linderhalf jaar geëist tegen oplichter Jan Oscar D'Leon in Leiden als primeur: een hele nacht vervoerende salsa-klanken Openlucht-schaken aan Oegstgeestse Tromplaan Plan voor garage met woningen aan Boommarkt Krakers lieten verstek gaan Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u 'mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ff» HOE KUNNEN MENSEN GELOVEN IN EEN COMMERCIEEL TELEVISIESTA TION BOLLENSTREEK" 'em ,.rdwiik/Deii Haag De 60-jarige Jan H„ reel j vaste woon- of verblijfplaats, is een ezel j!j rot op ^et *erre*n van oplichtingen, zo oroi gisteren de officier van justitie bij de a?se rechtbank vast. Jan had weer een wit verhaal te gelde gemaakt, een fantasie een commercieel televisiestation, officier had daar niet de minste waardering en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf M'het stuntverhaal, waarmee verdachte zijn «ntoffers voor anderhalve ton had bena* Jan zou een commercieel televisiestation beginnen, een eigen uitvinding waarop hij octrooi bezat. Tenminste, dat zei Jan. De uitvinding had te ma ken met gebruik van laser-stralen die voor de t.v.- uitzendingen gebruikt konden worden. Hij had daartoe de N V. Samal opgericht, die vanuit Italië uitzendingen zou verzorgen. Op het eiland Sardi nië was daartoe een villa gehuurd, die de commer ciële uitzendingen naar Nederland zou stralen. Het hoofdkantoor zou zijn gevestigd aan de Ren- gerstrasse 71 in het Zwitserse Zurich. Aldus het verhaal van Jan. In Noordwijk wilde hij een soort bijkantoor inrich ten. Hij sloeg een inwoner van Noordwijk aan de haak die enthousiast raakte voor de plannen en be reid was voor de „redelijke" prijs van twaalfhon derd gulden per stuk voor een totaal bedrag van rond de tienduizend gulden, aandelen te kopen. Dan was er ook nog een oudere dame in Amers foort die op het verhaal veertigduizend gulden neertelde voor aandelen. De officier noemde dit laatste verhaal wel erg zie lig, omdat het slachtoffer vrijwel al haar geld kwijt raakte met als neven-verwachting dat het wel tot een huwelijk kon komen met Jan. „Dat valt te begrijpen, want verdachte heeft een uitstekend voorkomen, heeft een mooi praatje over zich, plooien in zijn pantalon én beschaafde manie ren", aldus de officier, mr. H. J den Os. Maar Jan verscheen niet ter zitting van de recht bank, want volgens mededeling van zijn advocaat is verdachte bang door de spanning een beroerte te krijgen. De rechtbank overwoog even om desondanks een bevel te geven de verdachte naar de zitting te brengen, maar zag van die maatregel af, zodat de strafzaak bij verstek werd behandeld. „Verdachte heeft gezegd wel een beetje trots te zijn op zijn activiteiten, die zijn ingesteld op de heb zucht van de mens", aldus de officier. Er zijn nog meer gedupeerden, want men was reeds begonnen met inrichten van een kantoor, maar niemand werd betaald, zodat de totale schade groter was dan de waardeloze aandelen. „Hoe kunnen de mensen in zo'n krankzinnig verhaal trappen", vroeg de officier zich af. Mede gezien het verleden vol oplichtingen zag de reclassering ook weinig mogelijkheden voor verdachte. Vonnis op 26 juli. iLEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGINA 5 LEIDEN De commissie Ruimtelijke Ordening ging gisteravond in meerderheid akkoord met de bouwplan nen van de firma De Jong aan de Boommarkt Op en kele punten was het geven van een vrijstelling in de bouwvergunning noodzake lijk omdat de plannen niet voldeden aan het bestem mingsplan. Aan de Boommarkt