I Magische persoonlijkheid van paus laa t in Frankrijk diepe indruk na 1 Gevaar kabinetscrisis in Italië bezworen Duitse crisisdreiging storm in glas water ANC eist aanslag op raffinaderijen op [Begin nodigt paus naar Israël uit Fransen en Britten overwegen militair ingrijpen op Hebriden Recessie in het westen van korte duur Veroordeelde wenst geen uitstel executie Treinramp tien doden BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1980 PAGINA 11 (Van onze speciale verslaggever) PARIJS De paus Is gisteravond via Lisieux weer naar Rome terug gekeerd. Hij neemt veel actuele er varing met zich mee en laat een diepe indruk achter, het boeiende beeld van zijn persoon en tiental len uitvoerige teksten, genoeg om vele krantenpagina's te vullen. De aandacht hier heeft zich vooral toegespitst op wat hij gisteren te gen de Franse bisschoppen heeft .gezegd, het afwijzen van twee bot sende stromingen, ook in Neder land wel bekend: de zeer progres sieven, die vrijwel niets, en de zeer behoudzuchtigen, die ongeveer al les bij het oude willen laten. De extreem-progressieven schetste hij als mensen die met groot onge duld zowel de inhoud van het geloof als de christelijke ethiek, de liturgie en de kerkelijke organisatie willen '.aanpassen aan een veranderde men- jtaliteit en de eisen van de wereld, ;zonder voldoende rekening te hou- •den zowel met de gelovigen die zij in de war brengen als met de essentie Wan het geloof, zoals dat sedert het "begin van de kerk is gedefinieerd, haar eeuwenlange ervaring en de noodzakelijke basis van trouw, een- ups®. JERUZALEM De premier van Israël, Menachem Begin, heeft gis- i ei* teren paus Johannes Paulus II uit- j^J; genodigd voor een bezoek aan Is suer- raël. Hij deed dit in een rede voor r<^ Par^ement- Hij zei tot de uitnodiging te hebben besloten, nadat de paus bij zijn be zoek aan Frankrijk in gesprekken met Franse joden blijk had gegeven hr) van zijn belangstelling voor een reis areei naar de joodse staat. Begin zei verder: „De regering van Israël is blij de paus 3ten. uit te nodigen niet alleen als hoofd root. van katholieke kerk, maar ook als Le* iemand die tijdens de nazi-overheer- ong- sing van Europa joden redde". heid en universaliteit. Hun obsessie is om „vooruit" te gaan. Maar waar gaan ze heen? aldus de paus. Daartegenover hebben de integralis- ten zich verbeten opgesloten in een bepaalde periode uit de kerkelijke historie met een theologische formu lering en liturgische expressie die zij verabsoluteren, zonder voldoende door te dringen tot haar diepere zin, zonder oog voor de historie in het al gemeen en haar rechtmatige ontwik keling, bang voor de nieuwe vraag stukken zonder te willen toegeven, dat op langere termijn gezien de Heilige Geest ook vandaag nog werkzaam is in de kerk met haar herders, verenigd rond de opvolger van Petrus. Gisteren sprak de paus een vergade ring van de UNESCO (zie elders in deze krant) en een menigte pelgrims in Lisieux toe, maar wat mij betreft vond ik zijn optreden in het welbe kende stadion Pare des Princes zon dagavond het meest verrassend. En dat niet alleen omdat de paus al bij voorbaat het antwoord geformuleerd bleek te hebben op miin vraag of hij het Elysée wellicht had moeten over slaan. Eenzelfde soort vraag hadden de Franse jongeren hem gesteld: waarom spreekt u met al die staats hoofden, hier en elders? Zijn ant woord was even simpel als doeltref fend: „Omdat Christus tot allen en ie dereen spreekt. Hij heeft evenveel te zeggen tot de mensen die zware ver antwoordelijkheden dragen, als tot ieder van jullie. In feite spreek ik trouwens vaak met hen over de ieugd, want van jullie hangt de toe komst af." Dat waren zo maar een paar zinnen uit een heldere katechese van bijna anderhalf uur en het verveelde geen minuut. Grandioos, zoals hij vijftig duizend