West- Duitsland bedroevend Keihard en gemeen -i 1H 'JlTj ff fP yH SpSBI Pè wf* 1 S:#-; -1 Kist zorgt uit strafschop voor zege EUROPA 80 Legioen weer present TSJECHEN KUNNEN TITELPROLONGATIE WEL VERGETEN IPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 JUNI 1980 PAGINA 13 NAPELS Met de wissel, die Jan Zwartkruis in de rust uitvoerde - Nanninga voor Vreysen - gaf hij onge- regd toe dat zijn Oranje een gehele helft een ondermaatse prestatie had geleverd. Had hij immers niet tevoren gezegd, dat het spelen met twee spit sen de remedie moest zijn als de ploeg zou falen? En dat deed het Neder lands elftal in de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese titel te gen de voetbaldwerg Griekenland, die voor het eerst in de historie was door gedrongen tot de eindronde. Maar ook die noodgreep van Zwartkruis had slechts éénmaal succes. Met het tevo ren beraamde concept: Nanninga kop te de bal terug op Kist. die in de hoek mikte maar doelman Konstantinou maakte van het schot een hoekschop. Tegen deze uitstekende doelman was scoren door dit brokkelig spelend Oranje een vrijwel onbegonnen opgave geweest, maar hij deed zichzelf en zijn ploeg de das om. Konstantinou liet een moment zijn te vurige Griekse aard de vrije loop en dat leidde tot verlies voor zijn ploeg. De onvergeeflijke maar tevens ongeloof lijke blunder van Konstantinou die de bal, die naast zijn doel ging, toch aantik te. en daarna de aanstormende Nanninga onderuit schopte. Kist scoorde perfect uit de door de Oostduitse Prokop resoluut toegekende strafschop. Nederland had zijn eerste zege in het Europese toernooi binnen. En de eerste treffer in een inter land wedtsrijd van dit jaar. Na de 0-1 te gen Spanje en de 0-0 tegen Frankrijk maakte Kist een eind aan inproductivi- •teit. Het is een waarheid als een koe dat in toernooien als deze slechts het resultaat telt. Maar Nederland kan er nauwelijks een juichkreet voor over hebben. Duitse waarnemers -zaterdag moet Oranje te gen West-Duitsland aantreden- jubelden in koor dat hun ploeg tegen dit Neder lands elftal geen enkele angst hoeft te hebben. Als Oranje niet de volle inspira tie put uit het aanstaande duel hoeft dat ook inderdaad niet. Er lag een ondefi-, nieerbare sluier over Zwartkruis' man nen. Enerzijds leken de oefenwedstrij den die zo simpel in winst waren omge zet een sfeer van onoverwinnelijkheid te hebben gecreëerd, anderzijds bleken de magere resultaten van de Grieken in de voorbereidingsperiode - geen enkele wedstrijd gewonnen - in staat Oranje een nog hogere borst te doen opzetten. Ten onrechte, want alle lof die Oranje had verdiend met de aanloopperiode, waarin de ploeg naar een hechte eenheid leek te groeien, was verschrompeld van goud tot doublé. Het zo sterk geachte middenveld zwalkte merendeels doelloos rond, van c/e intentie om vanuit de tweede lijn ge vaar te stichten kwam weinig terecht en de hoop dat spits Kees Kist eindelijk eens door twee pure vleugelspelers in stelling gebracht zou worden werd ook al de bodem ingeslagen. Martin Vreysen speelde daarvoor veel te bedeesd - zeker tegen een felle Kosfidis - en schrok al als hera de bal werd toegespeeld. En juist over rechts werden de meeste aanvallen opgezet tegen de bepaald niet van tech niek gespeende Grieken, wier vurigheid eens ontaardde in vinnigheid. nogal Niemand bij Oranje durfde initiatief te nemen. De bal werd onder het motto „doe jij het maar" doorgeschoven, waar door