pan je en Italië hartverwarmend ederlands elftal en cryptogram EUROPA 80 Gemakkelijk dagje voor Westdaitsers Martin Vreijsen weer „in de wachtkamer UT/ LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGINA 17 (Van onze speciale verslaggever) CASTELLAMMARE - Was het ge brek aan klasse of was het de brief die Bennie Wijnstekers hem woens dag, enkele uren vóór het duel tegen de Grieken voorlas, waardoor Mar- tien Vreijsen in zijn eerste interland binnen de eerste 45 minuten volledig de mist in ging? Een vraag waarover de NAC-aanvaller even moet naden ken, maar waarop hij geen afdoende antwoord kan geven. Van zijn optimisme, dat hij na het oefen duel tegen Udine duidelijk uitstraalde, was gisteren in Castellamare in ieder ge val niets meer over. Martien Vreijsen stond weer met beide benen op de grond. Hij had zijn kans, in twee oefenduels af gedwongen. gekregen, maar die als de buterend international niet kunnen grij pen. „Ik sta nu weer in de wachtkamer van Oranje", verwoordde hij kort en krachtig zijn gemoedsstemming. „Of ik daar in dit EK-loernooi nog uitkom, weet ik niet". Martien Vreijsen was in ieder geval vooi het duel in Napels vaak met zijn gedach ten bij Feyenoord, dat via Wijnstekers weer contact met hem heeft gezocht. „De hoofdscout van Feyenoord heeft me trachten te bereiken", verklapte Vreij sen. „Dat lukte niet, dus heeft hij een brief aan Wijnstekers geschreven, waar in staat dat hij Feyenoord heeft geadvi seerd mij aan te trekken in plaats van Wim Woudsma van Go Ahead. Hij heeft dit ook al doorgesproken met Jezek en hii zou het nog bespreken met Stephan. Of ik dus nu miin prijs wilde zeggen, vroeg hij in de brief. Voor Woudsma moet Feyenoord Tfi ton betalen, ik ben niet duurder dan zes ton. Ik heb deze zaak doorgesproken met Eugène Lem- mens (ook in Napels aanwezig-red.), een goede vriend van me. NAC heeft gezegd dat er te praten valt, dus dat Feyenoord -maar komt. Wat het uiteindelijk wordt is natuurlijk afhankelijk van de prijs die NAC vraagt. Niet zo prettig vond ik dat ik van Feyenoords interesse hoorde voor de wedstrijd tegen de Grieken. Ik was dus even met mijn eigen situatie bezig. Of het heeft meegespeeld in mijn con centratie tijdens het duel, geloof ik niet direct. Het was maar een verzetje". En even later: „Het buitenland trekt ook nog aan me, maar over die clubs laat ik me nog niet uit". Bekend is dat Vreijsen vorig jaar vanuit Amerika werd bena derd door een club, een contact dat afge broken werd, maar inmiddels weer her steld blijkt te zijn. Vervcdgens, en dat is nieuw, heeft Cercle Brugge, de Belgische club van Leo Canjels, interesse voor Vreijsen. De Bredanaar zal na het EK- -toernooi alle offertes naast elkaar leg gen en met Eugène Lemmens proberen een keuze te maken waardoor zijn ver dere carrière in het voetbal er nog stra lender op wordt. (Van onze speciale verslaggever) ROME De spelers van het West duitse elftal hadden het gisteren in het erg warme Rome niet al te zwaar. Rond de klok van elf uur stuurde Jupp Derwall zijn selectie het veld op van hei sportcomplex dat de Banco di Roma on geveer vijftien kilometer buiten Rome heeft laten aanleggen en overigens pau selijk bezit is. De elf die het eerste kar wei tegen de Tsjechen geklaard hadden, mochten in een rustig tempo onderlinge opdrachtjes afwerken, terwijl de reser ves iets steviger werden aangepakt Daarna meldde Derwall dat de spelers na het eten vrijaf hadden tot negen uur 's avonds. Manfred Kaltz benutte die vrijheid om even zijn vrouw Feike, de enige Westduitse spelersvrouw die in Rome is, op te zoeken en een duik te ne men in het verkoelende zwembad. West-Duitsland vreest vooral René van de Kerkhof. Derwall speelt zelfs met de gedachten de geblokte en spijkerharde Briedel op de snelle Nederlander te zet ten. Maar daar wilde Derwall zich niet over uitlaten. Derwall heeft zich name lijk gestoord aan het gegeven