Leiderdorpse raad boog zich over beleid tot85 Start werkgelegenheids project in Leiderdorpse Bloemerd Woningbouw Zeeheldenwijk gaat niet door St. Jozef parochie Wassenaar viert gouden jubileum Plantsoen wordt particuliere tuin MISSIE-ACTIE VOOR KAMEROEN Wassenaars college niet akkoord met subsidieaanvraag vrouwentroef Noordwijk gaat Sartorius verbouwen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1960 PAGINA 7 LEIDERDORP De gemeenteraadsvergade ring stond gisteravond geheel in het teken van de beleidsplanning. Een eerste aanzet voor het beleidsplan waarmee de gemeente Leiderdorp In de jaren 1981-1985 wil gaan werken vormde het bijstellen van de doelstellingen en het vast stellen van de Lijst van keuzeprojecten. Een karwei dat volgens burgemeester M. A. v.d. Have in hooguit een uur geklaard had moeten zijn mondde uit in een ruim drie uur vergende discussie over detailzaken. Dat de formulering van het toekomstige beleid ook in taalkundig opzicht de raad de nodige hoofdbre kens kan bezorgen bleek uit een voorstel van de VVD-fracti'e het ruimtelijke ordeningsbeleid als volgt vast te stellen: ,3ij het ontwerpen van een bestemmingsplan zal met vermijding van massali teit gestreefd moeten worden naar een gedifferen tieerde compactheid, opdat het gebruiksgroen opti maal kan worden benut, met inachtneming van de normen ten aanzien van de kwaliteit van de wo ning en de woonomgeving". „Kan iemand mii zeg gen wat dit betekent?" vroeg het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak. „Gedifferentieerde compactheid be staat uit verdikkingen en verdunningen", was het bepaald niet verhelderende antwoord van VVD'er Th. Stuivenberg, „maar", zo voegde hij er in reac tie op de immer onthutst kijkende raadsleden aan toe: „Ik ben bereid er „wisselende dichtheden" van te maken". Duidelijk was in ieder geval VVD-frac- tievoorzitter mevr. D. W. Tichler-Moerman met haar voorstel een buurtwinkeltje in de toekomstige wijk Buitenhof op te nemen in de plaats van het aanvankelijk gedachte wijkwinkelcentrum. Het college dat de noodzaak van een dergelijk centrum niet meer inziet had voorgesteld dit van de lijst van projecten af te voeren. „Ik vind het een sym pathiek project", zo reageerde wethouder J. Beze- mer op de suggestie van mevr. Tichler. Het 'Indianendorp* van De Bloemerd LEIDERDORP Het recreatiepark De Bloemerd in Leiderdorp nadert langzamerhand zijn voltooing. Giste ren werd begonnen met één van de laatste fasen van het plan, de aanleg van 2 hockeyvelden en 2 voetbalvelden en een gedeelte van het recratiegebied in het midden van het park. In de oor spronkelijke planning van de gemeen te Leiderdorp stond dit gedeelte van het project veel later op het program ma. Een in het kader van de werkgele- genheidsverruiming verstrekte subsi die van de overheid maakte het echter mogelijk nu reeds met de aanleg te starten. Deze fase zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De aanleg van de vier sportvelden gaat ruim een miljoen gulden kosten. Daarvan is 670.000 gulden voor gereedschappen, machines, begeleiding en huisvesting en 385.000 gulden voor personeelskosten. Deze laatste post wordt door het rijk voor haar rekening genomen in het kader van de werkeloosheidsbestrijding. De aanleg van de sportvelden en de daarbij komen de werkzaamheden biedt voor werk voor 11 manjaren. Arbeidsmotivatie Voor het werk worden via het Geweste lijk Arbeidsbureau in Leiden werkelozen aangetrokken. Het gaat hier om mensen die langer dan een 1/2 jaar werkeloos zijn en die men op deze wijze weer in het ar beidsproces tracht in te passen. Volgens de heer Schumacher, directeur van het ar beidsbureau in Leiden, hebben dit soort maatregelen vaak succes. „Het blijkt re gelmatig dat de werkeloze na een derge lijk project