Russisch onderwijs steekt Amerika de loef af taking in energiecentrales prhoogt sociale spanningen Gotbzadeh heeft in Oslo niets te vertellen W aarschuwing Carter aan adres Sovjet-Unie rivellais vernieuwd nlusten Teheran issen orthodox i revolutionair Duits plan mogelijk begin ingrijpende wijziging Europese landbouwpolitiek Gemeente Zoeterwoudel Britten mesten edele paarden vet voor Belgische biefstuk fegaö. mi TENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGINA 1S ft 1 9 ®en s^ut^I.e va" een is. President Carter heeft een richtlijn 2er ?*eraar in Verenigde Staten uitgevaardigd waarin gesteld wordt t t<s' H Sovjet-Unie mo- ^at het Amerikaanse onderwijssys- 1 iteel het meest efficiente onder- teem en het hele beleid op dat vlak 1 ssysteem ter wereld bezit, dat lenten aflevert die hun Ameri- nse collega's ver overtreffen. ifessor Izaak Wirszup van de .e versiteit van Chicago ziet daar- Jaeen ernstige bedreiging voor de enigde Staten. Volgens hem zul- de Sovj'et-geleerden de Ameri go nse wetenschappers binnenkort nakijken geven. ij zijn nog niet tot het inzicht ge- ®nen dat Amerika een reus ople- voeten geworden is, omdat ons erschap op technologisch vlak :en uitholling toe is. Op het vlak wetenschappelijke en wiskun- opleiding bereiken de Russl- hogescholen een eenzame ir gte. Wanneer wij de prestaties toci de Amerikaanse universiteiten rtegen zouden afwegen, zouden bekaaid afkomen", aldus szup. bevindingen van de 65-jarige on- zoeker hebben opschudding ver- kt bij de Amerikaanse overheid dat Wirszup algemeen bekend it als een autoriteit op het vlak van onderwijsproblematiek en. boven- i een expert is in de analyse van maatschappelijk bestel der Oost- ■klanden. De studie dankt haar wij- „"weerklank ook aan het feit dat zij laar soort uniek is. hoeft dan ook geen verwondering wekken dat Wirszups alarmkreet in het Witte Huis doorgedrongen of volledig moet worden herzien. Amerikaanse president drukt in het document zijn bezorgdheid uit, over de gevolgen op lange termijn van het falen van het V.S.-onderwijssysteem. Pcilsnelle ontwikkeling In de studie van de hoogleraar wordt erop gewezen dat de Russische uni versiteiten vooral tijdens de afgelopen tien jaar een peilsnelle evolutie door maakten en dat de wiskundigen en wetenschappelijke afdelingen daarin de voorhoede vormen. Die bliksemsnelle vooruitgang van het wetenschappelijk onderzoek is ge paard gegaan met een algemene toe neming van de creativiteit en vin dingrijkheid. Merkwaardig daarbij is dat veel nieuwe ontdekkingen het werk zijn van arbeiders en technici en in mindere mate aan specialisten of beroepsonderzoekers te danken zijn. Wirszup ziet in de specifieke structu ren van de Sovjet-maatschappij een mogelijke verklaring voor de Russi sche wetenschappelijke sprong voor waarts. In de Sovjet-samenleving is er namelijk slecht een manier om op de maatschappelijke ladder omhoog te klimmen. Wie van de geneugten van het leven wil genieten moet studeren. Opleiding en bekwaamheid zijn in de Sovjet-Unie een onbetwistbare garan tie voor succes en carrière. Impliciet verwijt professor Wirszup aan de Amerikanen dat zij de leidinggevende functies vaak toevertrouwen aan mensen die niet omwille van hun be kwaamheden uitgekozen zijn, maar op basis van hun relaties, hun afkomst of gewoon hun fortuin Toch ziet hij in het Sovjetsysteem negatieve aspecten. Het Russisch opvoedingssysteem le vert volgens hem weliswaar uiterst bekwame, maar teven erg eenzijdig georiënteerde academici af. Die vor men een nieuwe elite die er niet zo zeer aan denkt haar bekwaamheden voor de produktie van verbruiksgoe- deren aan te wenden, maar wel voor de industriële vooruitgang en - daar mee nauw verbonden - voor militaire doeleinden. Rrotessor Edwin Hewitt, die aan de universiteit van Washington wiskun de doceert, vindt dat de Amerikaanse leiders zich blind