Tennistite! voor McEnroe Bernaudeau winnaar in Midi Libre Tweede keus Rini Wagtmans maakt furore King de keizer onder de volbloeds Franse overwinning in 24 uur Le Mans Amazone Liz Edgar wint Grote prijs van Aken SPORTTRIBUNE DIETRICH THURAU ONDANKS DOPING- GEBRUIK NIET GESCHORST Auto uit reclamekaravaan stort in ravijn OOSTDUITSE ZEGE IN HONDERD KILOMETER PLOEGENTIJDRIT Vechtpartij Vancouver Whitecaps Tiktak tekent bij Sparta JanPasma overleden LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUNI 1980 PAGINA 00KMESKER HAAR WIMBLEDON DEN HAAG Peter McNamara en John McEnroe zijn winnaar geworden van ten nistoernooien in Brussel en Londen. McEn roe veroverde de titelop het gras van Queens door in de finale af te rekenen met de Australiër Kim Warwick: 6-3, 6-1. Dien9 landgenoot McNamara was in Brussel bij de open Belgische titelstrijd te sterk voor de Hongaar Balasz Taroczy. Hij zegevierde met 7-6, 6-3, 6-0. In Londen zorgde Warwick voor een verras sing door in de halve finale de Amerikaan Vi tas Gerulaitis met 6-3, 6-4 te verslaan. McEnroe schakelde Victor Pecci, die einde lijk weer eens ver reikte in een toernooi, met 6-4, 6-0 uit. Peter McNamara legde de basis voor zijn toernooizege door in de semi-eind- strijd de Amerikaan Eddie Dibbs met 6-4, 2- 6. 6-2 te verslaan. Eric Wilborts zorgde voor een uitstekend verrichting door in het Spaanse Oviedo de titel in het Apple Bowltoernooi op zijn naam te brengen. De 15-jarige Brabander versloeg achtereenvolgens de Joegoslaaf Slowodad Ziwojimovic met 6-4, 6-4 en in de finale de Spanjaard Juan Aguilera met 6-3, 6-2. Het toernooi in Oviedo is na Rome en Parijs het derde evenement in de reeks voor het jeugdwereldkampioenschap. Zij is de derde Nederlandse speler na Tom Okker en Betty Stöve. Nanette Schutte en Rolf Thung kregen een plaats in het kwalifi- katietoernooi. Italië en Zweden hebben zich geplaatst voor de finale Europese zone A van het Davis Cuptoernooi. De Italianen schakelden Zwit serland uit. In zone B bereikte Tsjecho-Slo- wakije de eindstrijd door Frankrijk te ver slaan. Engeland nivelleerde de stand tegen Roemenie tot 2-2 door een zege van Mot tram op Dirzu, waarna het beslissende en kelspel van Nastase tegen Feaver wegens regen werd afgebroken. In het damestoernooi in Chichester greep Chris Lloyd-Evert de titel door Evonne Gool- agong met 6-3, 6-7 en 7-5 te verslaan. Betty Stöve en Pam Shriver wonnen het dubbel spel door Casals/Turnbull te verslaan: 6-4, 7-5. Het beeld wordt eentonig in de Ronde van Zwitserland. De Belg Daniel Willems steekt voor de zesde keer als etappe-winnaar de handen in de lucht. LIMOUX Jean-René Bernaudeau heeft de 32e Midi Libre gewonnen. De Franse luitenant van Bernard Hi- nault, zelf niet aan de start, leidde van begin tot einde. De vierde en laatste etappe leverde gisteren een overwinning op voor Jean-Louis Gauthier. Deze had een lichte voor sprong op het peloton waarvan de sprint werd gewonnen door Jan Rsas voor de Belgen Mare Demeijer (za terdag winnaar van de derde etappe na een massale eindsprint) en Roger de Vlaeminck. Daniel Willems, plotseling in vorm ge komen na een enigszins teleurstellend voorseizoen, is in de Ronde van Zwit serland hard op weg naar de record boeken. In de eerste vijf etappes, de proloog meegerekend, kwam hij tot hel maximale aantal overwinningen. De 24-jarige Belg was tot nu toe de beste