Alom lof voor organisator jk Alleen Eefting onder limiet voor Moskou MARTIN VREIJSEN FAVORIET VOOR BEZETTING RECHTERVLEUGEL K DRIE NEDERLANDSE ZWEMRECORDS BIJ KWALIFICATIEWEDSTRIJDEN SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA 12 ROTTERDAM De trainingsarbeid van Fred Eefting, zo'n tien tot twaalf kilometer per dag, heeft in elk geval resultaat opgele verd. Als eerste kwalificeerde hij zich giste ren voor de Olympische Spelen van Moskou. En daar kwam op de eerste dag van de kwa lificatiewedstrijden niemand meer bij. Het Nederlands Olympisch Comité heeft de zwemmers harde limieteisen gesteld. Bonds coach Bert Sitters verduidelijkte die vooraf nog eens: „Degene die de limiet haalt gaat naar Moskou, degene die er boven blijft zal thuis moeten blijven". Op grond daarvan zit Eefting goed. In het sfeerloze maar ovenwarme vijftig meter-bad in Rotterdam-West was zijn 2.04.66 op de 200 meter rugslag net beneden de limiet (2.04.7) die het NOC had gesteld. Eefting verbe terde en passant ook nog zijn eigen record, dat sinds het wereldkampioenschap in West-Berlijn een halve seconde hoger lag. „Fred kan zich erg goed richten op een bepaalde prestatie", zei trainster Marian Heemskerk, „Met deze wed strijden was hij al maandenlang bezig. Mis schien had er nog wel een betere tijd voor hem ingezeten, maar hij moest het allemaal alleen doen". Dat Eefting ook van gezelligheid houdt, bleek op de 400 meter wisselslag persoonlijk, waarin de Utrechtenaar ongeïnteresseerd clubgenoot Gerard Smit van Zwemlust Den Hommel naast zich duldde die met een matige 4.38.96 nog won ook. Commentaar van Bert Sitters: „Die wis selslag is ook geen nummer voor Eefting. Hij heeft duidelijk andere plannen". Annelies Maas haalde de limiet op de 400 meter vrij net niet. Ze bleef ruim drietiende van een seconde boven de door het NOC gewenste tijd. En daarvan was de zwemster zelf danig onder steboven. Ze verliet onmiddellijk het bad en was daarna niet meer aanspreekbaar. Het moet de in West-Duitsland trainende Annelies Maas erg dwars gezeten hebben dat het jonge Naar- dense zwemstertje Reggie de Jong pas op de laatste meters capituleerde en als beloning voor haar vechtlust een nieuw aspirantenrecord ves tigde. Progressie Ook Monique Bosga, een andere vedette uit de Nederlandse ploeg, faalde. In haar geval op de 100 meter rugslag ging het opnieuw om slechts tienden van seconden. Toch was de Bunnikse er zelf niet van terneergeslagen „Er zit de laat ste maanden progressie in mijn tijden. Goed be schouwd zou je kunnen zeggen dat deze wed strijden voor mij te vroeg gekomen zijn. Ik ben blij dat ik toch nog 1.04 en nog wat zwom en eindelijk weer eens van Jolande de Royer won. Dat is al een tijdje geleden", aldus Monique Bosga die volgens trainster Marian Heemskerk nog steeds last heeft van het haar in 1978 over komen auto-ongeluk. „Het algemeen herstel daarvan duurt volgens de artsen vijf jaar. Ga er dan maar aanstaan om topsport te bedrijven". Bij de heren vestigden Kees Vervoorn (200 vlinder) en Albert Boonstra (100 school) Neder landse records. Dat deed de overtuiging post vatten dat er bij de estafette 4 x 100 meter wis selslag nog wel iets te verdienen zou kunnen vallen in Moskou. Eenzelfde geluid is ook in het dameskamp te beluisteren, want de 1.03.98 van Wilma van Velsen op de vlinderslag sprint werd als zodanig bejubeld. Gevoegd bij de 1.04.66 van Bosga op de rugslag zijn er inder daad misschien wel mogelijkheden. Alles hangt af van een rappe vrije slagzwemster die niet meer dan 57 of 58 seconden nodig zal hebben. En voor de 100 meter schoolslag zou men dan een beroep kunnen doen op Maritzka van der Linden, aie zich nu op de dubbele afstand spaarde. Bert Sitters: „Qua prestatie is deze avond na tuurlijk tegengevallen, maar toch worden i ;pro vier records gebroken. Misschien zitten we w jaa 'ie limiettijden aan te hikken FRANS VAN DER MESPE ngst Dames: 400 Jong (Ötters) 4.10,45 (NAR); 3. Jolanda v ket) 4.29,10. 