„Burgerlijkheid legt tijdbommen Gruwelijke drama's in België aan orde van de da Gezellig tafelen met petemoei der vaderlandse gastronomen Wina Born, de petemoei der vaderlandse gastronomen, heeft van haar talloze omzwervingen langs culinaire pleisterplaatsen tussen Roodeschool en Vaals minutieus een logboek bijgehouden, waarvan ze de lezersschare van het maandblad Avenue in de loop der jaren bij stukjes en beetjes deelgenoot heeft gemaakt. Een bijgewerkt verslag van deze ontdekkingstochten is nu door Uitgeverij Boek Promotions BV in samenwerking met de Diners Club Benelux NV gebundeld onder de titel „Gezellig eten in Nederland" (prijs van deze rijk geïllustreerde paperback is 18,50: daarvoor krijg je vandaag de dag niet eens meer een fatsoenlijke crabcocktail). Wina Born is indertijd de eerste geweest, die ontdekt heeft, dat de journalistiek voor haar beoefenaren wel degelijk volop eten en drinken kan betekenen. Vanaf het moment, dat ze deze vondst deed, is ze voortdurend opgerukt naar de vuurhaarden van onze Nederlandse Horeca, waar ze de binnenbranden van fameuze pyromanen bekwaam bluste met een welgekozen woordenstroom. Liefdesgedicht Door haar beschrijvingen van Ispijs en drank, die haar trouwe aanhang als liefdesgedichten op de punt Van de tong proefde, heeft deze sublieme smaakmaakster zich onschatbaar verdienstelijk gemaakt voor het eetgebeuren in ons land. Als zij weer eens het buikje rond had gegeten en bedrukt in Avenue liet notuleren, „dat de coup de milieu een klein, zeei fris, zeer koel en zeer kuis hapje was, dat de maag verkoelde en nieuwsgierig maakte naar volgende genietingen", verdrongen zich op de dag na verschijning var het blad reeds de eerste gegadigden bij het opgegeven restaurant om bij de ober exact te bestellen, wat het /eetlust opwekkende orakel als jmarsroute had [voorgeschreven. IZiel blootleggen En dan de manier, waarop ze rapporteert over de wijnen, pie hun ziel voor haar bloot hebben gelegd: „Wij kozen een Pouilly Fuissé van het Chateau Fuissêe voor beide voorgerechten: zeer mooi, liefelijk, geurig, een grote witte Bourgogne. En daarna een Saint Emilion, Chateau Monbousquet 1967, een |fraaie, soepele, fluwelen Saint Emilion, een volmaakte wildwijn". Als je zo'n wedstrijdverslag hebt gelezen, verga je gegarandeerd van een oeverloze dorst. Want druivenat, dat zo piëteitvol met bijvoeglijke woorden opnieuw is gebotteld, heeft pas echt een onweerstaanbare aantrekkingskracht. Ge?n Michelin „Gezellig eten in Nederland" heeft overigens niet de pretentie van een Michelingids, die als een sterrenwichelaar de bokken van de schapen scheidt. „U moet vooral geen absolute waarde hechten aan mijn beoordelingen", waarschuwt de schrijfster bij voorbaat, „ieder mens heeft nu eenmaal zijn eigen smaak, die geheel persoonlijk is. Er kunnen inmiddels ook restaurants verdwenen zijn; er kunnen ook koks kwaad zijn weggelopen of bazen met pensioen zijn gegaan. En ook de prijzen kunnen veranderd zijn. Niets in deze wereld is nu eenmaal bestendig". Dieptepeilingen Wina Bom ontzenuwt en passant ook het wijd verbreide misverstand, dat zij in de restaurants, waar zij haar dieptepeilingen verricht, gegarandeerd een voorkeursbehandeling krijgt. „Gesteld, dat ik herkend word", zegt ze, „dan weet nog niemand, wat ik ga bestellen. En een kok, die niet kan koken ziet echt geen kans om na een alarmkreet opeens wél goed te koken. En tweederangs kwaliteit kan echt niet ineens eersterangs kwaliteit worden". In haar'nieuwe reisgids voor luilekkerland heeft Wina Born een zo breed mogelijk overzicht wilen geven van de goede restaurants, die Nederland momenteel rijk is. Men vindt er dan ook naast een handvol, dat zich vast op de top van de Olympus heeft