sprinter en de beste tijdrijder. Het record van zijn landgenoot Roger de Vlaeminck, vijf ritzeges in 1975, heeft hij inmiddels reeds geëvenaard. Er volgen nog vijf dagen en zeven etappes, waarin hij ook zijn klimcapa- citeiten zal moeten gaan tonen. Wil lems heeft een voorsprong van 47 se conden op nummer twee in het alge meen klassement. Joop Zoetemelk. De Westduitse wielrenner Dietrich Thurau heeft positief gereageerd op de dopingcontrole na afloop van de eerste etappe van de Ronde van Ro- mandië. Omdat er in deze zaak proce durefouten zijn gemaakt, werd Thurau niet gestraft voor deze overtreding. De Westduitse bond liet het bij een ern stige waarschuwing. Giuseppe Saronni zegevierde in Cas- telfranco-di-Sotto in het Italiaanse azencriterium over honderd kilometer. In de eindsprint versloeg de zevenvou dige etappewinnaar uit de Giro zijn landgenoten Barone, Contini, Morandi en Battaglin. Maren-Kessel De internationale ploegentijdrit over honderd kilometer in Maren-Kessel heeft zaterdag een Oostduitse over winning opgeleverd. Het kwartet ama teurs uit de DDR reed de afstand in 2 uur, 17 minuten en 46 seconden. Als tweede eindigde de Nederlandse B- ploeg, bestaande uit Koersen, Veld- gervorst. Der- i A-ploeg met Hanegraaf, Broers, Mutsaars en Van der Poel. Johan Lammers uit Bergen op Zoom, zojuist teruggekeerd uit de Ronde van Tunesië, heeft zaterdag de twaalfde ronde van de Achterhoek, een klassie ke wegwedstrijd over 172 kilometer met start en finish in Doetinchem, op zijn naam geschreven. Hij was de snel ste van een kopgroepje van vier ren ners. Werner Wieme (Goes), Barry Zoontjens (Tilburg) en Steve Jones (Eindhoven) bezetten de resterende ereplaatsen. Fedor den Hertog heeft gisteren in het Belgisché Kotem aan de Maas een wegwedstrijd voor beroepsrenners over 140 kilometer gewonnen. Hij vier de zodoende zijn definitieve terugkeer, nadat Den Hertog begin dit jaar be sloot te stoppen, maar na een mislukt avontuur in de burgermaatschappij toch maar weer op de fiets stapte. LIMOUX Een ongeluk met dodelijke afloop heeft giste ren de vierde en laatste etap pe van de 32e Midi Libre overschaduwd. Tijdens een afdaling raakte een auto uit de reclamekara vaan van de weg. De auto rol de over de kop in een ravijn. Drie van de vier inzittenden waren op slag dood; de vierde werd zwaar gewond overge bracht naar een ziekenhuis. Loting EuropaCup op 9 juli ZURICH De loting voor de eerste ronde van de drie toernooien om de Europese voetbalbekers zal op 9 juli gehouden worden in hotel Atlantis-Sheraton in Zürich. Voor Nederland zullen zes clubs deelnemen. Bij de landskampioenen speelt Ajax, bij het bekergebeuren zal Fey- enoord opdraven. In het toer nooi om de Europa Cup spe len AZ'67, FC Twente, PSV en FC Utrecht. De start van de 48e editie van de 24 uur van Le Mans voltrok zich in zware slagregens. Voorop gaat de Por sche 953 K3 van de Amerikanen Barbour, Fitzpatrick en Redman. LE MANS De Fransen Jean-Pierre Jaussaud en Jean Ron deau met een eigenbouw Rondeau ITT hebben gisteren de 288te 24 uursrace van Le Mans gewonnen. Zes uur voor het einde namen zij de leiding, toen de Martini Porsche van Jacky lekx en Reinhold Joest een langdurige pitsstop maakte. De Belgisch/West Duitse combinatie legde beslag op de tweede plaats. De Fransen namen extra risico, toen een half uur voor het einde een onweersbui het circuit