dat de ove rige coaches pas op de wedstrijddag hun elftal bekend maken. Derwall is nu ook van plan dat een half uur voor de aan vang tegen Oranje te doen. IAPELS Het Nederlands elf- al is voor bondscoach Jan "wartkruis een cryptogram: in- ewikkelde vragen waarop een antwoord meestal moeilijk is. )e dag na de blamerende wed- trijd tegen Griekenland zijn de jroeven in zijn gezicht nog dui- ischr®elijk zichtbaar en kan er zelfs een glimlachje af. Hij probeeH Jjjn optimisme uit te dragen laar slaagt daar slechts ten dele Dit weet hij wel: het elftal t zaterdag tegen West-Duits- md speelt zal weinig of niets ewijzigd worden ten opzichte an de ploeg-die tegen Grieken and aanzat. „Ik heb gekozen iet bepaalde bedoelingen en re ening gehouden met de auto- ïatismen waarop eindeloos is ehamerd. Als ik groepswijzi- ingen ga aanbrengen, verliest e ploeg het zelfvertrouwen en ovendien gooi ik mezelf en het lftal te grabbel. Ik zal met deze ingespeelde ploeg door- Maar even later werd dat hij toch wel enige zal aanbrengen, er niet bij zijn, Nan- zal niet in de basis staan. Zwartkruis is met de schamele zege een strafschop op Griekenland in- bezig geweest dan de spelers groep die algemeen van mening is dat er twee punten zijn behaald en er maar niet te lang over het slechte spel moet wor den nagepraat. De stemming heeft er niet onder geleden en op de vrije dag - gisteren -, toen alleen een licht training om de spieren soepel te houden op het programma stond - werd onbekommerd doorgebracht. Niet door Jn Zwartkruis die er de grootst^ moeite mee had het eerste duel te analyseren. „Dat gaat nog gemakelijker als je met 4-3 hebt verloren dan als je met 1-0 op deze manier wint. Ik vond het een duel van de armoe en je bent er niet mee door te constateren dat het niet liep en dat er inderdaad slecht is gespeeld. Wij hebben er wat blessures aan overgehouden waarvan die van Huub Stevens er het ergst uitziet, een bloeduitstorting aan zijn dijbeen. Maar over het algemeen zal het wel meeval len". Jan Zwartkruis was zwaar beproefd in de dug-out. Alles wat hij zo zorgvuldig had voorbereid ging fout. „Ik kan er niet omheen dat we niet geslaagd zijn in de circulatie van de bal, dat de vleugels niet sterk bezet waren, dat Willy van de Kerkhoff onvoldoende opkwam met de bedoeling de bal terug te kaatsen, dat niemand impulsen gaf en dat we met onze toch gebrekkige lichaams- en loop techniek achterliggen bij ploegen als Griekenland wat snelheid, soepelheid en wendbaarheid betreft". Versnellen Beseffend dat hij doende was zijn gehele ploeg af te breken, deels ook uit teleur stelling omdat alle voorbereidingen niet tot uiting waren gekomen, beriep Zwart kruis zich op de weinige mogelijkheden om nog te wisselen omdat Schrijvers al zo gauw was uit gevallen en ook het al les beheersende feit dat Nederland er niet in was geslaagd het eigen speltype uit te voeren. „De pleog was niet op gang te krijgen. We zijn het sterkst als we op de breedtes spelen en dan ineens ver snellen met de lange pass. Maar die kwam van Krol noch van Van der Kor- put. Het gekke was dat de ploeg totaal relaxed was, niet overgeconcentreerd, en dat er dan toch zo'n schamele prestatie te voorschijn kwam". Het was zondermeer duidelijk dat Zwartkruis er niet uit had kunnen ko men. En dat moest hij nu juist wel met het belangrijke duel met West-Duitsland in het verschiet. Dan zal er wel diepte gemaakt moeten worden, dan zal de vrije trap en de hoekschop wel uitge voerd moeten worden zoals dat tot in den treure is gerepeteerd, dan zal de versnelling in het spel wel voor de ver assende ontwikkelingen moeten zorgen. Maar hoe, vraagt ook Zwartkruis zich af. „Dit weet ik wel", aldus de coach, „het zal een geheel andere wedstrijd worden dan tegen de Grieken die ik keihard vond spelen. Sommigen gingen zelfs fi naal over de rooie. Ik weet dat mijn jon gens graag tegen Duitsland-spelen