pemengde reacties pp benoeming van VVD-burgemeester anleg rijksweg 11 beteken t inde van Rijndijkse 9 Voor wat hoort wat. Ja CDA stelt vragen over verkeer in binnenstad Fietsweek Leimuiden groot succes Scheidende secretaris Hobo ereburger van Leiderdorp Weelzijdig concert jubilerende politie Collegium Musicum verrast Zuiderkerk ÊeldócSCMIACMlt pa<T paTTAD/ regio leidse courant zaterdag 7 juni 1980 pagina 3 IORSCHOTEN Politiek Voor- ïoten heeft gisteravond met ge- engde gevoelens gereageerd op de be- eming van de Drentse mr. Cannegie- tot nieuwe burgemeester. In een rste reactie zei de heer Offringa, actieleider van het CDA: „ik vind it een ramp". e heer Offringa zei hierbij uitdrukkelijk niet de persoon te bedoelen maar wel de politieke kleur van de toekomstig burger vader. De socialistische fractieleider Vis ser zei blij te zijn met de benoeming. „Deze burgemeester past goed in de Voorschotense politieke verhoudingen en ik hoop dat hij bereid zal zijn een porte feuille te aanvaarden". Beide heren zei den overigens zeer tevreden te zijn over de leeftijd van deze nieuwe burgemees ter. De fractieleiders van de VVD en van D'66 waren niet voor commentaar be reikbaar. De heer Cannegieter is getrouwd en heeft één kind. Hij is 5 1/2 jaar burge meester van de 3900 inwoners tellende gemeente Zuid-Laren geweest. Hij volgt burgemeester Van der Haar op die met ingang van 1 april met vervroegd pen sioen ging. ImZERSWOUDSE VEEHOUDERS NAAR BUZONDERE KAMERCOMMISSIE AZERSWOUDE Een groep "verontruste jehouders" aan de Rijndijk tussen Leiden a Alphen aan den Rijn, voelt zich in het be- (taan bedreigd door de eventuele aanleg van fcksweg 11 langs de spoorlijn aan de Rijn- lijk. Zij doen een dringend beroep op de le- jen van de Bijzondere Kamercommissie, die |ch over de problematiek rond rijksweg 11 wigt, om van de aanleg van het gewraakte racé tussen Leiden en Alphen af te zien. [Vij worden door de aanleg van rijksweg 11 iel ernstig getroffen", aldus de veehouders. p groep "verontruste veehouders' in de brief nde Kamercommissie (voor Behandeling van iet Structuurschema Verkeer en Vervoer en HinHprni<*<;pn [et Meerjarenplan Personenvervoer): "Wij heb- m zeker wel oog voor de problemen, waar- »or de aanleg van Rijksweg 11 een oplossing n moeten zijn. Wij zijn er echter van over- igd, dat niet de gehéle rijksweg behoeft te [vorden aangelegd om de bestaande verkeers- ■oblemen in Alphen en bij Leiden op te los sen. Daarvoor zou met de aanleg van rondwe gen kunnen worden volstaan. De aanleg van de gehele rijksweg zou alleen de verkeersdruk op Leiden maar vergroten. Bovendien is er het ge vaar, dat de gehele strook tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Leiden-Alphen vol zou raken met bedrijfsterreinen, woonwijken of andere stedelijke voorzieningen, die allemaal een uitrit op de Rijndijk zouden moeten krijgen, waar door de Rijndijk juist méér verkeer te verwer ken zal krijgen. De nieuwe rijksweg zou im mers aan de andere kant van het spoor komen te liggen en maar een gering aantal aansluitin gen krijgen". De veeboeren kwamen al in opstand toen de Nederlandse Spoorwegen plannen ontvouwde om de spoorbaan tussen Leiden en Alphen te verdubbelen. De meeste veeboeren hebben het grootste deel van het weideland achter de spoorbaan en moeten dagelijks met de koeien de onbewaakte spoorwegovergangen passeren, hetgeen ernstig gevaar oplevert voor mens en dier. In de zeer beperkte tijd die tussen twee treinstellen zou komen te liggen als de baan vakverdubbeling tot stand zou worden ge