weer aan de slag kan. Hij krijgt weer een stukje arbeidsmotivatie en bovendien weer wat ervaring. Daarbij ne men werkgevers liever mensen aan die werken dan werkelozen". Voorwaarde voor een dergelijke subsidie, die alleen wordt verstrekt aan niet com merciële instellingen, is dat het project zonder financiële steun niet van de grond zou komen. Het werk wordt begeleid door de Grondontginningsmaatschappij, Gront- mij N.V., een bedrijf dat al vanaf het be gin af aan bij de ontwikkeling van De Bloemerd is betrokken. Na de afronding van deze fase is De Bloe merd grotendeels gereed. Wanneer de overige werkzaamheden worden uitge voerd is afhankelijk van de financiële po sitie van de gemeente Leiderdorp en van een eventuele nieuwe subsidie van de overheid. LEIDSCHENDAM De bouw van veertig wonin gen in de vrije sector aan de Broekweg in de Leid- schendamse Zeeheldenwijk waarvoor een kostbare en tot in de finesses uitgewerkte bestemmingsplan wijziging was ontwikkeld gaat niet door. Wethou der H. L. van Dongen heeft over deze door velen reeds gevreesde gang van zaken de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening gistera vond een brief voorgelegd van de eigenaresse van de grond, Bohemen Beheer bv te Voorburg. Bohemen Beheer heeft ruim twee jaar geleden het be drijfsterrein van Kaap/Stookwerk gekocht en toen in overleg met gemeentewerken door het architectenbu reau J. van Vliet en Herpertz een bouwplan laten ma ken. Op grond van een voorlopige planning werd ver wacht dat vorig jaar mei, volgens art. 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, een bouwvergunning zou wor den afgegeven. De bouwer zegt in de brief aan b en w pas op 16 mei j.l. te hebben vernomen dat niet de proce dure van een voorbereidingsbesluit maar die van een bestemmingsplanwijziging werd gevolgd. De gemeente raad heeft het plan eind maart vastgesteld waarna vijf bezwaarschriften werden ingediend. Het risico bestaat dat de indieners hiervan doorgaan tot de Kroon zodat langer uitstel is te verwachten. De gewijzigde situatie op de woningmarkt maakt het volgens de bouwer niet mogelijk ongesubsidieerde woningen te bouwen. Gezien de energieschaarste en -kosten en de afnemende productiviteit zou het niet realistisch zijn te veronder stellen dat de woningmarkt binnen afzienbare tijd zo danig wijzigt dat de bouw van vrije sectorwoningen hier wel mogelijk wordt. Het terrein met de oude op stallen werd door Bohemen Beheer grotendeels gefi nancierd met een kortlopend krediet, in het laatste half jaar tegen dertien tot zestien procent per jaar. De gemeente is niet willen ingaan op handhaving van de bestemming bedrijfsterrein. Evenmin, aldus de brief, beschikt de gemeente over een ander terrein dat even tueel geruild zou kunnen worden zodat Leidschendam aan de Broekweg sociale woningbouw zou kunnen rea liseren en Bohemen ergens kleinschalige bedrijfshallen van driehonderd tot vijfhonderd vierkante meter zou kunnen bouwen. Uit een gesprek met wethouder Van Dongen zou verder zijn gebleken dat Leidschendam, bij eventuele koop van het terrein, niet in aanmerking zou komen voor eep z.g. 80%-regeling waardoor aan de Broekweg gesubsidieerde woningbouw mogelijk zou worden. Het bouwbureau deelt tenslotte mede dat voor bereidingen worden getroffen voor renovatie van de bedrijfsgebouwen. Hiermee wordt half augustus begon nen zodat de gebouwen aan het eind van het jaar weer als bedrijfsruimten kunnen worden gébruikt. Van de „fabriek van de koop" zoals het gebouw in Leidschendam werd genoemd staan overigens nog maar enkele restanten overeind. Er is meerdere malen brand geweest en in de gemeenteraad is dikwijls aange drongen op volledige amovering, ook vanwege de volksgezondheid, omdat het terrein langzamerhand een vuilstortplaats was