Rem op uitkeringen in 1981 )it jaar ïiinder vliegvakanties VVD-overleg in strijd met regeerakkoord e krant van vandaag FNV-REACTIE: ONTOELAATBAAR Prijsstijging „meevaller" Uitlatingen Giscard slaan in als bom OVER WIJZIGING ONTWERP ABORTUSWET Jaarlijks kwart Soweto opgepakt Zaterdag 7 juni 1980, 70e jaargang no. 21675 hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: kwartaal ƒ46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. ABB-Show „De ABB-show" om 19.50 uur op Ned I en om 21.55 uur „Het lot van de mens". Op Ned. II om 18.59 uur „J. J. de Bom v/h de Kindervriend" en om 20.52 uur „Un taxi mauve". Morgen om 19.05 uur op Ned. I „De laatste der Cheyennes" en om 21.25 uur „Nederland-Bel- gië. Op Ned. II om 20.40 uur „AU in the family" en om 22.10 uur „Union der festen Hand". Perioden met zon Zonnige periode en later kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 25 graden in het oosten. Zwakke tot ma tige westenwind. Vooruitzich ten voor zondag en maandag: kans op een bui, middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Zondag zon: 05.17 21.57; maan: 03.21 16.15; hoog wa ter Schev.: 10.34, 23.21. krant van vandaag omvat in totaal 26 pagina's jestaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit en- en buitenland, stad, regio en sport vindt u gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse ge Finale bevat onder meer reportages over: isjka, het olympisch beertje, verovert Kiev, sperge schiet wortel in Limburgse grond, pzellig tafelen met Wina Born, ruwelijke drama's in België aan orde van de iloorgang wasknijpers: bajes in problemen, jolen dragen doem van vroege dood met zich löederige tonelen in griezelkelders van Palladi- mburger runt radiostation in Vancouver, Noodweer in Twente HENGELO Twente heeft gisteravond de gevolgen ondervonden van een hevig nood weer. Verkeerslichten raakten ontregeld, en viaducten en kelders van huizen liepen on der water omdat de riolen de grote hoe veelheid regenwater niet konden verwer ken. Ook sloeg op ver scheidene plaatsen de bliksem in. Voor zover bekend deden zich daarbij geen persoonlij ke ongelukken voor. Kudden TiirYuunrrri naar Alpen In de Zwitserse Alpengebieden zijn de kudden onderweg naar de bergweiden. Het weer is mo menteel goed genoeg om de hoger gelegen hellingen op te zoeken om er de zomermaanden te verblijven. Hier maakt een kudde schapen gebruik van een tunnel om snel boven te komen. Eerste jonge ooievaars IJSSELMUIDEN In Grafhorst (gem. IJssel- muiden, Overijssel) zijn de eerste ooievaars van dit jaar geboren. Het gaat om drie jongen in een nest dat al 24 jaar geleden werd gebouwd en van be gin af aan is bewoond. Het is volgens de bewo ners van Grafhorst nog nooit voorgekomen dat zo vroeg de eieren werden uitgebroed. Het mannetje overwintert in Grafhorst. Dit jaar is het wijfje vroeg uit warme streken terug gekeerd. „Bom "mogelijk tafelaansteker SCHIPHOL De „bom" die op Rhodos in een transport vliegtuig van Transavia werd ontdekt en vervolgens tot ont ploffing gebracht, is waar schijnlijk een tafelaansteker in de vorm van een handgra naat geweest. Naar een derge lijke aansteker is navraag ge daan door een passagier, die het voorwerp in Spanje als ruimbagage had afgegeven en het op Schiphol niet had te ruggekregen. Vermoedelijk is het pakje bij het lossen niet opgemerkt en heeft het de reis naar Rhodos meege maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stijging van de sociale uitkeringen zal in 1981 geen gelijke tred meer hou den met de stijging van het wettelijk minimumloon. Het kabinet heeft voor ontkoppe ling van uitkeringen en mini mumloon gekozen om daarmee een oplossing voor de begro tingsproblemen te vinden. In de Tweede Kamer hebben PvdA en CDA zich herhaaldelijk te gen een dergelijke ontkoppe ling uitgesproken. Premier Van Agt sprak na afloop van de mi nisterraad dan ook van „de stil te voor de storm". FNV-be- stuurder Frans Drabbe noemde de woorden van Van Agt ontoe laatbaar, en CNV-voorzitter Van der Meulen verklaarde dat deze aankondiging de pogingen van minister