Menten ondergroef fundament van de beschaving: 20 jaar cel Lr Games-— casosio remeenteraden meer etrekken bij olitie-organisatie Unenland OFFICIER WIL GUNSTBETOON BIJ VOORBAAT UITSLUITEN Affaire Donker rername Morlopig n de baan Jo urnalistenschool Tilburg van start LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGINA 13 itere trusting |or de politie rolg van de voorpagina) toelichting schrijven de •rs dat het niet hun be- a is dat voortaan bij rel- taar zo veel mogelijk jn worden opgepakt. Dat dig met ons strafrecht en e gevangenissen zouden liet kunnen verwerken, moet er een meer plan- e aanpak komen bij de ïkorpsen zodat aanstich- aanvoerders en hoofdda- van de meelopers geïso- kunnen worden en kun- worden geïdentificeerd, •houden en berecht, als- e beide bewindslieden, el en De Ruiter schrijven erigens van overtuigd te dat de kraakgroepen in erdam wel degelijk d aan de rellen hebben Dat maken zij onder op uit het feit dat via een [e zender in het kraak- De Grote Keyser her- elijk tot geweld is opge- n. Ook werd door de •rs bewust de politieradio ird. Hoewel dit wel over werd is niet besloten n inval in dit kraakpand, et geweld niet nog meer aleren. De Ruiter komen conclusie dat dankzij de ne inzet en zelfbeheer- -an politie en marechaus- et hoofddoel op 30 april, ngestoord laten verlopen le plechtigheden, in elk is bereikt. Zij prijzen oor andermaal de ruim man politie en 69 pelo- Mobile Eenheid die de erdamse politie op 30 assisteerden. Dat het d zo'n grote vorm heeft inomen en zo lang heeft ird wijten de ministers meer aan het feit dat de geen gelegenheid kreeg terug te trekken, waar- er sprake was een een durende confrontatie en ROTTERDAM Door zijn leidende rol bij de massa-executie in Podho- roce, op 7 juli 1941, is Pieter Menten in botsing gekomen met het funda ment van de beschaving. Zijn wan daad, een oorlogsmisdrijf en een misdrijf tegen de menselijkheid, moet worden vergolden. Vergelding daarover mag geen misverstand bestaan is niet een uiting van wraak of haat. Zij is de maatstaf voor een onpartijdige rechterlijke uitspraak die de orde bevestigt die tussen vrije mensen moet heersen. Aldus de toelichting van officier van justitie mr. L. Meijers op de functie van de straf die hij gisteren in Rotterdam eiste tegen de 81-ja- rige Blaricummer („een bejaarde man, dat be sef ik"): twintig jaar cel en een geldboete van 100.000. De eis werd op de publieke tribune begroet met een voorzichtig applaus, dat evenwel door president mr. P. Schipper on middellijk werd afgehamerd. Pieter Menten zelf bleef er, net als zijn vrouw Meta, onver stoorbaar onder. Na afloop van de zitting be zegelden zij hun solidariteit met een openlijke omhelzing. Mr. Meijers week met zijn vorde ring af van zijn Amsterdamse collega mr. Ha- bermehl, die in 1977 om een levenslange ge vangenisstraf vroeg. „Levenslang", zo ver klaarde mr. Meijers in zijn requisitoir, „wordt in onze strafpraktijk als regel omgezet in een tijdelijke straf. Dat gebeurt door middel van gratie. Ik wil ten aanzien van deze verdachte geen straf vorderen die bij voorbaat toepas sing van enig gunstbetoon insluit". De geldboete van 100.000 is het maximum dat het Besluit Buitengewoon Strafrecht kent. De boete is volgens de officier op zijn plaats omdat hierdoor „deze verdachte, voor wie geld en goed kennelijk zaken van hoog ste prioriteit waren, ook zij het gezien het maximum slechts symbolisch in zijn ver mogen wordt geraakt". Voor verbeurdverkla ring van Mentens in beslag genomen goede ren, zag de officier geen reden. Volgens hem is niet aan het licht getreden dat deze spullen (ondermeer schilderijen met een waarde van vele miljoenen guldens) „met misbruik van de bijzondere omstandigheden" zijn verkre gen. Wel eiste de officier dat Menten, als de rechtbank hem veroordeelt, onmiddellijk de cel ingaat. Zijn gezondheidstoestand is im mers niet van dien aard dat voortzetting van het huisarrest dan nog gerechtvaardigd zou zijn, meent mr. Meijers. Dat Menten in een leidende rol heeft deelge nomen aan