en dat het andersom ook zo is, hoewel de be richten daarover veelal anders luiden. Duitsland tegen Nederland is altijd een wedstrijd van de eeuw, een topper in het voetbal. Ik weet wat ik zaterdag zal doen, maar pas vlak voor de wedstrijd maak ik mijn ploeg bekend. Ik heb leer geld betaald door dat wel eens eerder te doen. Een speler die dan licht geblesserd was, hield zijn mond omdat hij wist dat hij in de basis zou staan. Een ander was hevig teleurgesteld dat hij er niet in stond en dan moest ik toch nog een be roep op hem doen. Dat doe ik dus niet meer. Ik kan alleen zeggen dat Johnny Rep nog een hele wedstrijd zal spelen." Afkoeling en plezier in het zwembad voor Oranje. Hugo Hovenkamp doet aan verkapte conditietraining met Rene van de Kerkhof op de schouders. na afloop doodop en je weet nooit hoe dat in een verdere wedstrijd doorwerkt, zodat 1-0 wel eens erg weinig kan blij ken". v Dat betekent dat Martin Vreijsen zijn plaats kwijt is. Zwartkruis wil hem om zijn telerustellende prestatie tegen Grie- Rapport kenland toch in bescherming nemen met de woorden: „Vreijsen had door zijn spel bij NAC, -maar clubvoetbal is toch wel iets anders dan interland-, en in de oe fenduels zijn plaats afgedwongen. Zijn kracht is zijn ongrijpbaarheid, maar dat kwam er niet uit. Hij speelde vrijwel al leen op de krijtlijn en had de pech dati hij in een ploeg stond die in het geheel niet draaide waardoor hij ook niet "kon groeien". Gisteravond heeft hij per speciale koe rier een uitvoerig rapport van KNVB-trainer Ger Blok gekregen van West-Duits- land tegen Tsjecho-Slowa- kije. Daaarop zal hij studeren want soms krijgt Zwartkruis de indruk dat hij te diep in de materie duikt. Zwartkruis vertelt. „Als het tegen West-Duitsland helemaal niet gaat, ik Nanninga toch weer moeten inzetten", zei hij onder andere. „Wij hadden wel een basis moeten leg gen voor een royaal doelpuntensaldo. dat nog van belang kan zijn in de endstand van de groep. Want de Grieken waren „Ik zit te piekeren hoe een Manfred K^ltz, die veel en, sterk opkomt, afge stopt moet worden. Moeten we dat al voor de middellijn doen of moeten we hem laten stoppen met de mogelijkheid gebruik te maken van het gat dat dan bij de Duitsers is gevallen. Ik ben er nog niet van overtuigd dat West-Duitsland met twee spitsen zal spelen. Ik heb hen wel eens met vijf spitsen gezien, dus die twee staan voor mij nog zeker niet vast. Al weet ik wel dat West-Duitsland sta bieler speelt dan wij. Wij kunnen soms briljant voetballen en dan weer een slechte prestatie afleveren. Hoewel, we moeten ook weer niet te hoog opkijken tegen de Duitsers. Ze hadden een inten sieve voorbereiding achter de rug, maar faalden tegen Tsjecho-Slowakije ook. We zullen wel zien. Als het helemaal niet gaat, zal ik Nanninga er toch weer moe ten inzetten". De soms als een orakel op tredende Zwartkruis heeft derhalve de zelfde ploeg - met Schrijvers in het doel want zijn oogblessure geneest voorspoe dig - in zijn hoofd, met Rep op de rech ter vleugel en Nanninga wellicht als de speler die graag als pinchhitter wordt betiteld. HERMAN VAN BERGEM (Van onze verslaggever) HILAAN „Het Spaanse elftal stelt ïelemaal niets voor", waren woorden lie de Spaanse bondscoach Kubala ïad uitgesproken aan de vooravond /an het Europese kampioenschap 'oor landenteams. De vertrekkende echnisch leider, die door de Spaanse >ond inmiddels al onder curatele is esteld (hij heeft gezelschap gekregen an Santamaria, trainer van de mili- airen), bleek echter een veel te som- iere kijk te hebben op de verrichtin- ;en van de nationale ploeg. De dub- )elblanke eindstand, .gisteravond in iet duel tegen Italië mag daarvan een >ewijs zijn. Wat de Spanjaarden in bomvolle San Siro stadion van tlilaan lieten zien, was uiterst ver- iwikkend. Gastheer Italië, uiteraard ianig verzwakt door de gedwongen ifwezigheid van de bij het omkoop- ichandaal betrokken Paulo Rossi, werd duidelijk in verlegenheid ge- IJ. bracht door de activiteiten van de te genstander. 