Rumoerige Oud-Alumnidag in Gorlaeus laboratorium Weidse televisie^PTT deed geen enkele moeite dra ten weer actief) om pira tenzender op te sporen HET LOONT DE MOEITE! D-TOURS VUURWERK EN ROTTE VRUCHTEN VOOR MINISTER PAIS Lustrum afgesloten met groot slotfeest Koninginnedag in de Kooi •STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1980 PAGINA 3 EIDEN De Pinten Televisie Lelden (PTV) AeeJ binacht voor de vijfde maal een uitzending fidse kabeltelevisie gebracht De uitzending c' jcr uur. De PTV begon gisteravond na afloop flzendingen van de Belgische televisie. et programma bestond dit maal uit oude tekenfilms Inokkio en Donald Duck en de hoofdfilm 'Jaws', De \emde haaienfilm naar aanleiding van het gelijknan lek van Peter Bench ley. Tusser. de diverse program. Verdelen door maakte PTV Leiden opnieuw reek u- een filmverhuurbednjf uit de Leidse Merenwijk. Q de PTV Leiden nadrukkelijk weten dat het de vij\ jiding was en dat men daarmee een soort lustra De kwaliteit van de uitzending was matig. Tensld) atte de uitzending diverse uitdagingen aan Leid tvt-h n ]^afen stelden zolang in de ethea 'gnheid te geven hen uit Uit de Leidse Courant van afgelopen zaterdag. LEIDEN De Leidse ether piraten, die afgelopen vrij dagnacht weer een uitzen ding via de Belgische zender van het kabelnet uitzonden, blijven de PTT en de Leidse politie uitdagen. Dit week einde hadden zij echter van de politie én de opsporings dienst van de PTT niets te duchten. De volkomen ver raste PTT liet na afloop van de uitzending weten, niets te hebben uitgericht om de pi raten te betrappen. De etherpiraten lijken vastbe sloten hun eerder stopgezette aktiviteiten weer voort te zet ten. Waarschijnlijk werden de 'kriebels om weer iets op touw te zetten' zoals zij dat in een eerder interview duidelijk maakten, te hevig. De film 'Jaws' die afgelopen vrijdag door de piraten op het Leidse kabelnet werd gezet, hadden zij nog over van vorig jaar en men vond het waarschijnlijk 'zonde' zo'n mooie speelfilm niet te gebruiken. De grootste klus van het twee- of drietal zal het uitdenken van een nieuw waterdicht systeem van zenden zijn geweest. Dit omdat zij eerder in onze krant kond deden van hun vroegere met hode. Toen nog met de vaste overtuiging geen uitzendingen meer te verzorgen omdat het 'toch wat al te link' werd. Ook bij de PPT dacht men dat er geen uitzendingen meer zouden komen en het pro gramma van de PTV (Piraten T.V.)-Leiden afgelopen vrij dagnacht kwam dan ook voor de PTT geheel onverwacht. Voorlichtster bij de Centrale Directie van de PTT, me vrouw De Schoor, liet weten dat er in het vervolg weer met mogelijke uitzendingen reke ning zal worden gehouden. Afgelopen vrijdag werd er echter door de PTT geen en kele moeite gedaan om de ille gale zender op te sporen. Me vrouw De Schoor: „Het was al weekend en het zou een flinke klus zijn geweest om de uit peilwagens en de mensen bij elkaar te roepen. Maar nu zul len we weer alerter moeten zijn". Ook de Leidse politie, die slechts de PTT bijstaat bij een eventuele inval, heeft zich vrijdagnacht alleen bezig ge houden met het noteren van klachten van kijkers. Worden de piraten echt weer aktief? Het lijkt er wel op. Ook lijken ze nog brutaler te zijn geworden, want in hun laatste uitzending, de vijfde alweer, werd zelfs een postbusnummer genoemd, waar mensen hun video bandjes en brieven naar toe konden sturen. Voor de PTT natuurlijk een 'wassen neus' om achter de houders van de postbus te komen. Of is dat juist hun bedoeling? Twee personen in de collegebanken maken ruzie Terwijl waarnemend comissarls van politie Mostert een van beiden beetpakt trekt het meisje het shirt van haar opponent open. De man op de collegebanken ontpopt zich als actievoe der. De tekst op zijn shirt is overduidelijk. LEIDEN Demonstranten hebben afgelo pen zaterdagmiddag voor aardig wat beroe ring gezorgd op de Oud-Alumnidag (een universitaire oud-leerlingendag) die ter ge legenheid van het 405-jarig bestaan van de Leidse Universiteit in het Gorlaeuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg 76 werd ge houden. De komst van minister dr. A. Pais van Onderwijs was voor diverse Leidse on derwijsorganisaties, die ook vorige