r Walenkamp (CDA) vindt plaats voor vijf 'nachtcaféV Anesthesisten staan bloot aan verschillende gezondheidsrisico 's Raad accoord met komst kunstuitleen ENFB wil betere trein- aansluitingen Defecte remlichten LUCHTVERONTREINIGING IN OPERA TIEKAMER WSM Muzikant ontfermt zich over dorstige bloemen i STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1980 PAGINA 3. ek.; LEIDEN Er wordt heel wat afgeremd in het hedendaagse verkeer, niet in de laatste plaats omdat er vaak nogal stevig wordt gereden. Auto's kunnen nogal onverwacht tot stilstand komen en zijn daarom voorzien van een ingenieus remlichtensysteem, dat de beroering van het rempedaal feilloos hoort te verklikken. Een zich op de Lammenschansweg bevindende automobilist beging enige tijd geleden de fout te remmen met een politieauto achter zich terwijl zijn remlichten defect waren. De agenten, gespitst op ronvolkomendheden in lichtsystemen signaleerden terstond dat het hier een duistere zaak betrof en grepen verbaliserend in, hetgeen uiteindelijk leidde tot een confrontatie gisteren op de zitting van het Leidse kantongerecht. „Ik wist niet dat mijn remlichten stuk waren. Ik had een aanrijding gehad in Zoetermeer en daarbij kwam mijn hele achterkant in elkaar te zitten. De achterlichten werkten echter nog en ik heb toen als vanzelfsprekend aangenomen dat de remlichten ook nog wel zouden werken. Het was voor mij moeilijk om te controleren of dat het geval was want ik kan niet tegelijkertijd remmen en naar miin achterkant kijken", aldus de verdachte. Kantonrechter Van de Velde vond dat geen argument. „U had toch ook uw vrouw naar uw achterkant kunnen laten kijken", vond hij. De officier van justitie had geen begrip voor de onwetenheid van de automobilist. „U bent een gevaar op de weg zonder remlichten door uw slordigheid", aldus de officier die 40 gulden boete eiste. De automobilist vond dat nogal veel. „Ik had nota bene een afspraak met de garage op dezelfde dag dat ik werd aangehouden vertelde hij. De kantonrechte had wel enig begrip en maakte er 25 gulden boete van. Progi ressie Een Leidse student in de 'culturele antropologie toonde zich gisteren niet erg ingenomen met de wij ze van straffen van het justitionele apparaat. Dat was naar aanleiding van een boete die hij had ge kregen voor het rijden door rood licht. „Ik begrijp niet waarom er geen pro gressie zit in de boetes die er worden uitgedeeld. Bij de belastingen betaal je toch ook meer al naar ge lang je meer verdient. Waarom krijg ik met mijn minimale inkomen dan dezelfde boete als iemand die bijvoorbeeld 100.000 gulden verdient", meende de student. Kantonrechter Van de Velde had niet veel begrip voor dat argu ment. „Dan moeten we die progressie maar gelijk in alle geledingen van de maatschappij gaan toepas sen. Wat zou U ervan vin den als we de mensen met hogere inkomens meer lie ten betalen voor een kilo suiker dan de mensen met lagere inkomens. En zo kan ik een heleboel voor beelden noemen", aldus de strijdlustige Van de Velde. De verdachte vond dat de verhoudingen op die ma nier werden scheefgetrok ken maar liep uiteindelijk toch een niet erg prgres- sieve boete op. Maagzweer relt jouwvakker iEIDEN Een 32-jarige loordwijkse bouwvakker is istermiddag tijdens werk- aamheden bij het Witte Sin- tl/Doelenproject in een vier eter diepe bouwput gevallen, ït slachtoffer kreeg acuut 8t van een maagzweer en •n zich niet meer staande luden. De Noordwijker werd or onderzoek overgebracht ar het Academisch Zieken- uis Leiden. LEIDEN Operatiekamers blijken niet in alle gevallen geheel van smetten vrij te zijn. De gezondheids toestand van medisch personeel zou tijdens een operatie mogelijk nade lig beïnvloed kunnen worden door luchtverontreiniging, als gevolg van vrijgekomen anesthesiegassen. Het zijn met name mannelijke en vrou welijke anesthesisten, die hier het meest aan blootstaan. Uit studies is gebleken, dat bij vrouwelijke anes thesisten relatief veel zwangerschap pen eindigen in een spontane abor tus. Kanker lijkt vaker voor te ko men bij het vrouwelijk personeel, werkzaam in de anesthesie, dan bij vrouwelijke kinderartsen of algeme ne verpleegkundigen. Bij anesthesis ten is er tevens een grotere kans op de geboorte van een dochter dan bij andere specialisten het geval is. Ook zouden, volgens