Zonnige zomerpakjes... URN HUB li De Nederlandse koe is een ijverig beest Tegen stof en rook Helpende hand bij druivenpluk in Frankrijk DF TUIN C5FLFID BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA Jfl Zolang de zon schijnt in ons al te vaak bewolkte landje zijn er in de grote warenhuizen en kleine boetiekjes veel kleine „sloppy"- kleren te koop. Welk mooi figuurtje is niet gebaat met de mat glanzende bodystocking, het manusje van alles voor sport en spel, desnoods met een lange broek erover of een losse blouse? Voor werk in de tuin, maar ook om lekker onderuit te gaan in een ligstoel zijn er badstof hansopjes. Voor ochtend en avond volop jeans... De foto's spreken een duidelijke taal. Bi-elastische jersey bodystocking voor in het veld Zit Topje hangend aan een paar koordjes op super shorts Mouwloze jumpsuit, lange après-sport jassen van jog- «Van katoen en polyester een heerlijk stoeipakje vi „geschilderd". (Triumph). Voor „Scilla" (links) 80 pro- Materiaal: katoen-velours in streepdessin (Triumph) gingachtig frotté, witte tennis jumpsuits met donkerblau- langs het zwembad, verkrijgbaar in twee kleuren. Die cent polyamld en 20 procent elastine Voor Stella" we biezen die de schouderpartij markeren. De zon kan schuine zakken en een rits van voren. Een tunnelcel (rechts) 85 procent katoen en 15 procent elastine kleur hebben. (Triumph). tuurtje voor de ingerlmpelde taille. Speciaal voor jeugdige, ranke consument. Een melkman in de Randstad verkoopt per week gemiddeld zo'n 1400 liter melk, waarvan 1100 liter volle melk en 300 magere melk. Zijn wijk, die hij van 's mor- fens 7 uur tot 's middags uur bedient, omvat on geveer 150 klanten. Aan grote gezinnen verkoopt hij soms wel zes liter per dag; bij kleinere zet hij twee liter af. Dikke volle yoghurt gaat in de zomer erg goed, evenals de ver frissing brengende kar nemelk. Voor de zondag mag hij rekenen op veel vla-fans, terwijl vele mensen die doordeweeks trouw ver knocht zijn aan magere melk, meestal voor het weekend een flinke hoe veelheid room inslaan voor het zondagse kopje koffie en slagroom voor over de aardbeien. Waar mee de doordeweekse zuinigheid weer mooi teniet is gedaan... n< Ons land telt momenteel zo'n 2,3 mihoen koeien, die per jaar ruim 11 miljard li ter melk van een gemiddeld zeer hoge kwaliteit leveren. Het is een quantum, dat de Nederlandse koe meteen tot een van de produktiefste melkleveranciers ter we reld promoveert. Veruit het grootste deel van de melk wordt door de boeren recht streeks aan de fabriek gele verd. Slechts een klein deel blijft voor eigen gebruik bij de boerin achter, die er soms kaas van maakt, en ook zij het in zeer gerin ge mate boter, de zoge naamde boerenboter. De koemelk wordt in ongeveer 160 Nederlandse zuivelfa brieken tot een lange reeks produkten verwerkt, die min of meer in elk gezin worden geconsumeerd: kaas, boter, gecondenseerde melk, melkpoeder en na tuurlijk ook consumptie- melk en consumptiemelk- produkten als slag- en kof fieroom, yoghurt, drinkyog- hurt, pap en vla. De Nederlandse melkveehou derij is een uiterst modern ge beuren, waarin handenarbeid grotendeels heeft plaats ge maakt voor automatisering en mechanisatie. Melken met de handen boer of boerin zit tend op een krukje zie ie bijna alleen nog op sfeervolle oude schilderijen. De koeien worden tegenwoordig voor het merendeel machinaal ge molken en de melk wordt op geslagen in koeltanks bij een temperatuur van 40 graden. Als het melken oudergewoon te in de wei plaatsvindt maar wel machinaal wordt de melk veelal in een hulp tankje opgevangen en daarna naar de grote tank op de boer derij gebracht. De boer is bijna fabrieksdirec teur geworden... Ook het transport gaat „in het groot". De melkfabriek stuurt tan kauto's, waarvan de geïsoleer de tanks een gemiddelde in houd hebben van 15.000 liter. Via een pijpleiding wordt de melk in deze tanks overgehe veld. Het gaat er dus zeer hy giënisch aan toe. De melk komt in het geheel niet meer met de buitenlucht in aanra king. „Zo van de koe..." De Nederlandse melk is be trouwbaar. In alle