Snelheids tovenarij op Zandvoort Fred Krab ongenaakbaar Middelburg zorgt voor sensatie s Van Heugten-Kiggenvergroten voorsprong Protest schort rallytitel op KNMVkomt met negen nieuwe wedstrijden SPORTTRIBUNE DENNIS PRIDDLE IN'DRAGSTER' te Debuut Cecotto niet geslaagd BH9H LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGIN, el-feda 'edeti Veel rook bij de start van een kleiner model 'dragster' (archieffoto). ZANDVOORT Snelheidstovenaar Dennis Priddle verdiende gisteren in een paar seconden het aardige be drag van 11.000 gulden. Op het circuit van Zandvoort demonstreerde de_En- gelsman zijn eigen ontwerp 'dragster', een sprintautomobiel van acht meter lengte en nog geen meter breedte, met kleine wielen voor en enorm dik ke achterbanden, die vijftien sprints meegaan. Het brullende monster vormde het gevaarlijkste en luidruch tigste onderdeel van het racefestival, dat liefst 43.000 bezoekers aan Zand voort van het strand afhield. De wagen van Priddle kan in een seconde van 0 tot 150 kilometer versnellen, reden waarom de hele pits werd ontruimd uit angst voor overvliegende delen van het lange vehikel. Beide pogingen verliepen vlekkeloos, maar voor de zekerheid werd Dennis Priddle vóór de tweede start om uitleg gevraagd. Opvallend was het optreden van zijn hoofdmonteur, die na het teken dat gestart kon worden, zich ongeïnteres seerd van het spektakel afwendde, alsof er niets kon gebeuren. Maar aan het eind van de spurt van 300 meter wordt een snelheid bereikt van 350 km/u. Eén oneffenheid op de baan en geen remparachute kan de coureur nog redden. De 35-jarige Dennis Priddle: „Het is zó levensgevaarlijk, dat we juist daarom proberen een erg ontspannen sfeer te creëren, die vaak als onverschillig over komt. Het rechte stuk voor de hoofdtri bune dient als een soort lanceerbasis voor de dragster, terwijl het ding na tuurlijk niet echt weggeschoten mag worden. Na driehonderd meter zet ik de motor af en stel het remsysteem in wer king. Doe ik dat ééntiende seconde te laat, dan vlieg ik met 500 km/u de bocht uit, want de wagen blijft versnel len. Ik heb wel eens een paar kleine on gelukken gehad, maar gelukkig nooit ernstig. De herrie die zo'n dragster pro duceert is onvoorstelbaar, maar toch draag ik geen watjes in mijn oren. Een waarschuwingskreet van de monteur moet tot op het laatste moment hoor baar zijn, anders kost mij dat op een slechte dag mijn leven". 2300 pk De Britse kampioen vervolgde: „Ik ben als motorcoureur begonnen, maar was niet bijzonder succesvol. Nu ben ik al vijftien jaar helemaal in de ban van het racen en demonstreren met dragsters. Ik verdien er dubbel geld mee, omdat ik ook modellen voor andere coureurs ontwerp. Mijn wagen kost 110.000 gul den, dat valt nogal mee. De motor heeft een vermogen van 2300 pk en gebruikt per enkele start 20 liter brandstof, waarvan 12 liter pure alcohol. Bij echt vol gas zou ik hier hele brokken uit het wegdek trekken en dat zou het verdere racegebeuren in gevaar brengen. Nu blijven er wekenlang zwarte schroei- strepen op de baan". Dennis Priddle riskeert 70 keer per jaar zijn leven door deze supersprints, zowel in wedstrijden als demonstraties. Vijf keer werd hij winnaar van landenwed- strijden tussen Engeland en Zweden. De Amerikanen blijven een voorsprong houden, want zij rijden veel meer. „Mijn favoriet is de Amerikaan Raymond Beadle, een vijftiger die jaarlijks 700 keer van start gaat. Ik moet helaas we gens transportproblemen meestal in Europa blijven en daar zijn minder mo gelijkheden. In een echte race rijd je met twee wagens naast elkaar en dat is jammer genoeg op Zandvoort niet reali seerbaar", besloot de goedgeluimde Engelsman, ontspannen voor de laatste start van de dag, die opnieuw goed af liep. Het publiek stond