de massa-executie, die twintig a dertig mensen het leven heeft gekost, is vol gens de officier naar de normen van het recht gemeten, komen vast te staan. Hij bena drukte daarbij dat het in de rechtspraak niet om een „streng wetenschappelijke zekerheid" gaat, „die de mogelijkeheid van dwaling vol strekt uitsluit". Volgens rechtsnormen is ze ker, aldus mr. Meijers, die wat dit betreft zijn Amsterdamse collega geheel volgde, dat Men ten de massa-executie regisseerde. Door handgebaren, voorbereiding en uitvoering van het drama. En wel zó dat veel getuigen zich herinneren dat zowel het ophalen als het neerschieten van de slachtoffers in opdracht van Menten gebeurde. De officier wees in dit verband ondermeer op de talrijke getuigen die zich herinneren dat op de bewuste dag mevrouw Nowicki, een wapperend doekje om het hoofd, aan de yoeten van Menten heeft gesmeekt haar man te sparen. Tevergeefs; beide echtelieden werden vermoord, de man waarschijnlijk op directe instigatie van Men ten. Ook de verklaringen -volgens welke de verdachte twee potentiële slachtoffers (ge naamd Schiff en Altman) voor de executie behoedde door hen weg te zenden, wijst op de leidende rol van Menten, zo stelde de officier. De naspeuringen die prof. W. Véder momen teel doet naar Russische archieven kan vol gens de officier noch aan deze noch aan de overige bewijsmiddelen „één jota of stip af doen". Zoals bekend onderzoekt cje Nijmeegse hoogleraar in de slavische talen of Mentens naam genoemd wordt in de getuigenverkla ringen die de Russen direct na de oorlog heb ben genoteerd over naar nazi-misdaden. Zelfs als getuigen destijds zouden hebben ver klaard dat er op juli 1941 helemaal geen executie in Podhoroce is geweest, dan nog houdt de officier staande dat het nu gevon den bewijs niet wordt ontkracht. De door Pieter Menten geopperde mogelijk heid dat de getuigen hem verwarren met zijn broer Dirk, wees mr. Mëijers van de hand. Hij somde de vele tegenspraken in de verkla ringen van de verdachte zelf op en beklem toonde het onomstotelijk bewijs dat Dirk op 14 juli 1941 in Haarlem een rekening heeft geopend bij de Nederlandsche Handelmaat schappij. Het is onaannemelijk dat Dirk on der de toenmalige oorlogsomstandigheden in een week tijd zo'n lange reis zou hebben ge maakt. Voor de theorie dat de verdachte het slacht offer zou zijn geworden van een „internatio naal complot van totalitaire staten", achtte de officier geen enkele reële aanwijzing aanwe zig. Naar de beweegredenen van Menten om bij de executie in Podhoroce een op de voor grond tredende rol te spelen, kan men vol gens de officier slechts gissen. Hij greep terug op het beeld dat de bijzondere strafkamer van Amsterdam in haar vonnis van 1977 op riep van de verdachte: een man voor wie geld en goed in zijn leven een allesoverheersende rol hebben gespeeld en voor wie daarom het herkrijgen van zijn bezittingen nabij Podho roce, van zeer groot belang moet zijn geweest. Wellicht heeft hij daarom in de gunst van de Duitsers willen komen, aldus mr. Meijers. Mogelijk heeft hij wraak willen nemen op sommige bewoners van het dorp. „En mis schien was ook voor Menten de belustheid op geld de eerste vorm van belustheid op macht baas willen zijn, kunnen beschikken over leven en dood". Volgende week donderdag houden Mentens verdediger mr. E. de Liagre Böhl en Menten zelf elk afzonderlijk een pleidooi. ROTTERDAM De toe zegging van minister Don ker (justitie) in 1952 om Pieter Menten niet meer te vervolgen, kan hem onder de huidige omstandigheden per se niet vrijwaren van verdere strafvervolging. Dit stelde de officier van justitie mr. Meijers in dat deel van zijn requisitor dat hij wijdde aan de gronden waarop de aanklacht tegen Menten eventueel „niet ontvankelijk" zou kunnen worden verklaard. Zoals bekend heeft de Haagse rechtbank destijds op basis van de ministeriële toezeg ging geconcludeerd dat Menten nu niet meer ver volgd kon worden. De Hoge Raad vernietigde dit vonnis omdat het „uitdruk kelijke en onvoorwaarde lijke" karakter van deze