staren op de nega tieve kanten van het communisme en i-ntussen niet merken dat de Kremlin- leiders met hun onderwijspolitiek hoge ogen gooien. Ook deze hoogle raar is de mening toegedaan dat bij gezet De meeste Amerikanen zijn er heilig van overtuigd dat afgestudeer den van de middelbare school in de Verenigde Staten op hoger niveau staan dan in de Sovjet-Unie. Die over tuiging steunt op de nogal simplisti sche overweging dat de studieduur van de lagere en middelbare cyclus samen, in Moskou twee jaar minder bedraagt dan in New York. Langer studeren zou dus automatisch beter studeren zijn. Wirszup haalde uit de Russische handboeken, wetenschap pelijk tijdschriften en programma's van toelatings-examens een aantal be vindingen die de overtuiging van de zelfgenoegzame Amerikanen op losse schroeven zet. De opleiding die in de Verenigde Staten voorbehouden blijft aan een beperkte groep „uitblinkers" is in de Sovjet-Unie algemeen van toepassing. De Russische docenten halen niet al leen op kwalitatief vlak betere resul taten, maa staan ook kwantitatief op kop. Terwijl in de Verenigde Staten slechts 75 procent van de middelbare een eventuele vergelijking, de balans scholieren het einddiploma in nie- in het voordeel van de Russen zou ,.exacte vakken haalt, bereikt 97,7 doorslaan. Hij trekt de lijn door naar procent van de Sovjetscholieren de het militaire vlak. Terwijl algemeen eindstreep, bekend is dat de Russische soldaten - een gespecialiseerde technologische opleiding krijgen, hebben tests uitge wezen dat zestig procent van de Ame rikaanse soldaten niet aan het gemid delde intelligentiepeil komt. Vastgeroeste ideeën De studie van Wirszup heeft heel wat vastgeroeste ideeën op losse schroeven De studie van Wirszup besluit met de voorspelling dat de Amerikaanse ach terstand in het onderwijs niet zo een voudig ingehaald kan worden als des tijds op het vlak van de ruimtevaart gebeurd is. Waar het toen genoeg was een paar honderd specialisten in re cordtempo klaar te stomën, zal het er in dit geval op aan komen een hele natie te herscholen. hIAOS in frankrijk onze correspondent Jan Drummen) d IJS De sociale en po- e ;e spanningen in ii krijk zijn gisteren aan- jk toegenomen en drei- or verregaande consequen- zullen hebben als ge- van de grootste electri- sstaking die het land t ruim tien jaren ge- heeft. Alle vakbonden lersoneel van de natio- fas- en electriciteitsbe- n hadden opgeroepen iken om te protesteren een beslissing van de n iter energie-wezen liegenen te vervolgen kerncentrales opzette- gevaar scheppen door >ezjwerk neer te leggen, ikbonden zien daarin een aantasting van het stakings recht. Het was de vijfde ener giestaking binnen een maand en met name de werkgevers hebben het lamleggen van hun bedrijven als gevolg van het uitschakelen van de electrici- teit moeilijk kunnen verkrop pen. Sinds woensdagavond deden zich de eerste stroomonderbre- kingen voor waardoor tal van voetbalenthousiastelingen die de EK wedstrijden op de tv volgden het slachtoffer wer den terwijl het derde kanaal van de nationale televisie zelfs helemaal uitviel. Maar de ern stigste storingen deden zich vanaf zes uur gistermorgen voor. In Parijs en andere grote steden kwamen de meeste treinen van de ondergrondse een tijdlang geheel stil te lig gen, de verkeerslichten vielen uit en de verwarringen en op stoppingen waren volgens de politie „fenomenaal". Ook de spoorwegen ondervonden hin der van de staking. In de in dustrie is vooral de metaalnij verheid het slachtoffer van de staking geworden en tachtig procent van de fabrieken kwam een tijd lang stil te lig gen. Tal van bedrijven zagen zich genoodzaakt het personeel naar huis te sturen en volgen de week zal de verloren ar beidstijd op een ander tijdstip ingehaald worden. In Apt in Zuid- Frankrijk waren werk gevers een electriciteitscentra- le binnengedrongen