l&VP-voorzitter: wie zijn echt swak in de samenleving? Men ten kan 'f gedaan hebben9 •uitse FDP verklaart Strauss de oorlog '•trauss stelt zijn ^Mvoor ifvalprobleem odewaard ordt e groot iR-kamerlid hekelt kritiek op Goudzwaard QebdbaOoummt weer nnenland/buitenland Koopkracht voor laagste inkomens HISTORICUS VAN DER LEEUW: 9 Specialisten: ingreep in salarissen onaanvaardbaar Kevers en gras bedreigen heide Nederland heeft geen voorzitter Eur. Commissie LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) JLMOND KVP-voorzitter P.H. van Zeil ent dat het kabinet het initiatief moet ne- n tot een „breed, open overleg" met verte- ivvoordigers van alle mogelijke groepe ren om te komen tot een oplossing van sociaal-economische en financiële proble- n. In dat beraad zou men dienen te ko- n tot het opstellen van een lijst van prio- :iten, onder meer door opnieuw te bepa- wie de zwakkeren in de samenleving „Gelukkig zijn personen en categorieën, die voorheen tot de zwakkeren moeten worden ge rekend, thans in een veel betere positie terecht gekomen", aldus Van Zeil zaterdag op een par tijraad van de KVP in Helmond. Daarnaast zijn er naar zijn mening categorieën, die zeker wel tot de zwakkeren behoren en het dus verdie nen geholpen te worden.door de overheid. Van Zeil denkt daarbij aan onder anderen de kleine zelfstandigen, de buitenlanders, de werklozen, de minder validen en degenen, die gebukt gaan onder de woningnood. Van Zeil leverde kritiek op de politici, ook in het CDA, die hebben gezegd dat het kabinet de besprekingen rond de rijksbegroting voor 1981 misschien niet overleeft. „Ik vind nog steeds dat wij ermee gebaat zijn als het kabinet de rit kan uitzitten. Daarom doe ik een dringend be roep op onze bewindslieden en op de CDA-le- den van de Tweede- en Eerste-Kamerfractie het maximaal mogelijke te doen voor het door het kabinet voltooien van de rit". Naar zijn mening ontstaat er aan het eind van deze kabinetsperiode een open situatie met be trekking tot de formatie. Binnen het dagelijks bestuur van de KVP is al een eerst beraad ge weest over de zaken, die daarbij voor het CDA van belang zullen zijn. Volgens Van Zeil zal er in de eerste plaats moeten worden uitgegaan van het eigen verkiezingsprogram, vervolgens van de programma's van andere partijen en dan van het oordeel over het beleid van het ka binet-Van Agt. De noodzaak van het vormen van een regering, die kan steunen op een zo breed mogelijke parlementaire meerderheid (dus met de PvdA), noemde Van Zeil pas als tiende criterium. CENTRALE OVER DRIE JAAR DICHT (Van onze parlementaire i redactie) 5N HAAG De kerncentrale Dodewaard zal over drie ir moeten sluiten. Dit ondanks het feit dat de beheerder n de centrale, Gemeenschappelijke Kerncentrale Neder- ïd (GKN), op 28 maart j.l. een vergunning heeft gekregen t aantal opslagplaatsen voor uitgewerkte splijtstofstaven i de centrale uit te breiden van 324 naar 412. de kern van de centrale zitten reeds 164 staven, zodat nog 248 iatsen beschikbaar zijn in het opslagbassin. Daarvan zijn sinds id mei 126 plaatsen bezet, omdat de centrale de staven niet :er voor opwerking naar het buitenland kan zenden. De ove- ;e 120 plaatsen zullen binnen drie jaar opgevuld zijn omdat bij- jaarlijkse wisselingen van staven 30 tot 40 staven opgeslagen beten worden. aan de mogelijke sluiting van de centrale over drie jaar te inrictitkomen heeft GKN het plan opgevat om door middel van ieg 9 mpactopslag in het opslagbassin het aantal plaatsen nog eens et 100 te vergroten. GKN heeft daarvoor tot nu toe echter nog aanvraag bij het ministerie van Economische Zaken inge- end. Zelfs