toezegging niet aan het licht is getreden. Mr. Meijers wees er giste ren op dat minister Donker destijds van vervolging van de verdachte moet heb ben afgezien wegens ge brek aan bewijs. Van een andere zogenaamde sepot- grond is niets gebleken. De jurist Donker zowel als Mentens toenmalige advo caat Kortenhorst, aldus de officier gisteren, moeten zich hebben gerealiseerd dat niet-vervolging op grond van gebrek aan be wijs per definitie geen on voorwaardelijk karakter kan hebben. De toezegging aan Menten was, anders ge zegd, gebonden aan de voorwaarde dat er geen nieuwe gegevens boven wa ter zouden komen en die zijn er nu toch gekomen. tENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN: /DOORN De Vereniging van Neder- e Gemeenten (VNG) is van oordeel dat imeenteraden zich meer dan in het ver- het geval was, moeten bezighouden le inrichting van de politie-organisatie. G vindt ook, dat niet alleen de burge ter (dus het hoofd van politie in de ge- te) daarmee daarmee moet worden be- jpvatting werd gisteren bekend op de re- e bijeenkomst van de VNG in Apeldoorn een forumdiscussie over het ontwerp en nieuwe politiewet. Directeur van het mr. H. Hennekens, die de voorkeur geeft emeentelijke politiekorpsen, schetste het van een systeem waarbij verschillende nten die elk minder dan 25.000 inwoners n, maar gezamenlijk boven dat aantal ko ever een gemeentelijk politiekorps zouden :n beschikken. Zo'n organisatie lijkt op de- zogenaamde kerngemeente met een inwone raantal van bijvoorbeeld 80.000, waarvan het politiekorps de normale dagelijkse politietaken uitvoert, wat ook met de gemeenschappelijke politiekorpsen het geval is. Bij het politiekorps van de kerngemeenten worden evenals dat nu reeds het geval is specialistische diensten gesta tioneerd, zoals technische recherche, kinder- en zedenpolitie. Deze di,ensten ondersteunen ook de politiekorpsen en de gemeenschappelijke po- litiekorpsen in de omgeving. Het beheer van het gemeenschappelijke korps berust bij het be heersorgaan, dat bestaat uit de burgemeesters van de samenwerkende gemeenten. Een van de burgemeesters treedt op als voorzitter van dat orgaan overeenkomstig een rouleersysteem. Hij is belast met de dagelijkse leiding van het ge- menschappelijke korps en is voor de korps-chef de eerste aanspreekbare burgemeester. Elke deelnemende burgemeester is tegenover zijn gemeenteraad verantwoordelijk voor zijn in- breng in het beheersorgaan. IR ELSEVIER-NDU 1. ib SCHT De overname het Utrechts Nieuwsblad Elsevier-NDU is voorlo- an de baan. Dat is giste- lesloten tijdens een verga- ig van de raad van com- irissen, directie en hoofd- :tie. Gezocht zal worden een andere manier om de wens van de certifi- ouders, om hun aande- ikketten te verkopen, te- let te komen. Dat onder kan een paar maanden duren. o-akkoord i Shell TERDAM De leden de Industriebond FNV ihell in Pernis en Moer- hebben gisteren met grote meerderheid inge- id met de laatste cao stellen van de directie. TILBURG Medio september start aan de katholieke leer gangen te Tilburg de nieuwe school voor de journalistiek met 105 studenten een 3-jarige journalistieke opleiding. Er hadden zich 575 geïnteresseerden opgegeven. De bedoeling is dat deze opleiding 4-jarig zal worden. Overleg hierover met het ministerie van onderwijs is nog gaande. Tilburg is als tweede school voor de journalistiek naast die van Utrecht in het leven geroepen als een katholieke hogere be roepsopleiding, gebaseerd op onderwijs op de christelijke beginselen. Studenten behoeven niet katholiek of christelijk te zijn. Zij moe ten de christelijke basis van dit onderwijs echter wel willen aan vaarden. De overgrote meerderheid van de thans ingeschreven nieuwe studenten is wel katholiek of christelijk. De opleiding heeft als basisvakken de journalistieke technieken, de taalbeheersing en de massa-communicatie. Een groot aantal zogenaamde ondersteunende vakken die voor de journalistiek onmisbaar zijn zoals algemene culturele vorming, economie, po litieke