Rusland wil Europa meer gas leveren Orgelconcours van Haarlem tijdelijk verplaatst naar Utrecht Betere voorlichting over gezondheid van ouderen noodzakelijk Haddad- vrienden balend99 terug naar Nederland Centrales worden meer afhankelijk van olie u t Modelboten in de Efteiing Een minivloot van 24 radiografisch bestuurbare modelboten vormst de hoofdmoot van de met eilanden, boeien en vuurtorens opgetuigde Efteling-attractie die zondag open gaat. Het hele project is met deskundigen op het gebied van de zeescheep vaart ontwikkeld. De kosten bedroegen een half miljoen. BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGI VUF MILJARD KUBIEKE METER VOOR NEDERLAND Commandant Kanbier van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol toonde zich verheugd over de terugkeer van Max Kroes (midden). Max wacht nog een zitting van de krijgs raad en moest dus wel even mee met de commandant. „EEN ZOOITJE, DAT LEGER DAAR" SCHIPHOL „We hadden er de balen van", zo ver klaarden de Hagenaars René Mulder (20) en Max Kroes (23) gisteren op Schiphol hun besluit om na een dienstverband van twéé weken bij de christelijke mili tia van majoor Haddad in Zuid-Libanon, weer naar moeders pappot terug te keren. Max Kroes die al eens eerder een kijkje bij majoor Haddad had genomen en nog voor de krijgsraad moet komen, werd onmiddellijk door de marechaussee gearresteerd. René Mulder kon de luchthaven als vrij man verlaten. Het twee tal was eind mei via Brussel en Rome naar Beiroet gegaan en vandaar per taxi naar de majoor. Ze werden meteen aangenomen en kregen wapens en uniformen, die volgens René door de Israeli's ter beschikking waren gesteld. Hun soldij werd vastgesteld op het voor leden van de militia ge bruikelijke bedrag van ongeveer 250 gulden per maand. Maar de verveling sloeg snel toe. „We deden de hele dag niks", aldus René. „Eén keer namen we deel aan de be schieting van een Palestijns kamp, maar voor de rest hin gen we maar wat rond in het dorp". Met het oogmerk zich af en toe toch wat te kunnen verstrooien, vertrok het tweetal afgelopen woensdag naar het dorpje Nakura om een radio aan te schaffen. „Daar ontmoetten we leden van de Nederlandse Militaire Politie en die wezen ons op de moeilijkheden die vooral Max zich op de hals zou halen als we echt lang bij Haddad zouden blijven. Omdat we toch al baalden zijn we toen met maar die MP's meegegaan. Het leger van Haddad is een zooitje. Als de Israeli's het niet steunden, was het er helemaal niks", aldus René. DEN HAAG Rusland is bereid om West-Euro pa grote hoeveelheden aardgas extra te leveren in' ruil voor westerse technische kennis. De Russen zouden bereid zijn hun gasleveranties aan het westen op te voeren met 40 miljard kubieke meter per jaar waarvan 5 miljard m3 aan Nederland ten goede komt. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Gasunie be vestigd. De Gasunie is een van de kan didaat-gesprekspartners met de Russen. Zij verwacht dat de werkelijke onderhandelingen (verkennende besprekingen worden al geruime tijd ge voerd) gezien de grote bereid willigheid bij de Sovjets op vrij korte termijn kunnen begin nen. Een leveringscontract zou al binnen een jaar een feit kunnen zijn. Maar voordat er werkelijk geleverd kan wor den, moet eerst het leidingen- net naar West-Europa dras tisch worden uitgebreid. De Gasunie wil niets kwijt over mogelijke prijzen die wij voor het Russische gas zullen moe ten betalen. Men wijst er op dat de kennis van de verschil lende westerse gasmaatschap pijen op het gebied van de winning en leveranties in Rus land zeer welkom is. De Ne derlandse Gasunie heeft qp dit terrein ook een grote reputatie opgebouwd: zij heeft projecten lopen in Argentinië, Zweden, Joegoslavië, Denemarken en Spanje. Geen uitstel verkiezingen in Bolivia LA PAZ (AP) President Li- dia Gueiler van Bolivia heeft gisteren een voorstel van de