jongeren wist te boeien. Hij ging dan ook direct in op een reeks van vragen die ze hem zelf hadden voorgelegd en dat kwam in de plaats van de rede, die hij oorspronkelijk had willen houden, een tekst die hij overigens niet had verscheurd en gaarne ter lezing aanbeval. Die unieke situatie, een paus die zich van harte laat gezeggen om een mo noloog door een soort dialoog te ver vangen, paste volkomen in de sfeer van dat stadion: eindelijk mooi zo- meravondweer, geen dranghekken en een enthousiast jongerenpubliek, zoals men zich dat in Nederlandse verhoudingen nauwelijks meer waagt voor te stellen. Het idealisme bij ons lijkt anders gericht, politieker, feller. Het laat zich nauwelijks denken, dat Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Lisieux zijn bezoek aan Frankrijk afgesloten. Op het plein voor de basi liek zegent hij, bij zijn aankomst voor het celebreren van een heilige mis, de menigte en in het bijzonder een ge handicapte jongen, die met succes zijn aandacht trekt. de paus op bezoek in het Feyenoord- stadion zou worden begroet met spandoeken als deze hier: „Jean Paul II, tout le monde t'aime", „iedereen houdt van u" (hoe raar dat ook klinkt voor wie hem gadeslaat). Of deze: „Merci Marie pour notre Pape". Het klinkt te braaf, maar wie zo'n heel stadion een alleluja-canon hoort zingen of een „Avé, avé" zo bekend van Lourdes, blijft daar moeilijk on bewogen bij. De paus zingt hoorbaar mee, aanvankelijk weliswaar duide lijk vals, totdat hij de toon te pakken heeft. En dat lijkt precies het geheim van zijn magische persoonlijkheid: hij kan de toon treffen, die het hart be reikt. Tegen middernacht maakt hij zelf een einde aan wat het stadion „super" heeft gevonden. De tribunes protesteren, hij moet blijven, maar men zwicht voor het onvermijdelijke: ik had om elf uur al bij de Sacré Coeur op Montmartre moeten zijn, zegt de paus, want ook dat heeft hij nog even privé aan het programma toegevoegd. Hij vertrekt, zegt hij zelf, als een postbode: hij krijgt duizenden Franse briefkaarten mee voor de jon geren van Brazilië, want dat is het doel van zijn volgende reis. Maar in Lisieux kon men gistermiddag zien hoe moe hij moet zijn. Overigens slechts een ogenblik, want Polen zijn uit taai hout gesneden. JAN ONSTENK (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Het gevaar van een nieuwe kabi netscrisis in Italië is voorlopig bezworen. De fractieleiders van de aan het kabinet deelnemende christendemocratische, socia listische en republikeinse partij partij, spra ken gisteren hun vertrouwen uit in premier Francesco Cossiga, die ervan was beschul digd dusdanige inlichtingen te hebben door gespeeld dat de van terrorisme verdachte zoon van zijn vriend en partijgenoot Cattin de wijk kon nemen. Cossiga's aftreden was geëist door sociaal-democraten, radicalen en communisten. Cossiga heeft als minister van Binnenlandse Zaken in het voorlaatste kabinet-Andreotti steeds vastgehouden aan het volgen van een harde lijn tegenover de Rode Brigadisten die Aldo Moro hadden ontvoerd. Hij weigerde bo vendien in te gaan op de eis van de Rode Briga disten om een aantal gevangen terroristen vrij te laten in ruil voor de ontvoerde topman van de christen-democraten. Toen Aldo Moro ten slotte werd vermoord, trad Cossiga af omdat de politie onder zijn verantwoordelijkheid niet in staat was geweest de verblijfplaats van Moro te ontdekken en zijn ontvoerders te arresteren. Cossiga's beleid had gefaald. Niettemin keerde hij na enige tijd terug in de politieke arena. Toen hij na de val van het ka binet-Andreotti zelf tot twee keer toe minister- -president werd heeft Cossiga opnieuw een har de strijd aangekondigd tegen het terrorisme. Dit beleid had succes. Tal van terroristen wer den ingerekend en met name de Rode Brigades werden grotendeels opgerold. Toen