roei en bloei bij op én na grootste veiling van bloemen en planten lij marktverstoring treedt utomatisch importsysteem iloemenhandel in werking GRQESMTE FRfpHT EMEIM B#LLEI\I TOMATENPRIJS DUIDELIJK GEDAALD PROEF MET VERKOOP ANJERS OP MONSTER OOK HEEL WAT IMPORTBLOEMEN \ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA 9 1IVERSEMAA TREGELENBIJ CCWS s in vuIq •ca 2 1 flink ooaVIIONSELERSDIJK De 7epeiptormachtige ontwikkelin- ketjagen van de bloemen- en plantenteelt in ons land, heeft ook de op één na rla o/grootste veiling op dat ge- icao, Bied, de Honselersdijkse ker, JpCWS niet onberoerd gela- ületjeizn. Het ziet er naar uit dat voorlopig die groei zich obbe/sfiog blijft voortzetten en centi*ls gevolg daarvan ook het vn/Verwerken en de afzet Dat fwaarder eisen zullen stel- hehn- Dat alles is oorzaak at hetV^n diverse maatregelen rdt. Lp® reeds zijn ingevoerd of voorbereiding zijn, om op deV* verdere verloop op te angen. Een van de belang- zeefijkste maatregelen betreft sapen geheel nieuwe organi- )e /neWtiestructuur bij de dïCWS. sK00r een vlotter verloop van fpet bedrijf is een systeem r stapelwagens ingevoerd sau$n zijn of worden in het ij'zenatnorme gebouwen complex, m ovjiieuwe kettingbanen aange legd. Als nieuwste proef spe- de ujiiaal voor de trosanjers wordt de ojpinnenkort gebruik gemaakt >ppen#an eenmalige emmers of watdenmabge dozen. De CCWS i ketjpet nieer dan een half mil- een ijard gulden omzet over het n. Go?f6ei°Pen jaar, overtreft in met inelle groei de grootste vei ling Aalsmeer. Nadat in 1979 'uilen pan bet raadgevend bureau Te/77 faeperenschot opdracht was trekt tot een uitgebreid rt ko<PrSanisatieonderzoek, zijn sPnlangs de meeste aanbeve- ^ejingen door CCWS-bestuur, leggei taf en ondernemingsraad geaccepteerd. Er is nu begon- JEAnen aan verdere uitwerking van de aangegeven lijnen. pit heeft reeds geleid tot vmnanstellen van een algemeen T^Birccteur, die de verantwoor- ^Bftelijkheid draagt voor de al- ■™^jehele bedrijfsleiding. Het dagelijks bestuur kan naanvoetich. nu meer richten op de ^^Vertegenwoordiging naar 6i schabuiten en meer behartigen jiens. avan de belangen van kwe- t: nieu^ers en daarnaast een direkte ieike «controle op het bedrijf. Door 800°-i3?en nianagementteam is in iootpamenwerking met genoemd itveren bureau de structuur van de 'eidelanbrganisatie nader uitgewerkt, uachi gHierbij zijn of worden enkele e" Stafbureaus samengesteld, die 6.5o-7.eich in het bijzonder richten o^bp voorbereiding van de ver- 13.5Ó-5&nderingen en vernieuwin- aefen pgen. Een en ander gebeurt in in^bverleg met lijn- en staffun- iijk - pitionarissen. Na overleg met diverse diensthoofden en hogé£>ndernemingsraad is de orga- nnis^tiestruktuur door het be- goedgekeurd. De vol gende fase was het ontwer pen van een bemanningsplan a^s uitgangspunt, dat de functies gehand- 7181 Jiaafd blijven en mogelijk oo^262^oorstroming plaats vindt. Personeelsbezetting Het personeelsbestand aan de CCWS bestaat momenteel uit bijna zeshonderd personenen, waarvan 490 in de sectie pro- duktie, die zorgt voor de da gelijkse gang van zaken in dt veilinggebouwen waarin be grepen de financiën, tech niek en administratie. Er onder meer een afdeling per soneelszaken, marketing, lo gistiek, efficiency, klokza ken, kwaliteitsdienst en terne dienst. Iedere sector heeft één of meer chefs en hoofden van dienst, waarin nog niet alle