om het af sluiten van de stroom te ver hinderen. De werkgevers hebben een be roep op de bevolking gedaan om een procent van de electri- citeitsrekeningen af te trekken en daarmee een front te vor men dat moet dienen ter be hartiging van de belangen van de consumenten. Premier Barre verklaarde dat de stakers zeer ernstige ver grijpen begaan hadden tegen de veiligheid van de bevol king, hetgeen ontoelaatbaar is vooral van de zijde van over heidspersoneel. Barre ver klaarde verder dat de vereiste sancties tegen de schuldigen van de situatie genomen zullen worden De secretaris-generaal van de communistische vak bond heeft gedreigd dat dit tot zeer ernstige conflicten zal lei den. t m man. die gewond is geraakt bij de recente onlusten in Tehe- wordt door zijn vrienden bijgestaan. IER AN In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn a*en gevechten uitgebroken tussen linkse en ©doxe islamieten, waarbij een onbekend aantal »i en zeker 200 gewonden gevallen zijn, zo 4t de BBC uit Teheran. «Vechten hebben zich voorgedaan in het centrum van de lussen leden van de linkse Mujahedeenbeweging en van de «nentalistische Hezdollahigroep. De Mujahedeen hielden (jeenkomst in een stadion, toen zij door de fundamentalis- erden aangevallen. De gevechten breidden zich uit tot de n van Teheran, waarbij auto's in brand werden gestoken, kon de rust door politie, leger en revolutionaire gardisten >ld worden. WASHINGTON President Carter heeft de Sovjet-Unie gisteren opnieuw gewaarschuwd, dat de VS zo nodig geweld zullen gebruiken tegen pogingen van Moskou om het gebied van de Perzische Golf onder controle te krijgen. Carter deelt dit mede in een schriftelijk stuk, dat is voorgelegd aan een comité van de Democratische Partij, dat zich bezig houdt met Carters herverkiezing. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen zullen volgende maand, sa men met de Egyptische luchtmacht gemeenschappelijke oefe ningen te houden in het gebied van de Perzische Golf. Begin juli zullen twaalf f-4e straaljagers op een militaire basis bij Cairo aankomen voor een trainingsperiode van enkele weken. Zij zul len bij hun non-»topvlucht uit de VS worden begeleid door transportvliegtuigen. Deze oefeningen hebben ten doel de Rus sen te tonen, dat de 'luchtmacht van de VS in staat is snel in te grijpen in het gebied rond de Golf zonder er te beschikken over permanente bases Amerikaanse B-52 bommenwerpers zullen periodieke verken ningsvluchten blijven uitvoeren in het gebied van de Perzische Golf, om de militaire aanwezigheid van de VS in de Indische Oceaan aan te tonen Ford: geen 16 min auto's naar garage DEARBORN - Volgens de Amerikaanse Fordfabrieken beschikt het bureau voor verkeersveiligheid in de VS over onjuiste en onvoldoen de gegevens wanneer het meent dat er zestien miljoen Fords terug naar de garage moeten. Het bureau heeft gisteren la ten weten dat de automati- sche-versnellingsbakken van Fords die zijn gemaakt van 1972 tot en met 1979 onge merkt schakelen van de par keerstand naar de achteruit. Dit zou betekenen dat 16 mil joen auto's terug naar de gara ge zouden moetenm om het euvel te verhelpen. (Vervolg van voorpagina) VENETIE De extra-kosten die Duitsland op zich heeft ge nomen om aan de Britse bezwaren te^en de EG-begroting tegemoet te komen bedragen drie miljard gulden. Deze fi nanciële aderlating heeft tot veel anti-EG-reacties geleid en tot kritiek op de regering Schmidt. Vooral omdat de West- duitse burgers er belastingverhogingen aan overhouden. Onlangs was reeds door de negen EG-landen in beginsel beslo ten om de oorzaken van het „Brits probleem" aan te pakken en dat kan alleen door een ingrijpende wijziging van de EG-land- bouwpolitiek, die thans met zijn prijsgaranties voor landbouw- produkten zoveel gemeenschappelijk begrotings- geld naar agra risch moderne landen zoals Nederland en Denemarken