100 rug: 1. Monique Bosga (Zwemlust Den Hoi 1.04,66; 2. Jolande de Rover (DJK) 1.04;8" Verstappen (BZV Solar) 1.07,76. 100 vlinder: 1. Wilma van Velsen (TZC Vahalis) 1 Berber Kamstra (Zwemlust Den Hommel) 1.04,94; 2 grid Esser (Zeester Prinsen) 1.05,16. 200 school: 1. Brigitte Hemelien (Din kei) 2.41,89; 2. Elf Verberne (ZPA) 2.49,82; 3. Petra van Staveren C 2.51,46. Heren: 200 rug: 1. Fred Eefting (Zwemlust Den Hommel) I (NR); 2. Robin Schuijt (HPC) 2.14,15; 3. Jan Verbe (AZPC) 2.19,45. 200 vlinder: 1. Kees Vervoorn (ZIAN Vitesse) 2.02 (NR); 2. Frank Drost (AZPC) 2.09,91; 3. Gerard de Ki (HPC) 2.10,62. 100 school: 1. Albert Boonstra (NZC '21) 1.06,51 (NR)! Berjan Cornelisse (KAZ) 1.09,00; 3. Henk Bakker (Dev 1.11,19. 400 wissel: 1. Gerard Smit (Zwemlust Den Hor 4.38,46; 2. Fred Eefting (Zwemlust Den Hommel) 4.41,% De publieke belangstelling voor de limiet wedstrijden in Rotterdam was gisteravond weliswaar gering, maar jagers op hand tekeningen zijn altijd overal te vinden. Vedette Fred Eefting is daarbij een geliefd object. VILLACH Kees Kist is klaar voor de strijd. Zijn jacht op internationale erkenning kan beginnen. Een voor de beste scherpschutter van Nederland onverwacht buitenkansje, want de spits van AZ '67 is wel zo eerlijk om toe te geven dat hij bij zijn vertrek uit Nederland slechts rekende op een plekje op de reservebank. „Ik ging uit van twee spitsen, Johnny Rep cn René van de Kerkhof", legt Kist uit. „Voor Nanninga en voor mezelf zag ik alleen maar een rol als pinchhitter weggelegd. Zwartkruis heeft echter kennelijk andere bedoelingen. En dat verheugt me uiteraard zeer, want net als elke andere voetballer speel ik veel liever dan dat ik vastgeplakt zit op de bank". Kees Kist hoeft niet bang te zijn voor zijn positie. De bondscoach heeft inmid dels zijn plannen bekend gemaakt en daarin speelt Ki^t een belangrijke rol. Dat bleek ook al in de twee oefenduels die het Nederlands elftal eerder deze week op Oostenrijkse bodem speelde. Testwedstrijden waarin Kist met vijf puntgave treffers nadrukkelijk zijn stempel op de resultaten van Oranje drukte. Kist: „Juist omdat ik dacht dat Zwart kruis met slechts twee spitsen wilde gaan spelen, was ik extra gemotiveerd. Ik voelde dat in Zeist en hier in Oosten rijk de enige kans lag om hem van ge dachten te doen veranderen. En dat is blijkbaar gelukt, want hoewel Zwart kruis in de groep nog niets heeft gezegd, hoor ik toch van alle kanten dat hij na het oefenpartijtje tegen FC Kërnten zijn basisformatie heeft prijsgegeven". Kees Kist kan in Italië aan de bak. Voor de Alkmaarse topscorer vormt het Euro pees kampioenschap het eerste grote voetbalevenement dat hij als actief spe ler meemaakt. Vier jaar geleden in Joe- go-Slavië mocht hij slechts één wedstrijd spelen en bij het wereldkampioenschap in Argentinië was hij er niet eens bij om dat Kist op de valreep voor de eer be dankte. De spelers van het Nederlands elftal kregen gisteren van bondscoach Jan Zwartkruis een dag verlof. Ruud