sommige studies, vaker aangeboren afwijkingen bij kinderen van anesthesisten zijn ge constateerd. Mannelijke anesthesis ten lopen een groter risico impotent te worden dan de rest van het opera tieteam. Dit schrijft V.S. Rejger uit Oegstgeest, die donderdag 5 juni in Leiden tot doctor in de geneeskunde hoopt te promoveren op een proef schrift getiteld: „Een studie naar de betekenis van luchtverontreiging met anesthesiegassen in het opera tiekamercomplex." Promovendus Rejger heeft in de eerste hoofdstukken van zijn dissertatie in het kort de problemen met betrekking tot de taak en de arbeidsomstandigheden van de anesthesist geschetst. De heer Rejger gaat daarbij in op de psychische en fysische factoren, die de gezond heidstoestand en de uitoefening van de stuur- en regeltaak van de anesthesist kunnen beïnvloeden. Uit het door hem geraadpleegde studiemateriaal (veelal Amerikaans) zouden bepaalde waarge nomen verschijnselen in de gezondheid van anesthesisten kunnen worden toe geschreven aan de chronische blootstel ling aan anesthesiegassen (lachgas en halothaanconcentraties) in de operatie kamer. Deze zogenaamde anesthetica zouden zouden als zij in hogere concen traties voorkomen de celdeling in het lichaam kunnen beïnvloeden en chro mosoombreuken kunnen induceren. De gevaarlijke invloed van de anesthetica is dus in belangrijke mate afhankelijk van de grootte van de gasconcentraties, die in de operatiekamerlucht voorko men. Bepaalde metingen in verschil lende operatiekamers hebben aange toond. dat deze centraties sterk uiteen kunnen lopen. De schadelijke invloed van de gassen op de gezondheidstoe stand van het medisch personeel, dat bepaalde machines bedient, is dan ook heel moeilijk te bewijzen. Een tweetal enquêtes onder de Nederlandse anes thesisten toonde aan, dat de gezond heidstoestand van deze specialisten en die van hun nageslacht niet zorgwek kend is. Ook leverde het geen enkel bewijs op, dat abortus hier vaker voor komt na het begin van de opleiding tot anesthesist dan er voor. Hoe dan ook, zo stelt Rejger in zijn proefschrift, wordt algemeen aangeraden om lucht verontreiniging zoveel mogelijk te voorkomen door de overtollige anes thetica via een passief of een actief af voersysteem in de buitenlucht te lozen. Uit verrichtte metingen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden is bij voor beeld gebleken, dat het daar gehanteer de systeem, luchtverontreiniging in de operatiekamers voor bijna 95 procent uitsluit. De studie van de aanstaande doctor in de geneeskunde werd moge lijk gemaakt door subsidie van net Praeventiefonds. De eerste en laatste paal van de wethouder Eenzaam staat nog immer de laatste paal, die wethouder A. Verboom op 25 april nog net tijdens zijn ambtsperiode heeft geslagen, op het terrein van de voormalige bedrijf- stechnische school aan de Leidse Medusastraat. Enige tijd had het er alle schijn van dat het niet alleen de laatste paal voor wethouder Ver boom was, maar ook voor het geplande woningbouw project. Maar dit is niet zo. Wat is de ware oorzaak van het eenzame verblijf van deze ondergrondse steunpilaar in het terrein aan de Java- straat? Woningbouwvereni ging Werkmanswoningen wil de gewoon bijzonder graag dat wethouder Verboom nog op de valreep van zijn ambt speriode de eerste -paal voor het project zou slaan. De wethouder vertrok, voor het mooie, eigenlijk net even te snel. De werkzaamheden aan het diepriool waarmee men het In de Timorstraat nog druk had. zou moeten aan sluiten op de werkzaamhe- - den voor het nieuwbouwpro- was nog niet afgerond, toen ject aan de Javastraat. Maar de wethouder de eerste paal het werk in de Timorstraat sloeg. Vandaar dat de ove rige heipalen nog even in het anderhalve week alsnog hun magazijn bleven. Verwachl voorganger gezelschap zullen wordt dat deze palen over gaan houden. Lezing Grigorenko Het Russische dissidentenechtpaar Grigorenko zal op woensdag 4 juni een lezing houden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73. De lezing heeft de wereld politieke situatie en de komende vervolgconferentie over veiligheid en samenwerking in Europa te Madrid tot onderwerp. De organisatie is in handen van bet Jong Atlantisch Samenwerkings Orgaan Nederland (JASON) en de vereniging Studenten Internationale Betrekkingen. (SIB). De