sluist. Door de eis die Schmidt gisteren heeft gesteld is de kans ver groot, dat de uitkomst van de fundamentele oplossing voor dit vraagstuk voor Nederland extra ongunstig zal zijn. Volgens pre mier Van Agt zal hij de plannen van Schmidt „op een beter mo ment" mogelijk het boottochtje over de Oostzee op 29 juni, waarvoor Schmidt Van Agt heeft uitgenodigd met zijr> Duitse collega zal bespreken. De Nederlandse regeringleider liet er ech ter geen twijfel over bestaan het niet eens te zijn met het princi pe van het'Duitse voorstel. Dit principe heeft veel weg van het juste retour" (evenwicht tussen uitgaven en inkomsten van de lidstaten) waarvoor ook Engeland de afgelopen maanden, tot woede van alle overige lidstaten, heeft geijverd. OSLO Sadeq Gotbzadeh, Iraans minister van buiten landse zaken, heeft in Oslo bijeen gekomen leiders van Europese socialistische partijen een teleurstelling bezorgd door te verklaren dat hij niet met nieuwe voostellen in de kwes tie van de Amerikaanse gijze laars naar de Noorse hoofdstad was gekomen. De socialistenleiders hadden gehoopt dat Gotbzadeh niet met lege handen zou komen, een verwachting die de Oos- de zou komen, tenrijkse kanselier Bruno Kreisky ver-tolkte met de woorden: „Ik hoop dat hii (Gotbzadeh), nu hij helemaal hier naar toe gekomen is, ons iets te vertellen heeft." Maar tegenover journalisten in Oslo verklaarde de Iraanse minister: „Het enige doel van Liberalen Europese commissie slechtste uit geschiedenis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar het oordeel van de Nederlandse libera len in de Europese Liberaal-Democratische fractie is de hui dige Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, de slechtst uit de geschiedenis. ELD-voorman Cornelis Berkhouwer zei dat gisteren op een bij eenkomst van de Nederlandse liberale leden van het Europarle ment in Den Haag. Hij typeerde de commissie, die volgens hem gelukkig thans op sterven na dood is, als „makelaars van natio nale ambtelijke instanties". Volgens de liberalen die in Den Haag de tussenstand opmaakten van een jaar Europees parlement, mag er in Europa nog heel wat veranderen. Zij hekelden de chronische afwezigheid van tal van nationale internationaal bekende kopstukken als Willy Brandt (Duitsland), Chirac, Marchais, Mitterrand (allen Frank rijk) die hooguit eens een uurtje langs komen veor een perscon ferentie. mijn aanwezigheid hier is een uitwisseling van gezichtspun ten. Ik ben bezig de sfeer te zuiveren voor een eventuele oplossing van het probleem." Hij zei ook dat een proces te gen de gijzelaars geen enkel doel zou dienen. Gotbzadeh voorspelde dat het Iraanse parlement waarschijnlijk vol gende maand over het lot van de gijzelaars zal beslissen. Hij verwachtte niet dat Ajatollah Khomeiny dan nog tussenbei- Gevraagd naar zijn reactie op de veroordelingen van de gij zeling door Willy Brandt en Bruno Kreisky antwoordde Gotbzadeh: „Zij waren het er allen mee eens dat de misda den van de sjah onderzocht dienen te worden." Sadeq Gotbzaden Lagere winst voor KLM Amstelveen De KLM heeft over het op 31 maart afgeslo ten boekjaar een winst van slechts vijftien miljoen gulden behaald (tegen 82 miljoen een jaar eerder) De bedrijfsinkom- sten stegen met zestien pro cent tot 2.647 miljoen. Dankzij een winst op de verkoop van vliegend materieel (vier mil joen) en een positief saldo ove rige baten en lasten (zeventien miljoen) bleef de KLM uit de verliescijfers. Het dividend zal worden ge passeerd en de winst zal wor den toegevoegd aan de reser ve. Het vervoer groeide in het verslagjaar met elf procent tot 2.351 miljoen tonkilometers. De beladingsgraad steeg van 60,1 tet 61,1 procent. Goudmarkt Goud: onbew.: 35900-36600, vorige 36680-37380; bew.: 34100-38070, vorige 34840- 38880. Zilver: onbew.. 