Krol en Frans Thijssen (achter het net) wonnen het dubbelspel. Op scherp Kees Kist (rechts) heeft beet. Kist: „Ik wil in Italië doorbreken. Ten eerste om te bewijzen dat ik niet alleen maar een goede clubvoetballer ben, zoals regelmatig gesuggereerd wordt en daar naast wil ik de internationale voetbalwe reld tonen dat ik niet toevallig vorig sei zoen de Gouden Schoen heb gewonnen. Volop reden om op scherp te staan". Vooral het genoemde etiket van club voetballer, dat Kist nog altijd te pas en te onpas opgespeld krijgt, zit hem dwars. „Ik vind dat onzin. Best wil ik toegeven dat ik in -het Nederlands elftal wel eens onder mijn clubniveau heb gespeeld, maar dat kwam meestal omdat de hele ploeg niet draaide. Dat mag nooit een ar gument zijn om dan maar keihard te stellen dat ik alleen maar bij AZ '67 tot goede prestaties kan komen". Kees Kist verwacht veel van Italië. Niet alleen voor de ploeg, maar ook voor zichzelf. „De stemming in de groep is zo goed dat het toernooi normaal gesproken niet kapot kan. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we keihard zullen knok ken voor een zo goed mogelijk resultaat. En dat betekent dan onherroepelijk dat we een eind gaan komen, want de kwa liteit in Nederland is beslist niet slechter dan in welk ander Europees land dan ook". Vleugelaanvallers „Ook voor mezelf reken ik op een goed toernooi. Eindelijk heb ik eens twee uit gesproken vleugelaanvallers naast me. Dat is lang niet het geval geweest. Bij AZ '67 sta ik vaak veel te geïsoleerd. Moet ik veel te veel opknappen. Bij Oranje ligt dat gelukkig anders. Dat kan mijn spel alleen maar ten goede komén. Voor elke spits is het van groot belang dat de vleugels goed bezet zijn. Daar naast ben ik erg blij met de inbreng van Arie Haan. In de oefenduels zag je al dat hij regelmatig naast me in de spits op dook. Dat heb ik bij AZ '67 gemist. Want vergeet niet dat ik enorm ontlast wordt indien je ineens vanuit het middenveld versterking krijgt". Inmiddels heeft Kees Kist ook een uitge sproken voorkeur voor de bezetting van de positie van rechterspits. Merkwaardig genoeg kiest hij niet voor Johnny Rep of Adrie Koster, maar voor Martin Vreij- sen. Kees Kist: „Het spel van Rep sluit niet goed aan op mijn kijk op voetbal. Dat geldt voor Koster ook. Met Vreijsen daarentegen is elke spits dolgelukkig. Enerzijds omdat hij tot aan de achterlijn door kan gaan, anderzijds omdat hij een hele goede voorzet in de benen heeft. Als ik het voor het zeggen had, koos ik voor Vreijsen. Ik heb trouwens sterk de in druk dat Zwartkruis ook in die richting denkt". Het komende Europese kampioenschap heeft voor Kees Kist nog een extra di mensie. Zoals bekend azen de Italiaanse topclubs Fiorentina en Lazio Roma op de blonde scherpschutter. Volop reden voor. Kist om straks een goede prestatie neer te zetten. „Ik wil graag een paar jaar in Italië gaan voetballen. Of het er ooit van komt, is nog onzeker. Mijn contract bij AZ '67 loopt pas over drie jaar af. Ik heb daarom de toestemming van Klaas Mole naar nodig om te mogen vertrekken. Molenaar heeft me gezegd dat hij oog heeft voor mijn belangen, maar dat het contract tussen AZ '67 en mij uiteraard ook zwaar weegt. Kortom, er zal erg veel geld voor me op tafel gelegd moeten worden. Dat loopt in de miljoenen". Geruchten En dan nog is het de vraag of Klaas Mo lenaar wel bereid is die miljoenen te ac cepteren'. Kist eerlijk: „Ik weet het niet. Van een aantal zaken kan ik geen hoog te krijgen. Ik