Bacteriën „plak zijn verzot op suiker een U kunt ze nu kopen. Staatsloten? FLUORIDE REMEDIE TEGEN WITTE VLEK Nieuw paspoort op komst Sportontmoeting vertroebeld door diskwalificaties Noord wijk- reserves geven goede voorbeeld door TINY FRANCIS en TOM LUCAS Wanneer een scholier een gaaf gebit heeft is dat niet omdat er toevallig een goede fee aan zijn wieg heeft gestaan. Het is een bouwwerk waaraan moeite en zorg is be steed. Aandacht van de moeder, „goodwill" van het kind, inzicht van de tandarts en zorg van de mondhygiëniste (een tamelijk nieuw beroep dat vruchten afwerpt; zij con troleert op scholen kindergebitten, helpt in tandheelkundige instellingen of particuliere praktijken). Kortom, men krijgt een goed stel tanden en kiezen tot op hoge leeftijd niet cadeau. Men zal er echt de nodige zorg aan moeten besteden. In Nederland lopen al zo'n drie miljoen mensen met een prothese in de mond. In vele gevallen was voor hen „plak" de grote boosdoener, de veroorzaker van tandbederf. In de strijd tegen plak, die ontstaat door voed- selresten in de mondholte, waarin zich bacte riën ontwikkelen, welke in goede verstandhou ding gezamenlijk een soort film over tanden en kiezen trekken, zijn suikerhoudende voedings middelen de grootste vijand. Dr. M. A. J. Eijk- man, tandarts bij de Vakgroep Preventieve en Sociale Tandheelkunde op de VU (Vrije Uni versiteit) te Amsterdam en wetenschappelijk hoofdmedewerker aldaar, stelt plak aansprake lijk voor een aangetast gebit en tandvleesziek- ten. Hij ziet het als een van zijn taken verstrek kende informatie te geven over het voorkomen van caries (tandbederf). Vorig jaar promoveer de hij op het proefschrift: „Tandarts en Patiën tenvoorlichting". „De tandarts moet de mensen meer vertellen. Hij moet altijd een handspiegel in de buurt heb ben om de mensen te laten zien wat er in hun mond aan de hand is, wat hij doet of zal gaan doen", aldus de mening van dr. Eijkman tijdens een vraaggesprek in zijn Wassenaarse woning. „Op de VU houden we ons sterk bezig met on derwijs en onderzoek over preventieve tand heelkunde. Een belangrijk onderdeel hiervan is de fluoridering". Afwijzing Kamer Liefst na elke maaltijd een goede schoonmaakbeurt... De geschiedenis van de fluor mag bekend he ten. Algehele fluoridering van het drinkwater werd een paar jaar geleden door de Kamer af gewezen op grond van aantasting der persoon lijke vrijheid. Hiermee kan men het eens zijn of niet. Maar bij een onderzoek van de Tielse schooljeugd bleek dat van de kinderen, die al len gefluorideerd water dronken, 60 procent minder aan caries leed dan de leerplichtige kin deren uit Culemborg, die geen gefluorideerd water kregen. Het regeringsbeleid bleef gericht op toediening van fluor. Men zocht naar gelijk waardige alternatieven. Moeilijk te vinden, want gefluorideerd drinkwater is een massale preventie, waarvan ook de lagere economische Klassen konden profiteren. Andere voorzienin gen kondigden zich aan: fluortabletjes, fluor houdende tandpasta, verplicht spoelen met flu oriderende vloeistof op school. Dr. Eijkman, die evenals zijn echtgenote en kinderen (5 en 8 jaar) over een smetteloos gebit beschikt, rommelt enthousiast tussen een stapel paperassen, brochures, leermateriaal voor zijn studenten, rapporten met cijfermateriaal en leest zo nu en dan zinnen voor uit publikaties. Hij blijkt een bezield man, die de tandheelkun- i stroomversnelling wil Ontstellend Met zijn bril, die hij steeds op en af zet, vol overtuiging op een