Bloederige tonelen in griezelkelders van Palladium Limburger Jan van Bruchem runt zijn eigen radiostation in Vancouver LONDENS NIEUWSTE ATTRACTIE Links: Het mon ster van baron Frankenstein komt plotseling overeind. Ge noeg om het uit te gillen en weg te hollen. Rechts: Laurel en Hardy, met in de verte Charlie Chaplin en Ha rold Lloyd, die aan een dwars balk hangt. Onder. Dit ta bleau verbeeldt het heksento- neel uit Shakes- peares „Mac beth". dit fe INDEN De griezelkelder van dame Tussauds wassenbeel- I npaleis dat jaarlijks 2,5 miljoen er zoekers lokt, heeft nu een ge- n chte concurrent. Het is Londens juwsto attractie „The Palladium Bllars", onder het wereldbe- emde variété-theater van die 'e am, in de buurt van Oxford Cir- 3' Madame Tussaud hebben ze het A >vaar zien aankomen. De „Cham- »|er of Horrors" van dat museum eefl net een grondige reorganisa- en modernisering ondergaan. 15 lank zij die verjongingskuur zijn de u h'ezeimogelijkhéden, temidden van II ude en eigentijdse boosdoeners, jer nog groter en dus meer aantrek kelijk op geworden. zoals "bij Tussaud is in de kei van het Palladium Theatre niet alles erop gericht de be- rers kippevel te doen krijgen, kunnen er ook bijzonder veel pcn in verband met de showbusi- zoals het past onder een iuwburg die in zijn huidige vorm art van 1910. Alle grote natio- en internationale sterren heb- iL ben in de Palladium op de planken gestaan. Doolhof De ruime kelders van dit theater gelijken op een ondergronds dool hof. Ze dateren uit de 18de eeuw. Hun muren zijn zo dik als die van een vesting. Bovendién hebben ze verbazend hoge plafonds. In het recente verleden werden ze nog als wijnkelders gebruikt. Maar Palladium-directeur Louis Benjamin vond het zonde, dat die onder grondse gaanderijen geen geld op brachten. Vijf jaar geleden kwam hij op het idee er een griezel- en 'show- businesskelder van te maken, ge vuld met allerlei tableaus, waarin 108 bewegende mechanische pop pen een bijzonder realistische rol spelen. De uitvoering van zijn plan heeft meer dan 1 miljoen pond gekost en ruim twaalf maanden gevergd. In tegenstelling met de wassen beel den van Madame Tussaud zijn de levensgrote figuren, die de Palladi um Cellars bevolken, gemaakt van glasvezel. Ze werden geproduceerd in de ateliers van een bekende Lon- dense firma van theater- en film- costumiers. De ondergrondse sfeer en de aan gepaste verlichting van de kelders zorgen ervoor, dat elk beeld er le vend uitziet. De figuren dragen pas sende kleren (er werd bijna 2 kilo meter stof gebruikt, genoeg voor 600 colbertjes). Hun vermogen om te bewegen (op een normale, niet eens houterige manier) danken ze aan vernuftige elektronische appa ratuur. V Er zijn zelfs poppen bij, die kunnen praten. Hun gelaatsuitdrukking ver andert daarbij volkomen normaal. Dit wonderlijke effect bereikt men door op hun wit gelaat het gezicht van een pratende acteur te projec teren. De apparatuur die daarvoor gebruikt wordt, is handig geca moufleerd. Vooral van op afstand lijkt het allemaal „net echt". Heuse weerwolf Bij de ingang houdt niemand min der dan William Shakespeare een uiteenzetting over zijn werk, inzon derheid het heksentoneel uit Mac beth dat naast hem afgebeeld wordt. Een eind daar vandaan zit dr. Jekyll geduldig te wachten ach ter zijn bureau tot hij voor je ogen verandert in de monsterachtige Mister Hyde. Om dit angstaanja gende wonder te kunnen zien, moet je echter eerst voorbij een heuse weerwolf, die in zijn kooi achter