Sj)anningj>i> westelijke Jordaanoever neemt toe Albeda bezorgd over nieuwe cao's FNV-voorzitter Kok verwacht groeiende sociale onrust 0 Lsstallo by AANSLAGEN OP PALESTUNEN FEL VEROORDEELD Werkloosheid op naoorlogs record Dode bij brand in Rotterdam S Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken £cid6C <2owa/nt Apothekersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-'i22248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 3 juni 1980, 70e jaargang no. 21671 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Leven op aarde Van cel tot levend wezen, de evolutie van het leven op aar de in een 13-delige BBC-serie op Ned. II om 22.05 uur. Om 21.30 uur bezoek Paus aan Frankrijk en om 20.27 uur slot van tv-serie „De winter die een zomer was". Op Ned. I om 18.59 uur Kin derkrant en om 22.10 uur Hol land Festival Pilobolus Dance Theatre. Perioden met zon Droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperaturen tussen twintig en vijfentwintig graden. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Zon op 05.20, onder 21.53 uur. Hoogwater Scheveningen 07.11 en 19.51 uur, laagwater 03.08 en 15.18 uur. Travolta in beton Als 161ste in de rij filmberoemdheden viel gisteren John Travolta de eer te beurt zijn hand- en voetafdrukken in het beton voor Graumann's Chi nese theater in Hollywood te mo gen vereeuwigen naast die van John Wayne, een cere monie die zoals steeds veel bekijks trok. Papierschaarste in Polen: geen krant op zaterdag WARSCHAU Veel Polen zullen het in deze en de ko mende twee maanden op za terdagen zonder krant moe ten stellen. Wegens papier schaarste én het duurder worden van het wel be schikbare papier zullen de meeste dagbladen nog maar vijf dagen verschijnen. Al leen het orgaan van de Pool- se communistische partij „Tribuna Ludu", het avond blad „Zycie Warszawy" en de legerkrant „Zolnierz Wolnosci" zullen aan het za terdagse verschijningsver bod kunnen ontkomen. Leo krijgt alsnog z'n Zilvervlootpremie DEN HAAG De „Zilver- vloot-spaarder" Leo van Krimpen uit Eeerbeek, die zijn spaarpremie misliep omdat hij die te laat aan vroeg, krijgt die premie van 450 gulden alsnog. De Raad van State heeft hem gisteren in het gelijk gesteld, door het besluit van het minis terie van Sociale Zaken, de premie niet uit te betalen, te vernietigen. De betrokken af deling van het ministerie was niet voor commentaar bereik baar. De motivatie, die aan de uitspraak van de Raad van State ten grondslag ligt, ver schijnt over twee weken. Zwitsers versterken defensie BERN Zwitserland gaat zijn defensie versterken met het oog op „de superio riteit van de Russische mi litaire technologie, die een bedreiging vormt voor West-Europa". „Het is een illusie om te menen, dat een grote broer ons in geval van nood te hulp komt. Hij heeft daar de middelen niet voor", al dus de commandant van de Zwitserse luchtmacht, Kurt Bolliger. Het Zwitserse le ger heeft het parlement voor dit jaar om 1,5 miljard franc gevraagd ter verbete ring van de uitrusting. Lenny Kuhr naar Israël DEN Haag De Haagse zan geres Lenny Kuhr vertrekt dit jaar voorgoed naar Israël, in het voetspoor van haar man, de neus- en oorarts Bya- lis toe k, die in Tel Aviv een goede baan kan krijgen. Lenny, die tien jaar geleden met De troubadour recht in de roos zong, en nu met „Maar ja" en 4,Vi site" hoge ogen gooit, komt na haar vertrek tien dagen per maand naar Nederland voor op tredens en het maken van gram mofoonplaten. JONGENS PERSEN OUDE MAN/10.000 AF AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vier jongens aangehouden die een alleenwonende bejaarde in een tijd van negen maanden ruim 10.000 gulden hebben afgeperst. De jongens varië ren in leeftijd van 12 tot 14 jaar. Zij hebben de 76-jarige heer Boermans maanden lang zo geïntimideerd en bedreigd dat hij zich keer op keer grote geldbedragen liet ontfutselen. Ruim dertig keer drongen de jongens zijn woning .binnen, gooiden het meubilair omver en dwongen de oude man onder bedreiging met een mes tot het afgeven van zijn spaargeld. De heer Boersma had deze behandeling te danken aan het feit dat hij kinderen uit de