rapport tikkend, roept hij bijna verontwaardigd: „Raad eens hoeveel sui ker een mens per dag naar binnen krijgt? Het is ontstellend!". Waarschijnlijk zou iedereen te weinig raden, want het komt neer op bijna 40 klontjes. Per hoofd consumeert men 42 kilo per jaar, ofwel 42.000 gram. Deel dit door 365 (da gen) dan komt de goede rekenaar op dit hoge aantal. Een klontje weegt 3,14 gram. Suiker zit overal in, in frisdrank, jam, snoep, sherry, toetjes, koekjes, het hele voedselpatroon is ermee doortrokken. Dr. Eijkman: „De bacte riën die in plak zitten, zijn verzot op suiker! Als een fabriekje verwerken ze de zoetigheid, deels in kleefprodukten, deels in zuren. Die versprei den zich over het tandvlees en het gebit en tas ten het glazuur van tanden en kiezen aan". „De ellende begint al vroeg. Bij doorbrekende tanden en kiezen is het glazuur nog niet gerijpt en als het door de bacterie aangemaakte zuur erop komt, loopt zelfs de peuter kans op witte ontkalkte vlekken, het eerste begin van tand bederf". „Goed tanden borstelen is niet makkelijk. Een witte plek is in feite het begin van een gaatie. Iedereen kan dat zelf ontdekken. Witte vlek ken zitten als duidelijk zichtbare streepjes aan de rand van tanden en kiezen bij het tandvlees. Wanneer je als tandarts met een scherp voor werp zou sonderen, steek je er zo doorheen. Het glazuur zelf is onkalkt geraakt en daardoor ont staat een zwakke plek Wat doet nu fluor precies? „Fluoride zorgt ervoor dat het glazuur harder wordt, minder snel ontkalkt en het reminerali- seert de witte vlek. Het maakt het bedreigde plekje extra stevig. Het cariesproces wordt stop gezet en de tand is minder vatbaar voor bederf dan tevoren. Bovendien zorgt fluor ervoor dat het glazuur bij kinderen sneller rijpt, terwijl er aanwijzingen zijn dat fluoride vlijtige bacteriën remt. Het fabriekje gaat minder snel werken". Om al deze redenen is het nuttig dat opgroeien de kinderen (en natuurlijk ook volwassenen) „schrobbend" tanden borstelen, zoals dit in vaktermen heet. „Maar", zegt dr. Eijkman, „goed tanden borste len is niet makkelijk. Toezicht van de ouders is dan ook niet ongewenst... Pietje maakt er zich graag af door een beetje met de borstel over de voortanden te aaien, terwijl het juist gaat om een fikse schoonmaak, liefst na elke maaltijd". Fluor per tand In het ziekenfondspakket ingebouwd en parti culier voor iedere ouder financieel bereikbaar is het laten aanbrengen van een geconcentreer de fluorhoudende vloeistof per tand. De tand arts gebruikt hiervoor een doorzichtige plastic prothese, de zogenaamde „gel in lepel", gevuld met fluorhoudende gelei. Het kind hapt erin en krijgt de beschermende laag op een makkelijke manier over het gehele gebit. De tandarts kan ook een fluorhoudende vloeistof met een wat tenrolletje over de tanden en kiezen aanbren gen. Vloeistof-applicatie bij volwassenen is in speciale gevallen gewenst (witte-vlek-caries, halscaries, gevoelige tandhalzen). Zij, die een partiële of frameprothese dragen kunnen een maal per maand zelf een gel-applicatie doen. Onderhoud Niemand ziet met verlangen uit naar een pro these, die om de kaak in vorm te houden eigen lijk 's nachts het best kan worden verwijderd. Een prothese is en blijft een vreemd voorwerp dat niet in de mond thuishoort. Moderne tand artsen zijn tegen de voortdurende druk op het bot van de kaak, omdat het bot daarvan zou kunnen gaan slijten. Daarom is het een zaak van gewicht zichzelf en op den duur zijn kinde ren te