Zwembond pleit bi) NOC voor „randfiguren" franje groeit naar sterke eenheid Italië voor Martin Vreijsen springplank naar de toekomst WARTKRUIS: „TOT GRIEKENLAND REM OP ARBEID" Belgisch elftal tegen Engeland Trainingskamp kost KNVB niets SLECHTS DRIE HALEN OLYMPISCHE LIMIET Rug nummers £eidó&Qow<ant BRUSSEL Erwin Vandenbergh, de Belgische topscorer, staat in de voorlopige opstelling die coach Guy Thijs heeft be kend gemaakt voor de eerste wedstrijd op 12 juni tegén Enge land. De ploeg die Thijs samenstelde, wijkt op twee plaatsen af van de beginopstelling tegen Roemenië (vrijdag). In het doel is Jean-Ma- rie Pfaff, die in de tweede helft Theo Custers verving, weer terug. De keuze van Thijs: Jean-Marie Pfaff (Beveren); Eric Gerets (Standard). Luc Millecamps (Waregem), Walter Meeuws (Club Brugge), Michel Renquin (Standard); Julien Cools (Beerschot), René Vandereycken (Club Brugge), Wilfried van Moer (Beringen); Francois van der Eist (Cosmos), Erwin Vandenbergh (Lierse), Jan Ceulemans (Club Brugge). Wisselspelers zijn: Theo Custers, Maurice Martens, Raymond Mommens, René Verheyen en Ronny Martens. GRAZ Het trainingskamp dat Oranje in Oostenrijk heeft op geslagen, kost de KNVB geen cent. De drie clubs waartegen het Nederlands elftal oefende, Grazer AK, Villach en Udinese, staan garant voor 170.000 gulden. En dat bedrag dekt alle kos ten van reis, veblijf, wedstrijdpremies en dagvergoedingen. Ger Lagendijk, de organisator van de trainingsweek, liet zich te genover Schrijvers en Hovenkamp ontvallen dat hij aan deze trip netto meer verdient dan elke speler bruto zal opstrijken. DINE Opnieuw wer en zaterdagavond in het arme Italiaanse stadje aine enkele illusies ver- rijzeld. Ernie Brandts zat zijn trainingspak op de ribune, Jan Poortvliet k>681 opnieuw plaats ne ten in de dug out, naast ck Nanninga en Frans iij8sen.Vier voetballers ie verwacht hadden tij- mis het Europees kam- loenschap hun waarde het veld in Italië te innen bewijzen. och leefde bijvoorbeeld rnie Brandts mee met het iel in het Friulistadion. applaudisseerde opge- igen als een van zijn col- ]a's een prachtige actie idernam en de treffers an Kist ontlokten hem op- Bwonden kreten. Toch had hij gedacht dat r een plaats in de basis foor hem was gereser- eerd. Ik kan het moeilijk erkroppen dat ik door wartkruis boven hem 'erd verkozen", om- Jchreef Huub Stevens de gemoedstoestand van Er ie Brandts. „Ook Jan poortvliet is jaloers. HIJ wam na afloop van de wedstrijd naar me toe en ei: Huub, gefeliciteerd, naar ik had er liever zelf in estaan. Zowel Brandts als 'oortvllet zijn een beetje oos op me dat ik in een iterview gezegd zou heb- >en dat zij beiden naast lun schoenen lopen. Maar jat heb ik niet gezegd. (SU, 'el dat hun internationale arrière snel is gegaan. En e moet dan een heel grote JJn, wil je je staande hou- len. Jan Poortvliet heeft in eder geval in Graz te veel voor zichzelf lopen spelen. ttj wilde In die ene wed- ttrljd laten zien dat hij veer helemaal terug is op ïjn oude niveau. Dat bete kende toen dat het gehele nlddenveld In de aanval Jlng, wat niet mag. Toen Ik ie tweede helft in kwam 'oor Willy van de Kerkhof ift Zwartkruis het ver- ichll tussen Poortvllets epel en het mijne duidelijk Jnderkend. Dus nu sta ik In de basis. Zo hard kan voetballen zijn". NAPELS Martin Vreijsen speelt woensdagavond zijn eerste interland. De 24-jarige rechterspit? van het Bredase NAC debuteert tegen Grie kenland, voor Oranje het ope ningsduel