buurt wel eens een gulden of rijksdaalder toestopte. Daaruit maakten de jon gens op dat bij hem „meer te halen viel". Pas af gelopen vrijdag deed hij, op aandrang van een wijkagent, aangifte. JERUZALEM De bomaanslagen op twee Palestijnse burgemeesters op de be zette westelijke Jordaanoever hebben de onrust in dit gebied sterk vergroot De aanslagen waarbij burgemeester Chakaa van Nabloes en burgemeester Khalaf van Ramallah ernstig aan hun benen werden gewond toen zij gisteren met hun auto's weg wilden rijden, lokten ge welddadige anti-Israëlische betogingen uit in Ramallah werden twee Palestij- nen door Israëlische troepen neergescho ten. Er is vanmorgen een staking begon nen van scholieren en winkeliers. In Na bloes werd een menigte woedende de monstranten met traangas en schoten in de lucht uiteen gejaagd. Egypte veroor deelde de aanslagen op de burgemeesters als „misdadig en barbaars". Volgens een woerdvoerder doet de vestiging van de nederzettingen in bezet gebied „het geweld, de haat en de wrok tussen Ara bieren en Joden toenemen". De Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad aangedrongen ter bespreking van wat zij noemt „de explosieve situatie in de be zette Arabische gebieden". Premier Begin beloofde een „intensief" onderzoek te zullen instellen. Hij waar schuwde tegen het doen van beschuldi gingen „voordat wij de feiten kennen". Bij de Palestijnen verdenkt men Joodse extremisten ervan de aanslagen te heb ben voorbereid. In dat verband wordt de uiterst joods-nationalistische beweging Kach van de uit de Verenigde Staten af komstige rabbijn Meir Kahane genoemd. Premier Begin keerde zich gisteren met scherpe aanvallen op de EG-landen tegen een initiatief van hun kant inzake de kwestie van het Midden-Oosten. Volgens Begin zou een dergelijk initiatief vol gende week op de top van EG-leiders in Venetië neerkomen op erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Volgens Begin hebben de EG-lan den niet het recht „ons te willen ver plichten geen weerstand te bieden aan de PLO". EMMELOORD In de voorlopige cao's die bij Philips en Hoogovens zijn afgesloten heeft minister Al beda van Sociale Zaken een aantal punten ontdekt, dat positief te waarderen is. Hij heeft er een dui delijke loonmatiging in herkend omdat er alleen een extra beloning voor zwaar en onaangenaam werk zit De cao's maken ook internatio naal een goede beurt, zo zei hij gis teravond op een CDA-vergadering in Emm el oord. Dat alles neemt niet weg, dat ook deze gematigde cao's door de minister met een be zorgde blik worden bekeken. Er zit namelijk, hoe gering ook, een loonstijging in en elke loonstijging is, zo vond de minister, gevaarlijk in deze tijd van nationale verarming. Door de koppeling van de lonen in de particuliere sector met die van ambtenaren en de uitkeringen voor de niet-actieven heeft die loonstijging gevolgen voor de overheidsuitgaven. Desondanks hoopte de minister, dat voor 1981 een nieuwe loonmaatregel is te voorkomen. Hij sprak ook de hoop uit, dat er een hervatting van de gesprekken tussen overheid, werknemers en werkgevers mogelijk zal zijn. „Groepsegoïsme mag geza menlijk beleid niet in de weg staan. Het is nu niet de tijd voor heilige koeien, lange tenen of stokpaarden". Het VVD-kamerlid R. de Korte is van mening dat werkgevers en werknemers alleen tweejarige cao's zouden mogen afsluiten als daarin een vast percentage voor de loonstij ging is opgenomen. De manier waar op nu tweejarige cao's zijn afgeloten bij Philips, Hoogovens en Vredestein gaat uit van een werkelijke loonsver hoging en automatische prijscompen satie zodra de loonmaatregel afgelo pen is. Voor veel kleine bedrijven kan het afsluiten van tweejarige cao's dan ook de doodsteek betekenen. DEN HAAG Het aantal werklozen is in mei met 11.500 geste gen tot 229.500, een naoorlogs record voor deze maand. In deze cijfers zit al een correctie voor in vloeden van het seizoen, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken. Onder de 11.500 zijn 7800 mannen en 3700 vrouwen. De vraag naar personeel bij de arbeidsbureaus is, als met seizoeninvloeden rekening wordt gehouden, gedaald