lustige voorverkiezingen Y.S. a contrast met woelige wereld Den Uyl das om hofb hofb hofb SBIB .NEDERLAND ZAL NOOIT A; AARDGASPRIJS ttt a 1 tornen" V an Agt de ÏNÉNLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA mtyjE 1 -S de treinen hebben ebruiki het kabinet-Van vertraging, zo rkoop yrjj Nederland Igs. Een aardige ty- 720-21.4g van het open- ^Jvervoer waarmee jaren van terug- "We reizigersaantal - 4iu juist weer wat gaat. Het systeem ri/r echter al die nieu- CI\C pislustigen niet te USCfp verwerken. voorbeeld schilderde ïenator Vogt deze ,„io I bij de behande- 9 Van de begroting Driest berkeer en Water en iin de Eerste Ka- g. IIn kleurrijke be dingen vertelde dat hij voor de eens had gepro beerd per openbaar ver voer van Harderwijk naar Groenlo te reizen, die beiden in Gelder land liggen. De reis, 93 kilometer lang, verliep als volgt: Van Harderwijk hob belde Vogt met de bus naar Apeldoorn. Af stand 30 kilometer, reis tijd ongeveer een half uur. Helaas; de bus kwam vijf minuten te laat in Apeldoorn aan. om de trein via Zutp- hen naar Groenlo/Lich- tenvoorde te halen. Ge volg was dat de arme senator in Apeldoorn een uur moest wachten, om daarna nog eens een treinreis van een uur naar Groenlo te kunnen maken. Bepaald geen succes voor het open baar vervoer. Enige tijd later probeer de Vogt de reis nog eens, maar dan op een andere manier: Harder- wijk-Zwolle-Zutphen - Groenlo, een afstand van 122 kilometer. Hij nam de trein van Har derwijk naar Zwolle (reisduur ongeveer een half uurtje), wachtte daar tien minuten op de trein naar Zutphen (35 minuten reizen), nestel de zich aldaar noodge dwongen gedurende 40 minuten in de wachtka mer en reed vervolgens in een klein halfuurtje per spoor naar Groen lo/ Lichtenvoorde. Ook al zo'n barre tocht. REISJE 2 Maar zelfs daarmee was de lijdensweg voor de PSP-er nog niet ten einde. „Aangekomen op dat station moest ik de laat ste drie kilometer naar Groenlo lopen omdat in het weekeinde de bus naar Groenlo altijd net weg is. Fietsen zijn in het niet bemande sta tion niet te huur en een telefooncel om naar Groenlo te bellen blijkt eveneens niet aanwezig te zijn. Al met al, Mijn heer de voorzitter, duurde de reis iets meer dan drie uur. Zolang dergelijke zaken niet behoorlijk veranderd worden zal het open baar vervoer geen bete re naam krijgen en zul len zeker mensen die een eigen auto hebben die niet laten staan", zo concludeerde de paci fist. munster Tuijnman eed er, na deze schrij nende ontboezemingen, beschaamd bet zwijgen BB 1 Iedere eerste maandag van de maand is in heel Nederland van 12.00 uur tot 12.01 het oefena larm van de BB te ho ren. Dat was ook afge lopen maandag weer het geval. Nu is het Tweede Kamergebouw bepaald niet gemaakt van bordkarton, maar ook de degelijke Bin nenhofmuren zijn niet in staat, het nogal angstaanjagende geluid overal te weren. En ze ker niet in de zoge naamde Schepelzaal, die veelal gebruik wordt voor commissie vergaderingen. Door aanzienlijk aantal vierkante meters raam is de geluidsisolatie in deze zaal niet erg best. In tegenstelling overi gens tot de Grote Zaal, die geplaatst is in een soort architectonische cocon. Alleen het geluid van vliegtuigen die op een gegeven moment door hun eigen lawaai breken. Maar we dwalen af. Te rug naar maandag 2 juni. Op die dag was er een commissievergade ring over de Open Uni versiteit in die bewuste Schepelzaal. Achter de regeringstafel zat „schout" minister Arie Pais. En een van de „schepelen", het PvdA- kamerlid Jos van Ke- menade (de voorganger van Pais op het ministe rie van Onderwijs) c*ond al in de startblok ken om zijn zorgvuldig voorbereid betoog af te steken. (Even tussen haakjes: wanneer die twee in discussie gaan vraagje je altijd weer al wie nou eigenlijk de échte minister is). BB 2 De ex-bewindsman was nog maar nauwelijks begonnen met de on sterfelijke woorden: „Mijnheer de Voorzit ter.....", of daar galmde het