iiMMa 'We zijn nog bij elkaar en goed van geheugen; dat is een groot voorrecht' l Drie opleidingen •voor be jaarden werk Reinigingsvoorschriften op Leidse veemarkt opnieuw ter discussie Universiteit kiest vertegenwoordigers Feest voor pastoor-deken J. M. Schlatmann Artsen tevreden over jongetjes iSTAD/ REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1980 PAGINA 5 JAN SCHRAM A (91) ENALIDA VERBAAN(89) IN HET DIAMANT—PLUS: Jan Schrama en Alida Verbaan, 65 jaar trouw, Het is een goed ding, als je de nieuwe week fris kunt beginnen met een ontmoeting die een optimistische kijk geeft op een trouwe verbintenis met de glans van diamant-plus. In het kielzog van Leidens gesoigneerde loco- burgemeester Cees Waal en zijn charmante vrouw (voorzien van een rijpe fruitmand), liftte ik gistermorgen naar de vijfde verdieping van Huize Roomburg aan de Zaanstraat. Daar, op de gang, stond de deur op nummer vijfhonderdzoveel „aan". In het keukentje was de bruid van 8 juni (want dan is het de dag) bezig met een paar kopjes om te spoelen. In de kamer zat de bruidegom, afwachtend, op alles voorbereid, met beide handen op het zachte Smyrna van het tafelkleed. Te gast bij Jan Schrama („ik word 92", waarmee hij een zekere trots uitdrukte) en zijn vrouw Alida Verbaan, die met haar 89 jaren best „een stuk jonger" genoemd wilde worden. Ze zijn 65 jaar onafscheidelijk. Daar kan geen goud tegenaan; het mag hen hooguit gegeven zijn over vijf seizoenen het platina geluk te smaken. Felicitaties voor het bruidspaar. Alida Schrama- Verbaan loodste de bezoekers naar haar man: „hij verstaat u nog uitstekend, al kan hij u niet meer zien". Jan Schrama mist sinds '54, na negen operaties, het licht in zijn ogen. Toen hij, op een afzette kon je het gemis zien. „Het was een hele klap voor me", vertelde Jan Schrama: „viif dagen zien en op de zesde niet meer. Toen was het weer donker. Voorgoed. Dat kostte tranen. Ook de dokter die me behandeld had huilde, toen hij merkte dat alles vergeefs was geweest ik voelde z'n tranen op mijn hand. Alleen in mijn herinnering zie ik alles nog voor me: een mooie wereld was het. Ik weet dat we van hier af een prachtig uitzicht tot over Leiderdorp en op de Meerburg hebben en ik weet ook, dat beneden om het half uur de bus door de bocht draait en dat het gazon van Roomburg wordt gemaaid. Dat vertelt m'n vrouw dan". De fruitmand kreeg een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen." Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. welkom plaatsje op het dressoir. Zittend bruidspaar een beetje ontdaan vanwege al die belangstelling en loco- burgemeesterlijk echtpaar torenend boven de feestelijke echtelieden uit, poseerden voor een batterijtje drukke fotografen. Gelegenheidsplaatjes; gesneden koek voor de gemeentelijke representanten, maar een hele eer voor twee eenvoudige mensen die niet wisten „waarom dat allemaal opeens moest". Alida Schrama, geboren Verbaan, trachtte aan het poseren te ontkomen, maar dat lukte niet: onverbiddelijk moest ze zich, na enige redelijke en ook wethouderlijke aandrang, aan de publiciteit prijsgeven. Even later had ze er vrede mee. Er ontwikkelden zich nadien flarden van gesprekjes je bent oucf, en je wil niet alles meer aangelengd met uitstekende pittige koffie. Door de bruid zelf gezet: geen