van het Europees kampioenschap, omdat bondscoach Jan Zwartkruis aan hem de voorkeur geeft boven Johnny Rep. Een ver rassende ontwikkeling voor Vreijsen, die bij vertrek uit Nederland nauwelijks reke ning hield met een plaats in de basisformatie van Zwart kruis. „Ik was al blij dat ik bij de laatste veertig zat. Ik heb er natuurlijk nooit op gere kend dat ik tot de laatste elf zou doordringen. Ik ben er echter klaar voor", aldus Vreijsen. Martin Vreijsen ziet niet op te gen zijn debuut. Zijn zelfver trouwen is dermate groot dat hij alleen maar denkt aan een geslaagd debuut. „Ik voel dat ik goed in vorm ben. Alles gaat me gemakkelijk af. Daarom ben ik niet bang voor die eer ste Internationale confronta tie". De rest van de selectie heeft bijgedragen aan die zelfverze kerde houding van Martin' Vreijsen. Hij beaamt dat ook volmondig. „De stemming in de groep is perfect. De jongere spelers worden uitstekend op gevangen. Vooral Krol en Haan houden zich daar nadrukkelijk mee bezig. Daar ben ik blij mee. Voor die mannen is het een koud kunstje om jonge gasten te kleineren, voor schut te zetten. Dat gebeurt echter niet. Het tegendeel is waar. Vooral Krol helpt waar moge lijk is. Hij voelt dat we nog veel kunnen leren en dat elke steun daarbij welkom is". Vreijsen had niet op die steun gerekend. „Je hoort altijd dat het een enorme rotzooi is rond het Nederlands elftal. Dat heb ik trouwens zelf meegemaakt toen ik ruim vier jaar geleden bij de selectie zat voor het duel Nederland-Polen. Van der Kuy- len en Van Beveren stapten toen woedend naar huis. Van tevoren hield ik er rekening mee dat er nu weer erg veel onderlinge naijver zou zijn. Dat is allemaal geweldig meegeval len. Al vanaf de eerste minuut in Zeist zat de stemming er goed in. Er is geen sprake van kliekjesvorming. Onderling is er veel respect. Vooral de jon gere spelers voelen zich daar door uitstekend op hun ge mak". Een verademing voor Vreijsen, want zijn eerste kennismaking met de top van het Nederland se voetbal verliep allerminst soepel. Bij Feyenoord mislukte hij waardoor hij de aftocht mocht blazen naar NAC. Vreij sen: „Misschien ben ik wel te vroeg naar Feyenoord gegaan. Ik kwam bij een verzadigde groep, waarin het moeilijk was om er bovenuit te groeien. Nu, bij Jezek, zou het veel gemak kelijker gaan. Het is dan ook niet uitgesloten dat ik terug keer bij Feyenoord, temeer omdat Jezek me graag wil hebben. Komend seizoen speel ik vermoedelijk nog bij NAC, maar daarna is het afgelopen, als mijn ontwikkeling zich ten minste doorzet. Indien niet, dan houdt alles op". Jan Zwartkruis heeft de waar de van Martin Vreijsen ook in gezien. Vreijsen: „Ik heb regel matig gepraat met Zwartkruis. Hij vertelde me al meteen dat hij niet twijfelde aan mijn voet- baltechnische vermogens, maar dat hij zich afvroeg of Ik al rijp genoeg was voor de in ternationale top. Die twijfels heb ik kennelijk weggenomen, zelfs in die mate dat hij me vlak voor het oefenduel tegen Udinese apart nam om uit te leggen waarom Rep speelde en niet ik". Vreijsens zelfvertrouwen reikt zo ver dat hij al verder kijkt dan Italië. „Normaal gespro ken blijf ik nog een jaar bij NAC. Als het echter in dit toer nooi goed loopt, kan ik mis schien al eerder de sprong naar een topclub maken. Niet dat ik het niet naar mijn zin heb bij NAC, maar elke voet baller wil nu eenmaal het hoogst bereikbare. Ook ik. Ita lië is een springplank naar dè toekomst". ROB HARTOG Martin Vreijsen