Mooiste overwinning op een na" poeisters Hellemans en Visser groots Geen paarden naar E.K. in Finland t Beste tijd Sebastian Coe HONKBALSELECTIE jJORNBORGNA INST ROLAND GARROS: Taktische zege Hinault TWEE KEER EK SCHAATSEN IN NEDERLAND 3PORTTRIBUNE &Jjk jj lOSTERBOSCH DE EERSTE IN LUXEMBURG Tebroke geen limiet Jan Nieuwenhuyzen gekozen Gehandicapten breken records Sportwereld 3IN/ LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGINA 15 v-r Alsof hij geen unieke prestatie had geleverd, stapte Björn Borg, zijn jack dichtritsend, van de baan nadat hij van Roland Garros had gewonnen, zonder een set af te staan in het gehele toernooi. ïhris Lloyd-Evert toont de beker, die zij veroverde door t enkelspel te winnen. PARIJS Twee dagen na zijn 24e verjaardag schreef Björn Borg geschiedenis door als eerste de open Franse titel voor de vijfde maal in totaal en de derde keer achtereen te grijpen. „Dit is de op een na mooiste overwinning, die ik ooit heb behaald", sprak Borg na afloop. „Mijn vierde Wimbledontitel gaf me nog iets meer voldoening". De Zweed won eerder in Parijs in 1974, 1975, 1978 en 1979. Hij verbeterde het record van de Fransman Henri Cochet, een van de legendarische „vier musketiers" uit de Franse tennissport, die in 1926, 1928, 1930 en 1932 zegevierde. Vitas Gerulaitis moet hebben aangevoeld wat hem boven het hoofd hing. Borg had hele toernooi bijzonder overtuigend gespeeld en geen enkele maal een set afgestaan. Wat Geru laitis vooral weinig zelfvertrou wen moet hebben gegeven, was de wetenschap dat hij sinds 1974 vijftien keer tegen over Borg had gestaan en geen enkele maal had kunnen winnen. In de finale, die door 15.000 toeschouwers werd bijge woond waardoor het totale be zoekersaantal over twee weken op 222.000 kwam, probeerde Gerulaitis vooral met drops hots Borg naar het net te lok ken maar deze taktiek mislukte aanvankelijk volkomen. Borg liep in de eerste set uit tot 4 0. Gerulaitis kwam na dit ont moedigende begin nog even sterk terug. Zijn pogingen het tempo met gevarieerd spel, waarbij veel lobs, te vertragen, leverden rendement op en bij 45 en 40—15 voor Gerulaitis op de service van Borg leek weer van alles mogelijk. Borg verkeek zich zelfs enkele ma len bij het smashen. Verloren Hij vond echter de ideale sla gen weer en vanaf dat moment was Gerulaitis een verloren man. Op het eerste setpunt werd het 64 voor Borg toen Gerulaitis de bal met de back hand uit sloeg. Eenenveertig minuten had de Amerikaan te gen kunnen stribbelen. Hij zou nog een uur en vijf minuten op de baan moeten staan om niet meer dan drie games te kun nen binnenhalen: 16, 26. „Waarschijnlijk heb ik iets meer geduld dan de anderen", glimlachte Borg. toen hij de zil veren bokaal uit handen van Cochet, die het record van vier overwinningen bijna een halve eeuw heeft mogen koesteren, had ontvangen en 106.000 gul den rijker was. De overwonnen Gerulaitis, buiten de baan een van de beste vrienden van Borg en vaak diens trainings partner, bleef vrij lakoniek on der de afstraffing. „Je krijgt Borg niet bij de baseline van daan. Hij komt slechts naar het net om de felicitaties van zijn tegenstander in ontvangst te nemen. Ik heb voor de eerste keer geprobeerd Borg op deze manier te bestrijden, met af wisselend lobs en dropshots. Ik wilde zijn ritme breken. Even werd hij inderdaad onzeker. Het is de enige manier om op gravel tegen Borg te spelen. Anders wordt het hem te ge makkelijk gemaakt." Borg verhinderde met zijn overwinning de totale triomf van de Amerikanen. Niet alleen won Chris Lloyd-Evert de titel in het damesenkelspel, de an dere winnaars kwamen ook uit de Verenigde Staten: Victor Amaya en Hank Pfister in het herendubbelspel, Kathy Jor dan en Anne Smith in het da mesdubbelspel en Anne Smith en Billy Martin in het gemengd dubbelspel. Chris Lloyd-Evert had geen problemen van betekenis te gen de Roemeense Virginia Ruzici. In de eerste