met 8200. Er staan nu 70.500 vacatures geregistreerd. Vooral over de werkloosheid in de bouw maakt het ministerie zich zorgen. JAARBEURS-UTRECHT Zuinig Wegens papierschaarste zullen de meeste Poolse kranten niet (ordimeer op zaterdag verschijnen. PftT RLLES WAT ZE TE Het aantal pagina's van het communistische partijblad is al van tien naar acht terugge- i bracht. LDAN ggMMuu R KRAKT p >s all bete had stral pout jand in dat alles omdat de prijs van, i "id mportpapier zo sterk gestegen Subsidies eigen huizen omhoog DEN HAAG Om de terugval in de sector pre- miekoopWonin- gen te remmen heeft staatsecre taris Brokx (Volkshuisves ting) de eerste jaarlijkse' bijdra gen voor de A- woningen met 2500' en voor de B-Woningen met 1000 gulden ver hoogd. Boven dien krijgen kopers van A- huizen een bij drage ineens van 5000 gulden be lastingvrij. Voor een A-woning komt de bijdrage dan op 10.900 gulden, voor een B-woning op 4000 gulden. In vakantie méér dronken rijders DEN HAAG In de vakantie gaan méér men sen met een slok je op achter het stuur zitten dan in de rest van het jaar. Dat is de centrale poli tie verkeerscom- missie (cpvc) ge bleken na twee landelijke con trole-acties in mei. Uit de onge vallen-statistie ken blijkt dat per maand zo'n dui zend ongevallen gebeuren waarbij alcohol in het spel is. Dat is één ongeval per drie kwartier. Brandweerlieden pogen via een hoogwerker de brand in Rotterdam te blussen. ROTTERDAM Bij een brand in de Jan van Vuchtstraat in Rotterdam is vannacht een 46-jarige Turkse man om het leven gekomen. Zijn vrouw was gistermiddag met haar vier kin deren bij kennissen op bezoek gegaan en was daar blijven logeren. De brand ontstond om half drie. De zol derverdieping en de eerste etage brandden volledig uit. Over de oor zaak is nog niets bekend. Bij een se rie van vier ontploffingen in een al leenstaande woning in Wierden (Ov.) zijn gisteren de 73-jarige mevrouw S. Jannink en haar tweejarige klein dochter om het leven gekomen. De vader en moeder van het meisje wer den ersntig gewond. Volgens de poli tie ontstonden de explosies doordat butaangas in aanraking kwam met de zuurstof. In het huis stonden vier zuurstofflessen omdat de bejaarde mevriuw Jannink last had van adem halingsmoeilijkheden. De zeer felle brand die na de explosies ontstond, legde het hele huis in de as. AMSTERDAM - Er dreigt grote sociale onrust als de werkgevers zich blijven verschuilen achter de loon maatregel en onwillig blij ven om meerjarige cao's af te sluiten met daarin be grepen herstel van de vol ledige automatische prijs compensatie na 31 decem ber, de datum waarop de loonmaatregel afloopt FNV-voorzitter Wim Kok heeft die waarschuwing gisteren geuit na afloop van de vergadering van zijn federatieraad. Hij zei, dat - met uitzondering van de industrie - in alle be drijfstakken de onderhan delingen traag verlopen. Volgens Wim Kok zal de on vrede nog worden vergroot als de prijzen blijven stijgen en de werknemers over een maand niet méér gecompenseerd krij gen dan het weinige dat de loonmaatregel toelaat. Hij zei voorts, dat er van de FNV- verlangens ten aanzien van ar beidstijdverkorting nauwelijks wat is gerealiseerd bij reeds geëindigde onderhandelingen, zoals bij Hoogovens, Philips, Vredestein en Unilever. Kok erkende, dat de arbeids tijdverkorting voor sommige bedrijven teveel kost. Maar er zijn ook goed renderende on dernemingen, die het korter' werken met het doel werklo zen aan arbeid te helpen best kunnen betalen. De zwakkere bedrijven zouden over de fi nanciële drempel kunnen worden geholpen met over heidssubsidies. Wat op deze wijze wordt besteed wordt weer bespaard op de werkloos heidsuitkeringen, meende hij. „Als we iets dergelijks niet doen valt een aanzienlijke stij ging van de werkloosheid te voorzien. Het toekennen van een uitkering aan al die wer klozen zal een nog groter be slag op de algemene middelen leggen dan het geven van sub sidies voor arbeidstijdverkor ting en dat zal helemaal niet meet dus 1 f advertenties ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. C71-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1