huize- Krodukt. De regie was in anden van loco Waal. „Hoe was het vroeger Hoe ging dat Geen kinderen ach, dat was misschien spijtig". Er waren wel citroentjes, maar heer Waal moest nog verder en het tijdstip lag te vroeg om een heildronk spiritueel te bekrachtigen. „Nee, ik heb geen andere bruidsparen meer vandaag, maar op het stadhuis is nog wel het één en ander te doen en vanavond is er gemeenteraadsvergadering, ziet u". En hij keek me even aan, omdat ik daar jaren terug ook wel kaas van gegeten had. De bruidegom kon putten uit een heel arsenaal van indrukken. Hij had, ruim 65 jaar geleden, Alida Verbaan (van Koudekerk, Jan komt origineel van Leiderdorp) leren kennen op de bruiloft van z'n oudste broer. „Ja ja", lachte mevrouw Waal, „van een bruiloft komt een bruiloft, zeggen ze vaak". „Bent u nou de oudsten hier op Roomburg wilde de wethouder ook nog weten. „O nee", antwoordde de gastvrouw monter, „er zijn wel ouderen hier. Veertien jaar geleden waren wij zowat de eersten die zich op Roomburg vestigden. We kwamen er groen in. Het was een leuke tijd toen, met gezellige mensen om je heen. Dat is minder geworden. Je hebt niet zo veel contacten meer. Die hier wonen zijn er doorgaans op doktersadvies. De laatste tijd gaat het wel weer, maar we komen er niet zo erg veel meer uit, ziet u, en een praatje maken met bekenden gebeurt ook zo vaak niet meer". Tweede kopje sterke koffie uit de kan; viel met de room nauwelijks bij te kleuren. „Weet u", begon heer Waal een nieuwe ronde: „dit is de tweede keer dat mijn vrouw en ik bij een 65-jarig bruidspaar op bezoek komen. Meestal zijn het gouden bruidsparen (op een dag drie, aan hetzelfde adres, toemaar). Éénmaal waren we bij een 70 jaar getrouwd paar, mmm mmm", knikte hij. Dat deed niets af aan de glorie van gisteren; bruid en bruidegom Schrama voelden zich groeien. Gewoon een vitaal stel. Jan Schrama, met de vingertoppen strijkend over de polen van het kleed: „Ik heb gelukkig mijn vrouw nog, en we zijn beiden nog goed van geheugen; dat is een groot voorrecht. Ach, we klagen weieens, hoor, maar dat doen ze allegaar wel". Zijn vrouw: „nee, we gaan niet bij de pakken neerzitten, al denk ik weieens: nou, dat leven hoeft voor mij niet meer zo erg". Voordat loco-burgemeester en mevrouw Waal afscheid namen, hoorden ze nog dat de Schrama's 51 jaar aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk hadden gewoond, vlak voor de Weipoortse weg („dat is dus dicht bij Leiden", dacht heer Waal), in de buurt van smederij Pieterse, maar ook dat zei heer Waal niet zo veel. „Jk kom uit een gezin van tien", ging Jan Schrama verder. „Nou nou, dat is tegenwoordig wel anders hè", reageerde de wethouder begripvol. „Ja, ik heb van m'n leven van alles gedaan", vertelde Jan weer. „Zand, grind en steen; de laatste dertig jaar bij graanmaalderij Tijssen. Ik heb overal gezworven, van Zoeterwoude naar Lisse, Rijnsburg, Wassenaar, Leiden. Ik was ook steigermaker. Geen vakanties. In 1918 kijk, mijn vrouw heeft daar nog een oude foto van heb ik het Rijn en Schiekanaal mee helpen afgraven". Televisie kijken is er voor Jan Schrama niet bij. Maar hij blijft op de hoogte met radio en bandrecorder. „En als er een Nederlands stuk op de teevee is, luister ik ook. Ik krijg ook boeken te beluisteren, van de bibliotheek in Nijmegen en