functies zijn vervuld. Voor het geheel be staat een stafsector. Naar schatting vorderen de kosten van de nieuwe op.zet op jaar basis, ongeveer 0,16 procent van de veilingprovisie. Ver wacht wordt dat de totale uitvoering ruim een jaar in beslag neemt. Er wordt met name meer aandacht besteed aan het onderzoek, ontwik keling, organisatie, marke ting en management, gericht op de toekomstige ontwikke lingen van de CCWS voor al len die belanghebben bij het veilinggebeuren. Verwerken produk- ten Uiteraard zijn als gevolg van de snelle uitbreiding in de aanvoer van produkten al eerder diverse verbeteringen aangebracht. Daaronder val len ook de nieuwste stapel wagens zowel voor snijbloe men als potplanten. Deze wa gen is geschikt om door de hele keten van teler tot en Op het dak van de laatste hal van de CCWS nu In aanbouw komen 736 parkeerplaatsen. met de handelaar als trans portmiddel door het CCWS- gebouw te worden benut. In 1981 zullen naar schatting ongeveer vijftienduizend sta pelwagens in roulatie zijn. Voor dat functioneren is een heel systeem opgezet, ook ten behoeve van beveiliging en het drukken van de kosten. Met slotplaatjes worden de wagens verhuurd waarmee met ingang van september een proef wordt genomen. Iets nieuws is ook" de invoe ring van eenmalige emmers met wat water voor aanvoer van trosanjers. Daartoe heb- De nieuwste stapelwagen van de CCWS, waarvan er 10000 worden aangeschafd. Vrachtrijders, die groen ten naar West-Duitsland hebben vervoerd, brengen er op de terugweg telkens zo'n twintig uit Wageningen mee, zodat ze toch nog een vrachtje hebben. Op de foto assistent bedrijfsleider van Marrewijk. ben besprekingen plaats ge vonden tussen het veilingbe- stuur en de speciale werk groep. Tevoren is een enquê te gehouden onder de anjers kwekers, waarbij veelal posi tief werd gereageerd op het nemen van een proef tot ge bruik van de emmers. Als ge volg hiervan zullen nu 50.000 van die emmers worden aan geschaft. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met de proef. Het ligt niet in de bedoeling om de anjeremmers te gebruiken voor exportdoeleinden of binnenlandse afzet, hoewej wordt nagegaan of de Neder- landsfe supermarkten voor het gebruik van de emmers interesse hebben. Voorlopig wordt 20 procent van de aan gevoerde anjers in emmers aangevoerd, waarvoor mede werking van een aantal kwe kers is gevraagd. Uiteraard stelt het verkrijgen van voldo.ende personeel ook de CCWS voor problemen, reden waarom sinds eind vo rig jaar wordt getracht om vrouwelijk personeel aan te trekken, ook voor tijdelijk werk. Er kan worden gezegd dat deze proef goede resulta ten heeft opgeleverd. Het af geven van bloemen en plan ten gebeurt momenteel voor ongeveer 35 procent door vrouwelijk personeel. Tenslotte is er onlangs aan de firma Egemin in het Belgi sche Schoten opdracht gege ven tot aanleg van nieuwe kettingbanen, ook langs de in aanbouw zijnde nieuwe ba nen bij de veilingklokken. Als geheel kan dus worden gesteld dat de CCWS een be drijf is, waar nog groei en bloei in zit. 5 EN HAAG Door de ederlandse bloemenhan- :1 wordt de laatste tijd in EG-verband gestreefd Wr een importsysteem per at automatisch in wer- de I treedt in geval dat ch marktverstoring voor- oet. Daarvoor is ingescha- -ield het overlegorgaan van SI 6 EEG-producenten en af- itorganisaties aangeduid iet Copa-Cogeca, dat reeds ingë tijd zich met