genesteld, zaken daar net even onder, waar ook fantasievol gekookt wordt en gezellig kan worden gegeten tegen een redelijke prijs. Kaatje bij de Sluis Voor o'e officiële presentatie van haar boek had Wina Born kwaliteitsbewust „Kaatje bij de Sluis" in de Overijsselse miniatuurstad Blokzijl uitverkoren. In dit restaurant, dat door Fons en Anneke van Groeningen in recordtijd tot een dependance van hemelse geneugten is omgeturnd, klinkt het begrip „gezellig eten" bijna als een vloek. Wina Born was dan ook de eerste, die dat deemoedig toegaf. Wat dit gouden duo in hechte samenwerking met chefkok Edzard Delstra en rechterhand Bas Burgman ook ditmaal weer op tafel toverde, was van een sublieme smaak en schoonheid. Als stillevens van begenadigde zondagsschilders werden de gerechten één voor één binnengebracht en door de aanwezige smaakpapillen in opperste vervoering bewonderd. Toen Fons van Groeningen op een gegeven moment ook nog bekende, dat de kookboeken van Wina Born voor hem de stimulans zijn geweest om voort te gaan op het glibberige horecapad, stond de tijd spontaan even stil en verkeerden de gasten in de waan, dat het teven op aarde ondanks tegenstrijdige berichten wel degelijk volmaakt is. Ofschoon ze déksels goed wisten, dat ze even later via de sluis van Blokzijl onverbiddelijk weer naar de grauwe werkelijkheid zouden worden geschut. LEO THURING België is een land van gruwelijke misdrijven. Charles Baudelaire, de roemruchte Franse dichter, viel het ruim honderd jaar geleden tijdens diens verblijf in Brussel al op. In zijn schotschrift „Arm België", heeft hij het over „monsterachtige wandaden" en hij ci teert uit willekeurige Belgische kranten be richten over een baby die door twee volwas senen wordt gewurgd en vervolgens ge kookt, en iemand op de kermis die voor twintig franc een le vende hond opeet. Zulke verschrikkingen zijn natuurlijk niet meer aan de orde van de dag in België, maar het blijft opval lend hoe de vele moorden en doodsla gen onder onze zui derburen wedijveren om de hoogste afgrij selijkheid en vaak ook om het meest maca bere decor. In veel gevallen gaat het om gezinsdra ma's, waarin getergde echtgenoten of zwijg zame kinderen plotse ling toeslaan. Maar ook koelbloedige moordpartijen op wil lekeurig gekozen slachtoffers komen opmerkelijk vaak voor. Het blijkt niet gemak kelijk om statistische vergelijkingen te trek ken met bijvoorbeeld Nederland. Cijfers doen toch al geen recht aan de aard van dodelijk verlopende drama's, maar boven dien dateren de jong ste Belgische statis tieken ter zake uit 1974. Het gaat om een werkelijkheid, die alleen al belangwek kend is om de wijze waarop de Belgische rechtbank- en mis- daadjournalistiek die pleegt te beschrijven. In de ellendige reeks kregen tientallen „kleinere" voorvallen maar enkele alinea's in de Belgische pers van de voorbije we ken. Zoals „vader doodt dronken zoon". (Woedend greep de man zijn karabijn en vuurde de dronken belhamel in het hoofd),„moord en zelfmoord" (in een brief aan de Rijks wacht kondigden zij hun voornemen aan. De brief bereikte de Rijkswacht met een aantal bloedvlekken er op). En „man schiet vrouw in auto minnaar dood" (daar na achtervolgde hij de wagen, doorzeefde die met kogels en trof zijn vrouw in het ach terhoofd). Verder werd in Wichelen nog een man in zijn slaap door zijn echtgenote doodgeschoten, ter wijl in Hoeilaart een 21-jarige jongen zijn vriendin, die naar de televisie zat te kijken, een nekschot gaf. Iets meer aandacht kreeg de overval van vijf jongelui uit Namen op een bejaarde wan delaar (73) in Blan- kenberge. De man was een volkomen toevallig slachtoffer. „De oude werd in een donkere straat onver hoeds van achteren aangevallen en tegen de grond