•|Valkenburg bezorgd over verkeer p Voorschoterweg Nederland geeft vrouwen weinig kans doortrekken Mauritssingel morgen in commissie Melkdrinkers" winnen toernooi Heemskerk ASTE BRUG OVER DE DOES Trouwe zwemmer gehuldigd us amt auto JANJA MA Y- WEGGEN IN NOORDWIJK: Eerste paal in Schutterswei Sportcomplex De Fluit viert 10-jarig bestaan Huren woningwet in Haaswijk ruim 450 gulden iC 1EGI0 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 7 ÜIDERDORP De commissie Verkeer en irvoer krijgt morgenavond enkele schets- annen voorgelegd voor de doortrekking n de Mauritssingel met een brug over de »es en aansluiting op de Achthovenerweg ssen de panden Hoofdstraat 229 en Ruige- de 1. Het voornemen bestaat de construc- van de brug te combineren met een boe- mscheiding, die in opdracht van de Pro- nciale Waterstaat van Zuid-Holland wordt gerealiseerd. De doorvaarthoogte van de brug bedraagt 3.00 meter en de doorvaartwijdte zal tenminste tweemaal 5.50 meter bedragen. Omdat de oe ververbinding als vaste brug wordt uitgevoerd betekent dit dat voor een aantal jachten uit de nabijgelegen jachthaven Doeshaven de door vaart in de richting van de Oude Rijn wordt belemmerd. Intussen blijkt het bestemmings plan Achthovenerpolder dat enkele maanden geleden door de gemeenteraad werd vastgesteld en waarin het tracé van de omstreden weg en de brug zijn opgenomen nog steeds niet ter goedkeuring aan de provincie te zijn voorge legd. Oorzaak hiervan is de wijzigingen die de raad op onderdelen in het plan heeft aange bracht. Hierdoor is het noodzakelijk geworden dat het plan opnieuw ter inzage wordt gelegd, waardoor de betrokken Leiderdorpse burgers of belanghebbenden ten tweede male geduren de een maand in de gelegenheid worden gesteld bezwaren tegen het bestemmingsplan in te die nen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad de bijna 200 tegen de doortrekking van de Mau ritssingel ingediende bezwaarschriften verwor pen. Ook heeft het college van B en W nog geen uit voering gegeven aan het plan een verklaring van geen bezwaar op grond van artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening aan te vragen bij Gedeputeerde Staten om vooruitlopende op de goedkeuring van het bestemmingsplan de bouw van de brug en de aanleg van de weg mogelijk te maken. Omdat de financiële aspecten van een en ander ook in de commissie financiën aan de orde moeten komen is het te verwach ten dat de gemeenteraad eerst na de vakantie periode op 18 augustus tot een definitieve standpuntbepaling kan komen. \LKENBURG Valkenburg is be- brgd over de verkeersproblemen op de loorschoterweg, ontstaan door de over- [eldigende belangstelling voor de on- ings geopende 'Kwantumhallen', een ish-and-carry vol huishoudelijke arti- |elen etc. Vooral het oversteken van de orschoterweg van het voor bezoe- jers aangelegde parkeerterrein naar et bedrijf wordt als gevaarlijk be- jhouwd. atregelen om het verkeer ter plaatse aan banden te leggen worden vooralsnog niet verwacht. Burgemeester Van 't Wout onderschreef de opmerkingen van veel raadsleden over de gevaarlijke situatie. „De weg is daar te smal voor de ontstane drukte. Misschien is de grootste drukte over een paar weken verdwenen. De poli tie doet op dit moment wat ze kan", aldus de burgemeester. De Rabo-bank wordt de nieuwe huurder van een deel van de leegkomende school Valkenhorst. De scholieren gaan verhui zen naar een nieuw gebouw in 't Jogt II. Voor drie mille per maand kan de bank zich ter plekke vestigen. Het college van Valkenburg heeft beslo ten voorlopig geen leegstandsverordening in het leven te roepen. Gisteravond werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van het spreekrecht. De