sparen voor een „vals gebit". Fluoridetabletten dienen, volgens de Vakgroep Preventie en Sociale Tandheelkunde, vanaf de geboorte en zolang men nog caries kan krijgen te worden ingenomen. Vanaf het vierde iaar moet worden gepoetst en geschrobd met door de tandarts aangeraden gefluorideerde pasta. Uitdeling van tabletten op scholen is waar schijnlijk nuttig als aanzet, maar het is de vraag of men zich niet beter kan beperken tot voor lichting aan de moeders over het gebruik daar van, zodat er vrijheid van keuze is. In de huis- praktijk (of bii de schooltandarts) zou de moge lijkheid van locale applicatie als preventieve maatregel zeker aan de ouders moeten worden voorgelegd. Voorts is het raadzaam de kinderen éénmaal per week thuis te laten spoelen met 0,1 procent fluoride in een bekertje spoelwater (in dien dit tenminste niet al op school gebeurt). Spelen erfelijke factoren eenrol bij tandbe derf?. Dr. Eijkman sluit dit niet uit. „Grote vooroor logse ziekten als typhus, tbc of longontsteking kreeg je door een bacterie. Tegenwoordig heb ben ziekten vaak complexe oorzaken; ze zijn een samenspel van factoren. Neem hart- en vaatziekten of kanker, waarbij je mag aanne men dat het gedrag van de mens een grote rol speelt, al kunnen we er nog altijd niet precies de vinger op leggen waar en hoe. Bij het door breken van tandbederf is het overduidelijk dat het voedingspatroon van invloed is. Daarom vind ik dat het Bureau voor de Voeding zulk nuttig werk doet. Men wordt alerter op wat men eet. Er zijn dan ook signalen dat de gebits gezondheid verbetert. Dit blijkt uit aanwijzin gen in 1979, dat het aantal cariesvrije kinderen was gestegen". Eén snoepmoment per dag In het oude Egypte geloofde men dat tandvlees in goede conditie bleef met een pasta van ko mijn, wierook en uien. De Romeinen masseer den het tandvlees het liefst met de tand van een man die een gewelddadige dood was gestor ven. In de Middeleeuwen dacht men dat caries werd veroorzaakt door wormen in de tand. Vandaar dat men het gebit uitrookte door gloeiende kolen in een buis te stoppen en deze tegen de pijnlijke tand te houden. Door de hitte zou de worm er dan wel uitkruipen. Pas in de negentiende eeuw kwam de mondhygiëne op gang door het gebruik van tandpoeders en ver frissende pasta's. In het midden van de twintig ste eeuw ontdekte men dat tandbederf veel minder voorkwam in gebieden waar in de na- tuurlijk^ voeding veel fluoride zat. Sommige wetenschappers keken in het begin tamelijk sceptisch aan tegen deze nieuwlichte rij, maar tegenwoordig i? er vrijwel geen tand arts meer, die twijfelt aan het nut van fluoride als" remedie tegen tandbederf. Het beste is natuurlijk zo min mogelijk voedsel bronnen voor bacteriën.te scheppen door sac charose. Snoepvrij leven is echter voor de meeste gezinnen geen haalbare kaart, maar wel kan gestreefd worden naar één snoepmoment per dag. De schade kan dan meteen worden wegge werkt door een goed gerichte schrobpartij. BURGERLIJKE STAND i der Geest: Tjeerd. lus f i Deu ren; Bianca. d.v. W. C. Guijt en M. P. A. Noorlander; Arend. z.v. A. Kuijt en A. van den Oever; Patrick Benjamino, z.v. R. van Bentem en A. M. Doffer- hoff; Cekina. d.v. S. El Asslll en R. Al Louch; Ayhan, z.v. M. Qelik en G. Zor- koJ; Wilhelmina Helena, d.v. J. van der Wiel en J. W. G. M. Scheurwater; Esmeralda, d.v. H. T. Wanslnk en W. E. Koel; David Christopher, z.v. H. de Jong en C. J. E. de Vries; Tlmmy. z i der Plas; Erik. z.v. F. C. Terwijn en C. M Bank; Rudolf