!i Italië legt basis voor finaleplaats België van outsider tot mede-favoriet Tsjechen geen moeite met Griekenland EUROPA 80 Geen reclame op shirts Recettes kelderen Kritiek UEFA óp Wurz ENGELSEN EERST GEBROKEN, DAARNA VERSLAGEN VERPLICHTE WINST VOOR ORANJE ZIJDELINGS LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA 13 (Van onze verslaggever) Vi NAPELS Het zal de televisiekijkers i st zijn opgevallen dat op de shirts van de de spelers van het Nederlands elftal een /ercj wit vlekje op de borst zat. Bij andere ploegen, zoals de Grieken, zijn ook vlekken zichtbaar. De oorzaak: het merkteken van de fabriek moest verwij- o derd worden. Volgens de UEFA-bepalin- 4 gen mogen de merktekens, die niet gro ter zijn dan een vastgestelde omvang, in de voorronden wel zichtbaar zijn, maar niet in de eindronden. in (Van onze verslaggever) NAPELS Al is Herman Choufoer be last met de technische zaken, hij heeft toch in de portemonnaie van penning meester Kruijsveldt gekeken. De beurs zal door de dramatisch lage toeschou wersaantallen aanzienlijk minder ge vuld worden dan door de KNVB was begroot. Voor dit toernooi was. uitgegaan van een te verdelen recette van twaalf miljoen gulden onder de acht deelnemende lan den. Zoals de zaken er nu voorstaan, wordt dat vier miljoen minder. De landen, die in de finale komen, zullen op basis van het verdelingspercentage drie ton minder ontvangen. Het tweetal, dat om de derde en vierde plaats speelt, ont vangt twee ton minder en voor de vijfde tot en met achtste plaats zal 1,8 ton min der worden uitgekeerd. ROME De Oostenrijker Friedrich Sei- pelt, de voorzitter van de scheidsrechter commissie van de Europese voetbalbond (UEFA), heeft ongemeen felle kritiek uit geoefend op de leiding van Robert Wurz in de wedstrijd tussen Nederland en West-Duitsland. „In de eerste helft heeft Wurz onbegrijpelijk veel fouten gemaakt. Na rust heeft hij in eerste instantie Ne derland een strafschop onthouden en vervolgens heeft hij er één toegekend, die juist geen penalty was", aldus Sei- pelt. Voorts liet de Oostenrijker weten, dat de Franse arbiter uit de Elzas nauwe lijks kans heeft vooral na de zwakke ver toning in Napels, als scheidsrechter op te treden in de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap. TURIJN Italië is weer de grote favo riet voor de Europese voetbaltitel. De krappe overwinning (1-0) op mede-fa voriet Engeland heeft de Azzurri aardig op weg geholpen naar de finale in Rome. Nog één hindernis dient de ploeg van bondscoach Enzo Bearzot daartoe te nemen: het zo sterk voor de dag komende België. De Engelsen, die zich voor de aanvang van dit toernooi zo sterk hadden gepresenteerd, haak ten gisteravond gedesillusioneerd af. Italië kloppen in eigen land bleek zelfs voor hen een niet te realiseren opgave. Eindelijk was er tijdens het Europees kampioenschap in Italië een sfeervolle ambiance. Bijna zestigduizend toeschou wers in het Stadio Communale wilden wraak op het omkoopschandaal en te vens wraak op de Engelse supporters die enkele dagen tevoren in Turijn een „ver keerd feestje" gevierd hadden. De wraak moest bestaan uit een klinkende over winning op Engeland, daarmee de basis leggend voor een finaleplaats in Rome. Trouwens, ook Engeland had een zege hard nodig. Immers, een uur voor de eer ste aftrap van Italië-Engeland had België zich via een zege op Spanje plotseling opgeworpen als een serieuze titelkandi daat. Geheel ingelost werden de hooggestelde verwachtingen in de eerste