strijdkrachten verworpen om de voor 29 juni vastgestelde al gemene verkiezingen een jaar uit te stellen. In een verklaring zei ze dit be sluit te hebben genomen na overleg met een aantal leiden de personen.' Gif vondst in Amsterdamse polder AMSTERDAM De vaten die eind april zijn aangetrof fen in de Amsterdamse Vol germeerpolder blijken ge vuld te zijn met een mengsel van polychloorbenzenen. In bet omringende water zijn minieme hoeveelheden van deze stoffen en van zware metalen en laagkokende chloorwaterstoffen gevon den. Dit heeft het onderzoek uitge wezen dat is ingesteld naar aanleiding van de gifvondst. Welke maatregelen nu in het betrokken gebied worden ge troffen is nog niet duidelijk. Het onderzoek naar de her komst van arsenicum in opge pompt grondwater in Apel doorn zuid-west, heeft nog geen duidelijke aanwijzingen opgeleverd. De veronderstel ling dat het gif afkomstig was van een nabijgelegen stort plaats, is minder waarschijn lijk geworden. Bij de rechtbank in Rottter- dam is gisteren het onderzoek begonnen naar de mogelijkhe den van een civiele schadever goedingsprocedure tegen het Rotterdamse transportbedrijf Wijnstekers. Dit in verband met de stortingen die het be drijf in Lekkerkerk heeft ge daan. Geen steun voor veren Vlieland en Terschelling DEN HAAG Terschelling en Vlieland krijgen voorlo pig geen financiële steun van het rijk voor de fors ge stegen kosten van de veer diensten met het vasteland. Wel zullen het rijk en de provincie Friesland zoeken naar een oplossing op lange termijn. Dit werd bekend na het giste ren gehouden overleg tussen de burgemeesters van Vlieland en Terschelling, de commissa ris der koningin in Friesland en minister Tuijnman van ver keer en waterstaat. De regio moet betalen, zo maakte de minister duidelijk, omdat de veerdiensten geen o- penbaar vervoer, maar een re gionale verbinding vormen. De minister was echter wel tot financiële steun bereid toen de bootverbindingen met Ame land en Schiermonnikoog in problemen raakten. Vilas niet op Wimbledon LONDEN Guillermo Vilas heeft besloten niet deel te ne men aan het tennistoernooi van Wimbledon, dat 23 juni in Londen begint. Vilas heeft last van een acute blindedarmontsteking. De 24- jarige Argentijn, die dit jaar de Italiaanse titel behaalde, ver blijft in het Amerikaanse zie kenhuis van Parijs en zal mor gen geopereerd worden. BOGLIASCO Het Neder landse waterpoloteam heefi ook zijn laatste wedstrijd ir het vierlandentoernooi verlo ren. Toernooiwinnaar Sovjet unie zegevierde met 6-5. U weet 't: zodra er een nieuw model op de markt komt, daalt de tweedehandsprijs van het oude model spectaculair. Maar er zijn uitzonderingen en BMW is daar één van. De BMW 2002 bijvoorbeeld is nu, meer dan 4 jaarna het verschijnen van de nieuwe compacte BMW, nog altijd zeer in trek. En brengt een prijs op die er zijn mag. Ook voor de BMW 3-serie geldt: automobielen die gebouwd zijn met een scherp oog voor kwaliteit, houden langer hun waarde. Als u denkt over de aanschaf van zo'n BMW uit de 3-serie, moet u dus eigenlijk z'n duur zaamheid, z'n blijvende aantrekkelijkheid, Incalculeren. Wat u vandaag voor uw BMW betaalt, is één kant van het verhaal. De andere kant komt later, als u weet wat u ervoor terug krijgt. Juist nü heeft het zin om voor kwaliteit te kiezen. V y HAARLEM Doordat de Grote of SL Bavokerk van wege een onvoorziene res tauratie plotseling moest worden gesloten, kan de Haarlemse Orgelmaand dit jaar slechts ten dele in Haarlem zelf worden gehou den. Wel geschiedt de ope ning, zoals de laatste jaren gebruikelijk, op zondagmid dag 29 juni op de Haarlemse Grote Markt met een draaiorgelmanifestatie waaraan negen karakteris tieke draaiorgels uit ver schillende delen van het land meewerken. Het daar mee samenhangende ope ningsconcert wordt echter dinsdagavond 1 juli gegeven in de Grote of St. Laurens- kerk te Alkmaar