GOED PITTIG. NIET ZO SCHERP in Soweto Carter wil Hoessein bij vredesoverleg betrekken BRANDARIS.0MDAT-IE GOED ZWAAR IS. Libische bannelingen bundelen krachten ardinaal gnedoli |Jj verleden 'olen vragen om leer vrijheden jitaking in Sovjet-Unie Moord op priester in El Salvador 3INA UITENLAND LEIDSE COURANTMAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA 7 I nCAANSTAD De jident van het Vaticaan- ecretariaat voor de niet* stenen, kardinaal Sergio ledoli, is gisterochtend rijn geboorteplaats Iteg- overleden. Hij is zeven* jaar geworden. ledoli heeft de kerk op de st uiteenlopende posten end, in het bijzonder in di- jatieke dienst. In 1973 i hij tot kardinaal be- nd en tevens tot hoofd van secretariaat voor de niet- stenen. Van 1955 tot 1960 «jggj hij hulpbisschop van de «ggj ibisschop van Milaan, kar- eSwS^l Montini, de latere paus us VI, van wie hij een bonlijke vriend was en wie hij jarenlang als mo te opvolger werd gezien. arine Israël Iderschept Jdestijnen AVIV Een Israëlisch sevaartuig heeft vanmor- vroeg, enkele kilometers jde Israëlische kust, een ;rboot met drie Palestijn- lerrillastrijders onder en tot zinken gebracht, -j. ie Palestijnen zijn hierbij _Y iod. een Israëlische ma- Dl6| raakte gewond. elcei )or lamitische nden: overleg t Kaboel >tee< 0 id" wag<$AMABAD De Af- gdiei anse regering is uitgeno* waarra voor een door de Isla mitische Conferentie georga- i^".®4erde vergadering over Afghaanse crisis. Dit 't de Pakistaanse minis- ran Buitenlandse Zaken Shahi gisteren ver- li zei op een persconferen- it de vergadering na 19 __al worden gehouden in ève, ook wanneer het be- 4d in Kaboel weigert een e n^tegenwoordiger te sturen. Afghaanse opstandelingen P^en worden gevraagd een nsch ,rdvoerder de vergadering iten bijwonen, aldus de mi- ende commissie die vorige and werd benoemd door de listers van Buitenlandese van de Islamitische ferentie vorige maand in nabad. Afghanistan zijn opnieuw leden van de regering van rmalige president Hafi- lah Amin terechtgesteld. Ze rden beschuldigd het verzet te moedigen, moord en inbreuk op de islam. WASHINGTON, JERUZALEM Pre sident Carter zal proberen koning Hoessein van Jordanië die morgen een bezoek brengt aan de Verenigde Staten proberen over te halen mee te doen aan het overleg over de politieke toekomst van de Palestijnen. „Ik zal mijn groot ste overredingskracht aanwenden om hem aan te sporen een alomvattende vrede constructief tegemoet te treden en hem ervan te overtuigen dat de beste manier om dit te bereiken in overeenstemming is van Camp David." Het overleg tussen Israël, Egypte en de VS over Palestijns zelfbestuur wordt op 2 en 3 juli hervat. De Amerikaanse president blijft bij zijn weigering met de de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie te onderhandelen zoals de EG-verklaring wil die vrijdag in Vene tië werd aangenomen. De Israëlische premier Begin leverde gis teren scherpe kritiek op de EG-verklaring over het Midden-Oosten, die hij vergeleek met het akkoord van München uit 1938 (toen de geallieerden Hitier zijn gang lie ten gaan in Tsjechoslowakije, red.). „Iede re vrije Europeaan van goede wil moet begrijpen, dat hij voor de tweede keer een Münchense capitulatie voor dictatoriale capitulatie ondersteunt als hij dat docu ment verdedigt", die vooral gebelgd was over het feit dat de Europese top de PLO als partner bij onderhandelingen in het Midden-Oosten wil betrekken. Ook de PLO leverde in een officiël com muniqué felle kritiek. „De verklaring is een product van Amerikaanse chantage en staat vol tegenstrijdigheden". Verder neemt men het de Europeanen kwalijk dat de PLO niet als enige vertegenwoor