896-999, vorige 913-1016; bew.: 850- 1040, vorige 8S0-1060. ADVERTENTIE De Commissie Woningtoewijzing van de gemeente Zoeterwoude maakt bekend dat er ten aanzien van de thans geldende bepalingen van de door haar toe te passen woningtoewijzingsverordening, ontheffing wordt verleend met betrekking tot een aantal premie-B-koopwoningen in het bestemmingsplan "Westeinde II" te Zoeterwoude ten behoeve van de navol gende categorieën woningbehoevenden. In eerste instantie: Ingezetenen, die een eigen woning bezit ten, waarvan de verkoopwaarde - leeg te aanvaarden de f 120.000,- niet te boven gaat. In tweede instantie: Economisch gebondenen die in een huurhuis wonen te Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Warmond, j Hazerswoude, Koudekerk aan de Rijn en Stompwijk (gemeente Leidschendam). De commissie Woningtoewijzing van Zoeterwoude, de secretaris, de voorzitter, C.H.'Wijkhuizen. R.L.G. Hogenelst. j 99 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Is het dan toch waar dat de Italianen ezel- en paardevlees in hun overigens voortreffelijke salami stoppen? Twee boe ren uit het Engelse graaf schap Essex, John Denham en Ben Butcher, schijnen dit werkelijk te geloven. Volgens hen is Italië trou wens ook een gunstig af zetgebied voor muilezel vlees. Die bastaarden met lange oren verschijnen naar verluidt eveneens ge regeld in de vorm van sala mi tussen je broodjes. Denham en Butcher zijn van plan op grote schaal ezels, muilezels en paarden vet te mesten. Het is de Britten na melijk niet onbekend dat de Belgen en de Fransen zich vaak verlagen tot het consu meren van paardevlees. Zij vinden dit een barbaars ge bruik. dat praktisch neerkomt op kannibalisme. Vooral in Britse koninklijke en andere hoge kringen wordt het edele paard nog altijd hoger aange slagen dan de mens. Deze afschuw voor lieden die zich bezondigen aan het ver slinden van broodjes met ge rookt paardevlees of paarde- biefstuk met frites betekent evenwel niet dat de Britten vies zijn van het geld dat ze er in barbaarse landen mee kun nen verdienen. De Britten en de Ieren verkopen al jaren paarden aan continentale sla gers. Er wordt geregeld tegen geprotesteerd door paarde- vrienden. die de minister van landbouw in Londen gedwon gen hebben een minimumprijs vast te stellen voor levend geëxporteerde dieren. Op die manier probeert men te ver hinderen. dat de ba/baren van overzee ze zouden verslinden, i.p. v. ze te gebruiken als rijdie ren of voor paardenfok. De heren Denham en Butcher hebben echter een batterij-sy steem bedacht, dat enige gelij kenis vertoont met de inten sieve moderne fok van kippen en kalveren. Op de boerderij van Denham zullen tot 150 ezels en muilezels worde vet gemest. Sommige van die die ren zullen doorlopend grazen, de aqdere worden aangedikt in aparte hokjes. Boer Butcher, die zijn naam niet gestolen heeft (in het Ne derlands zou hij „slager" he ten), gaat op zijn naburig wei land bijna 50 paarden vetmes ten. Beide ondernemende Brit ten zijn van plan hun slacht beesten telkens tot zes maan den op de boerderij behouden. Daarna worden ze geslacht in Norwich en vervolgens geëx porteerd naar België, Frank rijk en Italië. Mevrouw Stella Baum, secre taresse van de Internationale Liga voor de Beschrming van het Paard, voorspelt dat Ben ham en Butcher de kous op de kop zullen krijgen, vanwege de protesten die het zal rege nen tegen hun onderneming. „Ik ben er zeker van,zegt ze, „dat veel landgenoten dit een afschuwelijke manier van geldverdienen zullen vinden." Landbouwer Butcher daaren tegen heeft er moed op: „Ik heb de mogelijkheden en vooruitzichten grondig onder zocht," zegt hij. „Het valt niet te ontkennen, dat het afzetge bied gunstig is. ADVERTENTIE Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieén. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. 'Fris op p| zii Zwitsers, M lekkgr zonder suiker.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15