Albeda om met de sociale partners weer in ge sprek te komen, doorkruist. Hij acht het onjuist dat er „alleen maar bressen in de sociale ze kerheid geschoten moeten wor den". De premier stelde echter dat het kabi net gedwongen is pijnlijke dingen te doen nu de uitgaven voor de sociale ze kerheid dit jaar met 2,5 procent zullen stijgen, terwijl de economische groei in 1981 op zijn aller-allerbest één procent zal bedragen. „Daar schiet de groei in de sociale uitgaven dus doorheen. De vraag is dan ook hoe wij dat kunnen opbrengen", aldus de premier. Het kabinet heeft voor de ontkoppe lingsoperatie gekozen omdat de twee andere wegen om de benodigde gelden op te brengen (iedereen gaat er drie procent in loon op achteruit of het ex- procent in 1981 geen haalbare kaart is. tra hard laten draaien van de geldper- Hij wees hierbij op de onlangs afgeslo- sen hetgeen de inflatie weer zal aan- ten cao's bij Philips en Hoogovens wakkeren) geen uitweg betekenen. waarin ook geen matiging van de lonen De premier ging er daarbij vanuit dat is opgenomen. het minderen van de lonen met drie Het kabinet heeft vrijdag ook een op- DEN HAAG Tussen medio april en medio mei zijn de prijzen gemiddeld met 0,2 procent gestegen. Dat is aanzienlijk minder dan een maand geleden toen een gemiddelde van 1,1 procent werd genoteerd. Het ministerie van eco nomische zaken, dat de jongste cijfers gisteren bekend maakte, spreekt dan ook van een „meevaller". In de betrokken periode viel de stijging van de benzineprijs met zes cent (het nadelig effect hiervan op de prijzen was 0,1 procent) en die van de elek triciteitstarieven. De gemiddelde prijsstijging van de afgelopen 12 maanden ligt nu op 5 pro cent. Het kabinet heeft tót voor kort rekening gehouden met een totale prijs stijging van 6 procent in dit jaar, maar sluit nu een stijging van 7 procent niet uit. lossing gevonden voor de 1 miljard bezuinigingen die men in het kader van de noodzakelijke 3 miljard om buigingen nog moest invullen. Van Agt gaf echter toe dat deze oplossing ex tra belastingopbrengsten en extra aard gasbaten alleen voor dit jaar opgaat Tijdens zijn persconfenrentie na afloop van de ministerraad wees Van Agt ook een plan van CD A-er Van Rooijen van de hand om de koopkracht van de laag ste inkomens dit jaar te behouden door een tijdelijke belastingsverlaging. „Dat geld is er gewoon nietaldus Van Agt. Het tweede idee van Van Rooyen, mi nimumloon en sociale uitkeringen wor den per 1 juli niet met twee maar met drie procent verhoogd, wordt in het ka binet nog besproken. Volgens Van Rooyen zijn het de actieven „die in een slechte economische situatie de broek riem moeten aanhalen". Van Rooijen zei dat het CDA de regering zal voor houden „dat er alles aan gedaan moet worden om de koopkrachttoezegging in stand te houden". HBK ANWB: GA NIET ONVERZEKERD ÏN HAAG Het totale aantal vliegvakanties zal dit jaar Dgelijk tussen de 100.000 en 200.000 lager liggen dan vorig ir. Zestig procent van de vliegvakanties ging vorig jaar u* Spanje: het toerisme naar dit land zal danook vermoe- lijk een deuk krijgen. In mindere mate geldt dit ook voor iekenland, Joegoslavië en wellicht ook Italië. lgens de directeur toerisme van de ANWB, drs. D. Engelen, idt dit zijn oorzaak in het feit dat de vorig jaar betaalde olie slagen dit jaar in de reissommen zijn opgenomen, zodat deze izienlijk hoger zijn geworden. Bovendien is in verschillende iden de accomodatie duurder geworden en beschikt de Neder- ider over minder geld dan vorig jaar. sondanks staat naast de auto de vakantie nog hoog op de prio- iitenlijst van de Nederlander. Daarom verwacht de heer En en dat men wel met vakantie zal gaan en het aantal vakan- jangers niet lager zal zijn dan vorig jaar (over het gehele jaar miljoen in binnen- en buitenland), maar dat de bestemming nder ver weg zal liggen. De „topper" zal zeker weer Frank- c zijn dat meer dan 20 procent van de vakantiegangers zal ikken. Duitsland, Oostenrijk en Spanje volgen hierna. Enge- >d is als bestemming voor de zomervakantie uit de gratie door waardestijging