wetenschappen, sociologie, psychologie, staatsinrichting, moderne geschiedenis, moderne talen, geestelijke en maatschap pelijke stromingen zijn aan de hoofdvakken toegevoegd. De stu die wordt afgerond met een zogenaamde dossier-diploma. Op Papendal, waar 21 juni de Paralympics van start gaan, hebben honderveertig parachutisten gisteren proefgesprongen voor de openingsceremonie. GEEN SUBSIDIE ALS ZUID-AFRIKA MEEDOET Raad van State steunt besluit regering over Paralympics DEN HAAG De Raad van State steunt het regeringsbe sluit geen subsidie te geven aan de Paralympics (Olym pische Spelen voor gehandi capten) als Zuid-Afrika daaraan deelneemt. Dit hoogste adviescollege van de regering verwierp gisteren het beroepschrift van de „Sui- dafrikaanse sportvereniging vir paraplee en ander liggaam- lik gestremdes" tegen de Staat der Nederlanden. De voorbereiding van de Pa- 'ralympics verloopt ook in Arnhem, waar de spelen wor den gehouden, niet geheel vlekkeloos. Dê burgemeester van Arnhem heeft laten weten uit protest niet aanwezig te zullen zijn bij de opening van de nieuwe weg naar het sport centrum Papendal. Dit omdat de gemeente overhoop ligt met de eigenaar van een restaurant over wiens terrein een stuk van de weg loopt. Deze eige naar, het Van der Valk-con cern, heeft gedreigd de weg gesloten te houden als het geen toestemming krijgt voor zijn uitbreidingsplannen. DE BILT - In het huidige weerbeeld verandert maar weinig, een depressie ten wes ten van Portugal verandert maar weinig van plaats en voert vanuit zuidelijker stre ken vrij warme en vochtige lucht naar ons land. Uit de be wolking, die zich in deze lucht vormt, kan af en toe een bui vallen. Daarnaast zijn er ook perioden met zon en kunnen de middagtemperaturen in het binnenland oplopen tot onge veer 25 graden. Nog warmer wordt het in Italië waar de zon overvloedig schijnt. De mid- dagtemeratuur loopt daar op tot 30 graden. Weersgesteldheid van gisteren Minister bij koningin De Oostenrijkse mi nister van buiten landse zaken dr. Willibald Pahr is gisteren door konin gin Beatrix op Dra- kensteyn ontvan gen. De minister brengt een officieel bezoek aan ons land. Innsbrück Klagerifurt Kopenhagen Zomers weer met kans op onweer GORREDIJK Juni pre senteert een nieuwe warmte- golf. Althans volgens weer man Hans de Jong uit Gor- redijk. Dit weekeinde werkt de vzon eerst nog mee, maar in het weekeinde volgt er meer bewolking en stijgt de kans op onweer. Later voe ren zuid-westelijke winden wat koelere lucht aan, waar bij het kwik niet hoger komt dan 18 tot 21 graden. Hans de Jong vindt dit een overigens nog best bruikba re temperatuur voor de va kantie. Het probleem van de droogte plaatselijke buien brengen over het algemeen geen uit komst houdt nog aan. Voor al Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant ondervinden veel schade van het droge weer. Boeren en tuinders be groten de schade nu al op 50 tot 75 miljoen gulden. Op de Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen komt daar nog het ge brek aan voldoende zoet water voor de beregening bij. De ene tuinder kan wel, de andere niet berégenen wegens brak water. Er tekent zich nog geen ingrijpende wijziging af. Al leen een stroom oceaandepres sies zal pas soelaas kunnen bieden, maar vanwege de ho- gedrukblokkade gaan deze nog steeds een straatje om. Een zomerochtend-idylle Het café lag zo ver de polder in, dat de ober voor de klein tjes koffie de uiers dichter bij de hand had dan het buffet. Hij was een krap bemeten vijftiger van boerse makelij, door vader tijd uitgerust met knikkende kniën en een vreemd wiebelend hoofd, dat op de meest onverwachte momenten als een stuiter in het putje van zijn nek rolde. Hij morste ook bij het inschenken der bestelde consumpties en bracht met koppige volharding de chocomel naar een tafeltje, waar deze niet besteld" was. Op die momenten keek hij peinzend over het weiland, waar een koe hem van verre toeriep: „Ze belazeren je hoor Joop, ze hebben die choco mel wél besteld". Maar de ober was zichtbaar niet uitgerust voor een verhel