verrassing was uitgesloten. De on zekerheid leidde tot een actie van Ma- vros, de hoop van trainer Panagoulias die nauwelijks tot gloren kwam, waarbij Piet Schrijvers geblesseerd, raakte: Pim Doesburg verving hem, op grandioze wijze. Hij voorkwam tegen het einde de Griekse gelijkmaker toen Prokop tot ie ders verbazing een hoekschop cadeau gaf op een bal die Krol uit liet lopen om dat er niets aan de hand was. Gelakos, ingezet voor Kostikos, zette hoog voor en de lange Kapsis was naar voren geko men om in te koppen. Met een fabelach tige reactie tikte Doesburg de bal tegen de lat, daarmee voorkomend dat het toernooi voor Oranje na het eerste duel al zeer loodzwaar zou worden. Dat wordt het trouwens toch wel, want van alles wat ingestudeerd was klopte niet veel. Het opkomen van Krol, waar door Stevens terug moest vallen, gebeur de te weinig. Het penetreren lukte niet en de aanvallen werden aarzelend en zonder raffinement opgezet. De eerste helft was dan ook van zeer matig gehal te. Een vermeldenswaardig feit: Marvos wenste bij een vrije trap niet de vereiste afstand te nemen en kreeg de gele kaart. Dat overkwam na de rust ook Willie van de Kerkhof - veel balverlies lijdend - toen hij te onbesuisd op de liggende Ar- dizoglou knalde. Daardoor is het aantal gele kaarten opgelopen tot vier. Want Kist, Hovenkamp en Poortvliet hadden in de vorige interland al het geel „ver worven". Toen Konstantinou zijn blunder had be gaan, hadden de Grieken nog 25 minu ten om iets aan de achterstand te doen. Ze probeerden dat ook, trokken onver vaard ten aanval en schiepen daardoor voor Oranje ruimte waardoor de tweede helft sterker leek dan hij in werkelijk heid was. Het bleef modderen met Oran je dat zich gruwelijk had vergist in de kracht van de tegenstander. Of, om het anders te zeggen: Zelf dacht beter te zijn. Scoreverloop: 65. Kist 1-0 (strafschop). Scheids rechter: Prokop (Odl). Toeschouwers 10.000. Nederland: Schrijvers (Doesburg): Wijnstekers. Krol, Van de Korput, Hovenkamp; H^an, Ste vens, Willy van de Kerkhof; Vreijsen (Nanninga), Kist, René van de Kerkhof. Griekenland: Konstantinou; Kyrastas, Foiros, Kapsis, Jossofildis, Livanthinos, Terzanidis, Kouis, Ardizoglou (Anastapoulos), Kostikos (Ka1 rakos). Mavros. HERMAN VAN BERGEM Kist (links) scoort perfect uit de strafschop. Doelman Konstantinou gaat wel naar de goede hoek maar is kansloos op de keiharde schuiver. NEDERLANDSE SPELERS OVER GRIEKEN: NAPELS - „Keihard en gemeen tot het uiterste." Met deze verwijtende woorden omschreef vrijwel iedereen van de Oranjeploeg gisteren het spel van de Grieken in Napels. Oranje likte zijn wonden dus, maar de zege van 1-0 verzachtte de pijn enigszins. Het was een moeilijke avond. We heb ben ons duidelijk vergist in de techniek en de snelheid van de Griekse ploeg", bekende bondscoach Jan Zwartkruis eerlijk. „Maar als we de komende wed strijd met dezelfde factoren (hij bedoelt de hardheid) te maken krijgen als van avond, dan hoeft het Europese voetbal toernooi voor mij niet meer. Schrijvers Krijgt zomaar een tik van Mavros tegen zijn ooglid, dat door zijn ring wordt opengescheurd. Drie hechtingen waren nodig om de tweecentimeter brede wond te dichten. Gelukkig, heeft Pim Doesburg hem knap vervangen. Jan Zwartkruis zal vandaag met zijn spelers al de dingen nagaan die in Na pels zijn misgegaan. En dat zal veel tijd in beslag nemen. Hugo Hovenkamp be kende: „Alle vaste patronen die er bij ons