onder water zette. Jaussaud weigerde van banden te wisselen, zoals lekx wel deed. Het liep allemaal goed af. AKEN Voor de eerste maal in de historie van het internationale concours hip- pique in Aken heeft een amazone gisteren het hoofd nummer om de Grote Prijs gewonnen. De 34-jarige Brit se Liz Edgar, een zuster van oud-wereldkampioen David Broome, zegevierde voor 45.000 toeschouwers met het paard Forever in de tweede barrage. Grootheden als Gerd Wiltfang, Harvey Smith, Eddy Macken en Paul Schockemöhle waren haar de laatste jaren voorafge gaan. De eerste prijs be droeg twaalfduizend mark. Liz Edgar, die onlangs ook de grote prijs van Hickstead won, had zich na twee lood zware manches met nog vijf anderen voor de eerste bar rage geplaatst door zonder fouten te blijven. Slechts één concurrent viel vervolgens af: de Fransman Gilles Bertrand de Balanda maakte met Ga- loubet één springfout. In de tweede barrage werd direct op tijd gereden. Liz Edgar paarde het best snelheid aan kwaliteit en beheersing. Zij bleef niet alleen opnieuw zon der fouter^, maar was ook bij na vier seconden sneller dan haar landgenoot John Whita- ker met Ryans Son. Ook de Spanjaard Alfonso Segovia bleef met Agamemnon vrij verrassend opnieuw foutloos, maar zijn tijd van 51,6 secon den drukte hem op de derde plaats. De Zwitser Walter Ga- bathuler (vier strafpunten) werd met Harley vierde, voor de Westduitser Peter Luther met Livius (acht strafpunten). De Nederlanders waren kwantitatief gezien maximaal vertegenwoordigd in dit meest gewaardeerde spring- nummer. Vijf man hadden zich bij de dertig toegelaten ruiters geplaatst. Na de eer ste manche vielen Henk Nooren met Opstalan (vier strafpunten) en Gert Meier met Casimir (acht) af. Rob Ehrens mocht met, Koh-i- Noor ondanks vier strafpun ten, evenals Johan Heins met Argonaut Z en Piet Raijma- kers met Isocratus S, die bei den foutloos waren rondge komen. Een barage zat er voor het overgebleven drietal niet in. Zowel Ehrens, Heins als nationaal kampioen Raij- makers moesten vier straf punten incasseren. Door een iets betere totaaltijd werd Heins als tiende de beste Ne derlander, één plaats voor Raijmakers, Ehrens klasseer de zich als dertiende. Een prima prestatie leverde dressuuramazone Francis van Rooy zaterdag door met Ivar vierde te worden in de Grote Dressuurprijs. Zij liet gere nommeerde Westduitse com binaties als oud-wereldkam pioen Reiner Klimke met Ah- lerich, Harry Boldt met Sando Khan en Gabriela Grillo met Ultimo achter zich. MAREN KESSEL Een mis kleun van de eerste orde. Dat was de conclusie na af loop van de zaterdag in Ma ren Kessel gehouden hon derd kilometer ploegentijd rit waar duidelijk moest worden welke amateurs in aanmerking kwamen om bij het NOC te worden voorge dragen voor een retourtje Moskou. Niet de met alle zorg omringde Nederlandse A-ploeg, maar de veel zwak ker geachte B-formatie bleek tot aanzienlijk betere prestaties in staat. Welis waar riep bondscoach Rini Wagtmans Uit dat er tussen de beide teams geen ver schil bestond, maar de wer kelijkheid wilde anders. Niet voor niets moesten de B-coureurs hun aërodynami sche pakken afstaan en zich in de wat oudere kleding van de junioren hullen. En ook het feit dat Rini Wagt mans alleen de A-ploeg meenam voor een warming up sprak boekdelen. Rini Wagtmans had de situatie duidelijk verkeerd inge schat. Het gevolg