de tralies staat. Een elektronisch oog, ergens tegen de vloer, doet hem vervaarlijk brul len en woest met de ijzeren staven schudden telkens wanneer iemand het-waagt zijh kooi te benaderen. In diezelfde griezelafdeling kun je ook het Spook van de Opera zien dat een concertorgel bespeelt en je ge regeld zijn onaantrekkelijk gelaat toedraait. Pas dan merk je, dat deze ellendeling zijn rechteroog kwijt is. Er blijft alleen een bloederi ge opening over. Dit tafereel steunt op het verhaal van Gaston Leroux. Een andere li teraire bekende is het Pratende Doodshoofd dat zijn bestaan dankt aan de levendige verbeelding van Edgar Allen Poe. In de Palladium Cellars staat dit witte doodshoofd doorlopend te kletsen op een zwar te tafel. Maar het heeft geen zin met die babbelkous een gesprekje te beginnen. Dracula Een eindje verder brengen we een bezoek aan het atelier van baron Frankenstein.' Deze lugubere ge leerde werkt aan zijn monster, ter wijl Igor de knecht druk in de weer is met de bruisende en zoemende apparatuur. Het monster dat op ta fel ligt, komt plotseling overeind. Genoeg om het uit te gillen en hard weg te lopen. Maar je kunt de kelder niet uit zon der voorbij graaf Dracula te komen, die in het halfduister bloed staat te zuigen uit de blanke hals van Mina, een onschuldige maagd. Het arme kind schijnt het wel leuk te vinden, want ze laat hem maar betijen. De torenklok slaat het middernachtelijk uur. Aan de rechterkant staat een doodkist, gevuld met een van Dra- cula's eerdere slachtoffers. Uit haar arm, die over de rand van de kist hangt, drupt bloed... Links ligt er nog een mooie maagd met bebloede hals op de grond. Je zou denken dat ze dood is, maar haar boezem beweegt nog. Plotse ling word je gewaar, dat de bloed dorstige dolle graaf het hoofd op gelicht heeft en je doordringend aankijkt. Zijn met bloed doorlopen ogen schijnen te vonken en je krijgt er koude rillingen van Gelukkig heeft Dracula geen trek in bezoekers en drukt hii zijn machte loze prooi weer ongegeneerd tegen zich aan, om zijn werk van bloed zuiger voort te zetten. Zodra in dit deel van de Palladium Cellars de griezelmogelijkheden uitgeput zijn, betreedt de bezoeker het echte do mein van de show biz. Eerst de we reld van stomme films, met Valenti no, Mary Pickford en regisseur Erich von Stroheim, even levens echt als het Spook van de Opera. In de volgende afdeling worden we onder meer geconfronteerd met Charlie Chaplin, Harold Lloyd, Stan Laurel en Oliver Hardy. Daarna ko men we bij de grote cowboys van Hollywood, onder wie John Wayne, Gary' Cooper en vele anderen. Je zou een wedstrijd kunnen beginnen om ai die dode en nog levende film sterren te herkennen. Humphrey Bogart staat te pronk in de afdeling gangsters en Clark Gable vind je terug tussen een stel zeevarende sterren van het witte doek. Ruimtevlucht Ze hebben in die kelder ook een ruimtevlucht uitgebeeld. De astro nauten zitten achter het instrumen tenbord van hun raket. Honderden lampjes flitsen aan en uit. Hector, een reusachtige robot, bekijkt de situatie op een indrukwekkend tv- scherm en in de verte zie je de aar de waarop wij leven, een miljoen mijlen van ons af. Vlak bij de uitgang van de Palladi um Cellars neemt niemand minder dan Yul Brynner met een kort ge sprekje afscheid van ons. Hij draagt zijn koninklijk kostuum uit ,.The King and I", de muzikale show die nog elke dag in het Palladium Thea tre over het voetlicht gebracht wordt. Londens nieuwste attractie In het