ge- beurs oemd vraagstuk bezig 67 oudt. 23 66 elaas wordt geconstateerd at men op regeringsniveau so:r nog niet in geslaagd is een ffectief importsysteem rond 234 krijgen. Gestreefd wordt laar een zogenaamd signaal- 55 rijzen-systeem. Hiertoe is 53 et allereerst noodzakelijk, 1? lat men de beschikking heeft 62 yer betrouwbaar cijfermate- 166 iaal over een reeks van ja- 185en> van de zSn- „gevoelige 22i rodukten", zoals trosanjers, 4? tandaardanjers, rozen en <o ergelijken. i? nmiddels zijn en worden per ,09 ^eek de hoeveelheden inge> 157 toerde produkten en daarbij 114 «horende prijzen verzameld, esPenevens de hoeveelheden !n prijzen van de overeen komstige EG-produkten. De grondgedachte van genoemd systeem is, dat er sprake.kan zijn van marktverstoring in dien het prijsniveau van het Europese produkt gedurende een aantal dagen beneden een bepaald percentage van de signaalprijs ligt. Dit is de gemiddelde weekprijs gedu rende enkele jaren. Ingegre pen zal dan worden indien is gebleken dat de oorzaak van de storing bij de import ligt. In dit verband is een snelle informatie een noodzakelijk heid. Tijdens de discussie in Brussel is dan ook gesproken over de mogelijkheid tot in grijpen indien het prijsniveau langer dan enkele dagen schommelt tussen 85 en 100 procent van de signaalprijs. In Copa-verband is men wel van mening dat gelet op de sterk toegenomen export naar de EG-landen het ten hoogste tijd is om tot afron ding van het voorstel te ko men en om vooral te preci- siëren welke beperkende maatregelen genomen moe ten worden. Normenbeleid Reeds jarenlang wordt er van de zijde van bepaalde landen naar gestreefd om de kwali teitsnormen voor de onder scheiden klasse, namelijk Ex tra 1 en 2 niet alleen exact in verordeningen vast te leggen, doch ook door etiketten en kleuraanduiding, bandarol- len en dergelijken kenbaar te maken. Onder andere van Nederlandse zijde is steeds naar boven gebracht dat het streven naar een optimale kwaliteit een gebiedende eis is, zowel voor produktie, groot- als kleinhandel. Sterk moet evenwel worden be twijfeld of een aanduiding van de kWfeliteit op iedere bos daartoe enige bijdrage geeft. Een groot percentage van de aangevoerde bossen wordt immers in de daarop volgende handelsfase losge maakt of in andere hoeveel heden omgebost. Er zou dus sprake zijn van enorme ver spilling van arbeid. Dit te meer omdat bij de koop de aanduiding nooit maatgevend is. Ongewijzigd Bij de laatste besprekingen'in de Copa en het raadgevend comité is door het bedrijfsle ven voorgesteld om - gelet op de internationaal verdeelde meningen - de zaak ongewij zigd te laten en af te zien van de verplichte aanduiding per bos. In Copa-verband zijn ook besprekingen gevoerd over de energie-problema tiek. Gesteld werd dat door de gasprijs de concurrentie verhoudingen worden scheef getrokken. De Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland meent dat het onjuist is om te spreken over slechts één kostencomponent en de onderlinge verhoudingen tot anderen onbesproken te la ten. Zo blijkt dat in alle EEG-landen het aandeel van de arbeidskosten gemiddeld 30 tot 35 procent bedraagt van de totale kostprijs. Ook dient te worden gelet op kos ten van investeringen. Deze stellingname heeft er toe ge leid dat door het Copa-secre- tariaat begin van dit jaar een opstelling van de totale kos ten voor snijbloemen, pot planten