooid, dat betekent dat de competitie aan het Nederlands elftal moet worden aan gepast zodat meer interlands kunnen worden gespeeld waardoor de inpas sing van jongere spelers soepeler kan verlopen". Dat inpassen zou ook nu al kunnen gebeuren, maar Zwartkruis liet al leen los dat voor het duel tegen Tsje- cho-Slowakije wei nig veranderingen in de ploeg zullen worden aange bracht. Hij wenst derhalve in grote lijnen op de oude voet voort te gaan, hoewel het als vast staand moet worden aangenomen dat Arie Haan zijn plaats heeft ver speeld en Frans Thijssen zijn ren tree zal maken. De enige, die Zwart kruis roemde voor zijn constante ster ke spel, was Michel van de Korput. Ook Ruud Krol blijft ge handhaafd. getuige de woorden van Zwartkruis: „De op volger van Krol zie ik niet". Niettemin waren op de trai ning Ernie Brandts en Michel van de Korput druk bezig met elkaar te oefe nen, hoewel bekend is dat hun samen werking in de ploeg niet soepel gaat vanwege hun sterk uiteenlopende speltype. Inmiddels is Jan Zwartkruis van een onverbeterlijke op timist getransfor meerd tot een kla ger. Zwartkruis: „In Argentinië ben ik Oostenrijk terugge- degene geweest die vallen". steeds op verjon ging heeft aange- Weer drukt het hinken op twee ge drongen. Maar de dachten zwaar op selectie, die me nu de bondscoach. Hij ten dienste staat, is zou eigenlijk jonge minder sterk. De spelers, die zitten te grote klasse ont- popelen op de bank, breekt en er is geen moeten inzetten, enkele werkelijke maar durft het risi- topspeler meer. Wat co niet aan. Hij zal het precies is, moet wel weer teruggrij- ik nog eens diep pen naar de oude analyseren. Maar de kern, wijzend op lijn die we in Zeist hun routine omdat en tijdens de oefen- hij het toernooi niet trip door Oostenrijk geheel wil laten hebben neergezet, mislukken door ook niet in de wedstrijd vierde plaats te grij- tegen West-Duits- pen. Bondscoach Zwartkruis neemt doelman Schrijvers gisteren nog maar eens extra stevig onderhanden. TURIJN De bevolking van Turijn heeft gisteren met een stenenregen af scheid genomen van de Engelse voet balsupporters, die de Noorditaliaanse stad een week lang onveilig hebben gemaakt. De Engelsen vertrokken in treinen, die door de stenen aanzien lijk werden beschadigd. Alles bij el kaar bleef het zondagavond en gister morgen na de nederlaag van 10 van Engeland tegen Italië relatief rustig. Na de veldslag in het stadion van don derdag gaf de Turijnse politie de onge disciplineerde meute geen enkele kans meer om schrik en beven te zaaien. Ook niet meer in de stad. Duizenden man schappen sterk hield de politie de op roerkraaiers zo goed en zo kwaad als het kon in bedwang. Zo kreeg Turijn giste ren, toen de Engelsen van hun campings vertrokken, een uniek beeld te zien in de voetbalgeschiedenis. Het Engelse sup porterslegioen werd in militaire trucks geladen en onder begeleiding van pant serwagens naar het station afgevoerd. Om de wachttijden te bekorten had de politie de Engelsen vijf rondjes om het stadion, waar gespeeld was, laten lopen. De Italianen werden daarbij op flinke afstand gehouden. Verliepen de laatste dagen in Turijn be trekkelijk rustig, de balans van een weekje met Engelse voetbalfans was niettemin intriest: twintig gewonden, veertig arrestanten, tientallen vernielde auto's en honderden kapot gegooide rui ten. Volgende halte van de Engelsen: Napels. MILAAN Ook in Milaan hebben de dieven gisteren toegeslagen. Ditmaal werd de echtgenote van Gillis Kruijs- veldt, de penningmeester van de KNVB, het slachtoffer. Ze logeert met haar man in het hotel waar de Neder landse journalisten ook onderdak hebben gevonden. Toen ze gisteren bij de balie van het ho tel even haar handtas ongemoeid liet, bleek die binnen enkele tellen spoorloos verdwenen. Met de tas verdwenen dui zend gulden aan Nederlands geld, acht honderd gulden in Italiaanse