zuivelfa brieken wordt ze voor het in omloop brengen in een zoge naamde „pasteur" gepasteuri seerd (verhitten tot minimaal 72 gr. en dan direct afkoelen). Het drinken van „melk zo van de koe" is niet aan te ra- Hierdoor worden alle ziekte den. Bacteriën kunnen gemakkelijk zijn meegekomen verwekkende kiemen en na- via de spenen van de koe ®f de handen van de boer, on- genoeg alle andere bacteriën jr. die zich in de melk zouden danks alle voorzorgen. gere yoghurt, drinkyoghurt en magere vlasoorten. Opromen Nog dit jaar zullen de melkbussen uit het landschap ver dwijnen, want het gebruik van de bussen is een aflopen de zaak. Op het ogenblik wordt al bijna 90 procent van de melk in koeltanks opgeslagen. De rest gaat nog op de ouderwetse manier per bus naar de fabriek. kunnen bevinden, gedood. Mits koel bewaard hoeft ge pasteuriseerde melk dus niet meer gekookt te worden. Bo vendien is ze langer houdbaar dan rauwe koemelk. Over het algemeen is het ver standig het drinken van „melk zo van de koe" te ver mijden. Het blijft weliswaar tijdens een boerderijvakantie ook in het buitenland een attractie de melk, die via de melkende handen van de boer nog ouderwets in de em mer kletst, op te vangen ir een beker en ongekookt te drinken, maar de mogelijk heid dat bacteriën mee zijn gekomen is niet denkbeeldig. (Niet geheel schone uiers van de koe of ondanks alle zorgen toch nog wat vuil van de han den van de boer). Bovendien kan niet ieder kind de niet af geroomde melk van de koe in flinke hoeveelheden verdra gen; ze is tamelijk zwaar. Standaardiseren Alle normale melk, direct van de koe, heeft een vetgehalte van 4 procent. Door het stan daardiseren (na het pasteuri seren) wordt ,de aangevoerde melk gebracht op het stan daard-vetgehalte: volle melk 3,5 procent, halfvolle melk 1,5 procent. Het Nederlands Zui- velbureau weet te melden, dat de verkoop van volle en ma gere melk in ons land onge veer fifty-fifty ligt, met uit zonderingen per gemeente en wijk. De verkoop van halfvol le melk schijnt echter te stij gen. Het standaardiseren scheidt de volle melk in room en halfvolle melk, waarbij de room, gebruikt als slagroom, een vetgehalte heeft van mi nimaal 35 tot 40 procent en de koffieroom van 20 procent. De afgeroomde melk vormt de basis voor karnemelk, ma- Met het voortschrijden der mechanisatie kwamen wat problemen opzetten binnen het kader van de verpakking. Het vet in de melk heeft de vorm van kleine bolletjes, die lichter zijn dan de vloeistof waarin ze zweven. Daarom stijgen ze volgens de wetten van de zwaartekracht na ver loop van tijd naar boven. Toen de verpakking in karton of plastic zak kwam opdui ken, had de melk een extra bewerking nodig om de vet laag weg te krijgen die aan de plastic zak respectievelijk het karton ging kleven. Om dit zogenaamde opromen te voor komen kan consumptiemelk worden gehomogeniseerd, een proces waarbij de melk met een druk van 200 atmosfeer door een soort zeef wordt ge perst. De vetbolletjes worden hierdoor fijner van structuur en kunnen als het ware door de melk worden gewerkt. Bo vendien wordt door dot pro ces de eiwitstructuur enigs zins gewijzigd. Onbeperkt houd baar Reeds jaren bekend is de ge steriliseerde melk die een spe ciale smaak heeft, waarover niet valt te twisten. De melk wordt korte tijd tot 140 gr. verhit en in nauwmondse flessen gebotteld, die met een kroonkurk worden afgeslo ten. Alle ziektekiemen zijn dan gedood. De melk is steriel geworden en is in ongeopende toestand ook buiten de koe ling vrijwel onbeperkt houd baar. Een woordvoerdster van het Nederlands Zuivelbureau weet te vertellen, dat vrij veel mensen in afgelegen oorden, bijvoorbeeld in het uitgestrek te Brabant, traditiegetrouw gesteriliseerde melk inslaan en er voorraadjes van aanleg gen. De UHT (Ultra High Tempe rature) of H-melk is in ongeo pende verpakking 'ook aan zienlijk langer houdbaar dan de gepasteuriseerde en mist de gelige kleur, die het effect is van steriliseren. Bij het ste riliseren van melk namelijk caramelliseert een deel van de suiker bij de verhitting, het geen ook de smaak