diger van het Palestijnse volk wordt er kend. De New York Times was ongemeen scherp over de verklaring. De Ameri kaanse krant schrijft: „De verklaring is niet fatsoenlijk, ziet duidelijke waarheden over het hoofd, geeft geen beloften van samengaan en is alleen maar een gemelij ke kreet dat Europa ook grote mogend heid wil spelen. Er wordt gepleit voor een „brede oplossing" wat hun code is voor het laken van de Camp David-akkoor- den." De EG had het beter geformuleerd, als zij had verklaard: Wij hebben de olie uit en handel met de Arabische landen zr hard nodig dat we niet langer kunne wachten op Amerika, Israël en Egypte. Wij hopen dat wij de Palestijnen op de een of andere manier tot aanvaarding van Israël kunnen brengen door hun een staat op de gehele westelijke Jordaanoever en in Gaza te geven.". De krant schreef dat de westelijke Jordaanoever noch door Eu ropa noch door Amerika afgestaan kan worden niet voor alle olie en niet voor alle handel met de Arabische landen. „Be zet door Israël in een door de Arabieren ontketende oorlog, wordt hij met recht op geëist door beiden". „OM GADAFFI AF TE ZETTEN' LONDEN/TRIPOLI Libi sche bannelingen in de hele wereld willen samenwerken in een poging de Libische leider, kolonel Gadaffi, af te zetten. Dit heeft het Britse zondagsblad The Observer gisteren gemeld.' Het blad zegt zijn informatie te heb ben gekregen van in Londen wonende Libische dissiden ten. Volgens The Observer is er een beweging opgericht, de „Libische Nationale Democra tische Beweging", bestaande uit ongeveer 300 Libische za kenlieden, advocaten en stu denten uit Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en West- Duitsland, die zich ten doel heeftgesteld Gadaffi ten val te brengen. Eerder dit weekend, afgelopen zaterdag, was de Britse ambas sade in de Libische hoofdstad Tripoli het doelwit van een woedende menigte. Er werden brandbommen naar het ge bouw geworpen, maar er zijn geen slachtoffers gevallen en de schade was gering. De aan val op de ambassade wordt ge zien als een reactie op de uit wijzing door Groot-Brittannië, van de Libiër Musa Kusa. Hij was het hoofd van de Libische diplomatieke missie in Lon den. Zij uitwijzing geschiedde op grond van de instemming die hij had getoond met de moordaanslagen op in Londen wonende Libiërs. Musa Kusa was niet erg onder de indruk van zijn uitwijzing en zwoer, dat de naar schatting 100 Libi sche vluchtelingen in Groot- Brittannië zullen worden ge dood. Tevens waarschuwde hij de Britse regering ervoor, dat kolonel Gadaffi mogelijk de IRA zal gaan voorzien van geld en wapens. Einde aan gijzeling in Milaan MILAAN De gemaskerde bandieten die vrijdagavond oor spronkelijk 36 mensen in gijzeling hadden in een bankgebouw in het centrum van Milaan, hebben zich zaterdagochtend aan de politie overgegeven, na vrijlating van de overgebleven 21 gijze- Bruiloft bij Kennedy's Ondanks alle drukte die de strijd om de Democratische kan didatuur voor de presidentsverkiezin gen met zich mee brengt, zag senator Edward Kenndy af gelopen zaterdag kans om aanwezig te zijn op de bruiloft van zijn nichtje Courtney Kennedy. Zij is een van de dochters van de in 1968 vermoorde Robert Kennedy. [ARSCHAU De vertegenwoordiger van het Amerikaan- [tersbureau Associated Press (AP) in de Poolse hoofd- 1 Warschau heeft een rapport in handen gekregen, waar- Imeer dan honderd Poolse intellectuelen, onder wie leden |n de Communistische Partij, zich hebben uitgesproken or meer vrijheden en hervormingen binnen de Poolse re- ring en de partij. t rapport is opgesteld door vier journalisten, die met kunste- ars, schrijvers en andere intellectuelen hebben