heer P. Geurlings brak een lans voor de bejaarden. Hij vond de huurprijzen van geijsers in gemeente woningen te hoog. de huurverhoging van 2 procent overdreven en wenste de strui ken rond de woningen dusdanig gesnoeid, dat de ouderen beter uitzicht kregen. Bejaarde zwemmers en di recteur Kikkert van het Noordwijkerhoutse Kokker- bad hebben gisteren de exact 85 jaar oude Teun van Graven uit De Zilk in het zon netje gezet. De enthousiaste zwemmer Van Graven komt ai sinds de bouw van 't Kok- kerbad -vijf jaar geleden- elke dinsdag- en donderdag morgen (met vele anderen) naar het Noordwijkerhoutse zwembad om zijn 65+ baan tjes te trekken. En niemand kan zich de dag heugen dat Teun van Graven niet op kwam dagen. Ja, en je 85ste verjaardag is natuurlijk ook geen reden om verstek te la ten gaan. maar dan schenk je gewoon een borrel in de kan tine. De directie van 't Kok- kerbad heeft in ieder geval speciaal voor de gelegenheid een oorkonde vervaardigd, zodat Teun van Graven in het vervolg als 'ere-kikker' te wa ter kan. foorschotens ïzzcafé jp de radio 'OORSCHOTEN De maakt donderdag- rad opnamen van een con- van de Amerikaanse pianist Cedar Walton in Het ^Vapen van Voorschoten. \Het concert wordt dezelfde Jftvond in het radioprogram- rTnaSesjun uitgezonden. Hei 'streden wordt mede geor- miseerd door de Stichting dub Voorschoten. [et quartet van de pianist Ce- Walton is één van de ;est gevraagde jazzformaties Amerika. Vedar Walton [aakte vroeger deel uit van tzgroepen als bijvoorbeeld Blakey, Art Farmer en lilt Jakson. Van de groep ma im verder deel uit de tenor- ixofonist Bob Berg, de bassist Dumas en drummer (illy Higgins die vooral be- Jend werd door zijn spel in de van Herbie Hancock, Warmee hij verschillende pla- maakte. Het concert op 5 i begint om 20.30 uur en de Segangsprijs is 10 gulden. OORSCHOTEN Een 62- rige vrouw uit Voorscho- n is vanmorgen ernstig ge- ond geraakt nadat zij met lar auto door een bus werd ramd. 30-jarige Noordwijkse bus- auffeur gaf haar geen voor- ng op de kruising Beetho- inlaan/Mozartlaan. De auto ng over de kop en kwam in berm terecht. De vrouw rd met nog onbekende ver- Dndingen naar het Diacones- nhuis gevoerd. De auto werd >lledig vernield. De voorzijde n de bus werd zwaar be zadigd maar de chauffeur eef ongedeerd, evenals de aderen van de Internationa- School in Den Haag die hij rirvoerde. po" be n_ KATWIJK In het bijzijn van de toekomsti ge bewoners heeft burgemeester C. A. Bos gistermiddag de eerste paal geslagen voor de woonwijk „Schutterswei". Met een een voudige handeling wist de burgemeester de paal machinaal de grond in te krijgen. Na deze eerste handeling zal het nog ongeveer een jaar duren voor de eerste woningen op geleverd worden. Rondom de woonwijk Schutterswei in Katwijk is nogal wat beroering geweest, voordat de eerste spa in het terrein gestoken werd. Eerst werden de plannen niet goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, later ontstonden er wat problemen rondom de verdeling. Sinds april dit jaar begint er echter schot in het bouwen van de 135 premiewoningen te ko men. Volgens de Katwijkse Bouwvereniging Maat schappij, die voor de bouw van de woningen zorg draagt, zullen de eerste woningen in mei volgend jaar opgeleverd worden, dus de laat ste aan het eind van 1981. Voor burgemeester Bos was het paalslaan een ongewone gebeurtenis. In een gele olie- jas getooid nam hij zitting in de cabine, waar hij onder applaus van de genodigden de paal de laatste meters de grond in joeg. INBRAAK IN VOORSCHOTENSE SIGARENWINKEL Jeugdige daders in de kraag gegrepen VOORSCHOTEN De twee Voorschotense knapen van 13 en 14 jaar, die gisternacht bij een sigarenmagazijn