elke week een gesproken nieuwsblad over wat de kranten schrijven". Het werd rustig, in de kamer van de Schrama's. Het hoge bezoek de deur uit en wat tijd voor meer mijmeringen. In de kooi een lustige, okerkleurige kanarie met dunne plekjes. Bruidegom Alida: „Piet is al drie maanden aan de rui. Elke morgen denk ik: nou ligt-ie dood. Maar nee hoor, hij hipt nog steeds Boven op een opklapbed (van Jan, van Alida er staat er nog één) een zilverkleurige staande crucifix. Cadeau van Jan voor Alida, toen4 ze nog niet getrouwd waren. Aan één arm een zilveren rozenkransje. Diamant- plus-bruid Alida: „Vroeger stonden aan de voet, aan weerskanten, Maria en Johannes. Die stonden bij het kruis hè. Ja, die zijn verdwenen. Eigenzinnigheid van mij; één stond er los en toen heb ik de andere ook maar afgebroken. Jammer hè Ja, nou heb ik daar spijt van. Maar het is nou eenmaal gebeurd". Toen Jan en Alida vijftig jaar getrouwd waren zaten ze in Lourdes. Onvergetelijk was dat. Ter gelegenheid van hun 65- jarig feest was er Eerste Pinksterdag in de Meerburgkerk de hoogmis ter hunner intentie. Alida Schrama: „we wilden er eigenlijk niks aan doen, maar pastoor Schlatmann zei: geen sprake van, jullie komen het bij mij vieren. Een dag om niet te vergeten was het. De hele dag bij koster Van der Hoeven thuis, geweldig verzorgd door zijn vrouw. Dat mag u ook weieens schrijven. Aan mevrouw Van der Hoeven hebben we veel te danken. Die komt hier bijna iedere week: kan ik dit doen, kan ik dat doen voor jullie... Die staat altijd voor je klaar. Je hebt nog erg fijne mensen om je heen, nu en dan". Komende zondag wordt het feest op Roomburg in een wat grotere kring gevierd. Alida hoeft daar geen vinger naar uit te steken. Dan is het „van het huis", wat de verzorging betreft. Jan Schrama kan, op z'n leeftijd, zonder een moment haperen alle Meerburgse pastoors die hij gekend heeft opnoemen in chronologische volgorde. In een tempo waar je bewonderend stil van wordt. „Ach ja, nu hij niet meer kan zien, bewaart hij alles in zijn hart", weet zijn vrouw. Datzelfde geldt voor Jan's mobilisatie activiteiten tijdens de eerste wereldoorlog. Ik kreeg de indruk, dat hij toen meer (onwettig) thuis zat dan in de kazerne in Utrecht, bij die Goudse wielrijders. Maar dat kwam hem dan ook wel op aardig wat dagen verzwaard en streng te staan. Jan lachte gisteren er nog van harte om. Wat stil, weliswaar, en van achter z'n donkere brilleglazen. Maar hij had plezier en Alida „for better and for worse" beleefde daar duidelijk haar genoegen aan. Zo kun je samen oud worden. Indrukwekkend, om daar, als passant, iets van te mogen meeproeven. il LEIDEN De Landelijke Stichting Oplei- .ajdingen Bejaardenwerk (LSOB) wil, als er hvoidoende belangstelling voor bestaat, in september starten met drie verschillende op leidingen in het bejaardenwerk in Leiden. ^'De opleidingen zijn bedoeld voor vrouwen a iran 27 jaar en ouder, die na de lagere school ["weinig kans hebben gehad verder te stude ren. ie 'fpe opleiding tot bejaardenhelpende staat open 'oor vrouwen, ouder dan 27 iaar, die minimaal jaar vervolg-onderwijs hebben gevolgd na de agere school. Deze opleiding duurt twee jaar en jedurende die opleiding moet men werkzaam ijn in de gezinsverzorging bij bejaarden of in ;J)e opleiding tot bejaardenverzorgende