luchtalarm al door de gordijnen. Precies op tijd, want de twaalf klokslagen gingen in de herrie verloren. Van Kemenade was duide lijk even van sfag en je zag hem denken: zal ik ijskoud doorgaan, met het risico dat mijn woorden niet de ver diende aandacht krij gen, of zal ik maar even stoppenHij besloot wij selijk tot die laatste mo gelijkheid: Voorzitter, zal ik maar even wachten?" De Voorzitter, in dit ge val het CDA-kamerlid Hermsen, was blijkbaar minder overtuigd van de noodzaak daartoe en lakoniek deelde hij zijn collega mee, dat hij wat hem betreft wel mocht doorpraten. „Ik wacht toch maar even, het duurt maa: een minuut geloof ik' Het alarm duurde zelf: veel korter dan een mi nuut. Nadat het geluk was weggestorven, kor Van Kemenade eer hernieuwde poging on dernemen alle aandachi op zich te vestigen. Di beste man was echtei nog geen drie zinner. verder, of daar z weidt het alarm weer aan Blijkbaar had het alarrr. gehaperd en moest nt de resterende tijd var. de minuut worden inge haald. Een verbeten blik maakte zich van hei hoofd van Van Keme nade meester, doch ogenschijnlijk onaange slagen onderbrak hij zijn betoog met: „Ik geloof dat het nu écht oorlog is, mijnheer de voorzitter." De lachers had hij nu in ieder geval wel op zijn hand gekregen. Tot zijn opluchting stopte de si rene na enkele secon den weer. „Nou daar gaan we dan weer, dwars door de BB heen sprak de spreker met hernieuwde moed. Ja, dat had-ie gedacht. Het luchtalarm sloeg opnieuw enkele keren af en aan, maar nu liet de socialist zich niet meer van de wijs bren gen. hij trotseerde wel iswaar alle ongemak ken, maar het heilig vuur was toch uit zijn betoog verdwenen. Tot overmaat van ramp vertikte zijn microfoon het even later ook nog eens, zijn woorden hoorbaar te maken. Zoveel pech moet Van Kemenade die avond snikkend in de armen van zijn zorgzame vrouw hebben gedre ven. Geen wonder dat de PvdA hét van harte met Wiegel eens is, dat de BB moet worden op geheven. CAREL GOSELING FRANS WEERT* suf >5, I HAAG Zal het sena- Edward Kennedy luk- om president Carter, 3 20. vel deze een meerder- van de gedelegeerden I de partijconventie ach- jiph weet, alsnog de pre- R^Mïtsnominatie voor de locratische partij afhan- |e maken. Deze vraag zal h in en buiten de Vere- |e Staten de komende maanden bezighouden, ïr nu Kennedy de presi- I er eergisteren persoon- ïieUVvan op de hoogte heeft ■fin ifld' dat van geen wij" Jiuutweet. Het antwoord op het ((raag zal pas worden ge- 'in op de partijconventie, ""midden augustus in het gindison Square Garden in V York wordt gehouden, de strijd om de Demo- iische nominatie uitein- IS m(jk een dergelijk span- t) s*°* za* kennen, is ove- ins de enige echte verras- 30Ulg* in een vooralsnog zeer Amerikaans verkie- fsjaar. De voorverkiezin- doorgaans het toneel WÖ,onverwachte wendingen ft e&er plotselinge verande- en, waren in 1980 een i van kalmte en rust in bijna angstaanjagend 3n kke en gespannen we- ikbal- anders -was het tot kort het begin van de voor lezingen en zal het alle waarschijnlijkheid omende maanden worden. toen senator Edward nedy van Massachusetts iden najaar besloot mee te aan de strijd om de De- ratische presidentsnomi- i, kende zijn populariteit grenzen. De successen de zittende president •II en Camp David wa sp slag vergeten. Niets of iand leek de regelrechte tocht van de Kennedy- naar het Witte Huis in de te staan. op de dag dat radicale stu- :en in de Iraanse hoofdstad de Amerikaanse am- ade bestormden en de daar vezige Amerikanen in gij- g namen. Dat was op 4 mber 1979, ironisch ge- g precies één jaar voor de presidentsverkiezingen in de VS. Nu, meer dan 200 dagen later, zitten de gijzelaars nog steeds in Iran en kan zonder meer worden gezegd dat met name deze kwestie een zeer nadelige invloed op de verkie zingsstrijd tussen president Carter en senator Edward Kennedy heeft gehad. Naar mate de gijzeling langer duur de, daalde