waar Piet Kee zijn nieuwe compositie „Integratie" presenteert, een werk geschreven voor ker korgel, drie draaiorgels, se- rinette, kamerkoor en flage olet Het internationale improvisa tieconcours, al meer dan een kwart eeuw het meest specta- culairfe onderdeel van de Haarlemse Oregelmaand, is tij delijk verplaatst naar de Utrechts Domkerk. De jury bestaat dit keer uit de fameuze Franse organiste Marie-Claire Alain, de Nederlandse groot meester Albert de Klerk en de West-Duitser Franz Lehrndor- fer. Onze landgenoot Joost Langeveld die in de afgelopen twee jaar winnaar werd, zal nu voor het laatst in het strijd perk treden en het moeten op nemen tegen de Fransman Jacques Taddei, de Westduit ser Egidius Doll en de Neder lander Jos van der Kooy. Op woensdagavond 2 juli ko men de deelnemers zich, zoals gewoonlijk, eerst op een con cert voorstellen waarna don derdagavond 3 juli het eigen lijke concours plaatsheeft. Op vrijdagavond 4 juli concerte ren en improviseren de drie juryleden en op zaterdag 5 juli tenslotte wordt (maar dan in de Utrechtse Nicolaikerk) een concert gewijd aan de grote Weense organist Anton Heiller wiens naam van meet af aan aan het Haarlemse orgelcon cours verbonden is geweest. Tussen 8 en 20 juli volgen nog een groot aantal orgelconcer ten in kerken in Haarlem, Oosthuizen, Alkmaar, Vlaar- dingen en Utrecht. Aparte vermelding verdienen een op treden van Pro Cantione Anti- qua uit Londen op 12 juli in de Haarlemse Bakenesserkerk, en een optreden van de befaamde klavecinist Kenneth Gilbert op 15 juli in de Gravenzaal van het Haarlemse Stadhuis. Deelnemers aan de Zomeraka- demie voor organisten geven 20 juli hun slotconcert in de Grote Kerk van Alkmaar. SGP'ers: straf atoompacifist bij defensie DEN HAAG De Tweede Kamerleden Van Rossum en Van Dis van de SGP vinden dat minister Scholten (defen sie) disciplinaire maatregelen moet nemen tegen één van de beleidsmedewerkers van zijn ministerie. Het gaat hier om de 31-jarige Luchtmachtkapi tein M. Stelling, die onlangs in een interview in een aantal dagbladen zei, dat hij een fel tegenstander is van atoomwa pens en dat hij het leger zou verlaten als er kernwapens ge bruikt zouden worden. Hij verwachtte dat ook anderen dat zouden doen. De beide SGP'ers vinden dat hier spra ke is van ernstige krijgstuch- tondermijnende uitspraken en zelfs van een aanmoediging tot eventuele desertie. ARNHEM In de komende tien jaren zullen de Nederlandse elektriciteitscen trales nog sterker op aardolie als brandstof zijn aangewezen dan nu al het geval is. Dat komt omdat de bouw van productie-eenheden die met kolen worden gestookt slechts langzaam vor dert, de toepassing van kernenergie op grotere schaal nog een-politiek discus siepunt vormt en de beschikbaarheid van aardgas al§ brandstof snel af neemt. Deze gegevens blijken uit het ontwerp jaarverslag over 1979 van de Samenwer kende Elektriciteit-Productiebedrijven (SEP). In 1977 werd nog 78% van alle elektriciteit opgewekt met aardgas als brandstof. Vorig jaar was het percentage teruggelopen tot 52%. Het gebruik van olie als brandstof steeg in dezelfde periode van 6,3% tot 36%. Het zal de komende jaren verder stijgen, tot zo'n 50%. In 1981 kan 11% van de elektriciteitsproductie met be hulp van kolencentrales worden gele In SEP-verband hebben de Nederl, centrales vorig jaar ongeveer 100 tor nium, vooral afkomstig uit Niger, a kocht, voor een waarde van 76 m gulden. Dat is twee keer zoveel als d IJS - derlandse kerncentrales in Borssele e land) en Dodewaard (Gelderland) ir krijk jaar verbruiken. Volgens de SEP-diiijk tc wordt een voorraad gevormd voor irerre eventueel nieuw te bouwen kerncent le zul van Operatie voor Harold Wilson LONDEN Sir Harold Wilson, de gewezen Britse minister president, heeft woensdagavond in een Londens ziekenhuis een ingrijpende darmoperatie ondergaan. De toestand van de 64-jarige