Jack Middelburg hinkend naar top Vier landen in vijf dagen Zege Alfonsel na solo Stöve uitgeschakeld Willems blijft winnen Renstallen halen bakzeil Succes van roeisters SPORT LEIDSE COURANT rt£f ZATERDAG 14 JUNI 1980 PAGINA 1j 'OF Daniel Willems (links) behaalt zijn derde achtereenvolgende zege in de Ronde van Zwitserland. Didi Thurau komt enkele centimeters te kort. ST. AFRIQUE De Spanjaard Bernardo Alfonsel heeft na een solo over 120 kilometer de tweede etappe van de Midi Libre gewonnen. Alfonsel legde de 176 kilometer van Mende naar St. Afrique af in 4 uur 57 minuten en 46 seconden. Jan Raas won de sprint van de achtervolgende groep en eindigde op 5.45 als tweede. Leo van Vliet werd vierde. De Fransman Jean-René Bernaudeau behield de leiding in het algemeen klassement Uitslag tweede etappe: 1. Alfonsel (Spa.) 176 km. in 4 uur 57 min. 46 sec. (met bonificatie 4.57.41); 2. Raas (Ned.) 5.03.29 (met bon. 5.03.26); 3. De Meyer (Bel.) z.t (5.03.27); 4. Van Vliet (Ned.) z.t (5.03.28); 5. Adri van Houwelingen (Ned.) z.L Algemeen klassement 1. Bernaudeau (Fra.) 10 uur 25 min. 27 sec.; 2. Agostinho (Por.) op 12 sec.; 3. Van de Velde (Ned.) op 45 sec.; 4. Linard (Fra.) op 1.01; 5. Kuiper (Ned.) op CHICHESTER Betty Stöve heeft zich niet geplaatst voor de finale van het grasbaantoernooi voor Chichester. In de halve finales van dit voorbereidingstoernooi voor Wimble don stuitte de 34-jarige Nederlandse op de zes jaar jongere Australische Evonne Goolagong. Deze laatste won met 6—1 6—4. In de eerste set kwam Stöve er na 11 niet meer aan te pas en in de tweede set kon zij niet voldoende pressie geven om het de soepel spelende Australische echt moeilijk te maken. Het was voor Goolagong het eerste toernooi na een rustperiode van ze ven weken, die zij kreeg voorgeschreven wegens rugklachten. Haar tegenstandster in de finale van het 100.000 dollartoernooi is de winnares van Rome en Parijs, de 25-jarige Chris Evert- Lloyd. Deze won met 5—7, 6—2 van haar 17-jarige landgenote Pam Shriver. Vitas Girulaitis is op weg naar zijn tweede enkelspelfinale in één week. De Amerikaan, die in de eindstrijd van Parijs verloor van Björn Borg versloeg op Queens zijn landgenoot Stan Smith met 75, 46, 61. Björn Borg stelde de Daviscupzege van Zweden op West-Duits- land veilig. De nummer één op de wereldranglijst versloeg de Westduitser Eberhard in vier sets (6—2, 5—7, 6—0, 60) en bracht daarmee de stand op 31 voor Zweden. Knappe softbalzege Wassenaar (Van onze softbalmedewerker) WASSENAAR In de voor gisteravond vastgestelde com petitiewedstrijd tegen Giants uit Diemen heeft het negental van Wassenaar een zeer verdienstelijke overwinning kun nen behalen: 4L De verdediging van Wassenaar was door werpster Dré Hooge- veen en achtervangster Christie Komen goed gesloten. Slechts in de tweede innings kon Giants een punt maken door Mary Jongen, die dooï vier-wijd op het honk was gekomen en vervol gens door enkele doorgeschoten ballen en een klap van José Theunissen de thuisplaat kon bereiken. Maar de dames van Wassenaar kwamen goed terug. Door runs van werpster Dré Hoogeveen en Elly Voorham werd het 21, waarna Wassenaar de wedstrijd in de vierde innings besliste door punten van korte stop Thea Vink en de uitstekende buiten- veldster Marion Prins: 41. In de nog resterende slagbeurten gaf Wassenaar geen enkele kans meer weg, al scheelde dit heel weinig in de zesde innings. Maar verder dan het tweede honk konden de dames van Giants niet komen. De slagprestaties waren in deze ontmoeting matig. WETTINGEN Ook de tweede etappe in de ronde van