week be trokken waren bij de bezetting van het Aca demiegebouw voldoende aanleiding om alle registers open te trekken en zij lieten de mi nister dan ook ondubbelzinnig weten hoe zij over zijn beleid denken. Het was de bedoeling van de demonstranten de minister reeds bij zijn aankomst op het terrein van het Gorlaeuslaboratorium op gepaste wijze te verwelkomen. Fietsers zouden de auto van de minister opwachten en hem in colonne naar de collegezalen voeren, waar demonstranten met spandoeken gereed stonden. Die opzet mis lukte want de chauffeur van de ministeriële groene Mercedes ontweek het peloton handig door even een grasrand mee te pakken en voordat de verraste demonstranten hun span doeken naar behoren konden ontvouwen was de bewindsman al binnen. De actie-voerders konden hun schade inhalen in de collegezaal waar minister Pais zijn lezing over internationale contacten van de universi teiten hield. Het gehoor bestond in feite voor het grootste deel uit demonstranten. De lezing voor de oud-alumni werd voortdurend onder broken. Twee actie-voerders deden net alsof ze ruzie hadden en begonnen luidkeels tegen el kaar te argumenteren, waarbij ze de bewinds man overstemden. Zij werden door agenten in burger verwijderd. Strijdkreten schalden met de regelmaat van een klok door de collegezaal. Halverwege de lezing werden er door tientallen actie-voerders trekrotjes tevoorschijn gehaald en vulde de zaal zich met luide knallen en rook. Eén demonstrant wierp vervolgens twee rotte vruchten naar de minister, maar hij miste Pais, die klein van stuk is, royaal. De vruchten- gooier werd eveneens verwijderd. Tijdens de verwijdering werden speciale strijdliederen aangeheven. Een aantal oud-alumni reageerde verhit op de ordeverstoringen, vooral degenen bij wie het vuurwerk zo ongeveer in de nek werd afgesto ken. Minister Pais, mogelijk gehard door vele demonstraties reageerde met opmerkelijke kalmte. Hij ging een aantal malen gevat in op hetgeen hem werd toegeroepen en verklaarde zich vervolgens bereid om eem discussie aan te gaan met de actie-voerders. Aldus geschiedde en vanaf dat moment deze zich geen ongereld- heden meer voor. Na beëindiging van de dis cussie maakte de minister zijn oorspronkelijke rede af en werd de Oud-Alumnidag verder in alle rust afgerond met onder meer een lezing van dr. H.F. Cohen over de universitaire revo lutie van 1969. Open School Vertegenwoordigers van de Leidse Open School beklaagden zich er in de discussie met. de minister over dat het experiment Open School nu min of meer wordt beëindigd. Pais verklaarde hierop dat hij het aantal van onge veer 1200 „Open Scholieren" in den lande te weinig vond in vergelijking met de 150.000 mensen die momenteel gebruik maken van het totale „tweedekansonderwijs" en dat het expe riment daarom niet wordt voortgezet. Wel wordt er, aldus de minister, nog tien milioen gulden voor Open School uitgetrokken om het geen bereikt is te consolideren. Vertegenwoordigers van Ouders op Herhaling, eveneens een onderwijsinstantie die door de be zuinigingen wordt getroffen beklaagden zich erover dat zij geen gehoor kunnen vinden bij het ministerie voor hun grieven. De minister verklaarde zich bereid gegevens mee te nemen en beloofde volgende week antwoord te geven. Ook waren er zaterdag representanten van Leidse lagere scholen aanwezig die Pais op merkzaam maakten op het wegvallen van ar beidsplaatsen voor onderwijzers. De minister verklaarde dat het aantal leraren stabiel is ge bleven ondanks een daling van het aantal leer lingen van 110.000, hetgeen dus betekent dat de onderwijskrachten veel meer aandacht kunnen besteden aan de leerlingen, aldus de bewinds-, man. Wel achtte Pais het logisch dat scholen met een sterke terugloop van het aantal kinde ren onderwijzers verliezen aan scholen die daar niet mee te kampen hebben. Met betrekking tot de bezwaren ten aanzien van de Twee Fasen Structuur bij de universi teit, naar voren gebracht door de Leidse Stu- dentenbond merkte de minister op dat hij voor de zomer met een voorstel hoopt te komen dat de meeste problemen zal oplossen. Huurverhoging Bewoners van PC W-flats in de Leidse Merenwijk ver gaderen dinsdag 3 juni in de basisschool aan