gesproken er hoe de situatie in Polen kan worden verbeterd. Algemeen eek men voorstander van een democratisering van het huidige »lse systeem. Verder wil men een verdergaande scheiding ssen partij en regering. Daarnaast pleiten de intellectuelen ilijl or afschaffing van de discriminatie van de katholieke kerk en i al findiging van de censuur. tien n* ASHINGTON Duizenden r if nssische arbeiders in de au- bij" mobielindustrie hebben vo- maand wilde stakingen rei :houden uit protest tegen de tthte voedselvoorziening. Washington Post meldde ien it afgelopen zaterdag. 1 een artikel uit Moskou leidde het blad van onofficië- zijde te hebben vernomen, er mogelijk meer dan •ui' ttO.OOO arbeiders betrokken zijn geweest bij de ongeëve naarde stakingen bij de auto mobielfabriek Togliatti en de auto- en vrachtautofabriek in Gorki, twee steden in midden- Rusland. De protesten eindigden nadat de autoriteiten hadden gezorgd voor vers voedsel en andere benodigdheden voor de indu striecomplexen, aldus de Was hington Post. Unhang Anderson groeit ejft IÉW YORK Volgens een opiniepeiling van het Ameri- aanse weekblad Newsweek is er een gestage groei van de anhang van John Anderson, de onafhankelijke Ameri- ?anse presidentskandidaat. M het laatste onderzoek van het weekblad blijkt, dat Anderson Me verkiezingen kan rekenen op bijna 20 procent van de tanmen, terwijl Carter 36 procent en Reagan 40 procent van de tezers achter zich weet. Andere onderzoeken hebben er de Ktste weken al op gewezen, dat de aanhang van Anderson tot 'im boven de 20 procent kan toenemen. Spanje wil in '81 in NAVO MADRID Spanje zal, on der bepaalde voorwaarden, in 1981 het lidmaatschap aanvragen van de NAVO. De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Oreja, heeft dit gisteren in Madrid verklaard. Volgend jaar zal ook het verdrag tussen Spanje en de Verenigde Sta ten over de Amerikaanse ba ses in Spanje worden ver nieuwd. Tot de voorwaarden die Span je aan de toetreding tot de NAVO wil stellen, hoort de garantie dat er vooruitgang zal worden geboekt in de bespre kingen over het Spaanse lid maatschap van de EG én in de onderhandelingen met Groot- Brittannië over de Spaanse souvereiniteit over Gibralter. Op 25 juni, wanneer president Carter een bezoek brengt aan Spanje, zal het lidmaatschap van de NAVO worden bespro ken. SAN SALVADOR Onbe kenden hebben zaterdag een Italiaanse priester doodgescho ten, terwijl hij de mis opdroeg in een kerk in San Juan No- nualco, op 40 km van San Sal vador, de hoofdstad van de Middenamerikaanse republiek El Salvador. De 70-jarige Cos- me Spezzoto, die al 27 jaar als franciscaan in El Salvador werkte, was de zevende pries ter die sinds 1977 het leven liet. Eind maart schoten gewa pende mannen aartsbisschop Oscar Romero dood. ADVERTENTIE Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang gesneden. Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig van smaak zonder scherp te zijn Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers opBrandaris overstappen? Tegenstanders van het apar theidsregiem in Zuid-Afrika hiel den gisteren een demonstratie voor de Zuidafrikaan8e ambassade in Den Haag. Er werd bo vendien een ge denkteken onthuld ter nagedachtenis aan de slachtof fers wen Soweto. In de 7uidafrikaan- «e "oorstad zelf werd gisteren door de politie op hard handige wijze een eind gemaakt aan een vreedzame gebedsbijeen komst van 300 stu denten, omdat ze in strijd was met het verbod op sa menscholingen. Bij demonstraties van zwarten in een voorstad van Kaapstad werd een politieman ge dood. JOHANNESBURG Van daag precies vier jaar geleden braken in de zwarte Zuidafri- kaanse