Zwitserland heeft een over winning opgeleverd voor de 24-jarige Belgische belofte Da niel Willems. Het betekende na winst in de proloog en de eerste rit, de derde achtereen volgende triomf van de kop man van IJsboerke. Desondanks sloeg het „nood lot" op deze „vrijdag de der tiende" toe voor Willems. Zijn land- en ploeggenoot Gery Verlinden moest op weg naar Wettingen de strijd staken. Ploegleider Walter Godefroot moest zijn tactiek voor de bergetappes, die nog komen, wijzigen. Verlinden zou Wil lems, die onlangs in de Daup- hine Liberé faalde als klim mer, in het Zwitserse gebergte moeten bijstaan. Veel zal nu afhangen van Theo de Rooy, de neoprof in dienst van Wil lems, die tot nu toe voortreffe lijk rijdt, maar voor wie alles een eerste ervaring is. Uitslag tweede etappe: 1. Daniel Wil lems (BeL) 191 km. in 5 uur 7 min. 34 sec.; 2. Didi Thurau (Wdl.); 3. Albert Zweifel (Zwi.); 4. Philip van den Brande (Bel.); 5. Lucien van Impe (Bel.); 6. Erwin Lienhard (Zwi.); 7. Joop Zoetemelk (Ned.). Algemeen klassement: 1. Willems (Bel.) 10 uur 38 min. 52 sec.; 2. Zoetemelk op 1 sec.; 3. De Rooy op 7 sec.;. 4. Thurau z.t.; 5. Peeters z.t Sportwereld HELSINKI Mark Neele- man is zevende geworden in de vierde wedstrijd om het Europees kampioenschap in de Finjollen-klasse. AKEN Nederland is tweede geworden in de landenwed- strijd tijdens het CHIO in Aken. Deze positie moest wor den gedeeld met West-Duits- land en Zwitserland. Winnaar werd olympisch kampioen Frankrijk. NEW YORK Uitslagen Noordamerikaanse voetbal competitie: Los Angeles Aztecs-Tulsa Roughnecks 3-0, Vancouver Whitecaps-Toronto Blizzard 2-1. Schutter Achilles bedankt voor Moskou DEN HAAG Van de vijf voor Moskou voorgedragen schutters blijft er één thuis. Het is de enige beroepsmili tair in het gezelschap, de 37-ja- rige sergeant van de mari niers uit Doorn Jack Achilles. Hij werd met Chris van Vel- sen geselecteerd voor het on derdeel klein kaliber geweer- schieten. Achilles heeft bedankt om principiële redenen, die hij echter niet nader wil toelich ten. „In beginsel had ik wel willen gaan", aldus de ser geant. "Ik ben nu eenmaal sportschutter in hart en nie ren. Maar langzamerhand zijn de omstandigheden gewijzigd en is mijn mening veranderd. Aangezien slechts twee ge- weerschutters aan de limiet voor uitzending voldeden, zal de KNSA hoogstwaarschijnlijk geen nieuwe kandidaat voor dragen. Uw krant samen met Torline Vierlanden-tour in vijf dagen. Nederland, Duitsland, De nemarken en Zweden van zaterdag 9 tot en met woens dag 13 augustus 1980. Dat Is mogelijk dank zij een in tensieve samenwerking van uw krant met Torline. Een uniek vakantietripje dat „voor elk wat wils" biedt. Met een moderne touringcar naar Hamburg, verkennings tocht door de stad, sightseeing in Kopenhagen met be zoek aan het beroemde pretpark Tivoli, nog snel even winkelpn in Göteborg en dan heel rustig op de luxueuze Tor Brittania terug naar Nederland. Zaterdagochtend 9 augustus om negen uur is het ver trek uit Den Haag/Rotterdam. Na koffie met gebak te hebben genuttigd in Apeldoorn wordt In Duitsland de lunch gebruikt. Om vijf uur is de aankomst in het hotel in Hamburg, waar wordt gelogeerd in kamers met bad- /douche, toilet en telefoon. Na het diner wordt een uit- gebreide tour door de stad gemaakt, e volgende ochtend na het ontbijt wordt de „Fisc- hmarkt", het Waterlooplein van Hamburg bezocht. Na de lunch in Puttgarden brengt de ferry u in de loop van de middag naar Denemarken. Om half zes bent u in het hotel In Kopenhagen voor een verblijf van twee nachten, eveneens in kamers