Zwartkruis tekende z'n eigen mdoodvonnis Rol Oranje uitgespeeld Stand EK voetbal EUROPA 80 Topscorers \a rie haan over lijdensweg I tegen westduitsers: ROME Na de eerste zes wedstrijden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap in Italië voert Klaus Allots, dank zij de hattrick die hij maakte tegen Nederland, de ranglijst van de topscorers aan met drie doel punten. NAPELS Bondscoach Jan Zwartkruis, die meestal zo minzaam oordeelt en zijn mannen het liefst in bescherming neemt, was bijna onbeheerst boos. Ter wijl hij er toch ruimschoots de tijd voor had genomen om zijn gedachten te or denen. Hij liet geen stuk heel van het Nederlands elftal: „Maar mijn grootste deceptie is dat er niemand was die durf de bluffen. Wijnstekers was te laat, de eerste die op de bluftoer ging. Ik ben erg bang dat de mannen zeer gedemora liseerd zullen zijn, hoewel die twee doel punten nog wat goed kunnen maken. Ik zie de rest van het toernooi met angst tegemoet". Dat zijn geen woorden die Zwartkruis in zijn normale doen uitspreekt. Hij kon zich ook niet opgelaten voelen na de chaotische persconferentie die de Ita liaanse organisatoren in. een bloedwarm vertrek onder de tribunes hadden doen plaatsvinden, want het vuur werd hem door de internationale pers zeker niet na aan de schenen gelegd met obligate vra gen. Daarna, toen hij omringd was door zijn landgenoten, brak Zwartkruis met een venijnige blik in zijn ogen en een bijna cynische trek op zijn gezicht los. „Zij zijn niet in staat om opdrachten uit te voeren. We hebben het met de spe lers doorgesproken. Ze waren het er mee eens. Maar ze kunnen het niet. Het doet er niet toe of je op Schuster moet spelen of op Briegel. Je moet alleen je opdracht uitvoeren, maar niet vijf meter van die mannen vandaan gaan staan. Dan nemen ze de bal aan, hebben de tijd om te kijken, en dan ben je weg. Het mankeerde aan alles. Er zijn te veel con cessies gedaan aan eigen kwaliteit, we zijn in het midden gaan afstoppen wat kracht kost, maar ook verhindert dat je er over heen kunt gaan. Trouwens, dat durfden ze niet eens. Er was afgespro ken dat we vanuit de zone zouden spe len. Niets van terecht gekomen. Het middenveld ontwikkelde veel te weinig kracht en de ervaren krachten lieten het afweten. Nou, waar blijf je dan met een aantal jonge spelers met wie het tijd kost om op te bouwen. De Duitsers heb ben gewoon het initiatief tot ziph kunnen trekken. Dat probeerden wij pas in de tweede helft. Die overtreding tegen Renè van de Kerkhof, die met een strafschop gehonoreerd had moeten worden, doet niets terzake. Dat kun je niet als excuus aanvoeren. Dat heeft er allemaal niets mee te maken. Er was geen durf, geen bluf, te veel balverlies en het mankeerde aan de wil een optimale prestatie te le veren. Zo is het wel genoeg, dacht ik", zei Jan Zwartkruis en beende weg, grim mig, teleurgesteld en gedesillusioneerd dat hij opdrachten uitspreekt waarop zijn dicipelen ja-knikken, maar die te hoog gegrepen zijn voor hen. HERMAN VAN BERGEM NAPELS Een dag na de strijd tegen de Westduitsers had zich een gevoel van gelatenheid meester gemaakt van de groep spelers van het Nederlands elftal. We hebben duidelijk te hoog gegrepen", moest aan- 'oerder Ruud Krol als eerste toegeven. Alsof hij volledig ran de kaart was, kwamen zijn woorden uit zijn mond, raarom heen een verbeten trek lag. „Maar ik heb als eni- e in de groep al lang voor dit duel een waarschuwende inger opgeheven.' Omdat je in de wedstrijd tegen de rieken al kon zien dat we geen spelers hebben die het litiatief naar zich toe kunnen trekken. Wel, deze neder laag spreekt boekdelen over de huidige kracht en kwali teit van het Nederlandse voetbal. Of wij een complex hebben van de Duitsers? Misschien wel. Maar zeker is dat de Duitsers