Lóc 0omcmt Shell en Esso gaan 36 miljard investeren Overleg tussen Van Agt en Schmidt over EG-bijdrage BEDRAG OVERTREFT EXTRA AARDGASWINSTEN jinkrovers jzelen rsoneel Duurdere parkeerbon sorteert geen effect Complot tegen regering Indonesië Pakistaanse diplomaat wordt uitgewezen kersdiik 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 14 juni 1980, 70e jaargang no. 21681 Enkele buien Af en toe zon, maar in de loop van de dag ook enkele regen- of onweersbuien. Middagtem- peratuur ongeveer 26 graden, aan zee iets lager. Matige wind uit het zuiden. Morgen zon: 5.16.22.02. Maan: 8.06.23.59. Morgen hoogwater in Scheve- ningen: 5.14., 17.55. Laagwater: 1.17, 13.38. Theater thuis „Just me and you" om 20.52 uur op Ned. I. Op Ned II om 17.40 uur de wedstrijd Nederland - West Duitsland en om 20.27 uur de wedstrijd Tsjechoslowakije - Griekenland. Morgen op Ned. I om 21.05 uur „Elfriede" en op Ned II om 17.40 uur de wedstrijd Spanje - België. Om 20.25 uur de wed strijd Italië - Engeland. bnt van vandaag omvat in totaal 26 pagi- j>n bestaat uit twee delen. Het actuele p uit binnen- en buitenland, stad, regio en (vindt u zoals gebruikelijk in het eerste i wekelijkse bijlage Finale bevat onder reportages over: (gaarse onderscheiding voor Harry de i schenkt koffie met zwarte balsem; het fede deel van een exclusieve serie over land en de Olympische Spelen, ptig procent Cubaanse tabaksoogst verlo reiland verhuist naar stek bij Wassenaar, land, einderloos eilandenrijk... juinen van Rob Herwig passiespelen van Oberammergau Lottoprijs van vier miljoen (Van onze correspondent) PARIJS - de 61-jarige Eugenie Andrieu kreeg gisteren voor haar papieren op het bureau van de lotto in het Zuidfranse Grasse een bedrag uitbetaald van 9.396.675 francs en dertig centimes (rond 4.700.000 gul den). Eugenie Andrieu, die eertijds persfotograaf was en nu in Grasse een café drijft had enkele dagen geleden wil lekeurig de zes hokjes van het lotto-biljetje metcijfers gevuld, zij bleken de juiste cijfers om bijna tien miljoen francs te winnen. In Frankrijk wordt geen belasting geheven op be dragen die met spelen gewon nen worden. Madame Andrieu verklaarde dat zij een half miljoen aan de stichting voor geneeskundig onderzoek zal schenken. De rest is voor haar kinderen en kleinkinderen terwijl zij zelf genoeg wil over houden voor een zorgeloze oude dag. Leswagen op hol., instructeur gewond WAALRE Een rij-instruc- teur uit Waalre heeft gister enkele minuten wanhopig achter zijn wagen aangehold. De auto was er vandoor ge gaan met een bejaarde leerling achter het stuur. De instruc teur had de auto verlaten om de man te helpen bij het uit stappen toen de auto tegen de wil van de nog onervaren leerling begon te rijden. De instructeur gaf hollend achter de auto allerlei advie zen maar de leerling drukte op de verkeerde knopjes en peda len waardoor de wagen alleen' maar sneller ging rijden. Na een botsing met een gepar keerde auto kwam de leswa gen eindelijk tegen een licht mast tot stilstand. Toen de in structeur hijgend bij de auto aankwam, gooide de leerling het portier open. Daardoor kreeg de instructeur een klap tegen het hoofd. Hij moest in het ziekenhuis worden behan deld. Hoge nood Als teken van soli- dariteit met de door watergebrek be dreigde kinderen in de Derde wereld besloot men giste ren in Brussel het befaamde Manneke Pis voor een dag droog te zullen leg gen. Heel anders was het gesteld met het zesjarige jonge tje hiernaast dat met alleen al in Rot terdam 50.000 deel nemers meeliep aan de overal te lande georganiseerde avondvierdaagse. De laatste loodjes wogen voor hem wel erg zwaar. Na het binnenhalen van zijn medaille v/as zijn zijn eerste daad zichzelf te verlossen van een enorme plas. Daarna was er pas tijd