speelde in de testwedstrijden zo goed, dat zijn 1 plaats als rechterspits tenzij Adrie Koster, op wie Zwart- kruis „gek" is, alsnog speelklaar blijkt vaststaat nisatoren van EK voetbal hebben de rugnummers bekendgemaakt, waarmee de spe lers van de deelne mende elftallen in het veld dienen te verschijnen. De nummering van de spelers van het Ne derlands elftal ziet er als volgt uit: 1. Piet Schrijvers; 2. Ben Wijnstekers; 3. Michel van de Korput; 4. Hugo Hovenkamp; S» Ruud Krol; 6. Jen Poortvliet; 7. René van de Kerkhof; Willy van de Kerk hof; 9. Kees Kist; 10. Arie Haan; 11 Heini Otto; 12. Johnny Rep; 13. Dick Nanninga; 14. Adrie Koster; 15, Huub Stevens; 16. Pim Doesburg; 17; Martin Vreijsen; 18. Frans Thijssen; 19. Romeo Zondervan; 20. Hans van Breu- kelen; 21 Emie Brandts; 22. Johnny Matgod. 1HHH luif filliÉWIi'IHi Kees Vervoom is een van de drie die erin slaagde tij dens de limietwedstrijden een ticket voor Moskou te veroveren. ROTTERDAM Het blijven in alle op zichten donkere dagen vóór Moskou. Wie schat de schade, die aan motiva tie is opgelopen tijdens de maanden van onzekerheid. Dat krachtvoer voor psychologen wil de zwembond mor gen aan het NOC voorleggen als ge probeerd wordt de mini-equipe van drie, die op eigen kracht binnen de li mieten bleven, nog wat aan te vullen met randfiguren in estafette-verband om op die manier de indruk weg te nemen, dat de zwembond bezig is met een oneigenlijke boycot of - wat ernstiger is - als zwemnatie van bete kenis opgehouden heeft te bestaan. Als om dat spookachtige te benadruk ken, viel gisteren op de laatste dag van de Olympische selectie-wedstrijden in het sportfondsenbad Rotterdam-west de stroom uit, waardoor de benauwenis snijdbaar werd en de keerpunten schier onzichtbaar. Startbevelen en tijden moesten „per toeter" bekend worden gemaakt. In het halfduister faalden twee sleutelfiguren voor de estafettes. Marit- zka van der Linden had, om de wissels- lagploeg van de dames veilig te stellen, op de schoolslag een nationaal record moeten zwemmen van 1.12.8. Onder de druk van de omstandigheden begon ze echter zo verschikkelijk hard, dat ze na tachtig meter geen lucht meer had en nog werd gepasseerd door de Haarlem se Ria Willemse, die de allerminst bril jante eindtijd van 1.14.79 liet noteren. Fred Eefting was de man, die de uitzen ding van de 4 x 200 meterploeg vrije slag tot een ongewisse aangelegenheid maakte. De Utrechtse zwaargewicht doorbrak met wereldtijden van 57.91 en 2.04.66 op de 100 en 200 meter rugslag als enige de Olympische limieten twee maal. Hij raakte er zo overmoedig door, dat hij zich op de 200 meter vrije slag over de kop zwom en precies zoveel boven zijn eigen mogelijkheden bleef steken, als de opgetelde tijden van de eerste vier van de limiet van de 4 x 200 meter vrije slag verwijderd bleven. Die extreme omstandigheden zouden bij het NOC een wat schappelijker op stelling ten opzichte van de limieten hebben mogelijk gemaakt, ware het niet dat op de laatste dag drie van de in to taal negen nationale record verrichtin gen werden gerealiseerd. En voorwaar niet de slechtste. Rechtstreeks De 17-jarige Amsterdamse Jolanda de Rover besliste het heroisch gevecht op de 200 meter rugslag tegen Moni que Bosga in haar voordeel met een tijd van 2.17.01. Daarmee plaatste zij zich als enige dame rechtstreeks voor Moskou. De zwemsnelheid van Bosga was drie banen lang iets groter, maar de Utrechtse zwemster keerde bij het slechte licht nog