Amerikaans veto tégen Europees vredesinitiatief D'66 wil geen overleg met links front Aanslagen op drie olieraffinaderijen Prinses Juliana: van de ene verbazing in de andere MIDDEN OOSTEN Voor miljoenen guldens schade door brand in industriehal IN ZUID-AFRIKA TERLOUW: WIJ HEBBEN EVENTUEEL EEN PREMIER Rot fruit en vuurwerk voor minister Pais Ceidóe (SouAa/nt Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. iUaauUag 2 juni 1980, 70e jaargang nu. nu. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Film „Casino Royale" om 20.20 uur op Ned. I en om 22.45 uur „De schatten van Porto Santo". Op Ned. II om 20.27 uur „II Ribaltone" en om 21.30 uur „Kaz". Tijdelijk meer bewolking Wolkenvelden, maar bijna overal droog. Middagtempera- turen van omstreeks 18 graden aan de kust tot ongeveer 21 graden elders. Morgen zon op: 05.21; zon on der 21.52. Hoogw.: 6.28 en 19.05. Laagw.: 2.29 en 14.40. V Prinses Juliana noemde het afscheidsdefilè zaterdag op Soestdijk een ongelooflijk mooi slotakkoord van haar loopbaan. Zij was dan ook tijdens het feestelijk gebeuren van de ene verbazing in de andere geval len. Zie ook pagina 5 WASHINGTON Presi dent Carter van de Verenig de Staten heeft zich dit weekeinde in een vraagge sprek met de Amerikaanse televisie boos getoond over de 'Europese inmenging' in de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur in de door Israël bezet Arabisch gebied. Hij zei dat zijn land gebruik zou maken van zijn vetorecht in de Verenigde Naties om te voorkomen dat het in Camp David op gang gebrachte vredesover leg in het Midden-Oosten verstoord zou worden. „De Verenigde Saten zullen geen optreden van de Verenigde Naties gedogen dat veranderingen bete kent in VN-resolutie 242", aldus Carter. De VN-resolutie 242 uit 1967 erkent Israëls bestaansrecht binnen veilige grenzen en voorziet in terugtrekking van de Israëli sche militairen uit de bezette ge bieden. De Franse minister van buiten landse zaken Frangois-Poncet her haalde tijdens zijn bezoek aan Washington afgelopen zaterdag dat de Europese Gemeenschap op de top in Venetië op 12 en 13 juni met een eigen plan zal komen ter oplossing van de crisis in het Mid den-Oosten. Poncet zei dat de Eu ropese Gemeenschap ervan over tuigd is dat de Camp David-over- eenkomst heeft gefaald. Volgens Poncet is er geen sprake van dat een dergelijk plan de Camp David- akkoorden in gevaar zal brengen. In het weekeinde heeft ook de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zich tegen „inmenging" van Europa uitgesproken. Al eerder had Israël om tegenovergestelde redenen een soortgelijk standpunt ingenomen. (Zie verder pagina 7) Valpartijen in Olympia's Ronde HULSBERG Valpartijen schijnen onvermijdelijk to zijn in Olympia's Ronde. Nadat Wim de Wilde en Ro gier Lemmens al vóór het weekeinde zo zwaar ge wond waren geraakt dat zij de strijd moesten sta ken, werd ook Hans Boom uit Markelo het slachtof fer van een valpartij. De kwetsuren van de Twente naar, opgelopen in de rit naar St.Willebrord, bleken zo zwaar dat hij moest worden overgebracht naar een ziekenhuis in Roosendaal. De artsen consta teerden daar dat Hans Boom een nier zwaar had ge kneusd. Gisteren vielen opnieuw twee slachtoffers. Ex-oran- jetruidrager René Koppert, die in de etappe van vrij dag en zaterdag ook al tegen het asfalt was ge smakt, ging gisteren opnieuw onderuit en moest de strijd staken tengevolge van een knieblessure. Even later verdween ook Egon van Kessel uit de strijd. Hij botste op een ploegleiderswagen, die half op de weg stond geparkeerd. De klap was zo hevig, dat Van Kessel door de achterruit vloog. De ongelukki ge renner zal zeker enige dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Nieuwenhuyzen Kruseman kandidaat-voorzitter Krachtsportbond DEN HAAG Na twaalf jaar treedt de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond, J. J. van der Star af. Kandidaat om hem op te volgen is de onlangs bij CRM met pensioen gegane Jan Nieu wenhuyzen Kruseman. De KNKB streeft naar een „Breder" beleid. Het me rendeel van de leden is van mening dat de bond te lang stil heeft gestaan en zich niet aan de gewijzigde omstandigheden heeft aangepast. De achterstand op het buitenland is groter geworden en die wil men ten minste tot staan