ingehamerd zaten, klopten niet meer. Misschien een kwestie van ver moeidheid of van angst. Want nadat we op 1-0 waren gekomen, werden de Grieken erg gemeen. Ik kreeg een klap in mijn nek en enkele Grieken hadden het alleen maar op jè enkels gemunt, voornamelijk van achteren." IJzig kalm klom Dick Nanninga uit de kleedkamer. „Ze hebben de lange toch weer nodig", lachte hij tevreden. „Jam mer dat we zo laat scoorden. Had Ho venkamp in de beginfase uit die pass van Arie Haan raak geschoten, dan hadden we de Grieken gewoon wegge speeld. Maar hoe langer de treffer uit bleef, hoe moeilijker het voor ons werd. Gelukkig verloor de Griekse doelman zijn hoofd toen hij mij onderuit trapte. Het was een juiste beslissing van de scheidsrechter een strafscop te geven. Ik zelf heb niet veel schoppen gehad, er wel een paar uitgedeeld. Piet Schrijvers kwam met een zakdoek, drukkend op de pleister die Boven zijn linkeroog is geplakt, droevig kijkend naar buiten. „Als mijn ^wenkbrauw was geraakt, was ik er niet uitgegaan. Maar een ooglid zwelt op na een klap en het zakt dan over je oog. Je ziet dan na tuurlijk niets meer. Of het opzet van die Mavros was, weet ik niet. De bal was in ieder geval niet in de buurt. Of ik zaterdag kan spelen, weet ik nog niet. Hardheid Zo spraken de Oranje-spelets eigenlijk allemaal over de hardheid die de Grie ken in hun spel legden. Krol en Haan waren het er ook over eens dat Oranje over de Grieken was heengelopen, als er snel was gescoord. Haan: „Maar de Grieken weten nog niet hoe sterk ze zijn. Als ze dat beseffen, zullen ze zeker niet meer zo zwaar verdedigen als te gen ons. En ze moeten nog leren hun kop niet te verliezen En Ruud Krol: "Tegen de Westduitsers zullen we wel mogen voetballen. Mis schien dat we hen met het spel van vanavond zand in de ogen hebben ge strooid. Ik had wel al voorspeld dat het moeilijk zou worden tegen de Grieken. Tijdens de oefenwedstrijd in Udine hebben we mogen voetballen. Van de Grieken dus niet, en op zo'n moment heeft ook dit Oranje het moeilijk". THEO VAESSEN y f JIÈÉI Dokter Kessel bekijkt de wond van Schrijvers onder belangstelling van Hovenkamp is kort na het begin erg dicht bij een treffer. Konstantinou Kist, Krol en Van de Korput. Schrijvers zou uitvallen wegens een scheur in keert het schot echter met een reflex. het linker ooglid. Nog drie Italianen geschorst ROME Vlak voor het begin van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap heeft de tuchtcom- missie van de Italiaanse voetbalbond nog drie spelers geschorst voor één tot anderhalf jaar. In de derde en laatste ronde van het on derzoek met betrekking tot het omkoop schandaal waren drie spelers uit de tweede divisie betrokken. De namen zijn Merlo, Magherini en Massimelli. Voorts werden zes aangeklaagde spelers vrijgesproken. Ook de betrokken clubs kregen geen straffen opgelegd. Het pro ces wordt vrijdag beëindigd. De recht bank zal de straffen tegen in totaal 38 spelers, officials en derden dan bevesti gen. Sobere openingsceremonie (Van onze speciale verslaggever) ROME De openingsceremonie van i de zesde Europese titelstrijd, in in het schitterende Olympisch stadion van Rome, waar een - stralende zon op nieuw duidelijk maakte waarom Ita lië hoog op de vakantielijst prijkt, was sober van opzet. Vendelzwaaiers die de steden waar dit kampioenschap wordt afgewerkt, verte genwoordigden, leverden een kleurrijk schouwspel op. Maar het hoogtepunt j moest een