Ed ward. z.v. J. A. Voorsteegh en W. A. Friesen; Vincent Stephan, z.v. S. A. M. Schermer Voest en M. J. Roozen; Laurens Dirk. z.v. A. D. B. Ouwehand Bijl; Anna, d.v. A. Rodenburg A. T. M. de Boer t Hoeven; Raphaël, z.v. P. H. A. Duivenvoorden en G. M. van Leeu wen; Maurice Cornelis Antonius, z.v. J. C. J. Clemens en P. J. Weljers; Anne-Marije Theodora, d.v. N. H. Zoet en T. M. Vink; Roy Daniël, z.v. D. W. Kerdijk en I. J. de Langen Wen- dels; Bianca, d.v. P. Prins en H. W. van der Plas; Dirkje Adriana, d.v. A. B. Schaap en A. van der Boon; Fatl- ma, d.v. E. Amessarou en I. Akdlm; Gökhan, z.v. N. Gül en E. DÖgman; Dewi Cornelia Martina, d.v. G. Klein en Y. M. Lardé; Anouchka, d.v. J. R. E4ok en J. A. Benne; Fablo, z.v. G. Giorgl-Albertl en L R Cookson; Se- t Goor; Flora Arlane Nicotine, d.v. E. H. van Veen an K. J. Krab; Pe- P. M. Thijssen tra. d.v. P. Zonneveld en C. J. Krab bers; Esther Maria. d.v. J. A. L. Steenvoorden en J. W. P. M. van den Berg; Adrianus. z.v. C. M. Koot en M. Volkers; Jasper Krijn, z.v. C. J. Cor- nelisse en J. A. Francke; Emmy Hilde, d.v. J. Wouters en C. Rijkom; Gerrit, z.v. J. Haasnoot en R. Damljanovlé; Jovanka, d.v. P. A. Bestebroer en T. Dlmltrljevlt; Paul, z.v. L. Overduin en J. Snippe; Anne, d.v. M. P. M. Mat- hljssen en M. M. de Bruljne; Suzanne Emily, d.v. E. H. Knoote en V. F. L. Aljkens; Pteter Machiei. z.v. C. van Duljn en P. van Dijk; llja Karina, d.v. F. W. M. M. Voet* en C. C. M. van J. J. Abrahams en A. G. A. van lilden, R. de Graaf en M. E. A. Wijdicks; A. van der Wijden en S. C. C. van Dam; A. Ruis en G. T. A. van der Linden; R. J. A. M. van den Broek en E. M. Hooijmans; R. Ouwersloot en J. A. Kemper; L. F. Gabel en E. M. C. C. Gabel; J. A. Strijk en I. I. Onvlee; G. Pikaar en F. Bakka; A. van der MelJ en H. E. van Kampen; A. Bentarcha en J. J. van der Zwan; E. G. Maat en M. de Boer; J. Wessellnk en M. J. Buis; P. Vlasveld en A. Holverda; H. G. W. Brussel en J. A. Batist; A. van den Bogaard en W. C. Lakenberg; J. i Houten. RIJNSATERWOUDE Kiesvereniging Gemeentebe langen Rijnsaterwoude (KGR) nodigt de leden uit tot bijwo ning van de 'voorbereidende' raadsvergadering. De KGR- vergadering wordt maandag 9 juni gehouden in het gemeen tehuis van Rijnsaterwoude en begint 's avonds om acht uur. DEN HAAG Tc zijner tijd komt er een nieuw pas poort: een geplastificeerde kaart, die nauwelijks kan worden vervalst en die door de computer kan worden ge lezen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt al op de invoering ervan ge studeerd. Om vervalsing praktisch on mogelijk te maken wordt van de nieuwe paspoortkaart met foto een fotografische afdruk gemaakt, die daarna in plastic gegoten aan de gegadigde wordt uitgereikt. De bedoeling is, dat wanneer de proef op kleine schaal slaagt, te zijner tijd bij het aanvragen van een nieuw paspoort alleen nog de paspoortkaart wordt verstrekt. Ook in Frankrijk, Duitsland en Zweden is men met de voorbereiding van een derge-' lijke kaart bezig. Overspannen man bekent wurging echtgenote HELMOND Een 49-jarige zwaar overspannen inwoner van Helmond heeft bekend zijn 36-jarige vrouw zondag nacht te hebben gewurgd. Hij heeft verder tegenover de poltitie verklaard met zijn vrouw te hebben afge sproken, dat zij samen een einde aan hun leven zouden maken. De man zou eerst zijn vrouw om het leven brengen en daar na met slaaptabletten zichzelf het leven benemen. Dit laatste is niet gelukt, omdat de twee kinderen de politie hadden la ten alarmaren, nadat