Verrukkelijke ariettes uit vroege opéras eomiques Boudewijn de Groot is volop bezig met zijn come-ba POP CHRISTIANE EDA-DIERRE: BIJZONDERE STEM Groningse rockgroep 9fWhite Honey9 doet Den Haag aan Kees Meerman, dieg vroeger bij Hermar Brood bis Wildl Romance achter de) drums zat, is voor zichzelf begonnen. groep heet „Eyes" bestaat uit behalvel zelf, uit de Amerik popmuzikanten: Mi Willes, Neil Merryweather en J Spencer. Ken Hensley van l Heep ziet het niet i zitten. Onlangs is h beroofd van zijn instrumen tari um. Waarde: 15.000 gul A Maar het ergste is dat de inbrekers o twee lievelingsgita hebben meegenomei Binnenkort zal Am de zanger die voora bekend werd door i optreden met Sandi later met Rosie, wet zich later horen. Op stapel staan de sing „Love on, living on, on" en een Engelsta langspeler. Het bruist van lev het Nederpopfront ook Harry Muskee de Blizzards (en lai van o.a. Red, White Blue) heeft zich v het muziekleven g Met een sessiegroep waarin klinkende i als Hans Lafaille (drummer), Rudi Dijk (tenorsaxofoni Cees van (basgitarist), toer momenteel door En nu maar dit keer zich kan De vier concerten Only Ones in ons la ifjDE zou geven, zijn niet |{jarT doorgegaan, omdat npa| zanger-gitarist Peter zoe|i Perrett ineens werd door een uuws longontsteking. e||ar< Earth, Wind nemen hun nieuwe A|, op in het Caraibisch gebied. Ze gaan eiland Montserrat &iaïr alles meezit moet ht r 0f dubbel-LP worden. Toots Thielemans momenteel bezig tournee door ons gezelschap van MaXj"^ Bakker, Emmy VeWveiiik Ramses Shaffy en T. Liesbeth List treedt r vanavond op in het ZC Nederlands °ers Congresgebouw. The Temptations zijfl kui weer helemaal terug 'n weggeweest Ze hebb p- de LP „Power" 10uv opgenomen die al ze J®61" enthousiast ontvangt ei Van dit album werd titelstuk „Power" als single uitgekozen. Het is jammer voor sommige mu ziek maar het is wel begrijpelijk dat er uit de begintijd van de opéra comique in het huidige muziekdra matische repertoire vrijwel niets meer is terug te vinden. Toen de o- péra comique in de eerste helft van de 18e eeuw in Parijs ontstond, wa ren de stukken die tot het genre werden gerekend, eigenlijk hele maal geen opera's en ze waren ook lang niet altijd komisch. Het etiket moest de aandacht van de heersen de aristocratie afleiden van een ruig soort volkstoneel waarin 'het respect voor de meerdere lang niet meer zo zwaar woog als in de echte maatschappij toen nog terdege het geval was. Gewone burgers en bui tenlui leverden de helden voor dit toneel waarin liedjes en dansjes als vaudevilles een plaatsje vonden. De moraal van de stukken zat vaak verpakt in een slotkoor dat door de schouwburgbezoekers werd meege zongen, net als de liedjes die zij al kenden voor ze naar het theater gingen. Mogelijk door het tot misverstand aanleiding gevende etiket ontwikkel de de opéra comique zich tegen alle logica in al heel gauw tot het typisch Franse pendant van de Italiaanse ope ra buffo en het Duitse Singspiel. Hoe wel de Franse revolutie zijn schadu wen vooruit wierp, verloor de hande ling veel van de maatschappij-criti- sche scherpte en kreeg gevoelige, zelfs sentimentele trekken. Aan de muziek werd steeds meer ruimte gegeven maar de gesproken dialogen bleven gehandhaafd en maakten geen plaats voor de gezongen en begeleide recita tieven van de echte opera. Het pu bliek wilde tenslotte toch goed kun nen volgen waar het allemaal over ging. Zo 'ontstonden de „comédes mê- lées d'ariettes", die niemand aanstoot gaven en met ruig volkstoneel niets meer hadden uit te staan. Deze toneel stukken met muziek, zang en vaak ook met dans gingen zich in een grote populariteit verheugen toen zich com ponisten 'aandienden die vat kregen op muziekliefhebbers die zich op een beschaafde manier met bekoorlijke, bevallige melodieën wilden amuseren zonder zich al te veel in te spannen of emotioneel al te zeer te worden ge raakt. Dat dit muzikale amusement op de hellingen van een sociale vulkaan ook nu nog uiterst genietbaar is, kan blij ken uit een in vocaal opzicht prachti ge plaat die Philips onder nummer 9500 609 uitbracht en waarvan onder nummer 7300 800 ook een musicasset- te verkrijgbaar is. De Franse, uit Ma- rinique afkomstige coloratuursopraan Christiane Eda-Pierre die al een jaar of twintig de aandacht trekt en ook al eensaan een „Rigoletto" van de Ne derlandse Opera meewerkte, zingt op deze plaat negen ariettes met de