aan de Prins Bernardlaan in Voorschoten hebben inge broken, zijn naar aanleiding van een tip gistermiddag door de politie opgepakt. Ook de ontvreemde waar is terecht. De scholieren hebben zich gis termorgen toegang verschaft tot het sigarenmagazijn, waar na zij een hoeveelheid aanste kers, sigaretten, horloges, snoep en sexboekjes uit de stellingen gristen. De politie, die aanvankelijk weinig aan knopingspunten had enkel de voordeurruit was uit de sponning gedrukt kon gis termiddag via een tip de jeug dige criminelen in de kraag vatten. De scholieren hadden namelijk geprobeerd hun ge stolen waar op school en op straat te verkopen. Een van de kinderen, aan wie ook „buit" werd aangeboden, vertelde dit thuis, waarna de vader de po litie in kennis stelde. Naar aanleiding hiervan kon de Voorschotense politie de jon gens aanhouden. Ze zijn na verhoor weer naar huis ge stuurd. IN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM B eh w van Leid- schendam wil 39.000 gulden beschik baar stellen voor de viering van het 10- jarig bestaan van het sportcomplex De Fluit. Een speciale commissie waarin afgevaardigden van de Stichting Sport- gemeenschap Leidschendam, Culturele Raad en ambtenaren hebben een pro gramma voor de feestweek vastgesteld waarin ook: de opening van de tweede sporthal is gepland. De feestweek zal duren van vrijdag 26 september tot zaterdag oKtober. De offi ciële opening van de sporthal, die op vrij dag z6 september zal plaatsvinden, kost 5000 gulden. Aan de feestweek wordt door alle binnensportverenigingen deelgeno men. Alle leerlingen van de basisscholen kunnen van dinsdag tot en met vrijdag deelnemen aan zwem- en sportinstuiven in het zwembad en in beide sporthallen. Ook voor kleuters, bejaarden en gehandi capten worden aktiviteiten georganiseerd. De feestweek wordt afgesloten met een slotavond waarop de prijzen worden uit gereikt voor de achtkamp. Sporters en sportsters die een bijzondere prestatie hebben geleverd worden op deze avond gehuldigd. OEGSTGEEST De oud-UDO-doelman Henk Heemskerk die een melkhandel drijft aan de Oegstgeester Dorpsstraat heeft enige tijd geleden een volleybalteam opgericht dat o.m. uit cliënten bestaat. Eerder organiseerde hij een klein plaatselijk volleybaltoernooi met een echte „Henk Heems- kerk"-wisselbeker. Gisteravond beleefde Oegstgeest weer een nieuw toernooi dat, dank zij het particuliere initiatief, al behoorlijke afmetingen heeft aangenomen. De deelnemende teams waren o.m. van brandweer, gemeente, onderwijzers, politie en bezoekers van Café „de Roode leeuw". Als scheidsrechters traden op de heren Stravers, Veffer en Bree- baart. Heemskerk kon bijzonder tevreden zijn over zijn team van melkdrinkers: ze wonnen alle wedstrijden met ere en sleepten daarmee de wisselbeker in de wacht die werd uitgereikt door de heer Kramer. Uitslag: 1. Heemskerk, 2. Brandweer I, 3. Van Rijn/Roode Leeuw, 4. Onderwijzers, 5. Gemeente, 6. Politie en 7. Brandweer II. OEGSTGEEST Van de oorspronkelijke opzet van de woningbouwvereniging „Buitenlust" om grote én kleinere woningen te bou wen in Haaswijk komt niets terecht. Dit plan vond in Den Haag geen genade. Men heeft architect Hopman een nieuw ontwerp laten maken. Omdat men nu allemaal wo ningwetwoningen gaat bou wen van één type betekent het, dat er in plaats van 44 maar 43 woningen zullen ko men in het eerste deelplan Haaswijk. Voorzitter Zaal berg deelde dit gisteravond tijdens een ledenraadsverga- dcring met. Hij toonde zich over de nieuwe schetsontwerpen tevreden. „In zijn totaliteit is het nu een stuk beter tot zijn recht gekomen", aldus Zaalberg „gerekend naar de maatstaf van mei zal de huur van de woningwetwo ningen in