geworden. De meeste leden van de commissie twijfelden aan de mogelijkheid van renova tie maar de wethouder zei dat de overgangsbepalingen geldig zijn gebleven en dat aan de plannen van het bouwbureau niets zal kunnen worden veranderd. De beslissing om geen woningen te bouwen is vooral een slag voor de wijkvereniging Oud-Zuid die in het plan een wijkgebouw zou krijgen. „We zijn gewoon voor het blok gezet", zei wethouder Van Dongen gister avond. „Voor het wijkgebouw zullen wij een andere mogelijkheid moeten zoeken." Milieuorganisatie vraagt verbod Becelreclame DEN HAAG De milieuor ganisatie „Ecologische Be weging" heeft aan minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne een verbod gevraagd voor een reclameboodschap van Be- cel-produkten. Het gaat hier om de reclame boodschap „er zijn vijf Becel- produkten voor voldoende li- nolzuur - leef bewust in het belang van uw hart- en bloed vaten - Becel hoort daarbij". De milieuorganisatie noemt deze kreet misleidend omdat het op z'n minst twijfelachtig is dat linolzuur enige uitwer king heeft op cholestenftvor- ming aan de bloedvaten. Eerste paal in „Schutterswei" KATWIJK Voor de nieuw te bouwen woonwijk „Schut terswei" in Katwijk wordt vandaag de eerste paal gesla gen. Nadat de afgelopen we ken het bestek voor de eerste 135 woningen in de nieuwe wijk is uitgezet, kan men be ginnen met het heien. Men hoopt voor de bouwvak vakantie met het heien klaar te zijn, zodat daarna de bouw een volle aanvang kan krijgen. Zoals het er nu voor staat wor den de eerste huizen in het voorjaar 1981 opgeleverd. Rommelmarkt Wassenaarse Deylknotsen WASSENAAR De Wasse- naarse Carnavalsvereniging 'De Deylknotsen' organi seert op 4, 5, 6 en 7 juni een rommelmarkt in de boten- loods 'Princehaven' aan De Van Zuylen Van Nijevelt- straat 100. Vrijdagavond 6 juni wordt de rommelmarkt besloten met een veiling waarop verschil lende waardevolle artikelen als oude kasten, toiletkasten en oud porcelein te koop aan geboden. De veiling begint om 19.30 uur. De opbrengst van de rommelmarkt en de veiling komt ten goede aan de carna valsvereniging. WASSENAAR De St. Jozefparochie in Wassenaar bestaat volgende week vijftig jaar. Om dit heuglijke feit een extra feeste lijk tintje te geven, heeft een aantal mensen uit de parochie een feestweek van zaterdag 7 juni tot 15 juni georganiseerd, waarin alle leeftijdsgroepen van de parochie aan hun trekken moeten komen. Tevens wordt deze feestweek aangegrepen óm Broeder Wisse, een oud-Wassenaarder en werkzaam op een missiepost in Kameroen (Afrika), wat meer financiële armslag te geven in het missie werk. Tijdens alle H. Missen in de feest week wordt voor dit doel gecollecteerd. De feestweek wordt volgende week zaterdag middag om drie uur geopend door pastor F. So- merwil in aanwezigheid van de burgemeester van Wassenaar K. Staab. Tijdens dit gebeuren zal ook het cadeau, dat door de parochianen in de afgelopen tijd bijeen is vergaard, door de heer J. Klein aan de pastor Somerwil worden aangeboden. Tegen vier uur vindt de opening plaats van de tentoonstelling „50 Jaar parochie leven" waarvoor Annemieke Paulides de attri buten heeft bijeengegaard. De muziekvereni ging Excelsior zorgt onderwijl voor de melodi sche steun. Om zeven uur 's avonds staat een geconcele breerde (meer dan een priester) Eucharistievie ring op het programma, terwijl om negen uur de bekende acteur Henk^van Ulsen in dé Jozef kerk een optreden verzorgd onder de titel: „Spelen met woorden". Op zondag zijn er voorts drie H. Missen: om 9.30 (gezinsmis), 11.00 (Hoogmis) en 18.30. Poppekast De kleuters van de „Twickeltjes", „Bambino" en de depandance in de St. Jan Baptistschool worden dinsdagochtend 10 juni om half tien in de parochiekerk vergast op een optreden van het Poppentheater „De Poppenburcht" van Ma rijke van Opstall. Voor de kinderen van de le, 2e en 3e klassen van de St. Jozef-, de St. Jan Baptist- en de Salvatorschool is woensdagmid dag een 'aangepast' programma van het zelfde theater georganiseerd. Op woensdagavond is een grote feestavond in de aula van het St. De St.