ondergrondse labyrint van die schouwburg is dagelijks toeganke lijk. Een bezoekje kost twee pond voor volwassenen en een pond voor kinderen onder de 14 jaar. SOGER SIMONS •NCOUVER De reiziger, die zich door Canada spoedt, kan de leten-jongens en -meisjes van Jan de Witt nauwelijks ontlopen. Ook al "doet hij zijn uiterste best en trekt hij f zich manhaftig honderden mijlen l terug in een ondoordringbaar woud, dan nog loopt hij gegarandeerd vroeg of laat toch weer een houthakker l tegen het lijf, die hem van verre I enthousiast toeroept: „Weet jij toevallig hoe Ajax zondag tegen NAC heeft gespeeld?" Langzamerhand 1 krijg je dan ook het gevoel, dat Nederlanders in Canada de rol spelen van importwijzen uit het verre Westen. zette zojuist de radio in en hoorde nog net, dat dolkomische natuur- onder André van Duin lorme bloemkolen te ver even heeft. Daarna acht Mieke Hollenbach oit in Avro's slijtvaste ra- oprogramma „Her- ingymnastiek" op natio- tal niveau bekend gewor- an door de repeterende van de quizmaster: :n hoe is de stand Mie- i?") enthousiast rapport van haar recente reis iar het toch altijd nog in het hart gebakken va- irland achter de blonde ppen der duinen. Een ig later ontmoet ik in 814 chards Street in het cen- um van de fascinerende lljoenen-hoofdstad van its Columbia, achter een »ur met metalen opzicht (resident", de Limburger m van Bruchem, de Big dss van Radiostation IVB-1470. am aan. Voor de draad et je successtory Jan. ant het is hem aan te en, dat hij het emigraties- el uitsluitend heeft mee- Bspeeld om de knikkes. Jan vertelt. Enthousiast vlekkeloos Nederlands, et een smeuige zachte G s ondertiteling, k geloof, dat ik mijn le- fn lang een zwerversna- ur heb gehad", bekent U vlot, „Ik zag het thuis ook nooit zo zitten. Je Bnt dat misschien: toch llljd een beetje mot met b familie en later prompt 8 pest aan mijn schoon- loeder. Het klassieke ver- pal dus, dat op het reper- llre staat van iedere con tender". Dp een gegeven moment ®cht ik: wegwezen Jan. uit de vele manieren om het land te optvluchten koos ik een enkele reis Ca-- nada. Dat leek me namelijk nog net te behappen. Als jongen had ik de Canade se soldaten, die Nederland kwamen bevrijden, hart stochtelijk toegejuicht in ruil voor een pakje sigaret ten en een blik keiharde koeken. En zoiets schept toch een band. Daarbij dacht ik: als ik nog ooit spijt mocht krijgen en mijn heimwee naar het brons groene eikenhout niet meer de b^as bliif. kan ik altijd moeiteloos terug langs AF". Draadloze president Ja* van Bruchem: „CJVB-1470 is mijn liefste speelgoed". Hebben en houwen Bruchem, die a|s radio technicus bij een vliegtuig fabriek in Toronto begon, verkocht op een gegeven moment resoluut zijn hele hebben en houwen en ver kaste naar Vancouver, waar hij nu inmiddels blo zend en uiterst plezierig welgedaan aan het hoofd staat van zijn jongens droom: een eigen radiosta tion, dat zo'n vier miljoen dollar waard is en de gren zen van zijn groei nog bij lange na niet bereikt heeft. Inmiddels heeft hij dan ook zeven hectaren peperdure grond in het hart van Van couver gekocht, waar over krap drie jaar zijn nagel- nieuwe studiocomplex zal worden geopend. Uiter aard met een nog groter bord „President" op de deur van zijn werkkamer. Meneer Jan vraagt, of het zo soms goed is? Etnische hutspot CJVB-1470 zendt zon der één dime subsidie 24 uur per dag uit in 23 ta len en drijft op de com merciële kurk van recla mespots, die zo'n 1,5 mil joen dollar per jaar in Bru- chems laatje brengen. Dat appeltje voor zijn constant grote dorst heeft hij te danken aan het feit, dat Vancouver een etnische hutspot is met bijna 100.000 Chinezen, 24.000 Italianen, 18.000 Polen. 