3llJ- en- Zozeer zelfs dat Italië er niet in slaagde ien bres te slaan in de goed georgani- ieerde Spaanse defensie, met aan het de voortreffelijke doelman Arco- loda, die in zijn land inmiddels is ge- lombardeerd tot beste doelman ter we- 'eld. De Italiaanse fans sloeg zelfs de schrik om het hart toen Sastrustegui in le elfde minuut de score leek te openen. Tot groot geluk van alles wat Italië een warm hart toedraagt, keurde scheids rechter Palotai de treffer van de Span aard echter af wegens buitenspel Doordat beide ploegen de bedoeling had- len de kortste weg naar het doel te zoe ken, werd het treffen tussen Spanje en Italië een boeiende krachtmeting. Dat in schrille tegenstelling tot de ontmoetin gen op de openingsdag. Met gevarieerd spel, uitgevoerd in hoog tempo, steeg de amusementswaarde gisteravond in Mi laan met de minuut. Ook voor de doelen waren er talloze aantrekkelijke momen- Zuideuropese voetbalnaties staan erom bekend dat zij meestal het doel in willen lopen, maar met die gewoonte le ken zowel Italië als Spanje te willen af rekenen. Aan Italiaanse zijde lieten An- tonioni en Gratiani regelmatig zien over een voortreffelijk afstandsschot te be- tchikken. De laatste leek pal voor pauze elfs op succes af te stevenen, maar zijn ctie werd op tijd een halt toegeroepen. )e ingreep, binnen het strafschopgebied an Quini, was wel wat hardhandig, "maar Palotai zag toch geen enkele aan leiding om de bal op de stip te depone ren. Gratiani was het duidelijk niet eens met de beslissing van de rechtspreker uit 'm Doelman Zoff kan net met de voet red ding bren gen voor Italië. De Spanjaard Quini is een fractie te laat. Hongarije. Toen hij bleef mekkeren toonde Palotai hem dan ook terecht de gele kaart. Remise Ook na de wisseling bleef het hartver warmend voetbal van beide kanten. Maar langzamerhand werd het wel dui delijk dat Italië zich niet neer wenste te leggen bij een remise. Dat zou een te grote afgang betekenen voor de ploeg van coach Bearzot. Daarom deden zijn manschappen er in het vervolg van de strijd nog maar eens een schepje boven op. Nu ook liet de elegante Bettega enke le oogstrelende acties zien. Maar de aan valler van Juventus had geen geluk in de afwerking. In een poging zijn team nog wat meer offensieve krachten mee te geven liet Bearzot kort na de hervatting Cabrini plaats maken voor de 35-jarige routinier Benetti, jarenlang spelend voor Juven tus, maar inmiddels overgestapt naar AS Roma. Het sein was gegeven voor een heftig offensief van Italië. Spanje leek er vooralsnog niet van wakker te liggen. Invaller Juanito (hij nam vlak na de rust de plaats in van Dani) joeg doelman Zoff in de 26e minuut danig de stuipen op het lijf toen hij een vrije trap tegen de on derkant van de lat kogelde. De wissel speler ontwikkelde zich toch tot een vaardige balartiest. Zijn acties waren de Italiaanse achterhode regelmatig te machtig. Het uitblijven van de verlossende Ita liaanse treffer kwam de rust in het spel van de gastheren begrijpelijk niet ten goede. Ook het thuisfront werd wat on rustig en tegelijk ontevreden. Het liet dat ook hoorbaar merken. Bondscoach Bearzot drentelde nerveus langs de zij lijn, maar ook zijn bemoeienissen bleven zonder resultaat. Zijn discipelen waren conditioneel niet bij machte de ruggen nog eens te krommen. Spanje beperkte zich in de slotminuten tot het spelen op balbezit en dat ging de ploeg meer dan voortreffelijk af. Scheidsrechter: Palotai (Hon). Toeschou wers: 75.000. Italië: Zoff; Gentile, Collovati, Scirea, Cabrini (Benetti); Oriali, Tardelli, Antog- nioni; Causio, Graziani, Bettega. Spanje: Arconada; Tendillo, Migueli, Alesanco, Gordillö; Saura, Asensi, Zamo- ra; Quini, Dani (Juanito), Satrustegui.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17