Moeder en zoon op weg naar roem in piatenland PLATEN KLASSIEK Het persoonlijke Requiem van Frank Martin JoanJc Concertagenda M Japanse groep brengt ,computerroch' TOKIO De computer programmeur als rock ster. Eén mogelijk nieuw tijdperk in de muziek, dat werd ingeluid door de Ja panse popgroep „Yellow Magic Orchestra". De le den van de groep, Haruo- mi Hosono (32), Ryuichi Sakamoto (28) en Yukihi- ro Takahashi (28), zijn waarschijnlijk de enige muzikanten in een orkest dat wordt geleid en uitge voerd door een koor van synthesizers, letterlijk ge dirigeerd door een com puter. Tot nu toe hebben slechts enkele buitenland se groepen, zoals de IVesf- duitse groep Kraftwerk, met deze „computer rock" geëxperimenteerd. De computer wordt door de muzikanten van YMO ge- programeerd om zo de synthesizers te bespeleg. Het grootste gedeelte van de muziek ligt opgeslagen in het geheugen van de computer zodat de syn thesizers de muziek auto matisch produceren. Bij een live-optreden van de groep worden de synthe sizers door de muzikanten slechts begeleid. De drummer Takahashi: We volgen de computer nauwkeurig en improvi seren niet. Sta tier Brothers onderscheiden NASHVILLE Op de veertiende jaarlijks ge houden „Music City" News Cover Awards Show" in Nashville (Ten nessee), heeft de groep Statler Brothers drie on derscheidingen gekregen. Tijdens het Country Mu sic-festival werd hun eer ste zanger Marty Robbins uitgeroepen tot „vocalist van het jaar". De Statler Brothers die overigens vrijwel altijd als de besten naar voren komen, werden tevens winnaar in de categorie „comedy act'. Tenslotte werd hun LP „The Origi nals" verklaard tot beste van het jaar. Andere win naars van het festival wa ren Loretta Lynn, die werd uitgeroepen tot de beste artieste, en Roy Clark, die zich muzikant van het iaar mag noemen. De finale van dit spekta kel vond traditiegetrouw plaats in het Grand Opry House in Nashville en werd door de televisie landelijk uitgezonden. De jury bestond uit lezers van „Music City News", een in Nashville uitko mend maandblad over Country Muziek. Pleade Fischer-Z's toetsenman Graham Pleade, die on langs Steve Skolnick ver ving, heeft de groep ver laten. Gezien het laconie ke commentaar van zan ger/gitarist John Watts wordt daar door de ande re leden niet bepaald om gerouwd: „het toetsen- werk wordt op het ogen blik met succes verzorgd door de voeten van bassist Dave Graham." O zo. Jlartin Wie regelmatig naar het talen tenprogramma VA - RA's Voorstelling" kijkt, zal zich zeker Sari Martin herinneren. Welnu, dat optreden heeft deze Waal- wijkse geen windeieren gelegd. Haar eerste LP is verschenen en wel onder dezelfde titel als het liedje waarmee ze in het pro gramma optrad: „No other love". Spar go Nederland heeft er een nieuw exportartikel bij: Spargo. Japan, Canada, Italië, Frankrijk en Duits land hebben al belangstel ling getoond voor deze groep, die met de debuut single „You and me" be hoorlijk zijn doorgebro ken. De single wordt bo vendien nog in Amerika uitgebracht. McCartney „McCartney II" is de titel van de (jaweltweede solo-elpee van Ex-Beatle en Wings-bassist/zanger Paul McCartney. Ook de andere Wings-leden zijn op het ogenblik voor zich zelf bezig. Paul McCart ney en Wingsfeijn nu al weer zeven jaar samen. Dat is net zo lang als zijn periode met de Beatles. Voer VQor doemdenkers New Adventures De New Adventures doen hun naam eer aan. Flau we woordspeling, maar wel waar: Op het pro gramma staan Frankrijk, de Skandinavische lan den, Spanje, Italië en Griekenland. En dan is er ook nog een promotietour door Engeland, in gezel schap van The Cure en The Jam. Er wordt ook nog aan Amerika gedacht. 