helft echter niet. Weliswaar startte Italië, dat Cabrini uit de basis gelaten had voor de spijker harde Benetti, furieus, maar de explosie was slechts van korte duur. De bewe ging, die in de openingsfase met veel elan opgevoerd werd, maakte snel plaats voor statisch voetbal dat te zelden on derbroken werd door nieuwe hoogtepun ten. Bovendien leed Italië, aangevoerd door de doldrieste supporters, veel bal verlies, terwijl individuele acties teveel doodliepen in de Engelse vasthoudend heid. Aanslagen Het aanvallende voetbal dat Bearzot het om victorie smekende publiek beloofd had, leed er in ieder geval onder. Uiter aard mede onder toedoen van de Engel se kracht, die immer samengevat kan worden in het parool „nooit opgeven". Ook niet als je de ene aanslag op de an dere op je knieën te verduren krijgt. Vooral Keegan ontkwam daar niet aan. Het was dan ook volkomen terecht dat de goed leidende Roemeense scheids rechter Rainea Benetti en Tardelli een gele kaart toonde. In Keegans optreden school echter toch gevaar. Keegan heeft vaak de neiging uit te wijken naar de onbezette vleugels. Dat bood vooral Gentile gelegenheid bij En gels balverlies onmiddellijk op te schui ven om vervolgens de zaak over te geven aan spelmaker Antognoni die op het mid denveld erg veel vrijheid kreeg. Ondanks de aanwezigheid van Ray Kennedy, door Ron Greenwood vanwege zijn verdedi gende kwaliteiten in de ploeg gebracht voor Brooking. Daarom hielden de Italiaanse aanvallen, minder in aantal overigens dan de Engel se, wel degelijk dreiging in. Alleen, er werd te weinig gedaan met die vrijheid. Met als gevolg niet veel doelrijpe kansen. Pas in de slotfase van de eerste helft was Antognoni dichtbij de openingstreffer. Even eerder had Woodcock ook een aar dige kans om zeep geholpen. Scirea, die de bal verloor aan de Engelsman in Westduitse dienst, versperde de plotse ling openliggende weg echter op zijn Ita- Omslachtig De wedstrijd ontbrandde in feite pas goed na de hervatting. Engeland bleef waar mogelijk de aanval opzoeken, ter wijl Italië minder omslachtig te werk ging. Die directheid leidde al vrij snel tot enke le mogelijkheden voor de ijverige Grazia- ni die de betrouwbare Shilton, ditmaal verkozen boven Clemence, eenmaal tot een spectaculaire redding dwong. Een nog fraaiere kans had Scirea echter tevo ren om zeep gebracht. De in de tweede helft steeds vaker opschuivende speler van Juventus mocht op enkele meters van het doel vrij uithalen, maar faalde tot ontzetting van heel Italië hopeloos. Engeland verwerkte het op de bekende manier: mouwen opstropen en zo snel mogelijk aan de andere fcant van het veld zien te geraken. Dat lukte regelmatig. Eerst teisterde Ray Kennedy de paal, ter wijl even later een steeds beter op dreef komende Keegan een inzet maar net door veteraan Zoff gekeerd zag. Het wa ren opwindende momenten in een duel dat vooral bleef boeien door de span ning. In de 79e minuut was er plotseling de schitterende voorzet van Graziani en het goed inkomen van Tardelli die Shilton van dichtbij klopte: 1-0. Het Stadio Com munale explodeerde. Plotseling kwamen de groen-witte-rode vlaggen weer te voorschijn. Italië kon niet meer kapot. Ondanks heldhaftige pogingen van Enge land, dat na deze nederlaag de tickets naar Rome wel kan opbergen. ROMAIN VAN DAMME Scoreverloop: 79. Tardelli 1-0. Scheidsrechter: Rainea (Roe). Toeschouwers: 60.000. Italië Zoff; Scirea, Gentile, Collova- ti, Oriali; Benetti, Antognoni, Tardelli; Causio (Ba- resi), Graziani, Bettega. Engeland Shilton; Neal, Thomp son. Watson, Sansom; Wilkins, Keegan, Kennedy; Coppell, Birtles, Woodcock. MILAAN België is in groep twee van het toernooi om het Europees voetbal kampioenschap van outsider mede-fa voriet geworden. Na het al verrassende gelijkspel van 11 in de eerste wed strijd tegen het hooghartige Engeland versloegen de Belgen gisteravond voor slechts elfduizend toeschouwers in het Giuseppe-Maezza-stadion in Milaan Spanje met 21. De Belgen, taktisch uitstekend door trai ner Guy Thijs geïnstrueerd, speelden vrij wel perfekt „uitbraakvoetbal". Vooral de pijlsnelle linksbuiten Ceulemans bleek voor de Spaanse verdediging ongrijp baar. „Hij was onze beste man", zei een gelukkige Thijs dan ook na afloop. „We speelden in feite nog beter dan tegen En geland. Er waren genoeg mogelijkheden om met nog groter verschil te winnen. Tegen Italië zal ik komende woensdag vermoedelijk dezelfde ploeg opstellen". Net als tegen Engeland had België ook weer veel te danken aan een geoliëde buitenspelval. Verder was de 35-jarige Wilfried van Moer, totdat hij met een blessure moest uitvallen, de grote man op het middenveld. Een goed voorbeeld van het fraaie uitver dedigen van België gaf achterspeler Eric Gerets. Al in de zeventiende minuut slaagde hij er in de Spaanse doelman Luis Arconada te passeren (10). Drie dagen na de goed gespeelde wed strijd tegen Italië waren de Spanjaarden onherkenbaar. Elan, originaliteit, tempo, het ontbrak allemaal in de Spaanse ac ties. „Het duel met Italië had te veel kracht gekost", betoogde bondscoach Ladislav Kubala na afloop. In het eerste half uur, met voor België goede kansen (Vandereijcken, Van der Eist, Meeuws en weer Van der Eist), liep de Spaanse aanval zich al acht keer dood in de buitenspelval. De eerste echte kans voor Spanje leverde in de 35e mi nuut wel meteen een treffer op. Na een vrije trap van Juanito kopte Quini de ge lijkmaker langs Pfaff (11). Eén minuut voor de rust voorkwam uitblinker Arco nada in het Spaanse doel met een blik semsnelle reactie dat België uit een vrije trap van Vandereijcken opnieuw de lei ding kon nemen. Na de hervatting speelde Spanje aanvan kelijk constructiever. Binnen twee minu ten ontstonden twee gevaarlijke momen ten voor het doel van Pfaff. Eerst redde de Belgische doelman op een schot van Satrustegui en even later schoot Quini rakelings voorlangs. Genadeloos In de 64e minuut nam België toch weer een voorsprong. Daar ging een blunder van de voor Asensi ingevallen Del Bos que aan vooraf. Julien Cools was ter plaatse om de fout genadeloos af te De Spanjaard Satrustegui (rechts) is te laat om Gerets van scoren af te houden. De zege van België is een feit. straffen: 2—1. Deze treffer werkte als een koude douche op de Spanjaarden. „Nadat Asensi moest uitvallen, was de wedstrijd al praktisch verloren voor ons", zei Kubala bedrukt. „Hij is eigenlijk on vervangbaar in ons team". Ideeënloos zwalkten de Spanjaarden ver der maar wat rond op het middenveld, niet goed wetend hoe de sterk geconcen treerde Belgen bestreden moesten wor den. De voor Cosmos in New York spe lende Van der Eist miste een kwartier voor tijd zelfs nog een prachtige moge lijkheid om er 31 van te maken. Het bleef nu 21, een uitslag, die de Belgen in feeststemming bracht en de Spanjaar den in rouw onderdompelde. „Ik hoop dat we toch nog een goede klassering kunnen halen", aldus Kubala. „Dat zou gunstig zijn voor de belangstel ling in ons land voor het