voorstad van Johan nesburg, Soweto ernstige on lusten uit, die oversloegen naar andere zwarte voorste den en uiteindelijk aan 600 mensen het leven kostten. De opstand werd neergeslagen, maar het verzet tégen de apartheidspolitiek nam toe zonder dat dit heeft geleid tot verandering van het regerings beleid. Vier jaar later heeft de boosheid van de zwarte bevol king opnieuw een hoogtepunt bereikt. Het is de vraag of de bewoners van de over bevolkte zwarte voorstad van Johannesburg tevreden zijn met de regeringsbelofte dat spoedig een elektriciteitsnet wordt aangelegd en zij de kans krijgen zelf hun vertegenwoor digers voor de gemeenteraad te kiezen. Het is ook de vraag of de mensen, die dertig jaar niets anders gehoord hebben dan dat ze tijde lijke bewoners waren van de stad nu genoe gen nemen met het besluit van de regering dat ze voor 99 jaar hun land in pacht kunnen krijgen. De blanke bevolking en de Zuidafrikaanse regeringsfunctionarissen mogen dan hopen dat de moeizaam met de bevolking van So weto overeengekomen concessies van de af gelopen vier jaar voldoende zijn, onder de Afrikanen overheerst een andere mening. Volgens hen is Soweto solidair met de rest van het land. Soweto houdt zich rustig, niet zozeer uit een gebrek aan sympathie met de boycots en stakingen elders in het land alswel omdat de politiecontrole is verscherpt en de bevolking van Soweto wil wachten tot er een oplossing is gevonden voor de grote menings verschillen die de voorstad nu nog verdeeld houden. Dat het grootste deel van de kranten lezende bevolking van Soweto achter het Afrikaans nationalisme staat, is nauwelijks aan twijfel onderhevig. Een ieder die hier na vijf jaar te rugkeert, staat te kijken van de toon die de zwarte pers aanslaat. De verkiezingsoverwin ning van Robert Mugabe in Zimbabwe is nog steeds een dagelijks terugkerend item. Op de binnenpagina staat een brief afgedrukt waar in uitvoerig wordt ingegaan op een nieuwe fase van de campagne om de voormalige lei der van het Afrikaans Nationaal Congres, Nelson Mandela, die inmiddels 16 jaar gevan gen zit, vrij te krijgen. „Mandela kan vrede brengen in dit land", aldus de briefschrijver. Zwelakhe Sisulu schrijft dagelijks een co lumn in The Sunday Post. Toen hij 11 jaar oud was, werd zijn vader, Walter Sisulu, sa men met Mandela gevangen gezet op Robbe neiland. Zwelakhe Sisulu die, afgezien van een kort bezoek begin dit jaar, 16 jaar lang geen contact heeft gehad met zijn vader, heeft alle reden om militant te zijn. Maar hij zegt dat zijn kwaadheid niet uitzonderlijk is. „Andere slachtoffers van het systeem zijn mi litanter, maar ze hebben niet zo'n beroemde naam. De onlusten van 1976 betekenden een keerpunt vanwege de wreedheid waaraan de zwarte gemeenschap werd blootgesteld." Tolerant Vergeleken met Rhodesië onder Ian Smith, waar het bij de wet verboden was om namen van nationalistische leiders af te drukken en waar het Afrikaanse nationalisme werd ge weerd uit de pers, is Zuid-Afrika ongelooflijk tolerant. Volgens Sisulu betekent dit niet dat er in Zuid-Afrika een liberaler beleid wordt gevoerd. „Onder Ian Smith was er geen blan ke oppositie. Wij hebben die nog wel en hier is de oppositie goed vertegenwoordigd bij de pers, hoewel ik denk dat ook hier de polarisa tie grotere vormen gaat aannemen". Begin deze maand heeft de Zuidafrikaanse regering laten weten dat de nieuwe politie wet verbiedt om zonder toestemming namen van gevangenen in de kranten af te drukken. De onafhankelijkheid van Zimbabwe wordt doorlopend als reden aangevoerd voor de nieuwe golf van onrust. „De mensen kijken naar Zimbabwe en zien dat er met geweld iets bereikt