een der gearresteerde terroristen de naam noemde van Marco Donat Cattin, zoon van de tweede secretaris der Democrazia Cristiana, als de moordenaar van rechter Alessandrini in Mi laan en dader van nog twee andere politieke moorden, waarschuwde Cossiga de vader, te vens zijn persoonlijke vriend, dat de politie zijn zoon op de hielen zat. Daarop is Marco Donat Cattin gevlucht naar het buitenland, nog voor dat een openbaar arrestatiebevel werd uitge vaardigd. Westduitse militaire hulp Turkije ANKARA (AP) West-Duitsland zal Turkije voor 600 miljoen mark aan militaire steun geven, bedoeld voor de modernisering van het wapenarsenaal van deze NAVO-lid- staat, zo heeft het Turkse persbureau Anatolia gisteren be richt. Het nieuws zou volgens Anatolia afkomstig ziin van bronnen uit de Westduitse ambassade in Ankara. De financiële bijdrage maakt deel uit van een plan van de overige NAVO-landen, om Turkije uit de defensieproblemen te helpen die waren ontstaan na het Amerikaanse wapenembargo dat twee jaar geleden is op geheven. Het geld zal gebruikt worden voor de aankoop van in West- Duitsland gebouwde „Leopard-1" tanks en voor anti-tank ge schut, aldus Anatolia. DDR stuurt jongen terug WEST-BERLIJN De DDR heeft gisteren de 13-jarige West- berlijnse jongen teruggestuurd, die twee dagen geleden was aan gehouden nadat hij over de Berlijnse Muur was geklommen om een voetbal terug te halen. De jongen. Andreas Maluck, is in een Oostberlijns kindertehuis ondervraagd. Zaterdagavond was hij bij de muur aan het voet ballen, toen de bal over de muur vloog. Hij klom erover heen en werd prompt aan gene zijde door twee Oostduitse grenssoldaten gepakt. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft meegedeeld dat Andreas Majuck, die woont in een tehuis voor moeilijk opvoedbare kin deren, weggehouden zal worden van de pers om hem te behoe den voor psychologische problemen en te voorkomen dat hij zich een held voelt. De zaak was in de Westduitse media uitvoe rig bericht. VILA Terwijl Franse en Britse functionarissen de moge lijkheid bespraken om de opstand op de Nieuwe Hebriden door middel van militair ingrijpen neer te slaan, maakten de opstandelingen, die het eiland Esperitu Santo in handen hebben, bekend dat zij een eigen regering hadden gevormd. De opstandelingen zijn lid van een Franstalige afschei dingsbeweging en hebben Esperitu Santo, het grootste en rijkste eiland van de Hebriden, sinds woensdag in handen. De opstandelingen, die gewapend zijn met geweren, pijl en boog en speren, lieten weten dat hun eiland voortaan Vemarana heet. Het kabinet zou onder leiding staan van plantage-eigenaar Jim- mie Stephens, die gezien wordt als leider van de opstandelingen. Zij zouden nog enige politiemannen in gijzeling houden. „Premier" Stephens is ook de leider van de Franstalige planta ge-eigenaren, die bang zijn voor kopra-oogst wanneer de Nieu we Hebriden op 30 juli van dit jaar onafhankelijk worden. Dit omdat de grootste partij van het eilandenrijk, die van de Engels sprekenden, een verreikende herverdeling van de grond heeft aangekondigd. PARIJS Ondanks een stijging van meer dan 135 procent van de OPEC-olieprijzen en de daaruit voortvloeiende daling van de westerse industriële groei is de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) van mening dat de re-' cessie in het westen „van geringe omvang en duur" zal zijn. „Als zich geen nieuwe schokken op het oliefront voordoen", aldus OESO-secretaris-generaal Van Lennep „bestaat er een gerede kans dat de recessie in de tweede helft van 1981 zal afnemen". De OPEC-landen komen volgende week in Algiers bijeen. De olieprijsstijging van het afgelopen jaar hebben de 24 westerse landen die bij de OESO zijn aangesloten tot nu toe 800 miljard gulden gekost. Het betalingstekort van de OESO-landen bedroeg 150 