Fokker denkt aanbouw van zuinige „F.30 fiSSSflg. Kamer oordeelt ositief over plan 'pen Universiteit OIVIK? Veldkamp gereed met eerste stuk ordening van sociale wetgeving Propeller keert terug in moderne luchtvaart L Politici maken zich ook schuldig aan intimidatie Achterstelling voor woonwagenkinderen in onderwijs schrijnend £cid6c@omcHtt Deze week bij de melkman: I De Korte: aardgas niet gebruiken voor begrotingsproblemen weer INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1980 PAGINA 9 iCIIIPHOL Hoewel er nog een 29 op de tckenplank staat, filoso- 'eert men bij Fokker al over de mo- elijkheid om aan de succesvolle se rie vliegtuigen die in 1955 met de j\27 Friendship begon, weer een nieuw toestel toe te voegen. Deze .30 (overigens een fictieve naam) :ou tegen 1990 op de markt kunnen comen en brengt dan waarschijnlijk Ie aloude propeller volop terug in de mrgerluchtvaart. Men wil de machi- le namelijk uitrusten met zoge- laamdc turboprop motoren. Dat zijn veliswaar straalmotoren, maar ze [rijven propcllors aan, zoals ook bij ïe Friendship het geval is. Indere vliegtuigfabrieken spelen even- iris met de gedachte om naar de tech- [ek van de vijftiger jaren terug te grij- en. De achtergrond is dat turboprop toren op de korte afstand, vergele- en bij zuivere straalmotoren, een randstofbesparing van tientallen pro- enten opleveren, terwijl het tijdverlies loor de geringere snelheid te verwaar- ozen is. Gezien de ontwikkeling van brandstofprijzen worde zuivere straalmotoren voor het luchtverkeer binnen bijvoorbeeld Europa veel te duur. In het vandaag verschenen jaarverslag over 1979 van Fokker wordt deze filo sofie slechts zeer zijdeling aangestipt. Men volstaat met de zinsnede: „aange zien het onwaarschijnlijk is dat er geen gat bestaat tussen de huidige F.27 en de toekomstige F.29 rijst de vraag wat in dit segment gebeuren gaat, nadat de huidige tweemotorige straalvliegtuigen van die grootte over een aantal jaren economisch verouderd zijn. Wij zullen onderzoeken welke behoeften er in dit marktsegment zullen ontstaan". Onder „de huidige straalvliegtuigen van die grootte" moeten dan verstaan worden machines als de DC.9, de Boeing 737, de Bac 111 en ook de F.28 van Fokker zelf die een capaciteit van rond de 100 pas sagiers hebben en voornamelijk ge schikt zijn voor het continentale lijn- verkeer. Ze moeten tegen het eind van de tachtiger jaren vervangen worden en in de ontstane leemte zou eventueel een zuinige, met turboprop motoren uitgeruste F.30 voor 100 passagiers kunnen passen. Het filosoferen over de toekomst van de turboprop wordt mede in de hand gewerkt door het succes dat het 25 jaar oude ontwerp van de F.27 Friendship nog steeds heeft. Daarvan werden er volgens het jaarverslag in 1979 weer negentien verkocht. Het totale aantal is nu op 699 gekomen en ten gevolge van de toenemende belangstelling voor de Friendship (het forensenverkeer door de lucht in Amerika; een nieuw ver schijnsel) is besloten het produktietem- po van de F.27 te verhogen. In het jaarverslag staat dat zich ook voor de F.28 Fellowship van Fokker in Amerika een positieve belangstelling manifesteert. „De onbevredigende ver koopsituatie van dit tweemotorige straalvliegtuig in 1978 en in de eerste helft van het verslagjaar heeft gaande weg een verbetering te zien gegeven". Het totaal aantal verkochte Fellowships is nu tot 152 gestegen. Over de F.29, die nog in het stadium van de tekenplank verkeert, merkt het jaarverslag op dat gezocht wordt naar een mogelijke deel neming van Amerikaanse, Japanse en Europese vliegtuigindustrieën als risi codragende partners in het project en naar ingangen tot belangrijke Ameri kaanse en