wil de fir ma De Jong een nieuwe gara ge voor zijn trouw- en begrafe nisauto's bouwen. Daartoe heeft hij bij de gemeente een bouwvergunning aangevraagd die voorziet in de bouw van 360 vierkante meter garage met daarboven twee kantoor- lagen en twee woonlagen. In het bestemmingsplan is wel rekening gehouden met de bouw van de garage maar wordt er van uit gegaan dat de lagen boven deze garage een woonbestemming krijgen. Zo doende zijn de twee kantoorla- gen, die ontworpen zijn om het geheel exploitabel te maken, in strijd met het bestemmings plan en dient daar vrijstelling voor gegeven te worden. De commissieleden gingen zonder veel moeite akkoord met de plannen van De Jong. Alleen het raadslid Glaubitz (D'66) behield zijn stem voor. Hij was er niet van overtuigd dat het niet mogelijk zou zijn één kan- toorlaag en drie woonlagen te bouwen. Wat betreft het verbeterings plan Pancras-Wast uitten de leden hun zorg over het bui tenaanzicht van de Hoogstraat. De heer Zonnevylle zei er wel van overtuigd te zijn dat de gevels verbouwd moeten wor den maar was het niet eens met de uitvoering van de plan nen. Hij behield zijn stem voor. De voetgangersbrugge tjes over de Oude- en Nieuwe Rijn blijven punt van discussie in het CDA. De heer Van Zijp ging persoonlijk volledig ak koord met de aanleg van de geplande bruggetjes maar zei niet te weten of zijn fractie er ook zo over dacht. LEIDEN De avond die de studentenvereniging Quin- tus gisteren organiseerde over het kraken, gaf met de aanwezigheid van vertegen woordigers van gemeente en hulpverlenende instanties eep aardig overzicht hoe de kraakproblematiek moet worden benaderd. Opval lend was de afwezigheid van de groep waar het eigenlijk om gaat, namelijk die van de krakers. De heer Ambtmeijer van het Buro Huisvesting stelde dat zelfs als binnen tien jaar iede re vierkante meter grond in Leiden is bebouwd, de wo ningnood niet opgelost zal zijn. Er zal dan gedacht moeten worden aan een overloop naar Voorhout, zoals die nu plaats vindt tussen Den Haag en Zoe- termeer. Hij zei in ieder geval geen behoefte te hebben aan een anti-kraakverordening. Van het vorderen van wonin gen lijkt nu nóg niets terecht te komen. Ontruiming vindt meestal pas plaats als het gaat om gekraakte panden die voor de distributie zijn bestemd. De heer Sprenger van het Ad- vocatencollectief zag vooral speculatie als de grote boos doener van de woningnood en het systeem waarin dergelijke praktijken kunnen plaatsvin den. Anders dacht juridisch adviseur Van der Heijden die niet zozeer het systeem zelf als boosdoener ziet, maar vooral de verkeerde toepassing er van. Voorop staat bij hem dat de wet gehandhaafd moet blij ven. Dit is voor hem de reden dat het kraken als een onge wenst verschijnsel moet wor den gezien. bekijken. „Hoe is het mogelijk zei hij; „ik zie dit voor het eerst...!" De stenen schaaktafels van de Tromplaan zijn eindelijk aan de vergetelheid ontrukt, zij het nog op een bescheiden wijze. Dat men eigen schaakstukken (en eventueel klok) zelf moet meebrengen mag geen noemenswaardige handicap geacht worden. „Alleen,, aldus onze man in Oegstgeest, „alleen die grote stoelen staan een beetje te ver van de tafels af. Je kunt niet ^ns lekker leunen..." Zoals overal wordt ook in Oegstgeest geschaakt tot de pionnen er bij neervallen. Het inwonerbestand zo heb ik weieens gehoord geeft zichzelf nogal uit voor een stel knappe mensen bii elkaar en alleen daarom al mag je aannemen dat het schaken juist daar