krachtiger hebben gespeeld dan wij. Na ons oefenduel tegen Udine was iedereen erg optimis tisch. Maar men is toen te snel voorbij gegaan aan het feit dat je een spelconcept niet binnen anderhalve week kunt instuderen en dat ook nog vlekkeloos kunt uitvoe ren. Een club als Ajax in de zeventiger jaren is daar ja renlang mee bezig geweest. Dat is gewoon de realiteit en dat moet je onder ogen durven te zien". Keihard „Oranje zal nu opnieuw moeten beginnen te bouwen bekende Krol. „Enkele hoekstenen, die het fundament waren, heb je al. De andere stenen moeten nu door de jeugd worden aangedragen. Dit elftal kan alleen nog zijn gezicht redden tegen de Tsjechen. En als je een echte prof bent,'moet je dat nog kunnen realiseren ook". Dick Nanninga, vertrouwd invaller van Oranje inmiddels, legde één van de feilen bloot. „We hebben te angstig ge speeld. De bedoeling was dat wij de Duitsers onder druk zouden zetten. Maar wat gebeurt: wij worden onder druk gezet. Hansi Muller heeft na de wedstrijd tegen Ernie Brants gezegd dat zij, de Duitsers, al na tien minuten in de gaten hadden dat wij bang waren. Maar eerlijk is eer lijk, wie de wedstrijd heeft gevolgd, heeft gezien dat de Duitsers verdiend hebben gewonnen. Ik heb in de tweede helft nog geprobeerd zelf te scoren, maar elke keer als ik de lucht inging, kreeg ik een por in de rug, zodat ik uit balans raakte". Onzichtbaar Kees Kist leverde wel kritiek, maar velde geen zeifoor deel. „Ze bleven veel te rustig voetballen. Dat kan ik ook, maar als ik dat had gedaan, was ik niet afgegaan. Maar ik moest achter, da voorhoede spelen, gaten induiken, die of Rep of René van de Kerkhof trokken. We zijn gewoon weggespeeld door de Duitsers. Maar we hebben nu een maal geen vat op het spel van die mensen, vroeger niet en nu niet. Ik ben erg teleurgesteld, weet niet waarom ik uitgewisseld ben. Ik dacht aanvankelijk dat Haan voor Thijssen van het veld moest". René van de Kerkhof begreep gisteren nog steeds niet waarom arbiter Wurtz de aktie van Stielike op hem, na dat hij na een prachtige rush in het strafschopgebied was beland, niet bestrafte met een penalty. De stand was toen 1-0 in het voordeel van de "Mannschaft". Een straf schop toen had misschien de veerkracht van de Duitsers kunnen breken. „Op de beslissingen van Wurtz kun je geen pijl op trekken. Hij liet vele overtredingen on bestraft en hij floot het duel dood op momenten dat er werkelijk niets aan de hand was." 'N Bouwen Volgens René van de Kerkhof zal Jan Zwartkruis nu moe ten gaan bouwen aan een elftal dat in 1982 klaar is voor het WK in Spanje. „Want met dit elftal bereik je daar he lemaal niets. Je mag je zelfs afvragen of je met dit team de kwalificatie voor Spanje kunt afdwingen. Een geheel nieuw elftal op poten zetten, kan natuurlijk ook niet. Jon ge krachten moeten nu op enkele plaatsen ingezet wor den, al had Zwartkruis ook kritiek op de routiniers. Maar die blijf je nodig hebben. Een moeilijke puzzel, dat ia ze ker". De vreemde capriolen van doelman Piet Schrijvers waren ook onderwerp van gesprek. „Ik stompte de bal steeds weg omdat ik last had van de scherpe zon", aldus de doelman. „Als je voetbalt met vier spitsen in het heden daagse voetbal en tegen Duitsers die daar gewoon om vragen, dan teken je bij voorbaat je eigen doodvonnis", verdoordeelde Ar ie Haan Zwartkruis' ingreep tijdens de rust. „Gelukkig verblijven we voor het duel tegen de Tsjechen in een andere omgevihg. In Milaan zullen we alle zeer en fouten moeten wegpraten. We hebben in ie der geval weer iets geleerd en als je moet erkennen dat je verloren hebt van een betere tegenstander, is de ne derlaag ieta gemakkelijker te verwerken. We zijn nu alle- ntaal in een down-stemming en niet te genietén. Morgen ziet het er echter allemaal weer anders