Japanse thuismarkten. De analyse hierover zal midden volgend jaar kunnen worden afgesloten. De F.29 zal een tweemotorig straalvlieg tuig zijn voor de korte tot middellange afstand met een capaciteit van 130 tot 160 passagiers. Er is bij het ontwerp ge streefd naar een verbetering van voor al de onderhoudskosten (ruime toepas sing van nieuwe kunststoffen). Fokker dat inmiddels zijn ti^n jaar oude. fusie met de Duitse vliegtuigindu strie FVW heeft ontbonden, bereikte jn 1979 een omzet van 965 miljoen gulden, ruim 140 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De winst bedroeg 4,8 miljoen tegen 0,2 miljoen in 1978. Er kwamen 510 nieuwe arbeidsplaatsen bij zodat het totale personeelsbestand groeide tot 7935. Het bedrijf heeft nog steeds moei te met de werving van medewerkers. „Met vele anderen in Nederland moe ten we constateren dat vaklieden schaars zijn op de arbeidsmarkt", aldus het jaarverslag. En: „Een verschijnsel dat ons ook met zorg vervult, is de af nemende belangstelling van jonge men sen voor de technische beroepen". PAIS WIL IN 1983 STARTEN '(Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede -Kamer gaat in grote lijnen akkoord met de plannen jl van minister Pais van On- derwijs over de oprichting van een Open Universiteit. |fDo fracties van PvdA en D'66 hebben zich echter wel op het standpunt gesteld dat Pais, die ermee in 1983 wil starten, eerst met de beloof de beleidsnota voor het tota- Klasssieke vorming nu ook buiten gymnasia UNSCHEDE Om de klas- ke vorming buiten het do- lein van de gymnasia te irengen heeft de Stichting jeerplanontwikkeling 'SLO) in Enschede aan on- jeveer 400 scholen het expe rimentele leerpakket „Op weg naar de Romeinen" ge puurd. [n het lesmateriaal, dat onder gebracht kan worden bij de geschiedenis- of studielessen van de brugklassen, wordt aandacht besteed aan frag- nenten uit de Romeinse lite- atuur en aan ondermeer de actoren die een rol speelden 'j het ontstaan van steden. De eksten zijn in vrije Neder- andse bewerking. Wet de introductie van het ïieuwe leerpakket speelt de ÏLO in op de overtuiging van nkele classici dat het onder- vijs in de klassieke talen voor cholieren voor wie de barriè- e van Grieks en Latijn te loog is, even waardevol kan ijn. i le volwassenenonderwijs moet komen. Pas dan kan een begin gemaakt worden met de opbouw van de Open Universiteit, menen deze fracties. De VVD vond dat de leeftijds grens van 21 jaar die Pais ver bonden heeft aan toelating tot de O.U. te hoog ligt. Zij wil die grens verlaagd zien naar acht tien jaar, de toekomstige grens voor meerderjarigheid. De be windsman wil het voorlopig op 21 jaar houden, maar zal zich waarschijnlijk wel bij een kamermeerderheid neerleg gen. De minister vond niet dat er gewacht moet worden met de voorbereidingen voor de Open Universiteit. Nederland is in vergelijking met de landen om ons heen toch al aan de late kant, zo stelde hij. Wachten op de Nota Volwasseneneducatie zou teveel vertraging veroor zaken in de voorbereidingen van de Open Universiteit, die volgens plan in september 1983 de eerste studenten kan aannemen. PvdA en D'66 von den echter dat pas met die nota voldoende waarborgen gegeven kunnen worden voor de Open Universiteit als twee de kans-onderwijs voor vol wassenen. ^an Thijn: D'66 staat duidelijke uitspraak in de *-eg PAASSEN „Het zou wel ronie der geschiedenis zijn", ildus kamerlid Van Thijn PvdA), „wanneer uitgere- tend D'66, de vernieuwings- >eweging van .het eerste uur n de Nederlandse politiek, ien duidelijke kiezersuit- ipraak in de weg zou staan". [Jij verweet D'66 gistera vond op een spreekbeurt in Vaassen dat het door samen werking met CDA en VVD niet