84.000 Scandinaviërs, 32.000 Grieken, 32.000 In diërs, 18.000 Japanners en uiteraard dat kan niet missen ook Nederlan ders: 54.000 om precies te zijn. „Voor al die groe pen", legt Van Bruchem „Weet jij toevallig hoe Ajax tegen NAC heeft gespeeld?" uit, „is mijn radiostation een zeepkist, waarop le dereen zijn boodschap on bekommerd wereldkundig kan maken. Op die manier is radio maken een verrekt dankbaar werk. Ik be schouw deze omroep dan ook als mijn liefste speel goed". Heimwee „Dat neemt overigens niet weg, dat je als ontheemde Limburger stug van dat malle kleine Holland blijft houden. Dat knagende ge voel raak je nooit kwijt. Ik merk het ook aan de Ne derlanders, die ik ken: als ze eenmaal :wat «bereikt hebben en niet meer in de jders er meer last van heb- rooie cijfers zitten, komt ben dan Chinezen of Ja- vanzelf het heimwee weer l panners. Die schijnen terug. Daar doe je niks overal wortel te schieten aan". Maar ondertussen blijven „Nou moet ik er meteen ze wel von Kopf bis Fusa bij zeggen, dat Nederlan- Chinees of Japanner. Ech te volbloed Canadezer worden ze nooit. Ze spre ken het liefst hun eiger taal en eten het voedsel dat ze vroeger bij moeder thuis kregen. En als hei effe kan verschansen zc zich In een encalve mei alle kenmerken van hur oude vaderland. We heb ben hier in Vancouver een Chinese wijk,/die je zonder enige verandering kunt verpotten naar Hongkong of Taiwan". „Een Nederlander daaren tegen heeft alle eigen schappen van een kamele on. Die neemt soepel en schijnbaar moeiteloos de schutkleur van zijn omge ving aan en is na pakweg drie, vier jaar zelfs meer Canadees dan de Cana dees zelf". „En toch blijft het heimwee aan hem knagen. Daar kun je nu eenmaal geen blik sem aan doen. Als ik het Wilhelmus hoor, schiet mijn gemoed nog steeds vol. En zondags rust ik niet, voordat ik weet, hoe Ajax en Feyenoord het er van afgebracht hebben. Maar vergis je nou asje blieft niet: op de eerste plaats voel ik me een Ca nadees". Klaagmuur Voor honderdduizenden emigranten is CJVB-1470 (die beschikt over een krachtige zender van 50.000 watt) de enige klaagmuur, waar ze met hun grote en kleine proble men terecht kunnen. „De moeder", meent Van Bruchem, „is in het hele emigrantengebeuren de meest vergeten figuur. En dan denk ik met name aan de honderden oorlogs bruidjes, die na 1945 plot seling in het Canadese le venspatroon zijn gescho ven". „Kun je je dat voorstellen: de lievelingszonen, de dappere heidén kwamen van het Europese front te rug met een vrouw, die zich nauwelijks verstaan baar kon maken en krampachtig vasthield aan de oude gebruiken van Ne derland. Nu, 35 jaar later, behoren deze vrouwen tot een hopeloos vergeten groep". Pannekoekenhuis Toch lijkt het er op, dat er ook voor deze emigranten nog hoop is. Als ik af scheid heb genomen van president van Bruchem hoor ik tenminste uit de luidsprekers in de gang een opgewekte stem, die mededeelt: „U gaat nu luistereQ naar het pro gramma „Te Deum Lauda- mus", zoals altijd weer ge- sponserd door het welbe kende pannekoekenhuis Deys in Vancouver. Panne koeken van Deys doen u het water in de mond lo pen". In elk geval kunnen Neder landse emigranten in Ca nada dus blijven rekenen op een koekje van eigen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23