derende dialoog op de zondagmorgen en rangeerde de fris dranken net zolang over het terras, totdat hij beet had. Dan goot hij opgelucht de helft buiten de glazen en riep hij, dat er subiet afgerekend moest worden. Want op zijn manier was hij nog een man van botertje bij de vis ook. Toen hij bij de derde omloop waarachtig mijn kleintje pils bij zich bleek te hebben, kwam er een sombere man over het grint aanknerpen, die even peilend rondkeek en vervol gens over zijn schouder riep: „Hiero Luus. Hiero is nog plek" Uit de heg maakte zich nu een vrouw los, die onge twijfeld een platvis zou zijn geweest, als ze in zee had ge leefd. Ze dreef twee kinderen voor zich uit en ging regel recht op de enige stoel af, die nog een beetje zonlicht ving. Maar de man duwde haar weg en zei: „Daar zat ik". Wat voor iemand die stond toch wel wat boud gesproken was. De vrouw keek hem vanuit de ooghoeken aan. Waarschijn lijk was ze het nog niet helemaal eens met zichzelf, of ze het nou met rattenkruid zou doen of dat het toch makkelij ker was hem na het tweede jourpaal uit het raam te duwen. De man was ondertussen breeduit gaan zitten. Hij was in deze situatie duidelijk heer en meester en kon de emanci patie nog steeds als een oprisping onderdrukken. „Wat mot je gebruiken?" vroeg hij na enige tijd, „mot je soms ijs?". „IJs", riep ze giechelend, „hoor hem. En ik zit niet eens in de zon". „Wat bedoel je daar nou precies mee, Luus?" vroeg hij broeierig. „Oh niks", mompelde ze, „geef mij maar koffie. Daar kun je nooit een buil aan val len". „En net thuis zei je nog, dat je ijs wilde", riep hij getroffen, „een lekkere sorbet zei je, die blijft er in". Ze keek hem aan en schreewde: „Wimpie blijf van die kraan af". Deze dienst- mededeling richtte ze tot haar broed dat aan de rand van het terras een watersnoodramp stond te evalueren. De jongen kwam met walging naar haar toe, wat zeer be grijpelijk was, want binnen handbereik kreeg ie van de man gelijk een gefrankeerde dreun tegen zijn zitvlak. „Je moet ze niet slaan", riep ze, hoofdschuddend puttend ut de damesbladen, „slaan lost niks op". „Oh nee?", zei de man, „ik sla, als ik daar trek in heb, be grijp je?". Nou dat had Wimpie allang begrepen.en daarom was hij dan ook ijlings achter de heg gevlucht. „Nou hoe zit het", begon de man weer, „wil je nou wel ijs of geen ijs?", en zonder haar bescheid af te wachten riep hij de wankele grijsaard: „Twee ijs. Vanille, aarbeien". De vrouw wachtte zwijgend op haar coupe, die ze begon uit te lepelen met lange tanden, die ze toevallig van zichzelf al had. Aan de andere kant at de man zich door zijn versna pering als een mol door de aarde. Het rood-witte sap lekte van zijn kin op zijn pak, waar hij met lome draaiende bewe gingen de vlekken alsmaar groter maakte. Terwijl hij daar nog mee bezig was kwam één van de jon gens terug met een boeketje bloemen, dat hij met een schutterig buiginkje vóór zijn moeder op tafel legde. De vrouw schoof het js terzijde en vroeg vleiend: „is dat alle maal voor mama?". De jongen knikte trots met zijn hoofd in de nek, als een verborgen verleider, die zijn opzetje ziet lukken. De man, die het tafereel met half samengeknepen ogen had gedegeslagen riep op dat moment: „Hè vader, wacht eens even. Waar heb jij die bloemen vandaan". Achteloos wees de jongen in de oneindigheid achter de heg. „Zo", zei de man „en wie heeft jou gezegd, dat je ze mocht plukken? Nou, kom op, wie was dat?". De jongen nam gelijk de sprinthoudi'ng aan en ijlde hijgend uit de gevarenzone. Daarbij passeerde hi zijn broer, die zich ook al aan een boeketje had vergrepen. Parmantig door stappend wilde hij de ruiker net in de handen van de vrouw drukken, toen achter hem een schelle stem schalde: „Niet doen Dirk. Hij slaat je". Het scheelde een haar, maar door de bloemen krachtig van zich af te werpen kon de jongen nog net de dans ontsprin gen. Nee, er komt tegenwoordig heel wat kijken, als je als dreu mes je ouders een slag vóór wil blijven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13