met een eventuele uitbreiding van de opslag zal de ntrale nog maar tot medio 1985 kunnen draaien. Deze periode id ilt samen met de afschrijvingstermijn van een kerncentrale, De L aarvoor een levensduur van ongeveer 20 jaar staat. De centra- *doc Dodewaard trad in 1968 in werking. (Van onze parlementaire edactie) )EN HAAG Dr. W. de Kwaadsteniet, Tweede-Kamerlid oor het CDA, is het absoluut niet eens met de manier, aarop sommigen van zijn fractiegenoten hebben gerea- eerd op de gebeurtenissen rond de vaststelling van de RP-kandidatenlijst. Met name drs. G. van Leijenhorst, de ummer één van de CHU, moet het ontgelden. „Bepaald isselijk", zo typeert De Kwaadsteniet, zelf ARP'er, een ar- kel van zijn collega in het CH-weekblad De Nederlander. i Leijenhorst schreef op 30 mei onder meer het volgende: „In artikel gaat het mij niet om (prof. B.) Goudzwaard deze ankelmocdige heeft zichzelf al voldoende publiciteit be- irgdVolgens De Kwaadsteniet is zijn eigen vermelding an deze opmerking, in het AR-blad Nederlandse Gedachten, ;n feite overigens al teveel publiciteit voor Van Leijenhorst". 'et duikelen van Hans de Boer van de eerste naar de vierde laats op de AR-lijst was voor Lubbers tijdens een spreekbeurt inleiding op te merken, dat dit een „beetje sneu" was voor de itrokkene. „Alsof het daarom gaat. Eerder een beetje sneu voor ARP en het CDA. Een beetje sneu voor hem? Eerder een ietje belachelijk van Lubbers, die toch ook vaak redelijk uit de jock komt", aldus De Kwaadsteniet. Coningin naar de Antillen >EN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen van 28 ktober tot 8 november een officieel bezoek brengen aan de Ne- i erlandse Antillen. Met hen reist minister Van der Stee (Antil- aanse zaken) mee. Het is de bedoeling alle zes Antilliaanse ei- inden te bezoeken. Samen met een Eindhovense at leet heeft prin ses Juliana in Eindhoven een bevrijdingsvuur ontstoken dat door lopers van uit Overloon was overgebracht. Hiermee opende zij het congres van de interna tionale verzet sorganisaties. Twaalfhonderd volwassenen en zevenhonderd kinderen uit veertien landen woonden het congres bij. On der hen koningin Beatrix en prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard. Minister Van der Stee van financiën heeft in de Tweedy Kamer een helaas weinig overtuigende beleidsopvatting ovef het voetlicht gebracht. Aan zijn uitgesproken verwachting, dat de prijzen dit jaar bijna driekwart procent meer zulle» stijgen dan verwacht, waardoor de minimuminkomens niet in koopkracht gehandhaafd zullen kunnen blijven, koppelde hij geen enkele beleidsconsequentie. DaT is bijzonder jammer, want Van der Stee kon toch tevo ren weten dat een ruime meerderheid in de kamer het kabiV net zal houden aan de afspraken over de handhaving van dè koopkracht voor de allerkleinste inkomens. Zou het kabinet daarop uit eigen beweging zijn vooruit gelopen, dan zouden daarmee de eigen min of meer gedane toezeggingen spontaap zijn nagekomen. Bovendien had dan voorkomen kunnen worden dat de coalitie binnenkort weer in een situatie komt, waarin de koopkrachtgarantie voor de minima met veel han1- gen en wurgen met name door de grootste regeringsfractie, het CDA, zal moeten worden afgedwongen. Dat is voor djp overtuigingskracht van het kabinet in het land opnieuw erg slecht. TERECHT heeft de CDA-fractie aangekondigd geen genoe gen te willen nemen met de uiterst lauwe houding van de minister van financiën. De financiële en economische pro blemen van het land zijn weliswaar gigantisch en zullen all- leen nog maar groter worden. Maar afspraken voor dit jaar zijn gemaakt. Uitgesproken