van een en ander was dat achter "de nog weinig bekende coureurs uit de DDR (Kluge, Kohier, Möller en Smaktalla) de uit Koersen, Veldscholten, Bierings en Ho- gervorst bestaande B-equipe van Oranje op de tweede plaats beslag legde. De A-ploeg met Broers, Mut saars, Hanegraaf en Van der Poel had precies 59 secon den meer nodig voor de hon derd kilometer (2 uur, 19 mi nuten en 6 seconden). De ne derlaag van de A-ploeg was echter nog veel schrijnender dan de cijfers deden vermoe den. Vier kilometer na de start waren Hogervorst en Koersen ten val gekomen. Bovendien moest Veldschol ten nog een nieuw wiel ste ken. Nederland B verspeelde met deze tegenslag precies twee minuten en had zeker ook nog wel twintig seconden nodig om weer het juiste rit me te vinden. Hoe goed de prestatie van de „tweede keus" was, bleek op de eind streep. De uiteindelijk win nende DDR-„trein" was met •een tijd van 2 uur, 17 minuten en 46 seconden slechts 21 seconden sneller geweest. De sensationele ontwikkeling betekende dat de sportcom- missie van de KNWU meteen moest vergaderen om de on verwachts gerezen proble men op te lossen. Uiteindelijk lukte het toch vrij snel om tot een overigens geheim gehou den voordracht te komen, zo dat het NOC morgen kan be kend maken welke renners naar de Olympische Spelen mogen. Hoewel de in Maren Kessel verblijvende Bram Leeuwenhoek nog wat slagen om de arm hield omtrent de mogelijkheden voor de KNWU, erkende hij dat in ie der geval over een afvaardi ging van vijftien renners zal worden gesproken. Zeven voor op de baan en acht voor de wegdisciplines. Het NOC zal echter nog wel moeten worden overtuigd. Bram Leeuwenhoek: „Het zal een zorgelijke discussie wor den. De baan achtervolgings- ploeg heeft in Ahoy redelijk gereden, maar geen buiten landse tegenstanders van ni veau gehad. De uitzending zal nu moeten worden afgewo gen tegen de gerealiseerde tijden. Dat is altijd moeilijk, zeker wanneer alle resultaten naast elkaar worden gelegd". Over de uitzending van sprin ter Lau Veldt en achtervolger René Koppert had Leeuwen hoek zo zijn twijfels. Duidelijk werd dat de KNWU de te voeren pleidooien goed zal moeten onderbouwen. Ook het gesprek over de wegcoureurs zal interessant worden. Hoewel de B-ploeg in haar totaliteit voor een da verende surprise tekende, lijkt het toch onwaarschijnlijk dat de te elfder ure toege voegde Veldscholten in beeld zal blijven. Ook al omdat juist hij er niet altijd in slaagde het tempo hoog te houden. Bo vendien waren Rini Wagt mans en Bram Leeuwenhoek diep onder de indruk geko men van het machtsvertoon van Jacques Hanegraaf In de A-equipe. Met name de laat ste vijftig kilometer toonde het negentienjarige talent een prachtige vorm. In de slotfase had Henk Mutsaars het overi gens moeilijk, maar dat kwam omdat de rond half elf 's morgens genuttigde maaltijd bij hem eerder was verteerd dan bij de anderen. Hij „stierf" van de honger, had geen macht meer en was ten slotte blij tussen de wielen te kunnen blijven. Hoewel de KNWU door de netelige problematiek weiger de de namen al aan de open baarheid prijs te geven, mag worden aangenomen dat Mutsaars en Hanegraaf zich niet al te ongerust behoeven te maken. Het zou op zijn minst bevreemdend zijn wan neer de complete eerste keus van Wagtmans zou worden afgevoerd. En ook Van der Poel zal nog wel een kans be houden. Ook al omdat hij bij