'Toe maar. Trix Trix Trix Trix Je komt nu op de riks Want jij wordt nu Koningin Trix Trix Trix en dat is niet niks voor ons volk en vaderland Wij vertrouwen in de toekomst Want jouw Moeder heeft beslist En wie kent niet zijn eigen kind Juliana heeft zich nooit vergist Refrein: Wij geloven in je „KUNNE" want jouw humor helpt beslist met prins Claus aan de rechterhand Juliana heeft zich nooit vergist Refrein. Jeanne en Hans Bovenstaande tekst schalt hard en onzuiver door huize Van Leenen aan de Diepgatweg in Waarland. Tekst: Jeanne de Val, muziek: Hans van Leenen. Het tweetal dat Nederland verraste door hun optreden in de Sonja 's Goed Nieuws Show, waarin zij op bijna elke vraag van presentatrice Barend een muzikaal antwoord gaven. „Trix, nu kom je op de riks" zou eigenlijk een hit moeten worden. Maar omdat onze diskjockeys nu eenmaal niet zo snel geneigd zijn Nederlandstalige muziek te draaien, is de kans daarop verschrikkelijk klein. En de tijd dringt, want Trix is inmiddels al riant gezeteld op de koninklijke troon. Het „duo met de hoed" (Johnny Hoes verzon deze artiestennaam) is intussen al twee jaar hard bezig zich een weg te banen door het ondoordringbare woud van het Nederlands platenwereldje. En langzaam maar zeker schijnt dat hun nog te lukken ook. Ondanks dat Peter Koele wijn, opperhoofd van de Nederlandstalige rock and roll, hun muziek bètitelde als „troep". Want nog altijd is smartlappenkoning Johnny Hoes er en die zag wel degelijk iets in hen. Geheel in zijn lijn sloot hij dit tweetal in zijn armen. Gevolg: „Trix" en het lieje „Hieperdepiep", op de plaat, gezongen door de Oeletoeters en toegevoegd aan de onverbiddelijke bestseller Dertien grote carnavalshits", waarvan er volgens zoon Hans al zeker vierduizend verkocht zijn. Natuurtalent Voor Jeanne en Hans begon het allemaal zo'n drie jaar geleden. Hans ontdekte in een laatje van een oud kastje een stapel gedichten van zijn moeder. Hans: „Ik wist niet eens dat ze gedichten schreef. Ze waren zo goed, zo eenvoudig, dat ik er helemaal van onder de indruk raakte en ze meteen op muziek wilde zetten. Maar een gitaar had ik in m 'n leven nog nooit aangeraakt. Toch probeerde ik er wat uit te tokkelen en dat lukte nog ook". Moeder en zoon, beiden verbaasd over hun natuurtalenten, trokken toen ondermeer naar de Ojee-boerderij in Schagen, waar zij de befaamde rijmelaar Drs. P. aantroffen. P. gaf hen het advies de al op muziek gezette gedichten onder te brengen bij Buma en Stemra, zodat in ieder geval de waardevolle cultuurbijdrage van Hans en Jeanne niet verloren zou gaan. Aldus geschiedde. Trein Hans. over het algemeen in zijn bijdrage tot het gesprek wat vlotter dan zijn moeder: „We hebben meteen gebeld met de Buma en die zeiden: Stuur het maar op. Ze dachten daar dat het maar om drie of vier liedjes ging, maar het waren er destijds al honderdvijftig. Die mensen zijn zich een rotje geschrokken, want wij hadden ook alles al opgenomen op bandjes". Ómdat deze platenmaatschappij verder niets deed met hun liedjes, ging het tweetal prakiseren hoe ze dan wel hun creaties aan de man konden brengen. Jeanne: „We kwamen toen op het geweldige idee ze zelf maar te gaan zingen. Niet in een zaal, want daarvoor moet je je contacten hebben, maar doodgewoon in de trein". BoneyM .Dit gereis leverde het duo weer contacten op met andere, onbekende, talenten. Het Amsterdamse zangtalent Patty Mulatti bijvoorbeeld wilde best wel eens iets zingen van de liedjesmakers uit Waarland. Bij Jeanne en Hans thuis werden wat nummers door de Amstërdamse op de band gezet eri met de gedachte dat wat niet baat ook niet schaadt, trok het drietal naar de heer P. Koelewiin. Die wees hen andermaal de deur en het drietal zocht het toen maar hogerop. Hans van Leenen: We gingen naar Barends, directeur van Phonogram. Die man zat heerlijk in het zonnetje op zijn gazon te genieten van een drankje. We vonden het wel wat eng om zo maar naar hem toe te stappen, maar we hebben het toch maar gedaan. Door de heg. Barends beloofde een proefopnamevan onze liedjes te maken, maar door allerlei misverstanden is ook dat de mist ingegaan. Wèl is het dit tweetal gelukt Dries Holten (bekend van het inmiddels verdwenen duo Sandra en Andres) te strikken. Jeanne, glunderend van trots: „We hebben voor hem een liedje geschreven en dat heeft ie aangenomen. „Jimmy" heet het. Hij vond het leuk en beloofde dat hij er een groep voor zou zoeken. Hij dacht aan Boney M. of aan Donna Summer. Bijval Mogen hun liedjes dan niet inslaan bij de hoge muziekpieten, bij het gewone publiek zijn ze geweldig in trek. Regelmatig ,.A, Platenbon- zen beloof-' den moeder en zoon kooien met gouden ho rens, maar r zij wachten nog ateeda