bracht, zouden de koeien naar de 'overkant' ge bracht moeten worden; een haast ondoenlijke zaak. Nu met de eventuele komst van rijksweg 11 naast de spoorbaan, zou weer een hindernis genomen moeten worden en dat zou voor veel boeren het 'einde' betekenen. De "verontruste boeren": "Door de aanleg van deze weg zal naast het spoor een tweede en ditmaal volstrekt onoverkomelijke barrière worden opgeworpen. Dit betekent een definitieve scheiding tussen de landbouwgrond vóór het spoor en achter het spoor. En omdat er vóór het spoor slechts een beperkte oppervlakte landbouwgrond beschik baar is, zullen in dat geval slechts weinig be drijven gevestigd kunnen blijven. De enige steeds theoretischer wordende oplossing, die in het geval van aanleg van rijksweg 11 overblijft voor de meesten van ons, is het verplaatsen van het bedrijf naar de andere kant van spoor en rijksweg. In de ruilverkavelingsplannen, die in 1978 zijn aangenomen, is voorzien in aanleg van wegen die bij verplaatsing van een twintig tal bedrijven nodig zijn. Boerderijverplaatsing is evenwel een vrijwillige zaak. waarvan alle voor- en nadelen door de individuele boer afge wogen moeten worden". Twee groepen Al tijdens de voorlichtings/discussie-avond van de NS over de baanvakverdubbeling tussen Leiden en Alphen, enkele maanden geleden, onderscheidden zich twee groepen veeboeren. De éne groep veehouders zit de tijd totdat de ruilverkaveling is uitgevoerd uit en wacht met modernisering totdat zij de nieuwe boerderij kunnen betrekken. De andere groep heeft al wel gemoderniseerd en moemt het onmogelijk om met een nieuwe boerderij te beginnen. Afscheid G.W. van Ginkel Oe heer G.W. van Ginkei (links), hoofd van de school die bij het Pedologisch Instituut van de universiteit hoort werd gistermiddag in het schoolge bouw aan de Bloemfontein straat 1 gehuldigd in verband met het feit dat hij 40 jaar bij het onderwijs werkzaam is. Te gelijkertijd werd er alvast offi ciéél afscheid genomen van de heer Van Ginkel omdat hij aan het eind van het schooljaar met pensioen gaat. De af scheidsreceptie werd gister middag druk bezocht. De heer Van Ginkel werd overladen met lofuitingen en cadeaus. Op de foto wordt hem een schil dersezel aangeboden, te ge bruiken gedurende de vele vrije uren die gaan komen. De heer Van Ginkel werd ge boren in Oosterbeek. Voor de oorlog was hij onderwijzer op een school in zijn zijn geboor teplaats. In 1946 werd hij hoofd van een lagere school in Doorwerth. In 1956 ging hij naar Groningen waar hij hoofd werd van een buitenschool. Een jaar later nam hij de lei ding van een school voor woonwagenkinderen in dezelf de stad op zich. Hij bleef daar tot 1973. In dat jaar verplaat ste hij zijn werkterrein naar Leiden, naar de school van het Pedologisch Instituut waar hij dit jaar zijn loopbaan afsluit. LEIDEN De CDA raadsleden Van Dee en Van Zijp hebben b en w vragen gesteld over de verkeersafwikkeling in de binnenstad. De beide raadsleden vragen zich af of het niet wenselijk zon zijn dat de werk zaamheden wat meer ge coördineerd worden zo dat belangrijke door gaande wegen niet ge lijktijdig afgesloten worden. De raadsleden vragen het col lege of het niet mogelijk was de werkzaamheden aan de Hooigracht te versnellen door de arbeidstijd uit te breiden zoals ook bij de asfaltering van de Breestraat is gebeurd. Zij vinden dat door de verkeers problemen onder bezoekers en stadgenoten een sfeer wordt gekweekt om de binnenstad te mijden en dat daardoor onher stelbare schade wordt aange richt aan het economische