zij hun ouders naar hun zeggen dood in bed hadden aangetroffen. De man bleek echter in diepe slaap te verkeren. GR/ toac krui ste lend loop nut Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. ^rs Elke maand 30 miljoen aan prijzen. naai Quick Boys start tegen Rheden j LEIDEN De selectie van Quick Boys kan nog altijd niet gaan genieten van een welverdiende vakantie. Eerst moeten de Katwijkers nog vier wedstrijden afwer ken, duels waarin wordt uit gemaakt welke twee perio dewinnaars komend seizoen mogen uitkomen in de be taalde bekerstrijd. speelt dan in Rheden tegen deL»j| club van die naam. Dit duel^ begint om vijf uur. tCrCi Compleet programma: zater- ho61 dag 7 juni. aanvang vijf uur: Rheden - Quick Boys, RKC - >ani DETO; dinsdag 10 juni, aan- (lCtZ dag 14 juni, aanvang vijf DHC - DETO. Quick Boys RKC. Zaterdag_21_juni, vang vijf Bovs. 'DETO - Quick PC®8 :ho- loor ALPflEN AAN DE RIJN De Alphense sportontmoe ting (leer eikaars sport al doende kennen) stond giste ren in het teken van bedrog. Maar liefst vier ploegen tartten de reglementen, ten einde een beter resultaat te kunnen bereiken en dat ter wijl deze fraai uitgedachte ontmoeting zo vriendelijk van opzet is. Bij het onderdeel atletiek werd 'winnaar' Rijnstreek (de handballers) gediskwalifi ceerd, omdat een atleet deel nam, die lid is van een atle tiekvereniging. Ook in de ten niswedstrijden kwam iets der gelijks voor. De deelnemers mochten bij een tennisclub zijn aangesloten, doch mochten niet in de competitie spelen. Bij AAV'36, Tempo (korfbal) en Judo werden toch geoefen de personen gebruikt, hetgeen ook deze clubs dus geen pun ten opleverde. Bij atletiek werd met het kogelstoten, ver springen en de estafette de eerste plek gepakt door driefen ploegen, namelijk DAC, Alp-^roeP pense Boys/ARC-combinatiep" en AZC. Hockey was de beste !™P met tennis, terwijl Judo goed yv e bleek te wielrennen. De Zaal- ^.P voetbalcombinatie werd hier tweede en Udi derde. ,°n£e ilskracht 470, 5. ATTC 403. 6. Hockey 336, 7. Zigo 269, 8. Water- vrienden 202, 9. Aarlanderveen 134, 10. Flair 67. Tennis: 1. AAV'36 672 (gediskwalifi ceerd, dus 0 punten), 2. Hockey 630, 3. en 4. Tempo (gediskwalificeerd) en Zigo 567, 5. t/m 8. ATTQDOS, Judo, Atletiek: 1. Rijnstreek 672 (gedikwa- lificeerd), 2. t/m 4. DAC. Alphense Boys/ARC. AZC 582.3, 5. BVO 493, 6. NOORDWIJK De reser ves van Noordwijk gaven gisteravond het goede voor beeld aan het eerste elftal van de Noord wij kse vereni ging dat vanavond in Har derwijk tegen ACV speelt. Noordwijk 2 won met 2-1 van de reserves van Volen dam en werd door dat resul taat Nederlands zaterdag- kampioen bij de reserve-elf- tallen. In een aantrekkelijke wed strijd kwamen Noordwijk en Volendam voor rust niet tot ^WD scoren. In de tweede helft was bjess( het Jos Smit die na twintig mi- Jjidd) nuten spelen voor 1-0 zorgde. 33 j Meteen na de aftrap maakte jj0'er Volendam gelijk. Via Jan- |er j Siem Klinkenberg pakte ^né Noordwijk tenslotte de volle ,jarc winst. jem) Noordwijk 2 gaat nu met het Ljjg, derde team van het Eindho- [anv vense PSV in twee wedstrij- jjst den uitmaken wie zich alge- meen Nederlands kampioen iiers( van de reserve-teams mag h Vla een 2-1 zege op Volendam 2 veroverde de NoordwIJk-reserves gisteravond het Nederlands kampioenschap. Eén snoepmoment per dag mag, maar dan natuurlijk wel binnen de perken, want over al zit suiker in... DINSDAG 3 JUNI 1980 PAGINA 12'- BINNENLAND LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12