-Jozefkerk. Adelbertcollege georganiseerd. Een optreden van het jeugdkoor, een balletuitvoering door de Wassenaarse Balletschool, volksdansen en een Rad van Avontuur vormen onderdeel van het gevarieerde programma van deze avond. Tij dens dit gebeuren vindt ook de prijsuitreiking van de fotowedstrijd plaats. Disco De bejaarden van de parochie worden donder dagochtend om tien uur verwacht voor een H. Mis en een „aangekleed" kopje koffie na. Zater dag is weer grotendeels voor de jeugd. Worden om half tien 's morgens de 4e, 5e en 6e klassers van de hierboven genoemde scholen op puzzle- fietstocht gestuurd, de St. Jozefparochie heeft zaterdagavond rond de klok van achten voor de jongeren de discotheek „Disco-Action" in huis gehaald. Dit vindt echter plaats in gebouw Sion. Voordat de discoklanken over de jeugd worden uitgewaaierd, is er eerst tijd gemaakt voor bezinning. Enkele jongeren hebben in het kader van het Dekenaat Jongeren Pastoraat een Mis voorbereid, die zaterdag om zeven uur is gepland. De feestweek wordt op zondag 15 juni afgerond met een drietal Eucharistievie ringen. Aanvangstijden als op zondag 8 juni. KATWIJK De bewoners van 5 gemeente woningen uit de Jacob van Heemskerklaan in Katwijk hebben in een brief aan het ge meentebestuur gevraagd of het trottoir iets verplaatst kan worden, zodat het tussenlig gend plantsoen als siertuin bij de woningen getrokken kan worden. De bewoners klagen al geruime tijd over het in hun ogen irritan te gedrag van honden, die juist dit plant soen voor hun behoefte gebruikten. Een steeds groter probleem, ook in Katwijk, is de overlast door de huisdieren. Letterlijk gezien ligt dit probleem op straat. In de Jacob van Heemskerklaan in Katwijk werd de smalle groenstrook voor de huizen gebruikt als één groot hondetoilet. Om nu resoluut van dit pro bleem af te komen, en om de buitenkant van het huis te verfraaien, hebben de bewoners ge vraagd het plantsoen als voortuin bij de huizen te trekken. De vijf gemeentewoningen in de Van Heemskerklaan springen ten opzichte van de overige bebouwing ietwat terug, zodat er ruimte is voor de voorgestelde wijziging. De directeur van Openbare Werken in Katwijk C. A. J. van de Griend ziet geen enkel bezwaar tegen de aanvraag. Zijns inziens is er zelfs spra ke van een verbetering van de woonomgeving. De kosten van de wijziging bedragen naar glo bale raming 3500,-. Voorgesteld wordt om voor de tuinen een huurprijs van één gulden de vierkante meter per jaar te vragen. WASSENAAR Het colle ge van burgemeester en wet houders van Wassenaar vindt de subsidieaanvraag van de organisatie 'Vrou- wentroef veel te hoog. Het college wil inplaats van de gevraagde 10.400 gulden slechts 6900 gulden beschik baar stellen. Volgens b en w kunnen enkele posten op de begroting van Vrouwentroef verlaagd of geschrapt wor den. Het college zou graag zien dat er een nieuwe begroting ge maakt werd. Bovendien deed wethouder H.F.Dijkstal (VVD) de suggestie een hogere eigen bijdrage van de bezoekers te Vragen. Mevrouw C. Van de Heiden (Werkend Wassenaar) was hier fel tegen. Zij was van mening dat het heffen van en treegelden niet samengaat met de doelstelling van een derge- lijke instelling en het een fi nanciële drempel voor veel vrouwen zou betekenen. De wethouder was het hier niet mee eens. Hij constateerde dat de gemeente Wassenaar nog geen beleid ten aanzien van emancipatiezaken heeft kun nen voeren omdat de 'man- 'kracht daarvoor ontbreekt. Doordat