de individuele titelstrijd voor een prestatie kan zorgen. Voor dit onderdeel zullen ver der in ieder geval Peter Win nen en Jacques van Meer worden voorgedragen Alle onzekerheid en opwin ding ten spijt bleken de B-coureurs na afloop van hun geslaagde prestatie de rust zelve. Guus Bierings daaro ver: „Het was voor ons dui delijk dat de A-ploeg de voorkeur genoot van Wagt mans. Ik had voor die keuze vooraf wel begrip. Op papier was de A-ploeg gewoon de beste". Wagtmans dacht daarover heel anders: „In de ene ploeg heb ik jongens op gesteld die het van pure snel heid moeten hebben. In de andere zaten jongens die draaien op kracht". De bondscoach kon zijn gehoor echter niet overtuigen. PETER VAN PUTTEN NEW YORK Vanc Whitecaps, de nieuwi van Ruud Krol, heeft een doelpunt van Alai uit een dubieuze straf een moeizame over* van 1-0 geboekt op Mt Rogues in de Noord kaanse voetbalcomp Hierna ontstond een mi vechtpartij waarbij Han Stojsavlevic van het werden gestuurd scheidsrechter Manuel die tenslotte onder p escorte het stadion ver Leo van Veen scoorde van de vijf doelpunten Los Angeles Aztecs in de strijd tegen California Si 1. De andere drie kwam naam van Luis Fern Voor de gasten slechts Abrahams tegen York Cosmos verloor shoot out met 4-3 bij Bay Rowdies. Hongarije Honved Boedapest weliswaar met 2-1 bij st noot MTK, maar had de gaarse titel reeds vero Ujpest Dosza (winst mef bij Szekesfehervar) en Boedapest (zege met 3- gen Raba Eto Györ) plai zich voor het toernooi UEFA Cup. Eindstand: 1 ^ed 48; 2. Ujpest Dosza Vasas 44. Joeao-Slavië VVvjW vlflllv Met nog twee wedstrijdi spelen is Rode Ster Belg al zeker van de Joeg© sche voetbaltitel. De won met 4-1 van concu Serajewo. Napredak zeg< de met 3-0 bij Dinamo greb. Stand aan kop: 1. Ster 45; 2. Napredak Serajewo 38. Polen Szombierki Bytom verloc de laatste speeldag vai Poolse voetbalcompetitie iswaar met 2-0 bij Legia schau, maar het kamp schap kon de ploeg al meer ontgaan. Legia schau en Slask Wroclaw om de UEFA Widzew Lodz bij de beka naars. Eindstand: 1. S bierki Bytom 39; 2. Wi Lodz 36; 3. Legia Wara 36; 4. Slask Wroclaw 36 Lotto De winnende getallen in 24 zijn: 1-6-8-10-19-38. D servegetallen zijn 33 en Het aantal deelnemer! 710.650. De totale inleg is 3.111.438,00. Het prijze drag is ƒ.1.477.933,05 een eerste prijs ƒ.621.026,46. De winnende getallen Westduitse lotto zijn: 9-2I 42-45-47. Het reserveget 14. De uitslag van Spiel 299797. De winnende getallen Belgische lotto zijn: 6- 12-15-18. Het reservege 40. Supertrio Het supertrio werd in de de koers op Duindigt om Kijkduinprijs gelopen. De slag is 1-12-6. De omzet 205.098,00 en de uitbet per gulden 1337,50. (Van onze correspond» ROTTERDAM Sparta komend seizoen beschil over de 22-jarige Roelof Tiktak. De middenvelder Veendam tekende zatei een tweejarig contract Sparta. Wim Berends zal Doesburg als doelman op gen. De vorig seizoen DS'79 uitgeleende goalie kende een eenjarig conl bij de Kasteelclub. Bij B sior tekenden doelman Vermunt en verdediger Ouwehand voor twee jaar WASSENAAR Rober Wetemans had voor de start van de supertrioren om de Kijkduinprijs veel vertrouwen in zijn vijf jarige hengst King. „Maar", stelde de eerste jockey van stal Margot van Dijk heel duidelijk, "er staan een hoop sterke paarden in en persoonlijk geef ik Sir Wouter, ook van Onze stal, met Mario van Gisteren een eerste