uit en er is dan nog maar een doel: de Tsjechen kloppen met een team dat op enkele plaatsen veranderd moet worden". THEO VAESSEN I NAPELS De conclusie is even triest als hard: de toonaangevende rol van het Nederlands elftal in het Europese - en als ge volg daarvan ook in het mondiale - voetbal is uit gespeeld en aan het tijd perk-Krol is een einde ge komen. De manier waarop Oranje eens de tegenstan der tegemoet trad en die al goed was voor de halve winst, is verdwenen. Dat vedetten van wereldklasse niet door gelijkwaardige opvolgers konden worden vervangen, is niet veront rustend. Zelden komt na een werkelijk „grote" weer een supervedette. Nederland moest het, zoals Jan Zwartkruis het zo plas tisch uitdrukt, hebben van werkvoetbal en collectiviteit. Dat is niet geslaagd. Het on blusbare vuur, de sterke wil en de totale inzet kunnen niet meer worden opge bracht. Er staat een angstig elftal in het veld dat een af wachtende houding aan neemt en waarin niemand is die het roer kan omgooien, die de impuls kan geven waardoor enthousiasme en onwrikbare wil om te winnen tot leven kunnen komen. Ook niet meer Ruud Krol, de laatste van de groten die was overgebleven. Zijn vorm is tanend, zijn superieure op treden is verbleekt, zijn. tech nisch kunnen is verminderd en zijn leiderschap staat ter discussie, ook in de groep. Het oordeel van de mannen na het duel tegen de West duitsers was eensluidend en juist: ze waren beter en we hebben verdiend verloren. Maar ook West-Duitsland verloor vedetten en is niet meer van de kracht van wel eer. Het heeft zich echter na Argentinië opgewerkt tot de rij van voetbalnaties wier kunnen weliswaar over het algemeen op lager niveau is gekomen, maar dat wel het geloof heeft in eigen kracht. En d^n ook krachtiger te spelen - en er staan altijd wel spelers op boven de middelmaat zonder de hoog ste klasse te bereiken. De kwetsbaarheid van West- -Duitsland toonde zelfs dit Oranje aan in de slotfase toen de angst in de Duitse gelederen sloop, maar daar vóór had Nederland zich simpelweg laten wegspelen en niet de* moed en de wil kunnen opbrengen die tevo ren lag opgesloten in de zo vaak gebezigde, bijna tot een slagzin verheven woor den „Als het nodig Is staan we er weer". Klasse ontbreekt De klasse ontbreekt momen teel. Er zijn wel spelers met toekomst die evenwel nog moeten groeien, er zijn er die vervangen zullen moeten worden op uiterst korte ter mijn, want de kwalificatie voor de WK'82 staat al voor de deur. Bondscoach Jan Zwartkruis zal de moed moe ten opbrengen nu namen te schrappen om straks niet weer te hoeven zeggen dat hij met een onvoldoende in gespeelde groep moet aan treden. Er wordt veel gevergd van Zwartkruis, die niet meer zal kunnen en mogen gokken. Het hinken op twee gedach ten - jongeren inpassen, maar terwille van het geëiste Bennie Wijnstekers wordt buiten het strafschopgebied ten val gebracht door de Duitse invaller Matthaus. Toch krijgt Oranje een strafschop toegewezen. resultaat toch ook leunen op de (Inmidels niet meer toe reikende) routine - zal hij re soluut moeten afzweren nu juist Is gebleken dat de rou tiniers hebben laten afweten. Er mag niet aan de verdien sten van verscheidene spe lers voorbij worden gegaan, maar de tijd heeft zijn tol geëist en verder aanmodde ren heeft geen zin meer. Zwartkruis zal voorts voor elke speler verstaanbaar moeten maken en niet meer in orakeltaal moeten spreken die voor hem duidelijk is maar voor de speler niet. Kees Kist, die toch waarlijk niet voor niets Europees top scorer was en in dit toernooi juist kreeg waarom hij had gevraagd - twee specifieke vleugelspelers, al werd hij door hen niet aangespeeld zoals het voor een afmaak nodig is - was er een voor beeld van. Na het duel wor stelde hij nog met deze op