met bad/douche, toilet en telefoon. Het diner is In het hotel. Maandag 11 augustus volgt na het ontbijt een sigh tseeingtour door Kopenhagen en na de lunch is de mid dag gereserveerd voor het pretpark Tivoli. Het diner is voor eigen rekening Na het ontbijt wordt dinsdag de tocht voortgezet naar Helsingör voor de oversteek naar het Zweedse Helsing- borg. Vandaar via Kungsbacka (waar een uitgebreide smorgasbord-lunch, inclusief drankje, wordt geserveerd) naar Göteborg. In het winkelcentrum „Femman" is nog gelegenheid tot het doen van enkele inkopen. Om half zes zet de Tor Britannia koers naar zee. Het diner, even als de volgende woensdag het ontbijt en de lunch zijn aan boord. Het schip biedt veel mogelijkheden tot amu sement, zoals zwembad, sauna, bioscoop, roulette en 's avonds dansen op llve-music. Aankomst in Amsterdam 's middags half vier. Per touringcar terug naar Den Haag/Rotterdam. Een heerlijk tochtje voor een extra-vakantie. De prijs 595,- per persoon op basis van 2-persoonskamer in hotel (toeslag 1-persoonskamer in totaal 60,-) en aan boord op basis van een 4-persoonshut incl. douche, toi let en airconditioning. Toeslag 3-pers. luxe hut 15,- p.p.. 2-pers. luxe hut 40,- p.p. en 1-pers. luxe hut 105,-. Inbegrepen: touringcarvervoer, genoemde maaltijden, excursies, hotelovernachtingen, ferrydien sten, alsmede diensten van reisleiding en annulerings verzekering. Minimum aantal deelnemers: 50. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Sijthoff Pers Bureau Reisorganisatie, Den Haag, Telefoon 070- 635918. PARIJS De FOCA (vereni ging voor formule I-construc teurs) lijkt op voorhand het gevecht met de FISA (interna tionale autosportfederatie) om de machtspositie binnen de formule I-wereld te verlie zen. Gevoelens van solidariteit on der de coureurs moeten wijken voor zakelijke belangen. Van de veertien door de FISA ge schorste rijders, die aanvanke lijk weigerden een opgelegde boete te betalen, hebben er in middels al acht het bedrag aan de FISA overgemaakt. De acht behoren tot twee ren stallen: Ligier en McLaren. Deze twee kiezen alsnog de kant van Alfa Romeo, Ferrari en Renault, die zich in eerste instantie achter de FISA schaarden. De coureurs zijn Alan Jones, John Watson, Nel son Piquet, Jaques Laffite, Di- dier Pironi, Tim Needel, Elio de Angelis en Alain Prost. Hun schorsing is door de FISA opgeheven, zodat zij gerech tigd zijn deel te nemen aan de 24 uur van Le Mans, die dit weekeinde van start gaat, en de formule I-race om ae Grote Prijs van Frankrijk die op 29 juni in Le Castellet in Zuid- Frankrijk wordt gehouden. Nieuwe indeling hoofdklasse badminton DEN HAAG Het hoofdig stuur van de NederlandLrbee Badminton Bond heeft besLier ten de indeling van de hoog£,js v kompetitieklasse, de hooftjgjnc klasse, te wijzigen. Trene Deze klasse die voorheen uitLwjr|r afdeling met 6 plaarsen bamanr stond wordt uitgebreid totlmet plaatsen, die worden verdeAj^ in 2 poules van 4. De bH t] poules spelen een volledM jat competitie, waarna de nuir mers 1 en 2, 3 en 4 in el kampioenspoule respectieMjjnder lijk degradatiepoule word|ijst st geplaatst. Ook deze clubs si van len weer een volledige comjL titie uitgezonderd de wedstij den die in het erste deel de competitie al zijn gesp< De eerder gespeelde wei" den zullen meetellen voor resultaten in de kampioc respectievelijk degradatiepc le. Winnaar van de kampii spoule is kampioen van Ne< land, de twee laatstgeëin den van de degradatiepl degraderen. Door deze beslissing van hoofdbestuur zijn de promo wedstrijden, die vandaag speeld zouden worden, kol