op iemand, y die hun ar- tistieke aspi- raties in de groeven ver eeuwigt. krijgen moeder en zoon een telefoontje van mensen die voor een jubileum wel wat dichterlijke inspiratie kunnen gebruiken. En Jeanne levert die dan voor honderd gulden. Op het moment hebben Jeanne en Hans het trouwens ook nog druk met de verkoop van' „Trix". Want Johnny Hoes zette dit liedje ook nog eens op tweehonderd singletjes. Met de verkoop ervan wilde hij zich evenwel niet bezighouden. Moeder en zoon moeten dus zelf maar zien hoe zij ze kwijt raken. Hans: We denken eigenlijk aan een heel sensationele aktie om die plaatjes gedraaid te krijgen, zodat in één klap alle Nederlanders van ons. bestaan weten. Reken maar dat dan de hel losbreekt". Tot slot Jeanne en Hans over zichzelf: We zij natuurtalenten. Als je nagaat, dat Jeanne alleen maar lagere school heeft en ik niet verder ben gekomen dan twee jaar LEAO en „De mensen vragen weieens: Hoe komen jullie toch aan dat image? Maar het is geen image, we zijn echt zo gek". Bij veel componisten die een Re quiem maakten, mag je veronder stellen dat zij uitdrukten wat zij meenden te zullen ervaren bij het overschrijden van de drempel van de dood. Dit geldt in wel heel ster ke mate voor het Requiem van Frank Martin. Deze predikants- zoon uit Genève die een Nederland se trouwde en zich na de laatste we reldoorlog in ons land vestigde, wist al vele jaren dat hij eens een Requiem zou componeren, niet na het heengaan van een van zijn ver wanten of vrienden maar uit eigen innerlijke behoefte, zodra hij met zichzelf tot klaarheid zou zijn geko men. In zijn geest was hij er vaak mee bezig maar hij werd 82 aleer hij het vermocht te verwezenlijken. Een jaar later dirigeerde hij de eer ste uitvoering ervan in Lausanne, in de kathedraal met het beroemde roosvenster, en nog weer anderhalf jaar later stierf hij in Naarden, na dat hij kort te voren nog had ge werkt aan een cantate met de veel zeggende titel „Et la vie l'emporta" Waarom wilde de protestant Martin per se een Requiem schrijven en waarom wachtte hij er, bij wijze van zeggen, tot het laatste ogenblik mee Het was zijn vooropgezet doel tot uit drukking te brengen dat hij de dood accepteerde, dat hij vrede met hem had gesloten, dat hij hem wilde ont moeten met alle fysieke en morele angst die hij meebrengt. Martin wilde aanvaarden dat de dood ons confron teert met ons eigen leven, zo weinig in overeenstemming met wat het had behoren te zijn, maar ook in een vol ledig vertrouwen op vergeving. In zijn Requiem wilde hij niet de eeuwi ge rust weergeven maar meer een de aloude katholieke liturgische tekst onontbeerlijk. Van de onge\ kleinere composities zijn naam heeft staan en waarvoor hij in de hele Westerse wereld beschei den maar onmiskenbare weerklank vond, werden er enkele tientallen op grammofoonplaten vastgelegd. Daar bij ontbrak tot heden het Requiem. Dat mocht een heel persoonlijke bete kenis hebben, overeenkomstig zijn op vatting van de dienstbaarheid van het kunstenaarschap, was het toch ook bestemd voor wie er behoefte aan hadden. Daarom is het goed dat de vorig jaar in Zwitserland onder voor zitterschap van Yehudi Menuhin op gerichte Société Frank Martin, die al gauw ook in Nederland een afdeling kreeg, zijn activiteiten is begonnen met de publicatie van een live-opna me van de première van dit werk in 1973, nog onder leiding van de compo nist zelf. De registratie is uiteraard niet optimaal maar alleszins redelijk en doet het werk goed tot zijn, recht komen, mede dankzij de inzet van het grote gemengde koor van Lausanne, het Orchestre de la Suisse Romande, de organist André Luy en een solis tenkwartet bestaande uit de sopraan Elisabeth Speiser, de alt Ria Bollen, de tenor Eric Tappy en de bas Peter De muziek van dit Requiem heeft de ascetische, voor Martin zo kenmer kende stijl die hij pas na een lang rij pingsproces omstreeks zijn vijftigste jaar bereikte. In zijn jeugd hij com poneerde al toen hij nog pas negen was begon hij bij de late romantiek, vond gemakkelijk aansluiting bij De bussy en Ravel, kwam onder de in druk van de ritmiek van Strawinski en verdiepte zich in Schönberg. In plaats van de atonaliteit of de 