'Middenschool- experiment Ashram per 1 augustus niet verantwoord' Woubrugge komtniet meer terug op discutabel raadsbeslui Bezwaarschrift remt snelle ontwikkeling winkelcentrum in Zoeterwoude-dorp MINISTER PAIS STELT EXTRA VOORBEREIDINGSJAAR VOOR: Gif stortingen in Alphen? Mirjam van Ringelestijn 3000ste inwoner Nieuwveen Pop- weekeinde in Midas Zwemvierdaagse in bad De Hoorn ss 4 iio LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 RAADSLID BESCHULDIGT COLLEGE VAN MANIPULATIE EN CHANTAGE WOUBRUGGE In een extra raadsvergade ring- stelden B. cn W. van Woubrugge gistera vond voor om het raadsbesluit van mei ter on derhandse aanbesteding van het bouwrijpma- ken van grond in Hoogmade maar weer onge daan te maken, omdat de reden die tot dit haas tige besluit had geleid vervallen was. Ondanks de bezwaren in algemene zin tergen onder hands aanbesteden, wilden de raadsleden nu toch niet meer terug. VVD'e Hans van Woerden had zich reeds per brief verzet tegen de gang van zaken rond het gewraak te raadsbesluit. Hij had zelf de mogelijkheid van een kroonprocedure ter opschorting van het raads besluit overwogen. Overigens zag hij het spoedei sende van deze vergadering niet; immers de bouw in Hoogmade wordt toch al naar oktober verscho ven, zodat er tijd genoeg was om de benodigde za ken te regelen. Veel raadsleden wezen erop, dat in het verleden was afgesproken om boven de vijftigduizend gul den niet meer onderhands aan te besteden. Toch heeft het nu geen zin meer de procedure opnieuw te starten. De bedragen zijn immers bekend en dat kan alleen maar tot hogere prijzen voor het werk leiden. Dit bracht Noordam (CDA) tot de conclusie, dat een nieuw raadsbesluit niet in het belang van de gemeente zou zijn. En hiermee raakte hij de kern van de zaak. Vos (PvdA) kwam na dit alles tot de conclusie, „dat de wet van het getal en niet de wet van de rede in Woubrugge regeert". Hij doelde hierbij op het CDA, dat voorstellen van B en W door dik en dun steunt. Dit raadslid beschul digde B en W van manipulatie en chantage en kondigde aan bij een volgend debat over onder handse aanbestedingen „de raadzaal te verlaten". Burgemeester Brouwer de Koning probeerde de raad te overtuigerr van de goede bedoelingen van B en W, maar slaagde gezien de reacties toch niet helemaal in. Na veel vijven en zessen werd besloten hetl raadsbesluit om de aanbesteding onderhan| gunnen voor ruim zes ton te handhaven, l elke andere oplossing de gemeente meer gelJ kosten. B en W zegde toe - dit was overigJ eens besloten - boven de vijftigduizend guldel meer onderhands aan te besteden. En moei noodzaak zich daartoe in de toekomst toclj eens voordoen, dan zal eerst de raad Wi eengeroepen. Het Ashram-college. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Mid denschoolexperiment op het Ashram-col lege per 1 augustus 1980 gaat niet door. Minister A. Pais van het ministerie van Onderwijs heeft in een brief aan het Ash- ram-bestuur laten weten dat hij "op grond van ingewonnen adviezen (van on der meer de Onderwijsraad-red.) tot de conclusie is gekomen, dat het niet ver antwoord is per 1 augustus 1980 het expe riment te beginnen". Als grond voor het uitstel van het experiment noemt minis ter Pais onder meer dat door het vertrek van 'leraren' die betrokken zijn geweest bij de voorbereioing van het experiment het draagvlak is verzwakt. Pais stelt ver der in zijn brief: "Gelet op de positieve ontwikkelingen in de school en gelet op .de kwaliteit van de ingediende plannen wil ik u echter in de gelegenheid stellen om het komend schooljaar voorbereidin gen te treffen voor een start van het ex periment per 1 augustus 1981". De voorbereidingen voor de start van het Middenschool-experiment per 1 augustus 1980 op het Ashram-college verliepen niet