te vervallen. De nieuwe ind ling van de hoofdklasse Afd. A: Haarlem 1, Tilburg Velo 1. Afd. B: Arnhem B.C.H. 1, Brunssum 1, Dui wijck 1. LUBECK Hennie Thoon heeft tijdens internation wedstrijden door knocks gewonnen van de Westduil 1 kampioen Bernd August. Al Blanchard bleef als profbok ongeslagen. Hij won even« 1 door knock-out van Grego Marshall uit Barbados. FLORENCE De Argenti Bertoni zal volgend seizo uitkomen voor het Italiaan Fiorentina. Voor het driejai contract ontvangt hij bij 950.000 gulden DEN HAAG Het Cubaan M volleybalteam zal niet deeli p men aan het drielandento nooi dat dit weekeinde in I derland wordt gehouden, ploeg trok zich op het laat moment terug. PLYMOUTH De kaan Phil Weld, met zijn 2 tig jaar de oudste deelnen) heeft de leiding genomen in| transatlantische zeilwedstr" Wereldrecord hordenloopster Rabsztyn WARSCHAU De Poolse Grazyna Rabsztyn heeft ren in Warschau een nieuw wereldrecord gevestigd opl 100 meter horden met een tijd van 12,36 seconden. 1 Het oude record stond al op haar naam met 12,48, hetgeen zei 10 juni 1978 in het Westduitse Fürth had gelopen. In 1979 ev^ aarde ze dat record op 18 juni in Warschau. In de series kw Rabsztyn eerder al tot 12,46, maar een erkenning bleef uit om er op dat moment een ontoelaatbare rugwind van 2,8 meter fl seconde stond. Tijdens de finale was de wind afgenomen totl toegestane snelheid van 1,9 meter per seconde. Haar landger Lucyna Langer bleef in dezelfde race eveneens onder het c record met 12,44 seconden. LUZERN Vier Nederlandse roeicombinaties bij de dal hebben zich geplaatst voor de finale tijdens de Rotsee-r< ta in Luzern. De meeste indruk maakte de dubbel-vier, die in de snelste s op de derde plaats eindigde achter de Verenigde Staten (eeil en Polen (tweede). De tijden lagen dicht bij elkaar. Het Ned landse viertal Jos Compaan, Ineke Donkervoort, Greet Hd mans en Lily Meeuwisse zal het echter moeilijk krijgen in del nale een ereplaats te behalen, aangezien Donkervoort nietf heel fit is. Skiffeuse Hette Borrias plaatste zich eveneens voor de finalftigg yy. is het verschil met de tijden van de overige finalisten erg gro<* ZEGE TT VAN ASSEN NOG NIET HAALBAAR HONSELERSDIJK Vragen naar de bekende weg blijkt in Honse- lersdijk meer problemen op te leve ren dan het zinnetje „Waar woont Jack Middelburg?". In dat laatste geval aarzelt geen Westlander, hoe wel de bekende motorcoureur on langs een paar straten verhuisd is. Velen weten zelfs te vermelden dat de verbouwing van zijn vrijstaande huis op de keuken na gereed is. Buiten bij de asemmer ligt een ver welkt bloemstuk, de meest vergan kelijke trofee van Middelburgs dubbelzege in Raai te. Vanachter ie dere vitrage kaatsen ontelbare be kers het zonnelicht terug op een erfje waar een grote kas enkele kleinere motoren herbergt Via een hardhouten deur en een keuken die inderdaad nog niet helemaal klaar is, wordt een deels antiek ingerich te woonkamer bereikt Op de harde tegels is duidelijk te horen wat het oog al heeft geconstateerd: hoofdbe woner Jack Middelburg, middel groot en 65 kilo zwaar, hinkt nog steeds, een gevolg van spectaculai re valpartijen. De 28-jarige Middelburg daarover: „Ik heb gelukkig een tijdje in de ziekte wet kunnen lopen' omdat mijn mana ger een b.v. heeft gemaakt van mijn team, de Racing Westland B.V., waar door ik bij mezelf op de loonlijst sta en recht heb op sociale uitkeringen. Ik heb ook een levensverzekering. Voor een premie van zesduizend gul den kon ik bij een Britse maatschappij terecht, die mij wel vier ton waard vond. Dat heeft de bond voor me