eindtoernooi om de wereldtitel van 1982". Aanvoerder Juan Manuel Asensi was misschien nog wél het meest teleurgesteld van het Spaanse team. „Ik erger me verschrikke lijk over het verlies. Het was helemaal niet nodig. Jammergenoeg moest ik uit vallen na een botsing met van Moer. Mijn linkerknie doet erg pijn en ik geloof niet dat ik er woensdag tegen Engeland bij kan zijn". Kubala was nog wel zo sportief België na afloop de verdiende lof toe te zwaaien: „De hele Belgische ploeg speelde sterk. De verdediging trad beheerst op en er dreigde bij uitvallen telkens gevaar. Nor maal gesproken behoeven we voor nie mand bang te zijn. Maar tweemaal in drie dagen goed spelen is kennelijk nog een te grote opgave". Scoreverloop: 17e minuut Gerets 10, 35e Quini 11, 64e Cools 21. Scheidsrechter: Corver (Ned.). Toeschouwers: 11.000. België: Pfaff; Gerets, Millecamps, Meeuws. Renquin; Cools, Vandereijcken, Van Moer (Mommens); Van der Eist, Vandenbergh (Verheijen), Ceulemans. Spanje: Arconada; Alesanco, Tendillo (Carrasco), Migueli, Gordillo; Saura, Zamora, Asensi (Oei Bosque); Quini, Juanit, Satrustegui. ROME Nederland zal in zijn laatste groepswedstrijd van Tsjecho-Slowakije moeten winnen, wil het de derde plaats in de eindrangschikking van het toer nooi om het Europese voetbalkam pioenschap nog binnen bereik houden. Dat is de voornaamste consequentie van de overwinning van 31 die Tsje cho-Slowakije zaterdagavond in een sfeerloos Olympisch stadion van Rome op de zwakke Grieken boekte. Door die overwinning met twee doelpunten ver schil is - bij een gelijk aantal winstpun ten - het doelsaldo van de Tsjechen na twee ontmoetingen juist één doelpunt gunstiger dan dat van Nederland. Theoretisch kunnen Nederland en Tsje cho-Slowakije nog winnaar van hun groep worden. Dan zou West-Duitsland dinsdag in Turijn van Griekenland moe ten verliezen. En dat ligt allerminst in de lijn der verwachtingen. De tweede, heel wat minder belangrijke consequentie, is dat Griekenland als eer ste ploeg is uitgeschakeld. Met slechts 7614 betalende bezoekers was tsjecho-SlowakijeGriekenland in het Olympisch stadion een treffen-in-de- anonimiteit. De Griekse aanhang, die overigens plaatsen van de goedkoopste categorie bezette, maakte dat de wed strijd tenminste niet in absolute stilte werd gespeeld. De Griekse ploeg speelde in dezelfde op stelling als tegen Nederland met dien verstande dat Anastopoulos, die toen in de 68e minuut de plaats van Ardizoglou innam, ditmaal in de basisopstelling stond. De Tsjechen hadden vier spelers vervangen. De opzet was duidelijk: de Griekse spitsen Anastopoulos en Kosti- kos, gesteund door Mavros, moesten een beslissing zien te forceren. Zeker voor de rust deed dit drietal, waar van vooral Anastopoulos uitblonk, voor treffelijke dingen. Dat- lukte mede omdat de Tsjechische centrum-verdediging al lerminst hecht was. VOoral Ondrus, die nog een gele kaart uit de voorronden heeft staan, speelde zich voorzichtig. Aanmerkelijk zwakker nog was de Griek se defensie. Steeds weer werd met ingre pen getalmd, waardoor de Tsjechen vrij wel alle duels in de lucht wonnen. Daarbij kwam nog dat doelman Konstantinou verantwoordelijk was voor een vroege treffer en dat aan Tsjechische zijde Pa- nenka zich ontplooide tot een zeer sterke middenvelder met een voortreffelijke lan ge pass. Het werd een duel van moed tegen kun de. Een strijd ook, die naarmate de twee de helft vorderde, ongelijker werd. Door dat de Tsjechen zeer lang een wat be