past in binnen het intellectuale raam van de vrijetijdsbesteding. Oegstgeest dus schaakt bij het leven. Tot in georganiseerd verband, want onlangs werd er een echte schaakvereniging opgericht die niet schroomt cracks van naam en toenaam aan de borden uit te nodigen. Zo vindt men er nu en dan de schakende journalist (of schrijvende schaker) en oud-Leidenaar Alexander Mdnninghoff die met internationale grootmeesters omgaat als waren ze oude makkers bezig met het spelen van een simultaanwedstrijd. Het schaakspel heeft zich in Oegstgeest inmiddels verplaatst naar de buitenlucht. Althans dat was de bbdoeling van het gemeentebestuur. Al meer dan een jaar staan in een klein gemeentelijk plantsoentje naast het bejaardencentrum Trompenburch aan de Maarten Harpertszoon Tromplaan twee stenen tafelen, schaaktafels die stil noden tot het spelen van de edele denksport. Al die tijd hebben de tafels er zo'n beetje voor Jan Joker bijgestaan, want de meeste Oegstgeestenaren weten niets van het bestaan van deze buitenrecreatie- exemplaren af. Er valt evenwel een wending ten goede waar te nemen, zeker sinds onze man in Oegstgeest op het idee kwam, een paar spelers te „schaken" en ze aan het stenen bord te zetten voor een partijtje. Hij strikte wethouder O. C. van Belle van financiën en CRM, die zich graag beschikbaar stelde, ook al zo heet het bij geruchte omdat de heer Van Belle toch al vaak pogingen in het werk stelt om iemand schaakmat te zetten. Gelegenheidspartner van de wethouder bij deze partij openlucht-schaak was een bewoner van Trompenburch meneer Moonen. Toen de heren verdiept waren in deze aangename tijdpassering om elkaar stukken te kunnen afsnoepen, kwam een andere Tromplaanbewoner de stand van zaken even VENEZOLAANSE SUPERSTAR KOMT NEDERLAND VERDER VEROVEREN l v - j D'Leon. Venezuela. Superstar. Hij komt iBij regeertIn de ^gehoorzaal van iden, vrijdag 20 juni, van uur 's avonds tot vijf uur de ochtend van zaterdag 21ste. Van heinde en ver len de salsa-kinderen it salsa-gevoel begint zo id 25 jaar, maar de fans lijnen steeds jonger te irden) naar Leiden totdat ze met 1300 pijman het gehoorzaalcomplex gaan bevolken a raison van 30 gulden per persöon. Dat in kl lijn de verwachtingen van Dorni de promotors Van Leon in i n Nederland, vanwie ik ;n i gisteren Lucio Emerenciana jlspe van Curacao sprak. Lucio lemi lachte smakelijk, toen ik zei klo te twijfelen aan de test* plaatselijke bereidheid om ïgen drie tientjes neer te tellen ach1 voor een nachtje feesten in der twingtempo. „Geen twijfel op mogelijk: ze zullen er zijn. ?n Wij zijn gebeld uit alle a en delen van het land door eren|mensen die met hele oepen naar Leiden zullen imen volgende week. igeni D'Leon en z'n elf musici il kunnen het zich niet i veroorloven lang in ons land te blijven, daarom breien ze een hele nacht aan elkaar. Het publiek kan, na de toegiiten, met de eerste trein regelrecht weer naar huis D'Leon: ik ken hem niet. Maar moet je in New York eens over hem horen, 'aar breken ze desnoods Madison Square Garden af om hem te kunnen horen en zien (want het is ook een razendgekke show die eri^ Oscar en de zijnen brengen). Salsa Mij ook geheel onbekend, maar dat zegt niks natuurlijk. Iets nieuws kan er altijd bij. Trouwens, er zijn volgens Lucio in Nederland ongeveer 300.000 mensen die elpees van Oscar kopen. Dat zijn dus al salsa-rockers tot in het merg en er komen er steeds meer bij. Salsa, in elk geval, zoals deze Zuidamerikaanse topjongen van 37 jaar het