Roeiploeg stelt bij selectie teleur ierard Rond tweemaal derde Gebroeders Vollebregt negende Olympische kanoploeg doet het rustig aan RUSSISCHE ROEIERS BESTRAFT WEGENS DOPING üwemre- lords op losbaan alle ebroken WK ZEILEN BESLIST IPANSE MERKEN BEHEERSEN MOTORCROSS MAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA 17 1 e lichte vier (Emke, Povel, Van der Kwast en Lycklama) &n in Luzern tweemaal de kleine finale. LUZERN Tijdens de internationale Rotseer- egatta te Luzern heeft de Nederlandse roei- equipe teleurgesteld. Alleen de dames dub- belvier Compaan, Hellemans, Donkervoort en Meeuwisse wist de finale te halen. Daarin wonnen zij op grootse wijze een zilveren me daille vlak achter de regerende wereldkam pioenen uit Oost-Duitsland maar voor Ameri ka, Polen, Hongarije en Canada. De basis voor deze overwinning werd al in de start gelegd. Als een komeet schoten zij weg en beten zij zich vast in de favoriete DDR-ploeg. De ploeg roeide met een invalster, reserve Nelleke Don kervoort, omdat haar zusje Ineke door een vi- rus-infektie buitenspel gezet was. De twee zonder stuurvrouw, Joke Dlerdorp en Jaqueline Stefels, stelde zwaar teleur door op beide dagen vijfde te worden achter de Oost duitsers, Amerikanen, de Polen en de Canade zen. Moeizaam roeiend kwamën zij gisteren tot de relatief toch redelijke tijd van 3.31.50. Skiffeuze Hette Borrias kon zaterdag wel de fi nale bereiken en werd daarin zesde. In de voor wedstrijd van de zondagse finale stopte zij na 500 meter en gaf op. De Utrechtse skiffeuse heeft vorig Jaar het brons gewonnen in Bied en leek alleen maar haar vorm van 1979 te hoeven bewijzen. Het probleem is alleeh dat zij nog geen redelijke resultaten heeft laten zien. In Es sen, de eerste selectiewedstrijd voor Moskou, kwam zij zelfs niet aan de start. De vier met stuurvrouw Nereus-Orca-Phocas (de oorspronkelijke „dissidente" vier) kwam op beide dagen wel in de finale maar werd zater dag zesde en gisteren vijfde. De KNRB wil voor uitzending naar Moskou aan het NOC voordra gen de vier met stuurvrouw en de dubbel vier. Het al of niet voordragen van de skiffeuse Bor rias is nog dubieus. De dames twee zonder stuurvrouw heeft het roeibondbestuur medege deeld af te zien van deelneming aan de Olym pische Spelen in Moskou. De heren vier zonder stuurman, bestaande uit Boeve, Oosterloo, Van der Vliet en de Waard miste op zaterdag en gis teren de finale door het met tienden van secon den af te leggen tegen hun buitenlandse tegen- stahders. Als eerste In de zondagse kleine finale gingen zij wel als eerste over de streep, hetgeen een zevende plaats in de totaalklassering inhield. De dubbel- vier, Vervoort, Vervoort, Florijn en Scheffers, haalde de finaleronden op beide dagen niet. Ook zij wonnen gistermiddag in kleine finale. Opvallend sterk was roeien van de Utrechtse outsiders Abelsma-Dam. Zij haalden als enige Nederlandse ploeg wel de finale en werden uit eindelijk zesde. De KNRB draagt de dubbel vier zonder stuurman en de vier zonder stuurman voor uitzending naar de spelen aan het NOC voor, terwijl een eventuele voordracht van de twee zonder stuurman ter discussie staat omdat hierbij afgegaan moet worden op de prestaties van een enkele wedstrijd, te weten de Rotseere- gatta. Negentien juni maakt het Nederlands Olympisch Comité de definitieve Olympische roei-equipe bekend. In Luzern werd bekend gemaakt dat leden van de Russische dames- en herenroei-equipe po sitief waren bevonden op het gebruik van anabole steroYderv Cémenava uit de gouden dames vier met stuurman en Posdeev uit de vier zonder stuurman hebben tot 31 december 1931 een startverbod opgelegd gekregen. De resultaten van de ploegen waarin zij zaten zijn geschrapt uit