lires en een aantal cheques. Uiteraard heeft Kruijs- veldt aangifte gedaan bij de politie en is iedereen in het hotel op het hart gedrukt tassen of andere waardevolle spullen niet uit het oog te verliezen. TURIJN De Tsjechische voetbal lers, die wellicht naar het buitenland mogen als er in Italië een medaille be haald wordt, liggen goed in de markt Vooral Westduitse clubs azen op de Tsje chen die een graantje mogen meepikken in West-Europa. VfB Stuttgart heeft be langstelling voor aanvaller Nehoda en laatste man Ondrus. De libero van de Tsjechische ploeg kan zich echter ook verheugen in de belangstelling van Bayern München. Intussen heeft Mtln- chen 1860 al laten weten veel over te hebben voor spelmaker Panenka. (Van onze speciale verslaggever >t Li^STI Jupp Derwall, de bonds- 1 oach van de waarschijnlijke fina- redeijst West-Duitsland, weet zich in het ^in oordeel. Zijn ploeg moet namelijk. .ze*- ana vond pas om half negen tegen 'e Jriekenland spelen, terwijl Tsje- ho-Slowakije en Nederland in Mi laan reeds om kwart voor zes aan vangen. Verklapte Jupp Derwall in Asti waar het Westduitse team een onderkomen heeft gevonden: „We hebben een paar moeilijkheden. Rummenigge is gebles seerd en Hansi Müller heeft tegen Ne derland een pijnlijke trap tegen zijn dijbeen gekregen. Bovendien is Briegel moe". Als Tsjecho-Slowakije-Nederland in een gelijkspel eindigt, is Jupp Derwall dan ook van plan dit drietal buiten de ploeg te houden. In dat geval zal hij naar alle waarschijnlijkheid een be roep doen op Del Haye, Magath en Matthaus. Als Tsjecho-Slowakije dat theoretisch nog een kleine kans op een finaleplaats heeft echter wint, zal Rummenigge prompt spelen. Derwall wil namelijk elk risico uitbannen en een verrassing dan ook zo liefst moge lijk voorkomen. Aketis Panagoulias, de impulsieve coach van Griekenland, grijpt het duel tegen West-Duitsland vanavond aan om te experimenteren. Hij wijzigde zijn team op liefst zeven plaatsen. Pa nagoulias' uitleg: „Dit toernooi is voor ons afgelopen. Een mooie gelegenheid om de jeugd eens uit te testen. Doen ze tenminste wat ervaring op. Bovendien hebben we te kampen met blessures. Kapsis, Firos en Livathinos kunnen absoluut niet spelen". MILAAN Met vijftien inter lands op zijn conduitestaat heeft lan Poortvliet het in dit toer- looi niet verder kunnen brengen dan de reservebank. Het fru streert hem niet, maar hij ver- Wacht er tegen Tsjecho-Slowa kije wel weer bij te zijn. Dat is ook typisch een wedstrijd voor Jan Poortvliet met zijn enorme loopvermogen, dat tegen de be paald niet snelle Tsjechen van grote waarde zou kunnen zijn. Zwartkruis heeft hem niet toege- 1 dat hij in de basis staat, maar Jan Poortvliet heeft wel al voor zichzelf de lijn uitgestip peld die moet leiden tot de rol die hij zich heeft toebedacht en waaraan hij in zijn laatste con tractjaar bij PSV zal werken tot hij er bij neervalt:. „Ik wil bewij zen dat ik de rol van Johan Neeskens kan overnemen". Er kan gediscussieerd worden over de vraag of het van een bondscoach juist dan wel onjuist is om zeer laat zijn keuze bekend te maken. Doet hij het niet, zoals Zwartkruis, dan zaait Tiij in ieder geval onzekerheid in de groep: Zo staat Jan Poortvliet er ook voor. Hij is nuchter ge noeg om niet tot wanhoop te vervallen als nij wordt gepasseerd, maar hij staat op scherp en is van mening dat zijn in breng van waarde kan zijn, waarbij zel foverschatting hem vreemd is. Jan Poortvliet: „Zwartkruis heeft tegen mij wel gezegd dat Frans Thijssen er te gen Tsjecho-Slowakije bij is. Ik verwacht ook te worden opgesteld. Zo niet, dan zou me dat zeer tegenvallen. Ik vind dat hij jongeren als Thijssen, Brandts en mij er nu in moet zetten. Met Brandts zal dat moeilijk kunnen, want Van de Korput speelt goed en Krol zal worden gehand haafd. Met de andere twee kan het wel en dan kan er 4-4-2 worden