dracht, die hij wellicht niet geheel juist verwoordde: „Ik mocht niet scherp in de spits staan en moest letten op de kruising Rep-René van de Kerkhof. En waarom ik er werd uitgehaald? Als ik me terug moet laten vallen, heb jfe toch geen Thijssen no dig?" Jan Zwartkruis denkt toch niet dat Kist onder het spe len zijn hersens pijnigt met de „kruising"? Die spits wil scoren, zoals Klauss Allofs dat deed. Zonder fratsen, ongecompliceerd, ineens knallen. Nota bene in een toernooi waarin tot het begin van West-Duitsland-Neder- land viermaal was gescoord in vier wedstrijden, realiseer de Allofs een hattrick waarbij twee keer op de manier die Zwartkruis voor ogen staat als hij Dick Nanninga inzet: terugleggen en schieten door Kist, zonder meer knallen want dat kan hij. Het moet een zwaktebod worden genoemd dat de bondscoach wederom Nan ninga inzette toen het begon te dringen. Als hij overtuigd is van de bruikbaarheid van zijn opvatting had hij met die twee moeten beginnen. Maar dan twijfelt Zwartkruis aan zijn eigen woorden en dan doet hij het niet. Zoals hij ook teruggreep op Schrijvers nadat Pim Doesburg tegen Griekenland niet alleen de wedstrijd had gered, maar had aangetoond in een op perste topvorm te verkeren. Waarom hem niet gehand haafd? Gebrek aan routine kan het niet zijn. Dat Schrij vers onzeker en vreemd Speelde - alles fetompen is een weinig vertrouwen wek kende wijze - is dan een con clusie die Zwartkruis na af loop ook niet kon voorzien maar „de vorm van de dag" speelde in zijn opzet niet mee, wel het teruggrijpen naar de op dat ogenblik sterkste man, het risico schuwen. Wel succes Na de weinig inponerende wedstrijd tegen Tsjecho-Slo- wakije had Duitslands coach Jupp Derwall Bernard Cull- mann en Bernd Foerster ver vangen waardoor middenli nie en defensie gewijzigd moesten worden. Zijn in greep had wel succes. Maar ook Derwall kan niet de ideale ploeg samenstellen omdat hem daarvoor - tot geluk van Nederland - nog spelers ontbreken, zoals een pits. De bonkige Horst Hrubesch verspeelde door gebrek aan techniek al drie kansen in het eerste kwartier, waarbij één alleen voor Schrijvers. Maar er liep ook ene Allofs en ene Schuster die op het middenveld excelleerden, en ene Stielike die soms in zijn manier van optreden en lo pen deed denken aan Be- ckenbauer, een speler die er „stond". Jupp Derwall kan putten uit een groter arse naal, maar daarin bevinden zich dan wel spelers als Rummenigge met verrukke lijk bewegingen, al vervulde hij niet de hoofdrol. Dat deed ook een eigenzinnige Hansi Müller niet, maar met Schus ter en Briegel - wel steeds in de aanval opduikend en naar hartelust switchend - stond er een middenveld dat pre cies deed wat verwacht werd van Haan, Stevens en Willy van de Kerkhof. Ook zij kun nen het. maar brachten het niet op, bleven te veel ach-' ter, leverden geen pasklare passes af .waardoor de spit sen zeker in de eerste helft geïsoleerd stonden. Kist is geen speler die kan „mee- voetballen", Napninga heeft er ook de grootste moeite mee. Zij moeten de bal sim pelweg voor de voet krijgen en schieten. Dat is hun kracht en hun taak die zij al leen kunnen volbrengen als zij daartoe in staat worden gesteld. En dat gebeurde niet. Ook al omdat Zwart kruis vasthield aan Arie Haan, van wie hij „wonde ren" had verwacht die zijn uitgebleven. Niet onjuist DEN HAAG Na twee wedstrijden bij de strijd om het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams is de stand als volgt: i GROEP 1: 1. West-Duitsland 2 2 0 0 4 42 2. Tsjecho-Slowakije 2 10 12 32 3. Nederland 2 1 0 0 2 1—4 4. Griekenland 2 0 0 2 0 14 GROEP 2: 1. België 2 1 1 0 3 3—2 2. Italië 2 110 3 1—0 3. Engeland 2 0 111 1—2 4. Spanje 2 0 111 1—2 Na een begin zoals Zwart kruis zich dat had voorge steld, zakte Haan terug. Het