op zijn kop. HERMAN JANSEN (Van onze verslaggever) ZANDVOORT Huub Ver meulen was niet verbaasd, dat hij in de belangrijkste race op Zandvoort, in de klas se van de Formule Fords 2000, zijn koppositie in het Europees klassement moest afstaan aan de IJmuidenaar Fred Krab. De baan was droog en dan pleegt de Hage naar wat minder goed voor de dag te komen. Fred Krab daarentegen nam zelfs geen gas terug toen hij vier secon den voorsprong had op de achtervolgers Ron Kluit en Si mon Kirkby. Souverein reed hij met een gemiddelde snel heid van 151,2 km/u op kop, totdat een verlaging van de oliedruk hem noopte tot voor zichtigheid, maar de zege kwam niet in gevaar. Respec tievelijk als vierde, vijfde en zesde arriveerden de Hage naars Rob Leeuwenburgh, Hans Volker en Huub Ver meulen. Vermeulen zegevier de even later wel in de klasse Sports 2000, vlak voor zijn broer Jim. Het mooiste gevecht vond plaats bij de Formule Fords 1600. De dit seizoen sterk ge starte Cor Euser profiteerde van zijn veroverde pole-positie en voerde lange tijd het veld aan. Achter hem wisselden Jimmy Akkal en Tonny Zwa nenburg elkaarf af op de twee de plaats. Slipinstructeur Zwa nenburg lag zelfs op een gege ven moment op kop, maar het boeiende gevecht werd pas op het laatst beslist. De verras sende winnaar was de donkere Jimmy Akkal, die'op grootse wijze de leiding veroverde in het klassement voor het Ne derlands kampioenschap. De strijd van de Golfjes GTI kende een dramatische start. Martin Bourgondiën mocht slechts korte tijd genieten van zijn snelste trainingstijd. In de echte race werd hij in de eer ste de beste bocht door Eg- kwam dwars te liggen, Schneider reed vervolgens het hardst tegen Bourgondiën op, waardoor beide rijders de strijd moesten beëindigen. De knappe overwinnaar werd Wim van Kleef, die twaalf ronden lang door Top en Van Vliet, twee teamgenoten, op de der- (Van onze verslaggever) LUTTENBERG Jack Middelburg en Grazia- no Rossi werden gistermiddag op de Lutten- bergring na afloop van de tweede manche van de klasse 500cc vrijwel even luid bejubeld. Het tweetal bracht het 35.000-koppige publiek in grote extase door bij tijd en wijle bloedstol lende duels om de leiding uit te vechten. Het enige overgebleven lid van het Nederlandse „super-trio" (Wil Hartog startte niet en Boet van Duimen werd al in het begin van de eer ste manche door- een stevige schuiver uitge schakeld) bracht beide manches op zijn naam. Tot tweemaal toe liet hij daarbij de bij zonder spectaculaire rijdende Rossi achter zich. In de eerste manche over vijftien ronden gebeurde dat op afgetekende wijze, maar in de tweede rit gaf het tweetal een ongelooflijk mooi staaltje motorsport ten beste. Jack Middelburg maakte met zijn fantastische rijden het ontbreken van Wil Hartog en het al vroegtijdig afnokken van Boet van Duimen meer dan goed. Met naast zich op de eerste startrij „den Boet" en Willem Zoet kwam de Westlan der in de eerste manche maar zeer moeizaam van zijn plaats. Met Van Duimen aan de leiding was Middelburg bij de eerste doorkomst echter al vijfde. En na de tweede ronde steeg een luide jubel op van de volgepakte tribunes: Van Dui men 1, Middelburg 2. Boet van Duimen ging echter wat al te kwistig met zijn gas om, schoof onderuit en liep daarbij een gebroken sleutel- Jack Middelburg ging weer eens „ver schrikkelijk" tekeer en zegevierde twee maal. been en een pijnlijke schouder op. Dat maakte de weg vrij voor.de haarscherp sturende Jack Middelburg om de leiding over te nemen. De opmars van de tot de favorieten gerekende „Italiaantjes" Marco Lucchinelli en Graziano Rossi stokte op flinke afstand van Middelburg. Rossi maakte zich halverwege de race meester van de tweede positie op ongeveer zeven se conden achter Middelburg, wiens