voor bloe men en felicitaties. Meisje leefde 10 jaar in kippenren LISSABON In het Portugese stad je Tabua is een wild kind aangetrof fen, dat tien jaar oud is, niet kan praten, tot voor kort nooit contact met mensen heeft gehad en vanaf haar geboorte in een kippenren heeft geleefd. Het meisje, dat gebaren en geluiden maakte die leken op die van de kippen zij krabbelde met haar handen het voedsel van de vloer is inmiddels opgenomen in een kliniek in Lissabon. De moeder van het meisje die geestelijk festoord is, sloot kort na haar geboorte et kind op in een kippenren waar zij zich in leven hield met korstjes en voer voor de kippen. De buren spraken hier al jaren schande van, maar niemand deed iets omdat men zich niet met de zaken van een ander wilde bemoeien. Volgens de directeur van de kliniek waar Isabel momenteel wordt ver pleegd, is zij niet echt ziek en beschikt zij in aanleg over normale verstandelij ke vermogens. (Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Shell en Esso denken de komende tien jaar zo'n 32 miljard gulden in Ne derland te gaan investeren. Esso overweegt bovendien nog eens ruim 4 miljard gulden in het buitenland te besteden „ten behoeve van het zeker stellen van de Nederlandse energie voorziening". Een en ander blijkt uit een brief die minister Van Aardenne (Economische Zaken)'gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Tot en met 1984 beloopt het investe ringsplan van beide oliemaat schappijen bijna 14 miljard gul den. Dat is een miljard minder dan zij beiden in die tijd in to taal aan aardgaswinsten incas seren. Tussen 1985-1990 zou er een investering kunnen volgen van nog eens 22 miljard. Zowel Shell als Esso kunnen blijkens gegevens van het ministerie van Economische Zaken reke nen op 7,7 miljard aardgas winst tot en met 1984, waarvan twee miljard is te beschouwen als een extra winst ten gevolge van de sterk gestegen olieprij zen, die in het prijspeil van het aardgas doorwerken. Minister Van Aardenne laat in zijn brief aan de Tweede Kamer doorsche meren dat het investeringsprogramma van Shell en Esso mede het resultaat is van aandrang die de regering op de maatschappijen heeft uitgeoefend. Daarmee werd gevolg gegeven aan het klemmend beroep uit de Tweede Ka mer op het kabinet om Esso en Shell ertoe te bewegen de extra baten die zij uit de gaswinning opstrijken in ons land te investeren. De minister zegt er redelijk zeker van te zijn dat Shell en Esso de nu geopenbaarde voornemens ook werkelijk zullen uitvoeren. Shell en Esso geven toe dat hun investerings programma's, hoewel allang voorbe reid, versneld in de openbaarheid zijn gebracht na de nodige politieke druk. Volgens minister Van Aardenne bete kenen de investeringsprogramma's een wezenlijke versterking van de econo mische structuur van ons land en een verbetering van de energievoorziening. De werkgelegenheid zal er door wor den bevorderd (overigens worden geen cijfers genoemd) en het raffinage- en chemisch complex zal er door worden versterkt. Mogelijk zal de toeleverende industrie er vernieuwende impulsen door krijgen en zullen de exportkansen hierdoor stijgen. Van Aardenne wijst in dit verband vooral op de projecten voor kolenvergassing die zowel Esso als Shell in hun planning hebben opgeno men. Doordat deze technologie als eer ste in Nederland op grotere schaal zal worden toegepast worden de kansen op een moderne koleninfrastructuur in de jaren negentig aanzienlijk versterkt, zo schrijft hij. Voor onze industrie bete kent het een uitgezochte mogelijkheid een vooraanstaande plaats in deze mo derne technologie te verwerven. Van Aardenne wijst er in het slot van zijn brief op dat de investeringsplannen niet uitputtend zijn. De mogelijkheid is volgens hem bepaald niet uitgesloten dat Shell