kli maat. De raadsleden vragen het college maatregelen te ne men om de bereikbaarheid van de binnenstad zo optimaal mogelijk te laten zijn. Ruigroktocht in Lisse LISSE De Toerafdeling van de Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek organiseert mor gen de vijfde aflevering in de 'Ruigroktocht' door midden holland. Tussen 08.00 en 08.30 uur kan bij het RTV-clubhuis aan de Lissese Spekkenlaan gestart worden voor de 125 ki lometer lange wielertochL Deelnamekosten zijn 1,50 gul den per persoon en 6,50 gulden voor de deelnemers die een blijvende herinnering aan de Ruigroktocht wensen te ont vangen. Er zijn ook kleinere toertochten van 70 en 40 kilo meter, respectievelijk langs het Spoaarne en rond de Braassem. IIMUIDEN Gistera nd werden de laatste fiet- va55 Frs die deelnamen aan de, sportvereniging Eic- '69 georganiseerde, itsweck, feestelijk naar :t eindpunt begeleid door luziekvereniging „Mavi- r om hier hun fietsvlag- etjes in ontvangst te ne- nen. Deze fietsweek, die naandagavond startte, is en groot succes gebleken, o'n 1000 deelnemers uit Lei- nuiden, Rijnsaterwoude, Ter iar, Nieuw-Vennep, Roelofa- ent'sveen' Woubrugge en - Sa Jphen deden hieraan mee. Jen had de keus uit twee af- Tu° landen: 600 fietsers schreven n i ich in voor 15 kilometer en 60 kozen voor de 30 kilome- r. Afspraak was dat er deze reek vier avonden gefietst loest worden. Voor een aan deelnemers was dan ook mderdag al de laatste avond, "at de week zo'n succes was deels aan het mooie weer 0n'j i deels aan de fietsroute, die 'oó d oor mooie natuurgebieden -ïdde. oor de 15 kilometer liep deze route door diverse gemeenten rondom Leimuiden: Rijsen- hout, Alkemade, Hoogmade, Woubrugge en als verste punt Nieuw-Vennep. Bij de 30 kilo meter lag het verste punt in de Kwakel. Er werd zoveel moge lijk van de touristische routes door de polders gebruik ge maakt, waarbij vaak op fiets paden, die niet breder waren dan 60 centimeter, gefietst werd. De route liep van Lei muiden naar Bilderdam, ver Bloemenhulde voor de fietsers volgens langs „de Knotwilgen- route" naar de Kwakel om via de Hoef en Nieuw veen weer in Leimuiden uit te komen. Voor sportvereniging Kickers '69 is dit de tweede maal dat zij een fietsweek organiseer den. Vorig jaar werd dit ter ere van het 10-jarig bestaan van deze vereniging gehou den. Dit sloeg goed aan bij de mensen, ruim 700 fietsers na men hieraan deel. Een ander sportief evenement dat sportvereniging Kickers '69 dit jaar organiseert, is de wandeltocht welke zaterdag 14 juni gehouden zal worden. Af standen die men kan lopen zijn 5, 10, 15 of 25 kilometer. De route zal lopen rondom de Drecht en door de omliggende polders. Start en inschrijving bij de kantine van de sportver eniging te Leimuiden vanaf 10.00 uur tot 16.00 uur. Kosten voor de kinderen 2,50 en voor de volwassenen 3,50. LEIDERDORP De schei dende gemeentesecretaris C. Hobo is Leiderdorps vijfde ereburger geworden. Het ere burgerschap werd hem gister middag door burgemeester M. A. v.d. Have verleend tijdens een indrukwekkende bijzon dere raadsvergadering. De bij eenkomst stond ook in het te ken van het zilveren secreta risschap van de heer Hobo. De spreekwoordelijke ambte lijke plichtsbetrachting van de heer Hobo werd, behalve door burgemeester Van der Have ook breed uitgemeten door de nestor van de raad de heer J. Tieken. De heer Hobo werd verder toegesproken door zijn eerste plaatsvervanger de heer A. F. R. Hoogendoorn en de directeur gemeentebedrijven de heer J. J. van Vliet. He» woord voerde ook de gemeen