en groenten per vier kante meteb in de diverse lidstaten zal worden opge steld en later in discussie ge bracht. Van Nederlandse zij de is geëist dat o.a. de fiscale en sociale aspecten in de ver gelijking worden opgenomen, omdat deze mede bepalend zijn voor het besteedbaar in komen van de ondernemer. In de loop van de vorige week kwam de tomatenprijs duidelijk onder een toene mende druk. Vooral door het groeiende binnenlandse aanbo'd. Het warme weer draagt ertoe bij dat er in een hoog tempo geoogst moet worden. Het rijpingsproces van de vruchten verloopt vlot. Vooral het aanbod van de heteluchtteelt is groeiende. Voor een aantal vroege stookteelten is het einde van de teelt alweer in zicht. De prijs van de A-I-export daalde van 2,31 naar 1,33 per kilo. Hierdoor kwam de prijs drie dubbeltjes onder de prijs van vorig seizoen te liggen. Bij de vleestomaten ging het grote aanbod ook duidelijk parten spe len bij de prijsvorming. Zo daalde de sor tering BBB van 2,8^3 naar 2,10 per kilp. Ook hier stak de prijs in een klap on gunstig af bij de prijs van vorig seizoen in dezelfde verslagweek, nl. met bijna«6 dub beltjes. Het grote aanbod zal bij aanhou dend warm weer de prijs blijven drukken. Als gevolg hiervan lijkt er de komende week weinig te veranderen. Paprika^s De gevolgen van de „operatie" overscha kelen op groen laat het effect thans mer ken. Bij het dalen van de prijs van de groene paprika's werd de animo om groen te blijven plukken kleiner. Het aanbod nam niet verder toe en als gevolg hiervan bleef een verdere prijsdaling achterwege. De prijs trok zelfs wat aan, namelijk naar 2,95 per kilo. Dat er in het aanbod van rood duidelijkminder continuïteit zat openbaarde zich duidelijk in de prijsvor ming. De rode paprika's schoten in prijs omhoog en er werd gemiddeld 7,27 voor een kilo rood betaald. Degenen die dus rood zijn blijven oogsten plukken nu dus duidelijk letterlijk de vruchten van hun standvastigheid. Het valt te hopen dat er niet steeds verschuivingen in het oogsten van rode en groene paprika's ontstaan. Er zullen dan onherroepelijk telers zijn die Het snijden van ijsbergsla. steeds achter het net zullen vissen. Van rood wordt er een toenemend aanbod ver wacht, als gevolg hiervan lijkt de prijs te dalen. Overige gewassen De komkommers werden over de hele li nie in de vorige week goedkoper. Het prijsverval voor de lichtste sorteringen was het grootst. Zo daalde de prijs voorde sortering 41/51 van 49 naar 36 cent per stuk. Bij de zwaardere sorteringen was er sprake van een prijsverval van een dub beltje per stuk. Toch bleef de prijs gunstig afsteken bij de prijs van vorig seizoen. Het aanbod lijkt de komende week gelijk te blijven, hetgeen van de prijzen ook ver wacht wordt. Prei is op het ogenblik een schaars produkt, de prijzen die ervoor be taald worden liegen er dan ook niet om. Gemiddeld lag de prijs op 3,80 per kilo. Het aanbod zal klein blijven de prijs lijkt niet veel te veranderen. Het toenemende aanbod van spitskool heeft ertoe bijgedra gen dat de prijs verder daalde, namelijk naar 32 cent per kilo. Er wordt weinig verandering verwacht. Andijvie moest in de afgelopen week toch nog iets inleve ren, de gemiddelde prijs daalde van 36 cent naar 33 cent per kilo. Andijvie blijft goedkoop, lagere prijzen zijn niet uitgeslo ten. Er wordt veel sla aangevoerd en de prijzen zijn uitzonderlijk laag. De gemid