het Val kepad. Besproken wordt wat er gedaan kan worden aan de hoge stookkosten en de komende huunrerho- ging van 6 procent. Volgens de Leidse afdeling van de 'Hulp- en Informatiedienst' staat de aangekondigde huurverhoging 'lijnrecht tegenover de weigering van de PCW om aan zijn verplichtigingen te voldoen'. De buurtvergadering begint om 20.00 uur. Pasolini in Kijkhuis De film 'Ucellecci a Ucclellini' van de Italiaan Pier Paolo Pasolini wordt vrijdag 6 juni vertoond in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkchoorstraat in Leiden. Via het verhaal van twee monniken die met de vogels moeten leren pra ten, worden gewone mensen in hun dagelijkse doen en denken zichtbaar. Aanvang 20.00 en 23.00 uur. Lage Rijndijk De Lage Rijndijk is weer voor busverkeer opengesteld. Als gevolg hiervan zal de busdienst lijn 15/16 tussen Spanjaardsbrug en Zijlsingel weer normaal via de Lage Rijndijk worden gereden. De halten Lage Rijn dijk en Sumatrastraat worden weer in gebruik geno men. Ook de lijndiensten LOI/Zijlsingel (2) en Elisa beth Ziekenhuis/Zijlsingel (12) worden in de toekomst volgens het oude rooster gereden. Leidsch Politie Muziek Gezelschap Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap organiseert in het kader van het 60-jarig bestaan op vrijdag 6 juni een grote muikale manfestatie in de Leidse Hooglandse Kerk. Naast de brassband van het Leidsch Politie Muziekgezelschap on der leiding van Cees Brugman treden het Alma Mater Koor, het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en de christe lijke zangvereniging Ex Animo op. Organist is Joop Brons. De verschillende verenigingen zullen zowel afzonderlijk als gezamenlijk werken uitvoeren. De toegangsprijs be draagt f7,50, K&0/CJP/65+f6,50. Kaartewn zijn verkrijg baar bij K&O, Oude Vest 45, de kantoren van reisbureau Cebuto aan de Doezastraat 30, de Veluwemeerlaan 5 en de Kapteynstraat 67, het politiebureau aan de Zonneveldstraat en in de kerk vanaf 19.00 uur op 6 juni. Franse kloosters Het dekenaal service centrum voor jongeren organi seert deze zomer een tocht voor jongeren langs diverse Franse kloosters. Hoofddoel van de reis is het plaatsje Taizé, waar in 1974 voor het eerst een jongerenconcilie werd gehouden. Gestart wordt dinsdag 29 juli. De deel nemers, er is plaats voor maximaal twintig jongeren vanaf zeventien jaar, komen woensdag 13 augustus weer terug. De kosten van deelname bedragen f 450,-. In het weekeinde van 6 juni wordt een voorbereidings- weekeinde in Brabant gehouden. Verdere inlichtingen over de tocht zijn te krijgen bij Jos van Remundt, Splinterlaan 105, Leiderdorp, tel 891951 of 020 - 717385 en bij Ben Juffermans, Plantage 18, tel 131102 of 156128. Komite 'Iedereen wil wonen' op de bres voor kleinere huizen LEIDEN Het Komite 'Ie dereen wil wonen' houdt morgenavond een derde zit ting van het Breed Leids Woonberaad in 't Breehuys aan de Breestraat 19 in Lei den. Gesproken wordt over de recente acties voor eéh- en tweepersoonhuishoudens, wat hiervan het effect is ge weest en wat in de toekomst nog te ondernemen valt Sinds het uitroepen van het 'Leids jaar van het wonen' in augustus vorig jaar verbreedde en versterkte de huisvestings beweging zich steeds' meer. Acties voor nieuwbouwbe- stemmingen van Leeuwen hoek en Schuttersveld, een be tere woonruimteverdeling voor alleenstaande ouders, leerlingen LOK en buiten landse werknemers en de sterk opkomende kraakbewe ging die in het afgelopen jaar werden gehouden, gaven vorm aan de stellingen, die later in de twee zittingen van het Breed Leids Woonberaad wer den besproken. De derde bij eenkomst van het Breed Leids Woonberaad op 3 juni begint om acht uur. Onderscheiding voor Zuster Buijsman Zuster Cor Buysman, leidster-docente van het Kraamcentrum „Rijn en Vliet" in Leiden ontving afgelopen zaterdag uit handen van loco-burgemeester mr. C.J.D. Waal (rechts) de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dat gebeur de ter gelegenheid van haar pensionering. De uitreiking vond filaats in café-restaurant Allemansgeest in Voorschoten. Na af- oop van het officiële gedeelte volgde een geanimeerde receptie met erg veel belangstellenden. Vrouw rijdt door na aanrijding ADVERTENTIE Haal