en Esso nog aanvullende plannen zullen ontwikkelen, ook in de eerste helft van de jaren tachtig. De be windsman zegt de Kamer toe hier nauwlettend op toe te zullen zien en re gelmatig overleg met de beide maat schappijen te zullen blijven voeren, ze ker zodra zij nog meer winst zouden opstrijken uit de aardgaswinning. WÊÊtÊÊËÊmm &AN Drie gemaskerde wapende mannen hebben "middag in een bank in m tussen de 20 en 25 ien gegijzeld nadat hun ig om de bank te beroven twee employés was verij- De bank, die vlakbij de edraal van Milaan ligt, 1 omsingeld door tiental- Jolitiemannen en scherp- tters nadat de bankover- rs een vrije aftocht had- geëist. politieman zei dat ze ojp helicopters hadden ge- 1. Eerder was ook een losgeld gevraagd, maar eis was later weer inge- ken. overvallers hebben vier hun gijzelaars vrijgelaten, zijn een man en drie vrou- Volgens de autoriteiten nden zich nu geen vrou- meer in het bankgebouw, uit de bank weerklonken ien gegeven moment drie ten, waarna twee ambu- es kwamen aanrijden. Er ?n geen berichten over ge- den. openbare aanklagers en naar binnen te gaan om de overvallers te praten. Gandhi benoemt zoon tot secretaris NIEUW DELHI (AP) De Indiase premier Indira Gand-, hi heeft gisteren haar zoon Sanjay benoemd tot secretaris van de regerende congrespar tij. Mevrouw Gandhi, die voorzit ter is van de congrespartij, be noemde naast haar zoon nog drie andere secretarissen. San- jay's benoeming werd gezien ajs een erkenning van zijn groeiende invloed binnen de partij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De theorie dat zwaardere geldstraffen meer ef fect hebben dan minder zware ga&t niet op wat betreft fout par keren. Het aantal parkeerovertredingen daalt daardoor niet. Wel veroorzaakt zoiets een verschuiving naar overtredingen, die minder ernstig geacht worden. Driekwart van de foutparkeer- ders maakt gebruik van de mogelijkheid strafvervolging te voorkomen door het betalen van het transactiebedrag. Het een en ander blijkt uit zojuist gepubliceerde rapporten van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Het Weten schappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van Justitie onderzocht de effecten van de verhoging van het trans actiebedrag per 1 mei 1978. Voor een gewone parkeerovertre ding werd het bedrag toen verhoogd van 15 naar 25 gulden (zes tig procent). Het WODC verrichtte zowel voor als na 1 mei tel lingen (in Haarlem en Amsterdam) van geparkeerde voertuigen, waarbij ook werd gelet op overtredingen. Het verwachte schrikeffect bleek minimaal en van zeer kort stondige aard. I JAREN ZESTIG HERLEVEN IN HOUTRUST De Haagse Beat Nach, die de afgelopen nacht in de Haagse Houtrust- hallen „woedde", heeft bij talloze bezoekers een onverwachte hoe veelheid jeugdsentiment losgemaakt. De „oude" groepen, zoals de Shoes, Shocking Blue en Q'65, bleken de beat nog niet ontgroeid en lieten de oude hits zon der veel kreukels klin ken. Het ene herken- ningsapplaus volgde op i het andere en naarmate de „Nach" vorderde kwamen de jaren zestig meer tot leven. Voor de popfans van toen een reünie, voor die van vandaag een kennisma king met de bakermat van de muziek van he den. Ongeveer achtdui zend beatfanaten be zochten de Beat Nach. Niet minder dan acht tien groepen van weleer bestegen het podium, zie ook pagina 6. DJAKARTA Het hoofd van de Indonesische veilig heidsdienst, admiraal Soedo- mo heeft een complot ont huld tegen de Indonesische regering, zo is in welinge lichte kringen in Djakarta bekendgemaakt. Volgens de bronnen zou Soe- domo vorige week de uit gevers van een aantal nationa le kranten bij zich hebben ont boden. Tijdens deze bijeen komst toonde Soedomo een door een onbekende geschre ven document waarin een plan wordt ontvouwd voor de