vlekkeloos. Vorig jaar werden rector W. Chamuleau en conrector H. van Casteren van het Ashram door het schoolbestuur 'buiten spel' gezet door verschil van inzicht over de vorm waarin het experiment gego ten moest worden; de rector werd voor waardelijk ontslagen, de conrector werd voorwaardelijk geschorst. Een actie van het bestuur die door het overgrote deel van de Ashram-leraren niet in dank werd afgeno men. De meeste leraren kozen in meerder heid voor de terugkeer van Chamuleau en Van Casteren. Het schoolbestuur weigerde echter om de disciplinaire maatregelen te gen Chamuleau en Van Casteren in te trek ken. Het Middenschoolexperiment dat 1 au gustus 1980 van start zou moeten gaan, kwam in gevaar. Het schoolbestuur vroeg het experiment dan ook niet aan. Chamu leau en Van Casteren boden het schoolbe stuur in maart aan om 'vrijwillig ontslag' te nemen mits het schoolbestuur het Midden schoolexperiment per 1 augustus 1980 bij de minister zou aanvragen. Dat heeft het schoolbestuur nu gedaan maar zonder het gewenst resultaat. Het Middenschoolexperi ment wordt uitgesteld tot waarschijnlijk 1 augustus 1981. 'Waarschijnlijk' omdat de mi nister in zijn brief over "een start" schrijft en niet over een definitieve start per 1 au gustus 1981. Minister Pais is van mening dat "goed func tioneren van de schoolorganisatie noodzake lijk is om de zware taken van het experi ment uit te voeren". De vele conflicten op het Ashram-college in de afgelopen maan den hebben de voorbereiding op het experi ment gestagneerd volgens de minister. Bo vendien zullen, aldus Pais, onderdelen van het 'document' (waarin afspraken zijn vast gelegd) niet op korte termijn uitgevoerd zijn. Pais wijst in dit verband onder meer op de vorming van een nieuw schoolbestuur en het aantrekken van nieuwe directieleden. Geïntegreerde brugklas Minister Pais schrijft in zijn brief dat het Ahsram-college wel al ervaring kan opdoen in het integreren in één brugklas van MAVO. HAVO, VWO en LTO (de laatste afkorting staat voor Lager Technisch On derwijs). Dit volledig geïntegreerde brugjaar met ingang van 1 augustus 1980 zou het Ashram-bestuur kunnen aanvragen op grond van artikel 26 van de Wet op het Voorbereidend Wetenschappenlijk Onder wijs. Zegt het Ashramcollege ja op dit voor stel van Pais, dan moet er binnenkort een 'bestedingsvoorstel extra faciliteiten' wor den aangevraagd bij het kabinet van de ko ningin. ALPHEN AAN DEN RIJN De kans is groot dat ook in Alphen a/d Rijn chemisch af val is gestort. Het provinciaal bestuur heeft het Hoogheem raadschap van Rijnland op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Het vermoeden dat het hier om giftige stoffen gaat, is gerezen nu vaststaat dat in de Oudshoornsepolder op de grens van Alphen en Ter Aar stortingen zijn ver richt. Indien inderdaad blijkt dat het om giftige chemicaliën gaat, bestaat er een direct ge vaar voor het milieu. Het stuk polderland waar de stoffen zich zouden bevinden herbergt een sloot die gevaarlijk dicht bij het Aarkanaal ligt. Deze zaak is aan het licht ge komen na een telefonische melding van de heer De Lan ge die eigenaar is van het ge wraakte stuk land dat nu voor argrarische doeleinden wordt gebruikt. De heer De Lange meldde dat de storting in 1972 moest hebben plaatsgevonden met toestemming van de toen malige eigenaar, het polderbe stuur. De vaten (er wordt van 30 tot 40 stuks gesproken) zou den gedumpt zijn door het Alphense bedrijf Jannes Vos in opdracht van de firma Bies- terfel Co. Beide bedrijven ontkennen echter dat hier sprake is van giftige stoffen. De verklaringen staan lijn recht tegenover de bewerin gen van de heer De Lange die heeft meegedeeld dat de vaten in de grond zijn gestopt na een verzoek om een sloot te dem pen. In plaats van te dempen, werd het