gespeeld". „Iedereen weet dat de verdedigingen steeds sterker worden en het voor de aanvallers steeds moeilijker wordt, ook al omdat ze zonder pardon worden neer gelegd. Dan moet je vanaf het midden veld opkomen om een numerieke meer derheid te krijgen. Daar is loopvermogen voor nodig en dat heb ik. Ik weet ook wel dat ik een tijd slecht heb gespeeld, maar sinds ik die liesoperatie heb onder gaan en van linkerverdediger op het middenveld ben gaan spelen, is het steeds beter gegaan en nu durf ik te zeg gen dat ik er weer helemaal ben. Ik ben topfit, heb een geweldige conditie en wil er zo invliegen", aldus Poortvliet. Brutaal De PSV'er vervolgt: „Ik had zelfs al ge dacht tegen West-Duitsland te zullen spelen, omdat ik stellig meende dat Zwartkruis na de zwakke wedstrijd te gen Griekenland de ploeg zou wijzigen en anders zou gaan spelen. Maar hij deed het niet. Ik blijf er bij dat hij het team tegen West-Duitsland had moeten ver anderen, desnoods tijdens het duel, maar liefst voor de gehele wedstrijd. We had den de Duitsers moeten opzoeken, bru taal moeten zijn. De vlam had in de pan gemoeten. Ik zat twee keer op de bank, beide malen ging het mis. Dan wil ik he lemaal niet zeggen dat het met mij beter was gegaan, maar als ik er bijvoorbeeld na de rust in was gezet, had ik het vuur misschien in de ploeg kunnen ontsteken, en anderen kunnen meetrekken. Zo'n man was er toch immers niet?" Jan Poortvliet (24) is er van overtuigd dat de jongeren in de wedstrijd, die be slist over strijden om de derde plaats, een grote rol kunnen spelen in de teleur gestelde groep. Poortvliet: „Ik zie het duel met de Tsjechen als een soort re vanche op de matige prestaties. Ik neem tenminste aan dat het zo in de groep leeft. Maar ik ben er niet zeker van. Er zijn nogal wat teleurgestelden die mis schien niet meer de kracht kunnen op brengen om alles te geven voor die, in hun ogen, troostprijs. Maar met een der de plaats zou je toch iets voor jezelf kun nen terughalen". Vastgeklampt „Ik geloof wel dat je dan een bepaalde as in het team moet handhaven, maar te vens de vurigheid van de jongeren moet aangrijpen om het toernooi niet geheel verloren te doen gaan. Die jongeren wil len wel, neem dat van mij aan. Trou wens, als ik speel tegen Tsjecho-Slowa kije, is ook mijn toernooi niet verloren. Ik heb steeds zitten wachten tot ik zou worden ingezet. Dat dacht ik al tegen de Grieken maar toen was het moeilijk om dat Schrijvers al zo snel vervangen moest worden. Ik dacht het weer tegen West-Duitsland, maar Zwartkruis liet al les zoals het was. Misschien heeft hij zich teveel vastgeklampt aan die oefenwed strijd tegen Udinese toen het liep zoals zijn bedoelingen waren. Maar toen had den we ook geen tegenstand van beteke nis en konden we vrijuit spelen. Tegen Griekenland en West-Duitsland was dat er natuurlijk niet bij". Jan Poortvliet zal ook, als hij onverhoopt niet tegen Tsjecho-Slowakije wordt inge zet of tijdens het duel wordt opgeroepen, het doel dat hij zichzelf heeft gesteld, niet uit het oog verliezen. Hij praat er bijkans fanatiek over. „Ze kunnen me overal neerzetten, maar ik weet nu wat ik graag doe: op het middenveld spelen. En waar ik liever niet speel? Als linker verdediger. Ik wil en zal bewijzen dat ik de opvolger .van Neeskens ben. Ik ga speciaal niet met vakantie naar het bui tenland om me daarop helemaal in te stellen. Ik heb nu al zin in het volgende seizoen. Zoveel zelfs dat het mijn grote teleurstelling wegdrukt dat dit Europees toernooi voor Nederland voorbij is en ik er niets aan heb kunnen doen". HERMAN VAN BERGEM Kees Kist en derde doelman Hans van I Radioverslaggever Jack van Gelder (boven) in gesprek met een drietal Breukelen (links) trainen in het San I PSV'ers: Huub Stevens en de gebroeders René en Willy van de Kerk- Siro-stadion in Milaan. hof.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15