Haaswijk, ik zeg het voorzichtig, ongeveer op 458,36 per maand komen". Men verwacht nog deze zomer de eerste paal te kunnen slaan. De ledenraad machtigde het bestuur van Buitenlust om over te gaan tot grondaankoop in Haaswijk. Men verwacht dat de grondprijs per woning op 17.700 gulden zal komen. Voor 43 woningen komt dit op ongeveer 8 ton. Men neemt aan dat het plan nu zal wor den goedgekeurd. De gemeen te is reeds akkoord gegaan. OORD WIJK Vrouwen hebben een hterstand in alles, verklaarde me- ouw Hanja May-Weggen, lid van het aropees parlement, die voor de Stuur- oep Noord wijkse Vrouwenorganisatie n referaat hield over „gelijke kansen opvoeding en onderwijs voor jongens °°r<| meisjes". Na een gedegen onderzoek eek zij tot deze conclusie te zijn geko- ff'n en. ,,'t Begint al op de lagere school rd iaar goede resultaten van jongens wor- 'ain geprezen en die van meisjes vriende- 'n jk bekeken. Nog altijd heerst de geest doejin „Och voor meisjes is het niet zó .todzakelijk." bei ebben vrouwen een achterstand in ont wikkeling en beroepen? Dit blijkt wel uit ledijtistische gegevens. Ongeveer 80 procent in de gezinsarbeid wordt door vrouwen Wicht, deelde mevrouw May mede. Voor nnen en vrouwen tussen de 15 en 65 jaar voor mannen 92 beroepen ter beschik king tegen 28 voor de vrouwen, en dat zijn hoofdzakelijk verzorgende beroepen. De cij fers tonen verder aan, dat vrijwilligerswerk voor 10 procent door mannen wordt ver richt en voor 17 procent door vrouwen. Mannen werken voor geld, vrouwen ver richten hun taak vaak gratis. Opmerkelijk is het feit, dat bij een lagere opleiding het aantal werkende vrouwen het grootst is. In- de hogere beroepen werken op 18 mannen slechts 2 vrouwen, in de middenklasse lig gen de percentages op respectievelijk 75 en 25 procent, terwijl bij de laagst geschoolden de vrouwen een enorme sprong maken: in deze categorie werken 75 procent vrouwen en slechts 25 procent mannen en van hen zijn de meeste de gastarbeiders. Mevrouw May-Weggen vestigde nog de aandacht op een ander opmerkelijk verschijnsel. De hoofden van kleuterscholen zijn voor 99 procent vrouwen en de hoofden van andere scholen bestaan voor 96 procent uit mannen. Een onderzoek van het Europees parlement heeft uitgemaakt, dat tot de derde klas van de lagere school de prestaties van jongens en meisjes slechts een zeer gering verschil ver tonen, merkte mevrouw May op, toen zij in ging op de oorzaken van de achterstelling van de vrouw. Meisjes zijn wat taalgevoeli ger, jongens rekenen beter, meisjes hebben de neiging tot helpen, jongens nemen eerder de leiding. Na de lagere school kunnen jon gens kiezen uit vele beroepen, bij meisjes is het met een vijftal beroepen wel bekeken. Bij het voortgezet onderwijs liggen bij het MAVO-HAVO de mogelijkheden voor jon gens en meisjes ongeveer gelijk. Ook bij het Atheneum vallen geen grote verschillen te constateren. Maar bij de studenten zijn er opeens 80 jongens tegen 20 meisjes. Wat de kansen voor de vrouw betreft slaat Nederland een slecht figuur. De cijfers lig gen ongeveer gelijk met die van Ierland en Italië. In Frankrijk bijvoorbeeld vindt men in de technische en economische sector evenveel vrouwen als mannen. Zo telt Ne derland onder de hoofden van scholen maar 4 procent vrouwen, in andere landen, onder andere in Frankrijk, bedraagt dit 32 tot 52 procent. Mevrouw May-Weggen kwam in haar referaat tot de slotsom, dat het zaak is meer aandacht te schenken aan de opleiding van meisjes. Ook meisjes kunnen leren lei ding te geven. Probeer te voorkomen, dat een derde van de meisjes een soort onder wijs wordt aangepraat, dat beneden hun ni veau ligt. Voorafgaande aan de redevoering van het