de klassementen. Het bestuur van de FISA (de overkoepelende roei-organisa- tie) heeft geëist dat de Russische roeibond de verantwoordelijke begeleiders start. De Russen verschenen niet aan de start in Luzern, hoewel de boten waren gearriveerd, De lichte vier zon der stuurman (tot een gewicht van 70.5 kg.) Po- vel, Van der Kwast, Emke en Lycklema maakte een voortreffelijke indruk door gevieren het lich- te-vierenveld aan te vegen. Oostbloklanden zijn in deze race van de lichte vieren zonder race niet aan de start verschenen. Bij internationale roeiwedstrijden in Ratzeburg, die veel te lijden hadden van de regatta op de Rotsee bij Luzern, heeft de Theta dubbeltwee Ina Brouwer en Ida de Goede dit nummer ge wonnen voor Lübeck. Bij de dubbelvier eindigde een combinatie van Nereus/Spaarne/Argo en Orca als tweede achter een Westduitse combi natie. Een Spaarne/Triton-combinatie finishte als derde. Bij de achten werd het Rotterdamse Skadi derde achter een Westduitse combinatie en Kopenhagen. De vijftiende Martiniregatta was sterk gedevalu eerd, omdat de nationale roeitop Olympische kwalificatie probeerde af te dwingen op de Rot see bij Luzern. De aardigste wedstrijd werd de skiff voor dames, uiteindelijk door Inge Pentega (Hunze) gewonnen voor Miquette Ruys (Triton). "k rijk) <100 wijk MSTERDAM Bij de jaar- toe Bosbaanwedstrijden te msterdam zijn gisteren alle «ords gebroken. Bij een wa- 'rtemperatuur van 22 graden n wind mee was Lidia Ste- >nk op de twee kilometer rjie slag, zowat een halve linuut sneller dan Hansje unschoten, die in 1971 de m netste tijd maakte. Bij de choolslag heren zegevierde •rtjan Cornelisse voor de jijde achtereenvolgende Uitslagen: km. vrije slag heren: 01 John Oud (West-Friesland) 11.41.7; 0 Mario Lam (De Otters) 11.43.5; 3. arcel Molendijk (DJK) 11.52.3. 'me» 1 km. vrije slag: 1. Jolanda 'udkerk (Otters) 12.34.1, 2. Llnda "'jan der Star (Kon. AZ/HDZ) 12.45.7. •Maria van Egmond (DOK) 12.52.1. wron 2 km. vrije alag: 1. Edwin ill toyman (HPC) 21.52.0; 2. Joop Lam ■I 0,1ers) 22.51.3; 3. Frank van Keste- a f (Otters) 22.56.0. jimei 2 km. vrije alag: 1. Lidïa Ste- «k (Otters) 23.22.0; 2. Ineke Ran WK) 23.54.0; 3. Monique Wildschut J «IW59I 24.16.8. «km. schoolslag heren: 1. Berjan «melisse (Kon. AZ/HDZ) 27.59.6; 2. "°n Phaff (Njord'59) 29.14.1; 3. Lex 1 Wlnlnk (De Aa) 29.14.8. «km. «choolslag dames: 1. Rla Wil- l «mse (Njord'59) 30.05.7; 2. Marjolein S (Njord'59) 30.08.6; 3. Ellen "oofleboom (LZ'86) 31.46.6. ZAANDAM De Olympische ploeg van bondscoach en trainer Karei Muys heeft het het afgelopen weekeinde tij dens de Zaanregatta rustig aan gedaan. Voor de Canade se kanovaarders, die acht grote nummers wonnen, de mogelijkheid de tanden te la ten zien en om te bewijzen dat ze in Moskou zeker ge mist zullen worden. Canada boycot immers de Olym pische zomerspelen in de hoofdstad van de Sovjet-Unie. De enige Nederlander, die tot een indrukwekkende zege kwam, was Zaankanter Jan Baayens. In de k1 over 500 meter finishte hij na een ster ke eindsprint met een Kano- puntje verschil voor de Cana dees Brian. Vrijdagavond werd de voorge dragen kanoselectie in zijn ge heel aangewezen voor Mos kou. „We hebben de afgelopen weken erg hard getraind op de Bosbaan en veel zware wed strijden gevaren in Sofia, Boe karest en België. De boog kan niet altijd gespannen blijven. We zullen het nu een paar we ken wat rustiger aan doen. Daaraan zijn we eigenlijk vori ge week al begonnen. Het zal zich wel voortzetten in de wed strijden van vandaag", voor spelde Muys gisterochtend voordat zijn leerlingen aan de belangrijkste races van dë Zaanregatta begonnen op de wat winderige Voorzaan. Dat hij deze uitspraak niet zo maar had gedaan, bleek inder daad