daaraan gelegen land afgegraven tot een kuil van ruim zeven meter. Hierin wer den in de nacht veertig vaten afval begraven. Hem werd schriftelijk medegedeeld wel ke stoffen er op deze manier zijn verdwenen. Dit stuk is nog niet boven water. Wél weet De Lange nog dat het stoffen waren die in hoge con centraties zeer gevaarlijk zou den zijn. Hij werd gerust ge steld met de mededeling dat het hier echter ging om sterk verdunde chemicaliën die door deze verdunning niet meer giftig waren. De gemeente Alphen weet zich niet te herinneren dat de dumping is gedaan, hetgeen onieuw indruist tegen de ver klaringen van De Lange. Deze meent dat de gemeente wel degelijk wist dat er acht jaar geleden is gedumpt. De ge meente deelt mee dat de aard van de afvalstoffen zal worden nagegaan. Voorts is men nu nièuwsgierig en gaat hij Jan nes Vos en Biesterfeld na of deze op meerdere plaatsen „aan het werk zijn geweest in en rond Alphen". Afhankelijk van de resultaten van de on derzoekingen zal de gemeente de noodzakelijke maatregelen ^n. Het is nog niet bekend •••nnneer de Alphen- onderzoek zal De twee jaar oude Mirjam, dochter van de onlangs aan de Christelijke lager school „De Wegwijzer" benoemde onderwijzer Van Rin gelestijn, is Nieuwveens 3000ste inwoner. Het gezin Van Ringelestijn, dat naast Mirjam ook nog een zoon telt, is op 31 mei in Nieuw veen komen wonen. Gisteren werden zij op het gemeentehuis ontvangen door burge meester G. J. van der Kroft. Na een korte toespraak overhandigde deze aan de heer Van Ringelestijn een bedrag van 3000 dubbeltjes, één voor elke inwoner, ter wijl mevrouw Van Ringelestijn een boeket bloemen ontving. ALPHEN AAN DEN RIJN Popliefhebbers kunnen hun hart ophalen. Zowel vana vond als morgen treedt in jon gerencentrum Midas te Alp hen a/d Rijn een popformatie op. Vanavond barst dit mini-pop festival los met een optreden van de Free Lance Band. Deze groep brengt in hoofdzaak popwerk van eigen hand wel ke ondergebracht kan worden in het funk-rock hoofdstuk. De groep heeft begin dit jaar een langspeelplaat afgeleverd. Zaterdagavond wordt het „popgeweld" voortgezet door „Sjardins Terrible Suprise" die „total-rock" brengt. Ook deze groep tracht met een eigen stijl een popterrein in Nederland voor zich te winnen en brengt daarbij een show op de bühne die zowel muzikaal als visueel wordt aanbevolen. Sjardins Terrible Suprise wordt ge vormd door zanger/oprichter Peter Sjardin, gitarist Wouter Planteydt, drummer Wilfred Snellens, bassist Kees van Vooren en de twee zangeres sen Robby Smits en Ella El- bersen. Beide optredens begin nen om negen uur. De Free Lance Band Haven Rijnsaterwoude heet „Het Venegat RIJNSATERWOUDE De nieuwe haven van Rijnsater- woude zal „Het Venegat" gaan heten. Dit is door de gemeen teraad besloten. De naam is ontleend aan Reinzo van Vene, die omstreeks 1108 een figuur van formaat in Rijnsaterwou- de was. Bovendien is het een goede keuze, omdat de haven met recht „een gat in het veen is", aldus burgemeester G. J. van der Kroft. Tevens werd door de raad een voorstel aangenomen tot votering van een krediet voor de bouw van 13 woningwetwoningen in plan Leidsevaart Noord. ZOETERWOUDE Een bij het Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingediend be zwaarschrift tegen het plan „Dorpskern" dreigt een spoe dige bouw van een winkelcen- trumpje tussen de Dr. Bouw dijkstraat en de Dorpsstraat aanzienlijk op te houden. Voor dit winkelcentrum heb ben zich inmiddels 17 midden-, standers aangemeld, waaron der twee gegadigden die niet al een zaak in Zoeterwoude hebben. Deze beide gegadig den willen een drogisterij met aanverwante artikelen zoals parfumerie e.d. in Zoeterwou de vestigen. De indiener van het bezwaar schrift komt voort uit een groep van zeven onderteke naars