set liet de 25-jarige Amerikaanse haar Oosteuropese tegenstander alle hoeken van de baan zien: 60. Daarna was het verweer van Ruzici van iets beter gehal te, maar nog altijd niet goed genoeg om „Chrissie" te ver ontrusten: 6—3. In anderhalf uur had de Amerikaanse de eerste prijs van 80.000 gulden binnen. Uitslagen: Amaya/Pfister (VS)—^Gottfried/Ramirez (VS/Mex.) 1—6, 6—4, 64, 63; Ann Smith/Billy Martin (VS)—Renata Tomanova/Sta- nislas Birner (Tsj.) 26, 6—4, 10—8. Eddie Dibbs (VS) heeft het toernooi in Molenhoek (Gelder land) op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg hij de Pool Wojtek Fibak simpel met 63, 6—0. De zege leverde Dibbs 1500 dollar op. Okker en Fibak wonnen de eindstrijd in het dubbelspel van Moore en Dibbs. Er werd gespeeld om een zogenaamde pro-set (acht games voor de winnaar, bij een verschil van twee). De uitslag was 97 voor het Ne derlands/Poolse paar. it ISTERDAM Tijdens roei- ♦dstrijden van de Amster- i amse roeibond op de Bos- i aan hebben de dubbeltwee- i oeiaters Colette Hellemans Hunze) en lep Visser (Triton) voortreffelijke indruk ge- maakt door niet alleen op overtuigende wijze in hun ei- categorie, de senior b-se- te zegevieren maar ook r op grootse wijze de dub- Mtwee-roeisters Jorissen- fosers (beiden waren al ge flecteerd voor de Rotseere- aa| atta te Luzern) met groot >p erschil te verslaan. Tegen rdi at roeien van Hellemans- ncii Visser hadden zij totaal geen in arweer. del adat na de start de ploegen ird aan boord opgingen, am op de 500 meter de Hun- Tritoncombinatie door een tussensprint een kwart tafje voorsprong. Deze voorsprong werd geleidelijk uitgebouwd tot meer dan vier lengtes. RIC/Ne- reus moest in de laatste me ters de Canadese dubbel-twee voor laten gaan. Tijdens deze wedstrijden werd ook definitief de lichte herene quipe (tot 70.5 kilogram) voor de Rotseeregatta samenge steld. Hoewel de kaarten voor deze gala geschud leken en de Skadi-RIC-Spaarne-Euros- combinatie een zekere Luzern- kandidaat was, kwam deze in de finale van gisteren toch nog in moeilijkheden door een ge legenheidscombinatie van Ne- reus-Argo (waarin de zilveren Appeldoorn en Helsloot uit de WK vier zonder van 1979). Deze combinatie, afkomstig uit de nog niet definitief afstand en won met een lengte voor sprong deze race. De pré-olympische equipe ont brak op deze nationale wed strijden. Op topniveau in eigen land is geen tegenstand van enige betekenis meer te ver wachten. De heren ploeg be reidt zich in Zwitserland voor op de grote confrontatie vol gende week in Luzern. Deze wedstrijden zullen - zoals het zich nu laat aanzien - sterker bezet zijn dan de Olympische Spelen. Ploegen uit dertig lan den hebben zich voor deze re gatta aangemeld. De dames houden een trai ningskamp op het Lac de Bel- lecin in Frankrijk. Negentien nationaliteiten hebben voor Luzern hun ploegen voor de damesnummers gemeld. ia! dige flILAAN Bernard Hinault heeft zaterdag de 1 tonde van Italië gewonnen. Hij behield zijn erd oorsprong in het algemeen klassement in de ingtöe en laatste etappe, die eindigde in een 1 Rc (verwinning voor de Italiaan Pierino Gavazzi. IS a linault was in de Ronde van Italië niet alleen de terkste, maar vooral de slimste renner van het peleton. Op basis van een perfecte taktiek ot2lchaarde hij zich met zijn eerste seizoenöver- R winning in een illuster groepje kampioenen van 1 G de wielersport. HIJ werd na Anquetil, Gimondi e™en Merckx de vierde coureur, die al drie drie weekse ronden (Spanje, Frankrijk en Italië) op anb zijn naam schreef. aa Even nadat Bernard Hinault in Milaan gehul digd was al winnaar van de Ronde van Italië, kreeg Joop Zoetemelk de bloemen als win naar van een criterium in Aalsmeer over 100 kilometer. Zoetemelk had negen seconden (ruim honderd meter) voorsprong op zijn naaste concurrenten, van wie de Belg Mare Demeyer de eindsprint won. De Nederlandse amateurstayers hebben