miljard. In 1978 was dit nog slechts 20 miljard. REIDSVILLE De 35-jarige, tot het katholieke geloof bekeer de 34-jarige Jack Potts, zal donderdag in de gevangenis van Reidsville (Georgia) op de electrische stoel sterven, tenzij hem alsnog respijt gegeven wordt. Potts is in 1975 veroordeeld wegens ontvoering en moord op een monteur. Zelf wenst hij geen opschorting van de executie: „Ik heb een leven van misdaad geleid; ik ben de gevangenis meer dan zat...", zei hij. Als de executie doorgaat, dan is hij de eerste gevangene sedert 1964, die in Georgia geëxecuteerd wordt. Een overzicht van de verwoesting als gevolg van een treinramp in Zweden. Gewonden worden haastig wegge voerd door moeilijk begaanbaar gebied. STOCKHOLM Tenminste tien mensen zijn gedood en 60 per sonen werden gewond toen gisteren in Midden-Zweden een vol le passagierstrein, die op weg was van Göteborg naar de kust-' plaats Gaevle, frontaal in botsing kwam met een lege personen trein uit Falun. De oorzaak van het ongeluk was een storing in het seinensysteem als gevolg van een hevig onweer. Onder de doden bevinden zich veel schoolkinderen van tussen de 10 en 11 jaar. (Van onze correspondenten) BONN Het ziet ernaar uit dat de Duitse regering de soep van het vrijdag over eengekomen EG-compromis niet zo heet zal eten als zij het afgelopen weekend door minister van financiën, Matthöfer, werd opgediend. Matthöfer dreigde zich mor gen, tijdens het kabinetsbe raad, tegen het akkoord uit te zullen spreken. In Bonn werd gisteren van alle kan ten met nadruk gesteld, dat er geen sprake is van een re geringscrisis, laat staan van een crisis tussen de beide coalitiepartners SPD en FPD. Verwacht wordt dat het Duitse kabinet zijn goed keuring zal geven aan de naatregelen en de Duitse fi nanciering ervan tot een be drag van 2,6 miljard mark in de komende twee jaar. De Britse regering is inmiddels akkoord gegaan. Het zal de Duitsers nog de no dige moeite kosten om uit te vinden, waar het benodigde geld vandaan moet komen. ENGELAND AKKOORD MET EG-COMPROMIS Matthöfer weigert er nieuwe kredieten voor op te nemen en wil evenmin hogere belastin gen heffen. Alle ministeries zullen het dus in bezuinigin gen moeten zoeken. De minis ter van financiën heeft giste ren uitvoerig met bondskanse lier Schmidt over de zaak be raden. Daarnaast blijft de vraag waarom Matthöfer de EG- -kwestie aanvankelijk zo hoog heeft gespeeld en hij met een veto dreigde. De Westduitse regeringswoordvoerder wilde niet ingaan op de vraag in hoeverre er vooraf sprake is geweest van een bepaalde speelruimte voor de Duitse on derhandelaars in Brussel, maar het is vrijwel zeker dat Matthöfer tevoren niet over de hoogte van het compromis was ingelicht. Bovendien is hij boos dat de kwestie van de land bouwpolitiek en een eventuele hervorming daarvan niet aan de orde zijn geweest. Met zijn uitlatingen heeft hij waar schijnlijk een schot voor de boeg willen geven, maar in feite veel porcelein kapotge slagen. De FDP-ministers Genscher (Buitenlandse Za ken) en Lambsdorff (Economi sche Zaken) hebben het drei gement van Matthöfer zeer hoog opgenomen en de aan staande verkiezingsstrijd zal ongetwijfeld ook een rol heb ben gespeeld in het schijnconf- lict. In Londen had de Britse rege ring gisteren nauwelijks een uur nodig om het EG-akkoord van Brussel volmondig goed te keuren. Later verklaarde ad junct-minister van buitenland se zaken Ian Gilmour in het Lagerhuis, dat de voorstellen om de Britse bijdrage tot de Gemeenschapskas aanzienlijk te verminderen „billijk en voordelig" waren. Hij gaf toe dat de andere lidstaten „be langrijke concessies" gedaan hadden, die men niet mocht onderschatten. De Labour-oppositie is niet ge lukkig met het Brusselde com promis, dat door de verhoging van de landbouwprijzen zal leiden tot een nieuwe stijging