Kennedy's popula riteit met sprongen. Pas sinds enige dagen lijkt hij weer iets uit het dal omhoog te klaute ren. Toch moeten de spanningen om Iran niet als enige oorzaak van Kennedy's terugval wor den gezien. Het was veeleer een complex van binnen- en buitenlandse gebeurtenissen en ontwikkelingen, waarin de crises rond Iran én Afghanis tan vanzelfsprekend wel een voorname plaats innemen. Krachtige taal De krachtige taal waarop pre sident Carter begin dit jaar zo wel de Iraanse leider Kho- meiny als de Russische presi dent Brezjnev tracteerde, klonk menigeen in de VS, maar ook daarbuiten, als mu ziek in de oren. Het Ameri kaanse volk bleek bereid de verslechterende economie en de voorthollende inflatie te vergeten en schaarde zich als één man achter zijn leider. Maar naarmate de crises aan hielden en eventuele oplossin gen steeds verder uit het zicht verdwenen, kwamen veel Amerikanen tot de conclusie dat de manier waarop het Wit te Huis de zaken aanpakte toch voor verbetering vatbaar zou zijn en is. Daarnaast be gonnen velen, doordat prijzen bleven stijgen en de economi sche recessie ernstiger bleek dan voorzien, „pijn in de por temonnee" te krijgen. Voor Kennedy, die steeds weer hamerde op onjuistheden of zwakke plekken in Carters' economische en buitenlandse beleid, kwam deze ommekeer te laat. Een nogal frustrerende ervaring voor de 48-jarige De mocraat, temeer omdat hij te voren geen enkele mogelijk heid kreeg om zijn beschuldi gingen aan het adres van de president, bijvoorbeeld door middel van een debat, hard te maken. Immers, vanaf het moment dat hij zich herkies baar stelde, heeft president Carter geweigerd met zijn te genstander in debat te gaan. Demasqué Tevens liet hij weten geen campagne te wilen voeren vóór de gijzelaars in Iran zou den zijn vrijgelaten. Een ge baar, dat in eerste instantie met een fikse stijging van zijn populariteit werd beloond. Het demasqué van deze poli tiek volgde een maand gele den, kort na het overlijden van president Tito van Joegos lavië. Diens begrafenis werd tot grote ergernis van velen in de VS en West-Europa niet door de Amerikaanse presi dent bijgewoond. De interna tionale situatie, zo heette het in Washington, stond het Car ter niet toe de Amerikaanse hoofdstad te verlaten. Nog de zelfde week bleek de toestand in de wereld echter dermate te zijn verbeterd, dat de presi dent wél op verkiezingstour nee kon gaan. Waarbij men gemakshalve voorbij leek te gaan aan het feit dat de vijftig Amerikanen nog steeds in Iran werden en worden vast gehouden. Maar er waren in eerste instantie maar weinig Amerikanen die hun president deze stap kwalijk namen. Ook ten aanzien van de aan dacht die in Amerikaanse ver kiezingscampagnes aan het privé-leven van de kandidaat wordt besteed, liepen de zaken niet zoals Kennedy gewild had. Direct na zijn kandidaat stelling begon hij zelf over het beruchte ongeluk bij Chappa- quiddick, waarschijnlijk in de hoop dat de kiezers bij het be gin van de voorverkiezingen zo langzamerhand genoeg van deze zaak zouden hebben. Een wat ongelukkig interview met een van de grote omroepmaat- schappijen gooide roet in het eten. Kennedy kwam zeer on zeker op de kijkers over en wierp in feite meer nieuwe dat zijn vrouw Joan, van wie hij sinds enige tijd gescheiden leefde, aan zijn zijde in de campagne verscheen heeft zijn populariteit nauwelijks positiel kunnen beïnvloeden. Niet zo slecht Wanneer aan de hand van bo vengenoemde punten wordt teruggekeken op de voorver kiezingen van het afgelopen half jaar blijkt, dat Kennedy het ondanks alles toch niet zc slecht heeft gedaan als velen steeds hebben beweerd. Na tuurlijk, Carter won op achl na alle 36 voorverkiezingen en weet op de conventie een meerderheid achter zich. Maar alleen al uit het aantal gedele geerden (1.000) dat Kennedy met zijn overwinningen heeft vergaard, kan de belangrijk heid van die acht staten wor den afgeleid. De 28 keer dat