lezing begint om 14.00 uur. Vereniging Oud Leiden De Vereniging Oud Leiden organiseert 7 juni voor le den en introducé's een excursie (per fiets) naar Noord- wijk-Binnen. Er wordt om kwart over één vertrokken vanaf de NZH-garage aan de Rijnsburgerweg. Om twee uur worden de deelnemers bij het beeld van de Man Job (tegen de oude kerk) ontvangen door mr. J.M. Bonnike, de burgemeester van Noordwijk. Na de ontvangst wordt de gerestaureerde kerk bezocht. Ook heeft de burgemeester zich bereid verklaard een korte tocht door het historische gedeelte van zijn gemeente te leiden, die zal eindigen bij de eeuwenoude St. Joris Doelen. De geheimen van het schieten met de hand- en voetboog worden eveneens aan de deelnemers onthuld. Omstreeks vijf uur vangt de terugtocht aan. Nieuwe riolering In een deel van de Vreewijkstraat en de Bilderdijkstraat zal de riolering worden vernieuwd. De werkzaamheden beginnen deze week in de Vreewijkstraat, na de bouwvak vakantie is de Bilderdijkstraat aan de beurt. De werkzaam heden worden uitgevoerd door de firma Stuifzand uit Lei den. Begin volgend jaar zullen de straten opnieuw worden ingedeeld, voorlopig wordt de bestrating in de oude vorm teruggebracht. Eeuwfeest kleuterschool De Haanstra kleuterschool aan het Rapenburg 129 viert komende zaterdag van twaalf tot vijf uur het honderd jarig bestaan. De kleuterschol werd in 1880 opgericht als oefenschool voor de leerlingen van de ge lijknamige kweekschool. Kenmerkende punten van Haanstra's visie en werkmethode zijn: zelfwerkzaam heid, leren zelfstandig te denken, leren verantwoorde lijkheid te dragen, leren nauwkeurig te observeren en conclusies te trekken, verzorging van plant en dier. Ook nu nog wordt er vanuit deze gedachten gewerkt; de zelfontplooiing van het kind staat centraal. The wholeshootin'match In het filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt donderdag 5 juni de film The whole schooting' match' van regisseur Eagle Pannell vertoond. Deze film oogstte veel succes op het festival van Berlijn. Toegangsprijs vier gulden, LVC-leden hebben een gulden korting. Promoties De heer F. Westenbrink, verbonden aan TNO in Rijs wijk promoveert woensdag tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift over een virus bij muizen dat via de moedermelk op de nakomelingen kan worden overgebracht (het muizemammatumorvirus). Ook woensdag promoveert de heer G.A. Groos, verbonden aan de afdeling Fysiologie en Fysiologische Fysica van de Leidse universiteit, tot doctor in de geneeskun de. Hij verdedigt een proefschrift over de 24-uurs rit men bij zoogdieren. J. Walenkamp LEIDEN Het CDA-raadlid Joop Wa lenkamp heeft een vijftal suggesties aangedragen voor de locaties waar Leidse horecabedrijven met een zoge naamde Bijzondere Ontheffing tot drie uur 's nachts toegestaan zouden kun nen worden. Walenkamp komt tot de volgende suggesties: het Groenoordhal- lenterrein. Holiday Inn, de „Grote Vink", de zogeheten barak achter de Klikspaanwegflats en café Cronesteyn bij het Lammenschansplein. Criterium bij deze plaatskeuze is geweest, dat de horecabedrijven vanwege eventueel ge luidsoverlast geen bron van ergernis zullen vormen voor omwonenden. Het raadslid zegt te verwachten, dat de Leidse horecaondernemers zeker belang stelling zullen tonen voor die locaties waar op- dit moment nog geen bedrijven gevestigd zijn. In dit opzicht typeert hij de plaatselijke horecaffers als „flexibele' en „ondernemende" mensen, ook al beseft hij, dat de horeca onlangs nog heeft laten weten, dat men niets voor zijn plannen voelt. De ondernemers willen namelijk alle bedrijven in de gelegenheid stellen vrijdags en zaterdags tot 's nachts drie uur open te blijven. Het verzet tegen zijn motie kenschetst het raadslid echter als een „door uiterste krachtinspanning tot stand gebrachte oprisping van eensgezind heid, waarbij men bij de keuze van de ac tiemethoden mijns inziens er feilloos in geslaagd is de verkeerde te kiezen." En verder. „Ook de drijfveer schijnt mij eer der een kunstmatig opgeklopte broodnijd van slechts enkele leden van Horeca Ne derland te zijn, dan een grote betrokken heid en warm hart voor de verbetering van het Leidse gezelligheids- en uitgaans leven." Of de heer Walenkamp met deze welhaast literaire zinnen toch nog een ge voelige snaar