van de Britse kosten van le vensonderhoud. In een land waar de inflatie al bijna 22 procent bedraagt, heeft iedere prijsverhoging hoogst onpretti- fe gevolgen. Labour-zegsman 'eter Shore zei in het Lager huis, dat Groot-Brittannië nog steeds te veel betaalt. De conservatieve minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington noemde het akkoord van Brussel „een triomf voor het gezond verstand". Hij ver klaarde in het Hogerhuis: „We hebben niet alles gekregen wat we wilden hebben, maar dat lukt in dergelijke gevallen vrijwel nooit. Meer geld viel er inderdaad niet los te maken". SASOLCOMPLEX BRANDT NOG LONDEN (AP) Een woordvoerder van het Afrikaanse Nationale Congres heeft gis teren in Londen verklaard dat zijn in Zuid- Afrika verboden organisatie verantwoorde lijk is geweest voor de bomaanslagen op be langrijke olieraffinaderijen in de buurt van Johannesburg. „Deze aanslagen zijn onderdeel van ons alge mene offensief tegen de vijand" (bedoeld wordt de Zuidafrikaanse regering), zo zei de ANC- «rssecretaris in Londen, Francis Meli. let ANC, een bijna 70 jaar oude organisatie van zwarte nationalisten, heeft al verscheidene nalen openlijk toegegeven dat zijn guerrilla- trijders in een aantal Afrikaanse landen, on- lermeer het in Noord-Afrika gelegen Algerije, borden opgeleid. Het hoofdkwartier van het INC bevindt zich in de Zaïnbiaanse hoofdstad De perfekt uitgevoerde aanslagen tegen de olie raffinaderijen waar olie uit kolen wordt gepro duceerd en die voor de toekomstige energie voorziening van Zuid-Afrika van vitaal belang zijn, kwamen voor Afrika-specialisten op het Britse ministerie van buitenlandse zaken als een volslagen verrassing. Een woordvoerder van de politie heeft medege deeld dat er in feite geen hoop was dat men de branden in het Sasol-complex kon blussen. De inspanningen van de brandweer zijn er op ge richt het vuur onder controle te houden tot de olie uitgebrand is en te voorkomen dat het vuur overslaat naar tientallen tanks in de om geving. Zeker vijf grote tanks werden opengereten door explosies en spuwden nog vlammen en honderden meters hoge rookkolommen de lucht in. Enorme zwarte rookwolken stijgen op uit twee van de zeven olietanks van een raffina derij bij het Zuidafrikaanse Sasolburg. Zwarte Zuidafrikaanse vrijheidsstrijders heb ben met grote vakbekwaamheid een aanslag op deze en nog twee andere raffinade rijen uitgevoerd. KLM vliegt Cubanen naar Lima LIMA Met een gecharterd toestel van de KLM zijn giste ren 268 Cubanen uit Havanna naar Lima overgebracht. Zij vormden de op een na laatste groep van het grote aantal as pirant-vluchtelingen die acht weken geleden hun toevlucht zochten in de Peruaanse ambassade in de Cubaanse hoofd- stad. Ongeveer 40 Cubaanse vluchtelingen zijn na de opstand van zondag in het kamp bij Fort Chaffee in de Amerikaanse deel staat Arkansas gearresteerd als de „aanstichters". Zij zullen wor den berecht. President Carter heeft opdracht gegeven tot een snellere hervestiging van de vluchtelingen om nieuwe onlusten te voorkomen. Zondag kwamen Cubaanse vluchtelingen in het kamp in op stand omdat ze vonden dat hun hervestiging te lang duurde. Pakistan neemt VS-wapens in beslag ISLAMABAD De Pakistaanse douane heeft 50 Ameri kaanse geweren in beslag genomen die uit Londen kwamen en bestemd waren voor de noordwestelijke stad Pesjawar, waar vele Afghaanse verzetsbewegingen hun hoofdkwar tier hebben. Volgens de Pakistaanse douane werden de geweren die in hou ten kisten zaten ontdekt op de luchthaven van Islamabad toen ze gelost werden uit een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaat schappij British Airways. De Pakistaanse autoriteiten hebben steeds ontkend dat Afghaanse opstandelingen militaire hulp kregen via Pakistan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11