patiënt is, volgens een woordvoer der van het ziekenhuis, bevredigend. Hij zal twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. In ,1976 trad Wilson onverwacht af. Hij werd toen opgevolgd door James Callaghan, die inmiddels bij de verkiezingen van vorig jaar mei verslagen werd door de conservatieven onder lei ding van Margaret Thatcher. Honderdtal mijnwerkers opgesloten ru heel ersc jas- n h aker NEW DELHI Meer dan honderd mijnwerkers zitten een woensdag opgesloten in een genationaliseerde kolenmijn vji ster Indiase deelstaat Bihar. Dit heeft het Indiase persbureau gisteren gemeld. het plafond van een mijngang bei ikboi FEDERATIE BEJAARDENBELEID DEN HAAG De organisaties in de ge zondheidszorg moeten zich meer richten op vorming en voorlichting voor ouderen, voor al wat betreft de verantwoordelijkheid voor de eigen gezondheid. Deze vaak nog vitale ouderen die hun pensioen naderen en in de nabije toekomst sterk zijn aangewezen op hun directe omgeving, moeten voor hun „derde levensfase" zo voorbereid worden dat zij deze tijd onafhankelijk, zelfbewust en met perspectief tegemoet kunnen treden. Dat zijn de uitgangspunten die de stuurgroep „Voorbereiding op de derde levensfase" van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (NFB) heeft neergelegd in een rapport over de voorbereiding op de derde levensfase en over de gezondheidszorg. Het rapport handelt voornamelijk over de pre ventieve gezondheidszorg voor ouderen die nog thuis wonen en niet in een bejaardenoord. De stuurgroep gaat in haar rapport niet uit van de opvatting volgens welke het ouder worden ge lijk staat aan verval, slijtage en ziekte. Ouder worden betekent niet automatisch: patiënt wor den. Maar toch verloopt het ouder worden als gevolg van bijvoorbeeld arbeidsongeschiktheid, werkloosheid en overbelasting niet altijd pro bleemloos, zo staat in het rapport. Ook meer al gemene problemen zoals geluidhinder, milieu verontreiniging en verkeersdrukte maken het de oudere mens moeilijker om lichamelijke en sociale veranderingen die tijdens deze periode van hun leven optreden, in hun bestaan in te passen. TEr Reorganisat Homburg k 360 banen CUYK De bedrijve Homburg Vleeswaren ken (onderdeel van i gelse Lyons-groep) te Wilp en Goor gaan Ook zullen er werko moeten afvloeien in drijven te Cuyk en Door deze maatregeli len circa 360 arbeidspü verloren gaan. Na de maatregelen heeft burg nog werk voor cirt n w zend mensen, zo heeft I ^raa drijf gisteren bekendgei uit De reorganisatie heeft t< ,jeej het voortbestaan van 5Syste burg beter te waarborgt jentcn bedrijf is ondermeer in n, lijkheden gekomen door lopende afzetmogelijkhe ^ersiti het buitenland. Vorig ja ,en er teerde Homburg een van 15 miljoen gulden ongewijzigd beleid zo verlies dit jaar wellicht I joen bedragen. enigd de S. nse u nakij lc ----- In een eerste reactte i ien woordvoerder van de VO€t dingsbonden FNV dat ersch plannen „meer tegen dan gevreesd werd", waar waren ook de boni van overtuigd dat er ie^ beuren moest, „maar |f drie bedrijven plat is tot al te gortig", aldus de rtegëi voerder. szup. be vin zoekei ct bij dat 3 «Jn uithi wete oplt ho gte. de A Wet chemisch afvalstoffen onuitvoerbaar^ onder ROTTERDAM - Den' een, wet chemische afvalstof {j!^( in de praktijk onuitvoe zo meent de voorzitter v i.u uieem ue vuui^iiiei v Vereniging van de Neder se chemische ind (VNCI), ir. E. ter Hors ^K.K, milieuwetgeving ontwi zich tot een papieren die ook voor goedwillend het bedrijfsleven niet har baar is. Op de jaarvergad van zijn organisatie verl de hij vanmiddag de mer ke lichtzinnigheid te be ren, waarmee producenU gebruikers van chem stoffen in het jongste ver de bodem hebben veror nigd. 2225 LE Katwijk aan Zee: Automobielbedrijf Van der Plas, Sec. Varkevisserstraat 64, telefoon 01718-13241/13242. BM 80 NL

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14