van een bezwaarschrift die zodra het plan „Dorps kern" ter inzage bij de ge meenten lag al hun .bedenkin gen tegen het winkelcentrum naar voren brachten. Na ge sprekken met gemeente en middenstanders leek deze groep hun bezwaren, dit gold ook de indieners van 4 andere bezwaarschriften, opzij te leg gen vooral omdat aan de meeste bezwaren tegemoet ge komen kon worden of omdat ze door de gemeente konden worden weerlegd. Het beroep dat nu aangetekend is door een van de zeven bevat onge veer dezelfde bezwaren. Zo zou een consumentenonder zoek geen steun geven aan de realisatie van een winkelcen trum en zou de gemeente dit onderzoek terzijde hebben ge schoven en geen nieuw onder zoek hebben verricht. Ook ontbreekt een overzicht van de mogelijkheden en wense lijkheden van de ruimtelijke ontwikkelingen van het ge bied; Een beplanting kan net zo goed een samenbindend ontmoetingskarakter hebben als een winkelcentrum, aldus de indiener van het bezwaar schrift. Tenslotte wordt ook de vrees dat het Watertje een mu seumkarakter zal krijgen om dat de winkels langzamerhand uit dit gebied zullen verdwij nen en het toelaten van een of andere horecavestiging, waar aan volgens hetzelfde consu mentenonderzoek nauwelijks behoefte is, nog in het be zwaarschrift genoemd. Momenteel zijn b e.n w van Zoeterwoude zich aan het be raden welke adviezen zij aan G.S. zullen geven omtrent deze bezwaren. Binnen een jaar krijgen de gemeente en de bezwaarde dan gelegenheid om hun meningen in een zit ting van G.S. naar voren te brengen, waarna G.S. zullen beslissen over de goedkeuring van het plan. Als het bezwaar schrift ongegrond wordt ver klaard is nog een beroep bij de Kroon mogelijk. Als dit niet gebeurt krijgt „Dorpskern" rechtskracht en kunnen de bouwvergunningen worden verleend. Nadat de raad in februari van dit jaar het plan „Dorpskern" goedkeurde, is er in maart een brief naar alle gegadigden voor een plaats in het winkel- centrumpje gegaan. Hierin werd gevraagd naar de gewen ste bedrijfsoppervlakte, of er prijs gesteld werd op een kavel binnen het gebied waar tevens de bouw van een bovenwo ning mogelijk is en voor welke branche men zich aanmeldt. Hierop zijn 17 positieve reak- ties binnengekomen met een totale gewenste bedrijfsopper vlakte van ruim 3150 m2. Een zestal gegadigden wenst ruimte met bovenwoning. Naast de twee drogisterijen die niet uit Zoeterwoude afkom stig zijn, heeft ook de PTT voor de vestiging van een nieuw postkantoor belangstel ling getoond. De anderen zijn Zoeterwoudse middenstanders. Daar er in het plan maar plaats is voor 900 m2 bedrijfs vloeroppervlakte zal er een sé- lectie gemaakt moeten gaan worden. Burgemeester en wet houders hebben daartoe al een eerste aanzet gegeven en zul len binnenkort met een pre advies komen. Dit advies wordt besproken in een geza- melijke vergadering van de commissie voor de financiën, openbare werken en midden standzaken. Voorlopig ligt het bezwaarschrift nog als scha duw over de plannen. B en W merken hierover op: „Gezien het gesprek wat wij onlangs met betrokkenen gehad heb ben betreuren wij deze gang van zaken ten zeerste, daar hierdoor ernstige vertraging dreigt op te treden, wat na tuurlijk nadelige financiële ge volgen voor de gemeente, maar in de eerste plaats ook voor de gegadigden voor het winkelcentrum zal hebben". ALPHEN AAN DEN RIJN Na de fietsvierdaagse en de wandelvierdaagse kunnen nu ook zwemliefhebbers hun hart ophalen. Maandag 16 juni tot en met donderdag 19 juni kan men deelnemen aan de Alphense Zwem-avond-vier- daagse. De prestatie wordt in zwembad De Hoorn afgelegd. Ook niet zwemmers zijn welkom bij dit evenement. Diverse activiteiten worden naast het zwemmen georganiseerd zodat niemand zich hoeft te vervelen. De eerste zwemavond wordt afgewisseld