tesecretaris van Amstelveen de heer H. Koorevaar namens de kring van gemeentesecreta rissen. In zijn afscheidstoe spraak, waarin de heer Hobo de aandacht vestigde op de steeds ingewikkelder worden de bestuursproblematiek, sprak hij ook zijn bezorgdheid uit over de toenemende druk overvragen. Dat is de enige zorg die ik vandaag nog heb. Het welzijn van uw en tot op De scheidende gemeentesecretaris in een kenmerkende pose op de druk bezochte afscheidsreceptie. de dag van vandaag mijn me- De aanbieding van het cadeau de werkers is ook aan uw zor- van de gemeente Leiderdorp, gen toevertrouwd. De boog een relax-stoel, door burge kan niet altijd gespannen meester Van der Have was in staan. Dan gaat de rek er uit het licht van de verdiensten en wordt uw bereik beperkt", van de heer Hobo voor Lei- zo hield de heer Hobo het ge- derdorp en de waardering meentebestuur en zijn opvol- voor zijn werk een meer dan ger de heer A. Willems voor. symbolische gebeurtenis. p«*« EIDEN De Hooglandse Kerk vormde de achtergrond l|0U Daartegen het Leidsch Politie Muziek Gezelschap zijn zes- igjarig bestaan vierde. Diverse Leidse koren verleenden un medewerking aan dit feestelijke en sfeervolle gebeu- Jen. In diverse vocale en instrumentale combinaties werden e. iederen ten gehore gebracht, maar ook stonden vele stuk- .en voor Brass Band alleen op het zeer uitgebreide en veel- h ijdige programma. 'e Brass Band opende het concert met een korte fanfare en de loyal Fireworks van Handel. Het laatste werk klonk voortref felijk. Het heldere, zuivere spel, de goede timing en vooral de pit dirigent Cees Brugman dit ensemble leidde, maakten |Bet tot een hoogtepunt van de avond. Dat veel van de details in ^■e echo verdwenen zal iedereen betreurd hebben. ^Bet Rijnlands Mannenkoor, o.l.v. Sander van Marion, zong ze- j»en liederen, waarvan vooral O Bone Jesu en het Slavenkoor enoemd moeten worden. In beide liederen gaf het koor een im- onerende blijk van zijn kunnen. Tempowisseling en volumete- enstelling beheerst dit koor tot in de puntjes. De enige tekort- toming ligt in de inzetten die te vaak niet meteen zuiver zijn; ei JIJ "oet duidelijk getrokken worden aan de toon. _-Het Alma Materkoor (o.l.v. Louis van Wijngaarden) en Ex Ani- (o.l.v. Wim de Ru) zongen enkele werken samen. O How niabale van Maunder klonk het aardigst. De koren vulden el- taar heel goed aan in dit werk. Begeleid door Joop Brons zong wc Animo het Wijnkoor uit de Jahreszeiten van Haydn. Het waj ien teleurstellende ervaring die na de pauze slechts gedeeltelijk c|. Vergoed werd dooride compositie Vrede. In het laatste stuk werd .ra» minder een aanslag gedaan op de hogere regionen van de tèmmen, maar het was ook heel wat minder interessant dan hei ïerste. Alma Mater zong met een grote overtuigingskracht en jVooral met veel enthousiasme Tollite Hosteas van Saint-Saëns j Na de pauze waren ze nog een keer te horen in een werk van mdriessen: Magnificat. Een prachtig stuk, maar er werd te wei- diepte in aangebracht. inet concert besloot met Let's all things now living in een arran- jement van Cees Brugman. Alle koren zongen mee in dit twee- te hoogtepunt van de avond, dat het concert op indrukwekken- le manier afsloot VK LEIDEN Onge veer 6000 klap pende, swingende en schreeuwende mensen bezochten gisteravond het concert van de Amerikaanse la- tin-rock formatie Santana in de Leidse Groe- noordhal. Santa na wist het dol enthousiaste pu bliek ruim twee en een half uur te boeien. De groep speelde een groot aantal oude num mers als Black magic woman, Oye como va, Jin go loba, Europa en Samba Pati, maar ook enkele nummers van hun nieuwste L.P. 