voor het genre zo karakteristieke (want meezingbare) refreinen ut opéras eo miques van Frangois André Danican Philidor (1726-1795) en van André-Er- nest-Modeste Grétry (1741-1813). Philidor was een lid van een uitge breide familie van musici en in zijn dagen bovendien een bekend schaak- wonder, als levendig componist en vindingrijk vakman bracht hij zo'n twintig opéras comique op zijn naam, waaronder een die is gebaseerd op de grote Engelse succesroman van die tijd „The History of Tom Jones" van Henry Fielding. Uit die opera bevat de plaat dan ook een heel aantrekke lijk fragment. Hoewel dat uit de korte stukken op de plaat niet zo dadelijk valt af te leiden, was Grétry Philidors meerdere en be slist niet alleen omdat zijn oeuvre veel omvangrijker en veel gevarieerder is. Tot zijn talrijke bijdragen tot wat men in Frankrijk „het lyrische toneel noemde, behoorden ook „Cêphale Procis" waarmee hij een aanval op Gluck, en „Richard Coeur de Lioneen opmerkelijk stuk over Ri chard Leeuwenhart dat door Voltaire en de Encyclopaedisten hoog weid ge waardeerd en ook bij de gewone mu ziekliefhebbers in 1784 geweldig in sloeg. Met begeleiding van de Aca demy of St. Martin-in-the-Fields on der Neville Marriner zingt madame Eda-Pierre onder meer uit de beide genoemde opera's heel typerende ariettes. Afgezien van het weinig bekende maar in zijn soort verrukkelijke re pertoire is ook de stem van de zange res zeer bijzonder. In de loop van de jaren is deze stem zwaarder en don- derder geworden en daarom, ondanks de overrompelende hoogte, misschien niet zo licht en hel als men voor de Jent betrokken, naar het soubrette-vak tenderende muziek zou verwachten. Ik tel dat bezwaar gering bij zoveel vocale weelde en zo'n meeslepende voordracht. De instrumentale begelei ding is niet slecht maar tamelijk vlak en weinig spiritueel. Daar merk je echter nauwelijks wat van als deze Op Concertagenda 6 juni Styx, Jaap Edenhal in Amsterdam. 6 juni Santana, Groenoord- hal in Leiden. 6 juni Saga, Jaap Edenhal in Amsterdam. 7 juni Sweet d'Buster. openluchttheater Zuiderpark in Den Haag. 7 juni Roxy Music, Ahoy in Rotterdam. 9 juni Beach Boys, Con gresgebouw in Den Haag. 13 juni Fleetwood Mac, Ahoy' in Rotterdam. 14 juni Boudewijn de Groot, Circustheater in Den Haag. 17 juni Fisher Z, Open luchttheater Zuiderpark in Den Haag. 21 juni Led Zeppelin, Ahoy' in Rotterdam. 23 juni Bob Marley, Ahoy' in Rotterdam. 28 juni Rod Stewart, Ahoy' in Rotterdam. Roxy Music vanavond in Rotterdamse Ahoy9 Reünies van topgroepen blijken niet altijd een succes te zijn. Het initiatief van Roxy Music (eind 1978) om weer bij elkaar te ko men werd dan ook met gemengde gevoelens begroet. De eerste elpee die uit de nieuwe sa menwerking tevoorschijn kwam, „Manifes to", overtrof echter zelfs de hooggestemde verwachtingen van de meest fervente aan hangers van deze Engelse rockgroep en was een bewijs dat Bryan Ferry en de zijnen nieuwe impulsen hadden opgedaan uit hun hereniging. Op 31 mei jongstleden begon Roxy Music aan een tournee door Europa. Zij deden steden aan in Duitsland, België, Zwitserland, Zweden en Portugal. Vanavond komt Rotterdam aan de beurt, waar zij ongetwijfeld het publiek zullen vergasten op nummers van hun nieuwste elpee „Flesh and Blood". Wim T. Schippers, Fred Haclié en Sjef 1 "de Oekel tot nationale de beroemdheden heeft zich in de plait z gestort Onder Jacques Plafond Plafonnières hij met de LP Afgelopen zondag h I André Grétry, de succesvolle componist uit de begintijd van de Parijse opéra comi que, werd in het Belgische Luik geboren. Na omzwervingen in Italië en Zwitserland ging hij op aanraden van Voltaire naar de Franse hoofdstad waar hij als 25-jarige ai gauw triomfen vierde en lang in hoog aanzien bleef. De laatste jaren was het nogal stil rond Boude wijn de Groot, de protest zanger die in de jaren zes tig gelanceerd werd als de Nederlandse Bob Dylan („Welterusten, meneer de president"). Maar dat is nu voorbij. Onlangs maakte hij de elpee Van een afstand" en deze maand maakt hij een tournee door ons land, on der andere op 14 juni in het Haagse Circustheater. Daarna gaat hij weer te rug naar Amerika om zijn muziekstudie af te maken. Echter niet voor lang, want hij wil zich weer volledig storten in de Nederlandse muziek wereld en alles wat daar mee samenhangt Boudewijn, in 1944 geboren op Java, had er in eerste in stantie nooit aan gedacht nog eens