zou niet onjuist zijn geweest om hem, en niet Kist - want er werd hoe dan ook een schutter weggehaald - te wisselen na zijn balverlies waaruit het tweede Duitse doelpunt ontstond. Bij twee doelpunten stond Schuster aan de basis. En er was nie mand die deze excellerende, zonder „grote naam" in de ploeg gekomen speler kon stuiten, anders dan met gro ve middelen die de irritatie toonden en de onmacht moesten camoufleren. Zwartkruis paste twee wis sels toe: Nanninga voor de aan zijn jukbeen geblesseer de Hovenkamp en Thijssen voor Kist. Toen Hovenkamp bij de rust moest afhaken, ontstond de situatie dat Huub Stevens als linkerver dediger moest aantreden. Hij werd al meteen enige malen door Rummenigge wegge speeld, wat geen schande is. Het gevolg is wel dat Willie van de Kerkhof moest bij springen, wat hem later het verwijt opleverde dat hij zijn taak op het middenveld niet was nagekomen. „Maar wat moet ik dan? Op twee plaat sen tegelijk zijn? Stevens be vond zich.meer in het mid den dan op links". Daaruit blijkt dat dat er op dat mo ment niemand in het veld was die een besluit durfde te nemen en er twee spelers kwamen te zwemmen. Durf ontbrak en ontstond pas toen het te laat was. In één helft werd Oranje weg gespeeld - ieder heeft het overwicht van Duitsland kun nen zien groeien - wegens gebrek aan moed en zelfver trouwen. Oranje stond welis waar tegenover een betere ploeg, maar liet zich te ge dwee - en daarmee wordt niet bedoeld dat de tegen stander dan maar moet wor den weggemaaid - de onder geschikte rol opdringen. Eerst laat, en te laat, veran derde dat en Wijnstekers was er de aanleiding toe. Toen er met 3-0 achter toch niets meer te verliezen was rukte Wijnstekers op en bei de Nederlandse doelpunten waren er het gevolg van: de eerste J<eer rechtstreeks doordat de Feyenoorder een sterke actie onderbroken zag door Matthaeus (gewis seld voor Dietz in de 28e mi nuut na rust, terwijl tien mi nuten eerder Magath in het veld was gekomen voor Mül ler) en Rep de strafschop verzilverde, hoewel iedereen ervan overtuigd was dat de overtreding buiten de lijn be gaan was. De gedegen Duit se afweer werd nerveus en Willie van de Kerkhof kon van afstand de stand op 2-3 brengen, maar er was te wei nig tijd om de van hun stuk gebrachte Duitsers op de knieën te krijgen, waardoor hun record - na 1956 niet meer van Nederland te heb ben verloren - gehandhaafd bleef. Er was bewezen dat met durf en actie toch meer te berei ken was geweest dan dat fel le schot van Renè van de Kerkhof dat Schumacher be kwaam verwerkte en enige ferme pogingen van Krol. Het spandoek dat op de met veel Nederlanders bezette tribune hing, was ontworpen door een vooruitziende geest. Er stond op: „Wij gaan naar Rome, nu jullie nog". De twijfel die er uit sprak werd bewaarheid, Ne derland zelf zal beslist moe ten winnen van Tsjecho-Slo wakije om voor het duel voor het „brons" in aanmerking te kunnen komen. Jan Zwartkruis zal de borst nat moeten maken en zal aller eerst moeten zorgen voor de zo geroemde motivatie, te meer omdat Oranje was ge komen voor tenminste het halen van de eindstrijd en de meeste spelers de troostprijs na de nederlaag tegen West- Duitsland zouden willen ver geten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 11. Allots 0-1, 56. Allofs 0-2, 66. Allofs 0-3, 79. Rep (strafschop) 1-3, 86. W. van ae Kerkhof 2-3. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 25.000. Nederland Schrijvers: Wijnste kers. Krol, Van de Korput, Hoven kamp (Nanninga): Haan. Stevens. W. van de Kerkhof; Rep. Kist (Thijssen). R. van de Kerkhof. West Duitsland Schumacher, Kaltz. Stielike. K.H. Förster, Dletz (Matthaus); Briegel. Müller (Ma gath). Schuster, Rummenigge, Hru besch, Allofs.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11