delde prijs lag op slechts 12 cent per krop: Een groeiend aanbod van natuursla houdt de prijs onder zware druk. Voor Chinese kool stabiliseerde de markt, de prijs bleef op 40 cent per kilo hangen. Er worden voor dit gewas geen veranderingen ver wacht. De gemiddelde prijs voor bloem kool daalde in de afgelopen week naar {1,29 per stuk. Door een toenemend aan- od lijken de prijzen verder te dalen. Koolrabi werd verkocht tegen een gemid delde prijs van 24 cent per stuk. Verande ringen zitten er waarschijnlijk niet»in. Het groeiende aanbod van bospeen liet de prijs dalen naar 1,37 per bos. Met een toene mend aanbod van bospeen van de volle grond in het vooruitzicht lijken de prijzen onder druk te blijven, lagere prijzen zijn niet uitgesloten. Het wat kleinere aanbod van radijs droeg ertoe bij dat de prijzen wat aantrokken, er werd 49 cent per bos betaald. De prijs lijkt door het afnemende aanbod verder op te lopen. Er worden ook weer Hollandse tuinbonen aangevoerd, er werd gemiddeld 2,10 per kilo betaald. Het aanbod van deze groente kan snel toenemen, met als gevolg snel dalende prijzen. Hetgeen kon worden verwacht is gebeurd, de zomerse warmte heeft een forse aan voer van bloemen en planten veroorzaakt zodat het met de prijzen niet zo best ging. Daarnaast heeft de stroom van vakantie gangers het de handel moeilijker gemaakt om de produkten te verwerken en dat zat de prijzen eveneens dwars. De zomer- maarden zijn in het algemeen niet zo best voor de handel en er is dan ook wefhig re den voor optimistische verwachtingen. Bovendien geven de plannen inzake het instellen van kwaliteitseisen voor de snij bloemen ook al reden tot zorgen. Binnen de EEG is deze aangelegenheid reeds lang in discussie en heeft geleid tot mogelijk invoeren van een'verordening op kwali teitseisen. Men wil hierdoor de afwijken de kwaliteit van de markt weren, maar de vraag is, of het vrije handelsverkeer voor de bloemen en planten hierdoor zal wor den belemmerd. Al dat soort gebeurtenissen kunnen van invloed zijn op het prijspeil, dat ook afge lopen week te wensen overliet. Van de meeste produkten waren de prijzen lager dan in dezelfde week van het vorig jaar. De totale aanvoer aan de CCWS lag op bijna precies hetzelfde peil van vorig jaar, ruim 41 miljoen bos of stuks, maar het omzetbedrag van toen, namelijk 13.136.712,50 kon hu niet worden ge haald en bedroeg 11.806.564,69, dus zo'n anderhalf miljoen minder. En dat bete kent toch wel een tegenslag voor de kwe kers. Het waren alleen de kelklelies die het er thans beter afbrachten met de ge middelde prijs, alle andere produkten de den het slechter. Zoals het aan de CCWS was, zo was het ook aan de andere bloemenveilingen, zo wel in Aalsmeer als Rijnsburg. Met de potplanten liep het ook al niet zo best, hoewel het aanbod totaal 617.851 be droeg. Hoewel het aanbod vrijwel gelijk was, bedroeg het omzetcijfer nu 770.527,26 tegen vorig jaar 1.175.223,74. Met de perkplanten wordt het een afnemende zaak, het hoogtepunt is in elk geval wel gepasseerd. De prijzen zijn niet onredelijk te noemen.Gemiddel- de prijzen voor produkten afgelopen week waren met tussen haakjes die van vorig jaar: Amerikaanse anjers 32<34) trosanjers 30(32) anthurium 66(87) snijgroen 13(17) jaarrondtroschrysanten 44(50) idem geplo zen 51 (62) freesia 15(16) gerbera 29(34) gladiolen 24(38) irissen 17(21) kelklelies 35(24) taklelies 