12-toon- techniek te aanvaarden, beperkte hij zich tot een naar eigen inzicht ver ruimde tonaliteit die hij afstemde op zijn lyrische natuur, zijn verfijnde, ge nuanceerde esthetiek, zijn gratieuse speelsheid, zijn zelden afwezige me lancholie. In zijn concertante werken, soms voor ongebruikelijke bezettin gen, zijn daarvan heel wat treffende voorbeelden te vinden, ook in het wereldlijke oratorium „Le Vin Her- bé(naar Bédiers versie van de Tris tan-legende), de opera „Der Sturm" (naar Shakepeare) en de muzikale co- medie „Monsieur de Pourceaugnac" (naar Molière). Het ligt voor de hand dat het in het Requiem gaat om innige contemplatie en hymnische mystiek zoals dat eer der het geval was in het bevrijdingso ratorium „In Terra Pax" en in „Gol gotha" (dat volgend seizoen weer eens door het Brabants Orkest wordt uitge voerd). Reeds in enkele gedeelten van „Le Mystère de la Nativité" bleek echter dat demonie Martin wezens vreemd was en in het Requiem is het Dies Irae dan ook niet het sterkste ge deelte. Het Kyrie, het Offertorium en vooral het Lux aeterna zal de luiste raar een andere wereld openbaren, evenals de smeekbede van alt en orgel in het Agnus Dei en de Engelenzang van sopraansoliste en koor in In Para- disum. Een treffend en ontroerend werk, jammer alleen dat het naar mijn gevoel misplaatste applaus ook op de plaat is vastgelegd. Het adres van de Nederlandse Frank Martin Stichting is Van Slingelandt- laan 26. 3052 HX Rotterdam. Roxy Music Roxy Music goes disco! Maar wees ge/i zoals het een creatief gezelschap muzikanten beta heeft Roxy Music de disco een eigen gezicht meegegt Nimmer nog hoorde je een decadentere, zwoelere dfl plaat dan Flesh and Blood. Stel je het even voor: een JT sieke melodie, ondersteund door de hitsige hobo van dif Mackay, het kitscherige verdriet van Bryan Ferry enf volkomen eigen, tragische, treurige begeleiding van F Manzenera op gitaar. O.K, het is disco, en van die ven lijke stroming in de muziek mochten we tot op heden (I ten Tim Curry's Fearless dan) nog weinig goeds vemen Maar één moet de eerste zijn, en Roxy Music is groon worden door dat domweg altijd te zijn. Over You, de n we single, is overigens weinig representatief voor het n we album. Het is de magerste track van het album. 1 beter is de dreigende titelsong Flesh Blood, de Byrdi ver Eight Miles High of het geladen Strange Delight I Duidelijk is overigens wel de spelbepalende rol van T Ferry geworden. Gebruikte hiitovers van oude hits fer uitsluitend voor zijn solo-albums, op Flesh Blood1 ij zich tweemaal verleiden. Dat kan overigens kwaad; want wat mij betreft heeft hij hiermee een /cfl balans tussen typisch Roxy- en duidelijk Ferry-mateÏL geschapen. Flesh Blood laat horen dat disco lang niefl beroerd is als het lijkt, maar opent tevens heel watn spectieven voor Roxy Music in de komende jaren. AvdM. (Polydor) Joan Jett Joan Jett, eens lid van de in 1979 ontbot Californische meisjesgroep „Runaways", loves rock I roll. Althans met deze veelbelovende leus wordt haar ej ste solo-elpee, simpelweg „Joan Jett" genoemd, geïnti ceerd. Van de dynamiek en de wisselende ritmiek, die d kenmerkend zijn voor dit genre, is bij haar evenwel wd te bespeuren. Song na song zingt zij bijna zeggend éé/il dezelfde dreun, waarbij je bovendien het gevoel krijgt I er een stuk agressie telkens weer in haar keel blijft /J gen. You don 't own me" vormt hier eigenlijk de enigel zondering op, maar hier zou je helemaal niet van rock I roll kunnen spreken, gezien het langzame tempo. Zich\ roepen op oorspronkelijkheid kan Joan trouwens ook a Het album bevat talrijke, al eerder uitgebrachte songs a bijvoorbeeld „Touch me" van Gary Glitter en Shout" The Isley Bros. Je vraagt je dan ook af: Waarom i zo nodig een solo-elpee uitbrengen L.S. (Ariola) 14 juni Boudewijn de Groot, Circustheater Den Hi 17 juni Fisher Z, Openluchttheater Zuiderpark I Haag 21 juni Led Zeppelin, A hoy' in Rotterdam. 23 juni Bob Marley, Ahoy' in Rotterdam. 28 juni Rod Stewart, Ahoy' in Rotterdam. 28 juni Devo, Carre in Amsterdam. 19 juli De Continental Singers, Ahoy' in RotterckËL JOHN kasander Frank Martin

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22