zater- dag op de baan van Bamberg een landenwed- strijd tegen West-Duitsland met 20—16 verlo- ren. Het programma moest door de regen inge- rU] krompen worden tot een wedstrijd over 25 kilo- '"J meter, waarin Gaby Minneboo winnaar werd J1™ voor drie Westduitsers. De stayers namen giste- 1 9 ren In Neurenberg revanche en wonnen met e| <2—30. Wereldkampioen Mathé Pronk won de eerste manche over 50 kilometer, oud-wereld- N* kampioen Gaby Minneboo, de tweede over 25 kilometer. Bert Oosterbosch is gisteren winnaar gewor- den van de Ronde van Luxemburg. De vierde •n laatste etappe leverde een overwinning op voor de Fransman Hubert Mathis, die de 170 -w kilometer van Echternach naar Diekirch afleg- Ja in 4 uur 35 minuten en 49 seconden. lU Mathis had een voorsprong van 2.02 op Zagret- Hjj dinov uit de Sovjet-Unie. die als tweede eindig- d». Leo van Vliet werd derde. Aad van den Hoek, die tot de laatste etappe de leiding In het algemeen klassement had, bevond zich niet bij Bernard Hinault, weer een grootse zege. de eerste twintig aankomende renners. De 21-jarige Brabander Peter Damen heeft zon dag de 32e editie van de Ronde van Limburg, met start en finish In Steijn, op zijn naam ge schreven. De amateurklassieker, die bijna 180 kilometer lang de renners door de Limburgse heuvelen voert, werd dit jaar gekenmerkt door een hels tempo. Het gevolg daarvan was dat se rieuze ontsnappingen nauwelijks mogelijk wa ren. Wel vielen achterin het veld veel „slachtof fers". De een na de ander werd gelost uit het grote peleton en uiteindelijk haalden slechta 38 van de 114 gestarte amateurs het einde. Regina Hanover en Rogan van Echten gingen in de laatste bocht nog aan de leiding. WASSENAAR Het is een verstandig besluit geen enke le draver te zenden naar het Europees kampioenschap der vijfjarigen dat de volgende maand in Finland zal worden gehouden. De eerste twee aankomenden in het Neder- de trainer is. Omdat tijdens de Europese kampioenschappen in Finland tevens in Groningen de Sweepstakes wordt gehou den moest Jan van Buytene ook tijdens deze selectiekoers achter het paard plaats nemen. In de Sweepstakes moet Wim lands kampioenschap der van Buytene immers starten vijfjarigen, gistermiddag op met de kansrijke Titus van de Wassenaarse renbaan Duindigt, winnaar Ronny W met Manus Bouwhuis en Roi- dur met Martin Vergay heb ben niets te zoeken in een sterk internationaal veld. Perschef Cees Berg van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport:„We zijn met de trainers en eigenaren rond de tafel gaan zitten en kwamen tot de conculsie dat niet gaan naar Finland het beste is. Bei de paarden zorgden hier voor een goede koers maar komen Echten. Jan van Buytene bracht er niet veel van terecht en zijn aan de kant staande zoon Wim moet tranen in zijn ogen hebben ge kregen van de manier waarop zijn vader zonder routine te werk ging in deze koers. Ro gan van Echten en Regina Ha nover bouwden wel een grote voorsprong op, maar het tem po was te hoog en in de rechte lijn hadden de koppaarden te veel gedaan en konden niets meer uitrichten. Regina Hano- zorgde met Kevin Davies voor een uitzonderlijke prestatie. De hengst won voor de vijfde keer achter elkaar op Duindigt en dat komt maar zelden voor. Erik Bloem verbleef met de tweede favoriet. Go Go, steeds in de achterhoede maar sloeg in de laatste meters toe en werd fraai tweede. De andere twee rennen werden gewonnen door Mont Blanc met Erik Bloem voor Out of Date( Henk van der Kraats) en Allen Jones met Anahita voor Rober Wetemans met Caruso. ARTHUR VAN RIJSWIJK gan van Echten viel helemaal buiten de prijzen. Elfduizend gulden was de eer- Manus Bouwhuis sloeg in de ste prijs in deze draverij. Acht paarden kwamen aan de start. laatste paar honderd meter met Ronny W erg hard toe en In een zeer hoog tempo namen zegevierde over de 2100 meter Regina Hanover met Andries in de kilometertijd van 1.19.2. van