Noordwijk tegen Xerxes toch nog in problemen:3-2 „Absolute hoogtepunt" blijkt een „noodzakelijke verlenging" Zwakke start Quick Boys tegen Rhode Zegereeks Alphians onderbroken AJax breekt met traditie SPORTTRIBUNE SPRANKELENDE EERSTE HELFT LEVERT DRIE TREFFERS OP HBS 2 MET 1-6 VERSLAGEN 4-1 NEDERLAAG HONKBAL NOORDWIJK Drie kwartier lang moet Noordwijk zaterdag de Indruk hebben gehad dat de eerste wedstrijd om het algemeen amateurkampioenschap niet meer om het lijf had dan een prettig partijtje, vriendschappe lijk voetbal. Gekoesterd door het zonnetje, nauwelijks gehinderd door een alleen „lijfelijk aanwezige" tegenpartij, tikte Noordwijk er lustig op los. Stuurde zondagkampioen Xerxes alle kanten op en benutte en passant ook nog even drie van de zo talrijke mogelijk heden op doelpunten. Met een eigenlijk nog maar magere 3-0 voorsprong op zak werd na vijfenveertig minuten de kleedkamer weer op gezocht. Een sprankelende eerste helft was een feit. Het vervolg kon alleen maar minder zijn. En was dat dan ook. Concentratieverlies aan Noordwijkse zijde en daaraan verbonden verdedlglngsfouten van die zelfde roodwitte formatie bracht Xerxes binnen zeven minuten na de hervatting de aansluiting (3-2). De daarna voortgezette Rotterdamse ach tervolging leverde Xerxes evenwel geen gelijk makende treffer meer op. Terecht, overigens. De show die Noordwijk In het eerste speelpart aan de drieduizend toeschouwers had voorge zet was te mooi om met een gelijkspel nog meer te bederven... Zaterdag werd in Noordwijk weer eens duidelijk hoe sterk een verschil in instelling een wed strijdverloop kan beïnvloeden. Waar Noordwijk, met de duels tegen ACV nog in het achterhoofd, in 'toernooivorm' direct de draad weer oppakte, zocht Xerxes wat gemakzuchtig naar de juiste strijdwijze die het twee weken geleden al de Ne derlandse zondagtitel had opgeleverd. Een Rot terdamse speurtocht die in die eerste helft zon der noemenswaardige vondsten bleef, omdat Xerxes zich in dat eerste part uitsluitend diende te beperken tot het zoveel mogelijk volgen van de Noordwijkse tegenstander, waardoor er voor eigen initiatief nauwelijks meer ruimte bleef. Pas in de rust hervond de Rotterdamse elf van inte rim-coach Hans Dorjee zichzelf. Toen echter had Noordwijk het beslissende gat al geslage.n Eerste bres De eerste bres in de Rotterdamse afweer w» Het doelsaldo zal ook In de strijd om het al gemeen amateurkampioenschap van Neder land geen beslissende rol spelen. Mocht Xerxes het tweede duel (zaterdag om 15.00 uur aanvangend) winnend afsluiten dan zal ongeacht de uitslag een derde wedstrijd worden gespeeld. Dat treffen zal naar alle waarschijnlijkheid maandag 16 juni op het Quick Boys-terrein in Katwijk worden afge werkt. Mocht die beslissingswedstrijd na verlenging geen winnaar kennen, dan zullen strafschoppen de beslissing moeten bren gen. al in de vijfde minuut een feit. Noordwijks uit blinkende linkerspits Jan Willem Bogers (nau welijks gehinderd door vaste bewaker René Reijnders) bracht de bal na een vrije schop over foutief reagerende Xerxes-doelman Peter Brunings nauwkeurig op het hoofd van Sjoerd Boot. Timo Gerlof was vervolgens voor het lege Rot terdamse doel aanwezig om in te koppen. Even leek Wim Kievit (zijn inzet werd door Frans van der Veen op de lijn gestopt) Xerxes weer terug in de race te brengen, vervolgens was het uit sluitend Noordwijk dat voetbalde. En kansen creëerde. Achtereenvolgens