\ftrek hypotheekrente s Lubbers crisis waard Dumpschip toch uit Zeebrugge vertrokken "e«-O was ijswolk ISOLATIEPOT RAAKT LEEG Wereldbevolking groeit minder snel erl DA-LEIDER EIST BEPERKING ij autobotsing gleden Katwi jks )zin omgekomen ominente RP'ers rlaten CDA Grootste vlieger ging niet op ONDANKS VERNIELINGEN IN STUURHUT arter: geen verandering NAVO-beleid DRIE SCHAPEN OP RIJKSWEG 44 GEDOOD Maandag 16 juni 1980, 70e jaargang no. 21682 hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ■redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Show „De kleine Willem Ruis-show" om 20.35 uur op Ned. I en om 22.20 uur „Kloosterleven na vijftien eeuwen". Op Ned. II om 19.25 uur „Top- pop-special" en om '20.27 uur „Snowbandparade". Om 21.30 uur „Kaz". AS en toe zon Wisselend bewolkt, enkele buien en weinig verandering in temperatuur. Vrij krachtige en aan de kust tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest Morgen zon: 5.15 - 22.03. Schev. hoogwj 6.42 en 19.28. Laagwj 2.48 en 15.02. JIOS AIRES Honderden 90r<J( mtijnen hebben afgelopen za- ig vol verwondering en angst i kijken naar verscheidene ig»fl kende vliegende voorwerpen, bekend als UFO's of vliegen- •hotels. In verschillende plaat- nam men UFO's waar die de ien hadden van schotels, siga- en driehoeken. Een medewer- van de luchthaven van Buenos s verklaarde, dat een van de i's bijna in botsing was geko- met een verkeersvliegtuig, liloot bevestigde dit verhaal, trgentijnse luchtmacht ontze- ie gisteren alle verhalen over i's door te zeggen dat het om ijswolk ging. die door de zon maan werd beschenen. Poes loopt kaars om; flat geëvacueerd AMERSFOORT Een poes die een brandende kaars omver liep, heeft ervoor gezorgd dat van nacht negen gezinnen uit een flat in Amerfoort hun huis uitmoesten. De brand die was ontstaan, dreigde namelijk zo'n omvang te krijgen, dat de politie de gezinnen (het was omstreeks één uur) wekte en hen uit voor zorg liet evacueren. Na blussing konden zij weer verder slapen. De flat van de poes brandde to taal uit. DEN HAAG De overheidssubsidie voor het isoleren van woningen lijkt in gevaar te komen nu het geld dat voor dit doel was uitgetrokken door de overstelpende hoe veelheid aanvragen te snel op raakt. Staats secretaris Brokx (volkshuisvesting) gaat deze week met_de ministers Van der Stee (financiën) en Van Aardenne (economische zaken) om de tafel zitten om te zien in hoe verre er extra geld gevonden kan worden. Er is dit jaar voor 200.000 woningen elk 1200 gulden uitgetrokken. Maar eind april waren al 122.000 aanvragen ingediend.' Verwacht wordt dat het totaal aantal zeer snel de 200.000 zal overschrijden nu de ene verhoging van de aardgasprijs de andere lijkt op te gaan volgen. „Erfenis van de eeuw" TEL AVIV Wanneer de joodse fa milie Levy uiteindelijk toch nog haar zin krijgt, zal een bedrag van ruim vier miljard gulden van de Britse schatkist naar Israël verhuizen. De familie beweert dat er een schuld bekentenis van de Engelse koningin Victoria bestaat, die werd opgemaakt nadat ene Lazarus Levy haar in 1845 een grote hoeveelheid edelsten had ge leverd. De steenrijke joodse koopman had in 1845 geen directe betaling geëist maar nam genoegen met de schuldbekente nis. De laatse jaren hebben de nazaten van Levy, gesteund door tientallen Amerikaanse en Israëlische advocaten, voortdurend maar tevergeefs naar het document gespeurd dat recht moet ge ven op wat „de erfenis van de eeuw" wordt genoemd. NEW YORK Elke dag bevallen 300.000 vrouwen in de wereld van een kind en la ten 120.000 andere zich aborteren, aldus een statistiek van de commissie van de Verenigde Naties voor de wereldbevol