beïn vloedt. In het noorden en zui den van ons land wordt vaak UHT-melk, zowel halfvolle als volle, verkocht, die ten minste drie maanden vers blijft. Op de pakken staat de verkoopdatum vermeld. De melk is snel en kort verhit tot ongeveer 140 gr. Celsius door er stoom door te voeren en werd vervolgens na koeling direct verpakt. Karnemelk is weer een pro- dukt op zich, een reincultuur van melkzuur-bacteriën (en geen enkele andere bacterie) gedurende 14 dagen bij een temperatuur van 30 gr. Celsi us. Het vetgehalte van dit aangezuurde produkt is 4 pro cent. In sommige fabrieken wordt deze magere melk ver mengd met de karnemelk, die bij de boterproduktie vrij komt. Deze laatste is minder stabiel en homogeen en bo vendien veel bederfelijker dan karnemelk, bereid met aangezuurde magere melk. Dit en het feit dat de vraag zozeer gestegen is, dat het bij- produkt van de boterproduk tie hierin onmogelijk zou kunnen voorzien, is er de oor zaak van dat vrijwel alle in a Nederland verkochte karn* melk aangezuurde mager melk is. In enkele delen va het land echter is nog stee* 0t de karnemelk uit grootmo* ders tijd te krijgen. Omdat melk zo „gezond' kan men zich rustig wagej^iy aan een vermageringdie* ans van zeven dagen melk, waai v voor alleen het Zuivelburea ijCi de verantwoordelijkhei erj opeist (op aanvraag verkrijg j\! baar). Drinkt een volwassem een liter van dit basisvoedse vai per dag dan heeft hij onde a meer in 75 procent van de be hoefte aan calcium voldai in 50 procent aan vitamine 2 en in 45 procent aan dier! ke eiwitten. De calcium-ft forverhouding (belangrij voor het vermogen van het 1 chaam om calcium op te ra men) is gunstig, terwijl h gaat om een energie-arm pi dukt met weinig calorisch -di waarde. Kijkje in een moderne melkfabriek in Denemarken, automatisering van begin tot eir PARIJS - Studenten en ande re jongeren die in de nazomer in Frankrijk aan de druiven pluk willen deelnemen die nen zich daartoe zo spoedig mogelijk bij het Franse lande lijke documentatiecentrum in Parijs op te geven. Het adres is: CDR, 92 Rue du Dessous des Berges, 75013 Parijs. Tele foon: 09-33-1-5830492. Men krijgt dan een drietal formulieren toegezonden die ingevuld en teruggestuurd moeten worden voorzien van drie pasfoto's vèn de aanvra ger. Bovendien moet een be drag van 20- francs (iets min der dan tien gulden) gestort worden voor administratieve kosten. Men kan daarbij ook zijn voorkeur voor zekere ge bieden kenbaar maken. Het is zeer gewenst in Frankrijk over een contactadres te be schikken om gewaarschuwd te kunnen worden wanneer de werkzaamheden beginnen. Een en ander omdat het niet mogelijk is tevoren met ze kerheid een datum voor het begin van de druivenoogst op te geven. In principe begint de oogst dit jaar eind september begin ok tober, met grotere waarschijn lijkheid voor begin oktober. De wijnbouwers willen om het suikergehalte van de druif zo hoog mogelijk te houden de oogst zo lang mogelijk uitstel len voor zover de weersom standigheden daartoe gunstig zijn, maar er zijn uiteraard aanzienlijke variaties van- streek tot streek. In het ge bied van Cognac zal de oogst zeer waarschijnlijk veel later plaatshebben. De vergoeding varieert lichte lijk van streek tot streek, maar schommelt rond 14 francs per uur, terwijl voor kost en huisvesting dagelijks een bedrag ingehouden wordt van ongeveer 33 francs. De kost geniet een uitstekende reputatie, de huisvesting is doorgaans meer romantisch dan luxueus en het werk, dat eveneens in veler optiek een romantisch karakter heeft, is zonder meer zwaar te noe men. Daar staan evenwel ze kere compensaties tegenover: met name een verblijf in een doorgaans fraaie streek, tal van menselijke contacten die veelal interessant en duur zaam blijken. Ln - g I g Lata» motk Igr Droogboeketten ...waar stol en rook een bedreiging vormen... Miele komt met een nuttig apparaat om overmatige luchtverontreiniging tegen te gaan in huizen en kantoren, die in stedencentra liggen. De kleine L 256 is draagbaar en verwarmt en zuivert elektro nisch. Door zijn bescheiden formaat (15x42x29) en