begrijp nog steeds niet wat Molenaar met AZ '67 van plan is. De ge ruchten, als zou het slecht gaan met het bedrijf van Molenaar, worden steeds hardnekkiger. Dat verklaart misschien ook de passieve houding van AZ '67 in de laatste maandert. Maar ik loop nu lang genoeg in Alkmaar mee om te we ten dat zoiets van de ene op de andere dag kan veranderen. Niemand moet vreemd opkijken indien straks ineens weer geïnvesteerd wordt". Italië blijft in ieder geval aan Kees Kist trekken. En die belangstelling doet hem goed, want hoewel hij verknocht is aan zijn geboortedorp Steenwijk heeft Kist best trek in een Italiaans avontuur. Al houdt hij zijn reserves. „Voor het Neder landse voetbal zou het niet goed zijn in dien ook ik vertrek. Het verlies van Krol en Van de Korput vormt al een uit holling. Nog meer aderlatingen betekent nog meer kwaliteitsverlies en nog meer zorgen voor het voetbal in ons land". „Ik vind dat ik daar als prof best bij stil mag staan. Tenslotte zijn wij spelers mede verantwoordelijk voor de gang van zaken. Alleen is het natuurlijk wel zo dat je nooit een dief van je eigen por- tëmonnaie mag zijn. Als het om enkele duizenden guldens gaat, is dat niet erg, maar zodra er gigantische bedragen in het spel komen, dan houdt alles op. Dan moet je gewoon vertrekken. Ook al weet is dat met erg, Had 1 che bedragen in udt alles op. Dan ken. Ook al weet oetbal in Neder- I o ojjf I VILLACH Ger Lagen dijk straalt. Zoveel compli mentjes heeft hij inmiddels gekregen over de organisa tie van de trainingsweek van het Nederlands elftal dat het verblijf in Oosten rijk voor hem niet meer stuk kan. Begrijpelijk, want inderdaad heeft deze wedstrijdmakelaar alles tot in de puntjes goed voorbe reid. De lof, die hij van alle kanten krijgt toegezwaaid, is dan ook zeker niet onver diend. De naam van Ger Lagendijk duikt steeds vaker op in de nog eens actief is als scheids rechter in de hoofdklasse van het amateurvoetbal, onder de vlag van de VVCS, de spe lersvakbond. De licentie wed strijdmakelaar die hij van de UEFA heeft gekregen, be hoort dan ook eigenlijk de VVCS toe. Lagendijk: „Voor de VVCS ben ik al een aantal jaren ac tief. Zoals bekend werken we als vakbond niet mee aan al lerlei louche praktijken van een aantal dubieuze figuren. Vandaar dat we indertijd be sloten om via de officiële weg ook een licentie aan te vragen om bij het afsluiten van oe- gegaan met als uiteindelijk re sultaat dit verblijf en de drie wedstrijden in Oostenrijk. En natuurlijk ben ik er trots op dat alles vlotjes verloopt. Ik heb echt eer van mijn werk ga stoppen. Hoe jammer ik dat ook vind, want ook het begeleiden van prof-voetbal lers is een uiterst dankbare taak". Desondanks heeft Lagendijk zijn, dreigt een leegloop en daar is zeker de VVCS niet bij gebaat. want iedereen loopt nu met alle begrip voor het standpunt Ondergang voetbalwereld. De 38-jarige fenpartijtjes te mogen bemid verzekeringsinspecteur, oud-prof van het Schiedamse Hermes DVS, komt alsmaar regelmatiger in het nieuws omdat hij naast het afsluiten van vriendschappelijke wed strijden ook erg succesvol is met het begeleiden van be taalde voetballers. De transfer van Luuk Balkestein van Sparta naar Feyenoord en die van Wim Hofkens van Beve- ren naar Anderlecht zijn in dat opzicht de belangrijkste zaken geweest. Officieel werkt Ger Lagendijk, die ook delen". Daarom ook kon Ger Lagen dijk er in springen toen hij via de publiciteitsmedia ver nam dat de organisatie van een