brengen en zo mogelijk inlopen. Rep weg bij St. Etienne ST. ETIENNE Terwijl Johnny Rep zich met de Ne derlandse voetbalselectie in Oostenrijk bevindt waar enige wedstrijden worden gespeeld, als laatste voor bereiding op het EK in Italië heeft het bestuur van zijn Franse club St. Etienne besloten dat zijn verbintenis met de club zal worden verbroken. DRONTEN De schade van de brand, die gisteren op het industrie terrein vin Swifterbant (gemeente Dronten) heeft gewoed, bedraagt volgens een politieschatting minstens 8,5 miljoen gulden. De brand ontstond in een confectie-atelier en sloeg over naar een uien- verwerkingsbedrijf en een plasticbedrijf. Vijf van de vele duizenden toeschouwers liepen ademhalingsmoeilijkheden op omdat zich bij de brand chloorgas ontwikkelde. De grootste huurder van de hal, Draka Plastics uit Enkhuizen, zag haar eindprodukten ter waarde van zes miljoen gulden (onder meer opberg systemen), in vlammen opgaan. De brandweerkorpsen van Dronten en Lelystad hadden gisteravond rond half tien de brand onder controle. Tijgerin baart leeuwewelpen VEGHEL Bij het circus Renz in Veghel heeft een tijgerin gisteren het leven geschonken aan twee welpen die verwekt zijn door een leeuw. Tot nu toe hadden alleen kruisingen van leeuwinnen met tijgers tot resultaten geleid. De tijgerin bewaakt haar kroost zo goed dat de verzorger alleen heeft kunnen vaststellen dat het ene kind gestreept is en het andere effen. Zwemmende Methusalem overleden BERLIJN In West- Berlijn is zaterdag de oudste aquariumvis van Europa op 55-jarige leef tijd dood gegaan. Deze Methusalem was een snoek-kaaiman uit de Mississippi, die samen met een soortgenoot in 1927 aan de dierentuin van Berlijn geschonken was. De snoeken waren toen beide twee jaar. De dieren overleefden de bombardementen uit Wereldoorlog II, omdat zij uit Berlijn naar Leip zig waren overgebracht. In 1953 kwamen zij in Berlijn terug. De andere snoek is in 1976 op 49-ja- rige leeftijd dood gegaan. Bal over de Muur, Duitse jongen gepakt WEST-BERLIJN Oostduitse grens wachten hebben za terdagavond een Westberlijnse jon gen opgepakt, die over de Berlijnse muur was geklom men om een bal op te halen. Volgens de politie is de jongen 13 jaar. Hij was aan het voetballen in de buurt van een kin dertehuis bij de muur, waarbij de bal aan de verkeer de kant van de muur terecht kwam. LEIDEN Een aantal Leidse onderwijsorganisaties hebben minister Pais van onderwijs za terdagmiddag getracteerd op rotte vruchten en vuurwerk. De minister gaf ter gelegenheid van het 405-jarig bestaan van de Leidse Universiteit een le zing voor oud-leerlingen over de Internationale contacten van de universiteiten. Nadat de Leidse politie twee actievoer ders die luidkeels discussië rend de minister trachtten te overstemmen had verwijderd werd de bewindsman onthaald op rotte vruchten, rotjes en een aantal strijdliederen. De minister kon zijn lezing pas on gehinderd voortzetten toen hij zich bereid had getoond de ac tievoerders aan te horen. (Zie verder pagina 3) JOHANNESBURG In Zuid-Afrika zijn vanmorgen vroeg aanslagen gepleegd op drie olieraffinaderijen, als gevolg waarvan enorme branden zijn ontstaan. De aanslagen zijn uitgevoerd op het „olie uit kolen"-project Sasol?f 55 km ten zuidoosten van Johannesburg, op de nabijgelegen conventione le raffinaderij in Sasolburg en op de 240 km ten noorden van de stad gelegen „olie uit kolen"- installatie in Secunda. Een veiligheidswacht werd gewond door een groep saboteurs, toen dezen explosie ven plaat sten rond een opslagtank van dieselolie in Sa solburg. De branden in Secunda zijn inmiddels bedwongen. Sasoldirecteur J.A. Stegman beschuldigt zwarte nationalistische guerrillastrijders van de aansla gen. Terwijl in de nacompetitie nog vier ploegen elkaar geen duim breed toegeven voor één plaats in de eredivisie... ..en het Nederlands elftal zich aan het „opmaken" is om naar Rome te gaan... Vragen de zomersporten nu onze aandacht. Zelfs de Paus wil tennislessen nemen. DEN HAAG fn navolging van de honkballers, die in augustus toe zijn aan de elfde editie van de Haarlemse Honkbalweek, wordt dit jaar ook voor de softbal- aters een dergelijk evenement georga niseerd. Van vrijdag 27 juni tot en met 4 juli zal in het Noorder sportpark