41(44) cymbidium groot 73(85) idem klein 14(32) grote rozen 21(24) idem klein 19(20) sonia 18(21) belinda 15(19) red garnette 13(16). Er kwamen ok nog wat importanjers aan de veiling, de trossoorten brachten 19-31 cent op en dan de statice 28-55. Iets nieuws wordt deze week een proef met verkoop van trosanjers op monster. Het is een proef in overleg met de VBN die de CCWS aanwees als proefgebied. Het betekent dus, dat trosanjers worden verkocht op aangevoerd model, waarna de levering de volgende dag plaats vindt. Door de handel is reeds vaker een ver zoek gedaan om deze monsterverkoop. Het is de bedoeling dat levering wordt ge daan wanneer een tevoren bepaalde mi- minumprijs wordt gehaald. De verkoop vindt plaats middels de klok. Wanneer de proef slaagt bestaat de mogelijkheid dat ook andere produkten op monster geveild kunnen worden, hetgeen dus wel een be langrijke verandering in de aanvoeren zou betekenen. Een groep Westduitse handelaren en kwe kers bezocht dezer dagen onder meer de CCWS, teninde overleg te plegen voor nauwer contacten. Wat de handel voor deze week betreft, er is weinig reden tot optimistische verwach tingen, maar nog wel een flinke aanvoer! Holland heet een bloembollenexporter- dende natie, maar er worden hier ook heel wat bloembollen geïmporteerd. Dat die, na hier „omgepakt" te zijn, weer naar het buitenland gaan, is vers twee. Het is mogelijk dat Turkse sneeuwklokjes naar ons land komen, hier in doosjes met de opdruk „Grown in Holland,, worden ver pakt en vervolgens in Engelse zaadhuizen verkocht. Een klein tikkeltje kwaad bloed heeft dat hier en daar wel gezet. In het Kwaliteitsbesluit Bloembollen komt de kwaliteit van geïmporteerde bollen en knollen niet voor en zijn daarom ook vrij van vakheffing. De kwaliteit is lang niet altijd om er enthousiaste brieven over naar huis te schrijven. Achter de scher men zijn over dit punt dan ook al de nodi ge opgewonden meningsverschillen ge weest. De import van Sneeuwklokjes - Galanthus om het in vaktermen te zeggen - neemt de laatste jaren sterk toe. Kwa men er in het vorig seizoen 26 miljoen onze grenzen over, dit jaar waren het er niet minder dan ruim 32 miljoen stuks. De vraag naar Sneeuwklokjes is veel groter dan het aanbod uit Hollandse bodem. Men moet dus wel naar andere leveranciers zoeken Anemonen Hetzelfde geldt voor Anemone blanda. Ook daar is zo veel vraag naar, dat er naar importknollen gegrepen moet wor den. De import steeg in drie jaar van twee naar zes miljoen stuks! Van 't zelfde laken een pak met de Erant- his (Winteraconieten). De invoer die 3 jaar geleden vier miljoen stuks bedroeg, is inmiddels al op tien miljoen stuks geko men. Ook de import van de Zuid-Afri kaanse Ornithogalums zit in de lift. In 1979 14 miljoen stuks en nu 18 miljoen. De kwekers in Zuid-Afrika hebben enkele veelbelovende nieuwe gele en lichtoranje getinte Ornithogalums gewonnen en zul len daar binnen afzienbare tijd mee op de markt komen. Daar zal ook van de zijde van de bloemkwekers veel belangstelling voor bestaan. De houdbaarheid op het wa ter van bijv. Ornithogalum thyrsoides is wel drie tot vier weken. Zet daar maar eens een bosje rozen of tulpen tegenover. Tulpen Er worden ook tulpen geïmporteerd en niet in zulke kinderachtige hoeveelheden ook. Het afgelopen seizoen wel 17 miljoen stuks en dan ook nog eens 30.000 kg. plantgoed. Hebben we hier dan tulpen