Europees parlementslid, deed mevrouw Warnink verslag van het ontstaan en het werk van de stuurgroep „Roldoorbreking in opvoeding en onderwijs". Het Vrouwencafé bleek het initiatief te hebben genomen voor de uitnodiging aan vrouwen van verschil lende maatschappelijke en politieke groepe ringen, teneinde te komen tot een plan voor een zinvolle besteding van de door de rege ring beschikbaar gestelde emancipatiefond sen. Hieruit is de stuurgroep „Roldoorbre king" ontstaan met als leden vrouwen uit het CDA, de Rooie Vrouwen, de VVD-vrou- wen, leesgroep kinderboeken, VOS-vrou- wen, Vrouwencafé en Vrouwenraad. Zij or ganiseerden een tweetal open avonden met als spreeksters mevrouw Rempt, voorzitster van de Nederlandse Vrouwenraad en me vrouw Ouweneel, beroepskeuze-adviseuse. Verder werd de medewerking gevraagd van alle hoofden van scholen in Noordwijk. Achter de schermen was hard gewerkt, deelde mevrouw Warnink mede en dit leid de tenslotte tot drie werkgroepen. Zij vond dit een bemoedigend resultaat en meende dat deze groepen veel zouden kunnen berei ken. Op deze avond, die ook door de wethouder van onderwijs Bedijn, werd bijgewoond, vertelden vertegenwoordigers van elke werkgroep iets van hun doelstellingen. KORTWEG KATWIJK Het genoot schap 'Pro Organa et Musica' organiseert vrijdag 6 juni een orgelconcert in de Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn. De cantor-organist en Utrechtse musicoloog Peter van Dijk zal werken spelen van 16e tot en met 19e eeuwse componisten. Het Leidse mannenkoor 'Kunst na Arbeid' onder lei ding van Nico de Raad zal te vens een uitvoering geven van onder meer liturgische muziek van G.P. de Palestrina. Het concert begint om 20.15 uur. VOORSCHOTEN De thea tergroep 'Pasta B' verzorgt za terdag 7 juni een optreden in het Voorschotense jongeren centrum 'De Lindenhoeve'. Drie technici en twee acteurs brengen dan een tweeakter van 5 kwartier onder de titel: Joop de Hoop, waar ben ik en hoezo'. Het is een speurtocht in de wereld van de carrière die gedeeltelijk gepresenteerd wordt via kleurendia's, ge luidsbanden en video. Het op treden begint zaterdag om 21.00 uur. De toegangsprijs is 3 gulden. OEGSTGEEST In de Groene kerk van Oegstgeest wordt zondag 8 juni een serie van vier koffieconcerten geo pend door de Katwijkse orga nist Wim Hagen. Op het pro gramma staan werken van Frescobaldi en Bach. Toe gangsprijs voor het concert dat om 12.00 uur begint, is drie gulden. VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten organi seert in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars van 9 tot 22 juni een jubileumten- oonstelling in het Cultureel ^entrum aan de Prinses Manj- kelaan. De expositie is met uit zondering van zondag, geo pend van 09.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 17.30 uur. Inzendin gen van postzegelverzamelaars uit Voorschoten bestaan zowel uit landen- als motiefcollecties. Ook is er een collectie van brieven en poststukken uit de periode 1871-1881. Het Neder lands Postmuseum zal aan de tentoonstelling deelnemen met de documentatie 'Van schets tot zegel'. WASSENAAR De stich ting 'Nieuw Nijevelt' organi seert zaterdag 7 juni een pop manifestatie in het gelijknami ge jongerencentrum aan de Wassenaarse Nijeveltstraat 206. Het evenement begint 's middags om 16.00 uur en zal voortduren tot 'snachts 01.00 uur. Het programma wordt om 17.00 uur geopend door de new-wave band 'The Gents'. Verder staan 'For it Skil', 'Ha- des'. 'The Jar Band' en 'Priva te Factory'. De toegangsprijs bedraagt 2,50 gulden. Burgelijke stand ZOETERWOUDE Gehuwd: Versloot en M.G.B. Zandbergen Overleden: A.T.M. Haagen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7