kan worden", aldus Sisulu. „Na de rellen van 1976 hing er een wanhoopstem- ming in Soweto, maar na de verkiezingsover winning van Mugabe heeft optimisme de overhand", zegt Fanyana Mazibuko, secreta ris van het actiecomité van onderwijzers uit Soweto. en nieuwe manier Oude Volgens Mazibuko is Soweto verdeeld tussen wat hij noemt de „oude en de nieuwe ma nier". De nieuwe manier wordt bepleit door een betrekkelijk klein groepje mensen die grote invloed hebben, vooral nu hun opvat tingen aan geloofwaardigheid hebben gewon nen na de guerrilla-oorlog in Zimbabwe. Zij waarschuwen de studenten zich niet meer ongewapend op straat te begeven zoals in 1976 en verschaffen hun „wapens" om tegen de politie te gebruiken. Dit is de reden dat het tot nu toe zo betrekkelijk rustig is gebleven in Soweto, hoewel de situatie in de rest van het land uiterst explosief is, omdat men daar nog op de ouderwetse manier heeft geprotes teerd met als gevolg dat verschillende de monstranten door de politie zijn neergescho ten. Maar ook in Soweto zijn nog velen voorstan- dér van vreedzame demonstraties en boycots. Zij menen dat de politie niet meer zo vlug het wapen trekt als in het verleden. Dit zijn de twee verschillende stromingen in Soweto en niemand kan voorspellen hoe Soweto zal rea geren als ook hier de emmer overloopt. Politiek bewust Er zit een nieuwe politiek bewuste generatie tieners op school. Van de scholieren die be trokken waren bij de onlusten in 1976 zijn tientallen vermoord; honderden zijn naar het buitenland gevlucht om door de bevrijdings bewegingen aldaar te worden opgeleid. Velen die zich na afloop van de onderwijzersstaking weer lieten inschrijven, werd de toegang tot de scholen ontzegd. „Het wordt steeds moeilijker om de discipline op school te handhaven. De onderwijzers boe zemen nauwelijks ontzag meer in", aldus Ma zibuko. Mazibuko zegt dat hij probeert de toenemen de hang naar geweld onder de scholieren te beknotten. Hij is ervan overtuigd dat de vrij lating van Afrikaanse leiders zoals Mandeïa ■en een bereidheid van de regering om met hen op basis van gelijkheid te onderhandelen tijdens de komende grondwettelijke hervor mingen „onmiddellijk stoom van de ketel zou halen". De blanken hebben andere opvattin gen over verandering dan de zwarten. De verwachtingen van de zwarten zijn hoog ge spannen en de blanken moeten aan hun wen sen tegemoet komen. „Maar ik denk niet dat de voorstanders van geweld reeds het stadi um hebben bereikt dat ze niet meer terug kunnen. Ook in Zimbabwe waar de strijd al veel grotere vormen had aangenomen dan hier, bleek het mogelijk dat de zwarte leiders samen met de blanken om de tafel gingen zit ten. Dat moet hier toch ook mogelijk zijn". Het alternatief, zo voorspelt hij, luidt het be gin van het einde in. „Naarmate de mensen politiek bewuster worden, volgen de uitbar stingen elkaar steeds sneller op. De voorstan ders van een gewapende strijd zullen de ko mende achttien maanden nagaan welke mo gelijkheden hun ter beschikking staan. Vol gens mij zullen ze steeds meer guerrilla's het land binnen smokkelen, die zullen proberen een stadsguerrilla te ontketenen. Hun doel zal niet zijn om mensen te doden, maar om hen te dwingen te praten. Volgens Mazibuku kan hier niets goeds uit voortkomen; het leidt er alleen maar toe dat er over enkele jaren echt veel doden gaan vallen. Zwelakhe Sisulu is niet bereid over de toe komst te speculeren. Het heden baart hem al genoeg zorgen. „Al die kinderen in Soweto weten hoe ze een Molotov-cocktail moeten maken. Nu reeds zijn ze semi-guerrilla's". JONATHAN STEELE/ THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7