voorzichtiger dan anders en kwam in de eindsprint lucht tekort Verder duwde Kees Vervoorn na twee valse starts de nationale toptijd op de 200 meter vrije slag 2,2 seconden naar beneden en vestigde Albert Boonstra zrjn tweede schoolslagrecord, ditmaal 2.25.46 op de 200 meter. Maar in het gesprek met het NOC zullen al dat soort zaken geen rol spelen. Ook niet dat de limiet van de 4 x 100 meter vrije slag dames door het kwartet Van Bentum, Drost, Maas en De Jong pre cies gehaald is, als men de tijden tot in tienden van seconden terugbrengt. Evenmin zal worden gepleit voor de af trek van mogelijk wisselvoordeel. Onzekerheid 'Limieten zijn limieten', aldus Bert Sit ters. „Het NOC kan hoogstens vragen of de estafettes het in Moskou beter zullen doen, dan hier in Rotterdam en dan zou mijn antwoord 'ja' zijn. Wat de KNZB wel gaat doen, is de onze kerheid in de periode van voorberei ding naar voren brengen. Clubtrainers hebben unaniem de ervaring, dat in de maanden april en mei de motivatie om te trainen daalde. Vooral toen het NOC de beslissing over het wel of niet gaan naar Moskou steeds maar uit stelde". De tweeëneenhalve week tussen het 'Ja* van Scheveningen en de selectiewed strijden is tekort geweest, om de accu op te laden. Dat sprak vooral bij de ou dere zwemsters, zoals Annelies Maas, Monique Bosga, Berber Kamstra en An neke van Kraay. Een enkeling, zoals In eke Ran en Henk Elzerman. stopte zelfs van de ene dag op de andere". Annelies Maas, die In het Westdultse Warendorf waar zij traint, voortdurend In het water heeft gelegen en zich heeft voorbereid als niemand anders, deed in drie dagen vier pogingen, die allemaal mislukten. Hetzelfde was het geval met Monique Bosga. Beide zwemsters heb ben in het verleden naar een belangrij ke wedstrijd toe zo'n sterke progessie getoond, dat er al heel zwaarwegende redenen moeten zijn om hen thuis te la ten. Het verlies van Enith Brigitha is al hard genoeg aangekomen. Mocht het NOC bereid zijn de stoornis in de voorbereiding mee te laten wegen, dan zal dat Anneke van Kraay en Ber ber Kamstra niet meer helpen. Zij gin gen In de laatste meters van de 100 meter vrije slag ten onder en werden voorbijgezwommen door 'jonkies' als Conny van Bentum, Reggie de Jong en Wilma van Velsen, die heel wat minder betrokken waren bij de 'boycot-proble matiek". Maar zelfs als het NOC de redelijkheid van de argumentatie inziet, zal de weer vraag ongetwijfeld zijn of de opgelopen schade de komende zes weken nog on gedaan kan worden gemaakt. En dat is Iets, waarop bondscoach Bert Sitters gisteren althans, geen antwoord kon geven. PELS Jan Zwartkruis is van laatste probleem verlost. Met me* rerking van Johnnie Rep kon hij rri wdikke streep zetten door de naam Un(j: de spits die naar een lucratief 3g,e^ract in Italië lonkt Niet de gelou- (e Rep maar de op het intematio- vlak nog tamelijk groene Martin (jsen krijgt in het Europees Kam- jnschap de voorkeur van de bonds- m (ceph van Oranje. Een juiste beslis- r van Jan Zwartkruis, want Rep e zichzelf zaterdagavond in de (ste test voor het vertrek naar Na- -i buitenspel. Met uitzondering van feerste vijf minuten faalde Rep in Ine waar het Nederlands elftal in ijvinjTgoed gespeelde testwedstrijd het 9-) ktselijke Udinese overtuigend met versloeg. met >gd epcherpte is uit het spel van Rep. Zelf i nietfmt h'J met 2iJn enkelblessure maar dat is _Hjveel te mager excuus. De keiharde waar- ranaej is dat hij steeds verder afraakt van