te- Sneeuwklokjes: meer dan 33 miljoen stuks geïmporteerd. kort? Beslist niet. Waarom dan toch im- fjort van tulpenbollen? Dat zit zó: Hol- andse kwekers sturen in hoofdzaak tie nen van Alpeldoorn naar o.m. Hongarije om ze daar te laten telen. De bollen rijpen daar veel erder af dan hier en de bol is dus ook eerder klaar met de bloemaanleg. Met andere woorden: men kan ze vroeger broeien en déar is het allemaal om begon nen. Men hoopt dat de tienen uitgroeien tot een „dikke twaalf" zoals dat heet. Hard'groeien ze in Hongarije niet, want de temperatuur kan daar in mei al pittig hoog oplopen. Maar U ziet dat de import van tulpenbollen in feite niets om het lijf heeft. Het zijn Hollandse bollen die ter- wille van de vroegbroei een klein jaartje over de grens gaan. Irissen Een vertekend beeld geven ook de cijfers van de geïmporteerde bolirissen. Vorig jaar werden er van dat bolgewas niet min der dan 28 miljoen geïmporteerd. Een deel daarvan kwam ongetwijfeld uit Frankrijk, maar die werden daar geteeld uit Hollands plantgoed en in opdracht van grote Hollandse exporteurs én preparatie- bedrijven. Lelies De invoer van leliebollen - in hoofdzaak uit Japan - liep terug. Dat is al enkele ja ren het geval. Het gaat in hoofdzaak om de witte trompetlelie Lilium longiflorum, die met name in het Westland bij miljoe nen wordt geteeld en geveild. Dè laatste drie jaar is de import teruggelopen van 18. naar 13 miljoen stuks. Verschillende vere delaars in Nederland zijn nijver bezig stammen van Lilium longiflorum te creëren die ook in het Hollandse klimaat goed willen groeien. Ook op het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen in Wageningen is dr. Jaap van Tuijl daar mee doende. Er zijn tekenen die er op wijzen dat men zal slagen, al heeft men vermoedelijk nog een lange weg te gaan. Als het eenmaal zo ver is, zal men Japan voor witte trompetlelies niet meer nodig hebben. Narcissen Engeland zit bij de EEG en dat hebben niet alleen de Landbouwministers gewe ten, maar ook de Hollandse bloembollen kwekers. De Engelsen produceren nl. heel wat narcissenbollen en nu zit Holland op- fescheept met een invoer van maar liefst 3 miljoen narcissen. Die moet de Hol landse handel een baas geven en daar komt nog bii dat enkele Engelse expor teurs ook zelfstandig op de West-Europese markt opereren. Door andere teeltmetho den geven de Engelse narcissen vaak meer bloemen per ton dan de Hollandse. Bij de genoemde 33 miljoen komen nog eens 6 miljoen Paperwhite-narcissen plus een aantal van Grand Soleil d'Or. Dat zijn bollen die niet meer in het donker en de kou gezet moeten worden. Zó uit de doos, zó in de pot met grind en dan op de ven sterbank. Binnen enkele weken komen ze in bloei. Deze types worden vrijwel uit sluitend in Zuid-Frankrijk en Israël ge teeld. Lelietjes der dalen Nog een artikel dat hier niet wordt ge teeld, maar wel erg in trek is: de Conval- laria of Lelietje der dalen. De bloeikiemen komen in hoofdzaak uit Noord-Duitsland. Het afgelopen jaar bijna elf miljoen stuks.' Convallaria's zijn vooral populair omdat ze zulke heerlijke geursignalen uitzenden. In Voorschoten werden vroeger 's winters vele miljoen Lelietjes der dalen in bloei getrokken. De fa. Gebrs. Egging had een naam op dat gebied. Ook nu nemen op dit bedrijf de Convallaria's nog een belangrij ke plaats in.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9