intenties moeten worden uitge voerd. Als dat niet gebeurt, krijgt het vertrouwen van de ge wone man in dit kabinet een extra knauw, waardoor hét voor de nog veel grotere problemen voor volgend jaar nog veel moeilijker zo niet onmogelijk zal zijn om daarvoor nog steun en vertrouwen bij het Nederlandse volk te winnen. De koopkrachtgarantie voor de minima moet blijven, als het ware als een soort krediet voor de onderbouwing van de on getwijfeld ingrijpende maatregelen, die voor volgend jaar moeten worden genomen. ROTTERDAM De historicus A.J. van der Leeuw heeft gisteren in Rotterdam nog eens uitgelegd waarom Pieter Menten naar zijn oordeel wel degelijk kan hebben deelgeno men aan de massa-executie in Podhoroce, begin juli 1941. Drie overwegingen, zo hield hij de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank voor, zijn hierbij van essentieel belang. Ten eerste het grote prestige dat Menten moet heb ben genoten bij de hoge SS-officier Schöngarth, de man die de leiding had van de groep Duitse militairen die eind juni/begin juli verbleef in het ten noorden van Podhoroce gelegen Lem- berg. Ten tweede het belang dat de verdachte er bij had om, toen de Russen eenmaal uit het gebied verdreven waren, poolshoogte te nemen op zijn landgoed. En ten derde het volstrekt „normale" karakter van een massa-executie in die tijd in dat gebied. Het Einsatzcommando vermoordde 6000 mensen in een tijdsbestek van twee maanden; honderd mensen per dag. Nadat hij er grote nadruk op had gelegd veronderstel- lenderwijs te spreken, zei de heer Van der Leeuw dat het drama kan zijn begonnen met de vraag van Menten aan Schöngarth: Wanneer gaan julllie de richting van Podhoroce uit? Schöngarth heeft daarop welllicht geantwoord, aldus Van der Leeuw: Nou, dat kan vandaag wel. Waarna Schöngarth tegen enkele officie ren de order kan hebben gegeven: Ga naar Podhoroce en neem Menten mee, want die weet wel welke raddraaiers er voor de bijl moeten. Deze theorie wordt, zoals gemeld, bestreden door de Amsterdamse hoogleraar in het straf recht prof. C. Rüter. Naar zijn oordeel is het on denkbaar dat een groepje van slechts enkele militairen zich zonder escorte naar Podhoroce durfde te begeven. Het gebied was nog maar net op de Sovjet-Unie veroverd en het wemelde er nog van Russische militairen, meent deze hoogleraar. Mentens verdediger mr. E. de Lia- gre Böhl bestreed de theorie van Van der Leeuw gisteren door te zeggen dat juist de wens van zijn cliënt om naar zijn bezittingen terug te keren het onwaarschijnlijk maakt dat hij zijn terugkeer inleidde met een moord. „Menten wilde terug naar zijn landgoed. Met déze over weging moet het denken over wat er is ge beurd, beginnen", zo liep de verdediger vooruit op het pleidooi dat hij zal houden. De rechtbank confronteerde Menten gisteren met allerhande getuigenverklaringen en docu menten die deel uitmaken van het proces-dos sier. Voor zover ze voor hem belastend waren noemde de Blaricummer ze zonder uitzonde ring vervalst, gelogen, dan wel verzonnen. Te genstrijdigheden tussen zijn eigen getuigenissen in het nu lopende proces en die tijdens het pro ces in Amsterdam verklaarde hij door op zijn suikerziekte te wijzen en het hieruit voort vloeiende, afnemende concentratie-vermogen. Pieters broer Dirk Menten heeft de rechtbank inmiddels een document doen toekomen waar uit blijkt dat hij op 14 juli 1941 bij de Neder landse Handelsmaatschappij de beschikking over een safe heeft aangevraagd. Dit maakt het uiterst onwaarschijnlijk dat Dirk op 7 juli in Podhoroce was, zoals de verdachte wil doen ge loven. Nóg eerder had Pieter trouwens