houdend concept handhaafden, duurde het tot in de tweede helft voordat de noodzakelijke marge van twee treffers tot stand kwam. Panenka zette Tsjecho-Slowakije al na vier minuten op 10 na een vrije trap van zo'n twintig meter afstand, ging de bal via de handen van doelman Konstan tinou en* de paal j.n het doel. De beslis- De Tsjech Znedek Nehoda (links) brengt met zijn doelpunt de stand op 3-1 in het duel tegen Griekenland. sing had tien minuten later al kunnen val- Praag raakte slechts de paal. len. Masny bood, ruim binnen het straf- De Grieken bleven hun eigen spel spelen, schopgebied, Nehoda een vrije kans. Hun felle uitvallen waren bijzonder ge- Konstantinou was uit positie gespeeld, vaarlijk. Nog in dezelfde minuut maakte De opkomende middenvelder van Dukla Anastopoulos gelijk. Ondrus kopte onder de. Toen kwam de periode Panenka. Drie maal spleet hij met een lange dieptepass de verdediging van de tegenstander. Slechts de eerste keer, na 27 minuten maakte Vizek van de mogelijkheid die hem werd geboden gebruik. Op de aantrekkelijke eerste helft volgde een matte tweede. Invaller Licka schoot in vrije positie tegen de uitlopende Kon stantinou op. Na zeventien minuten be paalde Nehoda de eindstand op 31. Na een voorzet van Kozak bleef de bal han gen tussen een Tsjechische aanvaller en een Griekse verdediger. Moeiteloos schoot vervolgens Nehoda van drie meter in. Sterspeler Panenka werd in de slotfase de mogelijkheid op een tweede eigen treffer ontnomen. Hij ging vrij op het Griekse doel af en werd toen langdurig vastgehouden door Kouis. De Britse arbi ter Partridge, die voortreffelijk leidde en Mavros het geel toonde toen deze een vrije trap te lang ophield, zag er ten on rechte geen strafschop in. Scoreverloop: 5. Panenka 10, 13. Anastopoulos 1—1, 25. Vizek 2—1, 63. Nehoda 3—1. Scheidsrechter: Partridge (Eng). Toeschouwers: 7614. Tsjecho-Slowakije Seman; Ondrüs, Barmos, Jurkemik. Goegh; Kozak, Panenka; Ber ger (Licka); Masny, Nehoda (Gajdusek), Vizek. Griekenland: Konstantinou; Kyrastas, Josifidis, Kapsis. Firos; Livathinos. Terzanidis (Ga- lakos), Kouis; Anastopoulos. Kostikos (Xantho- poulos), Mavros. Reputatie te grabbel (1) Het Nederlandse voetbalelftal heeft za terdagavond zijn reputatie te grabbel gegooid. Met de wanprestatie tegen West-Duitsland werd niet alleen de lijn van ondermaatse prestaties tijdens toernooien om de Europese titel voort gezet (vier jaar geleden in Joegoslavië was het optreden van de Oranje-briga de al evenmin een succes), maar te vens het ballonnetje van optimisme doorgeprikt. Gaf de ontmoeting tegen de Grieken al reden tot bezorgdheid over de resterende duels in het toer nooi in Italië, van het tijdens het trai ningskamp in Oostenrijk gebouwde sfeertje van hoog gestemde verwach tingen bleef zaterdagavond helemaal niets meer over. Vóór de belangrijke krachtmeting tegen de Westduitsers werd enigszins smalend gesproken over het spel van onze Oosterburen in hun eerste wedstrijd tegen de Tsje chen. Die beoordeling werd nog ver sterkt door weinig vertrouwenwekken de verhalen uit het Westduitse kamp, waarin coach en spelers zich maar al te graag verscholen achter dat matige optreden tegen de Tsjechen, waaraan het gebrek aan echte vedetten in de Duitse ploeg debet zou zijn. Welnu, met miljoenen televisiekijkers als getui ge heeft West-Duitsland aangetoond dat men zich voor het sleutelduel van zaterdagavond wél optimaal heeft kun nen opladen. Opnieuw bleek dat de Westduitse equipe niet