tijdens de internationale nummers, waarin acht landen streden. Naast Nederland na men de nationale selecties van Canada, Cuba, Schotland, Bel gië en Denemarken deel. Dit veld werd aangevuld met vere nigingen uit West-Duitsland, België en Nederland. IJzersterk Baayens zorgde in de k-1 over 500 meter voor de enige Ne derlandse overwinning. Een benauwde weliswaar, maar zijn ijzersterke eindsprint op de laatste honderd meter deed hem tweetiende seconde eer der over de eindstreep gaan dan de Canadees Brian. In de overige races waaraan de Moskou-gangers deelnamen, werd deze prestatie niet geë venaard. Baayens staat voor Moskou in de k-1 alleen geno teerd voor de 1000 meter, waarop hij In Zaandam zelfs achter Rob van Weerdenburg (zesde) als zevende eindigde. In overleg met het NOC zal be keken worden of Baayens als nog voor de 500 meter zal worden ingeschreven. Redelijk waren de prestaties van de overige heren te noe De dames M. Kegge en I. Bakker kanoqn naar een derde plaats In hun race van 500 meter over de Zaan. men. Van Wèerdenburg werd In de k-1 (500 meter) zevende, Ron Stevens en Gert-Jan Leb bink in de k-2 over 1000 meter derde en de k-4 op de 1000 meter tweede. De laatste pres tatie stond echter ter discus sie. De Westduitse vier uit Ber- tasee, bestaande uit twee hui dige en twee ex-internationals, eindigde als tweede. Neder land diende een protest in om dat de Westduitsers een stuk op hun baan hadden gevaren en een verkeerde boei hadden genomen. De jury wees het protest toe waardoor neder- iand (derde) één plaats steeg. Enigszins teleurstellend was de vijfde plaats van Stevens en Lebbink in de k-2 over 500 meter. De twee dames die de Neder landse kanovertegenwoordi ging In Moskou vormen, Ineke Bakker en Marijke Kegge, moesten de eerste plaats In zowel de k-1 (500 meter) als de k-2 (500 meter) aan de Cana dese meisjes laten. Bakker verraste echter met een derde plaats, voor Kegge, hetgeen een herhaling was van de plaatsing tijdens de internatio nale wedstrijden in Sofia twee weken geleden. De derde plaats in de k-2 mocht er zijn, gezien het geringe verschil op de finishlijn met de Canadese duo's Lukanovich/Guay en Olmsted/Barre, die respectie velijk eerste en tweede wer den. Verplichting De uitspraken van Muys wer den bewaarheid. Door de le den van zijn selectie daar van te voren ook op te wijzen wer dén teleurstellingen voorko men. „We richten ons nu op de Spelen. Volgende week gaan we met z'n allen naar wedstrij den kijken, de week daarop nemen we in Duisburg deel aan een internationale regatta. De twee weken na Duisburg zullen we er in een trainings kamp in Zuid-Duitsland nog eens hard tegenaan gaan", zei Muys. "De sfeer In de ploeg is Srima. Ik geloof dat we zeker e mogelijkheid hebben een aantal finales te halen in Mos kou. Dat zie ik zelfs als een verplichting. Op die grond wor den we tenslotte uitgezonden en dat zullen we dan ook moe ten waarmaken". Nederland is aan een Inhaalra ce begonnen ten opzichte van het buitenlandse kanovaren. Twee weken geleden in Sofia bleek dat het gat al kleiner is geworden. Op de Spelen zal moeten blijken of het gat in de komende jaren geheel is te dichten. Daar immers zullen de Nederlandse deelnemers en - sters het moeten opnemen te gen voornamelijk de Oostblo klanden. „Die zijn nu nog te sterk voor ons, maar we trai nen hard. Bij de heren zit er absoluut toekomst in het Ne derlandse kanoën; de dames blijven nog wat achter. Hoewel bijvoorbeeld een Edith Hittin- ger (Trekvogels) op de goede weg is". Optimisme in het Nederlandse kano-topwereldje, dat tot nu toe zonder moeilijkheden en problemen de weg naar Mos kou uitstekend weet te vinden. MALMO Terry MC Laughlin en Evert Bastei hebben zater dag voor de kust van Malmö het wereldkampioenschap zeilen in de Flying Dutchmanklasse veroverd. De Canadezen finisten in de zevende en laatste race weliswaar op de achtste plaats, maar behielden hun voorsprong in de algemene rangschikking op de Westduitse broers Batzill (tweede) en hun landgenoten Diesch. Erik en Sjoerd Vollebregt eindigden op de negende plaats. Van der Aat en Huisman kwamen op de Z7e plaats. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich verschillende in cidenten voorgedaan tijdens de solo-zeilrace over de Atlantische Oceaan. De Brit Paul Rodgers kwam met zijn trimaran Christian Saul 2 In aanvaring met een walvis. Het schip liep aanzienlijke averij op. Rodgers koerste na de botsing in de richting van de Azoren om daar zijn boot te laten repareren. De Fransman Jacques Timslt werd gedwongen de strijd te sta ken. Terwijl hij lag te slapen voer zijn boot op wrakhout. De schade aan het jacht was zo groot dat Tlmsit een noodsein moest zenden. Op het moment dat de opgeroepen hulp kwam opdagen dreef Timsit Irr zijn zwemvest op net water. Zijn jacht was inmiddels gezonken. Na vijf dagen en nog zo'n 1700 zeemijlen voor de boeg heeft de Fransman Eugene Riguldel de leiding voor de Amerikaan Philip Weid. De Spanjaard José Luis Doreste heeft zaterdag de vijfde race van de strijd om het Europese kampioenschap zeilen in de Finn- joilen gewonnen. Mark Neeleman bracht het tot de zesde plaats. In de algemene rangschikking behield de Brit Law de leiding. Neeleman staat zesde. De Westduitsers Hagen en Hoesch zijn zaterdag voor La Roebel le Europees kampioen in de Starklasse geworden. Aan de zee wedstrijden werd deelgenomen door 46 bemanningen uit 14 lan den. West-Duitsland startte met 22 schepen. LEIDSE COURANT >ntbr» Van Ti ■nan een and s< „KENSWAARD De wedstrijden om '^wereldkampioenschap motorcross in ,500 co-klasse zijn slechts voor een ('a idjevol coureurs interessant. Slechts ele uitverkorenen, die de beschik- I hebben over fabrieksmateriaal uit an, komen in aanmerking voor de ho- eindklasseringen. De eerste zes .traces, de helft van het WK-circuit, d( iben duidelijk aangetoond dat de Eu- ntrekk e8e merken en standaardmachines bo<iwelk fabrikaat dan ook kansloos zijn en het Oosterse fabrieksgeweld. De ende Grand Prix, die van Nederland, leLestigde dit beeld. Op het Euro-Cir- I van Valkenswaard eindigde de Ja ne merkenslag gisteren door toedoen Andró Vromans in een overwinning Yamaha. De Belg stuurde voor ;a,(000 toeschouwers zijn machine door Brabantse zand naar de dagprijs beide manches op superieure wijze Jwinnen. Gerard Rond legde in beide lu nces fraai beslag op de derde plaats, v00f ider overigens een rol van betekenis 1 het gevecht om de hoofdprijs te spe- an Kro r machines van verschillende Japanse wijd, 7 kelij bepaalden in Valkenswaard het e 7 foi icht van de Nederlandse Grand-Prix. i Alp Brit Lackey op Kawasaki, Andrè Vro- ns op Yamaha, Gerard Rond op Suzuki 1 A nHrft M^lharha An UnnHo wnrhton QOn irt weede igekoi r niet 6-7. hi )r' ste manche voerde Lackey acht ronden het veld aan, voordat hij buitenom gepas- seerd werd door de zeer behendig sturen de André Vromans. Drie ronden later moest Lackey de strijd staken met motor- pech. Het defect verloste Vromans van zijn enige concurrent en onbedreigd won de Belg de eerste manche, op 25 seconden gevolgd door zijn landgenoot Andró Mal- herbe. Gerard Rond, die na een vlotte start (derde) door een stuurfout terugviel naar de negende plaats, kwam na een overtuigende inhaalrace als derde over de eindstreep. Relatief beter presteerde Gerard Wolsink in de eerste rondgang met zijn vijfde plaats. De 33-jarige afgestudeerde tand arts, die dit seizoen overstapte van Suzuki