soort rugbywedstrijd worden tussen twee teams geformeerd uit de groepen vendelzwaaiers. Toen bleek maar eens te meer dat Italianen warm bloedige mensen zijn. Het wedstrijdje moest namelijk meerdere malen onder broken worden omdat er links en rechts ordinaire vechtpartijen uitbraken. Zelfs eenmaal duurde het minuten eer de vechtende kluwen ontrafeld was. Van daar dat het wedstrijdje tussen "blauwen en de "witten" maar snel ingekort werd. Een muziekkapel moest vervolgens de tijd tot de aftrap volmaken. Weinig toeschouwers op eerste dag (Van onze speciale verslaggever) ROME Het aantal toeschouwers dat op de openingswedstrijden van het Europees kampioenschap was af gekomen, was bedroevend laag. Slechts 15.000 kijkers volgend in Rome West-Duitsland-Tsjecho-Slowa- kije en maar 10.000 mensen volgden N ederland-Griekenland Vertelde een woordvoerder van het or- 1 ganisatiecomité: "Ik geloof niet dat het schandaal hier veel mee te maken heeft 1 De wedstrijden komen op de televisie, rechtstreeks. Bovendien zijn de prijzen j aan de hoge kant. Als het Italiaanse team echter goede resultaten boekt, zal de belangstelling wel toenemen." (Van onze speciale verslaggever) NAPELS Het Nederlandse legioen is er weer. Zes jaar na dato overheer sten de Nederlandse supporters ook in het stadion San Paolo in Napels. Een aantal, dat niet zo groot is als in West-Duitsland in 1974, maar wel zo uitbundig. Ruim twee uur voor het duel, waarvoor ze naar Napels waren gekomen, hadden de supporters van Oranje al bezit geno men van de plaatsen tegenover de over dekte hoofdtribune. Vooral veel Braban ders gaven met spandoeken nadrukke lijk blijk van hun aanwezigheid en scan deerden het „Holland-Holland" op een hartverwarmende manier. Ongeveer 3000 Nederlanders hebben 2300 gulden betaald om Oranje in Italië tot de laatste lach of snik te volgen. ROME Niet lang na de hervatting van de bedroevende openingswed strijd West-Duitsland-Tsjecho-Slowa- kije (1-0) gaf de Westduitse bonds coach Jupp Derwall aan Horst Hru- besch opdracht zich warm te lopen. Het was duidelijk wat de tot nu toe succesvolle Derwall wilde: meer aan- valskracht in zijn gisteren kwakke lende formatie. Hrubesch, de storm ram van Hamburger SV weet immers wat vechten is. Hrubesch kwam ech ter niet binnen de lijnen. Want op het moment dat Derwall nog eens even bekeek wie er voor een vervanging in aanmerking kwam, kopte Karl-Heinz Rummenige West-Duitsland op 1-0. Een treffer die voortkwam uit een van de weinige goede acties die Hansi Muller gisteravond uit zijn toch aardig gevuld arsenaal tevoorschijn haalde. Derwall handelde vervolgens snel. De Westduitse bondscoach, die eerder zijn vrees voor Tsjecho-Slowakije had uitgesproken, haalde Bernd Förster uit de strijd en stuurde Hamburger Felix Magath naar de middenlinie. Daarbij rekenend op een aanvallend Tsjecho-Slowakije, waardoor de in vorm zijnde Magath in counterend opzicht zijn steentje zou kunnen bijdra gen. Het paste geheel in de sfeer vap de wed strijd, die veelal gekenmerkt werd door voorzichtigheid. Immers, de verliezer is praktisch gezien kansloos voor een fina leplaats. Het openingsduel in Rome groeide dan ook niet uit tot een spekta kelstuk. Integendeel. Opwindende mo- rilenten in de doelgebieden waren zeld zaam. Zeker in de eerste helft, toen West-Duitsland wel het meest aanval lende team was, maar te weinig dreiging in de vaak te doorzichtige aanvallen perr ste. Slechts Rummenige