be weerd dat Dirk op 7 juli in Parijs vertoefdë- Gisteren zei hij tot afleggen van deze getuigenis te zijn geprest door zijn broer, die zou hebben gedreigd met belastende verklaringen. De komst van de door de verdediging opgeroe pen Haagse getuige-deskundige Hendrik Kui pers zaaide gisteren enige verwarring in de rechtszaal. Noch Menten noch zijn advocaat konden zich herinneren waarom zijn komst ook al weer nodig was geacht. De heer Kuipers bleek een, zoals hij het zelf verwoordde „ama teur-deskundige" te zijn. Hij zei ondermeer dfe betrouwbaarheid van Oosteuropese getuigen verklaringen inzake oorlogsmisdaden in twijfel te trekken. Het proces tegen de Blaricummer wordt dinsdag voortgezet met een nader ver hoor van de hoogleraar strafrecht prof. C. Rü ter. UTRECHT De landelijke specialistenvereniging vindt de manier waarop minister Van Aardenne dit jaar de in komens van medici wil inper ken onaanvaardbaar. De mi nister heeft, zoals wij gisteren hebben gemeld, voorlopige norminkomens vastgesteld voor de vrije beroepen. Voor de medisch specialisten heeft hij het norminkomen bepaald op 126.000 gulden, waar dan nog vijftig procent bovenop komt voor de sociale en pen sioenvoorzieningen. Deze norm moet in twee jaar (1980 en 1981) worden bereikt. Vol gens de specialisten is er geen reëel overleg geweest Nederland: geen eg-initiatief DEN HAAG Nederland zal een EG-initiatief in de kwestie Midden-Oosten niet steunen. Hiertoe heeft het kabinet vrij dag besloten. Op zijn wekelijk se persconferentie ontkende Van Agt dat er al sprake zou zijn van een EG-initiatief. Wel verwachtte hij een verklaring' van de EG na afloop van de Europese Raad die op 12 en 13 juni in Venetië plaats zal vin den. OTTERLO Het heideareaal in Nederland, for meel nog 60.000 hectare groot, wordt ernstig be dreigd door ke vers als het heide- haantje en gras. En waar eenmaal het pijpestruikje, een grassoort, staat komt de hei de niet terug. De gebruikelijke be heersmaatregelen (branden en maaien) zijn on toereikend. Op het Nationaal Park De Hoge Ve- luwe wordt nu op vrij grote schaal een proef geno men met machi naal afplaggen. Dit experiment, wordt weten schappelijk bege leid door het Rijksinstituut voor Natuurbe heer. Een probleem is nog de afzet van de plaggen. Men hoopt daar via compostering een markt voor te vin den. Het afplaggen van heide was in de tijd van de scha penhouderij nor maal. De plaggen dienden als strooi sel in de potstal. Op een voormalig heideveld, dat on danks maaien en afbranden in een grassteppe was veranderd, ontdek te boswachter B. Boers van de Hoge Veluwe een ge deelte, waar de heide zich had ge handhaafd. Het bleek dat de Duit sers hier in de oor log geplagd hadden om camouflagema teriaal te verzame len voor luchtdoel geschut. Dit werd aanleiding tot de huidige proef. Men vermoedt dat het achterwege blijven van het plaggen sinds het begin van deze eeuw de hu- muslaag zo heeft verrijkt, dat de grassen de kans kreeg om de heide te verdringen. 'REIBURG De voorzitter van schiedenis". Meer dan ooit loopt de te Westduitse Vrije Democratische FDP gevaar de drempel van vijf artij (FDP) en minister van bui- procent niet te halen en daardoor inlandse zaken Genscher heeft op niet in de Bondsdag terug te ke rn tweedaags congres van zijn ren. De 400 gedelegeerden van de partij moeten de iaatste hand leggen aan •artij in Freiburg opgeroepen tot 'jiiterste inspanning in de „zwaart- verkiezingsstrijd in onze ge- het liberale verkiezingsprogramma. Genscher riep hen op de elfjarige coalitie met de Sociaal-democraten van kanselier Helmut Schmidt voort te zetten, tenzij de SPD