obo kan overal terecht m. Fieneke en Wim Griffioen werken in Nigeria al drie jaar aan leprabestrijding ft "pAGl TAP/REGIOLEIDSE COURANT'ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA.I Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een katbeschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en I maandag gesloten. Het Nieuw Leids Dierena- zit vol met sympathieke beesten, geen enkel beest is zo handzaam de kleine Bobo) Bobo is een grap- boerenhondje met nauwelijks ne- eigcnschappen. vier jaar oude Bobo zit vanaf april in "o{?l. Hij werd door zijn eigenaars af- omdat de in hondenkringen in- roemruchte allergie plotseling in :in toesloeg. De vrouw des huizes het daar in ieder geval ineens erg mee en Bobo moest vertrekken, niet van harte, maar Bobo is hond en paste zich snel asiel. In het asiel is gebleken )o niet het type hond is waar snel allergisch voor zullen wor- De kans dat dat weer gebeurt lijkt gering. heeft op het eerste gezicht wel iets van een herdertje in zakformaat, romp doet qua kleur (zwart, beige wit) en tekening in ieder geval sterk een herder denken, alleen de kop er niet bij. De kop is van het model - dat boeren hondjes vaak hebben: een stoer hoofdje met een uitdrukking erop alsof hij bereid is het tegen de hele we reld op te nemen. Bobo is inderdaad een pittig hondje, maar in de eerste plaats toch een erg aanhalig beest, een echt knuffeldier. Bobo is best bereid de schoothond uit te hangen, maar daar naast wil hij graag flinke stukken lopen en stoeien met zijn baas. Bobo is een erg plezierige hond om uit te laten. Hij trekt niet aan de lijn en is meestal erg gehoor zaam, ook zonder lijn. Daar komt bij dat hij dol is op kinderen en ook prima kan opschieten met andere honden en kat ten. Bobo is ook behoorlijk waaks, maar. zal zich alleen licht blaffend op die wijze manifesteren en zich niet aan de kuiten van de bezoekers vergrijpen. In de auto is hij een probleemloze passagier. Bobo is al met al een hond die zo onge veer overal terecht kan. Hij is geschikt voor gezinnen met kinderen, maar ook f>rima voor watoudere, eventueel al- eenstaande mensen. Hij zou op een flat kunnen en even makkelijk op een boer derij, want hij laat het vee ongestoord rondlopen. Het spreekt vanzelf dat hij niet te lang alleen moet blijven, maar dat geldt voor alle honden. Bobo is kortom een compacte (schofthoogte 45 centime ter) overal inzetbare hond waar een nieuwe eigenaar veel plezier aan kan gaan beleven. Manouch Manouch, de Siamese kat van vorige week heeft niet over belangstelling te klagen gehad. Er hebben zeer veel men sen voor hem gebeld. Echte Siamezen- kenners uit Voorburg hebben zich over Manouch ontfermd en hij kan derhalve rekenen op een deskundige behandeling in zijn nieuwe tehuis, waar al een paar Siamezen zitten. Manouch was gelijk al gesteld op zijn nieuwe eigenaren. Alleen bleek hij na aankomst in zijn nieuwe on derkomen een flinke keelontsteking te hebben die zeer plotseling moet zijn op gekomen want bij het verlaten van het asiel had hij dat nog niet. Manouch zal echter spoedig weer genezen zijn. ■en kostschoolganger in een van de in Mangu vervaardigde rolstoelen. Financiële steun LEIDEN Voor steun aan het werk van Fieneke en Wim Griffioen in Man gu kan men een bijdrage overmaken naar: 'giro 50500 t.n.v. de Neder landse Stichting voor Le prabestrijding in Amster dam onder vermelding van „Mangu". giro 70723 t.n.v. Penning meester van de Diaconie Leiden onder vermelding van „Rolstoelen Nigeria". ko faarom laat je een regelmatig en comfortabel leventje in Leiden in de steek om te gaan wonen en werken in euch.|)een land aan de westkust van Afrika? ig); aul Fieneke en Wim Griffioen verhuisden (euch. io'n drie jaar geleden vanuit Neder land naar Nigeria. Weg van familie, tt^vrienden en kennissen. Weg uit eigen nuis en vertrouwde omgeving. Naar een land vlakbij de evenaar. Waar de gemiddelde dagtemperatuur schom- u' melt tussen de 30 en 40 graden Celsius, eiendekwaar de meeste mensen een totaal on- ide k< (bekende taal spreken, een land met heel andere normen en omgangsvor- \0. 