is be- loeld voor vrouwen die minimaal 3 jaar ver volgonderwijs hebben gevolgd. Deze opleiding luurt ook twee jaar en tijdens deze opleiding noet men werkzaam zijn in het bejaardenwerk 'oor 20 uur per week. Iet theoretische deel van de opleiding tot be- ^ardenhelpende omvat 1 middag per week en voor de opleiding tot bejaardenverzorgende moet men 1 dag per week theoretische kennis opdoen. Er worden lessen gegeven in intermen selijke verhoudingen, gezondheidskunde, oriën tering in het bejaardenwerk, ziekenverzorging, maatschappelijk inzicht en studie-ondersteu ning. Naast de theorie wordt in de praktijk aan dacht besteed aan het functioneren van de kur- 6ist aan de hand van diverse praktijk-opdrach ten. De werkgever moet dan ook meewerken aan het praktijk-gedeelte van de opleiding. Naast de twee-jarige opleiding tot bejaardenhel pende bestaat er voor de vrouwen, die werk zaam zijii in een bejaardentehuis, de mogelijk heid de opleiding in 1 jaar te volgen. Om tot deze cursis te kunnen worden toegelaten, moet de de kursist een toelatingstoets maken en dient men 16 uur per week werkzaam te zijn. Bij het zoeken van een baan in het bejaarden werk kan het Gewestelijk Arbeidsbureau be middelen. Het is namelijk noodzakelijk dat men bij de start van een cursus een werkkring ge vonden heeft. Nadere inlichtingen over de beroepsopleidin gen zijn in te winnen bij kursusleider Frits van Oosten, postbus 11178 in Leiden of bij het ge westelijk arbeidsbureau. LEIDEN De Leidse universitaire gemeenschap heeft tot donderdag de tijd om haar stem uit te brengen voor de ver kiezing van leden van universiteits- en faculteitsraden. Deze raden zijn op universitair, respectievelijk faculteitsni veau het hoogste beleidsbepalende orgaan. Voor de universiteitsraad hoeven alleen de studenten hun stem uit te brengen voor de elf beschikbare zetels. Het centrale thema in de programmaé van de Progressieve Partij (drie zetels) en de Leidse Studentenbond met eveneens drie zetels lijkt de strijd te gen de plannen van minister Pais van onderwijs. Via de invoe ring van de Wet Wetenschappelijk Onderwijs Bl (WWO 81) en de twee fasen structuur lijkt Pais de democratische verworven heden die zijn gerealiseerd in de huidige Wet Universitaire Be- stuurshervormingen (WUB) terug te willen draaien. De Centrum Groepering Leiden, met vier zetels de grootste stu dentengroepering in de raad stelt "De student centraal". De na druk moet volgens deze groepering gelegd worden op de ont- glooingskansen van de individuele student. De Onafhankelijke tudenten Fractie die het afgelopen jaar één zetel mocht bezet ten, is van mening dat de huidige universitaire democratie mis lukt mag heten en dat "wij ook nu weer de moed durven op brengen de rottende plekken ervan weg te snijden. De LSb stelt in zijn programma nog als apart punt dat zij binnen en buiten de universiteitsraad zullen blijven vechten voor wo ningbouw in de Leeuwenhoek, vooral omdat Leiden zon gigan tisch aantal woningzoekende jongeren kent. Wel eisen zij in dit verband van de universiteit maatregelen omdat bewoning in dit gebied vol universitaire laboratoria gevaren met zich mee zou kunnen brengen. De LSB stelt dat het College van Bestuur wei gerde dergelijke maatregelen toe te zeggen. De verkiezingen voor de faculteitsraden vinden