John Manuputty, Van der Veen. Timo Gerlof. Boot, John van Dijk en weer overigens knap spelende Gerlof en Ma nuputty zagen echter geen kans echt prijs te schieten in de Rotterdamse schiettent. Het duurde dan ook tot in de 35ste minuut voordat Noordwijks fraaie (dat wel) nummer twee het licht zag. Opnieuw vormde een vrije schop van Bogers de basis, John Manuputty dit. keer de vallend inkoppende speler: 2-0. Acht minuten voor het rustsignaal van de wat warrig leidende scheidsrechter Verhoef (geblesseerde spelers en met vlaggen wapperende grensrech ters werden regelmatig genegeerd) werd Noord wijks nummer drie een feit. Een door Gerlof, na een voorzet van opnieuw Bogers, ingekopte bal werd door Boot ook al koppend van richting veranderd, waardoor de zich knap herstellende Brunings kansloos werd. LEIDSE COURANT DEN HAAG Zonder trainer Ray Tolchard (die is na een kort verblijf in Nederland de finitief naar Engeland terug gekeerd) boekten de cricke ters van Ajax gisteren een 6-1 overwinning op de reserves van HBS. Met die zege werd meteen een traditie doorbro ken. Het was namelijk voor het eerst sinds jaren dat Ajax bij HBS won. HBS bereikte de cijfers 98 all out, Ajax stelde daar een ruim voldoende 101 voor 4 tegenover. HBS won de toss, besloot te gaan batten en deed dat niet best. Door uitstekend fielden (Ajax pakte ondermeer 7 van gen, waaronder een hele fraaie van Eric Spruyt) en goed bol- wen van Frits de Jongh, Johan Langerhorst en Ton Eldering kwam HBS niet verder dan 98 runs. Ajax beheerste het on derdeel batten aanmerkelijk beter dan de Haagse tegen stander. De basis voor de overwinning werd gelegd door Raymond van der Bergh (33) en Ton Eldering (16). Na de score van 54 voor vier door Ernst Oudshoorn (16 f out) en Johan Gordinou Couberville (23 not out) zor vuldig en geduldig aan de u eindelijke 101 voor 4 gebouw De reserves van Ajax teverd DEf. een bijzondere prestatie teg tht Hengelo. Ajax 2 na 169 vo |p0 het eerste wicket) bereikte rtre score van 190 voor 1. Een c*e w tury was er voor Adam Kup inaa (101 not out). Hans Steinmf de haalde 76 runs. de i gele Trainer Ajax is al druk op zoek nafware een vervanger voor de vertrejdden ken Ray Tolchard. Er wof irler niet gedacht aan één maar t ma meerdere oefenmeesters. Éfid oplossing voor het tralnersp var bleem wordt spoedig verwad «aal Piet Kantebeen heeft zich bop reid verklaard de Ajax-jeugd 1 de trainen. Men MAANDAG) 9 JUNI 1980 PAQIN In en te- Kat- dan mis punten uit twee punten hebben. DETO bezit 1 uit 1, zodat voor de Lagendijk-elf de kansen be paald nog niet zijn verkeken. De kustplóeg had nogal moeite met de vervanging van een aantal vaste basisspelers. Doelman Theo Guyt was ge blesseerd, terwijl het hele mid denveld (Eysberg, Kuyt en van Duyn) vakantie vierden. Door enkele missers in de Katwijk se defensie bracht de thuisdub voor de pauze een 2-0 stand op het bord. Gerrit Lucassen en Hans van Elden waren de makers. En dat in een fase, waarin de blauwwitten niet hoefden onder te doen voor Rheden. Arie Haasnoot en Cees van Rooyen waren dicht bij een treffer. Na de hervatting ontstond een fors Katwijks offensief, tenein de iets aan de achterstand te doen. Vreemde van de Qui op lijk hands gemaakt in het schopgebied en even werd Mart van der wuifd. helft gaf die door O. Twee minuten tater verdiende Katwijkse fer. Mart van der Plas I l sti nu echter gewoon vallen, temin bepaalde Cees Rooyen de achterstand 