uit te sluiten, een blan- Co volmacht van de kiezers Vraagt om na de verkiezin gen te kunnen doen wat het :oeddunkt. Iet CDA gaat regelrecht af op 'oortgezette samenwerking met de VVD: Van Agt als lijst trekker, een lijst zonder loya- I listen en een programma zon der Goudzwaard. Daarmee wordt een tweedeling in de politiek geschapen. Van Thijn windt dat samenwerking het •"ige antwoord op deze ont- kkeling kan zijn van de pro- essieve partijen in ons land. STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: DEVENTER „Intimidatie, het uitoefenen van pressie met als doel buiten de geëigende democratische wegen om rijn zin te krijgen, is ook in ons eigen winkeltje in Den Haag niet geheel en al vreemd: vaak zien we dat beschuldigingen en afkeuringen worden geuit, voordat met de betrokkenen de zaken goed zijn uitgepraat" Aldus gisteren staatssecre taris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat Ze sprak in Deventer voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Smit-Kroes tobnde wel begrip voor de mensen en groepen die via buiten-parlementaire acties aandacht vragen voor Idemmen- de problemen. Maar aanmerkelijk méér waardering had ze voor wat ze „zendingswerk" noemde: het proberen anderen er met argumenten van te overtuigen dat iets op een andere wijze moet worden aangepakt. Niet iedere politicus gedraagt zich op dat ge bied even korrekt", meende de staatssecretaris. Ze voegde eraan toe dat voor zo'n gedrag soms ook wel enige aanleiding wordt gegeven. Sombere toekomst voor tuinbouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zal de komende jaren weer slechter gaan in de tuin bouw. Na een kleine ople ving in dit jaar valt te verwachten dat de bedrij ven jaarlijks een kosten stijging van twaalf pro cent zullen kennen ter wijl daar maar tien pro cent hogere inkomsten te genover staan. De economische positie van de tuinbouw zal in de tach tiger jaren onder druk ko men te staan door toetre ding van Spanje tot de EG. Een beleid om de sombere vooruitzichten voor de tuin bouw nog enigszins om te buigen zal zich moeten rich ten op ondermeer energie besparing, produkt- en ar beidsplaatsverbetering. Dit stelt het dagelijks be stuur van het landbouw schap in een notitie over de tuinbouw. Energiebesparing moet een belangrijk onder deel zijn van kostenverla ging die verder ook gepaard zal gaan met nieuwe teel ten. Ontwikkeling van al ternatieve energiebronnen als restwarmte, wind- en zonneënergie en aardwarm te zijn daarbij belangrijk. Dit zal ondermeer moeten gebeuren via te stichten on derzoekruimten bij proef tuinen en proefstations. Corrie van Gorp getrouwd In Diemen is gisteren Corrie van Gorp in het huwelijk getreden met Tom Kamlag, een barkeeper. Twee artistieke vrienden van Corrie, André van Duin en Frans van Dusschoten, hielpen de bruidegom om Corrie in de armen te nemen. DEN HAAG De Tweede Kamer is nog lang niet tevreden over het woonwagenbe- leid van minister mevrouw Gardeniers. Be langrijkste struikelblokken: het nog veel te grote tekort aan standplaatsen, de hier en daar zelfs schrijnende achterstelling in het onderwijs, het hardnekkig voortbestaan van allerlei vooroordelen met daaruit voort vloeiende discriminatie en de aarzelende houding die sommige provincies ten toon spreiden waar het gaat om het opzetten van een provinciaal woonwagenplan. Staatssecretaris Hermes van onderwijs kondig de gisteren in de Kamer aan een gesprek te ar rangeren met de onderwijsinspectie „om zono dig krachtig op te treden' tegen het schoolver zuim onder woonwagenkinderen. Hij zei niet afkerig te staan tegenover een strengere con trole op de leerplichtwet; een controle overi gens, die in het