brengt, is latijnsamerikaanse muziek. Dat is muziek die in onze streken opgang maakt. Salsa, ach, laat ik Emerenciana er maar over aan het woord: „Salsa is iets, het woord zegt het al, iets pittigs, gepeperd en gezouten. In recensies kun je erover lezen. Dan hèeft men het over „zinderende salsa", of, zoals een Nederlandse beoordelaar schreef: „het swingt als de neten Het zijn jumpende akkoorden, klinkklaar uit het hart komend". De salsa kwam via omwegen naar de States. Geïnspireerd door Afrika, gekoesterd op Cuba en op andere eilanden in het Caraïbische gebied. Trok met emigranten en andere vluchtelingen over Miami naar New York. Maakte daar enorme furore. Oscar D'Leon maakte zes elpees vol salsa; hij is de schutpatroon van alle overige salsa-artiesten (die in New York kregen „vrij" van optredens om naar Oscar te kunnen luisteren toen hij daar onlangs optrad). Oscar de wonderman aan de bas, waar de freaks holderdebolder van worden: Venezuela gracias Venezuela bedankt, je zoon is het best, schreeuwde men in Madison Square Garden uit 15.000 kelen. En vandaag de dag een van de best verkopende salsa- artiesten op de plaat in Nederland. Nogmaals, ik heb het van' horen zeggen, maar er moeten autoriteiten zijn die Oscars roem kunnen bevestigen. Geboren in een parochie van Caracas, muzikale rusteloosheid die tegelijk met hem werd geboren. Van school gestuurd, omdat hij z'n lessenaar gebruikte als bongo en daarbij keelgeluiden produceerde die leken op het ritme van een bas. Trouwde, kreeg twee zoons (die hij zelden ziet en daarom over hen een lied op z'n laatste elpee schreef), werd taxichauffeur, verkocht de taxi die te duur werd. Een leven van vallen en opstaan, maar D'Leon raakte tenslotte helemaal in de wereld van de salsa en ging uiteindelijk triomfen vieren, zo tropisch als wat. Steeds bij de vijf eerste plaatsen op toppop- toestanden. Nu in Nederland. EEn nacht in Leiden, een nacht in Amsterdam en een stevige middag en avond in Eindhoven. Groots salsa dansfestijn, met Oscars eigen groep „La Salsa Mayor". Wow Salsa, zoals alleen hij die kan spelen Genoeg erover. Men zal het zelf moeten ervaren, volgende week vrijdag laat. Lucio Emerenciana: „D'Leon is een hartsikke sympathieke jongen; hij had een Hollander kunnen zijn..." Oscar speelt in Leiden om en om met de Nederlandse groep Latin Touch Orchestra, ik meen uit Utrecht. Dat wisselt elkaar af, maar D'Leon heeft de grootste moot te verzorgen. De verwachting is, dat de salsa de vermeende bouwvalligheid van sommige delen der Stadsgehoorzaal zal doen toenemen. Overigens: Lucio kondigde gisteren, met uitzicht op de toekomstige plaatsverkoop, alvast een nieuwe rage aan. „Die komt eraan, heel beslist. Het ligt op de salsa-lijn: rock cha cha". Voorlopig houden we het maar op Oscar D'Leon y su Salsa Mayor. Daarna zien we wel weer verder. Maar kalmpjes aan, dan breekt het lijntje niét, zal er vrijdag de 20ste niet bij zijn. Het geweld echter moet buitengewoon muzikaal zijn. Ofschoon: „more or less jazz-like". Voorverkoop bij Gé Hofenk aan de Haarlemmerstraat en vrijdagavond aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Leiden krijgt de primeur van Nederland.. Lucio Emerenciana: „Leiden ligt bij verschillende promotors duidelijk voorop. Maar let vooral straks eens op die buitenaardse kracht die Oscars body en geest in bezit heeft genomen Wethouder Van Belle probeert Trompenburch-bewoner Moonen schaakmat te zet ten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5