plaats voor alle drie de geledingen, dus zowel studenten, als wetenschappelijk personeel als technisch en administratief personeel. Behalve bij de faculteit der rechten waar ook fracties in de raad optreden, zijn er geen partijprogramma! De kiezers kunnen dan alleen op individuele kandidaten stemmen. De definitieve uitslag van de verkiezingen zal 16 juni tijdens een openbare vergadering worden bekendgemaakt. LEIDEN/ZOETERWOUDE Pastoor J.M.Schlatmann van de „Meerburg"-parochie, Zoeterwoude-Rijndijk, te vens deken van Leiden, viert deze week zijn zilveren priesterfeest. De eigenlijke datum is 4 juni, maar de fes tiviteiten beginnen op don derdag 5 juni met een deke naatsviering in de Menswor ding-kerk in Leiderdorp. Hierbij zijn collega's, deke nale commissies en cursis ten van de pastorale school uitgenodigd. Zaterdag 7 juni is om 19.00 uur de feestelijke gezinsmis voor de jeugd. Zondag daarop be gint om 11.00 uur de feestelij ke eucharistieviering, gevolgd door een niet minder feestelij ke receptie in de „Eenden kooi", Kooikerspad. Deze re ceptie (van ca. 13.00 tot tegen 16.00 uur) wordt opgeluisterd door de Rijn tamboers. Ook zal voor de eerste keer het pas op gerichte jongerenkoor zich presenteren. Verder is rond de aanbieding van het gezamen lijke geschenk een program ma-met-verrassingen samen gesteld. Woensdag 11 juni is er om 10.00 uur in de dan nog feeste lijk versierde kerk een eucha ristieviering met de zieken en minder validen, georganiseerd door de parochiële afdeling van de „Zonnebloem". Na af loop wordt in de kerk een kopje koffie gedronken. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: P. C. Bentvelzen, geb. 12 okt. 1899. geh. gew. met W. Bui zen; A. W. M. M. Lek. 18 feb. 1950. echtg. van L. M. C. Zwirs; G. van Weerlee. 12 jan. 1887, geh. gew. met K. Crama; K. W. Gerritsma. 15 aug. 1920, man; H. Dongelmans. 02 okt. 1884, man; G. Zierikzee, 16 nov. 1925, man; J. Wielinga, 07 Jul. 1907. man; C. Ketting, 03 Jul. 1908, man; H. M. van Antwerpen, 09 mei 1979, dochter; I. Kaldenberg, 02 jun. 1902. echt. van D. P. Zlrkzee; A. Dörenberg, 19 mei 1910, geh. gew. met H. Dah- men; C. Vijlbrief, 05 (eb. 1921, man; C. Volkers. 18 juni 1897. man; D. Wesseling. 28 okt. 1900, geh. gew. met M. Jansen; A. M. E. Gummert, 08 nov. 1898, E. W. F. Kerling; J. G. J. Lampe, 03 aug. 1899, geh. gew. met J. C. Aartman; M. Barnhoorn. 28 mei 1897, geh. gew. met W. Hogewonlng; W. Kroon, 25 apr. 1909. man; G. Ro denburg, 01 dec. 1903. man; M. Meijer. 09 mei 1895, geh. gew. met H. A. Robert; H. A. Bax. 04 jan. 1914. man; A. A. E. Beumer, 19 sep. 1887, G. J. van Klaveren; G. C. de Vreugd, 16 sep. 1925. man; A. P. C. van den Boom. 31 okt. 1893, man; C. W. Spaans. 25 (eb. 1959. zoon; J. W. van Sorge. 10 jan. 1910, man; S. Lolkes de Beer. 20 mei 1980. zoon; W. Zaal berg, 06 dec. 1893. man; M. Kriek. 11 jan. 1918, echtg. van G. Pardon; T. de Jong, 03 sep. 1919, echtg. van G. Ros; J. M. Borghstijn. 06 (eb. 1912, man; J. L. van der Nagel. 15 jun. 1906, man; G. W. de Haas. 17 aug. 1892, geh. gew. met A. C. van der Hulst; H. S. Bliek. 