ver sierd". Met een vermoeide stem vervolgt hij: „Ik weet nu wat het is om geblesseerd te zijn. Een beenbreuk werd gevolgd Motorcoureur Jack Middelburg, het afgelopen weekeinde de grote winnaar op de Raaltese Luttenberg, vertrekt maandag naar Joegoslavië, waar hij met de technici van Yamaha nieuwe frames gaat testen. Het geldt als voorbe reiding op de TT-races van Assen, die op zaterdag 28 juni worden gereden. Middelburg hoopt op een plaats bij de eerste vijf, maar weet bijna zeker dat hij dit jaar nog niet zal winnen, daarvoor is de Amerikaanse concurrentie te groot Wil Hartog maakt tijdens de TT zijn rentree. Voor het volgend seizoen kan Middelburg rekenen op de steun van sponsor Sarome, die het hele racing-team wil financie ren. In september of oktober wordt de zaak officieel be klonken. De 28-jarige Middelburg: „Dit seizoen moet je als een lapmiddel zien. Ik krijg van alle kanten een beetje steun en rij op gehuurde motoren, die bovendien te laat in Nederland arriveerden en nog steeds niet perfect zijn. Voor het volgend jaar zijn die Yamaha 's wél volledig uitge test en klaar voor de grote strijd". door een versplintering van het bot en dan geeft een been helemaal geen steun meer. Door te harde revalidatie- oefeningen scheurde er bovendien nog iets. Ik kan op dit moment nét ge noeg lopen om mijn motor aan te du wen. Tijdens dat duwen kan de con currentie de grootste winst boeken. Daarna race ik moeiteloos mee; als ik maar eenmaal op miin motor zit". „Het is alleen moeilijk om lichaam strainingen te doen met zo'n been, dus die laat ik achterwege". Waardoor de totale training van Jack Middelburg angstwekkend weinig voorstelt, want tijdens de trainingsdagen voor iedere race mag een circuit maar een half uur worden verkend. Een hachelijke situatie voor mensen die soms met snelheden boven de 300 km/u lijf aan lijf gevechten aangaan. Dat er risico's worden genomen is duidelijk, maar wat er tegenover staat lijkt vaak tegen te vallen. Jack Mid delburg: „Ach, die motoren gaan nu eenmaal zo hard, daar kan ik ook niets aan doen. Maar zolang ik racen leuk vind, ga ik door. Het is een hobby waaraan ik nog verdien ook. Dit jaar valt dat tegen. Ik ben helaas pas in maart overgestapt op Yamaha, toen hun budget al bijna was opge gaan aan het salaris en de motoren van Boet van Duimen. Dus moest ik mijn spullen huren, nou reken dan maar uit: eigen monteur, reis- en ver blijfkosten en motorhuur, dat is drie maal 40.000 gulden per jaar. Mijn sala ris is dit seizoen relatief laag, bruto nog geen ton". „Er zijn in Nederland maar drie cou reurs die zonder verlies kunnen rij den: Boet van Duimen, Wil Hartog en ik. De rest legt er op toe. Geen enkele premie ontsnapt aan de aandacht van de fiscus". De reis- en verblijfkosten van Jack Middelburg betreffen zijn camper, een slaapwagen die hij meest al zelf overal naar toe rijdt. In het buitenland is de vader van Jack Mid delburg altijd aanwezig als supporter. In Nederland houden ook zijn twee lingzusjes de coureur gezelschap op de diverse circuits. Moeder Middelburg houdt het plak boek bij. „Daar heb ik zelf geen tijd voor", verdedigt Jack Middelburg zich, „want naast het racen heb ik ook nog een beglazingsbedrijf. Het gaat weliswaar niet zo goed met de kassen bouw, maar ik moet iets anders dan alleen motoren aan mijn hoofd heb ben. Misschien ga ik ook nog wat te len in mijn eigen broeikas. De laatste vier maanden heb ik zelf meegehol pen aan de verbouwing van dit huis. Als ik wat verdien breng ik het echt niet weg, het moet goed worden be steed". Op de eettafel liggen