maakte zijn faam waar. Steeds als hij aan de bal was, werd in de Tsjechische defensie waarin Anton Ondrus een souvereine partij speelde, de noodklok geluid. Rummeni ge, veelvuldig voorkomend op de ver langlijsten van de Italiaanse clubs, on dervond echter te weinig steun van zijn medespelers. Vooral Hansi Miiller bleef onder de maat. Zelden werd duidelijk waarom de in eigen natie niet zo geliefde Stuttgarter regelmatig als de grote spelbepaler wordt opgevoerd. Bovendien verslikte Miiller zich nogal eens in de combinaties van de Tsjechen waardoor de formatie van Jo zef Venglos ver kon oprukken. Erg veel rendement leverde dat nou ook weer niet op. De technisch vaardige Tsjechen kwamen namelijk snelheid te kort om de links en rechts mankementen vertonen de Westduitse defensie tot capituleren te dwingen. Er werd te veel uit stilstand gevoetbald, waardoor de Westduitsers meestal weer tijdig ter plekke waren om nader onheil te voorkomen. Alleen een voorzet van Antoni Panenka, in het be zit van een schitterende traptechniek, en een fraaie ren van Ladislav Vizek deden de adem stokken in de Westduitse kelen. Op dood spoor Aan de andere kant van het veld hoefde doelman Netolicka eveneens weinig in actie te komen. De acties van de West duitsers raakten te vaak op een dood ^poor, terwijl het veelvuldig opkomen van Dietz en Kaltz evenmin vèel effect sorteerde. Na de hervatting veranderde het spelbeeld enigszins. Een logisch ge volg van de treffer die de altijd gevaar lijke Rummenige op zijn naam schreef. Een moment van Tsjechische onacht zaamheid was voor de Bayern-speler voldoende om een fraaie voorzet van Muller doeltreffend af te ronden. Jozef Venglos schudde toen in de dug-out even mistroostig het hoofd. Dagenlang had hij gehamerd op het gevaar Rummenige. Hem vreesde de Tsjechische bondscoach het meest. Het had echter weinig zin om lang te treuren. Immers, de Europese ti telhouder had nog exact 34 minuten om de zaak in evenwicht te brengen. Om dat doel te bereiken moest er uiteraard wel aangevallen worden. Maar ook toen kwam het mankement van het Tsjechi sche team weer naar voren: te weinig kracht, te weinig snelheid. Tekenend was het dat het meeste gevaar voortkwam uit vrije trappen waarmee de Italiaanse scheidsrechter Michelotti, niet geliefd in Rome, strooide. Te vaak floot deze Italiaanse arbiter, met als ge volg een wedstrijd die steeds meer ver brokkelde. Zeker voor de Tsjechen die er niet in slaagden West-Duitsland (met een gele kaart voor de felle Dietz) een gelijkspel af te dwingen. De Europees kampioen kan daarmee prolongatie van de titel wel vergeten. West-Duitsland uiteraard niet. Al konden de manschap pen van Derwall, die na de openingstref fer veel te weinig deden met de voor hen gapende ruimte, die de naar de ge lijkmaker zoekende Tsjechen boden, niet imponeren. Op dit niveau liggen er wel volop kansen voor het Nederlands elftal. ROMAIN VAN DAMME Scoreverloop: 55. Rummenige 1-0. Scheidsrechter: Michelotti (Ita). Toeschouwers: 15.000. Tsjecho-Slowaldje: Netolicka; Ondrus, Barroos, Juremik, Koloman; Goegh, Panenka, Stambachr, Gajdusek (Massny), Nehoda. West-Duitsland: Schumacher; Briegl, Cullmann, Karl-Heinz Förster, Dietz, Kaltz, Bernd Förster (Magath), Stieleke; Rummenigge, Muller, Allofs. Rummenige kopt West- Duitsland naar de zege. De Tsjechische doelman Ne tolicka kan daar niets meer aan veranderen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13