met een handboogwedstrijd. Dinsdag treedt de volksdansgroep Nir- koda op. Woensdagavond laten politiehonden zien dat ook zij tot indrukwekkende zwemprestaties in staat zijn en geven leden van Yu-si-kwam en teak-won-do demonstratie (vechtsport). Donderdagavond vindt in het zwembad een speedbootrace plaats van modelbootjes. Ook zal men kunnen lachen om de springclowns Icarus. Zoveel evenementen zouden doen vergeten dat er ook nog gezwommen moet worden en wel 500 meter per avond in de zwemslagen naar eigen keuze. Maandag kan men starten tussen 18.30 en 20.00 uur. De inschrijfkosten bedragen 15.-. Men kan zich laten inschrijven aan de kassa van het zwembad en bij het kantoor van de Alphense Sportstichting aan de Dillenburg 3. M. J. Maring nieuw lid raad Ter Aar TER AAR De heer 1 Maring is gisteravond bej tot lid van de gemeentq van Ter Aar. Hij nam i voor de VVD, naast de 1 Hoogervorst en Ruigroki] de beëdiging van de heer ring bestaat de Ter raad weer geheel uit I Mevrouw E. Bos-van 2 nam onlangs afscheid v Ter Aarse gemeentepolj wegens vertrek naar meer. In zijn toespraak tot het we raadslid memoreerde gemeester Verhoef dat de Maring halverwege de tingspreriode 1978-1982 zij trede in de raad doet. Hij ste het nieuwe raadslid geluk in zijn deelgenoot^ in de raad en hij vertroil op een prettige samenwerl In dezelfde toespraak Verhoef de mededeling I men ernstig rekening rif houden met het feit datj Aar het volgende jaar r een bedrag van 15ÓJ minder te besteden zal kriT dan aanvankelijk gedacm Ook Ter Aar zal moeten I „inleveren" in het kaden de bezuinigingen. Vet! ten Woubrugse kastanje moet het velt ruimen WOUBRUGGE De bol vergunning voor de fam Kroes krijgt sinds de verg: ring van de commissie ruin lijke ordening veel bet kansen. De geleidekastanl waar men zich in het veriem zeer druk om maakte zal A eindelijk toch het kind vatflg rekening worden. Even terug naar het verleg In januari nog was de com sie zeer bezorgd over voortbestaan van de oude tanje. Men weigerde zelf, het op formele gronden bouwvergunning, omdat d niet rijmde met het betrefl de bestemmingsplan. Nu he Kroes gevraagd het beste mingsplan te wijzigen, de bouwvergunning toegc zen kan worden. Over boom werd eigenlijk niet veel meer gepraat. Zijn lijken geteld i.v.m. zijn te gezondheid. De comi maakte zich meer zorgen de toekomstige aanblik vj rustieke Comriekade. Kroes met een passend werp komt, ziet de comi geen redenen meer om te werken en zal een b mingsplanwijziging pod adviseren. IL, fcea gaan De bloembakken op een kl tijn grasveldje aan de Corm de p Kempenaarlaan gaan i Nedi door. In het verleden i giste daartoe besloten, om balspe van w.o. voetballen te belemi lach ren. De omwonenden klo te t\ men in de pen en protesteplaa den via een hantekeningen drie tie. Vos (PvdA) wilde toch vooi vasthouden aan het eerder Jswir nomen besluit. Hij wees op gevaar voor de ruiten aangrenzende woningen en dele het feit, dat kleine kinderen n ook moeten kunnen spelen, g kon- De commissie kwam tegem D'L aan de handtekeningenai kun en de bloembakken zullen i geplaatst worden. Voor de I lanc spelen kwam er ook een a brei dige oplossing uit de bus. 1 aan adviseerde om achter de p kan keerplaats bij het vlakbij g een gen tennispark een trapvel naa in te richten. Yor Rotterdam gaat ook in weekeindt straatvegen ROTTERDAM De Rl Hi terdamse ge ging (Roteb) w wijze van proef ook H de weekeinden de stratei en het stadscentru J schoonvegen. De proef" komt na klachte B van het publiek en de ho reca over de toenemend vervuiling van de sta Drie, deels door werkstu den ten bemande vttgph gen, zullen in het einde tweemaal de bezel erdoor halen. De prot duurt tot 31 augustus. ki ■ate: J hf J :s° ord «es

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4