dat: DTOURSVUEG- VAKANTIEBOEK 1980 bij Haarlemmerstraat 63, Leiden, tel.: (071) 144570 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur num ber 122248 LEIDEN Een 33-jarige au tomobiliste uit Leiden is za terdagavond doorgereden na op de Van Alkemadebrug in de Oude Singel een 17-jarige fietsster uit Leiden te heb ben verwond. De automobiliste zou de bocht op de brug te kort hebben ge nomen, waardoor zij het meis je omver reed. Deze moest met een hoofdwond worden opge nomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Na het onge val reed de automobiliste naar huis. Aan de hand van het kenteken kon zij korte tijd la ter door de politie worden aangehouden. De Leidse Kooigirls tijdens hun optreden in de Sumatrastraat LEIDEN In de Leidse wijk De Kooi werd afgelo pen zaterdag een verlate Koninginnedag gevierd. De organisatoren hadden bewust van de datum 30 april afgezien omdat zij vreesden dat de televisiere portage van de troonswis seling op die dag de men sen van de festiviteiten zou weglokken. De belangrijkste gebeurtenis tijdens de viering was het ma- jorettenconcours op het plein tussen Surinamestraat en An- tillenstraat, waaraan 27 vooral Leidse pelotons deelnamen. De organisatie van het concours was in handen van de majoret- tengroepen De Toekomst, de Kooigirls en de Flamin Stars, die derhalve buiten mededin ging de benen strekten. Het concours werd geopend door wethouder Tesselaar van Volkshuisvesting en Jan Wer- ter, die beiden een luchtdruk-: kanon met confetti afvuurden. Er was veel publiek. Het con cours werd tegen het einde door regen overvallen, maar dat kon toen niemand meer deren. De uitslagen: Pauline uit Leiden werd winnaar in de a-selectie, de Midi Degrees uit Leiden werden winnaar in de b-selectie en de Little Degrees uit Leiden werden winnaar in de c-selectie. De Miss Majoret te-verkiezing leverde een eer ste plaats op voor Sonja Erades van de Little Degrees, een tweede plaats voor Elles van Evert van de Midi Degrees en een derde plaats voor Jeanette van Heemskerk van de Juwe len. Een succesvolle Fancy Fair le verde geld op voor de kassen van de majorettenverenigin- gen en de wijkverenigingen. Kinderen leefden zich s'mid- dags uit in de kinderspelen en de bejaarden van de Kooi de den met veel animo mee aan de bingo-dansant en de kla- verjaswedstrijd in het nieuwe wijkcentrum. Het feest werd s'avonds afgesloten met een disco voor de Kooitieners en een bingo-dansant voor de 25- plussers. LEIDEN Met een groots opgezet slotfeest in de Stadsgehoorzaal is za terdagavond het 81-ste lu strum van de universiteit op waardige wijze afge sloten. In vier zalen van dit gebouw traden vele verschillende orkesten op. De jazz- en aanverwante muziek waren op dit feest het sterkst vertegenwoor digd. Zo traden in de grote zaal, fraai versierd met vis netten en ballonnen onder andere The Key Stork Jazz Men op. Velen waagden zich hierbij op de dansvloer om hun quick-step en fox trot nog eens te oefenen. Verder door het gebouw heen speelden gezelschap pen als het zigeunerorkest Czardas en de Rheinland Kapelle met fraaie hoempa muziek. Hoogtepunt van de avond leek het optreden van de steel en showband High Chaparrel die met hun swingende muziek, doordrenkt met Zuid Ame rikaanse invloeden vele voetjes van de vloer wisten te krijgen. De "boeren- "blaaskapel De gespleten klomp verzorgde tijdens dit optreden de komische noot. Met een polonaise, die op geen enkel personeelsfeestje schijnt te kunnen ontbre ken probeerde zij de men sen het gebouw door te lok ken. Vanaf een uur of twaalf verzorgde Avroé disco show de dansmuziek voor de jon geren onder de feestvieren den. In de veel te kleine en langzamerhand steeds muf fer wordende kleine zaal boven verrichtten de disc jockeys hun werk. Het leek bijna onmogelijk om langer dan tien minuten in deze zweetkamer te toeven, wil de je niet in katzwijm val len. Bij dit programma on derdeel kan de vraag ge steld worden of er niet meer ruimte voor de lief hebbers van de disco be schikbaar had kunnen zijn. Dit neemt echter niet weg dat velen, vooral de wat ou deren onder de aanwezigen een genoeglijke avond zul len hebben beleefd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3