der Blonk en Rogan van Roidur werd tweede voor Rici- Echten met Jan van Buytene no du Bois en Regina Hanover, de leiding. Veteraan Jan van Remi Star sprong met Yvonne Buytene nam voor het eerst Wagenaar weg aan de start, achter Rogan van Echten De volbloeds hadden hun plaats. Zijn zoon Wim rijdt nor- hoofdnummer aan de Trial maal gesproken de paarden in Stakes. De driejarige Amen de koersen.waarvan zijn vader kaanse import Comic One HULL Sebastian Coe, de drievoudige Engelse wereld recordhouder op de 800, 1500 meter en Engelse mijl, heeft zaterdag in Huil voor de beste wereldseizoenprestatie op de 800 meter gezorgd. Coe liep de afstand in 1 minuut en 44.7 seconden. Het wereldrecord van Coe staat op 1.42A De Cubaanse sprinter Silvio Leonard bleek in vorm tijdens internationale atletiekwedstrij den in het Tsjechische Bratis lava. Leonard zegevierde op de 100 meter in 10.15 en boekte zaterdag op de tweede dag opnieuw een overwinning door de 200 meter in 20.75 se conden te winnen. De interna tionaal beste prestatie kwam echter op naam van de Ethio piër Miruts Yifter. De Afrikaan, die vorig jaar bij de wedstrij den om de wereldbeker in Montreal de vijf en tien kilome ter op zijn naam bracht, maak te de beste wereldseizoentijd op de 5000 meter: 13.16.4. Philippe Houvion bevestigde in Colombes de reputatie van de Franse atleten op het onder deel polsstokhoogspringen. Tijdens selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen sprong Houvion 5.70 meter. Hij bleef daarmee slechts vijf cen timeter verwijderd van het we reldrecord, dat zijn landgenoot Thierry Vigneron vorige week zondag vestigde. DAVOS In het nieuwe schaatsseizoen zullen twee Europese kampioenschappen in Nederland worden gehou den. De dames rijden op 17 en 18 januari in Heerenveen en de heren (ail-rounders) op 24/25 januari in Deventer. De internationale schaatska- lender ziet er voor het komen de seizoen als volgt uit: 17 en 18 januari: EK dames in Heerenveen, 24 en 25 januari: EK heren in Deventer. 7 en 8 februari: WK dames in Quebec City, 14 en 15 februari: WK he ren in Oslo, 21 en 22 februari: WK sprint dames en heren in Grenoble, 28 februari en 1 maart: WK junioren (meisjes en jongens) in Elverum (Noo), 4 en 5 april: WK korte baan dames en heren in Meudon (Fra); Kun strijden: 9-14 december: WK junioren in London (Ontario), 3-8 februari: EK in Innsbruck, 3-8 maart: WK in Hartford Connecticut. Voor het seizoen 81-82 zijn de EK dames, het WK sprint en het WK all-round (heren) voorlopig aan Neder land toegewezen. De internationale schaatsunie (ISU) nam tijdens het congres in Davos nog een aantal be sluiten. Voor het kunstrijden wordt een nieuwe puntenwaar dering ingevoegd om een eer lijker uitslag te verkrijgen. Het hardrijden op de schaats op korte banen kreeg een officiële status. In het volgende seizoen wordt er in Frankrijk een eer ste officieel wereldkampioen schap gehouden. Voorts wordt er in het nieuwe seizoen een officieel wereldrecord inge voerd op de kleine vierkamp voor heren: 500, 1500, 3000 en 5000 meter. De Fransman Jac ques Favart werd herkozen als voorzitter van de ISU voor een nieuwe periode van vier jaar. PARIJS Gerard Tebroke (Ciko '66) is er zaterdag in Parijs niet in geslaagd te voldoen aan de Olympische limiet op de 10.000 meter (27.55.0). Hij eindigde in het Stade de Colombes in 28.26.6 als tweede achter de Belg Alex Hagelsteens, die zich 600 meter voor de eindstreep losmaakte van Tebroke en won in 28.13.7. Klaas Lok (Phoenix) eindigde met 29.10.0 in de achterhoede. UTRECHT Het onlangs gepensioneerde plaatsvervangend hoofd van de afdeling sportzaken van het ministerie van CRM, Jan Nieuwenhuyzen Kruseman, is - zoals we vorige week reeds meldden - gekozen tot voorzitter van de Kon. Ned. Krachtsport bond. Tijdens de jaarvergadering werd Piet van der Kruk secre taris en J. den Boer penningmeester. ALPHEN AAN DE RIJN Tijdens atletiekwedstrijden