bij Horeca Nederland aan het trillen denkt te krijgen mag gezien de strekking ervan overigens ten sterkste worden betwijfeld. LEIDEN De Werkgroep Interlokaal Verkeer, onderdeel van de afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Fietsbond (ENFB) heeft in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen aangedrongen op een betere aansluiting van de treinen Lei- den-Utrecht vice versa. „Na kennis te hebben genomen van uw nieuwe dienstregeling die op 1 juni ingaat hebben wij tot onze spijt moeten constateren dat de slechte aansluiting van de treinen Leiden-Utrecht vv. ge handhaafd is. De overstaptijden in Utrecht bedragen twintig mi nuten voor Amersfoort en dertig minuten voor Eindhoven en verder. In Leiden moet de reiziger een kwartier wachten voor Den Haag en Amsterdam en een een half uur voor Voorschoten en Heemstede. Meestal kan men de gewenste trein net zien weg rijden. Door deze slechte aansluitingen is vooral op het korte traject Alphen-Den Haag de concurrentiepositie van de trein ten opzichte van de auto zeer slecht, terwijl al jaren een goede door gaande verbinding in het vooruitzicht wordt gesteld", aldus de werkgroep. „Het is ons bekend dat u van plan bent om betere aansluitingen tot stand te brengen na de gedeeltelijke spoorverdubbeling op het baanvak Leide-Alphen, waardoor een kwartierdienst moge lijk wordt. Helaas ziet het ernaar uit dat deze verdubbeling nog wel even op zich zal laten wachten, en het is de vraag of de ver betering van het openbaar vervoer eerder tot stand zal komen dan de voorgenomen vercroting van de capaciteit voor het weg verkeer. Wij verzoeken U dan ook met klem om zo spoedig mo gelijk betere aansluitingen tot stand te brengen en alles in het werk te stellen om een snelle uitvoering van de spoorverdubbe ling mogelijk te maken", aldus de Werkgroep Interlokaal Ver keer. LEIDEN De gemeenteraad is gistera vond acoord gegaan met een voorstel van B en W tot de vestiging van een kunstuitleen aan de Lammermarkt in Leiden. Het gaat hier om een experimentele regeling tot 1 ja nuari 1985. In die periode moet het moge lijk xijn een bestand aan bruikleennemers en kunstwerken op te bouwen- Op grond hiervan moeten na afloop de levenskansen van de kunstuitleen bekeken worden, voor dat men met een permanente opzet kan gaan starten. De kunstuitleen is bedoeld voor iedere Leide- naar. Deze zal tegen een schappelijke prijs kunstwerken van Leidse beeldend kunste naars voor een bepaalde periode bij de uitleen kunnen huren. De meeste werken staan nu in het kader van de Regeling Beeldend Kunste naars (BKR) in de Lakenhal opgeslagen. PvdA-raadslid Van der Pluijm tekende giste ren nog wel, alvorens accoord met het voorstel te gaan, bezwaar aan tegen de locatie Lammer markt. Dit vanwege de ongunstige ligging. Het raadslid vond, dat een dergelijk object centraal in de stad zou moeten liggen, wil men genoeg aandacht van het publiek blijven trekken. De PSP vreesde, hoewel men eveneens zijn goed keuring aan het plan gaf, dat de kunstuitleen wellicht een wat elitaire plaats in de stad in zal LEIDEN Een 35-jarige Leidse man die zich doorgaans uitgeeft als „straatmuzikant" heeft de Leidse politie gisteren lang beziggehouden. De man trok zich het lot aan van bloemen die zonder water stonden en sloeg daarom gis termiddag eerst de ruit van een voormalige Israëlische broodjeszaak aan de Nieuwe Rijn in om bij een paar verlep te achtergebleven bloemen te kunnen komen. Vervolgens stak hij over naar een meubel zaak aan de Nieuwe Rijn waar hij eveneens dorstige planten had gesignaleerd. Hij slaagde er echter niet in om door de ruit te komen en richtte alleen wat schade aan. De politie nam hem hierop mee naar het bureau en hield hem tot laat in de avond vast Nadat de man zijn gitaar te ve Varkensmarkt op de met behulp van proppen die hij in de benzine tanks van geparkeerde auto's doopte. Omwonenden verhin derden dat en bij het handge meen dat volgde, werd de gi taar alsnog vernield. De Lei- denaar keerde vervolgens te rug naar zijn huis aan de Ca- landstraat waar hij in zijn woonkamer afval wilde ver branden. De inmiddels weer gealarmeerde politie nam de man wederom mee en heeft hem in afwachting van over leg met Endegeest definitief ingesloten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3