van het pond en de hoge inflatie waardoor het ld tientallen procenten duurder is geworden, heer Engelen waarschuwde vopr de drukte tijdens de bouw- kvakantie (vanaf 12 juli) en wees op de noodzaak van een sverzekering nog steeds gaan 10 tot 15 procent van de Arisen onverzekerd op reis. ban denkt aan Beneluxband" sraëlJordanië 'OCKHOLM Als in Israël «r de Arbeiderspartij aan de jering komt zal het buiten- Kis beleid een volledige ver- dering ondergaan, zo heeft d-minister van buitenlandse ken Abba Eban in een inter- tw met een Zweeds blad rklaard. Eban toonde zich een voorstander van een fede ratie tussen Israël, Jordanië en de Palestijnse gebieden, naar het voorbeeld van de Benelux. Ook wat betreft de kwestie van zelfbestuur voor de, Pales- tijnen heeft de Arbeiderspartij een veel opener standpunt dan de regering-Begin. Hij toonde zich geen tegenstander van onderhandelingen met de Pa- lestijnen. „Wij willen geen ge bieden behouden die in meer derheid door Arabieren wor den bewoond". Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. ADVERTENTIE Vanavond Smokey Bilo's Gang Aanvang 20.30 ONS HUIS ZOETERWOUDE Gigantische heroïnevondst Al meer dan honderd kilo heroïne en morfi ne is de buit van de Italiaanse politie in haar klopjacht op ver dovende middelen. De buit vertegenwoordigt voorlopig een waarde van meer dan 300 mil joen gulden. In deze zaak, een van de grootste uit de Ita liaanse misdaadge schiedenis, heeft de politie al zeventien mensen aangehouden en drie complete fa brieken met grote voorraden heroïne en morfine voor de Euro pese en Amerikaanse markt gevonden. Twee van die fabrie ken werden ontdekt in een oud kasteel in Cereseto en een in Milaan. De voorraad aangetroffen chemi caliën was voldoende om een ton heroïne en morfine te produ ceren. Veel Eindhovenaren lieten na oproep de auto thuis EINDHOVEN Veel Eindhovense auto mobilisten hebben gisteren gehoor gege ven aan een oproep om hun auto thuis te laten. Volgens de milieudienst van de stad waren de parkeerterreinen aanzienlijk minder druk dan normaal. In Zuidoost- Brabant wordt deze zomer de actie drie- in-een gehouden met als drieledig doel: minder luchtvervuiling, energiebesparing en meer lichaamsbeweging. Mr. Cannegieter nieuwe burgemeester Voorschoten VOORSCHOTEN Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft mr. P.Cannegieter (39) tot burgemeester van Voorschoten benoemd. Mr. Canne gieter (VVD) is momenteel burgemees ter van het Drentse plaatsje Zuid-La ren en is met ingang van 1 augustus De minister heeft hiermee gevolg gegeven aan de wens van de meerderheid van de Voorschotense gemeenteraad die had gevraagd om een jonge burgemees ter die Voorschoten niet als 'eindsta tion' zou zien. Bovendien hadden de drie niet- christelijke partijen (VVD, PvdA en D'66) te kennen gegeven lie ver een burgemeester van de VVD dan van het CDA in Voorschoten te krij gen. (Zie verder pag. 3) Tientallen gifmeldingen DEN BOSCH Het provinciebestuur van Noord-Brabant heeft enkele tientallen meldingen binnengekregen van plaatsen waar vermoedelijk chemisch afval is ge stort. Het is ondoenlijk en misschien ook onnodig in alle gevallen direct maatrege len te nemen. Alleen als er duidelijkheid bestaat over aard en omvang van het af val en als er direct gevaar bestaat voor de volksgezondheid, komt men onmiddellijk in actie. Dit is het geval in Den Bosch en in Bavel. Na onthoofding betalen MONTREAL De nalatenschap van een Canadees die in 1971 door een wiek van een helikopter werd onthoofd, wordt als nog aangesproken voor de schade die het ongeluk aan de helikopter aanrichtte. Een hof van beroep in Quebec heeft bepaald dat 20.000 dollar uit de nalatenschap moet worden betaald aan de eigenaars van het toestel. Het slachtoffer had bij het verla ten van de helikopter voor het nemen van bodemmonsters niet de veilig heidsvoorschriften opgevolgd. OVER UITBREIDING EG HAMBURG De herzie ning van het standpunt van de Franse president over de toetreding van Portugal, Spanje en wellicht ook van Griekenland tot de EG is met name in Spanje