naar Maiko, heeft tot nu toe weinig profijt van deze transfer beleefd. In zes Grand- Prix schreef hij zeventien WK-punten op zijn naam, een schamel aantal voor een coureur die een jaar geleden aan de top meedraaide en achter de door een blessu re in Valkenswaard absente Graham Noy ce als tweede in het eindklassement ein digde. De Maiko-machine (van Duits fabri kaat) schiet in verhouding tot de Japanse, produkten in snelheid tekort en Wolsink kan door de mindere pk's slechts een bij rol vertolken. Na zijn vijfde plaats in de eerste manche, waarbij hij na zijn matige start een plaatsje opklom, leek de Locheumer in de tweede manche een gooi naar de toppositie te doen. In de zevende ronde echter kwam hij ten val en was het spel afgelopen. In dezelfde ronde en op exact dezelfde plaats maakte de Brit Lackey, die tot mo ment het veld aanvoerde, eveneens een schuiver. Vromans profiteerde hiervan door de koppositie over te nemen, werd kort daarna door zijn Engelse tegenstrever nogmaals afgelost, maar kon tien minuten voor het einde Lackey definitief van zich af schudden. Gerard Rond kon zich in dit tweegevecht niet mengen. Hij reed van start tot finish op de derde plaats, het hoogst haalbare voor hem ditmaal. In de strijd om de wereldtitel verstevigde Honda (Malherbe) de leiderspositie ten koste van Kawasaki (Lackey). De Belg ver overde zestien W.K.-punten, de Engels man twaalf. Het duo voelt de adem van Yamaha in de nek. Kopman Vromans be haalde het volle pond (dertig punten) en is met nog vijf races te rijden nog lang niet kansloos. Derde De Nederlanders Johan van der Wal en Bert Struyk zijn gisteren op de Nürbur- gring in een achtuursrace als derde geëin digd. De wedstrijd, die telde voor het wereldkampioenschap, leverde een over winning op voor de Fransen Christian Leon en Claude Chemarin op een Honda. Van der Wal en Struyk, eveneens op een De Amerikaan Brad L.ackey (nr. 25) zit vast in de modder tijdens de eerste manche van de Nederlandse Grand-Prix motorcross. Gerard Rond (links) grijpt die kans onmiddellijk aan en passeert de lijstaanvoerder in het wereldkampioenschap 500 cc. Honda, hadden hun derde plaats voor een goed deel te danken aan het uitvallen van één van de favorieten, de Fransman Jac ques Luc, die wegens een knieblessure de acht uur niet voltooicfe. De viervoudige Eu ropese kampioenen Christian León en Jean-Claude Chemarin leiden in het klas sement voor de wereldtitel met 27 punten. De Westduitsers Helmut Dahne en Alois Tost, die op de Nürburgring als tweede eindigden, volgen met 16 punten. De Westduitser Anton Mang heeft gisteren in Rijeka zijn tweede Grand Prix-overwin- ning van het seizoen behaald. Na zijn zege in Italië en twee tweede plaatsen was Mang met zijn Kawasaki gisteren in de 250 cc-klasse sneller dan de Italiaan Giampao- lo Marchetti. Mang heeft in het klassement voor het WK een ruime voorsprong. De 50 cc-klasse werd gewonnen door de Span jaard Ricardo Tormo. Henk van Kessel werd vijfde. In de 125 cc-klasse kwam de Italiaanse oud-wereldkampioen Pierpaolo Bianchi ten val. Winnaar werd de Frans man Guy Bertin voor de Zwitser Hans Mül- ler. Bianchi, die ongedeerd bleef, behield de leiding in de strijd om het wereldkam pioenschap. Henk Vink was gisteren in de strijd om het Nederlands kampioenschap motorsprint in Den Oever de snelste coureur. Met zijn 1056 cc zware Kawasaki legde Vink de 400 meter af in 8,80 seconden. Vink be haalde daarmee de titel in de klasse tot en met 3000 cc. Hij flitste met een snelheid van 248 kilometer per uur over de eind streep. Ton Pels eindigde in deze zwaarste klasse in 9,09 seconden als tweede. Derde werd Cees van Dongen in 9,26.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17