geslagen. Dan begonnen ze hem te schoppen. Ze trap ten zo lang tot het ge kerm verstomde. Daarop stapten ze in hun auto en reden weg". Overheidsdienaren ontsnappen ook niet aan de dramatiek. Een 37-jarige Belgi sche diplomaat schoot op het vlieg veld van Athene vijf kogels in het lichaam van zijn twee jaar jon gere vrouw. „Hij had niet de middelen om aan alle luxe eisen van zijn vrouw te vol doen". Een 39-jarige onder officier schoot in een herberg in Namen zijn liefdesrivaal, zijn vriendin en zichzelf dood. „Op de drem pel van de deur trok B. zijn kaliber-7.65 mm. en loste een schot. V. zeeg neer. B. ging op hem toe en vuurde nog verschei dene keren op het li chaam. Toen kwam het meisje toegelo pen. B. keerde zich naar haar en schoot haar van korte af stand een kogel door het hoofd. Ook zij zeeg neer. Daarop stak B. de loop van het pistool in zijn mond en vuurde voor de laatste maal". Een beroepsmilitair (24) uit Ganshoren stak in West- Duits land met een mes zijn drie jaar oudere vrouw, eveneens mili tair, dood. Het paar waspas acht maan den getrouwd en ogenschijnlijk heel ge lukkig. De man pro beerde na zijn daad zelfmoord te plegen. Tussendoor vallen ook berichten op als „Slachtoffer ketend, huis in gestoken", beurde in Brugi_ 25-jarige jongei_ een 30-jarige st noot met een boei aan de ce het huis in bran stoken. „Rijks en brandweer ten op een afgri toneel. De half gillende man voor vijftig verbrand. De ding tot de mo ging staat niet Vermoedelijk er homofiele v len gedaan". Tegelijkertijd st Belgische krant bol van de recht verslagen, geen terughou heid wordt betr de beschrijving intieme hartst en grauwe ge lende. In Mechelen sl 25-jarige ho arbeider een 17 jongen, die m zijn voorstellen ingaan, op gru wijze dood. He beurde op de van de dader, op riep S. dat pot moest, om dan zou Herhaaldelijk sl de jongen me hoofd tegen de totdat deze niet bewoog. De m naar wikkelde slachtoffer beddesprei en slapen. De dag op bleef hij in bi gen. De nacht legde hij h aan de deur vai overbuurman. BELGISCH ADVOCAAT VERMASSEN: De culinaire dichteres Wina Bom heeft met haar nieuwe reisgids „Gezellig eten in Nederland" opnieuw schot gebracht in het vaderlandse eetgebeuren. Fons en Anneke van Groeningen waren daarbij haar getuigen. BRUSSEL Mr. Jef Vermassen is sinds kort een van de bekendste advocaten van België. De 33-jarige Vlaamse jurist verdedigde vorig najaar Dirk de W., die als 17-jarige jongen in zijn woonplaats Scheldewindeke zijn vader, zijn moeder en zijn zusje had doodgeschoten. Ver massen kreeg in alle kranten lof toegezwaaid voor zijn „meesterlijk" pleidooi, waarin hij fun damentele verklaringen zocht voor dergelijke drama's, die in België geen zeldzaamheid zijn. Zijn volgende grote zaak wordt een vijfvoudige moord, vorig jaar gepleegd in St. Amandsberg bij Gent. „Een van de oorzaken van zulke explosies van agressie is zeker de behandeling van gevange nen in België. Die is zonder meer middeleeuws. Zowel als het gaat om gevangenen als om geïn terneerden in de psychiatrische klinieken. Te rugvallen in de misdaad komt in België zeer vaak voor, omdat wij voor genezing of het pro ces van heropneming in de maatschappij geen geld over hebben. Je kan je voorstellen wat er gebeurt als iemand ontsnapt of wordt losgela ten die als tijger in een kooi heeft gezeten. In België, met een bevolkingsomvang van maar goed tweederde van de Nederlandse, zitten er gemiddeld meer dan zesduizend mensen in de gevangenis. In Nederland ruim tweeduizend. Bij jullie zijn de straffen veel lichter, maar daar blijft het aantal zware misdrijven - al zijn weten schappelijke vergelijkingen moeilijk te maken - toch duidelijk beperkter". Hoe Is de psychiatrische opvang van de krank