3-1. De tijd was te den om nog een echte winstpunten te maken. Uit uitval van Rheden werd zelfs nog 4-1 door Van Berk. Met twee het vooruitzicht is toch bepaald nog niet loos, want twee van de ploegen plaatsen zich deelname aan de titie. Eerst komt DHC (half acht) op bezoek, het zaterdag (half 2) de aan RKC. Als beide duels den gewonnen is er geen tje aan de lucht. DEN HAAG Do zega-raoka van Alphians ia honkballers uit Alphen aan den Rijn verloren met 10-5 v rows dat met deze overwinning zijn koppositie verbeterde. Voor Alphians is het zaak dat de met Arrows (al over twee weken) wordt Alphians opnieuw dan kan de ploeg een vergeten. Alphians had vooral moeite met het kleine veld van de tegenstander. Dat honkbalterrein van Arrows is aan de van een zodanig formaat dat ballen in die een homerun opleverden. Arrows scoorde vier hians een (Lex Eikenaar deed dat in de vijfde inning). Arrows sloeg zijn slag in de vijfde inning. Bij de stand van het voordeel van de Haagse ploeg sloeg Arrows maar home-runs en bouwde de reeds voordelige marge uit na 10-1 score. In de zesde en laatste inning begon Alhians pt goed te draaien en werd het verschil teruggebracht tot vi ten. Bij Alphians kwam Rob van Tuyl in botsing met man van Arrows. Van Tuyl liep hierbij een ernstige bless een van zijn duimen op. De Alphians-speler is zeker voor ken uitgeschakeld. Cijfers. Pitcher Arrows: Ramos: 7 keer 3 slag, 4 keer 4 wij, 5 honkslagen t« maakte 2 fouten. Pitchers Alphians: Angela: 5 keer 3 slag. 3 keer 4 wijd, 0 Erik Meulenbroek: 2 keer 3 slag. 1 keer 4 wij, 1 honkslag tegen, fouten. Slagcljfers Alphians: Anton Gerrel en Rob van Tuyl 0.500 (1:2). Henk Keulen, William de Greef en Lex Eikenaar 0.333 (1:3). NOORDWIJK Officieel heet het nog altijd het absolute hoogtepunt van het amateur voetbal'êeizoen te zijn, die in dertijd els „gouden vondst" aangekondigde confrontatie tussen de zaterdag- en de zondag-kampioen om de al gemene landstitel bij de ama teurs. In de praktijk blijkt echter de laatste jaren meer en meer dat die duels om dat Nederlandse amateurkam pioenschap niet zo verschrik kelijk veel voorstellen, in feite alechts een noodzakelijke verlenging betekenen van oen toch al erg lang durend seizoen. Akkoordje speelt elke wed strijd „om te winnen" (Noord wijks oefenmeester John Eel- man) en de ontmoetingen op zich moeten een team kunnen prikkelen" (opnieuw de schel dende trainer van de NoordwIJ- kers), maar de waarheid ligt te genwoordig toch wel wat an ders. Albert Spaanderman. Noordwijks laatste man, over die eerste sprankelende speel periode bijvoorbeeld: „Ach, als je een vriendschappelijke partij voetbalt en het gaat leuk, wil Je er beèt nog wel wat voor doen ook." Of opnieuw geblesseerd ge raakte („Ik tuin er ook altijd maar In") middenvelder John Manuputty. „Deze wedstrijden doen mij persoonlijk veel min der dan die tegen ACV. Mis schien komt dat ook wel door het verschil In tegenstander. ACV Is een naam die staat, een absolute amateurtopper. Xerxes een zondaghoofdklas ser die Je niet echt kent, niet vee!zegt ook." John Manuputty (midden) kopt in voordat bewaker Kievit (6) dit kan verhinderen. Noordwijks fraaie num- twee is een feit. Ook de traditioneel gemaakte tegenstelling tussen de zater dag- en de zondag-sectie van de KNVB speelt - dit jaar ten minste nauwelijks een rol. Wat dat betreft spreekt de op merking van Xerxes' Interim- coach Hans Dorjee boekdelen. „Nee. In