positie echter niet meer in gevaar kwam. De tweede manche bezorgde de tienduizenden motorsportminnaars onvergetelijke momenten. Nadat „Jumping Jack" zich in de vierde ronde op de eerste plaats had genesteld, brandde er tussen hem en Graziano Rossi een strijd los die zijn weerga in de Luttenbergse race-historie nauwelijks kent. Beurtelings kwam het tweetal op kop door en het vorig jaar door Wil Hartog gevestigde absolute ronderecord van 1.22.8 maakte in deze titanenstrijd geen schijn van kans om overeind te blijven. Jack Middelburg bracht het op 1.22.0. Graziano Rossi maakte zijn reputatie van specialist in het rijden op het achterwiel hierbij volledig waar. Vele tientallen meterslange „wheelies" op de rechte einden brachten grote opwinding teweeg onder het uit zinnige publiek. Voor wat de overige races betrof, gloorde in de klasse 50 cc heel even de hoop dat er naast Middelburgs succes nog een Nederlandse over winning in het verschiet zou liggen. Op het mo ment dat de Nederlands kampioen Hans Spaan, die tweede lag, echter onderuit ging, was ieder een een illusie armer. Dörflinger kon toen onbe dreigd naar zijn tweede achtereenvolgende winst in deze lichte klasse rijden. Even onbedreigd prolongeerde de Zwitser Hans Mülfer zijn overwinning van vorig jaar in de klas se 125 cc. De strijd in de klasse 250 cc kreeg een wat triest voortijdig slot na acht van de te rijden ronden werd de race gestaakt vanwege een ernstige valpartij van Peter Ekerold. Hij liep daarbij een bekkenfractuur en een zware her senschudding op. Op het moment dat de rijders de rode vlag werd gepresenteerd ging 's wereldssterkste rijder van dit moment in deze categorie, de Westduitser Anton Mang, aan de leiding. Hij werd tot winnaar uitgeroepen met de Nederlandse coureurs Peter Looyensteyn en Mar Schouten als respectievelijk tweede en der de. GELDROP De 17e interna tionale Ele-rally, de vierde ronde voor het Nederlands rallykampioenschap, heeft za terdag een voorlopige win naar opge(everd. De equipe Vo88en-Theunissen kwam als eerste over de finish. Een door het team-Holland inge diend protest weerhield de organisatie ervan Vossen- Theunissen als officiële win naars uit te roepen. De Ele-1980 werd gekenmerkt door veel uitvalle/s. Ook de top van het klassement viel dat ten deel. De equipe Van de Marei/Van Traa, die iange tijd aan de leiding ging, moest in de 15e van de 20 klassement sproeven definitief afhaken met een defecte koppeling. Een proef later moest Guliker- /Vossen, die de kop van Van de Marei had overgenomen, de strijd opgeven met een geb| ken steekas. Vossen/Theunissen, tot op; moment derde, schoof dool pech van concurrenten op ni de eerste plaats. Met 4 minuut voorsprong op F Deense combinatie Spirq bensen was de equipe 1 zeker van de zege. Een prol van Spiro voorkwam de del1 tieve bekendmaking van uitslag. Volgens de deen Vossen in de eerste klas mentsproef op onreglemenii re wijze van de baan zijn j gaan. Het protest werd procedurele redenen door KNAC-sportcommissie afgev zen. Tegen deze afwijzing c Spiro in beroep bij het colli Autosport-rechtspraak, gende de uitspraak van dit lege heeft de uitslag een voflF""1 lopig karakter. di" k erkii aar De poging van Hans Spaan om in de 50cc-klasse de op de kop rijdende Zwitser Dor- finger te passeren, liep zo af. Hij gleed van zijn motor (boven) en „landde" enige hon derden meters verder op een boerenerf (onder) waar de schrik van twee toeschouw sters groot was. De coureur mankeerde evenwel niets. ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Verei ging (KNMV) heeft na het wegvallen van startgelegenheid vo nationale coureurs op de in de ban gedane stratencircui naarstig gezocht naar vervangende wedstrijden. Met result! naar nü blijkt. Door het weer openstellen van het circuit In het Belgische Niv les (Nijvel) kunnen daar maar liefst zeven wedstrijdweekend voor de gedupeerde wegrace-coureurs gecreëerd worden. M de in het Belgische Zolder geplande wedstrijd, de twee in Zan voort (één erbij dus op 27 juli) en de twee in Assen (één race bij op 31 augustus) komt het aantal wedstrijden voor de natiof f8 11 Ie coureurs van de KNMV in totaal op twaalf. Deze motorspol^elg bond heeft dus in totaal negen nieuwe wegraces weten te „v( sieren". Welke klassen op welke data rijden is nog niet beken maar de KNMV heeft beloofd snel met die gegevens te kome Geffen Ton van Heugten en zijn bakkenist Frits Kiggen hebben hun voorsprong, die zij na twee wedstrij den in de strijd om het Nederlands kampioenschap zijspanmotorcross hadden, uitgebreid. Op het circuit in Geffen zegevierde het duo overtuigend in beide man ches. Wil van der Laan en Jaap van Vliet, hun grootste concurrenten, ein digden beide keren als tweede, waar door ze als enigen in de sporen van het kampioensduo bleven. Van Heugten en Kiggen staan op kop in het klassement om de Nederlandse titel met 55 punten voorsprong op Van der Laan/Van Vliet. Cee8 van der Ven werd in Szczecin (Polen) winnaar van de Grote Prijs van Polen, een motorcross in de 250 co-klasse die meetelt voor het wereldkampioenschap. Van der Ven won de eerste manche, en eindigde in de tweede als vierde. De tweede manche leverde een over winning op voor de Westduitser Rolf Dieffenbach. De Belg George Jobe, die als vierde en derde eindigde, heeft de leiding in het klassement voor het wereldkampioenschap, waarin Van de Ven niet bij de eerste vijf voorkomt. De 17-jarige Eric Geboers heeft in Saarbrücken de zesde motorcross in de 125 cc-klasse, meetellend voor het wereldkampioenschap, gewon nen. De Belgische rijder won de eerste manche en kwam in de tweede als tweede over de eindstreep. Peter Groeneveld eindigde in de tweede omgang op de vijfde plaats. De zege van Geboers kwam mede tot stand door de absentie van zijn landgeno ten Everts en Velkeneers. Wereld kampioen Everts bleef langs de kant met een handblessure en maakte zich verdienstelijk 'door Geboers naar de overwinning te coachen. Mare Velke neers liep in het gedrang bij de start van de eerste manche een gebroken middenvoetsbeentje op en staakte de strijd. FERMO De Bela André Matherbe heeft in Fermo (It.) zijn leidende po sitie in het klassement om het wereldkampioenschap motorcross 500 cc verstevigd. Hij werd winnaar van de Grote Prijs van Italië. In de eerste manche moest hij zijn landgenoot en oud-wereld kampioen Roger de Coster nog voor laten gaan, maar in de tweede door gang zegevierde Malherbe met ruim verschil voor zijn landgenoot André Vromans, die tweede werd. Gerard Rond kwam in de tweede manche tot de vierde plaats en neemt voor de wereldtitel de zevende plaats in, Wol- sink de tiende. SILVERSTONE De Venezo laanse motorcoureur Johnny Cecotto, die gisteren zijn de buut maakte in de autospor* (formule 2), is tijdens de Gro te Prijs van Silverstone in de tweede ronde uit de bocht gevlogen. Cecotto liep een snee onder het linkeroog op, Hij werd behandeld in het medisch centrum van het cir cuit. De Brit Derek Warwick werd winnaar in deze zesde race voor de wereldtitel. De Italiaan De Cesaris werd tweede, Thack weel (Nw. Zeel.) derde, Fali (It) vierde en de Nederlan- der Huub Rothengatter vijfd .zod Wereldkampioen formule 1.' zend Zuidafrikaan Jody Scheckt kam| is ongedeerd gebleven bij f In ge ongeluk tijdens trainingen v< de Grote Prijs van Groot-B tannië op 13 juli. Ferrari raai in de Graham Hillbocht in spin. De bolide van Scheck werd grotendeels vernie maar de coureur kon ong deerd het wrak verlaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18