de emancipatiecom missie nog niet van de grond is gekomen is er weinig samen- ang in de werkzaamheden. Ook is nog niet geheel duide lijk hoeveel de gemeente zelf moet betalen en hoeveel het rijk vergoedt. Popfestival in Stompwijk STOMPWIJK Onder de naam Stomppop vindt er dit jaar in Stompwijk voor de derde maal een popfestival plaats. Het festival wordt 21 juni gehouden op een terrein langs de Meerlaan achter de Waterzuivering. De organi satie is in handen van jonge- rensociëteit Oase en de stich ting Asafoetida. Behalve het popprogramma dat om 14.30 begint wordt er in de ochtenduren een voet- baltournooi gehouden. Acht teams, gevormd uit de bezoe kers van verschillende socië teiten zullen strijden om de tournooikrat. Om 13.00 uur is er voor de kinderen een optre den van de clowns Strip Zipper waarna om 14.30 uur het popgebeuren begint. Voor de opening zorgen de regiona le bands Zero Zero, Vander- blues, The Ox en Satisfactory. Op het grote podium in de tent treden hierna op de Brabantse groep Marshmallow, Robert Jan Stips' Transistor en The Urban Heroes. Rond 0.15 uur zal het festival worden afge sloten. De toegang voor dit muzikaal gebeuren bedraagt op de dag zelf 12.50 gulden. In de voorverkoop, die op 1 juni begint kosten de kaarten 10.00 gulden. NOORDWIJK Het ge meentebestuur gaat onge veer 100.000,- besteden aan een verbouwing van „Sarto rius". Tevens worden de daar nog altijd in gebruik zijnde gaskachels vervangen door centrale verwarming. De benedenverdieping van het historische pand krijgt een grondige opknapbeurt, terwijl de beschikbare ruimte anders wordt ingedeeld. Behalve een wethouderskamer, een wacht kamer voor het publiek annex commissiekamer, zal er kan toorruimte worden gecreëerd voor de onlangs aangestelde remedial teacher. Vooral de kamer voor de wethouders is hard nodig. Door ruimtege brek zijn deze functionarissen de ontheemden van het stad huis geworden die naar her en der worden gedreven. Nu de gemeenteraad gekozen heeft voor een beperkte raad- huisbouw, zal „Sartorius" ook na de realisering van het nieu we raadhuis als dependance in gebruik blijven. Men denkt hier onder meer de kantine voor het secretariepersoneel te vestigen. Het pand aan de Voorstraat- hoek Doelensteeg dankt haar naam aan de 16e-eeuwse let terkundige en predikant Joan nes Sartorius, die in 1535 in Noordwijk een Latijnse School stichtte, maar later wegens zijn reformatorische gezindheid moest uitwijken naar Zwitser land. Sartorius, die rector was van het onderwijsinstituut, moet zelf aan het Lindenplein, toen 't Marcktveld, hebben ge woond, terwijl de school aan de Voorstraat was gevestigd. Sartorius keerde na enige tijd naar Noordwijk terug en is daar in 1570 op hoge leeftijd gestorven. In volgende eeuwen kreeg het gebouw de naam van de stich ter van de voormalige Latijnse School. Lange tijd diende het als verenigingsgebouw van de Hervormde Gemeente. Toen omstreeks de laatste we reldoorlog het huidige raad huis te klein werd, kreeg de gemeente de beschikking over „Sartorius" en bracht daarin als eerste de afdeling sociale zaken onder, die toen onder leiding stond van de heer Droogh senior, de latere stich ter van het Badhotel Zeerustr Successievelijk vonden daarna ook andere secretarie-afdelin gen onderdak in het pand. KORTWEG KATWIJK De woning bouwvereniging „De Britten burg" in Katwijk houdt don derdag 5 iuni haar jaarlijkse Algemene ledenvergadering in een der zalen van Tripodia. De vergadering die om 20.00 uur begint, heeft onder meer als onderwerp een principe-goed keuring voor eventuele split sing van woningen ten behoe ve van één- en tweepersoons huishoudens, plus verkiezing van een bestuurslid uit de schriftelijk ingediende kandi daten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7