aan trekkelijke vormgeving stoort hij niet in het interieur. In grotere uitvoering (L 275) zui vert, bevochtigt, verfrist en verwarmt ('s winters) hij de lucht in woonvertrekken, wachtkamers, winkels, wer kruimten etc., waar stof en rook een bedreiging vormen. Tot 95 procent van alle roet en stofdeeltjes, rook en bacte riën worden door dit apparaat uit de ruimte verwijderd en opgevangen in twee filters, die makkelijk kunnen wor den gereinigd. Adviesprijzen resp. 500,- en 1399,-. De natuur is flink op gang. Bomen en struiken staan volop in blad en in de tuinen straalt de bonte bloemenpracht ons tegemoet. Wie heeft dan zijn gedachten bij herfst en winter, bij het binnenhuis waar je in die jaargetijden noodge dwongen de meeste tijd doorbrengt? Toch is het goed, zittend of werkend in de tuin, luierend of wandelend in het bos, af en toe aan die kille seizoenen te denken. Teleer ste geniet u dan méér van de zon en vrolijk heid die lente en zomer hebben. En ten tweede kunt u dan wat planten verzamelen die ge droogd en gerangschikt 's winters heel decora tief kunnen staan op een plek in huis waar te weinig lucht komt voor levende planten. We willen het even hebben over droogboeket ten en bepalen ons daarbij niet alleen tot de zo genaamde droogbloemen. Want bijna alle bloemen kunnen gedroogd worden op een manier dat ze te gebruiken zijn voor het maken van een droogboeket. Ophangen De bekendste methode die vooral fraaie resul taten oplevert bij houtachtige planten als ju daspenning en de strobloemsoorten, is het in bosjes op een droge plaats ophangen. Maak kleine bosies, soort bij soort zodat later bij het rangschikken van een droogboeket makkelijk een keus uit verschillende bloemen gemaakt kan worden. Houd de bosjes met elastiekjes bij elkaar. Touwtjes „krimpen" niet mee als het vocht uit de stengels verdwijnt en dat betekent dat de bloemen naar beneden vallen. Verwij der zo veel mogelijk blad en probeer een war me, tochtige plek te vinden om het droogwerk te bespoedigen. Een zolder waarvan een raam open gezet kan worden is een ideale plaats voor dit werk. Op vaas Drogen op de vaas kan ook. Waarschijnlijk lor i hebt u dat al wel eens per ongeluk gedaan ah ëin< u vergat het water van een boeket hortensia'i tijdig bij te vullen. Die bloemen, aronskelken en lievevrouwebedstro kunnen goed op dt ||j|| vaas worden gedroogd. Zet ze op niet meer dan tien centimeter water en vul dat nooit aan. Dt methode werkt langzaam maar goed. Horten li i sia, magnolia en verschillende heesters et )li boomsoorten kunnen ook heel goed bewaard blijven met behulp van glycerine. Twee delen kokend water en een deel glycerine mengen, in de takken flinke inkepingen maken en na- AS! dat het mengsel afgekoeld is de takken er in assl zetten. Het liefst in een hoge pot (weckfles bij- Dmo voorbeeld). De takken nemen met het watei ige de glycerine op en daardoor blijven bladeren ehoi heel lang soepel en houdbaar. lech Ook tere bloemen die normaal niet voor een k droogboeket in aanmerking komen kunnen It a heel goed bewaard blijven. n e Daarvoor gebruiken we poeder. Geschikt voot neld dit doel zijn onder meer borax, silicagel, was- e zij poeder of aluinpoeder. Ook het bij de dierenza- lat ken verkrijgbare fijne schelpzand is te gebrui-100.0 ken. Het meest geschikt is echter silicagel dal bij de drogist te koop is. Zorg ervoor dat de |||||i bloemen zo droog mogelijk ziin en er geen "HUI dauwdruppels aan de blaadjes hangen. Strooi een laagje poeder in een doos, leg daal i de bloem op en strooi de rest van het poedel dI voorzichtig tussen de blaadjes en over de hele jgy bloem heen. Die moet echt helemaal door de aar fijne kristallen zijn bedekt Zet de doos op een anj, droge warme plaats en controleer regelmatig De meeste bloemen hebben een dag of vier no- j, dig voor ze helemaal uitgedroogd zijn. Dan wef voorzichtig behandelen omdat ze erg bros blij- lem ven. Als u in deze tijd van het jaar even voor- jez( uit denkt hebt u als het koud is toch nog een aals herinnering aan de zon. uim

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6