zinnig- verklaarde delinquenten? „Er zijn drie staatsklinieken in Vlaanderen waar de patiënten in groepszalen of in cellen verblij ven. Velen zien hooguit vijf minuten per jaar een psychiater. Om de zes maanden moet de Com missie tot Bescherming van de Maatschappij, die functioneert op basis van de Wet „tot Be scherming van de Maatschappij tegen Abnor- malen en Gewoonte-misdadigers", beslissen of de patiënt op proef vrij mag of met definitief ontslag kan. De voorzitter van die commissie is veelal een bejaarde ere-magistraat. Het hele sy steem is eenzijdig gericht op bescherming van de samenleving. Het belang van het zieke indivi du vMDrdt daaraan opgeofferd. Met het gevolg dat die samenleving natuurlijk steeds onveiliger wordt". En hoe is de situatie In de gewone gevangenis* sen? „Ik ben juist een Nederlands boek aan het lezen over vrijheidsberoving met als belangrijkste functie de terugkeer naar de maatschappij. Uit eraard een Nederlands boek, want in België be staat daar praktisch geen goede literatuur over. Voor de gevangene is hier alleen de zekerheid dat hij na eenderde, na de helft en na tweeder de deel van zijn straftijd voor een commissie verschijnt die bepaalt of hij onder^ bepaalde strikte voorwaarden de gevangenis mag verla ten. Je ziet dan dat de mensen een schijnper- soonlijkheid gaan opbouwen. Iemand gaat bij voorbeeld naar de mis omdat hij weet dat de aalmoezenier in de commissie zit. Het is pure struisvogelpolitiek". Zijn er niet, zoals in Nederland, vernieuwingsbe wegingen vanuit het personeel? „Het personeel is meestal ongeschoold en er is een geweldig groot verloop. Vernieuwers komen er niet gemakkelijk tussen. Ikzelf bijvoorbeeld geef te vaak openlijk kritiek op het systeëm om ooit als criminoloog, zo ik dat zou willen, in een inrichting aan het werk te komen. Er zijn bewa kers die daar acht uur per dag op een stoel zit ten en dan 's avonds nog een ander baantje hebben. En intussen zit de gedetineerde in de problemen". Kan er voor de geweldsexplosies ook een ver- Mr Jef Vermassen f leggei allani klaring worden gezocht in de eigen aard vteert Belgische samenleving? »r ha< „Ik wil Nederland niet teveel ophemelen. It zom de landen is er een kapitalistische consunzelfvi maatschappij die voor veel individuen zifcterre kend is. In Nederland is vaak minder harfek, oi heid, oprechtheid en vriendschap. Maar tek. K er ook minder burgerlijk dan in België. Bizien lijkheid is schijnheiligheid, waarin probpig or niet worden opgelost maar toegedekt. D4Ais j€ kan een gezin hier bijvoorbeeld een wartjoed. bom worden. Uit angst voor het oordeel vd ber omgeving mag die niet barsten. De klok vlcort I bom wordt telkens een beetje verder geórix n en men hoort zelfs het tikken niet. Maar attings dan op een zeker moment toch explodee(dat i het ook een afgrijselijk drama worden", len, d „Vrouwenemancipatie komt in België nogend i welijks van de grond en ook de sexuele cemeei ding is nog goeddeels taboe. Ik heb een Ibuitei fiele cliënt die vervolgd wordt, omdat hende keer een hand op de knie van een kleine jdrie k heeft gelegd. Er is niets gebeurd, maar hein out heftige emoties losgemaakt. Ik denk, dat Iporige niets voor een rechter, maar ik weet dat ilroem. zal moeten vechten om de man uit de ge\feizen nis te houden". iaan i „Zelfs verandering werkt in België nog val Ros bevestiging van een taboe. In de grote ènote bijvoorbeeld zijn nu mogelijkheden voorf zijn tus. Maar daar praat niemand over. Menlgorm reert het in de hoop dat daardoor wijzigirdy Ho de wet en openlijke discussie overbodig ziteling zodat geen enkele politieke partij zijn leen ui hoeft te verontrusten". ïn dal MARC DE KOR kle Hen Ie lie I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20