'Marathon. Na elk nummer dat de groep gister avond bracht, werd enthousiast geklapt en gefloten. Dit en thousiasme resul teerde aan het eind van het optreden tot een toegift van zeven nummers, waarvoor de groep drie keer terug kwam. Bij de be kende oudere nummers gingen de aanstekers de lucht in en dat gaf de doorgaans zo nuchtere Groe- noordhal een ro mantisch tintje. Bij de grote hit van enige tijd geleden 'She's not there' werd door een flink deel van het publiek gedanst. Al was het bezoe kersaantal minder dan vorig jaar toen waren er 18.000 liefhebbers), de sfeer heeft er bepaald niet onder geleden. De groep weet de mensen nog altijd te boeien. Vooral de karakte ristieke gitaar- sound van Carlos Santana maakt elk nummer weer in teressant. Maar ook het ritme-werk van drummer Gra ham Lear en per cussionist Arman do Peraza zijn niet weg te vlakken. Nieuwkomer in de groep is zanger Alexander Ligert- wood (voormalig zanger van de Jeff Beck groep). Ook hij oogste veel suc ces bii het publiek evenals bassist Da vid Margen die voor een minuten lange solo zorgde. S.V.L. LEIDEN Gisteravond mochten we in de Zuiderkerk getuige zijn van een wapenschouw van alle secties van Collegium Musi cum: Het orkest, waarvan ook nog de blazerssectie apart, het ka merkoor en het grote koor. Hoewel een merkwaardige agenda communicatiestoornis voor maar liefst drie concerten op een avond had gezorgd, kon gesproken worden van een zeer behoor lijke opkomst. Natuurlijk komt dit vooral omdat CM een vol strekt eigen publiek heeft met veel oud-leden en familie. En van dat publiek gaat ook duidelijk een stimulerende werking op de musici uit. De argeloze toehoorder die regelmatig amateurorkesten en ko ren bezoekt viel op dit afscheidsconcert van Willem Bijleveld van de ene verbazing in de andere: CM is een zeer volwassen muzikaal gezelschap geworden met meer dan amateuristische allure. De grootste drijfkrachten van dit collectief lijken mij de uitzonderlijke inzet, de discipline, een geheid repertoire en een vermogen om op cruciale momenten boven zichzelf uit te stij gen. Over naar het programma: Le Gay Paris uit '74 van J. Frangaix opende. Het is een stuk voor 11 blazers, waaronder een vraag- en een antwoordtrompet. Eén van deze instrumenten ontbrak en dat kostte een hoop charme. De vijf ondeugende Ne derlandse madrigalen door het kamerkoor zorgden voor het eerst hoogtepunt Nico v.d. Meel heeft met dit veertiental een zuiverheid en een klankevenwicht bereikt die op dit niveau maar zelden vertoond worden. Het tweede hoogtepunt volgde onmiddellijk op het eerste. Zon der de begeleiding van het orkest te kort te doen moet vooral de pet af voor Willem Bijleveld die als solist in het tweede viool concert van Mozart excelleerde. Technisch alleen wat moeite hebbend in het Rondeau ging deze solist zijn ex-collega's voor met een verbluffende toon en een over het geheel zeef goede ar ticulatie. Na de pauze viel er minder te genieten. Men wilde kennelijk het hele gezelschap laten opdraven en ja, dan is de keus beperkt Het werden een selectie uit de Rosamundemuziek van Schubert, lieflijk, maar obligaat en Meeresstille und glückliche Fahrt van Beethoven, een doorzichtig en wel erg voorspelbaar muzikaal verhaaltje; maar men kon zich in alle registers uitleven en deed dat zuiver. ARIE DE RU De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeldI NaamI Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3