moord op 80 leiders in Indone sië, onder wie president Soe- harto, de minister van Buiten landse Zaken, Soedharmono, admiraal Soedomo zelf en de minister van Voorlichting Ali Moertopo. De president zou na de coup vervangen moeten worden door een presidium van zes fiersonen, aldus Soedomo. Hij iet doorschemeren dat dit complot in verbinding stond met een groep van 50 promi nente Indonesiërs en een aan tal leiders van de oppositie partij. (Van onze correspondent) VENETIë Premier Van Agt en de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt hebben afgesproken op zon dag 29 juni tijdens een boottocht op*de Oostzee het dreigende conflict te bespreken tussen beide landen over een evenwichtiger verdeling van lusten en lasten in de EG-begroting. Schmidt en Van Agt zullen niet vergezeld zijn van andere ministers of van ambtena ren. Volgens Van Agt is het nog maar de vraag of Ne derland ook inderdaad tegemoet zal komen aan de Westduitse eis om meer bij te dragen aan de EG-begro- ting. Gevraagd waarom hij zich niet meteen heeft verzet tegen de eis van Schmidt zei premier Van Agt dat de afgespro ken bootreis daarvoor een betere gelegenheid is. „Ik denk dat de heer Schmidt geen gelijk heeft met zijn standpunt, gelet op het hele beginsel van de vrije gemeenschappelijke markt. Het opmaken van de rekeningen, wat verdien ik er aan en wat schiet ik er bij in, is juist vreemd aan het EEG- -beginsel. Maar West-Duitsland heeft fabuleus bijgedragen aan de tijdelijke oplossing van het Engelse begrotingspro bleem, en Nederland heeft actief aan de totstandkoming van deze oplossing meegewerkt. Daarom was het niet zo verstandig om meteen in te gaan tegen de emotie van de leider van het zo belaste land", aldus Van Agt. De regeringsleiders zijn er de afgelopen twee dagen tijdens hun topberaad in Venetie niet in geslaagd het eens te wor den over een nieuwe voorzitter voor de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, in Brussel. De huidige commissie treedt per 1 januari af. De nieuwe voorzitter moet uit de Benelux komen. Als mogelijke kan didaten zijn verder gehoemd de huidige Belgische EG- commissaris Davignon en de Luxemburgse minister Thorn. In de wandelgangen van de Europese Raad circuleerde gis teren plotseling ook de naam van PvdA—oud-minister van Financiën W. Duisenberg (thans RABO-bank-bestuurder) als gegadigde. (zie verder pagina 7). Op de tweede en laatste dag van de EG-topconferen- tie in Venetië hebben minister Van der Klaauw en zijn secretaresse uitbundig plezier op het San Giorgo- plëin. DEN HAAG Met medewerking van de Pakistaanse am bassadeur heeft de Haagse politie gistermiddag de 35-jarige Pakistaanse tweede secretaris L. kunnen verhoren die dins dag zijn ambassade was binnengevlucht toen de politie hem probeerde aan te houden in verband met heroïnesmokkel. De diplomaat heeft bekend dat hij voor een 42-jarige land genoot in Nederland die tijdens de speuractie deze week werd aangehouden een pakje met vijf kilo heroïne naar Nederland had gesmokkeld. Afgelopen maandag zocht zijn 42-jarige landgenoot contact met hem en spraken zij af dat zij het pakje op het Haagse Nassauplein zouden uitgewisse- len. Vervolgens werd de ontvanger aangehouden, de diplo maat wist zich echter in veiligheid te brengen door zijn am bassade in te vluchten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zal de diplomaat spoedig naar zijn land terugkeren en daar worden vervolgd. Bergbeklimmer gevonden CHAMONIX In de Franse Alpen is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 22-jarige Nederlander Peter War wijk uit Delft. De bergbeklimmer werd al sinds februari ver mist, maar kon niet worden opgespoord omdat hij geen bestem ming had achtergelaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1