het veld heb ik niets van die tegenstelling gemerkt. Is mij niets van verschillen In mentaliteit en inzet opgeval len." Hoe kan het ook anders. Noordwijks eerste team be staat nu eenmaal uit spelers die teveel ervaring en overzicht bezitten om zich nog druk te maken over zo'n nietszeggend verschil in speeldag. Gewoon maar eens lekker voetballen dus en maar kijken waar je uit komt. Anders Al met al een toch minder aansprekelijke entourage dan vooraf mocht worden ver wacht rond do ontmoetingen tussen beide, al voldaan ogende titelhouders. Tenmin ste: rond dat eerste, voor zo'n drieduizend zonnende toe schouwers gespeelde treffen. Want, dat het er zaterdag wat anders aan toe kan gaan, mag ondanks alles duidelijk zijn. Xerxes is er nu eenmaal - hoe dan ook - niet de ploeg naar om die eerste speelperiode in Noordwijk maar te vergeten. Overklast worden Is al nooit echt leuk en in zo'n kam pioensduel zeker niet. En Noordwijk ruikt zelf na af gelopen zaterdag aan de ama- teurtitel. Een predikaat dat niet elk jaar te verdienen valt en al leen daarom al zal Noordwijk het seizoen komende zaterdag best wel winnend willen afslui ten. Of. om met eerder geme moreerde Manuputty te spre ken: „In deze wedstrijd stond eigenlijk niet zoveel op het spel, vlei er maar weinig te ver dienen en kon dus lekker vrijuit worden gespeeld. Zater dag in Rotterdam ligt dat an ders, heb je een goede kans dat we toch meer gespannen dat veld zullen Ingaan. Waarmee de entourage voor oen echte „kampioenenstrijd" dan toch nog geschapen Niet zichtbare Jan Willem Bogers heeft de bal 'op maat' net voorbij 'de tweede paal' gebracht. Xerxes-doelman Peter Brunings komt tekort en Sjoerd Boot kan het leer voor het doel brengen, (foto boven). Voor dat Rotterdamse doel is behalve John Vink (de voorstopper van Xerxes) ook Timo Gerlof aanwezig. Gerlof (foto onder) toucheert de achter de paal half zichtbare bal lichtjes en Noordwijk staat na vijf minuten voetbal met 1-0 voor. Terug Het in die eerste fase zo afgeblufte Xerxee was zeven minuten na rust (met medewerking van het nonchalant geworden Noordwijk) al weer terug in de race. Eerst verkeek laatste man Albert Spaanderman zich op een verre uittrap van Brunings (Wim Strik scoorde) en vervolgens vergat Hans West geest de bal koppend weg te werken, waardoor invaller Chris Rijsdijk de in de eerste helft aan het hoofd geblesseerd geraakte en In de rust gehechte Dick Dortmundt met een lobje kon passeren: 3-2. Omdat Brunings in het Xerxes-doel bij de stand 3-1 al zijn herstel voortzette met knappe reddin gen op inzetten van Bogers en Manuputty en ook daarna overeind bleef bij pogingen van goed spelende John van Dijk, mocht een aan dringend Xerxes blijven hopen op de gelijkma ker. Omdat aanvoerder John van der Spek, Kie vit en opnieuw invaller Chris Rijsdijk de hen ge boden mogelijkheden niet wensten te verzilve ren, bleef die 3-3 uit. Bleef die 3-3 terecht uit. Want Noordwijk mocht in de tweede helft dan wat paniekerig zijn weggezakt naar een aanzienlijk minder niveau, de eerste speelperiode was een gelijk- epel toch echt onwaardig... GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 5 Gerlof 1-0. 35 Manuputty 2-0, 44 Boot 3- 0. 48 Strik 3-1, 52 C. Rijsdijk 3-2. Noordwijk: Dortmundt. Westgeest. Spaanderman. Van Be- veren. Sluys. Manuputty. Van der Veen, Van Dijk, Gerlof (Suttorp), Boot (Bröring), Bogers.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16