24 mei 1906, geh. gew. met J. G. H. Bokslaa. KORTWEG WOUBRUGGE Op zater dagavond 7 juni vindt er op het plein van de Chr. Nat School een concert plaats. Maar liefst drie muziekvereni gingen nemen deel. Twee ver enigingen komen van buiten de plaats. Uit Nieuwe Wete ring komt fanfarekorps „Door gunst verkregen". Uit Rijpwe- tering komt drumband en trompetterkorps „Nomero", terwijl fanfarekorps „Harmo nie" Woubrugse tonen de avondlucht in zal blazen. Kortom red^n genoeg om op zaterdagavond eens een kijkje te gaan nemen in de Cornelis Kampenaarlaan. Aanvang 20.00 uur. WOUBRUGGE Het be stuur van de Plattelandsvrou wen afdeling Woubrugge heeft voor 12 juni een excursie geor ganiseerd naar de hofjes in Leiden. Deze stad is een flink aantal hofjes rijk, waar van oude bouwstijlen veel te genie ten valt. Er gaat deskundige begeleiding mee. Die begelei ding is in handen van oud- Woubruggenaar Dik de Boer, een bij uitstek deskundige wat betreft de Leidse geschiedenis. Geïnteresseerden kunnen zich wennen tot mevrouw Wijhen- ke (01729-8712). Er is een rou tebeschrijving aanwezig. MOEDER NAAR HUIS LEIDEN Mevrouw Heuer, de moeder van de vijf baby's die op 8 mei in het Acade misch Ziekenhuis Leiden werden geboren, heeft vori ge week het ziekenhuis ver laten. De gezondheidsont wikkeling van de vier nog in leven zijnde jongetjes stemt de medische staf tot tevredenheid. Een van de kinderen overleed onlangs aan de gevolgen van een operatie. De twee andere jongens die dezelfde operatie moesten ondergaan, maken het thans goed. Zij krijgen nog wel kunstmatig aanvullende voeding, maar hun gewicht neemt toe. Zij zijn al ruim bo ven het geboortegewicht De twee andere jongens maken het al geruime tijd uitstekend. Het viertal zal over enkele maanden naar huis mogen. HOGER BEROEP HOOGMADESE VEEVERVOERDER Haagse rechtbank zich bezig gehouden met de maatregelen die gelden op de veemarkt te Leiden ingevolge bestrijding van de varkenspest Enige tijd geleden werd een veevervoer der ontslagen van rechtsver volging vanwege diens beroep dat op de veemarkt de moge lijkheid en middelen ontbre ken om na vervoer van var kens, volgens het voorschrift de vrachtauto te reinigen. Nu had een 33-jarige veevervoer der uit Hoogmade in hoger be roep zich voor hetzelfde feit te verantwoorden en eiste de of ficier ook voor hem ontslag van rechtsvervolging. In eerste instantie was de ver dachte door dé kantonrechter veroordeeld tot een boete van 51 gulden teneinde hoger be roep mogelijk te maken. „Het zijn gevaarlijke, discrimine rende en onlogische voor schriften van de Veterinaire Dienst, „aldus het oordeel van verdachte die uiteenzette dat op de markt in Leiden geen mogelijkheid maar ook geen tijd bestaat om de voertuigen volgens het voorschrift te rei- ningen na vervoer van var kens. Het merkwaardige is, dat op handhaving van de maatregel geen controle meer wordt uit-, geoefend: De verkeersdrukte' op de marktdagen maakt het ook onmogelijk om te blijven staan zoals wordt geëist Een dergelijke maatregel wordt nergens in Nederland toege past Alleen wanneer varkens pest heerst, worden maatrege len getroffen, anders reinigt verdachte de auto thuis. „Het zijn maatregelen die er gens op een kantoor worden samengesteld, maar niet uit voerbaar z(jn, „aldus de ver dachte. De officier was van mening dat bedoelde regeling „slaapttotdat eventueel de pest uitbreekt Gezien de situ atie concludeerde de officier tot ontslag van rechtsvervol ging. Vonnis op 12 juni

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5