algemeen beneden de maat is, aldus de staatssecretaris. Het woonwagenbeleid was onderwerp van ge sprek in de vaste Kamercommissie voor erm, waar tot ergernis van de PSP-er Van der Spek slechts zeven kamerleden bij aanwezig waren. Het zevental putte voor de toekomst van het woonwagenbeleid moed uit de inzet van de be windsvrouwe die onlangs tegen woonwagenbe woners gezegd had: „Jullie horen bij ons". Maar de zeven kamerleden moesten ook vaststellen dat aan de weinig aantrekkelijke woon- en leefsituatie van de woonwagenbewoners in Ne derland tot nu toe nog niet veel was veranderd. Mevrouw Evenhuis (CDA) kon „het niet ver kroppen dat er christelijke scholen zijn waar woonwagenkinderen niet welkom zijn". De woonwagenscnolen staan op de nominatie te verdwijnen zodat deze kinderen naar reguliere scholen moeten kunnen gaan; deze integratie komt echter nog onvoldoende van de grond. Wiegel en de topinkomens MINISTER Wiegel van Binnenlandse Zaken doet niets aan de topsalarissen van ambtenaren en politieke ambtsdragers. Althans, voorlopig niet. Daarmee heeft de minister resoluut een uitspraak van de Tweede Kamer naast zich neergelegd. Een op initiatief van het CDA tot stand gekomen uitspraak, om nog voor de tweede helft van dit jaar duidelijk te maken wat de regering aan matiging van deze topinkomens denkt te doen. HeT moet ronduit bedroevend worden genoemd dat het ka binet opnieuw niet de daadkracht toont om plannen ten aan zien van matiging van topinkomens te ontvouwen. Het dui delijk kenbaar maken van plannen ook op dit gebied is im mers een volstrekte noodzaak, daar waar alle kleine inko mens behalve de minima dit jaar een veer moeten laten. OPNIEUW wreekt zich nu dat het kabinet veel te weinig oog heeft voor de noodzaak, om het overigens noodzakelijke ombuigingsbeleid bij het gros van de bevolking maatschappe lijk aanvaardbaar te maken. Dat doe je natuurlijk niet alleen door de topinkomens extra te laten matigen, maar zo'n maat regel zou wel in belangrijke mate bijdragen tot het scheppen van een klimaat, waarin bij alle Nederlanders bereidheid tot medewerking aan de matiging mag worden verwacht. DAT is temeer belangrijk, omdat de algehele matiging naar het zich laat aanzien geen eenmalige zaak is, maar de eers tkomende jaren in verhevigde mate op ons af zal komen. Een maatschappelijk klimaat waarin de versoberingen die we moeten dpbrengen, door ons allen met overtuiging gedra gen worden, is dan een eerste voorwaarde. Daarom dient de Tweede Kamer minister Wiegel resoluut te verstaan te ge ven, dat hij alsnog op korte termijn moet laten weten, wat hij aan de matiging van de topsalarissen denkt te gaan doen. GOOR Het gebruik van extra aardgasopbrengsten om de ombuigingen in de be groting voor 1981 te verzach ten, is volstrekt verkeerd, omdat dit middel al zo vaak is gehanteerd. De aardgasop brengsten moeten juist wor den gebruikt vor verster king van de positie van het bedrijfsleven en voor belas tingverlaging. Dit heeft R. de Korte, finan- cieel-economisch specialist van de VVD-Tweede Kamerfrac tie, gisteravond geantwoord op uitlatingen van CDA-fractie- voorzitter Lubbers. Deze stel de onlangs dat de extra aard gasbaten noodzakelijk zijn om de begroting voor 1981 rond te krijgen. Volgens De Korte zou het inzetten van de extra aard gasbaten echter een laf beleid betekenen. DE BILT-KNMI - Vannacht drong vochtige en vrij warme lucht vanuit Zuid-Engeland en het Engelse Kanaal ons land binnen. Dit ging gepaard met regen en motregen. Deze re gen trekt naar Duitsland weg, maar de aanvoer van vochtige en warme lucht houdt aan. Het is morgen wel droog met zonnige perioden. De middag- temperaturen liggen dan tus sen de twintig en vijf én twin tig'graden. De warme lucht wordt aangevoerd om een ho- gedrukgebied, dat nu boven Zuid-Frankrijk ligt en lang zaam naar het oosten trekt. Koelere lucht boven de Atlan tische Oceaan vordert maar heel langzaam in de richting van West-Europa en zal mor gen pas het westen van Ier land hebben bereikt. Vooruitzichten voor donder dag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 10.00 uur: Vrij zonnig en overwegend droog. Vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon 5 tot 16. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Luchth. R'dam Vlissingen Klagen turl Kopenhagen Luxemburg Malaga HELE KARWEI (NA VIJFTIEN JAAR WERKEN) IN1982 KLAAR (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG Prof. dr. G. Veld kamp heeft na dertien jaar voorbe reiding rijn eerste grote werkstuk in het kader van de codificatie (het sa menbrengen van her en der versprei de regels) en vereenvoudiging van de sociale wetgeving afgeleverd. Het is gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. Veldkamp en zijn 35 medewerkers hopen over een jaar een nieuwe aflevering te produceren en medio 1982 hun opdracht te vol tooien. Die opdracht luidde het samenvoegen, op elkaar afstemmen en in vereenvou digde vorm herschrijven van alle wet- kamp kreeg te maken met 17 wetten en meer dan 800 algemene maatregelen van bestuur, ministeriële beschikkin gen en andere besluiten. Het uiteinde lijke resultaat moet de hele sociale wet geving, dan samengebracht in één alge mene wet sociale zekerheid, overzichte lijker én doorzichtiger maken. Niet al leen voor degenen die de wetten moe ten uitvoeren en de juiste uitvoering moeten bewaken (o.a. rechters) maar ook voor degenen voor wie de wetten gelden. Veldkamp wijst er in een toelichting op, dat zijn opdracht nadrukkelijk be perkt is tot het samenvoegen en her schrijven van de wetten, uitgaande van de bestaande situatie. Het boekwerk, dat thans als voorontwerp van wet thans is gepubliceerd, heeft betrekking op de financiering van de sociale voor zieningen. Volgende onderwerpen zul len o.m. zijn de rechten, de algemene bepalingen, de rechtshandhaving en de uitvoeringsorganisatie. Hoewel Veldkamp c.s. dus geen op dracht had tot herziening van de socia le wetgeving heeft hij toch wel hier en daar correcties aangebracht. Zo heeft hij heel wat delegatie van bevoegdhe den aan een bewindsman of organisa ties overboord gegooid om meer rechts bescherming te bereiken. En hij heeft sociale zekerheidsheffingen en loon- en inkomstenbelasting beter op elkaar af gestemd, zodat sociale premies en fiscus van dezelfde inkomensgrondslagen uit gaan. Veldkamp had op enkele gebieden wel wat verder willen gaan. Zo vindt deze oud-minister van Sociale Zaken, dat het parlement eigenlijk de hoogte van de premies zou dienen vast te stellen. Hij laat dit echter ook in zijn ontwerp in hoofdzaak aan bewindslieden over, maar wil wel een publikatie over een voorgenomen premiewijziging vooraf in de Staatscourant, zodat het parle ment gelegenheid krijgt eventueel in te grijpen. Veldkamp had ook graag de bijstandswet, die sterk tegen de sociale verzekeringen aanleunt, in zijn algeme ne wet sociale zekerheid opgenomen, maar dit valt buiten zijn opdracht Er is herhaaldelijk kritiek geleverd op het feit dat Veldkamp tegen een niet gering honorarium zoveel tijd nodig had om tot resultaten te komen. Veld kamp zei hierover dat het analyseren en inventariseren van de bestaande wetgeving zeer tijdrovend is geweest; begrippen dekten elkaar niet altijd. Dat kon pas worden vastgesteld na diep graven in het verleden, tot in het bui tenland toe.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9