president Carter als winnaar van de „primary" werd aange wezen leverden hem nog net geen 2.000 gedelegeerden op. Daar komt dan nog bij dat het aantal Amerikaanse presiden ten dat werd gekozen zonder de steun van de grote noor doostelijke industrie-staten op de vingers van een hand is te tellen. En juist in die staten Massachusetts, New York. Pennsylvania. New Jersey en Rhode Island heeft Ken nedy een duidelijk voorsprong genomen op zijn rivaal, terwijl in de overige noordoostelijke staten zijn achterstand vaak vrij klein was. Dat hij in de zuidelijke staten geen kans zou hebben tegen de uit Georgia afkomstige president stond al tevoren vast, maar zijn over winning van woensdag in Ca- lifornië, Zuid-Dakota en Nieuw-Mexico wekten toch wel enige verwondering. Hoe de strijd om de Democra tische nominatie uiteindelijk afloopt weten we pas in augus tus. Er is de afgelopen week van verschillende kanten be weerd dat wat Edward Ken nedy betreft de voorverkiezin1 gen te vroeg zijn afgelopen, waarbij gewezen wordt op de lichte stijging van zijn popular riteit de afgelopen weken. Op zich leuk voor de senator, maar aan hoopvolle verwach tingen heeft hij niets omdat president Carter, met het oog op de conventie, nog steeds de beste troeven in handen heeft Toch gaat Kennedy op de door hem ingeslagen weg voort Vandaar dat men, na de bijna slaapverwekkend tamrr.e voorverkiezingen, de komende weken en maanden nog het nodige Amerikaanse verkie- zings-vuurwerk mag verwach ten. JOS TIMMERS HAAG „Ze zijn wel zo'n beetjt ïregeerd. En zeg nou zelf, hoe kar ook anders, 't Is ook niet leuk, de impopulaire maatregel na de ande- t nemen. En dat uitgerekend met de kiezingen in het vooruitzicht". Zie- f de reactie van een dit kabinet wel- Ind Kamerlid op de vraag hoe lang denkt dat de regeringsploeg van I Agt en Wiegel dit land nog zal be ren. In zijn partij gaan steeds meer aiden op in de trant van „laten we «aak maar oprollen", geeft hij toe. fit het kabinet-Van Agt bepaald niet Normaal gesproken is het derde re- PROBLEMEN kunnen worden dat het kabinet er aan in terne verdeeldheid wel over zou moeten struikelen. Om er eens enkele te noemen: de aftrekbaarheid van hypotheekrente, een oud twistpunt, waarover de Kamer de komende tijd nog een aantal malen in de slag moét. Verder moet men denken aan het wetsontwerp abortus, waarover nu VVD, D'66 en PvdA het eens zijn gewor den tot ongenoegen van de christendemo craten. Maar een centrale plaats in deze mogelijke breekpunten neemt nog altijd het probleem van de miljardenombuigin gen in. Vlak voor de verkiezingen moeten de chten van het beleid worden geplukt, geen bepaald niet onopgemerkt aan 1 kiezersvolk voorbij dient te gaan. In ats dat luide de loftrompet wordt gesto- f over de rijke oogst van drie jaar om- gen onder Van Agt, worden in de ögse wandelgangen en achter de bor- jafels echter gaandeweg steeds meer (gesties gedaan over onderwerpen Srover een verschil van mening tussen 'A en VVD zo op de spits gedreven zou Nog onlangs werd in deze kolommen een schets gegeven van de problemen waar mee het kabinet-Van Agt deze zomer te maken krijgt. Door het ontlopen van dui delijke keuzen en het niet nard maken van de drie miljard bezuinigingen waartoe het kabinet al in januari besloot en die volgende week de instemming van de Tweede Kamer zullen krijgen, zadelden Van Agt en de zijnen zich onnodig op met grote problemen. Problemen die alleen nog maar worden versterkt door klussen die nog geklaard moeten worden (de ga ten in de bezuinigingsopreatie Bestek' 81 ter grootte van 800 miljoen) of die voort vloeien uit eerder gemaakte afspraken, zoals het beperken van het financierings tekort (wat zo'n drie miljard snoeien bete kent). Steeds duidelijker wordt verder dat de verminderde economische groei nog eens drie miljard ombuigen nodig maakt.