voorbereidingsweek op het Europees kampioenschap voor het Nederlands elftal problemen opleverde. Lagen dijk: „Op eigen initiatief heb ik toen contact opgenomen met de KNVB. En heb ver volgens aangeboden om iets voor de ploeg te regelen. Dat aanbod is aanvaard. Daarna ben ik keihard aan het werk een vrolijk gezicht rond". Onderschat Al ruim een jaar nu houdt La gendijk zich bezig met zijn ac tiviteiten als wedstrijdmake laar. Een taak die hij, maar ook de VVCS, onderschat heeft. „Van tevoren wisten we niet dat er zoveel tijd in zou gaan zitten", geeft Lagen dijk toe. „De juiste consequen ties hebben we niet overzien. Mijn activiteiten als makelaar gaan dan ook een beetje ten koste van het vakbonds werk". Juist daarom heeft de VVCS intern de zaken enigszins ge reorganiseerd. Lagendijk daarover: „Steunenberg en Blatter worden steeds meer ingeschakeld bij de begelei ding van de spelers. Het ligt in de bedoeling dat ik binnen kort met dat facet helemaal van de VVCS dat de combina tie makelaar en spelersbege leider niet optimaal is. „Je loopt steeds met twee petten op", weet ook Lagendijk. „Zelf heb ik daar niet zo'n moeite mee, maar ik geef toe dat het wel een tikkeltje vreemd is om de ene dag bij een club te komen om het contract van een speler te re gelen en om daarna een dag later bij dezelfde club op de stoep te staan om over oefen duels te praten. Dat werkt verwarrend, hoewel ik zelf die zaken strikt probeer te scheiden. Bewust bemoei ik me daarom hier in Oostenrijk niet met de spelers. Deze da gen heb ik mijn makelaarspet op". Zoals zijn collega's in het be stuur van de VVCS maakt ook Ger Lagendijk zich ern stige zorgen over de ontwik kelingen in het Nederlandse voetbal. Vooral nu de Ita liaanse voetbalgrenzen open Lagendijk: „Ik kan me voor stellen dat oudere spelers als Krol nog één keer proberen hun slag te slaan, maar we moeten wel met z'n allen pro beren om de nieuwe lichting in eigen land vast te houden. Daar maakt de VVCS zich ook sterk voor. Wat dat be treft lijkt het wel of we een uitzondering vormen. Ik gun Van de Korput en Kist best een lucratief contract in Ita lië, maar voor het Nederland se voetbal is zo'n uittocht wel een ramp. Dat schijnen men sen als Coster, De Vos en nu ook Jan van Doorn, de bege leider van Kees Kist, maar niet te begrijpen. Die werken mee aan de ondergang van het Nederlandse voetbal door steeds opnieuw spelers te koop aan te bieden in het bui tenland. Een ronduit trieste teitsverandéring. „De spelers zijn toch wat mondiger ge worden. De activiteiten van al die randfiguren lopen ook te rug. Je kunt merken dat de nieuwe lichting prof-voetbal lers veel vertrouwen heeft in de VVCS. Dat is een goede zaak. We behoeven als vak bond geen greep te krijgen bp de spelers, maar we moeten ze wel bewust maken van hun verantwoordelijkheden". „We kunnen natuurlijk geen enkele speler tegenhouden, die over de grens honderdduiJ zend gulden per jaar meer kan verdienen dan hier. Maar wel kunnen we er aan wer ken om jongens, die maar een paar duizend gulden meer kunnen vangen, tegen te hou den. In het belang van het Nederlandse voetbal. En ge lukkig bespeur ik toch al re gelmatig de bereidheid van vele jonge topspelers om daar begrip voor te hebben. Daar om blijft het dubbel verve lend dat er nog altijd figuren zijn die alleen maar om hun eigen zak te spekken stad en land aflopen om spelers naar het buitenland te brengen". ROB HARTOG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12