het in- ationale topniveau. Er is geen enkele aanlei- meer is om Rep nog krediet te verlenen, ^^die stelling is Jan Zwartkruis het eens. „Na- zeggen me niets",reageerde hij. „Alleen de H Katie telt. Natuurlijk krijgt bij spelers van ge- f I sterkte degene met de meeste ervaring de rkeur. Maar nu ik de groep tien dagen aan ^^Iwerk heb gezien, kan ik tot geen andere m Jlusie komen dan dat Vreijsen mijn volledige lettouwen krijgt". I^Hsen derhalve in de basisformatie want Koster is nog lang niet fit. Weliswaar ^^■t de PSV-er weer voluit, maar zijn lies blijft I \iate kwetsbaar dat Zwartkruis de gok met P niet aandurft. Zwartkruis: „Ik moet ook aan belangen van Koster zelf denken. Niemand pt er wat voor als hij met een ernstige bles- t uit Italië terugkomt. Desondanks hoop ik iter zo nu en dan een kwartiertje in te kun- I zetten. Dat houd Ik hem ook steeds voor. I snelheid is toch een sterk wapen". i orbeeldig i\ jldlne zette het Nederlands elftal een voor- In deze wedstrijd, tegen Udinese, verspeelde Johnny Ftep (links) zijn plaats in het ba sisteam. beeldige prestatie neer. Er mag evenwel niet vergeten worden dat de Italiaanse tegenstander Oranje alle mogelijkheden bood. Maar zelfs dan kan de conclusie niet anders zijn dan dat Ne derland langzamerhand tot een sterke eenheid begint te groeien. Zwartkruis verheugd: „Het gaat elke dag beter. De automatismen komen steeds beter in het spel. Het breedtespel is goed van kwaliteit. Ook de diepte en de scherpte beginnen te komen. We moeten er alleen voor zorgen niet overver moeid te raken. De rem moet een beetje op onze arbeid. Vanaf nu tot het duel tegen Grie kenland dienen we zorgvuldig met onze krach ten om te gaan". Spectaculair zal het voetbal van het Nederlands elftal in het Europese toernooi niet zijn. Het ac cent zal sterk op werkvoetbal. Slechts Krol en Haan zijn in staat iets creatiefs neer te zetten. De rest van de ploeg moet het hebben van kei hard werken. Zwartkruis: „Het collectief telt. Daarbinnen kunnen de spelers zich voldoende uitleven. Wijnstekers en Hovenkamp kwamen om beurten sterk op. Ook de middenvelders Haan en Van de Kerkhof moeten veel in bewe ging zijn, veel over hun tegenstanders heen gaan. Stevens heeft een belangrijke rol. Zodra Krol opschuift dient hij diens taak over te ne men. Stevens Is daar geschikt voor. Weliswaar is hij geen Wim Jansen, wie zo'n rol op het lijf geschreven zou zijn, maar toch heb ik er alle vertrouwen in dat hij die taak aankan. Bete; dan Poortvliet. Stevens is wat rustiger". De taktische manoeuvre van Zwartkruis om Krol meer als middenvelder te gebruiken dan als laatste man, is er overigens een waar vraagte kens achter gezet kunnen worden. Ook In Ar gentinië rekende Oranje op Krol, maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek dat Krol toch niet de alleskunner is die veelal in hem gezien wordt. Zwartkruis daarover: „Krol is in vorm. Hij wil ook zelf graag doorschuiven naar het midden veld. Je ziet dat bij meer goede voetballers. Naarmate zij zich krachtiger voelen, willen zij zich steeds meer een spelbepalende rol toeme ten. Na het uitstapje naar Udine waar Haan, Kist (tweemaal) en invaller Vreijsen voor de vier doelpunten zorgden, voelde Zwartkruis, en met hem de hele selektie, zich zeker. De wil om te presteren is er, de spelpatronen .worden zicht baar en het gebrek aan kwaliteit wordt verdoe zeld door het collectief. ROB HARTOG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13