9.3 meD- 19 0 Wim (28) en Fieneke (27) zijn verbonden aan het Mangu Leprosy and Rehabilita tion Centre in Plateau State, een van de deelstaten van Nigeria. Via de interker kelijke organisatie Dienst Over Grenzen 'cwamen ze in kontakt met Cees Spronk, lie al een paar jaar als arts in Mangu aan iet werk was en tijdens zijn verlof in Ne- lerland hard op zoek was naar mensen voor zijn nieuwe projekt. Fieneke is van lur; G huis uit fysiotherapeute en werkte inder- Sai tijd in het Rijnlands Zeehospitium in hui£° Katwijk aan Zee. Wim Griffioen komt uit de bouwwereld. Na verder overleg met de Nederlandse eulem Stichting voor Leprabestrijding besloten ze de sprong te wagen. „Echt niet alleen uit idealisme", voegt Fieneke daar direkt aan toe. „We vinden wel dat we vanuit onze christelijke levensovertuiging kracht en energie moeten steken in het lot van anderen die er minder goed aan toe zijn. Maar ook de drang naar avon tuur speelde bij ons een grote rol. Daar 0 uur kwam bij dat Wim op de nominatie stond v. zijn militaire dienstplicht te gaan vervul- IPB 1 ]en Door een paar jaar in Nigeria te wer- I^Hkw ""der dt. Hi Het nieuwe gebouw voor fysiotherapie, dat werd neergezet uit de opbrengst van een zak gouden tientjes. Half procent In Noord-Nigeria lijdt naar schatting een procent van de bevolking aan lepra. Voor Plateau State, met eèn oppervlakte van ongeveer anderhalf keer Nederland, bètekent dat zo'n 19.000 patiënten op een totale bevolking van 2,8 miljoen zielen. Een Nederlander fronst dan de wenk brauwen, gewend aan onze goed georga niseerde gezondheidszorg. Zeker als men hoort dat bijna driekwart van de platte landsbevolking door geen enkele medi sche voorziening bereikt wordt, terwijl in sommige streken de kindersterfte nog steeds.de 50 procent nadert. Maar Nigeria is. een land in opbouw. De gezondheidszorg is maar één van de pro blemen waar dit ontwikkelingsland - met zijn 80 miljoen inwoners het grootste en door de olieopbrengsten ook een van de rijkste landen van Afrika - mee kampt. Stammentegenstellingen, korruptie, het ontbreken van ervaren management en technische know-how, de gebrekkige in- frastruktuur, het missen van een politie- nog in de kinderschoenen staat, éen wer kloosheid die in sommige gebieden de 80 procent benadert terwijl er geen sociale voorzieningen zijn... Nee, lepra is niet het enige probleem in dit ontwikkelingsland. Ook al heeft de Wereldgezondheidsorga nisatie lepra onder de zes grootste volks ziekten gerangschikt, die voorrang ver dienen bij bestrijding en verder onder zoek. Het lepracentrum in Mangu heeft zo'n 1100 patiënten onderzijn hoede, inklusief de mensen die via de 23 kliniekjes in de regio bereikt worden. Onder leiding van Wim Griffioen is de kliniek de laatste drie jaar behoorlijk uitgebreid. Er is een nieuwe polikliniek bijgekomen, inklusief kantoorruimtes, een laboratorium, een ke traditie bij de opbouw van een demok- apotheek, een onderzoekkamer, een „sep- ratische rechtsstaat, het onderwijs dat tic theatre" voor de behandeling van geïnfekteerde wonden, een injektieka- mertje en kleedruimtes. Daarnaast ver rees het pas geopende paviljoen met zo'n 60 bedden. Er kwam een „soaking place" voor de behandeling en verzorging van gevoelloos geworden voeten. Naast de oude school werd een nieuw gebouw neergezet, de timmerlieden en de schoen makers kregen een nieuwe werkplaats en het centrum kreeg stromend water. Op het terrein verrees een grote watertoren en eind maart van dit jaar vloeide het eerste kristalheldere water door de lei dingen als bewijs van de geslaagde bo ring. Het geld voor deze nieuwbouwprojekten is voor een groot deel afkomstig uit Ne derland. Het ICCO, een protestantse or ganisatie, treedt op als intermediair tus sen het Ministerie van Ontwikkelings- Bobo is een speels knuffeldier. Morgen in Oude Vest Kerk speciale