van Haar lem de eerste uitga ve worden georga niseerd van de Haarlemse Softbal- week. Behalve Eu ropees kampioen Nederland geeft ook „aartsvijand" Italië acte-de-prè- sence. Uit Noord- Amerika, waar het beste softbal wordt gespeeld, komen de ploegen van Har mony Centre (Sas katoon Canada), Purple Power (Okla homa USA) en het Amerikaans College team. Er wordt een hele competitie ge speeld. Gewonden bij boot-en motorraces Paus wil tennis lessen PARIJS Paus Jo hannes Paulus II wil gaan tennissen. Hij heeft zijn landgenoot, de Pool Fibak, ge vraagd hem tennisles te geven. Fibak, de dubbelspelpartner van Tom Okker, zei dat hij daartoe bereid was en dat hij zou konten als de paus hem nodig had. „Ik kan me voorstellen dat er voor een paus natuurlijk belangrij ker dingen zijn, dan het verbeteren van de forehand.....", al dus Fibak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA en D'66 hebben ver schillende ideeën over de rol, die de CPN zou moeten spelen bij de formatie na de ko mende algemene verkiezingen. De socialisti sche Tweede-Kamerleden Hans Kombrink en Jan Pronk menen dat een eventuele mo gelijkheid om met steun van de communis ten een progressief (minderheids)kabinet te formeren, zeker benut moet worden. Ter- louw, de politieke leider van D'66, wil deze mogelijkheid weliswaar niet geheel uitslui ten, maar geeft toch verre de voorkeur aan een kabinet van PvdA, CDA en zijn eigen partij. als de drie eerder genoemden sprak hij in een radioprogramma geen twijfel over bestaan dat zijn partij een progressief kabinet zal steu nen. Deelneming daaraan acht hij niet waar schijnlijk, getuige zijn opmerking dat die steun „vanuit het parlement" gegeven zou worden. Volgens Bakker begint een prgressieve meer derheid zo langzamerhand mogelijk te worden, vooral als men erin zou slagen de steun van de „loyalisten" in het CDA te krijgen. „Er is strijd vaardigheid onder die mensen. Daar moet je gebruik van maken". Mocht het deze keer nog niet lukken, dan moet, aldus de CPN'er, de be weging in het land tegen Van Agt-Wiegel ver sterkt worden, zodat een nieuw „rechts" kabi net snel ten val kan worden gebracht. Oud-minister Pronk zag de kansen voor zelfs een progressief minderheidskabinet overigens somber in. Ook hij denkt dat daarbij de steun van mensen uit het CDA, „die maar eens met de billen bloot zouden moeten", niet gemist kan worden. Veel waarschijnlijker acht hij het ech ter dat CDA en VVD, als ze samen niet op nieuw een meerderheid krijgen, hulp zoeken bij de kleine rechtse partijen, SGP en GPV. Terlouw vindt dat eerst het uiterste gedaan moet worden om weer een samenwerking tus sen CDA en PvdA (en D'66) op gang te krijgen. Mocht dat stuk lopen op de weigering van bei de zijden akkoord te gaan met de lijsttrekker van de ander als minister-president, dan is D'66 wel bereid daar iemand voor te leveren. „Als er werkelijk helemaal geen andere mogelijkheid meert is, dan hebben wij wel iemand in de par tij," aldus Terlouw, die door zijn intonatie liet doorschemeren dat hij zichzelf bedoelde. DOUGLAS De motorraces op het eiland Man gaan jaarlijks gepaard met vele ongelukken. Zaterdag werden twee coureurs na een val naar het ziekenhuis vervoerd. In de achtenzestig jaar, dat de TT op het verrade- lijke circuit van Man wordt gere den, zijn al 124 coureurs om het leven gekomen. De valpartijen in race werden gevolgd door een onge luk in de zijspanklasse, achthonderd meter na de start. Bakkenist Innocent brak daarbij beide benen. Zijn teamgenoot Martin Anes werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens speedboatwedstrijden op de Elbe bij Ham burg is de 62-jarige oud-wereldkampioen Erwin Zöller zwaar gewond geraakt. Zöller sloeg met zijn boot over de kop. Op de wal werden hartmassage en mond-op- mondbeademing toegepast. Hij liep bovendien ver schillende botbreuken op. Zöller werd in kritieke toe stand overgebracht naar een ziekenhuis in Hamburg. Op 21 juni worden de Paralympics geopend die tot en met 5 juli duren. „Papendal" is de voornaamste arena voor de wedstrijden. Daar wordt ook de ope ningsceremonie gehouden, waarvoor al driftig wordt gerepeteerd. Een onderdeel is het hijsen van de vlaggen waarop werd geoefend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1