in Alpen aan de Rijn, hebben gehandicapte sportlieden gisteren negen Nederlandse records verbeterd. Drie daarvan zullen ook als wereldrecord kunnen worden bijgeschreven. Bij de visueel gehandicapten won Marian Polderman uit Amster dam het speerwerpen met een nog ongeëvenaarde afstand van 17.54 meter. In de categorie rolstoelers (klasse 2). bracht Johan Levestone uit Bilthoven het wereldrecord speerwerpen op 22.56 meter. Ebo Roek uit Nijmegen, die zaterdag tot NIS-sportman van het jaar werd uitgeroepen, verbeterde zijn wereldrecord 800 meter voor rolstoelers (klasse 5) tot 2.27.2. Roek is in zijn klasse tevens wereldrecordhouder op de 400 en 1500 meter. ALKMAAR Tafeltennis-ere- klasser 't Hooge Huys-Alkmaar '71 is in vergevorderde onder handelingen met Bert van den Ham, speler van ereklasser De Korenbeurs uit Schiedam. DEURNE Het wereld biljart- toernooi driebanden, met ploe gen uit België. Japan en de rest van Europa, is in een Bel gische overwinning geëindigd. In het individuele klassement werd Ceulemans eerste en de Nederlander Van Bracht tien de. HELSINKI Net als zaterdag werden gisteren de races voor het Europese zeilkampioen- schap in de 470-klasse en de soling-klasse afgelast wegens te weinig wind. MALMO De gebroeders Eric en Sjoerd Vollebrecht zijn gis teren in de eerste zeilrace voor de wereldtitel In de Flying Dutchmanklasse als vijfde geëindigd. UTRECHT FC Utrecht leent voor het komende seizoen twee selectiespelers uit. Verde diger Witbaard gaat naar DS '79 en aanvaller Gozems naar FC Den Bosch. OLST De Nederlandse he- renturnploeg heeft zaterdaga vond met ruim verschil verlo ren van Neder-Saksen: 228,65-255,00. EERBEEK Het Nederlands zaalhandbalteam heeft zater dag met 26—20 gelijkgespeeld tegen de zevenvoudige West- duitse kampioen Gummers- bach. MONNICKENDAM Van le- peren is met drie overwinnin gen winnaar geworden van het klassement in de 470-klasse bij selectiewedstrijden zeilen. OSNABRUCK De Neder landse kunstzwemploeg van de dames heeft gisteren een inter nationale wedstrijd gewonnen. OUD-LOOSDRECHT Ab Krook treedt als trainer van de kernploeg bij de heren, dames en junioren in dienst bij de Westduitse schaatsbond. ADELAIDE De Australische schuttersassociatie heeft giste ren besloten geen ploeg naar de Olympische Spelen in Mos kou af te vaardigen. ZWEVEGEM Nederland heeft gisteren de vijflanden- wedstrijd kanovaren gewon nen. Engeland werd tweede. WASSENAAR De Boeka niers hebben het Spaanse hoc- keyelftal zaterdag met 3—2 verslagen. ZARAGOZA Kiek van lepe- ren is bij het Europees kam pioenschap kleiduiven schieten als vijfde geëindigd. SANTPOORT Het Nederlands honkbalne gental neemt dit jaar deel aan de elfde Haar lemse honkbalweek (11 tot en met 18 augus tus) en het toernooi om het wereldkampioen schap i Japan (22 augustus tot en met 5 sep tember). oroot. Hans Lemmink en Harry van de Berg; buitenvelders: Berry Eygendaal, Sidney Hickin- son, Wim Hageman, Macel Joost en Carlos van Hëyningen. De uiteindelijke selectie zal uit twin tig spelers bestaan. Voor de eerste Haarlemse softbalweek (27 juni tot en met 4 juli) zijn de volgende dames gese- Bondscoach Hamilton Richardson zal zijn ploeg lecteerd: werpsters: Petra Goedkoop, Els Kok. uit de volgende selectie samenstellen: werpers: Fredy van Offeren en Loes Poort; achtervang- Bart Volkerijk, Jan Hijzelendoorn, Erik de Vries, sters: Gerda Treuren en Elly Nijhuis; blnnen- Jan Venema, Eddy Tromp, Bertil Haage, Rocky veldsters: Ludy van Mourik, Marian van Deur- Angela en Charl9S Urbanus; achtervangers: Ron sen, Marit Kreischer, Irene Brandsen, Truus Rul- van Zuilichem. Paul Smit, Alfio Troeman; bin- ter en Hilde Foks; buitenveldsters: Marijke Sijta- nenvelders: Harm Horeman, Don Wedeman, ma, Betty Veenstra, 0ly Zweers, Saskia Aussen Martin Walsma, Ron Steward, Richinel Daal, Bill en Ineke Akkerman.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15