kans. Vergeet niet dat 65 kilo een erg zware belasting is voor de hengst". En daarmee was eige naar/fokker Ger de Kroes het helemaal mee eens. Na de start nam Wetemans met King de leiding, kon aan kop met het zware ge wicht zelf het tempo regelen en won zoals hij zelf wilde voor Redress en Arizona Pie. Sir Wouter kwam niet in de prijzen. Wete mans na de ren: „Het is toch een paard van grote klasse die King, maar wat stelde Sir Wouter mij teleur. In de koers gaat hij gewoon met King mee en nu liet hij het in de eindstrijd helemaal zitten". Een echt internationaal hoofdnummer was er voor de dravers afgelopen weekeinde op Duindigt niet. Hoewel Speedy Volita wel stond ingeschreven voor de Terence Zoraprijs, ging deze koers niet door omdat er slechts vier paarden bij de vooraangif ten waren aangegeven. Een vaderdag zon der een echte uitschieter in de drafsport of het moet de Prijs der driejarigen zijn ge weest. Maar ook daar verschenen slechts zes paarden aan de start en bovendien zonder de toppers Tony Vitesse en Totem Volita. Niettemin een aardige koers waarin Wim van Buytene de sterkste was met Ti tus van Echten. Duindigt moest het door het vervallen van de Terence Zoraprijs doen met slecht ne gen koersen. Dat is heden ten dage na tuurlijk veel te weinig om een behoorlijke omzet te krijgen. Feestelijk Zaterdag was er een feestelijk programma tijdens de Ridderkerkdag met echter een totalisatoromzet van beneden de drie ton en dat met maar liefst elf koersen. De oor zaak is duidelijk. Hoewel het wedstrijd schema van het Europees kampioenschap voetbal in Italië al maanden tevoren vast staat, had Duindigt er schijnbaar niet bij stil geslaan onudeze zaterdagmeeting om twee. Dit scheelde zeker een klein® ton to talisatoromzet. Er waren veel minder mensen gekomen, omdat men het einde van het programma toch piet kon meemaken en vanaf de acht ste koers was er bijna geen publiek meer langs de kant te vinden. In de laatste dra verij leek het er even op dat ook het dra verijcomité vertrokken was. Want ondanks drie behoorlijke fouten werd Sheridan met Willem Porsius niet uitgeschakeld. De vier jarige ruin won nu in een kilometertijd van 1.25.5. De tweede aankomende Sonja Qui- nio dacht met Borboom gewonnen te heb ben. De rijder stak de zweep van blijd schap omhoog. De amateurrijder Sanders was de grote man achter de Ridderkerkdag. Hij zorgde er toch voor dat er uit het bedrijfsleven uit Ridderkerk een sponsorpot kwam van meer dan tienduizend gulden. Bovendien had Sanders voor de eerste drie aanko mende rijders in de amateurkoersen be kers meegebracht. Maar dat was nog niet alles. Hij bracht ook een grammafoon- plaatje op de Markt over de drafsport. ARTHUR VAN RIJSWIJK De paarden in de supertrioren een van de andere kant bekeken. WASSENAAR In Wa! naar Is gistermorgen op 81 rlge leeftijd Jan Pasman t leden. Pasman was vrd een bekend springruiter kwam als amateur boven In rennen uit na de ooi werd hij door de regeringj last met de reorganisatie de paardesport in Ned zowel In de hippische als In de draf- en renspo stond hij aan de basis oprichting van de Ned Hippische Sportbond de Stichting Draf- en sport. Tot 1960 was Jan man voorzitter van be ganen. Na zijn teru werd hij door de regering noemd tot voorzitter van paardesporttotalisator functie was hij zo'n tien actief.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12