als een bom ingeslagen. Eerst die nen wij de uitbreiding van de EG van zes tot negen lan den af te ronden, zo had Gis card tot Franse boeren ver klaard. Spanje en Portugal zijn met stomheid geslagen. Het Spaan se dagblad Diaro 16, dat meest al het regeringsstandpunt weergeeft, meldde gisteren in een commentaar dat van Frankrijk niets te verwachten valt v o or de verkiezingen van maart volgend jaar. De Portugese premier Sa Carneiro gaat binnenkort in Parijs over deze kwestie praten. Griekenland zal niet te kam pen krijgen met een tegen stribbelend Frankrijk. De toe tredingsovereenkomst is on dertekend en bekrachtigd door de betrokken parlementen. Op 1 januari zal Griekenland dan ook het tiende EEG-land wor den. De Westduitse regering staat op het standpunt dat een pau ze in de onderhandelingen over de toetreding ongewenst is. In Brussel werd te kennen gegeven dat de EG er al lang vanuit gaat dat wezenlijke toe tredingsonderhandelingen pas na de Franse presidentsver kiezingen kunnen plaatsvin den. De emoties onder de Franse kiezers mochten eens hoog oplopen over de import van goedkope Spaanse wijnen, olijven, plantaardige oliën, fruit en groenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderhandelingen tussen de regerings partij VVD en de oppositiepartijen PvdA en D'66 om te ko men tot een gemeenschappelijk voorstel tot wijziging van het abortus-wetsontwerp van de ministers De Ruiter (justi tie) en Ginjaar (volksgezondheid) zijn mogelijk in strijd is met het regeerakkoord tussen CDA en WD. Na afloop van de ministerraad wilde premier Van Agt op vragen in deze richting overigens geen antwoord geven. Van Agt wees er op dat hij eerst de politieke stellingname van alle betrokken partijen, zoals die naar voren moet komen uit de schriftelijke reacties op het wetsontwerp van de regering, wil af wachten. Deze komen eind deze maand. Volgens het regeerak koord moest het kabinet voor 1 januari 1979 een wetsontwerp indienen. Zou men hierin niet slagen dan zou dit de weg vrijma ken voor een initiatief-wetsontwerp uit de Kamer. Het kabinet verplicht zich in het regeerakkoord dit initiatief voor te leggen aan de Raad van State. Het ontwerp abortuswet dat nu inbe- handeling is bereikte na 1 januari 1979 de kamer. JOHANNESBURG Elk jaar wordt een kwart van de vol wassen inwoners van de zwar te stad Soweto bij Johannes burg gearresteerd. Dit blijkt uit een onderzoek van de „Ur ban Foundation", een particu liere stichting van Zuidafri- kaanse zakenlieden die de le vensomstandigheden van de zwarte bevolking wil verbete ren. Het rapport beveelt ook aan de pasjeswet te verande ren die verantwordelijk is voor het grootste deel van de arrestaties. Trein op de rem: grote bermbrand BUDEL Een personentrein heeft gisteren een grote berm brand veroorzaakt langs de spoorbaan WeertEindhoven. De bestuurder van de trein was vanuit Weert vertrokken met de rem nog aangetrokken, zodat de trein een regen van vonken achter zich liet. De brand strekte zich uit van Weert tot Heeze. De brand weer is twee uur bezig geweest om het vuur te blussen en om te voorkomen dat het vuur naar bossen zou overslaan. ADVERTENTIE RADIO HOLLAN 13 1EW is een gespecialiseerd bedrijf dat zich bezighoudt met bedrijfste lecommunicatie en scheepseleCtronica. In deze laatste bedrijfsgroep zijn ook vele radio-officieren in dienst die hun werk doen bij de. verschillende rederijen van de Nederlandse koopvaardij. Dit team dient op korte termijn verder te worden uitgebreid. Bent u in het bezit van een Certificaat van Bekwaamheid als Radio-Officier uitgereikt door de Ned. P.T.T. - bijv. tijdens militaire dienst be haald - dan kunt u direct beginnen in deze goed betaalde job als RADIO-OFFICIER TER KOOPVAARDIJ Vraag inlichtingen over de aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden In bijzondere gevallen bestaat de mogelijkheid van dienstverband (min. 3 maanden). RADIOHOLLAND DW 1069 CC Amsterdam, Jan Rebelstraat 20 tel. 020 - 10 19 72. toestel 252. heer Lazeron of heer Zwart.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1