king. Het aantal geboorten in de wereld daalt, maar het neemt niet weg dat de wereldbe volking van 4,5 miljard nu tegen het ein de van de eeuw met twee miljard zal zijn toegenomen. Negentig procent van de nieuwe mensen zal in de landen van de Derde Wereld geboren worden. In de geïndustrialiseerde wereld daalde tussen 1965 en 1975 de bevolking met dertien procent. an onze parlementaire redactie) HAAG Als het kabinet »naal niet wenst te tornen de aftrekbaarheid van de otheekrente „dan is er geen inet meer". Deze dreigende rden aan het adres van de heeft CDA-fractievoor- r Lubbers afgelopen zater dag voor de radio geuit. Vol gens de CDA-voorman zal zijn fractie deze week in' de Tweede Kamer vasthouden aan de eis van een beperkte rente-aftrek baarheid voor hypotheken bo ven de vier ton. De regering zal deze week op dit punt helderheid moeten verschaffen. „Zo niet, dan zal de CDA-fractie, linksom of rechtsom, het zelf moeten doen", al dus Lubbers. De aftrekbaarheid komt deze week tijdens de behandeling van de Hofstra-voorstellen in de Tweede Kamer aan de orde. Lubbers liet door schemeren een motie te zullen indie nen, wanneer het kabinet niet zelf met constructieve voorstellen op de prop pen komt „Het CDA is geduldig, maar op dit punt houden we vast", aldus Lubbers. VVD-fractieleider Rietkerk heeft in een reactie op de woorden van Lubbers voor de radio gezegd dat zijn partij wel iswaar bereid is te praten over het be perken van extreme aftrekmogelijkhe den, maar" dat de eigen huisbezitters daar buiten moeten blijven. De VVD is dan ook niet van plan om terug te ko men op haar standpunt dat er niet ge rommeld mag worden aan de aftrek van hypotheken voor een eerste huis. (Zie verder pagina 5) LANDSCHEIDINGSWEG HAAG/LElbEN Enkele verkeersongelukken in het r en seinde hebben een groot aantal levens geëist. Zeer ern- oon [was het ongeluk gisteravond op de Landscheidingsweg, lj3er ie grens van Den Haag en Wassenaar, waarbij drie leden [het gezin Ouwehand uit Katwijk aan Zee om het leven men. Bij Den Dungen in Brabant kwam het echtpaar uit Alphen aan den Rijn om het leven. Landscheidingsweg verloor de heer Ouwehand de macht het stuur, vermoedelijk na een inhaalmanoeuvre. Zijn auto n dwars op de weg te staan en werd in de flank gereden een tegemoet komende auto. De heer Ouwehand (33) over- ter plaatse, zijn twee kinderen Liesbeth (7) en Jacob (2), ven later in een ziekenhuis. Zijn echtgenote en de bestuur- van de andere bij het ongeluk betrokken auto zijn gewond tt ziekenhuis opgenomen. De politie moest ter plaatse het eer gedurende vier uur omleiden. et Brabantse Den Dungen ontstond een gecompliceerd on- c, waarbij verscheidene auto's betrokken waren. De heer en rouw Prins uit Alphen (beiden 40 jaar oud) kwamen om het hun twee zoons en acht anderen werden gewond in zie- luizen opgenomen. Je Delftse Brasserskade reed zaterdagnacht een auto tegen boom, waarbij de bestuurder om het leven kwam. In Leider- kwam een inwoner uit Gouda om het leven toen zijn auto de weg raakte en hij eruit werd geslingerd. In Zoeterwoude men twee inzittenden (19 en 18 jaar oud) van een auto om even toen deze in een sloot terecht kwam. f HAAG Vijentwintig raanstaande ARP-ers Jen besloten het CDA de toe te keren. Zij willen «"mee solidair zijn met de telijk vader van het '•program „Niet bij d alleen", prof. B. Goud- ard, die enkele weken den verklaarde niet lan- in CDA-verband werk- a te willen zijn. de groep van 25 behoort Br meer generaal-majoor Meyenfeldt, gouverneur de Koninklijke Militaire demie in Breda, een be- atoom-pacifist en de "naamste tegenspeler van 'ro-kernwapengroep in het A die onder leiding