als zanger zijn brood te verdienen. Hij had maar één ideaal voor ogen: films maken, liefst van die hele subtiele en vooral niet commercieel. Na de middel bare school ging hij dan ook naar de Filmacademie in Amsterdam en maakte daar, samen met Lennaert Nijgh, in 1964 zijn eerste filmpje „Feestje bouwen". Wat wil nu het geval? Niet zijn draaiboek maakte in druk, maar zijn liedjes. Vooral tv-commentator Ed Lautenschlager was enthou siast Die adviseerde hem ook hiermee door te gaan. Boudewijn liet zich dit niet' voor een tweede keer zeg gen en aan het eind van zijn film-opleiding verschenen al zijn eerste singles „Elégie prénatale" en „Strand", op de tekst van Lennaert. Dit betekende de start van hun vruchtbare co-produktie, maar een definitief einde aan Boudewijns mogelijke carrière als filmer. Na zijn eerste singles kreeg Boudewijn enige bekend heid in ons land. Hij trad her en der op. In café-chan- tants, jeugdclubs en klein- kunstzolders. Echt beroemd werd hij pas na zijn vierde grammofoonplaat „Een meisje van zestien die met een overdonderend enthou siasme door het Nederlands èn Vlaams publiek werd ontvangen. Vanaf die tijd verscheen van hem, met zeer korte tussenpozen, een hele rits elpees. Ondermeer „Voor de overlevenden", die bekroond werd met pla tina. In 1969 kwam er een eind aan de roem van deze ge vierde protestzangeren troubadour Het merendeel van zijn fans vond het na melijk niet zo geslaagd, dat hij gebruik maakte van de elektrisch versterkte bege leidingsgroep „Names and Faces". Zijn platen werden minder goed verkocht en de uitnodigingen die hij kreeg, waren op één hand te tel len. Kort daarna zag Boude wijn de showbizz niet meer zitten en nam afscheid van zijn publiek. Hij ging met een paar andere mensen op een boerderij in Drente wo nen, met de bedoeling een groep op te richten en En- gels talig repertoire te zin gen. Dit liep allemaal op niets uit en nadat iedereen weer vertrokken was, richt te hij zich op een nieuwe L.P. in het Nederlands „Hoe sterk is de eenzame fietser", die in 1973 op de markt verscheen. Dat zijn publiek fjpm nog niet ver geten was, bleek uit de enorme verkoop van deze plaat, die eveneens met pla tina bekroond werd. Twee jaar later kreeg Bou dewijn het weer moeilijk. Zijn uitgebrachte album „Waar ik woon en wie ik ben" werd niet door ieder een in dank afgenomen. Men vond dat zijn teksten ontzettend veel slechter wa ren dan die van Lennaert, de muziek niet zo mooi, het geheel te simpel en de sym boliek loodzwaarEen handjevol mensen vond evenwel, dat zijn elpee ont roerend, verrassend eerlijk en eenvoudig was. De voor standers spraken zelfs van een „zeer gedurfd album De negatieve kritieken heeft Boudewijn intussen verwerkt en hij is nu weer volop bezig met zijn come back. Op stapel staat weer een nieuwe langspeelplaat, waarvan hij verklapt dat daar geen protestliedjes op zullen staan. „Want", zegt hij, „ik kan alleen maar vanuit mijn emoties zingen. En tegenwoordig heb ik het zo goed, dat er gewoonweg niet valt te klagen. Boven dien ben ik geen Bob Dy lan. Die kon alleen maar denken aan bedrijven en huizen. Die was, wat je noemt, een bikkelharde dol larvreter". LUDUINA SALTERS De uit Groningen afkomstige rockgroep „White Honey" treedt donderdag 12 juni op in het Paard van Troje. Deze groep, bestaande uit zangeres Giny de Bruin, bassist Derek Jolink, de gitaristen Erwin Java en Robbie Elzenga en drummer Tonnie Jansen, zal dan de rocksongs van de de- buut-LP „Some Kinda Woman" live ten gehore geven. Halverwege 1978 richtten zij in het Hoge Noorden hun groep op en wierpen zich meteen op het Nederlandse rockgebeuren. Hun doel was ervaring opdoen en het publiek op de stoelen spelen. Hiermee lukte het White Honey de aandacht van een platen maatschappij te trekken en eind van het vorig jaar kwamen zij met hun eerste album uit. Kort daarna kregen zij problemen, omdat drummer Peter Walrecht naar de Wild Romance van Herman Brood ging en zangeres Hanneke Kappen er helemaal mee stopte. Onlangs konden de ovetgebleven leden de groep weer completeren met Tonnie en Giny. En nu de problemen van de baan zijn, zullen zij weer regelmatig te zien zijn op de va derlandse muziekpodia. Voor hun album „Manifesto" mochten de leden van Roxy Music verleden jaar een Gouden Plaat in ontvangst nemen. Boudewijn de Groot: Protesteren doe ik niet meer..."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22