grote stapels brieven, zowel fanmail als zakelijke post. Een welkome afwisseling voor Middelburg, die 's winters ook niet loskomt van het racen, omdat hij dan allerlei filmavonden en shows met zijn aanwezigheid moet opluisteren. Maar voorlopig zijn z'n gedachten gericht op een Grand-Prix, de TT-ra- ces van Assen. „Vorig jaar bleef ik vijf seconden verwijderd van een Grand-Prixzege. Een overwinning in eigen land is nog iets mooier, maar verwacht van mij niet te veel. Ik ga geen gevecht uit de weg, wil ook wel eens showen, maar onze Yamaha's, waarvan binnenkort meer verwacht mag worden dan van mijn vorige Su zuki, zijn nog niet optimaal", consta teert Jack Middelburg rustig. Het wordt afwachten, maar dat de ambitie om eerste plaatsen weg te slepen wel degelijk aanwezig is, bewijst de enor me bokaal die als een trots bezit naast de open haard is neergezet. Winnen blijft een eer. HERMAN JANSEN Weer tien Olympia- gangers aangewezen DEN HAAG Het Neder lands Olympisch Comité heeft gisteravond weer tien Moskou-gangers aangewe zen. Het betrof de kano-, judo- en handboogschiet-ploeg. De Ne derlandse kanobond kreeg de hele voordracht er door. Bij de dames werd ingeschreven de K2 1000 meter. Marijke Kegge (Reeuwijk) en Ineke Bakker (Amsterdam) en bij de heren: de KI 1000 meter. Jan Baayens (Zaandam), de K2 1000 meter: Gert Jan Lebbink (Deventer) en Ron Stevens (Zaandam) en de K4 1000 me ter: Baayens, Lebbink, Stevens en Rob van Weerdenburg (Amsterdam). De ploeg voor het handboog- schieten zal bestaan uit één dame en één heer Carry Flo- ris en Tini Reniers. De judobond Nederland droeg vijf kandidaten voor, van wie er uiteindelijk twee de goed keuring van het NOC kregen: Peter Adelaar in de klasse bo ven 95 kg. en Henk Numan in de klasse tot 95 kg. Honkballer Aartsen vijf duels geschorst DEN HAAG De strafcom- missie va» de KNBSB heeft de honkbalspeler Etienne 'Aartsen van Quick uit Amers foort voor vijf wedstrijden ge schorst Dit naar aanleiding van het incident dat op zaterdag 31 mei tijdens de wedstrijd in de hoofdklasse tussen Quick en Neptunus plaats had. Scheids rechter Korpeleyn staakte de wedstrijd, omdat hij zich be dreigd had gevoeld door Aart sen die volgens zijn zeggen een bal naar zijn hoofd had ge gooid. Aartsen werd uitgege ven op het eerste honk, waar mee de Quick-speler het niet eens was. Aartsen werd na het duel voorlopig geschorst. Het bondsbestuur kwam in een vergadering over het ge beurde tot de volgende beslis singen: de wedstrijd wordt be schouwd als een gestaakte wedstrijd vanaf het moment dat de scheidsrechter de sta king afriep. De rest van het duel zal worden gespeeld op een nader te bepalen terrein en tijdstip, vanaf het begin van de eerste helft van de vijf de innings bij de stand 32 in het voordeel van Neptunus. Alle toegepaste wissels gelden nog steeds en Aartsen zal niet mogen deelnemen. Quick zal ook nog een boete van 250 gul den moeten betalen. NIJMEGEN De gemeente Nijmegen voetl er niets voor de schuld van 470.000 gulden van eredivisieclub NEC over te nemen. MOSKOU Alexander Pan- filov heeft het wereldrecord 1000 meter sprint (staande start) verbeterd en gebracht op 1.6,157. Sercu was de oude re cordhouder. HELSINKI De Europese ti tel in de Soling-klasse ging naar de Rus Boednikov, die in de Starklasse naar de West duitsers Hagen en Hösch. ZERSÏ wers j mnis. heef bij te gew a: 3 in wed zi d t< Winnen blijft een eer voor motorcoureur Jack Middelburg, die zijn allergrootste bo- "„"'ij kaal een warm plekje heeft toegedacht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12