staat Henk Neuman. Von Mey- 'ldt is lid van het Interker kelijk Vredesberaad. Andere bekende CDA-leden die be danken zijn dr. J. Feddema en de Leidse predikant dr. W. van der Zwaan. De 25 promi nenten spreken zich in princi pe uit voor het stellen van een Evangelisch politiek alterna tief. Dat zou kunnen uitmon den in het deelnemen aan de Kamerverkiezingen met een lijst-Goudzwaard. Ondanks ideale weers omstandigheden is het gistermiddag op het Scheveningse strand niet gelukt de grootste vlieger van de wereld te lanceren. Een 10.000 man tellend publiek zag het door hijskranen op getrokken doek en fra me vier maal dubbel klappen, en daarna breken. Het gevaarte mat bijna vierhonderd vierkante meter en had, indien het lucht ruim met succes was bestegen, 8000 kilo met zich mee kunnen tillen. ZEEBRUGGE De Andrea Smits, het omstreden Nederlandse schip dat de afgelopen week zowel in IJmui- den als in het Belgische Zeebrugge is geladen met vaten waarin radioac tief afval is opgeborgen, heeft van morgen op eigen kracht de haven van Zeebrugge kunnen verlaten. Zon dagnacht waren betogers erin ge slaagd het schip onklaar te maken, zodat het voor gisterenmiddag ge plande vertrek geen doorgang kon vinden. De Andrea Smits heeft nu koers gezet naar de Atlantische Oceaan, enige honderden kilometers uit de Golf van Biscaye. Op een plaats waar de zee ongeveer 4.000 me ter diep is zullen de vaten overboord worden gezet. De acties in Zeebrugge tegen de Andrea Smits zijn, zoals de actievoerders zelf ver klaarden, „uit de hand gelopen". Nadat eerder demonstraties tegen de lozing van het afval rustig waren verlopen, zagen in de nacht van zaterdag op zondag tien ac tievoerders kans aan boord van het schip te klimmen. Nadat zij in de stuurhut alle instrumenten aan diggelen hadden gesla gen schade rond de 1,3 miljoen gulden ontstond er een gevecht met de Rijks wacht, waarbij zeven gewonden vielen. Vijf mensen wisten te ontkomen, maar zijn later op de dag aangehouden. Uit een nader onderzoek bleek, dat de actievoer ders benzinebommen bij zich hadden en van plan waren geweest het schip op te blazen. Omdat alle navigatie-instrumenten waren vernield dacht men in eerste instantie dat de Andrea Smits voor reparatie naar Rot terdam zou moeten worden gesleept. La ter kreeg men echter de beschikking over nieuw in te bouwen apparatuur, zodat het schip, zij het met enige vertraging, dan toch op weg kon gaan naar de dumpplaats in de oceaan. NN President Carter van de Vei lde Staten heeft de Westduitse askanselier Helmut Schmidt per if verzocht tijdens diens komende Dek aan de Sovjet-Unie niet te pra- over de NAVO-beslissing om nieu- kernwapens voor de middellange tijn te installeren in West-Europa. Van deze brief is gisteren gewag ge maakt door het Westduitse blad Stern. In april opperde Schmidt het plan dat de NAVO en het Warschau-pact wederzijds voorlopig zouden afzien van het opstellen van nieuwe atoomwapens. Oost en West zouden zouden veeleer over wapenbeper king moeten gaan praten. Eerder deze week deelde de Westduitse bondskanse lier mee dat Moskou zijn voorstel had af gewezen. Maar tot een gehoor van de so ciaal-democratische partij zei Schmidt dat hij de Sovjet-leiders tijdens zijn bezoek aan Moskou (eind juni) ervan zou probe ren te overtuigen dat zijn plan wel dege lijk levensvatbaar is. OEGSTGEEST Drie schapen zijn vanmorgen omstreeks zeven uur aangereden op rijksweg 44 ter hoogte van Oegst- geest en ten gevolge hiervan overleden. De automobilist raakte zelf niet gewond, wel liep zijn auto grote materiele schade op. De schapen zijn waarschijnlijk losgebroken uit een naburig weiland. Terug naaraf MILAAN - Het Nederlands voetbalelftal is weer terug naar af. De ploeg van Jan Zwartkruis, die gisteren van Napels verhuis de naar Milaan waar morgen te gen Tsjecho-Slo- wakije moet worden ge speeld, werd za terdagavond te gen West-Duits- land met de neus op de te kortkomingen gedrukt. Het scorebord wees weliswaar een uitslag van 3-2 aan. maar het verschil was aanzienlijk meer dan één doelpunt kan aangeven. De ontmoeting tegen de Angstgegner, die uitschakeling betekende voor de Europese titel, bracht een aantal fundamente le gebreken aan het licht. Die grote zorgen baren voor de toekomst van het Oranjeteam, dat over twee jaar klaar moet zijn voor het WK-toernooi. Het is de vraag of Nederland de reis dan naar Spanje wei haalt. Weertumult We hebben het alweer niet kunnen redden tegen de Duit se voetballers. We moeten nu maar gokken op de in het wit gehulde Rode Duivels, die de Spaanse torea- doors op afstand hielden. Grote verliezer is ook Enge land, dat Rome nu wel verge ten kan. Een tête a tête tussen Arie Haan en doelman Harald Schumacher, van wie de laatste het meest reden tot tevredenheid heeft. TURIJN - De weinige toeschouwers bij het EK voetbal- saterdag werd een laagterecord gevestigd bij Tsje- cho-Slowakije - Griekenland met 7614 betalende kij kers) zorgen wel voor tumult. In Turijn staken Italiaan se belhamels een Engelse bus in brand. Het voertuig (waarde 120.000 gulden) brandde geheel uit. Een bende Italianen molesteerde vrijdagnacht vier Britse journalisten in een Turijns restaurant. Er moest een politiemacht aan te pas komen om de Engelsen te ontzetten. Er werden ook vijf Fransen gearresteerd. Zij vielen voorbijgangers lastig. Een politieman moest in een ziekenhuis worden opgenomen nadat hij met een gebroken glas was bewerkt. Twee collega's wer den gewond. Een Italiaanse jongen werd bij een vechtpartij met Engelsen met een stok bewusteloos geslagen. Hij werd met een schedel basisfractuur in een ziekenhuis opgenomen. De politie arresteerde ze ven Engelsen en vier Italianen. Maradona zeven uur in cel BUENOS AIRES - Diego Maradona is niet alleen een begenadigde voetballer, maar evenzeer een uiterst driftig baasje. De 20-jarige vedette van de Argentijnse ploeg belandde door zijn opvliegendheid zeven uur in een politiecel, omdat hij een zestienjarige jongen een klap had verkocht. De supporter, Ruben Freitas, had Maradona om een handtekening gevraagd, deze ook gekregen, maar was teleurgesteld over de onleesbare krabbel. Op zijn verzoek om een nieuwe signatuur van de voetbalheld kreeg Freitas een draai om de oren, waarop hij een klacht indiende tegen ^laradona. Deze werd vervolgens gearresteerd, zeven uur in de nacht van vrijdag op zaterdag vastgehouden en na het op maken van een proces verbaal weer vrijgelaten. Een goede les voor het idool, voor wie Barcelona dertien miljoen gulden over heeft. Invalidenbestuur weer in zadel DEN HAAG - Kort voor het begin van de Paralympics, ko mende zaterdag in Arnhem, heeft de Nederlandse Invali den Sportbond weer orde op zaken gesteld. Het hoofd bestuur, dat op 7 juni als gevolg van een motie van wan trouwen moest af treden. werd zater dag opnieuw be noemd tijdens een algemene ledenver gadering. Met 43 stemmen voor, veertien tegen en één onthouding werd het naar huis gezonden bestuur weer in het zadel, geholpen. Met de opdracht het beleid voort te zetten en aandacht te schen ken aan de motie van 7 juni. In die motie werd afkeu ring uitgesproken over het financiële en publicitaire be leid. Overigens be dankte C.Tak voor zijn zetel in het hoofdbestuur. Hij wordt opgevolgd door H. Wiegman.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1