de absolute meerderheid behaalt. Hij verklaarde de oorlog aan Franz Josef Strauss, de lijsttrekker van de christen-democra ten. Genscher zei over de Beierse po liticus: „Wie tijdens zijn regeringspe riode moest toezien hoe Sovjet-troe pen in Boedapest en in Praag inter venieerden en hoe de Muur in Ber lijn werd gebouwd, die moet nu niet een toon aanslaan alsof hij de Cassius Clay van de wereldpolitiek zou zijn". De Bondsregering werd door het con gres opgeroepen om ondanks de kwestie-Afghanistan door de gaan met de politiek van toenadering tot het Oostblok, te blijven praten over beperking van bewapening en niet akkoord te gaan met een vergroting van het gebied waarin de NAVO opereert. (Van onze correspondent Ami van Vree) ONN De minister-president de meest noordelijke Duitse Istaat Sleeswijk-Holstein, Stol- nberg, zal als tweede man naast e Beierse kanselierskandidaat Jo- ie* Strauss staan in het gevecht >m de macht in Bonn, dat op 5 ok tober wordt beslist. Stoltenberg frordt vice-kanselier, belast met de icieel-economische sector als het tot een kabinet-Strauss zou ko men. Met Stoltenberg heeft de Beierse minister-president een pro minent „noorderlicht" aan zijn zij de gekregen die wellicht behulp zaam kan zijn de weerstanden die er ten noorden van de Main tegen Strauss bestaan af te breken. Als een voetbaltrainer die zijn selec tie voor een belangrijk toernooi be kend maakt, presenteerde Strauss gisteren zijn „Manschaft" voor de verkiezingen waarvan de globale sa menstelling tot woede van de partij- -centrales al eerder deze week was trio Strauss-Stoltenberg-Kohl, welke laatste in elk geval fractie- -voorzitter van CDU en CSU in de Bondsdag (het Westduitse parlement) zal blijven om „in deze uiterst moei lijke wetgevende periode de dringend noodzakelijke continuïteit te behou den" (Strauss). De tweede groep is een harde kern van negen CDU- en CSU-politici die voor een minister schap in aanmerking komen, maar die de kanselierskandidaat niet als een „schaduwkabinet" wenst te zien. Tot hen behoren onder andere men sen als de vroegere fractieleider Bar- zel, de voormalige minister Dollinger, de secretaris-generaal van de CDU Geissler en de zaakgelastigde van de CSU in Bonn, Zimmermann, alsmede de deelstaatpolitici Dregger en Leis- Ier-Kiep. De derde groep die Strauss hulp gaat verlenen zijn elf vooraan staande politici van CDU en CSU die niet direkt voor een ministerspost in aanmerking (willen) komen. Onder hen is Ernst Albrecht, minister-presi dent van Nedersaksen, die de strijd om de CDU-kandidatuur van Strauss verloren had. DEN HAAG De toekomstige voorzitter van de Europese Commissie zal in ieder geval geen Nederlander zijn. Dat zei minister-president Van Agt tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie. Van Agt sprak over „een aantal weigeringen" van mogelijke Nederlandse kandidaten waardoor het onmoge lijk is geworden nog een geschikte kandidaat te vinden voor de EG-conferentie/in Venetië op 12 en 13 juni aanstaan de. Tijdens die conferentie moet het besluit over de nieuwe voorzitter vallen. Nederland zal nu een andere kandidaat uit de Benelux-landen steunen. In dit kader wordt de huidige Belgische CVP-fractielei- der Tindemans genoemd evenals de vroegere Luxemburgse per- mier Thorn. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Oe Bilt Deelen Eelde Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Z.-Limburg Aberdeen Luxemburg Zürlch Casablanca Istanboel advertentie U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat4 2713 EK ZOETERMEER Gebruik'm goed. pttpost

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7