alleen mentaal de betere is van Nederland, maar te vens trad aan het licht dat het met het ontbreken van "dragende figuren" in de Mannschaft wel erg meevalt. Waar in de Nederlandse ploeg velen ver on der de maat bleven bleek bij de tegen stander een aantal spelers dermate ge groeid dat er van een ontluistering van het Nederlandse voetbal moest worden gesproken. Gedurende het overgrote deel van de wedstrijd liepen de Oranje mannen achter hun tegenstanders aan en de uitslag van 3-2 mag dan op pa pier een redelijk resultaat lijken, het was een uiterst geflatteerde score die op geen enkele wijze een afspiegeling vormde van het spelverloop. Reputatie te grabbel (2) In dat spelverloop werd niet alleen dui delijk dat de Westduitsers als team verre in de meerderheid waren, maar trad schrijnend aan het licht dat een aantal Nederlandse topspelers schro melijk wordt overschat. Vooral mannen met een naam als Krol, Kist en Haan schoten ernstig te kort en het was juist dit facet dat de Nederlandse ploeg als geheel naar de afgrond deed glijden. Ruud Krol heeft in de afgelopen jaren op internationaal niveau een zekere faam opgebouwd, die voornamelijk stoelde op zijn optreden in clubont moetingen. Op grond daarvan mocht hij terecht als leider worden gezien van de ploeg van Jan Zwartkruis. Maar op nieuw kon Krol zijn gezag niet in een groot toernooi aantonen. Het WK in Argentinië werd voor hem een per soonlijke flop, hoewel zijn prestatieni veau toen enigszins nadelig werd beïn vloed door een blessure. Nu, in Italië, is Krol weer niet de grote leider geble ken die velen in hem zagen. Fans van de oud-Ajacied plachten de aanvoer der van het Nederlands elftal nog wel eens op één lijn te willen plaatsen als zijn positiegenoot vroeger in het West duitse elftal, Franz Beckenbauer. Die speelde uiteraard ook wel eens minde re partijen, maar als het moest dan was hij er. Die allure heeft Krol, zoals gezegd, nooit kunnen evenaren, eigen lijk zelfs niet kunnen benaderen. De kans dat hij dat nog ooit eens pres teert moet als uiterst klein worden be schouwd nu ook hij het grote geld ver dient in Amerika. Reputatie te grabbel (3) Dat zal nog niet het geval zijn met Kees Kist, voor wie als je de geruchten mocht geloven in Italië vele clubbe stuurders met het chequeboek in de hand stonden te wachten. Vooralsnog lijkt die interesse voor de spits, die als clubman toch Europees topscorer werd, aan de overdreven kant. Want ook hij kon in dit EK, net als zo vaak eerder, zijn naam niet waarmaken. Ne derland heeft op dit moment geen be tere centrumaanvalier, zodat Kist toch nog wel weer in het oranje zal verschij nen. Maar het is dan bij gebrek aan beter. Een weinig gelukkige situatie, waarmee dan meteen het hele vader landse profvoetbal is getypeerd. Ajax mocht dan in het afgelopen seizoen door tot de laatste vier in het Europa Cuptoernooi der landskampioenen door te dringen nog enigszins de schijn hebben opgehouden dat het Neder landse voetbal nog meetelt. In Italië is gebleken dat we er slechter voorstaan dan menige zwartkijker als eerder heeft voorspeld. Want deze wanpresa- tatie in Italië van het nationale team zal ongetwijfeld zijn weerslag vinden op het competitiegebeuren in eigen land. Waar een topverrichting de interesse had aangewakkerd moet worden ge vreesd dat dit falen de tribunes vol gend seizoen nog leger zal doen zijn dan ze de afgelopen jaar al waren. Een triest toekomstbeeld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13