dienst voor Mangu hulp en de verschillende zendingsorgani- zamelingsactie te houden met als doel de satie. Ook de in Amsterdam gevestigde oprichting van een Rolstoelenfonds. Nederlandse Stichting voor Leprabestrij- Morgen is het al zover, 's Avonds om ze- ding is medefinancier. ven uur begint in de Oude Vest Kerk een r,- i -jj speciale dienst voor Mangu, waarbij ook Fieneke Grif.oen spreekt mnnddeb de chirurg Cees Spronk- die zelf zei jaar vloeiend Hausa, de taal die in dit deel in M aan he/werk is geweest - aan- van Afrika het meest gebezigd wordt. wezig 2al ziJn In de volgeBnde week Dat is ook geen overbodige luxe. want bjj alle gereformeerde gezinnen in Lei- veel meer dan Wim heeft zij direkt met den huis-aan-huis een zakje worden ge- de patiënten te maken. Behalve lepra bracht, waar de kerkledenJ hun bijd B heeft Zij ook veel poliogevallen in behan- in kunnen doen deling Anders dan in Nederland ver- Een rolstoel kost in Mangu zo'n 150 naire De psychische fakto? wa'ar NedlrlanS <paiLWCg 525 Eulden)' °a'is naar EuroPe- ue psycniscne iaxtor, waar Nederlandse se begrippen niet veel, maar ze worden fysiotherapeuten vaak mee te maken dan QOg'de metaalwerkplaats van krijgen, speelt in Afrika nog geen rol. Mangu zelf vervaardigd. Daar is gewoon geen tijd en geen geld pllcU L.-cL voor. Door middel van praffinebaden L>USIl-DUSn worden de misvormde handen en voeten En dan de bush-bush. Met een landrover opgewarmd. Daarna kunnen Fieneke en trekt Fieneke regelmatig voor eèn of haar assistenten beginnen met het oprek- meer dagen erop uit om de patiënten in ken van de spieren. De patiënten kunnen de omliggende dorpjes te bezoeken. Dat vervolgens in de oefenruimte terecht om betekent slapen in de openlucht of in een opnieuw te leren lopen of om hun han- leegstaand huis, jezelf wassen met één den opnieuw te leren gebruiken. Het ge- kopje water en drinkwater op streng bouw van de fysiotherapie is gefinan- rantsoen. De gemiddelde Nederlandse fy- cierd met goud. Na een Socuterauitzen- siotherapeut heeft een minder enerve- ding op de televisie over Mangu schonk rend bestaan. een Nederlandse vrouw een zak gouden in oktober keren Wim en Fieneke weer tientjes ter waarde van 70.000,-. terug naar Nederland, ditmaal voorgoed, o Terug naar een goed georganiseerde en Kolstoelen welvarende maatschappij. Een beetje té georganiseerd. „In Nigeria hebben de Op net terrein staat een kostschool voor' mensen nog tijd voor elkaar, de inter- 12 jongens en 12 meisjes die aan polio lij- menselijke relatie is hier heel belangrij- den. Kinderen met een ernstige handicap k.In Holland ben je minder verantwoor- die zijn aangewezen op beugels, krukken delijk voor elkaar, dat doet de overheid en looprekken. Na een of twee jëar allemaal wel voor je. Niemand lijdt ar- eindigt de behandeling van de kinderen moede. Maar iedereen is druk bezig voor en keren zij weer terug naar hun geboor- zichzelf. De omgang met elkaar is in veel tedorp. Door hun handicap worden zij gevallen erg zakelijk. Daarnaast is ons daar sterk geremd in hun mogelijkheden, werk hier in Nigeria veel onbegrensder. Een rolstoel zou uitkomst bieden, maar Er wordt meer inventiviteit van je ver- gebrek aan financiën maakt de aanschaf wacht, je moet improviseren door al de Xaa«- overkomelijk. Toen Fieneke onverwachte situaties waar je dagelijks Griffioen tijdens een recent verlof in Ne- mee te maken krijgt, derland was, kwam echter een oplossing in Nederland is ook in werksituaties alles in zicht. Het echtpaar Griffioen deed in veel meer afgebakend, je zit heel snel op Leiden verslag van hun Nigeriaanse acti- het terrein van iemand anders. Dat zal viteiten voor de commissie van het 0ns in het begin wel afvallen, de over- Werelddiaconaat van Gereformeerde gang van Afrika naar Europa zal niet he- Kerken. Hier ontstond het idee om rond lemaal vanzelf gaan. de Dag van het Werelddiaconaat een in- VINCENT ROEF

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5