- Kortom: een hypotheek op het begrotings overleg van zeker zes zo niet acht miljard aan ombuigingsproblemen. Het werd al opgemerkt: 't zit het kabinet- Van Agt bepaald niet mee. Weliswaar heeft het bewust gekozen voor het op schuiven van een aantal grote problemen naar de zomervakantie, maar het lijkt wel of daarnaast iedere week nieuwe tegen vallers op de ministerstafel in het Cats- huis worden gedeponeerd: De „reddingsoperatie EG" bijvoorbeeld (Groot Brittannië blijft lid en behoeft minder te betalen aan de Gemeenschap). Minister Van der Klaauw deed er erg ent housiast over, maar het kost ons vader land wel even meer dan een half miljard gulden extra, en daar was niet op gere kend. De tegenvallende prijsontwikkeling maakt in het naiaar nieuwe KoopKracni- maatregelen nodig (een Kamermeerder heid koerste daar deze week al op aan) en dat kost zo weer een paar honderd mil joen gulden. Sommige afgesloten cao's in het bedrijfs leven zorgen door het slim hanteren van de loonmaatregel toch voor een behoorlij ke loonsomstijging en elk procent stijging kost de schatkist weer één tot anderhalf miljard gulden extra aan lonen en salaris sen voor overheidsdienaren (wier belo ning nu eenmaal afhankelijk is van die van de mensen in het bedrijfsleven) en aan hierdoor gestegen sociale uitkeringen. De ongekend hoge toename van de wer kloosheid doet het toch al niet geringe le ger van inactieven verder zwellen op kos ten van de gemeenschap. Nu wordt er weliswaar gepraat over een verhoging van de werkloosheidspremie, maar dat kost weer koopkracht en vereist dus weer (kostbare) aanvullende maatregelen, zoals belastingverlaging. HAARLEMMER OLIE Toch leek er bij al die sombere geluiden nog een lichtpuntje: ons Slocnterense Goud. Als ons aardgas eenmaal nei duur zou zijn gemaakt als de OPEC-olie, zouden de miljarden wel binnenstromen ^n zouden we (voorlopig) uit de grootste zorgen zijn. Op die hoop dreven tal van Eilitici in CDA en VVD. CDA-voorman ubbers incluis, zoals uit een recent inter view met deze krant bleek. Lubbers zei toen (zie onze krant van 8 mei j.l.): „Als minister van Aardenne (Economische Za ken) er niet snel alsnog in slaagt de prijs van het aardgas voor het buitenland structureel te verhogen is de kans groot dat het kabinet valt tijdens het opstellen van de begroting voor 1981". Maar, o onheil, dat aardgasgeld is hele maal niet de Haarlemmer olie voor het genezen van alle economische kwalen! De kans dat we binnen afzienbare tijd inder daad vier miljard gulden extra kunnen besteden door een aanpassing aan de olie prijs is uiterst gering, zo bleek deze week. Zoals deze krant gisteren onthulde is het uitgerekend de nuidige oppositieleider Joop den Uyl, die daar in het verleden als PvdA-minister van Economische Zaken in het kabinet-Cals voor heeft gezorgd. Niet alleen Joseph Luns verkwanselde als minister van Buitelandse Zaken in 1965 ons aardgas voor een appel en een ei aan het buitenland. Joop den Uyl deed toen even hard mee door de Duitse afnemers als minister schriftelijk te beloven dat we aan die prijs nooit zouden tornen. Dat breekt ons nu wel bijzonder zuur op. De ironie wil dat nota bene de voorman van de partij die deze week in de Tweede Ka mer nog met veel tam-tam een motie in diende waarin de regering wordt ge vraagd „binnen een maand gebruik te maken van de in de Wet Aardgasprijzen neergelegde bevoegdheid, de exportprijs aan te passen", dat eigenlijk in het verle den voor eens en voor altijd onmogelijk heeft gemaakt. Daarmee krijgt het kabinet wel de zwaar ste tegenvaller van de laatste tijd te incas seren, want zonder dat extra aardgasgeld houdt vrijwel niemand de opgestapelde fi- nancieel-economische problemen voor op losbaar. Den Uyl had in 1965, toen hij de gewraakte toezegging, deed, politiek ge zien waarschijnlijk geen betere brief kun nen schrijven. Hij deed er toen al het door hem nu zo verfoeide kabinet-Van Agt de das mee om. Regeren is vooruitzien, heet zoiets. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9